Surfgebieden in Rijnmond 'Niet bezuinigen op instructies' Egon Smit ontwerpt surfplanken Windsurfen op Olympische Spelen 'Surfen loot je niet meer los' Schiedams Nieuwsblad 0 Waar? MIDZOMERTSPORTKRANT Voor beginnend en geoefend surfer i Consulent sportieve recreatie: Info-avond in 'De Gijp' WOENSDAG 30 MEI 1984 22-511 Programma W. De zelfbouwpakket- ten voor surfplanken zijn in opmars. Steeds meer surfers ontdek- ken de vele voordelen van het zelf ontwer- pen van hun „board". De prijs van zo'n pak- ket is aantrekkelijk, terwijl men het ge- wicht en de vormge- ving van de plank zelf kan bepalen. „Boven- dien geeft het me een tevreden gevoel om op een ,,eigen" pro- dukt te varen", aldus de Vlaardingse Egon Smit, die zijn vrije uren, waarin hij niet surft,besteedt aan het maken van surfplan ken. Onbegrensd |S-« RECREATIEGEBIED HOOFDWEGEN ANDEREWEGEN SURFWATER '■SO/'. Voor de surfsport is 1984 een historisch jaar. De eerste zeilplank werd namelijk 12 1/2 jaar gele- den in Nedeiiand geintro- duceerd. Tegenwoordig kan men het zich nauwe- lijks meer voorstellen: een plas of een meer on- der de zomerzon zdnder surfzeilen. Momenteel zijn ruim 600.000 actieve surfers en verwacht wordt dat dit aantal nog sterk zal toenemen. Duizenden recreanten trekken regelmatig naar het water met hun zeil plank op de auto, achter de fiets of onder de arm. Vooral op zonnige dagen zijn onze meren en plas- sen bezaaid met veelkleu- rige zeilen. Rijnmond is een gebied met veel watersport-mo- geljjkheden. Het plank- zeilen kan dan ook op veel plaatsen in de directe omgeving beoefend worden. Op drukke beroepsvaar wegen, zoals de Oude en de Nieuwe Maas, het Spui, de Hollandsche IJs- sel, de Nieuwe Water- weg en het Voedings- kanaal, wordt het surfen afgeraden en soms zelfs verboden. Op het kaartje (hier- bjj afgebeeld) is te zien waar men als beginnend of geoefend surfer terecht kan. 1OOSTVOORNSE MEER: ca. 250 ha. zeer goed surfwater, geschikt voor beginners en (ver)- gevorderden. Op de noordoever (maasvlakte- kant) kan met de auto tot aan het water gere- den worden. 2. BR1ELSE MAAS: het recreatiegebied Brielse Maas is geschikt voor bij- na alle vormen van water- sport, waaronder ook het plankzeilen. De zeil plank kan vanaf verschei- dene strandjes te water gelaten worden. De lig- weiden op de noordoe ver, direct ten westen van de Brielsebrug mogen met de auto (en caravan) bereden worden. 3. HARINGVLIET/ HELLEVOETSLUIS: vanaf het Quackstrand tussen de Haringvlietdam en Hellevoetsluis en het kleine strand te Helle voetsluis wordt veel ge- surfd. Er is ruime par- keergelegenheid aanwe- zig. 4. BERNISSE: nieuw recreatiegebied, waarvan de plasgedeelten bjj Abbenbroek en Zuidland- Simonshaven zeer geschikt voor het plankzeilen zijn. Be- reikbaar via respectie- velijk de Rondweg Ab benbroek en de Veer- dam te Zuidland. 5. PUT VAN HEEN- VLIET: zandwinput waarop in beperkte mate gesurfd wordt. In ver- band met plaatselijke zeer grote diepten niet tot aan het water gere- den worden. 10. SURFPLAS OUDE MAAS: voormalig bouw- dok van tunnel-elemen- ten, gelegen ten westen van de Heinenoordtun- nel in de Jan Gerritse- polder. Bereikbaar via de Achterzeedijk. *Scholing vormt de basis voor iedere windsurfcarriert geschikt voor ongeoefen- de plankzeilers. De oe- vers zijn (nog) niet voor de recreatie ingericht.. 8. ROTTEMEREN: ge- varieerd recreatiege- bed met goede plank- zeilmogelijkheden. In het gebied De Bleiswjjkse Zoom (ten oosten van Bleiswjjk) kan met de auto over de grasvelden 11. NOORDZEEKUST: in verband met sterke stromingen niet geschikt voor ongeoefende plank zeilers. 12. PLASJES MAAS- SLUIS: rustig gelegen plassen aan de Schenkel- dijk te Maassluis. Oevers beperkt toegankelijk. Op- pervlakte ca. 15 ha. Steeds meer mensen ont- dekken het fascinerende van het windsurfen: het samenspel van wind, water, wendbaarheid en snelheid. In tegenstel- Kng tot wat vaak wordt gedacht, is het plankzei len geen kracht- maar een behendigheidssport. Dit betekent dat iedereen die sportief is, de zwemkunst meester is en geen water- vrees heeft, deze sport kan leren. Plankzeilen is een veilige sport wanneer men zich aan een aantal regels houdt en geen onnodige risico's neemt. "Sommige mensen kopen een dure plank en hebben niet die paar tien- tjes over om de sport on der de knie te krijgen. Het is juist zo belangrjjk dat men niet bezuinigt op instructie. Dat- voor- komt blessures, terwijl men binnen korte tijd veel plezier beleeft aan het surfen". Max van der Does, consu lent sportieve recreatie by de gemeente Vlaar- dingen benadrukt dat goede scholing de basis vormt voor iedere wind- surfcarri£re. Beginners kunnen pas verantwoord bezig zijn wanneer ze voldoende in- formatie hebben en vol doende vaardigheid om die informatie in de prak- tjd toe te passen. Surfen is niet alleen met jezelf en de plank bezig zijn, maar ook zicht hebben op je omgeving en de an- dere watersporters is een belangrijk criterium. "De ervaring heeft ons geleerd dat iedereen, met of zonder conditie, deze energieke watersport in een dag of in een week onder de knie kan krij- gen", aldus Van der Does die alweer voor het vijfde seizoen windsurf- cursussen organiseert. In totaal hebben ongeveer tweeduizend deelnemers een cursus via de ge meente Vlaardingen ge- volgd. Het nieuwe programma is onlangs van start ge- gaan. De lessen worden gegeven op het water van het plassengebied De Put by de Steendijkpol- der aan de Schenkeldijk te Maassluis. Het programma omvat dagcursussen (op donder- dag, zaterdag en zondag), weekcursussen (verdeeld over de maandag-, dins- dag-, donderdagavond en zaterdagmorgen), scholie- rencursussen (op door- de weekse dagen) en een windsurf-vakantie-week (bedoeld voor kinderen van 13 t/m 17 jaar. De cursussen lopen tot en met 1 September. Kos- ten zijn f.65.- (1 dag), f.100.- (1 week), f.35.- (per leerling, via school aanmelden) en f.100.- per persoon voor de vakantieweek. Aanmelden voor deze activiteiten kan via de consulenten sportie ve recreatie tel. 010- 355888 toestel 159, 164 of 199. *Surfen is geen kracht-, maar een behendigheidssport. VLAARDINGEN - Het gemeentelijk bu reau Sportieve recrea tie verzorgt op maan dag 4 juni een infor- matie-avond over windsurfen in cafd De Gijp, Westhavenkade 60. Er worden videofilms vertoond, een lezing gehouden met behulp van dia's, terwijl be- zoekers alle mogelijke vragen kunnen stellen over het windsurfen. De Vlaardingse Raad voor Sport en Recrea tie organiseert in sa- menwerking met Dewi Surfing gedurende de zomermaanden soort- gelijke avonden in De Gijp en wel op 2 juli, 6 augustus en 3 Sep tember. Deze bijeenkomsten zijn voor iedereen gra tis toegankelijk. Aan- vang 19.00 uur. *Stephan van den Berg Het Internationaal Olympisch Comitd be- sloot' vorig jaar het zeer populaire plank zeilen aan het Olym pisch programma toe te voegen. De wind surfers zullen in Los Angelos tegen el- kaar uitkomen in de Wind glid er-k lasse Nederlands grote hoop op een medaille is de 22-jarige Stephan van den Berg. Vorig jaar behaalde hij nog het wereldkampioen- schap surfen in de windgliderklasse, een reden te meer voor surfminnend Nederland om de Olympische Spelen met optimisme tege- moet te zien. „Over het eerste ontwerp heb ik bjjna vjjf maanden gedaan. Dat is vreselijk lang; nu maak ik een plank in een aantal we- ken". Inmiddels heeft Egon ruim tien ontwerpen op zijn naam staan. Hoewel hij vaktermen als „sha- pen", .jamineren" en .outline" bezigt, kan iedereen volgens Egon zelf een surfplank maken. „Met een beetje technisch inzicht en gevoel voor Egon Smit: „Het geeft een kick om op je zelfgemaakte plank te surfen symmetrie kom je een eind uit de voeten. Een bouwpakket bevat trou- wens een gebruiksaanwjj- zing waarin stap voor stap staat beschreven hoe men te werk moet gaan. Toen ik twee jaar geleden mijn eerste plank ont- wierp, moest ik alles zelf ontdekken.' Nu bestaat er zoveel lectoor over dat het voor iedereen moge- lijk is.. Ju kunt de plank net zo mooi maken als je zelf wilt!" Ruim vijf jaar geleden raakte Egon enthousiast voor de surfsport. „Mijn broer heeft me aangesto- ken. Het was een surf- bacil: als je het eenmaal gedaan hebt, laat de sport je niet meer los. De vrijheid die je op je plank hebt, is geweldig". De mogelijkheden van het surfen zijn onbe grensd. Elke keer is het weer anders. Dan zie je iemand stunten en dan valt je mond open van verbazing. De volgende keer wil je dat ook pro- beren en zo blijf je be zig". De naam Egon Smit is geen onbekende in de surfwereld. Hij werd twee jaar lang gesponsord door fabrikant Top Sails, een periode waarin hij niet onverdienstelijk aan speedtrails deelnam. In 1982 heeft EGon zelfs het Nederlands record op zijn naam gezet met 48,4 kilometer per uur. Ook is hij Clubkampioengeweest van de surfvereniging Delfland. „Ik heb me nu op het brandingsurfen toege- spirts. Dit aspect van het surfen trekt me ontzet- tend. Het vrandingsurfen geeft een extra dimensie aan deze sport. Er zijn zoveel mogelijkheden op zee: je kunt springen, golfrijden noem maar op". Op Hemelvaartsdag (31 mei) zal Egon in Hoek van Holland uitkomen in de eerste wedstrjjd voor de Noordzeecup. Tot en met September zullen voor deze cup in totaal vijf wedstrijden worden gehouden. Verder zal Egon eind '84 aan de Ne- derlandse speedtrial deel- namen. „Ik wil dan ook met een zelf gemaakte plank uit komen. Nu ik niet meer gesponsord wordt, wil ik me helemaal waar ma ken!"

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 13