w SchiedamsNieuwsblad ml Schiedamse ongedierte bestrijder neemt afscheid 'Mensen weten niet wat ze aanrichten' WOENSDAG10 JULI1985 128-501 Schiedams NieuwsNad Nave laardingse Courant Maasshris NietmsWad Nalatigheid Visgaren Is steeds taker een doodsoorzaak van vogels; deze merel probeerde In de heemtuin In Vlaardingen-Holy zlln nest te verstevigen met een stuk achtergelaten visdraad. De gevolgen: een vogellllkje In staat van ontblndlng. Vlooienplaag Elsart Vuik in een van zijn werkruimtes. V.l.n.r. Jongbloed, Vuik, V Denken speurwerk rn der Meer. 'Ik heb miinwerk altiid met plezieraedaan' Uitgave van WEGENER huis-aart- huisbladen B V Prins HendrikKade 12-16, postbus 1980. 3000 BZ Rotter dam. tel 010-132170 en 135085 DIRECTIE: J P. Eillebrecht P Bakker J. Parser Nalatiqheid vissers en recreanten WEGENER-bladen verschijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplaag van ruim een miljoen exempta- ren Hiertoe behoorl: Verschijnt elke woensdag huis-aan- huis in Schiedam. Groenoord en Ke- thel. Verschijnt elke woensdag huis-aan- huis in Vlaardmgen. Verschijnt elke woensdag huis-aan- huis in Maassluis. Maasland, Maasdijk en Hoek van Holland. ADVERTENTIES: Hoogstraat 122. Vlaardir.gen, Postadres: postbus 1980. 3000 BZ Rotterdam, tel. 010- 346711. VERKOOPLEIDER NCh de Poorter, RAYONLEIDER Th.J. Bravenboer (tel pnvd 010-353883) REGIONAAL CONTACTMAN G.H. Adams (tel pri vacy-3230). ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIE DAM. Hans Ivo (tel privd 010- 650272); MAASSLUIS Peter van Kwawegen (tel pnv6 01883-16065); VLAARDINGEN Jos Sparla (tel. priv6 01803-5791). OUO'S (RUBR. ADVERTENTIES) tel. 010-132050 REDACTIE: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen. Postbus 306. 330 AH Vlaardmgen. CHEF-RED: (plv.)J Deijbel RED A Beyen en M Ames CORRESPONDENTEN Maasslu.s S de Ligt, tel 010-343933 Schiedam R Koppenhagen. tel 010-266615 Sportcorrespondent: P. Spek (010- 352615). ADMINISTRATIS: Prins Hendrikkade 12-16, postbus 1980, 3000 BZ Rotter dam, tel. 010-132170. SLUITINGSTERMIJN woensdag- krant: advertenties dmsdag 12 00 uur- redactie 10.00 uur Donderdagkrant (advertenties en redactie) dmsdag 17.00 uur. BEZORGING: Interlanden Sprei- groep Bezorgklachten 01820-10066 of 010-132489. 12-6-85 veroorzaakt onnodiq voqelleed WATER WEG Nala- tigheid van vissers veroorzaakt veel on- nodig dierenleed. Dat blijkt uit de woorden van de beheerder van het Schiedams Voge- lasiel in het Beatrix- park. „Je kunt niet stellen dat alle vissers slordig zijn. Dat voert te ver. Maar zelfs als het er drie op de hon derd zijn, dan is dat al te veel. Recreanten aan het water en de vissers moeten beter op hun spullen letten", zegt Gerrit van de Hoek fel. En hij weet waar hij over praat, want minstens een keer per maand wordt er een in visgaren ver- strikt geraakte vogel bij het asiel binnengebracht. Een ronsuil die helemaal verstrikt is geraakt in het nylon garen. Een eend met een vishaak door z'n bek. Een meeuw met af- gestorven pootjes, omdat het draad niet door de vogel zelf verwijderd kon worden. Het is een wille- keurige opsomming van Van de Hoek. „Het is pure nalatigheid van de mensen", zegt hij. „Het moet toch een klei- ne moeite zijn om een ge- broken vislijn niet op de grond te gooien en achter te laten, maar gewoon in een tasje te doen en thuis weg te gooien?" Niet alleen sommige vis sers maken zich schuldig aan dergelijke onnodige en verre van onschuldige slordigheden. Ook de zo- genaamde waterrecrean- ten kunnen er wat van. „Die plastic dingen waar zes bierblikjes in verpakt zitten. Op de Maasvlakte staan toch vuilnisbakken genoeg, dacht je zo", zegt Ben van As, hovenier in onder meer de heemtuin in de Vlaardingse Holy. „Geregeld echter raken meeuwen verstrikt met hun halzen in die ringen. Je kunt rustig stellen dat ^at plastic afval en vis garen heel wat vogels 'nekken'. Het is zo lang- zamerhand een algemene doodsoorzaak aan het worden". Hoewel er dus met de re- gelmaat van de klok door menselijke slordigheden gewond geraakte vogels bij het Schiedams Voge- lasiel worden binnenge bracht, is niet vast te stellen waar de grootste bron van dit vervuilings- kwaad ligt. Van de Hoek: „Het is on- mogelijk na te gaan waar ze het hebben opgedaan. Ze komen echt uit de ge- hele regio naar Schie dam: van Barendrecht tot Hoek van Holland. Maar overal waar wordt gevist, blijft spul liggen; mensen zijn zich niet vol- doende bewust van wat ze aanrichten". En hij vertelt van iemand die een nest met jonge lijsters naar het vogela- siel bracht. „Kerngezon- de lijstertjes, dus ik vroeg me af wat die bij ons moesten. Toen bleek dus dat de vaderlijster aan het nest hing: dood. Bij zijn pogingen het nest te verstevigen met visga ren, was het dier ver strikt geraakt in het spul". vloeistof of poeder. Dus ik ga even binnen kijken en ik loop daarna weer naar buiten naar mijn wagen. Ik had een lichte broek aan en die zat he- Iemaal onder de vlooien. Maar het is voor mij geen probleem, want ik pak de spuit en dan zijn ze verdwenen". Op mijn vraag aan de klant of deze soms ook ander on gedierte gevonden had, kreeg ik een ontkennend antwoord. „Ikke niet", antwoordde de man. Nou, zei ik „je mag je huis wel ontsmetten, want het barst van de vlooien! In de vakantietijd is er altijd sprake van een groot aantal vlooienpla- gen, maar dat is vaak aan de mensen zelf te wijten. Volgens Elsart Vuik en milieu-contro- leur Van der Meer deri- ken mensen vaak dat ze er goed aan doen net voordat ze op vakantie gaan hun hond of kat een vlooienband om te doen. Door die band gaan de vlooien niet dood, maar ze verlaten hun gastheer en gaan in de vloerbedekking zit ten. Wanneer de mensen dan thuiskomen en het huis is niet in de tussen- tijd regelmatig met een stofzuiger bcwerkt, dan springen de vlooien hon- gerig naar elk levend wezen dat geen vlooien band om heeft. „Je maakt natuurlijk ook mee dat je ergens naar toe gaat voor vlooi en terwijl er geen vlooi- SCHIEDAM Elsart Vuik zal bij veel Schiedammers geen onbekende zijn. De meest bekende onge- diertebestrijder van Schiedam heeft velen verlost van hinderlij- ke beestjes en insecten als ratten, muizen, wespen en vlooien. Met ingang van 1 au- gustus aanstaande moeten de Schiedam mers en het ongedier te het stellen zonder Vuik omdat hij in de VUT gaat. Zijn af scheid is vandaag of- ficieel gevierd in het bedrijfsrestaurant van de Openbare Nutsbedrijven, in het bijzijn van directie, jubileumcommissies chefs en dirccte collcga's. Chef-buitendienst Piet Jongbloed en milieu- controleur Van der Meer van de ontsmettings- dienst zijn het over een ding eens: „We zullen Elsart missen. Hij heeft 16 jaar ervaring in dit werken, het mag gezegd worden, hij deed het met hart en ziel". Elsart Vuik heeft bij de ongediertebestrijdings- afdeling van het ONS- Vrombedrijf zijn sporen verdiend. Hij leverde een bijdrage aan het in stand houden van het biolo- gisch evenwicht. Zijn werk bestond wellis- waar voornamelijk uit het bestrijden van rat ten, maar indirect deed hij dat ook door de Schiedammers adviezen te geven. Zo lopen er volgens hem in Schie dam veel wilde katten rond die door de mensen vaak en overdadig wor den gevoerd. Het gevolg is hiervan dat de katten dik worden en te lui zijn om achter de muizen en de ratten aan te gaan. En dat terwijl de katten juist hierin een duidelij- ke functie in het biologi- sche evenwicht zouden kunnen hebben. Maar niet alleen het op- sporen en verdelgen van ratten vormde het werk van Vuik, maar ook, vooral in de zomermaan- den, het bestrijden van wespen- en vlooienplaag en af en toe een combi- natie van deze twee. Vuik: „Ik heb het een keer meegemaakt toen ik voor een wespennest naar een klant ging. Eerst moest ik weten wat ik zou gebruiken; en zitten", meent Vuik. Zo was eens een vrouw die gebeld had, omdat ze vlooien had. Nadat we gespoten hadden, komen we na een paar dagen meestal kijken of het goed verlopen is. Even- tueel wordt het dan nog een keer gedaan. Ik kwam daar en toen zei de vrouw dat ze er nog steeds last van had. „Nog steeds last", vroeg ik. „Ja, hier heb je een witte en daar een rooie". „Mevrouw", zeg ik, „dat is geen vlo". „Ja maar mijn bed zit ook onder", en ze liep naar haar slaapkamer, trok een pluisje van haar deken en liet dat aan mij zien. „Nou ja, dan hoef je na tuurlijk niet verder te gaan". In de ogen van leken is het werk van Vuik op het eerste gezicht onprettig. Maar de Schiedamse on- gediertebestrijder heeft altijd groot plezier ge- had in zijn werk. Vooral het bestrijden van ratten is specialistisch en inte ressant werk. De ratten moeten niet alleen ver- delgd, maar ook opge- spoord worden. En de vraag wat de oorzaak is van de aanwezigheid van ratten, moet even- eens beantwoord wor den, wil het probleem opgelost worden. Het werk is echt niet zo vies of onprettig als men vaak denkt. Er gaat veel denk- en speurwerk aan vooraf. Desalniettemin heeft Vuik ook nog wel eens werkzaamheden gedaan waar hij zelf de kriebels van kreeg. Vuik: „En wat zou je denken van een bedrijf dat failliet ging, waar tonnen vlees en vis opge- slagen lag in een vries- cel. Ze hadden de elektriciteit afgesloten en dat is daar gaan rot ten. Nou, dat hebben we er uit moeten halen. Maar dat hield ik niet lang vol. We hadden voi le gezichtsmaskers op waarmee je normaal 24 uur in de meest giftige lucht kunt rondlopen voordat de filters verza- digd zijn. Toen we daar naar binnen gingen moesten we na drie mi- nuten weer naar buiten om het filter weer te ver- wisselen. Het was wer- kelijk afschuwelijk. Achter de wagen die het vlees naar de vuilver- branding in Rotterdam bracht, reed op een gege- ven moment geen enkele auto meer. Nee, dat was echt vreselijk". Elsart Vuik kijkt overi- gens tevreden terug op zijn werktijd. Vooral omdat hij het idee heeft dat hij mensen, in de zestien jaar dat hij als ongediertebestrijder ge- werkt heeft, geholpen heeft. En omdat hij na tuurlijk vaak bij mensen over de vloer komt, heeft hij veel Schiedammers leren kennen en de Schiedammers Elsart Vuik. Het was daarom ook wel even nadenken voor hem toen hij voor de keuze word gesteld om door te gaan of ge- bruik te maken van de VUT-regeling. Vuik:„Het is natuurlijk zo dat ook hot werk met plezier gedaan heb. Maar nu ben ik nog ge- zond en daar wil ik ge woon van gaan gcnicten".

Schiedams Nieuwsblad | 1985 | | pagina 3