B Platte- grond t Niets nieuws Wit in voorjaarstuin Rujme keus JMIH Combineren met kamerplanten inminim Rommelmarkt bij Buurthuis Nieuwland Narcissen en Tulpen Creatief met witte bolgewassen Steeds meer tracht men zowel binnens- als bui- tenskamers andere wegen te vinden met betrekking tot kleurschakeringen van de toe te passen bol gewassen. Wit en allerlei pasteltinten spelen daar- in een belangrijke rol. Ook probeert men, en vaak met veel succes, een relatie aan te brengen tus- sen het binnen- en bui- tengebeuren, waardoor een zekere eenheid kan worden gecreeerd. Niet dat dit allemaal nieuw is, want Vita Sack- ville-West legde reeds in de dertiger jaren haar witte tuin in Sissinghurst Castle aan. Daar maakte zij niet alleen gebruik van witte- en grijsbladige bomen, heesters en vaste planten, maar evenzeer van allerlei bolgewassen die zich van vroeg tot laat tooien met witte bloemen. Op "Huis te Lande", Middelbare Tuinbouw- school te Rijswijk, expe- rimenteert men al enkele jaren met borders, be- staande uit eenjarigen en bolgewassen die in een of enkele kleuren wordpn uitgevoerd. Vooral de border waarin wit en grijs, samen met blauw en paars de sfeer bepalen krijgt veel waar- dering. Daarin spelen ui- teraard witte zomerse bol- en knolgewassen, zoals bijvoorbeeld de Abessijnse gladiool (Aci danthera bicolor) en Lilium candidum de be- kende madonnalelie, witbloeiende Mignon- dahlia's ('Sneezy'), en knolbegonia's met witte bloemen een flink woordje mee. lets eerder zijn dat ook bepaalde Alliumsoorten, waarvan Allium neapoli- tanum, die in mei- juni bloeit, speciaal ge- noemd moet worden. Ook een tweetal vogel- melksoorten, Ornitho- galum umbellatum en Ornithogalum nutans (knikkend vogelmelk), kunnen in dit verband ge- noemd worden. De gedachten kunnen zelfs uitgaan naar de witte Eremurus himalai- cus, die tot 150 cm. lange bloem Stengels vormt en terecht wel sierzweep wordt genoemd. Het is vaak opmerkelijk hoe er op dit soort be- plantingen wordt gerea- geerd. De meeste leer- lingen blijken het mooier te vinden dan de border waar rood-oranje-geel de dienst uitmaken, ofschoon van deze kleu ren veel meer warmte uit- gaat. Wit-grijs-blauw- paars worden wat koel, nuchter en afstandelijk ervaren door de meesten, maar dat verhindert ze niet er enthousiast over te zijn. Witte hyacinten zjjn er natuurlijk ook. L'lnno- cence, 'Carnegie' en 'White Pearl' zijn de koplopers. Ze zijn goed te gebruiken in bloem- bakken, vooral in combi- natie met zachtblauwe vergeet-mij-nietjes. Een heel zachte kleur hebben voorts gele hyacinten. De meest bekende is 'City of Haarlem' (zacht primula geel). Daarnaast is de creme-gele 'Yellow Hammer' het vermel- den waard, evenals 'Oran- je Boven', een misleiden- de naam, want de kleur wordt omschreven als zalmkleurig. Indien het mogelijk is wit in het zomerseizoen een belangrijke rol te laten spelen, moet dat ook in de voorjaarstuinen tot de mogelijkheden beho- ren. We starten natuurlijk al met de witte sneeuw- klokjes, betrekkelijk snel gevolgd door witte soort crocussen ('Jeanne d'Arc) en nog net iets eerder door Crocus chrysanthus 'Snow Bunting', welis- waar wat kleiner van bloem, maar niet minder mooi. Ook Puschkinia scilloides mag wit worden genoemd ook al gaat dat gepaard met een porceleinblauw middenstreepje over de bloemblaadjes. Grappig is ook het witte blauwe druifje (Muscari botryoides 'Album') dat wel een opvallend plaats- je moet hebben om zich goed te kunnen presen- teren. Verder zijn er erg mooie witte narcissen, waarvan 'Mount Hood' (een grote trompetnarcis) dikwjjls de meeste aan- dacht trekt vanwege zijn grootte. Zeer zacht van kleur is 'Ice Follies', aan- vankelijk geelachtig, later bijna wit van kleur. lets pittiger is wellicht 'Satin Pink' met een flinke rose kroon en een wit bloemdek. Van de meerbloemige narcissen die in deze kleursfeer thuishoren kunnen 'Cheerfullness' (room- wit en heerlijk geurend) en 'Minnow' (creme-wit bloemdek en creme-geel kroontje) worden ver- meld. Bij de tulpen is wat be- treft de kleuren wit en pastel een zeer ruime keus mogelijk. In elke be langrijke groep zijn ze vertegenwoordigd. Een van de mooiste witte is T.fosteriana 'Purissima', die overigens ook 'White Emperor' wordt ger.oemd. Hij bloeit lang door en wordt ca. 50 cm. hoog. De meeste deskundigen zijn het er over eens dat dit de beste witte tuin- tulp is. 'Pink Beauty' is een rose enkele vroege tulp die veel tuinliefheb- bers, aanspreekt, vooral wanneer voor een blauw- bloeiende buur wordt ge- zorgd. 'Schoonoord' is een witte beauty in de groep dubbelvroeg; ze worden slechts 25 a 30 cm. hoog en bloeien van- af de tweede week van april. 'Blenda', rose met een witte basis, komt, wat de pasteltinten bij de Triumph-tulpen betreft het beste uit de bus. 'Kansas' 40 cm. en wit, moet zeker vermeld wor den. 'Angelique' is een dubbele late, dus in de tweede helft van mei bloeiend. De kleur is zacht rose-rood in creme- wit overgaand en dientengevolge zeer apart. De zachtste kleuren tref- fen we aan bij de lelie- bloemige tulpen, zoals 'Maytime' (lila-rose), 'West- Point' (primula- geel) en 'White Trium- phator' (wit). Lelie- bloemige tulpen hebben niet zulke sterke Sten gels en moeten daarom op wat beschutte plaat- sen worden geplant. Ze bloeien in de tweede helft van mei en worden ca. 60 cm. hoog. Het is vooral de unieke bloem- vorm die ze zeer geliefd maakt. U ziet dus dat er heel wat mogelijkheden zijn om uw tuin op te fleuren met bol- en knolgewas sen in pasteltinten en witte kleuren. Daarbij is het belangrfjk dat er voe- ling wordt gehouden met de planten die voor het venster een plaatsje krij- gen. Het is in feite on- juist om daaraan geen aandacht te besteden, maar eenvoudig is dat zeker niet. Herhalingen in kleur zijn makkelijk te realiseren door rijkelijk gebruik te maken van kamerplan ten, zoals witte en zacht- rose azalea's, witte cy clamen en zeer speciaal de vormen die mooie pasteltinten bezitten. In het begonia-assortiment zijn ook heel wat voor- beelden te vinden van cultivars die in ons kleu- renschema passen. Maar terugkomend op ons uitgangspunt, de bol- en knolgewassen, vragen we aandacht voor de amaryllis die u tussen november en februari moet oppotten en die ons dan enige weken daarna verrast met zijn uniek gevormde bloe men, behalve in rode en oranje, ook in witte en zachtrose tinten. Plant de bol zo diep dat alleen de hals bo ven de grond uitsteekt. Zorg er aanvankelijk voor dat de aarde niet SCHIEDAM - Buurthuis Nieuwland houdt don- derdag 8 november een rommelmarkt/speelgoed- beurs. Mensen die spulletjes voor de rommelmarkt hebben kunnen deze op dinsdag 6 november, tus sen 9.00 en 12.00 uur af- geven. Ook kan men deze uren terecht voor het in- leveren van speelgoed. Hiervan kan men zelf be palen wat het moet ople- veren. Van de opbrengst gaat twintig procent naar het buurthuis. De rommelmarkt/speel- goedbeurs op 8 novem ber duurt eveneens van 9.00 tot 12.00 uur. Van de opbrengst worden spelmaterialen voor het jeugdwerk aangeschaft. zo en nu SNEL NAAR CAROUSEUf WAT VAN HARR—1 uitdroogt, maar voor- kom evenzeer een te- veel aan water. Zodra er bladeren gevormd worden moet de water- gift worden verhoogd. Erg aardig zijn en blij- ven de Paperwhite-nar- cissen die direkt in de (licht) verwarmde kamer kunnen worden gezet, nadat ze in schalen met grint zijn "geplant". Paperwhite-narcissen zijn vaak al vanaf September te koop. Als ze dan al worden aangeschaft en geplant kunnen ze in no vember bloeien, waarbij de verrukkelijke geur een extra attraktie vormt. Vanaf begin november komen snij bloemen van narcissen en tulpen, aan vankelijk mondjesmaat, maar later in overvloed, op de markt. Beide zijn een sieraad in de vaas. Narcissen worden vaak gecombineerd met tak- ken van els, hazelaar, katwilg, gagel en Mahonia. Tulpen zijn alleen eigen- lijk tocht het mooist. Soms echter worden ze lijk toch het mooist. Soms echter worden ze ook wel gecombineerd met elzenkatjes en in- cidenteel ook met Forsythia. Denkt u er overigens aan om speciaal bij tulpen Chrysal of een an- der bloemenhoudbaar- heidsmiddel aan het vaas- water toe te voegen? Tenslotte nog dit: nar cissen geven een stof aan het vaaswater af die een zeer nadelige invloed heeft op de houdbaar- heid van tulpen. Zet ze dus nooit direkt in een vaas bij elkaar. Als u dat toch perse wilt doen, moet u de narcissen eerst een dag apart in het water zetten en pas daar na, zonder ze opnieuw aan te snij den, in de vaas bij tulpen schikken. SCHIEDAM - De Rotterdamse Elektrische Tram heeft in oktober '84 een nieuwe, in zeven talen uitgevoerde, lijnen- net plattegrond uit- gegeven. De kaart, waarop tevens allerhande informatie staat, is gratis verkrijg- baar bij de RET-kaart- verkooppunten.

Schiedams Nieuwsblad | 1984 | | pagina 5