Landbouw roept om machines f Gevlochten huizen is r Ze staan in R'tlam te wachten Boek van het verzet „Onze Marine" aan het werk Aanmelding Oostenrijkers Eerste locomotieven uit Zweden Fusie in de C.K.Ö. lAtg&feU; ItHÜ c^tanijdm koepf UW EIGEN HUIS Willem Mengel- lachje spreken over „de htm volk en vaderland. Voor het verwaarloosde "ftotterdamsche kind Schorsing beeldende kunstenaars Voor hel voetlicht Bezetters en Verzetters sa De boeren op de Groningscha en de Zeeuwscbe klei, de Noord oostpolder, de groote landbouw bedrijven, zij hebben dringend, behoefte aan graanmaairaachines, want de oogst staat voor de deur; de hooibouw van Fries land, Noord-Holland en Gver- ijsel wordt belemmerd door ge brek aart hooisehtiddersoverat is een tekort aan eggen, kunst meststrooiers on allerlei andore landbouwwerktuigen, want in ijt oorlogsjaren zonder mogelijkheid tot vernieuwing of uitbreiding, wordt do toestand schreeuwend- slecht. Do Nedcrlandsche regec- ring heeft dat tijdig zien aan komen. Zo heeft in Engeland, Amerika en Canada voor groote bedragen aan landbouw-werktui gen laten koopen, om dadelijk de bod-emproductio te kunnen opvoeren. Dat is verstandig be leid. De machines, dio ergens in Engeland Lijeen gebracht waren, werden zoo spoedig mogelijk naar Nederland vervoerd, en reeds oen maand na de bevrij ding bracht bijvoorbeeld de „Aru ba" oen 'groote partij iti de Rotterdarnscho haven. Dat is ook zeer verstandig en energiek.. Maar minder verstandig en heeiemaa! niet energiek fs het, 'dat 'die hoognoodige machines en werktuigen het nu niet ver der schijnen te kunnen brengen dan tot do Rotterdamsche ha venkaden. Te maaien valt daar niet, graan groeit er niet, Kunstmest behoeft men daar niet en on kruid. groeit er gelukkig niet, aa.„'er^. wear, dn - do bav-en ge werkt wordt. Waarom blijven de machines daar dan, in kratten gepakt, op do keien staan? Waarom gaan ze niet naar het verwoeste Zoeuivsch-Vlaandercn, de tesgge- rooide en vernielde Betuwe, den Noordoostpolder, naar overal, waar de boeren or groote be hoefte aan hebben en dat is inderdaad overal? Ja, waarom niet? Daar staan op do kade 242 trommels hooischudders, 18 Ca- nadecsche graan maaiers, 122 kunstmeststrooiers, 718 onkruid- De Gebote Advies Commissie der Illegaliteit is voornemens een uitgave te doen pubUcee- ren over bet doel, streven en de - beteekenisvan het onder- grondsche werk, zooals dit groei de tijdens de vijf jaren van Dult- sche 'bezetting. De G.A.C. heeft besloten hier toe een commissie van deskun digen to benoemen. Zij verzoekt allen, die voornemens zijn, hetzij een boek, hetzij een brochure over den ondergrondscheu strijd uit te: geven, zich. te voren in verbinding te stollen met de Groote Advies Commissie der Illegaliteit, bureau Heerengracht 507, Amsterdam, tel. 48743. eggen, 25' egge-trok karren. En zij blijven er slaan! Is dat, omdat alle cognosse menten er nog niet zijn? Omdat alle papperassen nog niet zijn aangekomen? Omdat de verschil lende Rijksbureaus (bijv. Metaal verwerkende Industrieën en Voedselvoorziening) het niet eens kunnen worden over de vêrdee- ling? Omdat de kostprijs die geen enkelen boer op. dit oog en blik het meest interesseert "nog niet is vastgesteld? Kunnen de machines niet alvast naar de verbruikscentra- worden brnikt te worden, wanneer de geëxpedieerd oin dadelijk gfr- papieren-oorlog op het Departe ment uitgevochten is? Is er geen vervoergefogenheïd De werk tuigen kunnen worden gebracht, waar ze noodig zijn. Men weet de tplaatsen en er varen bin nenschepen. De firma, waar de machines in opslag zijn gegeven, het Centraal Bureau van het Nederlandse!» Landbouvvcoraitê te Rotterdam, zou ze al lang ge bracht hebben, waar de be hoefte het grootst is, als zij er vrij over had kunnen be schikken. Hier mag geen dag langer getalmd worden. De hooibouw is aan den gang, da graan oogst begint binnenkort, de Nederlandsche landbouw moei met nog grooter intensiteit dan voorbeen ons uitgeplunderd volk voeden. Het gereedschap daarvoor mag niet roesten in zijn kratten, óók niet, al is de „papierwinkel" niet keurig op orde. Er moet gewerkt worden! D« Stichting Algemeen Nedef- londsch. Comité „Onze Marine" heeft baar secretariaat aan dc Gowd- schesingel officieel - geopend. „Ons doel is. om den Rotterdammers te doen beseffen, wat de scheepvaart voor ons beteckcnt'V aldus de heer Vcrmcys. vice-voorzitter van de af- dieting Rotterdam. Onze militaire commissaris, kolonel van Leeuwen, onderstreepte het groote belang, dat de vloot heeft naast de land- cn luchtmacht in oorlogstijd. De kolonel der Mariniers, Vort Freitag Drabbe, was bij de opening tegenwoordig^ Allen zich In Nederland bevindende Oostenrijkers wordt verzocht, onder uitvoerige -opgavü hunner personalia, hun toekomstplannen, waaronder den wcnscii tot repailrieering naur Oosten rijk, kenbaar le Diaken aan het secre tariaat van de Ooslehriiksclie kolonie, Plantage Muklcrgracbt 21, Amsterdam. De twee eerste van de vijftig lo comotieven, dïe zoonis bekend in Zweden voor Nederland besteld zijn, zullen deze week Gothenbure verlaten, bericht Dagcns Nyheter. Tn een druk bezochte ledenverga- gadering van de drie de Centrale van Koopvaardij-ofiicieren vormende ver eenigirtgen hebber de leden met bijna algemeens stemmen het bestuur v«*n do C-K-O. gemachtigd, voorloopi? nis centrale vertegenwoordiging op lo tre den. Na een heftig debat, waarvan de figuur vcm den voorzitter, den heer Feenstm, het middelpunt uit maakte, wien o.m. verweten werd dut hij Hef is geweest van het college van den mud van advies aan .Wou denberg, sprak do vergadering met 195 tegen 31 stemmen ha tr vctrou wen uit in het bestuur en zoomede In den heer Feenstra. Do groote woningnood en hot gebrek aan de gebruikelijke bouwmaterialen, dwingen naar nieuwe materialen ie zoeken, die voorloopig althans in do be staande behoeften kunnen voor zien, lezen wij in „Commen taar". In sommige gemeenten in het Zuiden heeft men proef- noodwomngeh opgetrokken, waar bij men zich bodiond heeft van aibraaksteen met dakbedekking van asfalt, stroo of pannen. Te Vlijmen heeft men een nieuw materiaal uitgevondenteenen vlechtwerk, afgesfreken- met ce ment. Do buitenmuren worden met spouw opgei rokken. Het dak bestaat eveneens uit vlechtwerk. Elders heelt men het gebruik van hout vezel «cemenlpl alen toe gepast. In Vegiiel hoeft men geperste rielplaton genomen van zes c.ni. dikte. Het isolatiover- mogen daarvan is gelijk aan 23 c.m, steen. Van buiten worden zij. met cement aangestreken. Vroeger berichtten wij ai eens van stalen noodwoningen. Het betreft hier natuurlijk voor- loopige voorzieningen. In totaal is ongeveer 250.000 ton bouw materiaal -in het- buitenland in aanvraag of hestelling. Er ko men reeds leveranties binnen, maar zij kunnen slechts op uiterst beperkte schaal aan do vraag voldoen. Zooals men zich. uit de rede van prof. Schermer- bom zal herinneren, heeft het bouwprobleem de volle aandacht van do regeering. Maar pas wan neer men kan beschikken over meer materiaal, kan weer go dacht worden aan een groolsche Iedereen kan nu 'n eigen hult berttten. Kapitaal overbodig Proip. P-V loert U do julite weg. Vraag hel eeni aan! BOUWKAS Mf. L I «SUMASW.KS55CHB. BtMM (Adv.) - - kun.;te'.ia:irs, wien men In dien zin hebben wij "berg als voorbeeld, htm daden en woorden ook da collectieve af- tocli eigenlijk niet zoo keuring begrepen, door WILLEM MENGEL- ernstig moet aanroko- do vereenigdo oerernden BERG mag hier flen". Wjjbehooren niet voordo kunsten uigespro- nooil meer. dirigce- lot hen, die kunstenaar, ken over allo kunstenaars, gccronl" Er moot iets schap en karakter bij do die, zonder zich Ic lieb- zijn omgegaan in het beoordeeling der gebenr- hen schuldig gemankt gemoed van menig A'o. tenissen in d e achter aan t r n s 11 g o indi- jertandex. die deze uit- ons liggende vijf jaren, .vulutliil. vergrijpen - of spraak van den ecrcriuid van elkander kunnen misdragingen, toch ge- voor do muziek heeft ge- scheiden. Wanneer het acht moeien worden te lezen. Mengelberg was .- al vroeger, door maal- zijn te kort geschoten een begrip geworden, zoo- schappelijke opvullingen, in hun plichten als No teer, dat veten het Ne- die niet de onze zijn, derlander, door zich dcr'audsclie muziekleven mogelijk scheen -een té gemakkelijk te hob- met zijn naanw vereen- groot acteur ot dirigent ben geschikt naar do zelvigden; ton "onrechte te zijn, zonder besef to belangen van den bezel- overigens.' Vandaar ook toonen voor zijn ptich- 'er of met hem io boli de diepe teleurstelling, ten ais staatsburger, in ben meegewerkt, dat deze manais een der do bezettingsjaren waa eersten bereid en in etaat karakter bet hoogste Ons kunstleven moet bleek zich aan alle won- goed, en ging het niet zoo spoedig mogelijk in achen en oisehen van om tojvallig talent of normale banen geleid den bezetter te onder- prestatie,, maar om ge- worden. Doch dit kan werpen; ja, ergêr nog: zindbeid. Daarom alleen in oen gezuiverde zijn eigenbelang daarbij zijn wij de mooning toe- atmosfeer geschieden en op den voorgrond te gedaan, dat iedere Ne- zijn volledige wanrda stellen. derlander, ..op oen ver- bobbon. Vandaar dat'wij Wij doelen dan ook anlwoordelijkcnl post go-., hopen on verwachten, geenszins d©:meenlng, plaatst, dezelfde kansen .dat men de noodzako-. io wij helaas hier en hooft gehad om te bo- lijkhcld der zuivering, daar boorden verkondi- wijzen of bij die plants nek der kunsten inziet gen, dat de kunst eigen- waardig geweest is. ZIJ, en don goeden gang lijk buiten de zuivering die als seheppemie of daarvan zat. bevorderen, diende to blijven, Inte- .uitvoerende kunstenaars En dat onze regecring gendeeiï wij zijn ver- vooraan stonden in da den moed zal hebben hougd, dal de eereraden rijen van hen, dia onze de besluiten der eerera- voor da kunst aan het cultuur naar buiten re- den tabekrachtigen, zqo werk zijn getogen. Wij presonlecren, konden ge. or elementen blijken te stellen ons lijnrecht te- acht worden zich bewust zijn. die naar wogen genover bon die met een to zijn van hun verant- zoeken om er zich aan goedlg-modebjdcnd glim- woordelijkheid tegenover ie onttrekken. ontwikkeling en aan veelomvat tende plannen, zooals ook liet Rotterdamsche nieuwe sladspian. Ten bate van de „Stichting Kin dertehuizen 1945 Rotterdam" heeft pater H. de Greeve Zater dag in de Burgerzaal van het stadhuis voor een groot gezel schap voorgedragen zijn, in St. Michielsgestel geschapen, iooneel- stuk „Het vierde beest". Hot was do 70sto opvoering, doch niettemin, voor 'Noord-Nederland. Ie première. De geestelijke va- Ier, hoewel over onmiskenbaar :alent beschikkend, zal, evenals tvij, hopen hot stuk eens ten. too- neele te zien, waardoor aller- ei, thans verborgen blijvende, ispecton beter tot uiting zou ten komen. Zeer belangrijk, hol belangrijkst, van deze bijeen komst, was het financieel resul taat, gezien het streven, van de stichting, het door ondervoeding en verwaarloozing beschadigde Rotterdamsche kind te redden. Mevrouw J. C. OudFischer heeft in een openingswoord over dit prachtig streven nadere in formaties gegeven. Beeldende kunstenaars, die in vcréenigingsverband hebben deel genomen aan openbare tentoon stellingen gedurende den bezet- tingstyd, na instelling van. de Kultuurkamer, worden uitgeslo ten van het tentoonstellen, in het openbaar in Nederland tot 1 Januari 134G. Evenmin kun nen zij in dien tijd in een lei- dendo functie in organisaties en vercenigïngen van beeldende kun stenaars optreden. Aldus heeft do Eereraad voor Beeldende Kun sten besloten, op grond van hun gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel ten opzichte van wat zij verplicht waren aan hun kunstenaarsschap en aan de na tionale eer. De "namen van do kunstenaars, op wie- deze maatregel van toepassing is, zal men later bekend maken. Evenzoo maatre gelen tegen de kunstenaars, die op eigen initiatief geëxposeerd hebben tijdens de bezetting en na instelling van de Kultuur kamer en die deel genomen bobben aan exposities in Duitsch- Jand of aan tentoonstellingen, uitgaande van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten en nationaal-sociatistische organisaties eti mantelorganisa ties. Het is ten strengste verboden zonder een voorloopige vergun ning als kunstenaar of amuso montskunstenaar op te treden, aldus het If. G. Contróle wordt uitgeoefend. Werkgevers en be sturen van uitvoerende verecni- gingen zijn mede verantwoorde lijk. V. "•VIST U, dat bet Nedorlandsehe ftoodc Kruis talrijke noodziekenhuizen heeft opgericht en nog sleeds op- tichls ..Clara" vertelt: Ik stap in Rotterdam uit een ,wecóe„,aS Wcnrmachtscoupé, wemt uoar had ik mét mijn ver- scuviake.ite-vaiaciie, A us w eis niet alleen het recht toe, maar ook de plicht. Immers, een S. D,- ceaintin in een Wehrmachtsabteil was niet onderworpen aan "is- schencontróle, en in mijn kofter zaten groote pakken stamkaarten enbonnen, die ik in Amsterdam gehaald had en waarop onze Z.uid-Hollandsche illegalen hun rantsoenen moesten krijgen. In de Middellandstraat: lucht alarm; allen de tram uit. Ik, ge dekt door mijn S.D.-kaart, liep door de leege straten verder, •want ik wds al laat, en mijn op drachtgevers zouden tóch al «on gerust zijn. Bovendien knorde mijn maag. Op den 's-Gravendljkvval hield een luchtbeschermingsman mij aan. Ik zette mijn koffer nzy, griste uit mijn tasch het papier en snauwde bits: „Sicherheits- dienst". Deemoedig stamelde de man eert excuus en tegelijkertijd dook naast hem uit het schemer donker een groote S.S.-offi- eicr. Waarschijnlijk had mijn Germaansche afbekkcrlj hem als muziek toegekloaken en poeslief bood hij aan mijn koffer te dra; gen en informeerde waar ik heen moest. Als bij ingeving zei ik Zonder aarzelen: „Aber natiirUch zum Brauhaus Monopol". Dat stimmte wundervoll, hij moest er óók Jieen. En daar werd de koffer met onderduikerskaar- ten stoer opgetild door den arm, die maar al te graag een automa tisch pistool in diezelfde onder duikers zou hebben leeggeschoten. Hij bleek een populair man te zijn: ons binnentreden wekte een enthousiast gebrul bij de reeds aanzittenden, bestaande uit mili tairen, hun liefjes en een stuk of wat zich Nederlanders noemende bunkerbouwers en aan nemers, die hun moedertaal nau welijks konden spreken en nu probeerden Duitsch uit te braken. Ik moest mee-dinceren. Dat vond ik niet het ergste, want Ik had, zooals gezegd, honger. Maar ik moest ook meedrinken, en dat vond ik wèl erg. Niet omdat ik principieel geheel out- houdster' ben, want In deze om standigheden moést de blauwe knoop voor het hakenkruisinsigne wijken maar omdat ik niet bij ervaring kon weten of alcohol mijn koortsachtig werkend brein misschien zou verslappen, mijn waakzaamheid zou verdooven. Weer kwam inspiratie mij te hulp: „Ich bin gestem beseffen gewesen, Ich trinke beu te nicht!" Ik begon de algemeen aandacht te trekken, de heeren informeer den naar mijn werk. Dat ik alle inlichtingen weigerde met een geheimzinnig lachje en „Das 1st Dienst, meine Herren!" wekte zoowel hun Pruisische bewonde- rig als hun nieuwsgierigheid. On- dcrtusschen at ik als een wolf vaa allerlei heerlijkheden, die de laat ste jaren alleen nog maar in helmwee-droomen voor mij ver schenen waren, en zat ik mij het hoofd te breken, hoe ik straks kon verdwijnen met mijn kost bare koffertje zonder dat „mijn" Offizier opnieuw met de bon kaarten zijner adspirant-slacht- offers zou gaan sjouwen. Van het bulderend gelach om een mop maakte ik gebruik, om kwasi gegeneerd lachend te ver dwijnen achter een deur met het opschrift „Damen" en een paar minuten later kon ik onopgemerkt mlin mantel aanschieten en met mijn koffer naar bulten glippen. Mijn relaas was ais een milde balsem op het gemoed van mijn „baas" José, die mij in gedachten al bijgeschreven had op dc lij- van nooit-weergek erden

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1945 | | pagina 3