Gemak staat voorop bij de Olympic-look Nieuwe borstprothese: 30 procent minder zwaar Op safari Een oog-douche Schiedams Nieuwsblad d Geenbleke wimpers meer Lekkere pikante braadworst Maguis in katoen WEEK RECEPT LUILAK 1 BOLLEN irOENSDAG O JUNl 1984 <23-505. n Of het nu door de Olympischc Zomcrspelen in Los Angeles komt of niet, sportieve kleding is er dit zomerseizoen in ovcr- vloed. Het is een heel modegebeuren, medc bctnvlocd door de ra ges van aerobic-dancing, joggcn en conditietraining. Bij deze sportieve klodij gaat het vooral om gemak en comfort. Vrouwen dragcn T-shirts over elkaar. wijde katoencn shorts met ophaalkoordcn in de zij- naad, ruime truien. parka's, tops, overalls en enkelvrije broeken al dan niet met oprol- pijpen. Voor mannen ook spor tieve sweatshirts, T-shirts, hem- den, gympakken en jogging- broeken. shorts en bermuda's. Wit is cen belangrijke kleur bij deze sportlook en daarnaast grijs en 6cru, aangevuld met ac- centkleuren als kobalt. rood, aranje, geel en groen. Acccssoi- res zoals baseballpctten bena- drukken nog eens extra het sportieve uiterlijk. Dessins als strepen. vlakverdelingen. tek- sten en emblcmen komen bij de ze stijl veel voor. In de zomer- collectie van C A zien we Walt Disney-figuren de hoofdrol is weggelegd voor Mickey Mouse op T-shirts, sweaters en mi- nijurkjes. Amerikaanser kan het bijna niet. Wat materialcn bctreft wor- den voor de Olympic-look dun- ne katoen. ribbreisels. katoenen jersey, badstof- en sweatshirt- stof gebruikt. Walt Disney-figuren als Mickey Mouse spclen een grote rol in de sportcollectie ran C A. De zon bmint de huid en bleekt het haar noti eenniaal. Bij de een gaat dit sncller dan bij de ander ondanks al- ledei hulpmiddelen. Vooral bij blondines en roodharigen bleekt het haar snel op. Op zich heel charm ant wanneer het een andere tint krijgt, ware het niet dat ook wim pers en wenkbrauwen lichter worden. Het gezicht wordt daardoor dikwijls wat min der expressief. De dame in kwestie necmt in zo'n geval mascara en een wenkbrau- wenpotlood ter hand om het geheel meer „kleur"te geven. Wat men in de zomer ook kan doen is bijvoorbeeld de wimpers verven. Men kan dit bij de kapper laten doen. Het kost wcinig geld en heeft vooral in de warme periode zijn voordelen. Wanneer men veel zwemt of op een andere maniet met water in aanra- king komt hoeft men niet meer bang te zijn met make up besmeurde w an gen te krijgen. Om de wimpers wat dikker te laten lijken kan men dan altijd nog mascara aanbrengen wanneer men 's avonds uitgaaL Een idee misschien voor diegenen wiens haar te snel bleekt. Bij dit gerecht gebrui- ken we cayennepeper. Ca yennepeper is vers (ook bekend als Spaanse peper- tjes of peperoni), gedroogd en gemalen verkrijgbaar. Past bij vlees (rund, var- ken), vis, groenten (vooral stoofschotels) en allerlei salades Spaarzaam ge- bruiken, cayennepeper is zeer heet. Voor 4 personen heeft u nodig: 500 g. fijne braadworst, 1 dl. melk, 4 eetlepels beschuitkruim of paneer- meel. 50 g. boter of margarine 25 g. bloem, 3 dl. bouillon (eventu- eel van tablet of korrels) 1 1/2 eetlepel mosterd, mespuntje suiker. snufje cayennepeper of enkele druppels tabasco zout. Leg de braadworst ge- durende 5 minuten in ruim water dat tegen de kook aan gehouden wordt. (Beslist niet doorkoken, dan loopt u de kans dat de worst kapot kookt). Neem ze uit het water en laat ze op een vergiet opdrogen en afkoelen. Haal ze door een beet- je melk en wentel ze door beschuitkruim of paneermeel Verhit de boter, temper de hittebron en bak de braadworst gedurende 15 minuten zachtjes bruin en gaar. Neem ze uit de pan en houd ze warm. Voeg de bloem aan de bakboter toe. Roer alles zeer goed door elkaar en voeg daarna al roerende de bouillon toe, Blijf zolang roeren tot een gebonden saus is ontstaan Doe er mosterd, suiker en cayennepeper of en kele druppels tabasco bij. Proef de saus en voeg er eventueel nog wat zout aan toe. Leg de braad worst op een voorver- warmde schaal en schenk de saus erover. Tip: fijne braadworst smaakt erg lekker bij bloemkoo', maar ook bij peulvruchten doet braad worst het goed. Goed nieuws voor vrou wen die een borstampu- tatie hebben ondergaan: er is een nieuwe prothese ontwikkeld die tegemoet komt aan de eisen van de rrouw zelf. Belangrijkste eigenschap: hij is minder De vrouw die na een borstamputatie een pro these wil gaan aanschaf- fen, loopt een aardige kans door de bomen het bos niet meer te zien. Er zijn in Nederland vele soorten prothesen, voor het merendeel gemaakt van siliconen. De ver- schillende merken trach- ten in kleurrijke folders en vrouwvriendelijke be- woordingen de grote voordelen van juist hun prothese aan te geven. In kwaliteit ontlopen ze elkaar niet veel. In het algemeen heeft een vrouw die pas is ge- opereerd aan borstkanker goede, objectieve voor- lichting nodig. Deze wordt veelal gegeven door verpleegkundigen en maatschappelijk werk- sters in de ziekenhuizen en in een later stadium door speciaal opgeleide adviseuses van Hunke- moller. Al spoedig na de operatie zal de vrouw ontdekken hoe een pro these er uit ziet, wat er wel en wat er niet mee kan en hoe hij gedragen moet worden. Overigens kan het voor de vrouw die een borst- operatie heeft ondergaan nog wel enkele weken of maanden duren voordat zjj toe is aan het dragen van een definitieve pro these. In de periode vlak na de operatie en/of tijdens de bestralingen er na, moet de huid de kans krijgen zich te herstellen. Dan is er een voorlopige, lichte prothese van zachte tex- tiel het enige dat de huid dan kan verdragen. In deze eerste weken van herstel en nabehandeling zal de vrouw zich kunnen orienteren op de moge- lijkheden van borstpro- thesen. In de opvang van vrou- ven na een borstamputa tie spelen After Care groepen een belangrijke rol. Steeds weer blijkt men met lotgenoten het gemakkelijkst te praten over alle voorkomende problemen. Van lotgeno ten worden aangedragen oplossingen eerder geac- cepteerd. Dit is de grondgedachte achter een sinds kort ook in Nederland verkrijgbare nieuwe borstprothese, de Nearly Me. De prothese is in Amerika ontwikkeld op verzoek van vrouwen die zelf een borstamputa tie hebben ondergaan. Wat bleek namelijk? Vrouwen met wat grote- re borsten ondervonden het gewicht van een pro these als zeer hinderlijk. Tot dezelfde conclusie kwam enkele jaren gele- den de Consumentengids. Een enquete wees uit dat 6en op de drie vrouwen de bestaande prothesen te zwaar vend. Te licht. bleek ook niet prettig te zijn omdat de prothese dar. niet goed op zijn plaats bleef. Tot nu toe waren er twee typen borstprothesen: de zeer lichte schuimrubber prothese met als nadeel het verschuiven, en de si liconen prothese die een gelijk gewicht heeft als de andere borst. De ge- Iijke gewicht nu, blijkt te zwaar te zijn voor veel vrouwen. Het is geba- seerd op de veronderstel- ling dat een borstprothe se hetzelfde gewicht moet hebben als de ge- zonde borst, om te voor- komen dat er scheefgroei en rugklachten optreden. Vele vrouwen ervaren echter dat het helemaal niet nodig is, dat de pro these even zwaar is als de andere b.orst. In tegen- stelling tot de eigen borst die door de huid en de borstspier gedragen wordt, wordt een pro these voor 100 pet. door de beha-schouderband gedragen. Het werd vele vrouwen dus al gauw te zwaar. Het lijkt er op dat de Nearly Me, die immers 30 pet. minder zwaar is dan de gebruikelijke pro thesen, een gulden mid den wegjsjevonden. Behalve het lichtere ge wicht heeft de prothese nog tal van andere goede eigenschappen, waarvan een iedere vrouw zal aan- spreken: men kan de Nearly Me ook dragen in een normale beha of soft- beha. Een vrijblijvende demon strate van de Nearly Me wordt gegeven op don- derdag 28 juni a.s. bij Hunkemoller aan de Beijerlandselaan 120b, Rotterdam. Vanaf 9.30 uur tot 17.00 uur is een specialiste aanwezig. Be- langstellenden zijn van harts welkom. Als men er zeker van wil zijn dat er genoeg tijd wordt uitgetrokken om persoonlijk geadviseerd te worden, kan er het beste een telefonische af- spraak gemaakt worden (010-190496). y y Aan het Pinksterfeest zijn verschillende tradities ver- bonden. Zo eten de Zaan- X landers bij hun vroege ont- bijt de zogenaamde luilak- y: bollen. Het recept van deze lekkernij, die ook uitste- kend smaakt als u niet zo vroeg uit bed komt is als volgt: S 200 gr. bloem, 1 a 1,5 dl. melk, 12 gr. gist, 50 gr. gesmolten boter, zout. 75 j; gr. krenten, 25 gr. rozijnen. 1 theelepel kaneel, 1 ei. stroop. Maak van de bloem, de met lauwe melk aangemaakte gist, de boter en het zout een gistdeeg Laat dit 15 X minuten rijzen. Was de krenten en rozijnen en laat y ze goed uitlekken. Werk ze. met de kaneel door het ;X deeg en vorm er ongeveei 10 balletjes van. Leg ze op y: een beboterd bakblik en druk ze een beetje plat. ;X Maak er met een schaar op gelijke afstand langs de rand vier inkepingen in. Laat ze nog 15 minuten na- rijzen. bestrijk ze met wat losgeklopt ei en bak ze in een op 225° C. stand ;X. 5 voorverwarmde oven in ongeveer 15 minuten X; gaar en bruin. Geef ze warm'met stroop. Maquis is geihspireerd door Afrikaanse folklore en guerilla's. Combinaties van verschillende stoffen. Loshangende-, wikkel- en knoopeffecten. Katoenen stoffen: handgeweven maar ook striktere stof fen. Dessins: batik, tie and dye, ikat, camoufla- geprints. Als accent hier en daar netstof. Lekkere stoere kleren in safaristijl voor de kleintjes dit zo merseizoen. De broeken en jacks zijn veelal van sterk canvas of denim van 100 procent katoen. Voor de bloesjes en hemden is een wat luchtiger kwaliteit, vaak met nettricot, verwerkt. Uit de zomercollectie van C A van links naar rechts: een sweatshirt met net en houten ring op een bermuda, een jack van stonwash- ed denim op een broek, een jongenshemd met gebreide voorpas op een broek met kniestukken, een bloesje met netstofbaan en broekrok met zakken en de laatste in het rijtje draagt een blou- sonjack op een broekrok. ROTTERDAM - Volge- spoten met tegengif en een medicijnkastje vol pillen, poeders, neusdrup- pels en drankjes zien ie- der jaar weer tienduizen- den hooikoortspatienten de mei- en junimaanden met angst en beven tegemoet. Ondanks de verschillende behande- lingsmethoden is ereigen- lijk geen medicijn dat werkelijk helpt tegen deze allergische aandoe- ning. Voor deze groep mensen mag hetvochtige, regenachtige vooijaar aanhouden. De zaadjes van de gras- en bloempol- len krijgen dan geen kans zich te verspreiden. Bij een lichtere aandoe- ning blijft het bij een ver- stopte neus, niesaanval- len en prikkelende ogen. Misschien klinkt dit niet zo erg, maar men kan er ontzettend last van heb ben. Voor de ogen kan het een echte opluchting betekenen wanneer men ze een p :ar minuten toe- dekt met een doekje, dat geen licht doorlaat om ze tot rust te laten komen en ze daarna een „oog- douche" te geven met Optrex. Het onzichtbare vuil wordt erdoor uit het oog gewassen, waar- mee de irritatie verdwijnt. Het oogwater werkt 'daar naast zeer verzachtend.

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 9