5eOPEN ROTTERDAMSE BRIDGE-DRIVE op vrijdag 27 december 1985 in de Leuvehal Ahoy -com raw Telefoniste Ouders van Drugsverslaafden DE HAVENLOODS Y-i INSCHRIJF- BON El E E EC K E R organlseren samen met de Dienst voor Sport en Recreatle en de Brldgeverenlglng Zuidwijk' tijdens Kerstland Ahoy' de aanvang 19.00 uur Maxima le deelname 1000personen Slutting InschrUving 16 december 1985 inlichtingen en aanmelden bij de DIENST VOORJSPORT EN RECREATIE Gemeente Rotterdam, weena 760 Rotterdam tel. 010 -17.27.25 WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 50-220 „Naief OOK BEGINNERS ZIJN OP DEZE RECREATIEVE DRIVE WELKOM Inschrljfgeldf7.50 Met medewerklng van 'Ik kan bii anderen de paniek weghalen' ROTTERDAM „Ouders van verslaaf- den weten vaak wel dat er praatgsoepen zijn waar ze terecht kunnen als ze het niet meer zien zitten. Velen van hen durven zich daar echter niet te vertonen. Voor die mensen kan bellen de cerste stap zijn, dan zijn ze onzichtbaar". Henny, moeder van den 'volkomen normale' en een verslaafde zoon, is telefoniste van de lande- lijke stichting Ouders van Drugsverslaafden. „Ik ben alleen ouder", zegt ze, „geen expert, maar in de loop der jaren heb ik wel een heleboel dingen gezien. Daarom kan ik nu in elk geval de paniek van het moment bij anderen weghalen, al kun je niet echt helpen. De puinhoop blijft, maar het besef dat er meer mensen in dezelfde puin hoop zitten, is vaak al een vorm van hulp". „Er zijn al heel veel jaren heel veel verslaafden. Die hebben allemaal een familieleven. Een jaar of tien terug was er een ten- dens om die verslaafden afgezonderd op een boerderij te zetten, on- der het motto: de fami- lieleden hebben hen kennelijk zo gemaakt, dus moeten we zorgen dat de verslaafden van die familie wegblijven. Tegenwoordig worden die doodgewone door- sneemensen, die vaak verschrikkelijk in de vernieling geraakt zijn en geen idee hebben wat ze met de situatie aan moeten, juist heel erg bij de verslaafden betrokken". „De verslaafde is meer gemotiveerd en wil zich beter gedragen in zijn ei- gen entourage, te mid den van ouders, broers, zusters, collega's, kort- om: wat er maar voor be- langrijke personen voor die verslaafden zijn. De bedoeling is wel dat al die mensen op 6en lijn gaan zitten om er niet een nog grotere puin hoop van te maken". „Familieleden komen in een situatie waarin ze geen raad meer weten. Er ontstaan allerlei pa- niektoestanden en vaak ook gevoelens van falen. Dat idee van 'Het zal wel aan mij liggen' moet ver- dwijnen. Er is namelijk geen enkele aanwijzing dat mensen een versla- ving opdoen door het ge- drag van mensen in hun naaste omgeving. Zo ken ik een geval van een 6en- eii'ge tweeling. Twee jon- gens die echt identiek waren maar van wie de een zwaar verslaafd was ende anderniet". Henny's jongste zoon hij is nu 22 raakte een jaar of negen geleden verslaafd. Voordat hij het zijn moeder op- biechtte, koesterde die enkoie jaren argwaan. „Ik was erg naief, maasr had wel in de gaten dat bij hem een constante fi- nanciele chaos heerste. Bovendien was zijn da- gindeling verlaat en klopten zijn verhalen niet. Bij die verhalen kwam altijd geld kijken. Als hij niet zonder atlas thuis kwam, dan toch zonder gymschoenen „Ik heb geprobeerd het probleem op alle manie- ren aan te kaarten, er is Het centrale nummer van dc landelijkc te- lcfonlsche hulp- dienst, opgezet door de stichting Ouders van Drugsverslaaf den, is 072 - 152244. Dit nummer is be- mand op werkdagen van 17.00 tot 01.00 uur en op feestdagen en in het weekeinde van 9.00 tot 01.00 uur. De Rotterdamse contactvrouw voor de hulpdienst is Tini, bereikbaar onder nummer 010 331445. Het adres van de stichting is: Postbus 10560, 1001 EN Amsterdam. een psycholoog bijge- haald, maar niemand wist een oplossing en dus gebeurde er niks. Pas toen hij naar een afkick- centrum was gegaan, kreeg ik het te horen. Ze hadden hem daar verteld dat ze contact met zijn ouders zouden opnemen en toen moest hij het wel zeggen. Op het moment dat hij het vSrtelde was het een opluchtmg voor me. Ik wist wat het was en had dus het gevoel er dan ook iets mee te kun nen doen". „In het begin wil je van alles, maar al snel ont- dek je dat je helemaal niets moet doen. Je kunt het schip het beste op de kust laten lopen. Het werkt namelijk negatief als je je gaat inspannen om de verslaafde op het goede spoor te krijgen. Hij moet het zelf doen, jij mag nooit het initiatief nemen. En dat is juist erg moeilijk en erg vermoei- end. Het enige wat je in zulke gevallen doet is ademhalen. Ga je trek- ken en duwen, dan maak je het alleen maar erger". „Op het ogenblik zit mijn zoon lekker rustig in de bajes. Ouders zijn vaak blij als hun ver slaafde kinderen opge- pakt zijn. Dan hebben ze rust, weten ze waar ze zijn en dat ze worden be- waakt. De kans dat ze gekke dingen doen, is dan het kleinst". „De laatste keer dat ik er met hem over sprak, ge- bruikte mijn zoon voor zeven-, achthonderd gulden dope per dag, ter- wijl hij zeventig gulden per week te besteden had. Je kunt dus op je vingers natellen dat hij allerlei illegale dingen moest doen om aan geld te komen". „Hij zit nu voor de vierde keer in de gevangenis en heeft zover ik weet acht afkickpogingen gedaan, al kunnen het er best meer zijn. Mijn zoon belt me elke week en ik ga eens in de maand bij hem op bezoek. Ik mag elke week komen, maar daar heb ik geen zin in". „Ik begin er zo genoeg van te -krijgen. Elke be- slissing die ik neem heeft te maken niet de ver slaafde. Na zovcel jaren en met nog zoveel voor de boeg, is dat niet meer vol te houden. Je zit con stant met tegenstrijdige gevoelens: je hoopt dat het goed komt, maar vreest dat dat niet meer zal gebeuren. Die versla- ving overheerst alles". voor de bridgedrive op vrijdagavond 27 december tijdens Kerstland- Ahoy'. Aanvang 19.00 uur. I Voor Las- en Electrotechniek. gevesttgd te Amsterdam. Apeldoorn. Sliedrecht. Rotterdam en Sronmgen. Deze bridgedrive wordt voor de vijfde maal tijdens Kerstland in Ahoy', georganiseerd door de Dienst voor Sport en Recreatie Gemeente Rotterdam, Bridgevereniging 'Zuidwijk' en De Haven- loods en Het Zuiden. naam:-. adres:no postcode:woonplaats Ik schrijt wel/geen partner in. als partner wordt ingeschreven: naam partner: adres:....no postcode:woonplaats: Wenst/wensen deel te nemen in: (svp. aankruisen) 0 Poule A - Hootd- en 1e klasse 0 Poule B - 2,3e klasse en thuisbridgers, 0 Poule C - Beginners Deze bon opsturen naar de Dienst voor Sport en Recreatie kamer 54a, Weena 760,3014 DA Rotterdam. Alle deelnemers ontvangen na inlevering van deze bon mits voor 16 december Ingezondeneen schriftelljke bevestiging. Kosten 7,50 per deelnemer, te voldoen, op 27 december, aan de kassa van Ahoy*.

Schiedams Nieuwsblad | 1985 | | pagina 13