Sierkaarsen maken van restanten kaars Bijzondere fruitmanden Schiedams Nieuwsblad !y)' Cadeau-stolpje voor een fijne expositie thuis Beste wijnen te boek gesteld PLAATSVERVANGEND HOOFD (M/V) SYSTEM OPERATOR VAX/780 WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 #51-250 Snoekbaars Vijvers matthew hall keynes engineering bv gerrit verboonstraat 14, 3111 AA schiedam, tel. 010 - 260140. Henqelsportvereniqinq presenteert beheersplan WATERWEG- NOORD De hengel- sportvereniging 'Schiedam en Omstre- ken' presenteerde vo- rige week haar beheersplan tot de ne- gentiger jaren. Dit be heersplan, zo'n vijftig pagina's dik, geeft duidelijk en overzich- telijk weer wat de ver- eniging van plan is met de wateren in de rcgio Schiedam. Door Pierre Bronsgeest Het rapport is samenge- steld met medewerking van de visserijkundig ambtenaren N.C. van Doom en A.J. Hamming en W.C. Hoogewey, chef hoofdafdeling plantsoe- nendienst van de ge- meente Schiedam. Er was behoefte aan een nieuw beheersplan om- dat het oude rapport uit 1975 niet meer voldeed aan de nu geldende eisen en inzichten. Uit het beheersplan blijkt dat de visstand in de meeste wateren in Schiedam goed mag worden genoemd en in sommige wateren zelfs uitstekend. Natuurlijk zijn er wateren, zoals de Hargavijvers waaraan nog wat gedaan moet worden, volgens de vere- niging die ook direct aangeeft hoe verbeterin- gen moeten worden verwezenlijkt. Het plan behandelt alle wateren afzonderlijk en geeft ook nog een histo- rische kijk op bijvoor- beeld de Poldervaart, welke samen met het Beatrixpark tot de ras- paardjes' van de vereni- ging mag worden gerekend. Samen met andere verenigingen werkt 'Schiedam en Om- streken' nu al dertien jaar samen in de werk- groep Tot behoud van de Poldervaart'. In minder dan tien jaar zijn twee stukken van deze vaart op polderpeil gebracht en aangesloten op de wa- tcrhuishouding van aan- grenzende stadswijken. De reconstructie van de Poldervaart is bij Harga en het Beatrixpark vol- tooid, bij de 'Vijfsluizen' wordt momenteel ge- werkt, terwijl het deel bij Kethel-Noord nog in de startblokken moet. Het beheersplan spreekt zich duidelijk uit over de snoekbaars als vervan- ger van de snoek. De snoekbaars komt meer voor in onzc wateren dan voorheen en blijkt beter bestand tegcn de achter- uitgang van het milieu dan de snoek. Voor het beheren van de diverse wateren komt de snoekbaars goed van pas omdat deze actief op met name jonge brasem jaagt. Brasem voert in veel wateren de boven- toon en moet worden te- ruggedrongen om andere soorteij zoals voorn, kar- per en zeelt de ruimte te geven om zich voort te planten en het voedse laanbod betei to verdelen visstand en in de plan- nen wordt dan ook geop- perd om naast karper ook wat meer voorn uit te zetten in de vijvers Dus ook dichtbij huis kan heel goed vis worden gcvangen. De enige vijvers waar het minder mee is gesteld zijn de Hargavijvers. Het beheersplan wil deze vij vers na een milieuvcrbe- tering geschikt maken voor met name de vlieg- visserij. Na de verbetc- ring zal dan ook zeelt en worden ruisvoorn uitgezet. Hcngelaars of geirtfcres- secrden die het gehele beheersplan willen door- nemen kunnen kontakt opnemen met het be- stuur van 'Schiedam en Omstrcken'. Overigens kunnen de nieuvve ver- gunningen worden ge- koeht bij de Schiedamse hengelsportzaken. Be- halve deze vergunning heeft men ook de lande- lijke viskaart nodig die voor elf gulden te koop is bij de postkantoren. Het nieuwe beheersplan van 'Schiedam en Omstreken' verzekert hengelaars van een goede en gezonde visstand in de Schiedamse wateren. De snoekbaars als vervanger van de snoek, niet alleen goed voor het beheren van de wateren maar ook nog een aantrekkelijke sportvis. Ook de stadsvijvers be- schikken over een goede Van oude stompjes en gebroken kaarsen kunnen we nieuwe kaarsen gieten. Dat gaat fantastisch en't is nog een leuk werkje ook. De katoenen pitten koopt u in de winkel of u vlecht ze zelf. De restjes kaars ontdoen we van pit en andere ongerechtigdheden. Vervolgens ver- warmen we die au bain marie, dat wil zeggen in een pannetje, dat weer in een ander pannetje kokend water hangt. Kaarsvet direct op de gasvlam ver- warmen is gevaarlijk omdat gemak- kelijk de vlam in de pan slaat. Hebt u verschillend gekleurde restanten, dan krijgt u een leuk effect, door niet al die kleuren door elkaar te kieperen, maar apart van elkaar te gieten. Om daarin een speels effect te krijgen houden we de vorm steeds ietsje scheef. Sierkaarsen worden meestal niet gemaakt om te branden. We beschil- deren ze, maar ook beplakken met gekleurd papier of versieren met ge- droogde bloemen behoort tot de aan trekkelijke mogelijkheden. Kaarsen kunt u uitstekend beschilderen met een stukje vetkrijt dat we oplossen in paraffine. Veel mensen weten tegenwoordig een goed glas wijn te waarderen, maar de meeste wijnliefhebbers vinden hun weg niet in de doolhof van "chateaux", "ap pellations", wijnstreken, wijnjaren enz. In Deltas beste wijnboek hebben drie bekende wijnspecialisten uit Nederland en Belgie hun kennis en jarenlange er- varing samengebracht. Zij leiden u rond langsdeverschillendegrote wijnstreken: Champagne, Elzas, Bourgogne, Cotes- du-Rhone, Bordeaux, Languedoc en andere. Alles wat over wijn wetenswaar- dig is, komt in het boek aan bod: de vele druivesoorten, het verzorgen van de wijngaarden, het bottelen en bewaren. Herinneringen aan fijne ogenblikken, goede prestaties, een stukje erf- goed, of zomaar een toef- je droogbloemen, bewa ren velen achter in de kast in een doos of in een la. Dat is jammer. Hobby Klok heeft voor dergelijke "dierba- re" zaken een sierlijke stolp op een houten voet in het assortiment opge- nomen. Daarin kan van alles worden bewaard, zoals een fraai beschil- derd paasei, een geerfd horloge, een kleine ver- zameling. De cadeau- stolp opent de mogelijk- heid al deze zaken stofvrij maar van alle kanten zichtbaar op te bergen. De stolpjes zijn in verschillende uitvoerin- gen en maten (van 11 tot 20 cm hoogjverkrijgbaar. Ideeen genoeg. Uw groenteman kan in zijn fraaie winkel een wereld even gezonde als lekkere ideeen voorschotelen. We hebben ze op papier verpakt in een aantal smaakmakende kerstmanden, maar alle ge- noemde produkten zijn natuurlijk ook los en in som mige gevallen op schalen verkrijgbaar: Mandje exotisch fruit: Ananas, geimporteerd uit Ivoorkust. Rijk aan zoet- zuur sap. Litchi komt oorspronkelijk uit China, maar wordt nu verbouwd in zuidelijk Afrika, Israel en de Verenigde Staten. Het glazige, witte vruchtvlees van de litchi is stevig en sappig. Heeft een zoet, kruidige smaak. Appelbanaantjes: een heuse kruising tussen de appel en de banaan leveren unieke mini-trosjes op. En dan de Pupaja, afkomstig uit Mexico. Een peervorige vrucht met zalmrood vlees. Mandje paddestoelen: Paddestoelen zijn een tractatie. Champignons: vrij- wel altijd in voorraad. Wat anders ligt dat met de zeldzame cantharel en andere eetbare "zwamachti- gen". Onze groenteman: "Ik doe mijn best in de dagen voof kerst een lekker assortiment in voorraad te heb ben..." Mandje noten: Een kerst zonder walnoten en hazelnoten is nau- welijk denkbaar. Onze groenteman voegt daar bijvoor- beeld tamme kastanjes aan toe. Een tip: vergeet de verse ongezwavelde natte noten niet. Een beetje bitter, maar o zo lekker... iMZL Matthew Hall Keynes Engineering B.V. is een zelfstandig Nederlands ingenieursbureau, behorende tot de Matthew Hall Group van onder- nemingen. Deze groep opereert reeds vele jaren op een breed tech- nisch terrein, o.a. op het gebied van de petroleum-, petrochemische en chemische industrie en aanverwante industrieen In verband met suksesvolle ontwikkelingen zoeken wij op korte ter- mijn gegadigden voor de funkties: van de afdeling "Financial Accounts" Vereisten: diploma HAVO; MEAO of MBA, studerend voor SPD; interesse in geautomatiseerde administratie; kennis van de Engelse taal; administratieve ervaring wordt op prijs gesteld Leeftijd tot 35 jaar. Taken: opstarten en afsluiten van het systeem; operationeel houden van het systeem; back-ups maken; bijhouden van disk- en tape-administratie, troubleshooting bij storingen; uitvoeren van preventief onderhoud. Vereisten: HAVO/VWO met wiskunde; beheersing van de Engelse taal in woord en geschrift; flexibele instelling; goede kommunikatieve eigenschappen. Ervaring niet noodzakelijk. Wij bieden een interessante werkkring, goede honorering en aan trekkelijke secundaire arbeidsvoorwaarden. Kandidaten die zich tot een dezer funkties voelen aangetrokken worden verzocht hun sollicitatie te richten aan: Matthew Hall Keynes Engineering B.V., Postbus 184, 3100 AD SCHIEDAM, t.a.v. de afdeling Personeelszaken. U kunt ook telefonisch kontakt opnemen voor verdere informatie, telefoon (010) 26 01 40: dhr. J. Sebes, tst. 112 voor funktie A en dhr. R. Kamp, tst. 192 voor funktie B.

Schiedams Nieuwsblad | 1985 | | pagina 21