'We hopen zo iedereen te bereiken' 4.75 Schiedam en Vlaardingen zonder water Programma Passage Theater Schiedams Nieiiwsblad Regelingen bij werkloosheid Expositie bij ONS ,,'t Is weer knudde" WOENSDAG 17 OKTOBER 1984* 42-508 INSTITUUT SOCIAAL RAADSLIEDEN Broersveld 140 3111 LK Schiedam Telefoon: 010-26.99.57 SPECULAASJES VINCENT V.D. BOSCH Informatieve rubriek sociaal raadslieden SCHIEDAM-Het Insti- tuut Sociaal Raadslieden start vandaag, in deze krant, een regelmatig terugkerende informatie ve rubriek. Hierin zal aandacht worden besteed aan allerlei wetenswaar- digheden op het sociaal- juridisch vlak. De Schiedamse sociaal raadslieden, Joke Dekkers en Martine Kwakkelstein, hopen op deze wijze ndg meer mensen te bereiken dan ze tot op dit moment reeds doen via de spreek- uren. Raadslieden is gevestigd aan het Broersveld 140. Momenteel kloppen er gemiddeld 130 personen per maand aan die met vragen en/of problemen zitten. Joke Dekkers: „Deze kunnen gaan over uitke- ringen, werk en werk- loosheid, huisvesting en huurprijzen, studiefinan- ciering, kinderbijslag, be- lastingen, echtscheiding, schuldsanering, enzo- voorts. Zo hebben we de afgelo- pen weken talloze vragen gekregen over de onroe- rendgoed-belasting en het invullen van het formu- lier voor de 66nmalige uitkering. Aangezien een behoorlijke toelichting hierbij ontbreekt, begrijpt men namelijk vaak niet hoe dit formulier moet worden ingevuld. Verder worden wij ook voortdurend geconfron- teerd met mensen die te maken krijgen met, voor hen onbegrijpelijke, ver- anderingen in hun uitke ring of het afwijzen van speciale voorz ieningen zoals bijvoorbeeld een rolstoel. Over het alge- meen zijn dit heel erg te- leurgestelde mensen die zich danig in de steek ge- laten voelen". Hoewel men dus met Bij het Instituut Sociaal Raadslieden Schiedam kan elke inwoner van Schiedam terecht, die vragen of problemen heef t op sociaal-juridisch terrein. De beide raads- vrouwen geven informa- tie en advies over o.a. werk en werkloosheid, arbeidsongeschiktheid, alle uitkeringen, kinder bijslag, huisvesting en huurprjjzen, studiefinan- ciering, konsumentenza- ken, belastingen, schuld sanering. De geboden hulp is gratis. In dit blad zullen wij re gelmatig aandacht beste- den aan vragen, die veel aan ons worden gesteld. Ook veranderingen in regelingen en wetten zullen daarbij aan de or- de komen. Ons eerste artikel gaat over de rege lingen bij werkloosheid. Wie aan ziet komen aat hij of zij werkloos wordt, doet er verstan- dig aan zich onmiddel- lijk in te laten schrijven bij het Arbeidsbureau. Dit om eventuele rech- ten op een uitkering niet te verspelen. Vervolgens moet de werkloosheid binnen 24 uur gemeld worden bij de Bedrijfs- vereniging (heel vaak kunt u daarvoor te recht bij het GAK in Vlaardingen), in ver- band met de aanvraag WW. Met iedereen heeft recht op WW. Alleen mensen die onvrijwillig werkloos zijn geworden komei\ in aanmerking, dat wil zeg- gen dat het niet hun ei- gen schuld moet zijn ge- weest dat ze geen werk meer hebben. Zelf ont- slag nemen of niet pro- testeren tegen een gege- ven ontslag heeft bijna altijd tot gevolg dat de Bedrij f sverenigin0 werkloosheid als niet- onvrijwillig beschouwt. Bovendien is er pas recht op een WW-uitkering als er in het jaar, vooraf- gaande aan de werkloos heid, op tenminste 130 dagen is gewerkt. Ziek- tedagen tellen daarbij niet mee, doorbetaalde vakantiedagen wel. Da gen, gewerkt bij verschil- lende werkgevers, wor den bij elkaar opgeteld. Wordt er aan de hiervoor genoemde voorwaarden voldaan, dan zal de Be- drijfsvereniging een WW uitkering toekennen. De uitkering bedraagt nu nog 80 procent van het laatstverdiende loon en wordt gedurende een maxim ale termijn van 6 maanden uitbetaald. Wie het niet eens is met de beslissing van de Be- drijfsvereniging kan daartegen in beroep gaan bij de Raad van Beroep. Dat moet wel op tijd gebeuren: binnen dagen na de beslis- Soms moet er eerst de Bedrijfsvereni- ging een „voor beroep vatbare beslissing" wor den gevraagd. Wie geen recht (meer) heeft op WW, kan vaak in aanmerking komen voor een WWV-uitke- ring. Een aanvraag daar- toe moet worden inge- 30 sing. aan diend bij de Gemeente- lijke Sociale Dienst. Voor iedereen geldt dat er in het jaar vooraf- gaande aan de werkloos heid, op 130 dagen moet zijn gewerkt. Aan jon- geren onder de 23 jaar en gehuwde vrouwen worden extra eisen ge steld voor het recht op WWV. In een volgend artikel zullen wij die voorwaar den op een rij zetten. Ook bespreken we dan de regeringsvoorstellen, die verandering willen brengen in het huidige stelsel van werkloos- heidsregelingen. Heeft u naar aanleiding van dit artikel vragen of opmerkingen, dan kunt u ons dagelijks van 9.00-17.00 uur bellen of op de spreekuren langskomen. De spreekuren zijn dins- dag t/m vrijdag 9.00- 12.00 uur en donderdag 17.00-19.00 uur. Een afspraak maken is niet nodig. allerlei voorkomende vragen en problemen bij de sociaal raadslieden te recht kan, betekent dit niet dat deze ook alle hen voorgelegde zaken zelf oplossen. Joke Dekkers: „Om te beginnen gaan we met de client bespreken hoe iets in elkaar zit en welke mogelijkheden er zijn. Daarbij komt het vanzelf- sprekend regelmatig voor dat wij mensen door- verwijzen naar een, op een bepaald terrein, ge- specialiseerde instantie. In andere gevallen vertel- len we precies wat iemand kan doen om verandering in een situatie te brengen De sociaal raadslieden Joke Dekkers en Martine Kwakkelstein. en bieden we hen alle hiervoor noodzakelijke hulp". Iedereen die zich met vragen of problemen tot de social raadslieden wendt, kan verzekerd zijn van een strikt ver- trouwelijke behandeling. Minstens zo belangrijk is dat de geboden hulp Men hoeft geen afspraak gratis is. te maken. De spreekuren van de sociaal raadslieden zijn op: dinsdag, woensdag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 en op donderdag van 9.00 tot 12.00 en van 17.00 tot 19.00 uur. Daamaast kunnen niet te ingewikkelde vragen, tus- sen 9.00 en 17.00 uur, telefonisch beantwoord worden. Het telefoon- nummer van de sociaal raadslieden is 269957. HERFSTTIJD Lekkere tijd. Ontdek het bij Uw banketbakker. een half pond van die heerlijke speculaasjes, zalig voor bij de koffie of zo maar even tussendoor. 10 dagen lang genieten van 5^5 voor banketbakkerij Westf rankelandseatraat 93 Tel. 268883 SCHIEDAM - De toneel vereniging ..Intermezzo" speelt 27 oktober de klucht „*t is weer knud de" in de aula van Scho- lengemeenschap Spie- ringshoek. Het stuk voert de tce- schouwers meer naar hui- ze Verhoog alwaar men danig in paniek is. De re- den? Een lijk, een hele- boel geld, heroine en een flink aantal logees. De voorstelling begint om 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. In de pauze wordt er een tombola gehouden en na afloop is er bal. Kaarten zijn a f. 6,- ver- krijgbaar bij: N. Warnawa, J. Oudegeeststraat 11, Schiedam, telefoon 267199 en op de avond van de uitvoering aan de zaal. De Scholengemeenschap Spieringshoek is gelegen aan de Van de Brugghen- laan 2-6 te Schiedam. SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN Ongeveer twee uur lang heeft dinsdag een groot deel van de bevolking van Rotterdam, Schiedam, en Vlaardingen zonder water gezeten. Rond 11.15 uur is een van de drie hoofd- transpottleidingen, die drinkwater van het produktiebedrijf Be- renplaat naar Rotter- dam-Zuid transpor- teert gebroken. Deze betonnen transportlei- ding met een diameter van 1250 mm klapte in de gemeente Poor- tugaal ter hoogte van het Deltaziekenhuis. Hierdoor viel de druk gedeeltelijk weg. Een groot deel van de be volking van Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen had gedu rende twee uur niet de beschikking "over drinkwater. De drinkwaterleiding heeft Rotterdam-West, Schiedam en Vlaardin gen van de Berenplaat afgekoppeld en aange- sloten op het produk tiebedrijf Kralingen. Tevens werd de kapot- te leiding afgesloten waardoor de druk via de andere transport- leidingen weer ge- woon werd. Om 13.15 uur was de situatie weer normaal. De Drinkwaterleiding denkt de hoofdtrans- portleiding binnen een week weer gerepa- reerd te hebben. De oorzaak van de breuk is niet bekend. mn<»t hf»m alleen nofl en f. 12.50. Pla SCHIEDAM - In de hal van het ONS-gebouw aan de Van Heekstraat 15 kan men tot en met 30 oktober een expositie van historische, electri- sche apparaten bezichti- gen. Enige van de tentoonge- teltje, haarfohn, boorma- stelde voorwerpen zijn: chine en tondeuse. een toverlantaarn, licht- beeldenprojector, mar- meren schakelpaneel, El- na naaimachine, theeke- Het ONS-gebouw is alle werkdagen vrij toeganke- lijk van 9.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - In het theatercafe van de Passa ge kan men donderdag- avond, vanaf 21.00 uur, luisteren naar swingende jazzmuziek van de groep Freefair. De toegang is gratis. Zaterdagavond biedt het Passage Theater het pu- bliek een toneelvoorstel- ling getiteld „Memoires van een Benjamin". Het door Neil Simon ge- schreven stuk gaat over een Joodse jongen die met zijn vader, moeder, broer en zus met twee kinderen in een klein huis woont. De toch al arme familie ljjkt achtervolgd te wor den door het noodlot. Vader raakt zijn bijbaan- tje kwijt, terwijl moeder toch al niet weet hoe ze de eindjes aan elkaar moet knopen. Broer Stan vergokt, bij een poging meer geld mee naar huis te brengen, zijn hele sala- ris. Blanche (Benjamin's zus) en haar dochters zijn nog altijd niet over het verlies van hun echtge- noot/vader heen. Benjamin droomt intus- sen van een schitterende carriere als honkbal- pitcher of schrijver en over mooie vrouwen waarmee hij fantastische dingen gaat doen. Stan moet hem alleen nog even uitleggen wat voor dingen dat zijn. Het programma begint om 20.15 uur. De kaar ten kosten f.20,-, f.16,-, en f.12,50. Plaatsbewij- zen kunnen worden gere- serveerd via de V.V.V. Schiedam, telefoon 733000 en van 14.00 tot 17.00 uur, via het theater telefoon 269563. De spelers van JWemoires van een Benjamin

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5