HARING EN BIERFEEST Ook aandacht voor nationale collecte Brunchloop opent Haring- en Bierfeest 35-506 Subsidie Coalbal Rolstoelbasketbal Tafeltennis Startschot Gratis Ooievaars maken propaganda voor invalidensport VLAARDINGEN - Voor het eerst zal ook de invaliden sportvereniging De Ooievaars uit Schie dam een belangrijke rol spelen in het sport gebeuren op het Ha- ring- en Bierfeest. De invaliden sportver eniging zal een aantal demonstrates geven op het Liesveld-via- duct van o.a. het goalbal, rolstoelbas- ketbal en tafeltennis. Voorzitter Noorduin van de Schiedamse vereniging stelt zich veel voor van het gebeuren op 1 Sep tember. „Het is de be- doeling om de mensen eens kennis te laten ma ken met de invaliden sport. Deze vorm van sportbeoefening voor de invaliden heeft de laatste jaren een geweldige groei doorgemaakt". aldus De Ooievaars-voorzitter. In 1966 werd De Ooie vaars opgericht. „Het is toen allemaal begonnen met het rolstoelbasket- bal, maar in de loop van de jaren is daar een groot aantal takken van sport bijgekomen en de leden doen vaak met spcces mee aan wedstrijden", aldus Noorduin. „De ver eniging telt nu bijna 170 leden en die kunnen een keuze maken uit zwem- men, tafeltennis, basket- bal, konditie-training, paardrijden en atletiek. Alle onderdelen die bij ons beoefend worden staan onder medische be- geleiding". Op het Haring- en Bier feest wil De Ooievaars ook al vast aandacht vra- gen voor de collecte die het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten in de maand november gaat houden. „Voor ons een belangrijke bron van in- komsten", zegt Noor duin. „Een deel van die opbrengst gaat recht- streeks in de verenigings- kas, maar later ontvangen wij ook een subsidie van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten". Om zo'n groot mogelijk rendement uit die col lecte te krijgen zal het bestuur van De Ooievaarc een beroep doen op alle sportverenigingen uit de ze regio. „Veel van onze leden zijn natuurlijk niel in staat om zelf te collec- teren, daarom vragen wij of elke sportvereniging twee mensen wil afvaar- digen om in novembei langs de deur te gaan". De laatste jaren levert een aantal leden van de Schiedamse vereniging ook opmerkelijke presta- ties op het sportveld. Het rolstoelbasketbalteam komt uit in de een na hoogste klasse van Neder- land. Willem Noorduin is erg snel op het atletiekveld en in het water. Onlangs nog verbeterde de Schie- dammer een aantal we- reldrecords op het atle tiekveld. Goalbal is een balspel *Bij de invaliden-sportvereniging De Ooievaars wordt liet rolstoelbasketbal op een hoog niveau beoefend. De toeschouwers op het Haring- en Bierfeest kun nen dat aanschouwen. Het tafeltennis is bij gehandicapten ergpopulair. speciaal ontwikkeld om gespeeld te worden door visueel gehandicapten. Omdat echter lang niet alle visueel gehandicap ten hun gezichtsvermo- gen voor de voile hon- derd procent missen, is er gezocht naar een metho- de om hierin tijdens het spelen toch gelijkheid te brengen. De oplossing is gevonden in het voorschrijven van een skibril, waarvan het venster lichtdicht is ge- maakt. Naast het feit, dat voor alle spelers met deze bril het zicht gelijk is, geeft het ook nog een be- scherming tijdens het spel. Tevens kunnen nu ook ziende mensen met deze sport meedoen. Een goalbal-team bestaat uit een drietal spelers en het principe van het goal- balspel is, dat de bal met een gewicht van 600 gram, waarin enkele bel- letjes zijn aangebracht, in het doel van de tegen- stander wordt gewerkt. De bal mag uitsluitend onderhands worden ge- worpen. Elke wedstrijd duurt tweemaal vijf mi- nuten zuivere speeltijd. De scheidsrechter geeft met drie stoten op de fluit het begin en het einde aan van een spel- periode. Twee stoten be- tekent een doelpunt en voor alle andere bijzon- derheden zoals corners, stuitballen, worpen enz. wordt eenmaal gefloten. Een belangrijk onderdeel van het goalbal is ook de stilte. De spelers zijn vol- ledig afhankelijk van het gehoor. Op het Haring- en Bier feest wordt er door De Ooievaars ook een de monstrate rolstoelbas ketbal gegeven. Het rol stoelbasketbal is ontstaan op de revalidatiecentra voor gehandicapten. Met name bij de groep invali den met een onder- lichaam-verlamming, die in een rolstoel met een bal gingen oefenen. Het bedrijven van deze sport vonden de behan- delende artsen goed voor zowel lichamelijk als geestelijk herstel van de patient. Aanvankelijk werd deze sport alleen nationaal beoefend, maar in de jaren vijftig kwam ook het eerste internatio- nale contact tot stand. Door het verschil in han dicap is er een klasse- systeem ontwikkeld, waarbij punten worden gegeven naar aard van de handicap. De spelregels zijn gelijk aan het validenbasketbal, hier en daar zijn er kleine aanpassingen in verband met het gebruik van de rolstoel. Ook de veldaf- metingen en de hoogte van de basket zijn het- zelfde als bij het validen basketbal, zodat rolstoel basketbal in bijna alle sporthallen gespeeld kan worden. Momenteel spelen 43 teams in de Nederlandse basketbal-competitie, waarvan tien in de ere- en eerste divisie en 23 in de tweede divisie. De meeste sportverenigingen voor gehandicapten hebben een basketbal-afdeling. De basketbalploeg van De Ooievaars traint op vrijdagavond in de Oost- wijkhal in Vlaardingen van 19.00 tot 21.00 uur en op woensdagavond in de Margriethal in Schie dam ook van 19.00 tot 21.00 uur, waar ook meestal op zaterdag de competitiewedstrijden worden gespeeld. Bij De Ooievaars wordt ook veel aan tafeltennis gedaan, daarom ook dat op het Haring- en Bier feest voor deze sport ruimte is vrijgemaakt. Het tafeltennis is erg in trek bij gehandicapten, omdat bijna met elke handicap deze sport be oefend kan worden. De Schiedamse ploeg heeft op dit moment vier teams in de competitie spelen. Bij De Ooievaars wordt er daarom veel ge- traind op dit onderdeel. De trainingen zijn voor senioren op maandag- avond. De recreanten kunnen dan terecht van 19.00 tot 20.30 uur en de competitiespelers van 20.30 tot 23.00 uur. De jeugd traint op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. De trainingen worden ge- houden in het clubhuis in de Westmolenstraat 26 te Schiedam. VLAARDINGEN Steeds meer Vlaardin- gers raken betrokken bij het Haring- en Bier feest en dat is ook een van de uitgangspunten van de organisatie. De opening van de twaalfde editie van het Haring- en Bierfeest wordt een spectaculair gebeuren, waarbij de sport een belangrijke rol zal spelen. 500 deel- nemers kunnen mee doen aan een Brunch- prestatieloop. De Vlaar- dingse atletiekvereni- ging Fortuna zal voor de organisatie zorgen van dit evenement, dat Een groots opgezette Brunch-loop moet nu voor een spectaculaire opening zorgen van het Haring- en Bierfeest van dit jaar. om 11.00 uur precies van start zal gaan vanaf de brug over de Oude Haven. Het startschot van deze eerste Brunch-loop zal gegeven worden door burgemeester Fred van Lier. Het parcours met een lengte van zes kilo meter is uitgezet in Het Hof en het Oranjepark. De deelnemers zullen vanaf de Oude Haven brug linksaf richting Hofsingel gaan. Ter hoogte van de Callen- burgstraat gaan de lo- pers Het Hof in richting Oranjepark, waar vanaf het GEWB-gebouw vijf ronden moeten worden afgelegd. De finish is op het parkeerterrein ach- Vorig jaar speelde de sport ook een rol mee in de opening van het Haring- en Bierfeest, toen er een Haringrace werd gehouden met enkele atleten van Fortuna en een vissersboot. ter het GEWB-gebouw aan de Hoflaan. De inschrijving voor deze Brunch-loop is gratis, maar de organi satie heeft wel gesteld, dat er maximaal 500 deelnemers aan de start kunnen verschijnen. Deelnemerskaarten zijn nog verkrijgbaar op het kantoor van De Haven- loods/NieuweVlaarding- se Courant, Hoogstraat 122 te Vlaardingen. Aan de finish krijgen de deelnemers van de orga nisatie een broodje of een kopje soep aange- boden. De deelnemers worden verzocht in trai- ningspak naar dit evene ment te komen omdat er geen kleedgelegen- heid aanwezig is.

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5