Uitbreiding activiteiten Humanistisch Verbond Theatervoorstellingen Technische School viert 75-iariq bestaan Schiedams Nieuwsblad Buitenkerkelijk hoeft niet niks te zijn Reiinie voor oud-leraren en -leerlingen mm WOENSDAG 18 JANUARI 1984 3-505 Werkstukken Veranderingen Opgave reiinie SCHIEDAM Mede door de gegeven cursussen „Bui- tenkerkelijk hoeft niet niks te zijn" heeft de thans drie jaar bestaande Werkgroep Schiedam van het Hu manistisch Verbond er tal van leden bijgekregen. Tengevolge hiervan konden de reeds bestaande activi teiten worden uitgebreid met het organiseren en bege- leiden van Humanistisch Vormingsonderwijs op diver se Openbare Lagere Scholen en een project getiteld „Verbeelding", In tien zesde klassen wonlt thans reeds Humanistisch Vormingsonderwijs gege ven. De Schiedamse Werk groep maakt deel uit van de onderafdeling Rotter dam van het Humanis tisch Verbond. Het hu- manisme is gebaseerd op SCHIEDAM - John Lan- ting's Theater van de Lach staat vrijdag 20 januari op de planken van het Passage Theater met de klucht „Hoe versier ik een stuk". Het dol-dwaze verhaal gaat over de boekhouder van een koekfabriek die wordt verdacht van een poging tot aanranding. Tengevolge hiervan is het hele bedrijf in rep en roer, maar wel op een andere manier dan men zou ver- moeden. De voorstelling begint om 20.15 uur. De toe- gangskaarten kosten f.20,-, f16,- of f. 12,50. Houders van een CJP of Pas65 krijgen f.2,50 kor- ting. Kaarten kunnen worden gereserveerd via telefoon- nummer 269563 (van 9.00 tot 17.00 uur). ,,Het schrikbeeld van Or leans" is de titel van het stuk dat Hare Majesteit vrijdag 20 en zaterdag 21 januari ten tonele voert in De Teerstoof. Het spel gaat over de op- komst en ondergang van Jeanne D'Arc, de Heldin van Orleans. Maar was deze boerendochtereigen lijk wel een heldin? Op deze vraag en vele ande re tracht de toneelgroep Hare Majesteit (bestaan de uit Annette Nijder, als Jeanne, en Bart-Jan te Boekhorst, als Satan) een antwoord te geven. De voorstellingen begin- nen om 21.00 uur. De foyer is vanaf 20.00 uur geopend. De kaarten kos ten f.10,-. Houders van een CJP betalen f.7,50 toegang. Zaterdagmiddag om half drie is er weer een kinder- voorstelling in De Teer stoof. Deze maal komt Poppentheater Kollectief met hetprogramma „Biks Bangerd". Het paard Biks en zjjn baas Chiel wonen samen in een stal. Op zekere dag verschijnt er een handige zakenman die Chiel ertoe overhaalt om Biks mee te laten doen aande paarden- rennen. Hoe dat afloopt moeten jullie zelf maar gaan zien. De voorstelling isgeschikt voor kinderen vanaf zes jaar. De kaartjes kosten f.3,50. Plaatsbewijzen voor de programma's in De Teer stoof kunnen worden ge reserveerd via de V.V.V. Schiedam, telefoon 733000, en vrijdagavond plus zaterdag middag via het theater, telefoon 269455. *John Lanting's Theater van de Lach de overtuiging dat een mens zelf verantwoorde- lijk is voor zijn of haar daden. De wereld en he', leven worden, volger-;-' een Humanist, niet ge- stuurd door een of ande re bovennatuurlijke macht. Iedereen zal dus zelf doel en richting aan zijn of haar bestaan moeten ge ven en zich daarbij altijd moeten realiseren welke verantwoordelijkheid men draagt. Op deze geestelijke ach- tergrond van het Huma- nisme wordt nader inge- gaan tijdens de jaarlijkse cursussen Buitenkerke lijk hoeft niet niks te zijn". Tijdens de afgelopen drie jaar meldden zich voor de cursussen onder ande re diverse jongeren aan die bereid waren zich in te zetten voor het organi seren en begeleiden van Humanistisch Vormings onderwijs op Openbare Lagere Scholen. Momen- teel is dit, in goede sa- menwerking met de Ge- meente, reeds gereali- seerd in tien zesde klas- ,,In de toekomst", zo laat de heer Tijsen van de Werkgroep Schiedam desgevraagd weten, „ho- pen we onderricht te kunnen gaan geven op alle lagere scholen en daar dan tevens de vijfde klassen bij te betrekken. Humanistisch Vormings onderwijs wordt overi- gens wel gfegeven door bevo'egde onderwijs- krachten. De leden van de werk groep zijn dus uitsluitend belast met de hieruit voortvloeiende admini- stratie en het onder- houden van de contac- ten. Wat de deelname aan de lessen betreft, hiertoe zijn de leerlingen nooit verplicht. Alle ouders worden dan ook van te voren gevraagd of ze hun kind al dan niet Huma nistisch Vormingsonder wijs deel willen laten nemen". Naast deze schoolse ac tiviteiten is door de Werkgroep Schiedam van het Humanistisch Ver bond gestart met het project ,,Verbeelding". De deelnemers aan dit project, welke uit leden en niet leden bestaan, trachten groepsgewijs door middel van allerlei vormen van expressie uit te beelden wat ze voelen en denken. Tussen dit alles door organiseert de werkgroep af en toe een ontspan- nings-bijeenkomst in de vorm van een koffie- ochtend of een gezellige avond. In februari begint weder- om een cursus Buiten kerkelijk hoeft niet niks te zijn". Een ieder die nadere informatie ora- trent deze cursus of de achtergrond en activitei ten van het Humanistisch Verbond wenst kan zich in verbinding stellen met de heer P.C. Tijsen, Nieuwe Damlaan 539, Schiedam, telefoon 70381 1. WATERWEG/NOORD De „Schiedamse Tech nische School" aan de Nolenslaan viert de ko- mende maand haar 75-ja- rig bestaan. Ter gelegen- heid hiervan heeft een uit circa veertien personen bestaande jubileumcom- missie, waarin zowel per- soneelsleden van de school als ouders van leerlingen zitting hebben, een feestprogramma sa- mengesteld. Dit 6en week durende program ma bevat onder- meer een receptie, reii nie, sportdagen, feesta- vonden en braderie met oude ambachten. De stichting van een Am- bachtsschool in Schie dam kwam voor het eerst ter sprake tijdens een ver- gadering van de Kamer van Arbeid op 16 januari 1906. Een en ander leid- de tot de bouw van de „Technische School voor Schiedam en Omstreken" aan de St. Liduinastraat, welke op 15 September 1908 de eerste leerlingen ontving. Aan de in die tijd twee jaar durende opleiding werd deelgenomen door jongens die woonachtig waren in een gebied dat zich uitstrekte van Delft tot Voorne-Putten. Enige jaren later gingen naast de dagopleidingen ook diverse avondschool- afdelingen van start. Tengevolge van een slechte, uit houten palen bestaande, hindering was het gebouw aan de St. Li duinastraat geen lang le ven beschoren. De eerste hieruit voortkomende problemen dienden zich circa dertig jaar na de stichting ervan aan. Desondanks duurde het tot 1951 voor er begon- nen mocht worden met de bouw van een nieuwe school in de polder van Nieuwland. De officiele opening van dit thans aan de Nolenslaan 3 gelegen gebouw vond plaats op 8 mei 1954. Gedurende heel haar be staan heeft de technische school altijd goede con- tacten gehad met het be- drijfsleven. Mede hier- door lukt het tot op hed- den ook nog altijd een plaatsje te vinden voor de jaarlijkse stagiairs. Wat de vele werkstukken die de school ooit verlie- ten betreft, daartussen bevonden zich enige zeer bijzondere. Een daarvan is de nog altijd in gebruik zijnde spoorbrug van Ma- durodam. Eveneens vermeldens- waardig is een door de leerlingen gemaakte speeltuin-uitrusting die, ter gelegenheid van het vijftig jarig jubileum van de school, aan de Schie damse burgerij geschon- ken werd. De glijbaan, wippen, schommels en dergelijke werden ge- plaatst in het Beatrix- park. Net als op alle andere scholen vonden door de jaren heen tal van veran deringen plaats in het aan de technische school te geven onderwijs. Meest ingrijpend was wel de in- voering van de Mam- moetwet in 1968. Momenteel staat overi- gens wederom een flinke ommezwaai voor de deur, namelijk de fusie met de school voor Huis- houdeljjk- en Nijverheids- onderwijs ,,Hargahof". In Een kijkje in een dcr lokalen van de Schiedamse Technische School' samenwerking met deze school is reeds een expe- rimenteel uitwisselings- lesrooster gestart hetgeen onder meer inhoudt dat leerlingen van de tech nische school les krijgen in koken en naaldvakken en leerlingen van de Har- gahof technisch onderw- wezen worden. Daarnaast telt de Schie damse Technische School inmiddels ook een zeven- tal vrouwelijke leerlingen die rechtstreeks gekozen hebben voor een tech nische opleiding. In totaal volgen dit jaar 557 leerlingen dag-on- derwijs aan de S.T.S. Daarnaast zijn er 37 zo- geheten part-timers die een maal per week naar school komen voor een Vakopleiding Auto Mon tage. De festiviteiten rond het 75-jarig jubileum van de Schiedamse Technische School vinden plaats van 11 tot en met 17 februari. De reiinie voor oud- leraren en -leerlingen wordt gehouden op zaterdag 11 februari. van 17.30 tot 24.00 uur. Een ieder die hieraan wil deelnemen dient f 15,- over te ma- ken op gironummer 1 14443 van de S.T.S., met vermelding Reiinie. Van de bijdrage wordt onder andere een geza- menlijke broodmaaltijd bekostigd.

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5