Records van W. Noorduin Sport Medisch Adviescentrum qeopend in Holv-ziekenhuis Rien v.d. Wilt wint 10 km-wedstrijdloop Chita Gross in training voor wereldkampioenschappen Schermen: sport voor jong en oud Schiedams Nieuwsblad ID Succesvol toernooi Kans op medaille is groot Trefpunt' geeft cursus WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 38-505 Frisse lucht voor dammers VLAARDINGEN - „De sportgezond- heidszorg moet een vast onderdeel wor den van de algemene gezondheidszorg". Dat zei Bram Leeuwenhoek bij de opening van het Sport Medisch Ad viescentrum Mid- den-Delfland, vorige week donderdag in het Holy-ziekenhuis. De sportgezond- heidszorg staat sterk in de belangstelling de laatste tijd. Veel is er al veranderd sinds in 1952 de ver- plichte sportkeuring een feit werd. Een belangrijke wijziging vond onlangs plaats, toen op landelijk ni veau de Vereniging van Sportgeneeskun- de waaronder het SMA ressorteert en de federatie van sportkeuringsbu- reaus die de beken- de sportkeuring ver- richt, samen gingen. Regionaal kreeg de ze samenwerking vo rige week donderdag zijn beslag, toen het SMA zich officieel in het Holy-zieken huis vestigde. Onze sportmedewerker PETER SPEK was daarbij aanwezig. Vaste plaats Opzet Dames-top VLAARDINGEN - Het bestuur van de damvereniging VDV gaat een proef nemen de lucht te zullen zui- veren in het clublo- kaal door het aanbren- gen van filters. Deze maatregel wordt getroffen omdat steeds meer leden wegblijven van de clubavond daar de rokers het verblijf er niet aangenamer op maken. Het bestuur ergert zich tevens aan de smeulende sigaret- tenpeuken, niet alleen voor de niet-rokers maar ook vanwege het brandgevaar. Met deze maatregel hoopt het bestuur het verblijf in het clublo- kaal in de Emmastraat prettiger te maken en wordt het ledenbe- stand hierdoor moge- lijk wat groter. SCHIEDAM - Het zes landen atletiek toernooi voor gehandicapten, dat vorige week in Hengelo werd gehouden, is voor Schiedammer Willem Noorduin succesvol af- gelopen. De atleet van De Ooie- vaars vestigde op het kogelstoten een nieuw Nederlands record met een afstand van 8,39 meter. Op het discus- werpen kwam hij tot een afstand van 23,64 meter en dat betekende een eerste plaats in dit sterke gezelschap. Een nieuw wereldre- cord vestigde Willem Noorduin verder op de 100 meter, maar voor erkenning komt dit re cord niet in aanmerking. Pas eind 1985 kan Noorduin een licentie aanvragen bij de KNAU dan pas kan hij uitko- men bij de senioren en kunnen zijn records ook erkend worden. Rien van de Wilt gaat ats winnaar over de finish bij de tien kilometer wedstrijdloop in de Holy VLAARDINGEN - Rien van de Wilt uit Woerden werd afgelopen zaterdag winnaar van de tien kilo meter wedstrijdloop, die de atletiekvereniging For- tuna, in samenwerking met de sportschool van Tino Hoogendjjk in de Holy organiseerde. Van de Wilt nam direct na de start de koppositie in en gaf deze niet meer uit handen. In de begin- fase had de atleet uit Woerden nog enig gezel schap van Dirk van Zan- ten van Pac uit Rotter dam en Henri Riedijk van Fortuna, maar hij liet het niet op een eindsprint aankomen. Met meer dan een halve minuut voorsprong kwam Rien van de Wilt aan de finish in de goede tijd van 31 minuten 21.0 seconden. Tweede werd Dirk van Zanten in 32 minuten 04,0 seconden en derde Henri Riedijk in' 32 minuten en 14 secon den. Voor deze wedstrijdloop bestond erg veel belang- stelling. Ruim 75 KNAU- atleten stonden in de Ho ly aan de start. De verdere uitslag: 4e Marius de Snaijer (Fortu na) 33 min. 01,0 sec.; 5e Jan Bouman (Energie) 33 min. 11,0 sec.; 6e Peter Fierel (VLTC) 33 min. 24,0 sec., 7e Walter van Rossum (ROVS) 33 min. 33,0 sec.; 8e Henk Klop (Fortuna) 33 min. 34 sec.; 9e Ganny Dirks (Fortuna) 33 min 35 sec. en lOe Domin Brandsma (Fortuna) 33 min. 35 sec. Burgemeester Fred van Lier opende donderdag j.l. het SMA in het Holy-zieken huis. VLAARDINGEN Bram Leeuwenhoek was erg gelukkig dat de sport - gezondheidszorg in deze regio onderdak heeft kunnen vinden in het Ho ly-ziekenhuis. „Er mag geen enkele binding be- staan met een commer- ciele instelling. De nieu- we vestiging in het „Ho- ly" maakt de stap voor een sporter om zich te la- ten keuren alleen maar gemakkelijker", was de visie van de ex-chef de mission van de Olympi- sche ploeg. Reeds geruime tijd leefde ook de wens bij het SMA-bestuur, het cen trum dat gevestigd was in Schiedam, een meer cen- trale plaats te geven in het werkgebied van Mid- den-Delfland. Deze plaats zou verder goed bereik- baar moeten zijn met alle middelen van vervoer en voldoende uitbreidings- mogelijkheden moeten hebben. „Met het Holy-zieken huis zijn wij daar erg goed in geslaagd, overi- gens is deze lokatie voor het SMA na veel onder- handelen pas tot stand gekomen", aldus Leeu wenhoek. Nogmaals wees de docent van de Haagse academie voor lichamelijke oefe- ning erop dat de sportge- neeskunde een vaste plaats moet krijgen in de algemene gezondheids zorg. ,,De situatie is de laatste jaren wel verbe- terd. Veel artsen leggen zich inmiddels toe op de- sportgeneeskunde en vooral de behandeling van blessures". De vele sportkeurings- bureaus in Nederland werken nu nauw samer met de SMA's, verdeeld in veertig regio's. De SMA is bestemd voor een sporter die een uitgebrei- de keuring wenst. De normale sportkeuring die de sportbonden veelal nog voorschrijven blijven bestaan, alleen zal de op- zet geheel veranderd wor den. Die nieuwe opzet van de sportkeuring moet vol- gend jaar zijn beslag krij gen, ook in Vlaardingen. De term medische sport keuring zal dan ook ver- awijnen en plaats maken voor het periodiek Pre- ventief Sport Medisch Onderzoek, korter ge- zegd een PSMO-keuring. De PSMO-keuring bestaat voor een belangrijk deel uit een uitgebreide vra- genlijst die de sporter krijgt voorgelegd. Daaruit moet blijken of een aan- vullend medisch onder zoek helemaal niet nodig, nuttig of noodza- kelijk wordt geacht. In de afgelopen jaren is na- melijk gebleken, dat slechts een heel klein per centage op een sportkeu ring wordt afgekeurd. Het SMA en het sport- keuringsbureau is bereik- baar via telefoonnummer 010- 742222. In het nieuwe winterproeramma sportieve recreatie wordt ook een cursu:, schermen opgenomen. veiligheid voorop. VLAARDINGEN - De consulenten sportieve re creatie van de gemeente' Belangstelling Vlaardingen zijn al weer druk bezig het nieuwe winterprogramma rond te maken, dat met ingang van 1 oktober van start zal gaan. Nieuw in dat programma zal zijn een introductie- cursus schermen, die in samenwerking met de schermvereniging „Tref- punt Vlaardingen" geor- ganiseerd gaat worden. De Vlaardingse vereni ging, die volgend jaar twintig jaar bestaat, wil het schermen toeganke- lijk maken voor iedereen. Belangrijkste kwaliteiten in deze van oorsprong Europese vechtsport zijn snelheid, souplesse, con- centratie, inzicht, gcvoel voor detail, techniek en doorzettingsvermogen. Bij het schermen staat de „Trefpunt" telt ruim der- tig junior- en seniorleden en met deze cursus wil het bestuur proberen bij meer mensgn belangstel ling op te wekken voor deze sport. Er wordt een cursus gege- ven voor dames en heren (vanaf 18 jaar) en een cursus voor ineisjes en jongens (tot en met 17 jaar). Het gebeuren vindt plaats in de gymnastiek- zaal naast het politie- bureau aan de Delftse veerweg. De jeugd betaalt zestig gulden en de voir wassenen tachtig gulden. Voor verder informatie kan men terecht bij het bureau sportieve recrea tie van de Gemeente Vlaardingen, telefoon 010-355888. De Vlaardingse judoka is met dit resultaat weer helemaal terug bij de internationale dames- top. Een hardnekkige schouderblessure heeft er voor gezorgd, dat het contact met de top tijde- lijk verbroken was. ,,Maar met keihard trai- nen in de afgelopen maanden ben ik weer helemaal terug en van die blessure heb ik geen last meer", constateert zij tevreden. In de finale liet zij de Europees kampioene Diane Bell achter zich. ,,Daarom kan de uitver- kiezing voor deelname aan de wereldkampioen schappen niet uitblijven", zegt Chita Gross heel openhartig. Het was voor de Neder- landse judoka's ook de laatste test voor die wereldkampioenschap pen. Twee jaar geleden viel Chita net naast de selectie-groep voor deze titelwedstrijd. ,,De komende weken ga ik me optimaal voorbe- reiden op die kampioen- schappen, gezien de re- sultaten op deze open Nederlandse kampioen- schappen moet het be- halen van een medaille tot de mogelijkheden behorenl". VLAARDINGEN - Met spanning kijkt judoka Chita Gross uit naar de uiteindelijke selectie- groep voor de wereld kampioenschappen judo die 10 en 11 november Chit a Gross is al bezig met de voorbereidingen voor in Wenen worden gehou- de wereldkampioenschappen. den. De judoka van de sport- school van Tino Hoogen- dijk kan door bonds- coach Gieteling niet naast de ploeg worden gehouden voor de wereld kampioenschappen. Chita verbaasde zichzelf wel het meest door vorige week op de open Neder landse kampioenschap- pen de titel te grijpen. „Ik had een plaats bij de eerste drie wel verwacht, maar het behalen van het kampioenschap was voor mij wel een grote verras- sing", aldus de Hoogen- dijk-pupil, die duidelijk groeide op dit sterk be- zette toernooi. ,,De vorm van de dag was uiteinde- lijk beslissend".

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 9