'Easy-listening' jazz van kwaliteit Duitse kunstenaars in Lijnbaancentrum P.S.P. kiest nieuw bestuur SchiedamsNieuwsblad WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 5-508 Kwartetje SKVR cursussen ROTTERDAM Jazzplaten in het „easy-listening" genre verschijnen bij de vleet. Het walhalla der jazz, Amerika, zorgt voor een con- stante stroom van nieuwe toevoer, van vaak zeer hoge muzi kale kwaliteit. Europese groepen, waarin soms ook Amerikanen, lieten zich na de tweede wereldoorlog in dit genre niet onbetuigd en nu nog steeds be- ijvert het gros der jazzmuzikanten een of meer sfeerproduc- ties van eigen hand van de grond te krij- gen. Alle bedoeld voor het grotere pu bliek. door Jan Vink Deep Timbre Qpvallende lanqspeler van Maaike Nicola Friends nist Robert van der Lin den uitstekend op musi- ceren, draagt haar titel niet voor niets. Maaike: „The Masquera de is over" betekent voor ons, tonen wie we nu zijn en wat we eigenlijk wil- len. Ja, we hebben de smaak te pakken. De tweede elpee staat op sta- pel". Cock: „Kijk, toen onze drie kinderen nog klein waren speelden we veel te hooi en te gras, in dat orkestje, die groep. We bewogen ons in de Rot- Maaike Nicola: warme stem. terdamse scene. Maar dan komt er een tijd dat je er niet meer aan toe komt. Tot we zes of ze- ven jaar geleden weer de geest kregen. Met een kwartetje, samenstelling gitaar, bas, slagwerk en zang, kwam er weer wat werk. Weet je, muziek blijft toch trekken, het blijft tintelen". ,,We togen naar een stu dio voor een demo (de- monstratiebandje). Mijn werk op een reclamebu- reau wees me gek genoeg de weg, want er was veel contact tussen die twee in verband met audio-vi- sueel werk. Mijn baas op- perde het voorstel van de demo een plaat te maken, nota bene als relatiege- schenk. De demo hadden we in een dag opgeno- men, de plaat ervan per- sen was ook al zo gepiept. Maaike: „Over de volgen- de plaat doen we wel wat langer. Hoewel de reacties tot nu toe uitstekend zijn. Het moeilijkste is alleen, hoe kom je in de distri- butie. Uiteindelijk is het Turning Point Records uit 's Gravenland gewor- den. Die brengt de plaat in de winkel over onge- veer twee weken". Als over een tijdje de nieuwe pianist Pieter de Bruin ingewerkt is (Ro bert van der Linden haak- te af wegens te drukke werkzaamheden elders) en de compleet nieuw re pertoire ten gehore kan worden gebracht, zal het Rotterdamse publiek in diverse gelegenheden de- ze groep ongetwijfeld kunnen ontmoeten. De plaat is er, over twee weken. En werk is er voor de groep genoeg. De stem ming is optimistisch. Of om met Cock's woorden te spreken: „Het is een gouden tijd voor de jazz, op de muzikale keeper beschouwd". ROTTERDAM- De Stich- ting Kunstzinnige Vor- ming Rotterdam heeft voor het komende voor- jaarsseizoen een nieuw programma voor creatie- ve cursussen opgesteld. Belangstellenden in de fotografie-cursus kunnen in het gebouw van de SK.RV aan de Caland- straat 7 een expositie be- kijken van foto's die gemaakt zijn door cursis- ten in de twee voorgqan- de siezoenen. De expositie is te zien van 6 tot 20 februari a.s. op werkdagen van 9.30 tot 17.00 uur en op za- terdag van 9.30 uur tot 15.30 uur. De bekende Rotterdamse fotograaf Erik van der Schalie is op donderdag 9 februari a.s. aanwezig om over de cur sussen inform atie te ge- ven. Twaalf Duitse kunste naars exposeren van 3 fe bruari tot en met zondag 11 maart met de ten- toonstelling „De verze- gelde Bron" in het Lijn baancentrum te Rotter dam. Opvallend hieraan is de hernieuwde belangstel- ling voor de (klassieke) architectuur die als bron van inspiratie heeft ge- diend. De Duitse beeld- houwers (de exposerende schilders en fotografen) betrekken begrippen als maatvoering, volume, haimonische verhouding in hun werk. Ter gelegenheid van de tentoonstelling verschijnt een tweetalige catalogus met illustraties in zwart- wit en kleur. De openings tijden van het Lijnbaan centrum zijn: van maan- dag tot en met zaterdag van 11.00-17.00 uur en op zondag van 12.00- 17.00 uur. SCHIEDAM - De Schie- damse afdeling van de Pa- cifistisch Socialistische Partij heeft tijdens een op 12 januari gehouden ledenvergadering een nieuw bestuur gekozen. De leden hiervan zijn: Erik Dijkhuizen (voor- zitter), Jan E. Uchtman (secretaris), John Ouwen- dijk (penningmeester) en Erik v.d. Veer en Dick Pranger (beiden mede- werkend-lid). En het moet gezegd, tegenover de nogal eens teleurstellende verkopen in het vlak van vernieu- wende muzikale uitstap- jes van zelfs hele grote namen, staat een con- stante, als warme brood- jes over de toonbank vlie- gende stroom van soft- jazz producties, die soms ook nog volgespeeld worden door muzikanten van slechts plaatselijke bekendheid. Easy-listening" muziek maken is lucratief en zorgt bij velen voor brood op de plank. Ten- slotte kan niemand leven van de wind, laten we eerlijk wezen. Over edn ding kan men het wel eens worden. Of het genre nu avant-garde, be-bop, dixieland of- easy-listening heet, onder een kwaliteitsnorm komt niemand uit. Muziek is goed of niet goed, je moet dat voe- len" (zo zeggen sommi- gen) blijkt een subjectie- ve uitspraak. Want een plaat, niet gemaakt door lieden met een zeker muzikaal niveau, een ze ker vakmanschap en niet behept met een beheerste geladenheid, valt bij be- luistering snel door de mand. In het „easy" genre ontaardt, bij ge- brek aan genoemde voorwaarden, dit zo vaak in oninteressante, leven- loze muziek soms zonder kop of staart, met niet het geringste gevoel voor de intenties die gevraagd worden. De eerste stap dus naar de verveling. Uitzonderingen daargela- ten. Rotterdamse Maaike Nicola en haar Maasste- delijke vrienden zijn, mede door jarenlang ge- concentreerd musiceren, totaal niet aan dit gevaar ten prooi gevallen. Ster- ker, als het laatste num- mer van de elpee ver- Maaike Nicola - zang, Cock Schelvis - drums, Koos Wiltenburg - bas, Piet Schop - gitaar en Ro bert van der Linden - pia no. klonken is, is men wak- kerder dan ooit. Hun vakmanschap en de spon- tane bijna kinderlijke muzikaliteit springt in andante van de plaat de huiskamer in en geeft grond aan de stelling hoe fout het is als easy- listening" te „easy" is. Een ontdekking, deze plaat! Eenmaal in de winkel zou het best een hit kunnen worden. De stem van Maaike Nicola beweegt zich bin- nen een ruime omvang, in een diep timbre. Zij heeft genoeg vermogens veel afwisseling te bren- gen. Cock Schelvis, haar man, op deze plaat te be- luisteren op de drums, vindt dat haar zangstem rijper is geworden in de loop der jaren. ,,De stem wordt dieper. Er komt meer warmte uit", zegt hij,,Zie Ella Fitzgerald nu wel 6cht oud - Sarah Vaughn, Carmen McRay, maar ook Rita Reys, alien niet meer de jongsten, maar nog zeer het beluisteren waard. Bij Maaike dringt zich in elk timbre wel een vergelijking op met een andere zangeres, maar als geheel is het een hiid" Spec^e^ eigen ge- ,,The Masquerade is over - Maaike Nicola Friends - is de complete titel, waar buiten reeds genoemden ook nog bas sist Koos Wiltenburg, gi- tarist Piet Schop en pia-

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 11