Hondensport in korte tiid aan populariteit gewonnen 'De Vrije Sprong kent grote leden aanwas' Nettenboeten en muziek in Visserijmuseum Muziek en dans bij Van Rijswijk 35-508 Volwaardig Engeland Publiek Op de bon OOSTHAVENKADE - De demonstraties, die hondenwerkgroep „De Vrije Sprong" aanstaande zaterdag op een veld aan de Oosthavenkade ver- zorgt, vormen £en van de nieuwe attracties in het activiteitenparcours van het Haring- en Bierfeest jaargang Nummer twaalf. Leden van deze vereni- ging zullen het belang- stellende publiek tonen wat honden zoal aange- leerd kan worden op het gebied van gedrag, ge- hoorzaamheid en behen- digheid. De honden, zeer gevari- eerd naar ras en leeftijd, moeten op bevel van hun bazen verschillende op- drachten uitvoeren, waaronder afliggen, ap- porteren en het zoge- naamde los volgen. Daar- naast dienen de trouwe viervoeters een parcours met tal van hindernissen af te leggen, een onder- deel dat enigszins te ver- gelijken valt met een con- cours hippique in de paardensport. „ledere hond, het maakt niet uit of hij een indruk- wekkende stamboom of voorouders met een straatverleden heeft, kan veel worden aangeleerd. Het spreekt daarbij van- zelf dat je het beste zo vroeg mogelijk met een hond beginnen kunt", zo licht Peter Schrooten, voorzitter van ,,De Vrije Sprong" een en ander toe. „Wij beschouwen het gehele gebeuren als een voorwaardige sport, zowel voor dier als mens. Ook de eigenaar van de hond dient over een goe- de conditie te beschik- ken, want hij legt vrijwel even veel meters af als de hond tijdens een behen- digheidsdemonstratie". De hondenwerkgroep be- staat officieel sinds het begin van dit jaar en heeft sedertdien een flin- ke ledenaanwas gekend. Begonnen werd in januari met 24 mensen, nu telt de vereniging 54 leden. De leden en hun honden trainen iedere maandag- avond in de ,,paarden- bak" van manege „De Hoeve", gevestigd te Naaldwijk, onder leiding van twee erkende instruc- teurs. De betrekkelijk grote toevloed van nieu we leden schrijft de voor zitter, zelf woonachtig in Vlaardingen, toe aan het feit dat deze tak van sport langzamerhand aan populariteit begint te winnen. „De sport is overgewaaid uit Engeland, waar men ter gelegenheid van een tentoonstelling in een pauze een demonstratie hield met honden. Dat was rond 1977. De laat- ste tijd begint nu ook het continent warm te lopen voor de behendigheids- sport met honden. Het is dus vrij nieuw voor deze streken. Ik denk dat het zo is dat onze vereniging uniek voor Zuid-Holland is. Wij kennen naast de gedrags- en gehoorzaamheidstrai- ningen ook de behendig- heidstraining en dat komt niet veel voor. Mis- schien zijn wij, zoals we in deze hoedanigheid naar buiten treden, wel de enige in Nederland. Er bestaan natuurlijk wel verschillende kinologen- clubs, maar onze vereni ging is dat niet. En juist die behendigheidsacti- viteiten zijn zo leuk, je merkt ook dat de honden er plezier in hebben". Zelf doet hij, zoals een goed voorzitter betaamt, ook aanstaande zaterdag mee en wel met zijn bijna tweejarige Bearded Colly Ramses. ,,We zullen het publiek bij de show betrekken. Zo bestaat een van de opdrachten voor de hond uit het weigeren van voedsel. De mensen mo- gen van alles proberen om de hond eten te voe- ren, maar de kans is groot dat het dier de lek- Voorzitter Schrooten met zijn Bearded Colly. kernijen toch afslaat. Al- thans dat is de bedoeling wanneer alles goed ver- loopt. Heel belangrijk in dit ka- der is namelijk dat toe- schouwers hun eigen honden aangelijnd hou- den. We kunnen niet toe- staan dat andere honden zich begeven onder de ge- trainde beesten. Ik hoop dat de mensen hiervoor begrip kunnen opbren- gen", benadrukt Schroo ten. Ook zullen enige demon straties gebracht worden met verdedigingshonden, die volgens Schrooten vaak ten onrechte voor vals worden beschouwd. Een verdedigingshond re- ageert pas wanneer daar- toe aanleiding bestaat. Ook wil de voorzitter van de werkgroep niet aan de vergelijking met circus- honden. „Geen sprake van. lets dergelijks is in het verleden ook eens ge- suggereerd (door de Haagsche Courant), maar die vergelijking gaat vol- ledig mank. Wij plegen geen roofbouw op onze huisdieren en zij vallen niet te beschouwen als werkhonden, die in een arbeidsproces meedraai- en. Het is immers alleen maar een vrijetijdsbeste- ding, een vorm van sport- beoefening. Wanneer beide partijen er plezier aan beleven, hond en baas, is dat genoeg", zo besluit Schrooten. Dt demonstraties 11.30- 12.00, 13.00-13.30, 14.30-15.00 en 16.00 tot 16.30 uur en zullen tel- kens verschillend van in- houd zijn. Als voorproefje hieron- der twee bijzondere prenten uit de collectie. leiding van dansorkest The Black Birds. Tussen de verschillende deunen door zullen afwisselend demonstraties break- dancing (The Magnificent Four), ballroom en Zuid- amerikaans dansen wor den gegeven. Dansschool Van Rijswijk is zelf ver tegenwoordigd middels een aantal winnaars van het eigen playbackfesti- val. dat het afgelopen seizoen gehouden is. WESTHAVENKADE - Zij die belang stellen in de historie van Vlaar dingen en in die van de met deze stad onlosma- kelijk verbonden visserij kunnen zaterdag 1 Sep tember voor een gratis bezoek terecht in het Visserijmuseum. Tevens zijn hier demon straties nettenboeten en zeilmaken te aanschouw- en. Voor muziekliefheb- bers brengt de Vlaarding- se zanger Jan Schoen- makers een groot scala van internationale zee- mansliederen ten gehore. WESTHAVENKADE - Bezoekers van het Haring- en Bierfeest die een dansje willen wagen kun nen aanstaande zaterdag terecht bij dansschool Van Rijswijk aan de Westhavenkade. Op een originele dans- vloer kunnen hier de beentjes van de vloer onder de muzikale bege- *Nettenpoetsters. exporteerd of verhandeld werden op de zwarte markt. De foto toont de Westhavenkade onge- veer ter hoogte van verf- handel Vermeer met op de achtergrond het ge- bouw van de visafslag. De tweede afbeelding toont een detachement MARKT Evenals voor- gaande jaren organiseert het Streekmuseum een gratis toegankelijke ten toonstelling in het ge- meentehuis, ditmaal on der de titel ,,Vooroorlogs straatleven!" In de oude hal van het stadhuis staan acht ta bleaux opgesteld met in totaal ongeveer 350 unieke foto's, die het straatbeeld laten zien van het Vlaardingen van voor de oorlog. De eerste dateert van 1918 en op de gevoelige plaat is een uitzonderlij- ke gebeurtenis vastge- legd, die destijds grote belangstelling trok. De afbeelding toont een groep aardappelen- en groentehandelaren die protesteren tegen de zogenoemde „veenaard- appelen". Zij weigerden deze aardappelen in hun zaken te verhandelen, omdat zij vies en onsma- kelijk waren en in feite militairen, dat tijdens een mars door de provincie op de plaats rust houdt bij de Grote Kerk (ter linkerzijde). Tussen de soldaten vallen naast de gebruikelijke nieuwsgie- rige Vlaardingers verschil lende kuipers met hun witte schorten waar te nemen. Ook zijn enige dienstboden en vrouwen in klederdracht zicht- baar. Het kiekje werd gescho- ten omstreeks de eeuw- wisseling vanaf de plaats waar heden ten dage ,,Het Scheele Hoekje" is gevestigd. slechts geschikt waren als varkensvoer. De veenaardappelen k warn en tijdens de eerste wereldoorlog op de bon, aangezien de betere soor- ten van dit volksvoedsel naar Duitsland waren ge-

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 9