Expositie in kader kinderboekenweek Recht op eigen tool en cultuur uitgangspunt bij werkplan 0BD Muzikale tekeningen in Muziekmuseum Schiedams Nieuwsblad 0 ill „Presentatie nieuw plan is stap in de goede richting" WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 40-509 Insectenstofzuiger WATERWEG - Bui- tenlandse kinderen hebben recht op on- derwijs in hun eigen taal en op kennis van de cultuur in hun va- derland. Dat is het uit uitgangspunt van het nieuwe schoolwerk- plan waar momenteel bij de Vlaardingse Onderwijs Begelei- dings Dienst aan wordt gewerkt: Het belangrijkste verschil met het tot nu toe gehanteerde werkplan is dat er bij de les sen die de Turkse kin deren nu gaan krij- vanuit wordt gegaan, dat ze in ons land zul- len blijven. 'l°o 'Kijken met ie Kqnden/ in Stedelijk Museum Kim van Heest demomtreerde zijn insectenstof- Midas Dekkers onder meer: „Volwassenen heb- ben er genoeg aan naar de natuur de kijken of er aan te ruiken. Kinderen niet. Die willen kijken met hun handen. Zodra je beseft dat na tuur meer is dan een bos- wachtersreservaat kan dat ook best. Denk maar eens aan een uit (zet die in het water dan komt er een bloem uit) of een kip. Zelfs wan- neer je die hebt opgege- ten kun je haar nog be- studeren door het ge- raamte weer netjes in el- kaar te zetten. Wil je liever levende die- ren bekijken, dan hoefje heus niet naar Afrika, want de poes van de bu- ren is minstens zo inte- ressant als een leeuw". Kijken met je handen", zuiger. dat door Angela de Vre- de van schitterende aqua- reltekeningen is voorzien, staat vol ideetjes en proe- ven die zowel binnen als buiten gedaan kunnen worden. Hoe leuk en interessant dit kan zijn bewezen de elf kinderen van de Kunstklas van het Stede lijk Museum. Aan de hand van het manuscripts werkten zij reeds enige proefjes uit. Deze staan dus nu, met een dertig- tal aquarellen van Angela de Vrede, ten toon ge- steld in de aula. Gedurende een onderons- je met de auteur en de illustratrice vertelden en toonden de jonge natuur- onderzoekers, die hier- voor even vrij van school hadden gekregen, don- derdag 27 September wat zij allemaal hadden ge daan. Zo demonstreerde Kim van Heest een door hem gemaakte 'insectenstof zuiger*. Dat het werken met de natuur de kinderen uit- stekend bevallen is bleek uit de opmerkingen als: ,,Ik vond het erg leuk daarmee bezig te zijn" en „Ik heb er gelijk weer een vrijetijdsbesteding bij". De expositie in het Ste delijk is gratis te bezich- tigen van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- dag van 12.30 tot 17.00 uur. Het boek Kijken met je handen" is a f.24.50 ver- krijgbaar in de boek- handel. SCHIEDAM - In de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat kan men tot en met 20 ok- tober een tentoonstelling bezichtigen met aquarel len van Angela de Vrede en werkstukken van elf kinderen van de Kunst klas. Aanleiding voor deze ex positie is het, in het ka der van de kinderboeken week, door Meulenhoff Informatief uitgegeven jeugdboek Kijken met je handen". Het boek, waarin allerlei dingen staan die kinderen met de natuur kunnen doen, werd geschreven door de bioloog Midas Dekkers. De illustraties zijn van Angela de Vrede. Tijdens de presentatie van het boek in het Ste delijk zei auteur/bioloog Midas Dekkers en Angela de Vrede spraken met de kinderen van de Kunstklas over „Kijken met je handen "Vroeger stond er in het schoolwerkplan dat we de kinderen moesten voorbereiden op de terugkeer naar het land van hun ouders", zegt Hans van Hoorn. Van Hoorn is consulent an- derstaligen bij de On derwijs Begeleidings Dienst (OBD). Vanuit het Ministerie is nu besloten dat er niet langer vanuit mag wor den gegaan dat het me- rendeel van de kinde ren later inderdaad terug gaat. "Toch blijft het waar- schijnlijk dat een groot aantal terugkeert. Dat brengt de.maniet waarop gezinnen in Turkije leven, met zich mee. Een hechte familieband ver- dwijnt niet door in het buitenland te gaan wo- nen",aldus Van Hoorn. Een mogelijke terugkeer is dan ook 6en van de re- denen waarom kinderen van Turkse afkomst in het nieuwe werkplan per week tweeenhalf uur les in hun taal krijgen. "Dat is zo wie zo al no- dig om te voorkomen dat ouders en kinderen elkaar niet meer kunnen verstaan. Vader en moe- der spreken vaak slecht Nederlands. De kinderen praten meestal gebrekkig Turks", legt Van Hoorn uit. Extra probleem hierbij is, dat de kinderen door- gaans als spreekbuis van de familie fungeren. "Enerzijds verzorgen ze het contact met bijvoor- beeld Hollandse instan ces. Anderzijds onder- houden ze contacten met familie in Turkije, door brieven te schrijven. Ze moeten wel, want hun ouders zijn veelal anal- fabeet". Een ander motief voor de lessen in hun eigen taal is dat de kinderen dan ook kranten kunnen lezen uit Turkije. Zo bljjven ze op de hoogte van wat er in "hun land" gebeurt, en weten ze in welke situatie hun familie woont. Nog een ander verschfl. De consulent andersta- ligen van de Vlaardingse OBD, Hans van Hoorn. met het vorige leerplan is dat de zogenaamde doel- groep verandert. In zo- verre dan, dat steeds meer Turkse kinderen hier worden geboren. "Er werd altijd vanuit ge gaan dat kinderen al in Turkije naar school wa- ren gegaan. Dat was lang niet altijd zo. Steeds meer krijgen we nu kin deren die hier zijn gebo ren, en die vragen een heel andere aanpak", ver- klaart de consulent anderstaligen. Het nieuwe plan is ge- richt op de basisschool. Van Hoorn gaat verder: "Door betere afspraken te maken, hopen we te voorkomen dat we - zo- als in het verleden wel voorkwam - dingen dub- bel doen." Toen ook hadden de Nederlandse leerkrachten soms be- zwaar tegen.de lessen in het Turks. Niet omdat ze er niet achter stonden. Ze vonden het desa- streus dat de buitenland- se kinderen zo vaak uit de „Nederlandse" klas werden gehaald. Met de tweeenhait uui die nu staat gepland, lijkt dat bezwaar verholpen. De schade valt nu immers mee, en bovendien kan met goede afspraken de Turkse onderwijzer de draad oppakken waar zijn Hollandse collega was gebleven. In Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis zijn in totaal zeventien Turkse leerkrachten beschikbaar. Zij zullen als alle be- trokken partijen het eens worden, de scholen afrei- zen om hun lessen te gaan geven. Of Turkse kinderen wel of niet de lessen in hun moedertaal gaan volgen, is een beslissing van hun ouders. Van Hoorn ver- wacht dat ongeveer de helft van alle ouders in de regio positief tegen- over het nieuwe plan staat. Van Hoorn weer: "Dit plan is een stap in de goede richting. We heb ben nu als het ware een ononderbroken lijn van de kleuterschool tot aan het einde van de lagere school waarin leerlingen De OBD zet met het nieuwe werkplan een stap in de richting om Turkse kinderen tweetalig op te laten groeien zodat ze later zelf kunnen kiezen in welk land ze gaan wonen, zonder een al te grote achterstand te hebben. kennis opdoen over hun eigen cultuur." De enige groep die nu nogg tussen wal en schip dreigt te raken, is die van kinderen die al van de lagere school af is en die bovendien groten- deels in Turkije is ge boren. "Voor mij zou het mooist zijn als de bui- tenlandse kinderen hier een echt goede opleiding zouden kunnen volgen. Als ze dat later willen moeten ze de mogelijk- heden hebben om hun opleiding in "hun land" te gebruiken. Kennis van het land, de cultuur en natuurlijk het spreken van de taal, zijn dan noodzake- lijk", aldus Hans van Hoorn. VLAARDINGEN - Mu zikale tekeningen en gouaches zijn van 6 tot 28 oktober te zien bij het 'Muziekmuseum' van Ton Stolk. Exposante is Liesbeth de Jonge, die in Zierikzee werd geboren en momenteel in Rotter dam woont. Van 1971 tot en met 1975 volgde zij de oplei ding schilderen en teke- nen aan de Academie voor Schone Kunsten te Antwerpen, waar zij in V*r~ *Een muzikale tekening van Liesbeth de Jonge. het eerste en derde jaar werd onderscheiden. Na het behalen van haar einddiploma kreeg Lies beth een studiebeurs toe- gewezen die haar in staat stelde een jaar grafiekop- leiding aan de Academie in Praag, Tsjechoslowa- kije te volgen. Deze enthousiaste amateur-altvioliste kiest de muziek voornamelijk als onderwerp voor haar werk. Zo bezocht Lies beth de afgelopen jaren verschillende beroeps- en amateur-ensembles (o.a. het Rotterdams Philhar- monisch Orkest) waarbij ze de repetities vastlegde op het tekenpapier. Deze tentoonstelling in het Muziekinformatie-en documentatiecentrum Ton Stolk, Westhaven- kade 45, is dagelijks te zien van 10 tot 12 uur. Op 6, 7,20en 21 oktober zijn de openingstijden: 10-12 en 14-17 uur. Toe- gang is vrij.

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 13