Extra subsidies voor pgrticuliere woninqen Muse a tonen vele soorten kunst 3 Hemo vijftig jaar in Schiedam SchiedamsNieuwsblad Informatie-avond in De 4 molens Bingo BEKENDMAKING! Meubelfabriek Modern Gesprekken over werkgelegenheid Drie dagen feest 'arte WOENSDAG 14 MAART 1984 •11-507 Voor al uw meubelen eerst bij Modern kijken. Inruil mogelijk. kerk diensten RIJNMOND/WEST COMBINATIE rl Ml Verhuizing SCHIEDAM-De stads- vemieuwing in het gebied Mariastraat en omgeving en Brugmanstraat en om geving is in voile gang. Teneinde ook de eigena- ren en huurders van par- ticuliere woningen bij dit proces te betrekken zijn door de gemeente maat- regelen genomen om het verbeteren van deze pan- den te stimuleren. Eerstens kunnen particu- liere woningbezitters in aanmerking komen voor een rijkssubsidie. Deze kan zowel worden ver- leend voor het opheffen van bouwtechnische ge- breken als het verhogen van het wooncomfort. In verband met eventuele gebreken worden onder meer subsidies verstrekt voor het herstellen van funderingen, gevels en dragende muren en vloer- en kapconstructies. Met betrekking tot de verhoging van het woon comfort gaat het om dingen als: het bouwen ofwel verbouwen van douches en keukens, het maken van een berging *De gemeente wil ook het particitliere woningbezit bij de stadsvemieuwing betrekken. SCHIEDAM - In het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein wordt zaterdag 17 maart een bingo-dansant gehou- den. Het festijn begint om 20.00 uur. De zaal is vanaf 19.30 uur geopend. buiten de woning, het vergroten van een te kleine woonkamer, het aanleggen van centrale verwarming enzovoorts. De verbeteringen mogen zowel door een aannemer als door de aanvrager zelf worden uitgevoerd. Naast deze subsidies van het rijk bestaat voor par- ticuliere woningbezitters uit voornoemde gebieden de mogeliikheid een ge- meente-subsidie te krrj- gen, welke in bepaalde gevallen nog eens wordt aaneevuld met een extra bijarage uit het T-fonds). Aangezien het van diver se punten af hangt of men voor de laatstge- noemde bijdrage in aan merking komt, doet men er verstandig aan hierover nadere inform atie in te winnen bij de verbou- wingsadviseur, Hans van Vilsteren, op de achtste etage van het Stadskan- toor aan de Emmastraat. Teneinde de particuliere woningverbetering doel- treffend te kunnen ondersteunen en bege- leiden zal een werkgroep worden opgericht waarin zowel ambtenaren van de gemeente als bewoners zitting krijgen. Nadere informatie over de particuliere woning verbetering en de op te richten werkgroep zal worden verstrekt op een hiertoe georganiseerde bijeenkomst welke don- derdag 15 maar, om 20.00 uur, wordt gehou- den in het dienstencen- trum ,,De 4 molens" aan de Nieuwe Damlaan 766. Grote collectie in eiken, modern en klassiek. Ook stofferen van uw gebruikte bankstel! Vraag prijs- opgaaf. Buitenhavenweg 132-140 - Schiedam naast de Glas- fabrieken. Tel.: 268815-262203. Ruime parkeergala- genhaid. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat kan men tot 9 april diverse tentoon- stellingen bezichtigen. Ten eerste is er, onder de noemer 'Schiedamse Ateliers', zeer uiteenlo- pend fotowerk te zien van John M. Hesselberth, Gea Kalksma en Gerard van Soest. Daarnaast treft men in het Stedelijk keramiek aan, van Olaf Stevens en een keuze van werken van Schiedamse kunste- naars en Cobra. Na als schilder en gra- ficus gewerkt te hebben, heeft John Hesselberth zich thans toegelegd op het fotograferen. Zijn zwart-wit opnamen to nen voornamelijk beel- den van kinderen, stille- vens en interieurs. Gea Kalksma brengt met behulp van de fotografie haar emoties en gedach- ten tot uiting. Teneinde haar doel te bereiken be- werkt zjj de negatieven voor deze worden afge- drukt. Daarnaast maakt zij fotowerken waarin verschillende afbeeldin- gen gecombineerd wor den. Meest traditioneel zijn de foto's van Gerard van Soest. Meestentijds maakt deze kunstenaar een serie foto's van iets dat hem op een bepaald moment boeit. Dit kun nen zowel landschappen als stadsbeelden of klei ne details uit het dage- lijks leven zijn. Ook hij fotografeert bijna uit- sluitend in zwart-wit. De keran.ische plastie- ken van Olaf Stevens staan geexposeerd in de kelder van het Stedelijk. De voornamelijk boot- achtige vormen en vleu- gels zijn gedecoreerd met glazuur in frisse -kleu- ren. Het Stedelijk is gratis toegankelijk. De ope- nigstijden zijn: van maandag tot en met za terdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 12.30 tot 17.00 uur en op zon- dag van 12.30 tot 17.00 uur. Galerie 't Koetshuys aan de Lange Haven 78 toont tot 8 april vazen en schalen van de keramiste Maria Rigetti. In enkele van haar kunstwerken zijn door Ikebana bloem- schikkingen gemaakt. 't Koetshuys is geopend op: donderdag van 18.00 tot 21.00 uur, vrijdagvan 13.00 tot 17.00 uur, za terdag van 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur In de Galerie van het Schieland Ziekenhuis aan de Stadhouderslaan kan men tot 2 april houtre- liefs van Jaromir Sefl en emaille van P. Kulik bekijken. SCHIEDAM - In de trouwzaal van het Stad- huis aan de Grote Markt wordt woensdag 21 maart een gespreksavond gehouden over „Werkge- legenheid". De bijeenkomst, welke deel uit maakt van een serie van vier, is op ver- zoek van de Werkgroep Idefiks georganiseerd door de Schiedamse Fe- deratie en de Sociale Dienst. Deze maal zal aandacht worden besteed aan de onderwerpen „De toespitsing op Schiedam" en ..Werkgelegenheid ge- zien door de ogen van de werkgevers". Men begint om 20.00 uur. Iedereen is welkom. De deelname is gratis. SCHIEDAM HERV.GEMEENTE Grote Kerk: 10 uur ds. J.D. Wuister, 17 uur ds. D.A.Snijder -Abbenbroek Opstandingskerk: 10 uur ds. B v.d. Velden, Nieu- werkerk a/d IJssel. H. Hartkerk: 8.45 uur ds. J.D. Wuister, 19 uur avondgebed Aula Pinaspleln: 10 uur ds. C.A. Evelein, Rozen- burg. HERVORMDE GEMEENTE KETHEL Dorpskerk: 10 uur ds. P.J. MacKaay, 19 uur ds. F. Kalis. Oe Ark: St. Martinuskerk: 9.30 uur ds. F. Kalis. GEMEENTE VAN CHRISTUS Swammerdamsingel 27a, zondag 10.30 uur bijbel- studie. 11.00 u. eredienst 19.00 u. avonddienst. NED. PROTESTANTEN- BOND Wastvest 92 JOHAN MAASBACH WERELDZENDING HERVORMDE EVAN- GELISATIE OP GEREF. GRONDSLAG 10 uur In Aula Schieland, ds. J. Batelaan-Voorscho- ten; 17 uur In de Grote Kerk ds. D.A. Snijder. PLANTAGEKERK Zondag, 10 en 17 uur, alsmede woensdag 19.30 uur Dhr. W. Hoogendijk. LEGER DES HEILS Lange Haven 27, zondag. zakennieuws SCHIEDAM - De Hema Schiedam wordt donder dag 22 maart vijftig jaar. Ter gelegenheid hiervan kunnen de klanten drie dagen lang (22, 23 en 24 maart) winkelen in een feestelijke sfeer. Zo zullen bijvoorbeeld 250 bonnen worden uit- gereikt die, bij aankoop van een tosti of gebak, recht geven op een gratis* kop koffie. Teneinde ook de passanten op straat bij het gebeuren te betrek ken wordt er een nostal- gische etalage ingericht. De Hoilandse Eenheids- prjjzen Maatschappij Am sterdam (ofwel de Hema) werd in 1926 gesticht als een dochteronderneming van de toen reeds56-jarige Bjjenkorf. Het idee voor de oprich- ting van een dergelijk de- tailhandelsbedryf was af- komstig uit de Verenigde Staten van Amerika. Evenals in de aldaar ge- vestigde „Five and ten cents stores" werden in de Nederlandse Hema's goederen aangeboden te- gen de eenheidsprijzen van 10, 25 en 25 cent. Ondanks de hevige tegen- werking, waarbij tot op regeringsniveau werd ge- discussieerd over de vraag of deze concurrentie ten overstane van de klein- handel toelaatbaar mocht worden geacht, groeiden het aantal Hema's gestaag. Vier jaar na de opening van de eerste, welke gele- gen waren inde Kalver- straat en de Oude Hoog straat te Amsterdam, tel- den het bedrijf dan ook al vjjftien filialen. Tegelijkertijd was het as sortment uitgebreid met artikelen in de prijsklasse van 75 en 100 cent. De te koop aangeboden wa ren bestonden onder meer uit: overhemden, nacht- en ondergoed, kousen, wol fournituren, huishoudelijke artikelen, glaswerk, toilet- en schrijf waren, speelgoed, uurwerken, chocolaterie en levensmiddelen. Opmerkelijk voor die tyd was dat de lage prijzen niet werden bereikt door het willekeurig gebruik maken van goedkope par- tjjen, doch door het rechtstreeks bestellen bij de industrie en de vereen- voudigde wjjze van pre- sentatie en afrekenen in de winkels. Een en ander leidde er toe dat de Hema spoedig uitgroeide tot een zelf- standige organisatie. De Hema Schiedam viert binnenkort haar vijftigjarig bestaan. In Schiedam opende de Hema haar deuren op 22 maart 1934. De vestiging was gelegen op de parter re van de zojuist gebouw- de torenflat op de hoek van de Rotterdamsedijk en de Broersvest. Het ontwerp voor het, voor die tijd, revolutionaire bouwwerk was van het Schiedamse architecten- bureau Korsten en Leppla. De winkelmeisjes, die vooraf een opleiding had- den gekregen in de Rot- terdamse vestiging, droe- gen toendertijd een uni form bestaande uit een groene jurk met witte kraag. Aan de in alle Hema's ge- hanteerde prijzenstelling kwam na de Tweede We- reldoorlog een eind. Ke- den hiervan was de toe- vloed van nieuwe produc- ten en materialen, welke samenviel met een toena- me van de koopkracht. Inhakend op de vraag naar kwaliteit besloot de Hema een nieuwe lijf- spreuk aan te nemen wel ke luidde: „De hoogst mogeljjke kwaliteit voor de laagst mogeljjke prijs". Teneinde dit te bereiken gingen zaken meespelen als warenonderzoeken, pasvormen, garantie en service. Vanzelfsprekend leidde het grotere assortment in diverse winkels tot een nijpend tekort aan ruim- te. In Schiedam resulteer- de dit tot een verhuizing naar een op de hoek van de Broersvest en de Lan ge Kerkstraat gebouwd pand. De officiele ope ning van deze, inmiddels zo vertrouwde Hema, was op 8 maart 1972. Het landeljjke Hema- bestand telt momenteel circa tweehonderd vesti- gingen..

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5