WAT FINANCIEEL RECHTSHERSTEL BETEEKENT Rotterdam gaat de zeelui goed ontvangen Veel hulp voor Arnhem „Er is een volk in nood daarginds Ondeugdelijke regeling voor berechting? V V V Schrille tegenstelling Vervorming onnationaal vermogen tot nationale zaken N S.B.-ers veroordeeld Voor een ton gestolen Plan voor een groot zeemanstehuis Groentedetailisten protest eer en Feite brand te Schevcninnen j» Klemmend beroep op hulp van Minister Logemaan Kinderfeest in Stadion Burgemeester richt zich tot de jeugd De oorlog, de bezetting, de rechtsverkrachting, de deporta ties, het zijn evenzoovel© oor zaken, die onze normale rechts verhoudingen in de war brachten en dus is herstel van het rechts verkeer riooilzakc ijk- De manier waarop dit geschiedt, is blijkens tallooze vragen en opt jarkingen, een onderwerp, dat e.'eh inte resseert maar slecht, weinigen duidelijk is- Bij Kon, Besluit ïs een Raad van Rechtsherstel opgericht. In afwachting, van liet aanvangen der werkzaamheden is hel Mili tair Gezag met de waarneming ran haar functie belast. Voor Rotterdam bcïeekenl dat dus dat ie militaire commissaris de be trokken bevoegdheden bezit- Het bureau Rechtsherstel/ waax.oe nen zich dient te wenden in voorkomende gevallen, is geves tigd Mathouesserlaan 20S, se- jretaris is inr. W, C. L, van ier. Grinten. ONDER BEHEER In het algemeen kan men zeggen, dat alle Duitsche zaken ïti personen, alle N.S.B- en on vaderlandslievende elementen on der beheer worden gesteld- Om idle desbetreffende maatregelen gemakkelijk te kunnen nemen, heeft Rechtsherstel de bevoegd heid oni alles tot rechtspersoon te verklaren, waarna het over firma's een beheerder, over N'.V.'s een bestuurder ca ov0r afwezigen een bcwindvoerdtr -kan benoemen- In negen van de tien gevallen wordt het oude bestuur geschorst,, wat alleen wil zeggen, dat het bepaalde functiok niet langer mag waarnemen, maar vee'al kunnen de oude bestuurders of directies wel in hun bedrijf werkzaam blijven- De maatregel wordt dan alleen getroffen om den nieuw- benoemdert beheerder gelegen heid te geven, alles goed te kun nen uitzoeken. Jfet is uiterst moeilijk, goede beheerders te vinden, want de eischen, die aan zoo iemand ge steld worden, zijn, dat hij ten eerste deskundig is, maarten tweede dat hij geen concurrent van de te beheeren' onderneming mag zijn. Daarenboven moet het ten hoogstaand mensch zij.i, die ie belangen van den staat boven die van zichzelf stelt- In de prak tijk zullen de meeste geschikte personen weinig zin hebben, hun zigen bedrijf tijdelijk te verlaten TEN BATE VAN DEN STAAT Het loon van den beheerder wordt door de commissie Hechts herstel vastgesteld en betaald uit een fonds, dat gevormd wordt uit bijdragen van 2 pCt. van de beheerde ondernem ngen. Zijn taak is, om allerlei groote builen Sandsche of onnat-onale zaken tot nationale zaken te vervormen, ten bate van den sfaaU Voor zaken betreffende „!©ege" huizen dient men zich te wen den tot Volkshuisvesting; voor ,,vollo" huizen richte men zich tot de commissie van ir. II. Kraavvanger (bureau Rechtsher- herstel, Mathenesserlaan 40S). Populair uitgedrukt mag men het zoo stellen, dat de Economi sche Zuivering beoordeelt, welke zaken onnationaal zijn, en in hoe verre, en dat Rechtsherstel de af wikkeling en reorganisatie be handelt. Het tribunaat te Breda heeft voor de eerste maal zitting go- houden, De oerste verdachte, J, C- Rieniers, rangeerder hij de N. S„ wien ten laste was ge legd, dal hij lid was geweest van de N.S.D.A.P., contributie had betaald en geïnd, het uni form van die partij had ge dragen, als groepsleider werk zaam was geweest en vrijwillig als chauffeur in Berlijn had. gewerkt, in het bfï'ang van. den vijand, werd veroordeeld tot in- temoering voor den tijd van 2 jaar, ontzegging van het recht van kiezen en kies baarheid voor den tijd van tien jaar en de ontzegging van do bevoegdheid in overheidsdienst of semi-over- heidsdienst werkzaamheden te verrichten. De bakker J- W. Linders, die zich in een dronken bui had aangesloten bij do N.S.B-. en daar later voor had bedankt, werd. veroordeeld tot ontzegging van do burgerrechten voor den tijd van tien jaar. Tens'otte had zich mei, Julia van Geel te ver antwoorden, die lid was geweest van de N.S.B.echter later haar leven zeer verbeterd had en o,m, ton liehoeve van de B.S. een pistool met 55 kogels had gestolen van een Duitsclrer. In haar zaak zal later uitspraak worden gedaan. Vijf onbekenden, die voorgaven bij den P.Ö.D. werkzaam te zijn en dio gewapend waren met pistolen, hebben een overval gepleegd bij een bewoner van de A pol lol a an to Amsterdam. Met een partij sieraden en goe deren ter waarde van honderd duizend gulden, zijn zij vertrok ken. Meening van procureur-(iscaat De wettelijke regeling voor de berechting van landverraders on collaborateurs deugt niet, on con werkelijk afdoende verbetering is alleen te verkrijgen als men be gint met deze te veranderen. Al dus de zuiver persoonlijke moo ning van den procureur-fiscaal bij bet bijzondere gerèchtshof te Don Haag, mr. J, Zaaijer. Natuurlijk zal men de landver raders. en collaborateurs zonder aanzien des persoons berechten. Eon* behoorlijke werkbasis is evenwel een cersto vereischte, Dio is er voor de bijzondere gerechtshoven- nog met,__ hoewel juist die de zware misdrijven zui len moeten behandelen, Mr.Zaaijer waarschuwt tegen ongegronde illusies en .eindigt mét een beroep op het publiek, om geduld te hebben. „Wij heb ben nu pasrieen nieuwe regee ring, die, evenmin als hot publiek zelf, kan helpen dat zij do za ken inf dezen toestand gevonden heeft en dio -bij tear pogin gen om de schier wanhopige moeilijkheden i to overwinnen, waarin Nederland nu verkeert, ons aller steurt verdient, ook al kan zij niet hot onmogelijke doen, en evenmin alles tegelijk. Ik heb vertrouwen, dat dit ge duld beloond zal worden." Wijzijn onzen zeelieden dank baar voor alles, wat zij geil uren- Ie de oorlogsjaren hebben ge daan. Maar onze dank is voor hen een schrale troost, wanneer zij aan wal komen en zij vinden geen. enkele plaats, waar zij com fort en ontspanning kunnen ge nieten na hun lange reis- Dat be sefte ook de heer li. Hollaar, oud-koopvaardij-officicr, en toen hij in het concentratiekamp van St- Michelsgestel vertoefde, rijpte' in hem een plan, dat hij ook ter- sprake bracht pp een „Haven dag". Het plan behelsde de op richting van een groot maritiem centrum te Rotterdam, dat als een van do eerste wereldhavens zeker in aanmerking komt voor een dergelijk instituut. Er werd een commissie benoemd, die da voorbereiding tot den bouw van een groot gehouwen-complex ter hand nam. Het grootste zee manshuis, dat Europa zal kennen, zou verrijzen aan het gedeelte van den Westzeedijk tusschen Leuvehaven on Schoepslimmer- manslaan. Het zal allerlei in richtingen voor het geven van comfort bevatten, die de zee man behoeft Natuurlijk is dit plan op idealistische leest ge schoeid en zal de uitvoering nog wel eonige jaren op zich latei; wachten, maar het heeft zulke interessante aspecten, dat; hel stellig een beschouwing waard is. Het gebouw, zooaJs het geprojecteerd is, bevat een kerk, een aula, een zeem,uishotel, oen tentoonstellingsruimte, een restauratie, ecu wisselkantoor, waar ook geld verzonden en opgenomen kan worden, oen ge legenheid ont kleeren te laten wasschen en versleden, oen res tauratie, afzonder'ijke tehuizen voor de zeelui dor voornaamste zeevarende naties, enz- Naast dit sprookjeachtig aandoende gebouw zal een ander komen, waarin be langrijke havenkantoren gevestigd zullen worden, zooals haven dienst, loodswezen, scheepsroeiers en waterschout. De tol aio govelbroedte zal 375 meter bedragen. - Het aantrekkelijke plan moge nog toekomstmuziek zijn, in ieder gevat is het zoete muziek. Dr. van Assen, wiens oproep om mattrïeelen steun aan de Aniheinscbc ziekenhuizen wij do vorige week plaatsten, heelt daarvan veel resultaat onder vonden. Hij schrijft ons: De inzameling van instrumen ten en andere goederen voor de Amhemsche ziekenhuizen heeit alio verwachtingen over troffen. Het geleek soms op een Sinterklaasavond in oen groot gezinvan alle zijden kwamen pakjes, kisten en toe zeggingen. Kr zijn nu twee .rüntgenapparaten, ceu hoogte- zon, oen groote, een kleine sterilisator, ruim 40 ledikan ten en kribben, 3 brancards, 10 kisten en trommels van de luchtbescherming, ongeveer 500 chirurgische instrumenten, zooals messen, scharen, pin cetten, kiezenlamgefl, een boe- veelheid glaswerk en klemmen voor lalioratoriumgebruik, ecu microscoop, urinalen, onder steken. Deze week wordt de cersto zending door de goede hulp van hel Roede- Kruis naar Arnhem gebracht. De gelegen heid tot het zenden van nog meer is open; we sturen dan een aanvullings transport. Har telijk dank aan alten, die me dewerkten, de couranten door hun publicatie, de gevers door hun groote of kleine zendin gen, alle met een welwillend heid en gulheid geschonken, die ons hart goed deed- o Do Haagsche groente- en truit- dolaiUisten hebben een protest vergadering gehouden tegon het bekende besluit der regeering, de handelswinst op groente en fruit voor handelaren met 50 procent te veriagen. Po voorzit ter noemde dezen maatregel „tcn- hemel schreiend". Wanneer dit besluit in zijn huidige» vorm werd uitgevoerd, aldus de voorzitter, zou" dit de ondergang van vele Handelaren bctec konen. De vakgroep hoeft een voorstel lot een gerechtvaar digde wijziging der prijzen in gediend, doch hierop werd nog geen antwoord ontvangen. De voorzitter wees er in zijn betoog nadrukkelijk op, dat het niet in do bedoeling der 20.000 groente- en fruildc-taillisten ligt in staking te gaan. Een feite brand hoeft do op slagplaatsen van de reedcrij A. van der Zwan en Zn-, te Sche- vcuingen geteisterd, waarhij voor tonnen aan netten en touwwerk verloren is gegaan. Oorzaak is vermoedelijk broeiing in een kleine partij geprepareerd katoen. Victorie.... Vrijheid.... Vreug de.,.. Verhoogt de Verkeers veiligheid. CA.N.W.B. „Het is geen oude koloniale begeerte, die ons mot klem doet aandringen op do tijdige redding van het miUioenenvolk der In donesiërs. ltet is geen. eigenbaat als wij vragenhelpt ons be wapenen en helpt ons snol; er is oen volk in nood daarginds. Prof. dr. J. H. A- Logemaan, minister van Ovcrzeesche ge- biedsdeeion, 'heeft over den zender Herrijzend Nederland te Londen een klemmend beroep gedaan bp de wereldopinie om ons te helpen bij de bevrijding van Indië. - Voor Nederland, aldus de minister, ia de oorlog nog niet aigeloopen. Het is niet onze schuld na-vijf jaren. van. swer- heersching en uitplundering met Duitsche grondigheid, na onze marine gröotendeels geofferd te hebben in den gemeeusclmppo- ijken strijd, dat wij onze sol dalen niet uit eigen kracht kun nen kleeden, bewapenen, oefenen en vervoeren. Wij willen en. wij gaan voch ten voor de bevrijding van In donesië- Daar ligtNederlands roeping. Zoowel onze vorstin als ouzo rcgecring, als ons volk zijn alleen bereid om Nedoriandsch bloed te doen starten voor eon zelfstandig. Indonesië en niet tot herstel van een koloniale over- heorsching, noch voor. kapitalis tische cm imperialistische doel einden. Nederland wil Indonesië aisdeelgenoot in het koninkrijk yaa Koningin Wilbehmna ont vangen.". De zon werpt haar stralen schuin in het groote Stadion en maakt van de duizenden, met oranje getooide, kinderen een veelkleurig schilderij-' Zij vullen daar het amphitheater om het bevrijdingsfeest te vieren, dal georganiseerd werd door het comité Bevrijdingsfeesten voor Rotterdam Zuid. Het zijn leer lingen van alle scholen van dit stadsdeel, van eiken stand, elke lichting, eiken leeftijd. Daar weerklinkt het Engelsdm en Ca- nadeeseho volkslied, gezongen door de hoogste klassen van 11.B.S, cn U.L.O., waarna do heer I, van Katwijk ecu kort openingswoord spreekt- Ook de burgemeester richt zich lot de jeugd. „Jullie zijn degenen, waar van verwacht wordt, dat zij een nieuwe wereld helpen op bouwen", aidus do burgemeester- „Neemt daarom do eenheid, die hier door deze groote samen- komst gedemonstreerd wordi, als richtlijn voor de toekomst"-. Dan komen de bazewindhondenren- ncn. Het lappen konijntje schiet vooruit- als flitsende blik sems voeren de hondetijven er achter aan- Deze attractie wordt hartelijk toegejuicht. Na vólks- preien en samenzang wordt aan do kinderen nog een tractalia uitgereikt, die door haar aard niet weinig bijdraagt tot het wel slagen van dit goed georgani seerde leest. o De Duitsche Spoorwegen be zaten in 1945 voor de neder laag meer rollend materieel in behoorlijken staat dan in. 1938, ondanks de zware geallicerdo bombardementen op het Duit sche vervoerwezen, bericht do News Chronicle- In .Maart had de Reichsbahn 25-487 loecuno lieven, d.w.z. 4000 meer dan in 1938, ondanks alle verliezen. In Januari 1945 waren er bijna S0-000 wagons meer dan in 193S. Do cijfers betreffende de Ned. Spoorwegen, zooals de directie van de N.S. ons dio ter be schikking stelde, luiden: loco motieven, aanwezig in Septem ber 1944: $G5 stuks, in Juli 1945 nog aanwezig 354, dus vermist 481 stuks. Eloctr. treinstellenvermist 350 stuks van do 430. Diesel treinstellen: vermist 4G van do 82. Rijtuigen van stoomtreinen'; vermist 1(175 van de 1908. Met do goederenwagens is lic-t evenwel het ergst gesteld. Daar worden or 29.2S1 vermist van de ,30.334. Hierbij moet rekening gehou den worden met het feit, dat van het aanwezige materieel het grootste gedeelte nog on bruikbaar is. Verder comcritaar lijkt de N.S. overbodig. Decoratieve glazen voorwerpen Oofc «jHttekond Vpor ge. «cHonken ga»ch(kt oft met votJ«<j2g* garantie, vindt U In dewinlceTivsn Glasindustrie Pieterman n/T Sdii.d.«tng«1 46, R'dam Nï Blnn.nwag 309, R'dam - RoUard.dlJk22S.Sthi.dam (Adv.) Uitg.: Stichting „Het Parool" Am- sterdam, Vertegenw. voor Rotter dam: B. de Vries. Chef-redacteur: Th, Ramaker. Buitent.. Jac. Pronk. Binnenland: H, Tobi. Reportage: Job. Paauw, Opmaak-redacteur: M. :G.' Haring man. Gedrukt ter Koninklijks NcderL Boekdrukkerij H. A. AL Roelants, Schiedam. 1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1945 | | pagina 3