Broedende zwanen hebben rust nodig Viering van Pasen is nationale folklore 'Speciale TDK-aktie Alleen deze week extra lage prijzen!' 9.75 45* II- 7.7S Schiedams iNieuwsblad Toernooien schooljeugd &TDK Muziekverenigingen willen egaal Plantage-terrein Honden aan de lijn! VROOM DREESM ANN 'WOENSDAG 11 APRIL 1984 15J502. Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Schiedams Nieuwsblad Nesten Offer DC60 3 stuks ADC60 perstuk SAC60 2 stuks Bezoek daarom nu onze speciale TDK-stand! SAXC60 perstuk Jeuadland-programma voor de Paasvakantie SCHIEDAM - Gedu- rende de Paasvakantie biedt Jeugdland de Schiedamse kinderen weer een gevarieerd pro- gramma aan. Voor een aantal activi- teiten, te weten: de tekenfilmvoorstellingen het kindercabaret, pop- pentheater en het slot- feest in de Blauwe Brug, dient f.l,- toegang te worden betaald. (De kaartjes zijn vanaf een kwartier voor aanvang van de voorstelling aan de zaal verkrijgbaar. De deelname aan overige programma-punten is gratis. Jeugdland opent maan- dag 16 april met teken- *Hans Borghardt. films en kluchten. Deze worden 's morgens om tien uur in 't Zuider- kwartier aan de Dwars- straat 33 vertoond en 's middags om twee uur in het wiikcentru'm ,,De *Cabaret met Haak van Overloop. Blauwe Brug" aan het Bachplein. In 't Zuiderkwartier is om twee uur creativiteit. Daarbij worden dingen gedaan als raamhangers en mobiles maken, leer- bewerken, sieraden en stokpoppen maken, ver- ven, kleien, tekenen, knippen, plakken en draadbewerken. De volgende dag vermeldt het programma: creativiteit (om tien uur in het winkelcentrum ,,Spaland"), spelcircuit (om twee uur op het Edisonplein) en een kindercabaret-voorstel- ling van Haak van Over- loop. Deze wordt gegeven in het diensten- centrum „De 4 molens" aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 14.00 uur. Om tien uur 's morgens creativiteit op het Dr. Wibautplein). Een half uur later 10.30 uur) spelcircuit bij de ,,Ouverture'school aan het Bachplein). In de middag (om twee uur) is er spelcircuit op het Dr. Wibautplein en een voorstelling van het Nederlands Marionetten- theater Joost Brugman, getiteld ,,Ivarthoe". Laatstgenoemde vindt plaats in 't Zuiderkwar tier. Creativiteit-op het Fabri- plein (om 10.00 uur) en op het Edisonplein (om 14.00 uur). Verder is er om twee uur 's middags een wandel- *Joost Brugman speeltJvanhoe speurtocht door het Beatrixpark. Inschrijven hiervoor is mogelijk van af 13.30 uur in de kantine „De Toekomst" van de sportvereniging Excelsior '20. Gedurende de circa een uur lange tocht dienen diverse vragen beant- woord en opdrachten uit- gevoerd te worden. Teruggekeerd bij de start krijgen alle deelnemertjes warme chocolademelk en een pannekoek. De laatste dag komt Jeugdland om tien uur op het Frans Halsplein met spelcircuit en is er's middags om twee uur een voorstelling in „De Blauwe Brug". Deze slot-show heet „Feest met Hans Borg hardt". Voor nadere informatie omtrent de Jeugdland- activiteiten kan men zich wenden tot bureau Jeugdland van de Gemeente Schiedam, telefoon 7321 11 toestel 273. SCHIEDAM - „Op de eerste dag, nadat we ze hadden uitgezet, is er al een zwaan door een hond doodgebeten. Vandaar ons verzoek aan honden- bezitters om hun dieren goed in de gaten te hou- den. Zeker wanneer de zwanen eenmaal gaan broeden". De heer Van der Veen van de Gemeentelijke Plantsoendienst werd dit jaar wel erg snel na het uitzetten van de tamme zwanen met het verlies van 66n van deze dieren geconfronteerd. „Het beest werd in het Beatrixpark door een B) Uitgave van WEGENER huis aan huisbladen B V Prms Hendnkkade 12-16, postbus 1980. 3000 BZ Roi terdam. tel 010-132170 en 135085 Directie J P. Eillebrecht/P Bakker/ J Parser WEGENER-bladen verschiinen in Zuid-Holland wekeii|ks in een to tale opiaag van ruim een milioen exemplaren Hiertoe behoort Verschijnt eike woensdag huis-aan huis in Schiedam. Groenoord en Kethel ADVERTENTIES Hoogstraat 122. Vlaardingen Postadres postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam, tel 010 346711 DUO'S (RUBR ADVERTENTIES) 010 132050 VERKOOPLEIDER N Ch. de Poorter RAYONLEIDER Th J Bravenboer (tel pnv6 010-353883) REGIONAAL CONTACTMAN G H Adams (tel priv6 01891-3230) REDACTIE: zie onder advertenties CHEF RED (piv J Deijbel REDACTEUREN A Beyen en M Ames CORRESPONDENT Schiedam P Koppenhagen (010-266615) Sportcorrespondent P Spek <010- 352615) ADMINISTRATIE: Prins Hendrik kade 12 16, postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam tel. 010-132170 SLUITINGSTERMIJN woensdag krant advertenties dinsdag 12 00 uur/redactie 10 00 uur Donderdagkrant (advertenties en redactie) dinsdag 17 00 uur BEZORGING: Interianden/Sprei groep Bezorgkiachten 010-132489 hond de struiken inge- jaagd. Aangezien het zich daar niet meer kon ver- weren, werd het kort daarop doodgebeten". In totaal werden in de Schiedamse vijvers circa vijftien zwanen uitge zet. Deze gekortwiekte exemplaren hebben alle de winter doorgebracht op de kinderboerderij in het Beatrixpark. „Zwanen hebben name- lijk de gewoonte zodra er vorst in de lucht hangt het open land op te zoe- ken. Om te voorkomen dat ze in de stad aan het zwerven slaan halen we ze tegen dat het zover is naar de kinderboerderij". Teruggekeerd in de zo- mer-residentie nadert snel de broedtijd. Aan gezien het daarbij dik- wijls gebeurt dat zwanen hun nest aan langs de weg gelegen vijverkanten maken, verloopt het broeden veeal minder rustig dan gewenst is. Vooral loslopende hon den jagen de zwanen herhaaldelijk van hun nest. Teneinde dit soort dingen zo veel mogelijk te voorkomen verzoekt men hondenbezitters hun die ren goed in de gaten te houden. Daarnaast schermt de Plantsoendienst erg on- gunstig gelegen kraam- kamers ook wel af met gaas en stroo. Vandaar loont het beslist de moei- te om, wanneer men ontdekt dat zwanen op een ongelegen plaats gaan nestelen, contact op te nemen met de Gemeen telijke Plantsoendienst, telefoon 154605. y mm* *De zwanen zijn weer uitgezet over de diverse vijvers. SCHIEDAM - De Schie damse muziekverenigin gen hebben dringend be- hoefte aan een evene- mentenplein. Vandaar heeft de afde- ling Muziek van de Stich- ting De Schiedamse Ge- meenschap het gemeen- tebestuur verzocht het parkeerterrein voor het Plantage-podium te ega- liseren. Teneinde de kosten te drukken hebben vrijwil- ligers vanitit deze afde- lingen aangeboden bij dit karwei te helpen. De muziekverenigingen zijn overigens van mening dat na een egalisatie, ook tal van andere acti- viteiten in de Plantage gehouden kunnen wor den. Bovendien zal een vlak terrein, op de dagen dat er geen evenementen plaatsvinden, meer par- keermogelijkheden bie- den. SCHIEDAM - De Schie damse schooljeugd kan de komende weken weer volop deelnemen aan sportevenementen, geor- ganiseerd door de sport- raad. In de periode van 16 tot en met 19 april wordt er een schoolvoetbal- toernooi gehouden, waar- voor inmiddels 45 elftal- len van het basisonder- wijs en 53 elftallen uit het voortgezet onderwijs hebben ingeschreven. Deze wedstrijden worden gehouden op de sportvel- den van de voetbalvereni- gingen Hermes-D.V.S. en S.V.D.P.W. in het Harga- park. De uiteindelijke kampioen van dit toer- nooi mag deelnemen aan het kampioenschap schoolvoetbal van de afdeling Rotterdam. De uiteindelijke kampioen van Rotterdam wordt afgevaardigd naar het Spartcentrum in Zeist, waar in de tweede helft van mei om het Neder- landse kampioenschap zal worden gestreden. Ook voor het school- handbaltoernooi bestaat veel belangstelling. Dit toernooi wordt zowel binnen als buiten afge- werkt. Op 1 7 en 1 8 april wordt het zaalhandbal- toernooi gehouden in de sporthal Margriet. Van 16 tot en met 20 april wordt er buiten gestre- den om he/ kampioen schap en wel op het ter rein van UVG. Voor dit handbaltoer- nooi hebben inmiddesl 74 teams uit het basis- onderwijs en 54 teams uit het voortgezet onder wijs ingeschreven. Op 25 april wordt er een speciaal voetbaltoernooi afgewerkt voor meisjes. De voetbalverenigingen Hermes-DVS, GSS, S.V.D.P.W. en Demos hebben hiervoor hun vel- den beschikbaar gesteld. Voor dit toernooi heb ben zich inmiddels 23 elftallen uit het basis- onderwijs en 14 elftal len uit het voortgezet- onderwijs ingeschreven. Op vele scholen en in talloze gezinnen zul- len kinderen momen- teel druk bezig zijn met de voorbereidin- gen van het paasfeest. Eieren schilderen, broodhaantjes bak- ken en een palmpa- sentak maken. De paasviering zit vol symbolen zoals de boter- lammetjes en de eieren. De grote rol die het ei tij- dens de Pasen speelt, komt voort uit de bete- kenis die men er vroeger aan hechtte als teken van vruchtbaarheid, herleving van de natuur en in de kerk als symbool van de herrijzenis. Palmpasen wordt nog echt gevierd in Drenthe, Twente, de Achterhoek en in bepaalde delen van Zuid-Nederland. Dit feest is een nationale folklore geworden, weinigen zul- len beseffen dat het eten van bijv. Paasbrood terug te voeren is tot de offer- maaltijden uit een ver verleden. De broodhaantjes en an dere van brood gebakken vogelfiguren zijn een overblijfsel uit de tijd dat de Germanen dieren of- ferden. De offermaaltij- den kregen later een plaats in kerkelijke ritu- elen. Anders dan vaak wordt gedacht is Palmpasen dus geen typisch katholiek gebruik. De viering van Palmpasen wordt dan ook vooral in protestant- se streken van ons land teruggevonden. Het maken van een palm- pasentak is een bezigheid waaraan de kinderen veel plezier beleven. Een op een stok gestoken brood- vogel of broodhaantje wordt versierd met krans- jes van brood of met slin- gers. In sommige delen van het land trekken de kinderen met hun Palm- pasentak zingend door de straten. Bij de religieuze achter- grond van het paasfeest zal niemand meer lang stilstaan. Rotterdam Hoogstraat/Zuidplein

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 3