UlTf Beweqing en dynamiek verwerkt in iudobeeldje' Flying Dutchmen-team landt op Weeshuisplein VLAARDINGEN ALGEMEEN Beeldhouwster ontwierp prijs NVC Judotoernooi 'RicheC aanwinst reddingsmaatschappij [WOENSDAG 24 APRIL 1985, 17-505 IN Experimenteren Stodsgehoorzonl Visserijmuscum Grote Kerk Exposities Selectie Het eerste lustrum van het NVC Judotoernooi is op zaterdag 11 mei a.s. een feit. Toen Tino Hoogendijk vijf jaar ge- leden in samenwerking met de Nieuwe Vlaar- dingse Courant het ini- tiatief nam een regio- naal toernooi te organi- seren, besefte hij waar- schijnlijk niet hoeveel bekendheid dit gebeu- ren anno '85 zou genie- ten. Hoewel deze wedstrijd van meet af aan een succes genoemd kan worden, stijgt het NVC Judotoernooi nu ook landelijk in aanzien. Dit jaar heeft een speciale commissie, die het toer nooi nu voor de derde keer organiseert, niet alleen de judoka's van het district Zuid-Hol- land uitgenodigd maar ook ruim twintig sport- scholen in den lande aangeschreven, waaron- der de grootste van Ne- derland. De organisatie verwacht derhalve onge- veer 800 deelnemers in de sporthal aan de Flo- ris de Vijfdelaan te Vlaardingen te zien aan- treden. De aantrekkelijkheid van dit vijfde NVC Ju dotoernooi voor de deelnemers wordt bo- vendien verhoogd door de mogelijkheid zoge- naamde competitiepun- ten te laten aftekenen. Een official van de Ne- derlandse Judo Bond is ditmaal aanwezig om eventuele wedstrijdpun- ten toe te kennen aan judoka's die t.z.t. exa- men voor de zwarte band willen afleggen. Geheel nieuw aan dit toernooi is verder het prijzenpakket dat ten- slotte aan de in totaal 56 winnaars (elke cate- gorie kent 3 prijswin- naars) overhandigd zal worden. Exclusief voor dit Vlaardingse sportevene- ment heeft beeldhouw- ster Louk van Meurs een bronzen beeldje ontworpen en in serie - gegoten. „Een leuke op- dracht", zo noemt zij haar medewerking aan het Judotoernooi in het volgend interview. Louk van Meurs heet ei- genlijk Louise. Een naam die inderdaad niet zo goed past bij deze beeld houwster. Ze is Neder- lands enige scheepsbeeld- houwster. Dat ze al 25 jaar in Egmond aan Zee woont, aan de boulevard, is daar niet vreemd aan. „Mijn werk heeft alles met de zee te maken. Het kan hier vreselijk zijn. Als met de noorderstorm het keukenraam er uit waait bijvoorbeeld. Wan- neer je zo woont moet je of weggaan of er iets mee doen". Louk van Meurs is ook secretaresse van de Ned- derlandse Vereniging van Zeeschilders, waar maar twee beeldhouwers lid van zijn. Ze heeft haar opleiding 30 jaar geleden gehad aan de Koninklijke Academie in Den Haag. Daarna zat ze enkele ja- ren in het modevak. Pas toen ze trbuwde met de beeldhouwer/schilder Geert Jan van Meurs kwam er weer ruimte om te gaan beeldhouwen. Omdat ze graag „hee! lichte en open dingen" maakte is ze gaan expe rimenteren met een sol- deerbout en conserven- blikjes. ,,Maar dat was krakke- mikkig natuurlijk, daar- om wilde ik gaan lassen. Zwanger en wel heb ik leren lassen op de am- bachtsschool. Ik mocht 'niet op de dagschool, dat vonden ze geen gezicht. Bij de autosloop haalde ik stukken metaal, fijn goedkoop materiaal. Vooral koolstof-arm plaat last mooi. Van een vriend, Jan Verschoor, een van de weinige beeld houwers die kan lassen, heb ik een tig-lasset op maat gekregen". „Ik ben vanwege het werk ook gaan varen. Zeezeilen, van Schevenin- gen naar Lissabon. Daar heb ik de beweging en dynamiek opgedaan. Twee dingen die ook gel- den voor het judobeeldje dat ik nu maakte." „Een leuke opdracht", vindt ze. „Er worden vaak de meest vreselijke dingen als prijzen uitge- deeld. Dit kan ook. Het beeldje is gegoten in brons. Omdat je er een groot aantal van giet, wordt het vrij goedkoop." Ze maakt ook wel pen- ningen. ,,Erg leuk, maar vreselijk arbeidsintensief. Je kunt net zo goed een groot beeld maken. Het moet toch de portee van een heel kunstwerk heb- ben. Eigenlijk is het heel ondankbaar om te doen." Het afwisselend werken van groot naar klein vindt ze prettig. Een van haar grootste op- drachten was voor Jap** ter gelegenheid van het bezoek van van Agt in 1980 maakte ze een afbeelding van het eerste schip dat daar ooit aan kwam. Het kunstwerk, ruim drie meter hoog staat voor het hoofdkan- toor van Mitsubishi. Het sfeervolle huis aan zee van Louk en Geert- Jan van Meurs staat en hangt vol met kunst. Over hun relatie zegt ze: ,,Er is maar zelden ie- mand die echt zegt wat hjj van je werk vindt. Je spaart elkaar ook wel, maar het is toch een stuk dichterbij dan de eerst- volgende collega". Met ,Jiet vrije Vak" heeft ze wel eens problemen. Je kunt oud worden, ziek, honger hebben. Het lijkt me best fijn je geld gewoon op de giro te krijgen met enige regel- maat. Elk jaar zeg ik wel een keer: als het zo door gaat wil ik in de regeling. Hjj denkt er zo niet over, maar ik ben altijd bang". "Het bronzen beeldje dat exclusief voor het NVC-Ju- dotoernooi werd ontworpen. De aanwinst van de reddingsmaatschappij. VLAARDINGEN - De eerste reddingsboot in een serie van drie werd zaterdag j.l. overgedragen aan opdrachtgeefster Ko ninklijke Noord- en Zuid- hollandse Reddingsmaat schappij. Deze aanwinst werd gebouwd door de plaatselijke machinefa- briek Toekomst aan de Havenstraat. De 'Richel' is een geheel nieuw model: de boot heeft een polyester romp en een opblaasbaar drijf- lichaam waardoor deze onzinkbaar is. De overige twee reddings- boten zullen eveneens dit jaar bij de KNZHRM wor den afgeleverd. *Louk van Meurs: „Soms worden de meest vreselijke prijzen uitgereikt!" Adres: Schiedamseweg 51 tel: 340500. Donderdag 25 april: Vera Beths en Reinbert de Leeuw, muziek uit de 20e eeuw. Aanvang 20.15 uur prijs f15,-CJP en pas 65 f. 10,-. Vrijdag 26 april: In dans met o.a. Another jour- ny, pub en quartet. Aanvang 20.15 uur prijs f.l 2,50; CJP en pas 65 f.7,50. Zaterdag 27 april: Met mes en vork door To- neelgroep de Fakkel, blijspel van Alan Ayck- bourn, aanvang 20.15 uur prijs f.7,50. Adres: Westhavenkade 53 tel: 348722. Zondag 28 april: Museumconcert door Elly Folkerts - fluit, Annelie de Man - Clavecimbel, en Ivo Janssen - piano. Aanvang 15 uur - en- treeprijs museum Adres: Markt. Dinsdag 30 april is er een bejaardconcert door Addie de Jong, aanvang 10.30 uur en aanslui- tend Koffieconcert door Rijnmondkoor Viva Melodia en het Annchen van den Boschkoor, aanvang 11 uur - gratis. VISSERIJMUSEUM, Adres: Westhavenkade 53 tel: 348722. De gehele maand: De visserij geflest, tentoon- stelling over de geschiedenis van het flessemodel. Openingstijden: ma. t/m za. van 10-17 uur, zo. en feestdagen van 14-17 uur f.2,50 kind t/m 13 jaar. HARMONIE, Adres: Schiedamseweg 51 tel: 340500. Nog t/m zaterdag 27 april: Achterstallig onder- houd, olieverfschilderijen van Aad Hofman. Ge- opend tijdens de aktiviteiten in de harmonie. ZONNEHUIS, Adres: Dillenburgsingel 5 tel: 747922. Evelien Verlaan - olieverfschilderijen, Els Mo- lenaar - beeldhouwwerk. Openingstijden: di. t/m vrij. van 10-20 uur za. t/m ma. van 14-20 uur. KUNST PLUS, Adres: Hoogstraat 53 tel: 359054 b.g.g. 748266. Nog t/m 28 april: E. Camenga - schilderijen/te- keningen/etsen. Openingstijden vrij. van 19-21 uur, zat. van 11-17 uur, zon. van 14-17 uur en na afspraak. VLAARDINGEN - Tra- ditiegetrouw staat erop het programma van de Stichting Nationale Ge- denkdagen op Koningin- nedag het parachutesprin- gen. Dit jaar wordt he) evenement extra aantrek- kelijk, omdat de parachu- tisten proberen in het centrum van de stad neer te komen. Het Weeshuis plein zal ingericht wor den als landingsplaats. Het gebeuren krijgt nog een extra tintje, omdat een van de drie spingers een Viaardinger is. Mat- thieu Smakman zal net als zijn twee andere sprin gers alles in het werk stel- len om veilig aan de grond te komen. Matthieu Smakman mag gerekend worden tot een van de beste springers van Nederland. Eigen lijk had ik op Koningin- nedag niet willen sprin- gen, omdat wij druk met de voorbereidingen bezig zijn voor de Wereldkam- pioenschappe, die eind van dit jaar in Turkije worden gehouden. Maar gezien het feit dat ik in Vlaardingen kon springen heb ik ja gezegd en ach- teraf is het toch wel leuk om in je eigen woonplaats aan zo'n eve nement mee te doen", zegt Smakman, naast pa rachutist is hij ook slager met een eigen zaak aan de Billitonlaan. De Viaardinger is inmid- dels doorgedrongen tot de nationale selectie op het onderdeel positie- springen. „Op dit moment zijn wij nog met 22 man van een groep van 5000 para's. Van deze groep moeten er nog tien springers af- vallen. De komende we- ken zal de verdere selec tie plaatsvinden, maar ik heb goede hoop dat ik uitiendelijk toch mee mag naar de Wereldkam- pioenschappen", zegt Matthieu Smakman. Ook de andere twee springers van het Flying Dutchmen-team, Leo Verboom en Ron van Dam hebben al de nodige ervaring. De para's zullen in Vlaardingen vanaf een hoogte van een kilometer springen, met een vrije val van vijf seconden. Daarna gaan wij onze positie bepalen en de wind aftasten om hope- lijk ongedeerd op het Weeshuisplein neer te ko- Op het Weeshuisplein zal een ruimte van 50x50 meter worden afgezet. ,,Deze ruimte hebben wij bij het wedstrijdsrpingen niet nodig, maar juist in de stad is het vaak moeilijk springen in ver- band met de turbulentie, veroorzaakt door de ge- bouwen in de omgeving", legt Matthieu uit. „Gevaarlijk is het para- chutespringen niet, al- thans niet gevaarlijker dan voetballen of wiel- Matthieu Smakman is al volop bezig zijn uitrusting in orde te maken voor de sprong op Koninginnedag op het Weeshuisplein. rennen. Zelf heb ik in de afgelopen vier jaar nog geen enkele blessure op- gelopen". De springende Vlaarding se slager is vier jaar gele den via de militaire dienst in aanraking geko- men met het parachuut- springen. „Het onderdeel positie- springen vereist veel con- centratie en een goede conditie, het gaat vaak om centimeters". Voordat echter aan het echte springen wordt be- gonnen is een gedegen vooropleiding nodig.

Schiedams Nieuwsblad | 1985 | | pagina 9