PTT wordt model-grootbedrijf GEBOORTE EN JEUGD VAN HET PAROOL Pietev 't Hoen memoreert de historie van het illegale blad. Herdenking van hem die er voor" vielen. Bijeenkomst met de teruggekeerden interview met nieuwe dir.-generaal juweel enschat opgespoord Razzia onder winkeliers! Laatste uren HILLEGERSBERG GAAT FEESTVIEREN jonge arrestanten te Noord wijk DAT GAAT NAAR DEN BOSCH TOE ADRESSEN POLITIEKE GEVANGENEN SCHIEDAM De vlaggen uit Het gas-probleem Uit g wangenissen en con centratiekampen terugge keerde werkers van „Het Pa rool" en de nabestaanden van hen, die vielen, zijn onlangs in Beilovuo te Amsterdam bijeen gekomen, Pieter 't Hoen was er een van do sprekers. Hij bracht in herinnering, hoe Ark' Addicks, die in den eersten tijd van „Het Parool" da verspreiding leidde, werkte.,.. Hij was een jongen, voortge komen uit do A.J.C., die met zeer veel durf zijn gevaarlijk werk deed. "s Nachts, als nie mand op straat mocht zijn, ging hij mot een tasch met kranten onder zijn arm en een revolver ia zijn zak door Amsterdam, om „Het Parool" in de bussen te doen. Zooals vele van de illegalen uit de eerste jaren, deed hij niet alleen dit werk; hij verrichtte ook spionnage, reis de met gevaarlijke opdrachten naar Brussel en werd ten slotte het slachtoffer van zijn moed en van zijn activiteit. De beruchte S.D.-spion Martin Kuiper kwam hem op het spoor en zorgde er voor, dat er op een avond een inval werd gedaan in het huis, waar Addicks met zijn ouders woonde. De Grime scholen zijn vader dood, en verwondden 1 zija moeder. Arie vluchtte over de daken, maar werd later toch gepakt en na een herig gevecht overmand. De kogel maakte een einde aan zijn dapper leven- In de geschiedenis van „Het- Parool" zijn twee greote proces sen gevoerd, het eerste in Be- cember 1943 voor het Feldge- "richt te Utrecht, waar 23 van onze vrienden terecht stonden het tweede in Augustus 1944 voor het Obergericht in dezelfde stad, waar eveneens 23 voor „Het Parool" gearresteerde werk sters en werkers terecht stonden. In het eerste proces werden 17 doodvonnissen uitcesproken, waaronder dat tesen den spreker. Ik hoop, zk Pieter 't Hoen, dat de 'moordenaars, die deze vonnissen hobhqn durven vel len, tegen een/'' aantal jongens, die niets- anders hadden gedaan, dan hun vaderiandschen plicht, hun gerechte straf thans niet zullen ontgaan. Pieter 't Hoen sprak over de laatste uren van de vrienden aan wie de doodstraf werE vol trokken. In den nacht van 5 Februari 1942, toen zij allemaal zeker wisten, dat het nu ge beuren zou, hebben zij met elkaar gepraat over familie, vrien den en vriendinnen, met een blijmoedigheid, van/ menscben, die hun lot hebben aanvaard ais de consequentievan een ge drag, dat niet anders had kun nen zijn. Een aantal van de vrienden uit het eerste proces is door de Duïtschcrs inderdaad ter dood gebracht, eeüigen werden „ab- getrennt", eon paar anderen kre gen gratie, Pieter 't Hoon wist da tenuitvoerlegging van zijn doodvonnis te siagneeren on ont vluchtte tijdens een transport. T n Augustus 194-1 was 't tivee- 1 de Parool-proces, dat min der bloedig is afgeloopen. Het Obergericht moest zich hier ba seeren op de verklaringen van een man, die, nadat hjj be lastende mededeeiingen over zijn medegevangenen bad gedaan, op vrije voeten kwam. Daarvan wïb- ten de verdedigers handig ge bruik te maken en aangezien de meeste verdachten in de gelegen heid waren, te ontkennen, ein digde het proces met 8 vrijspra ken en geen enkele doodstraf. Een van onze vrienden, die in hot tweede proces terecht stond, Mr, A. Meerwaidt, is echter in gevangenschap gestorven. Ten slotte heeft Pieter *t Hoen herinneringen opgehaald aan de merkwaardige wijze, waarop Jaap Lain beek, alias Jaap Löflels, tel kens weer aan de gevaarlijkste situaties wist te ontkomen en verhaalde hij van zijn samen werking met Henk Pelser, Hans Warendorff en Van Heuven Goedhart. Ook aan de nagedachtenis van Mr. C. H. de Groot, een der redacteuren van de krant, die kort voor de bevrijding werd gefusilleerd, en Steg Vaz Was, een dappere kameraad, die voor „Het Parool" werkte, en ook spionnage verrichtte, waardoor hij ten slotte in handen van de Duitschers viel en doodgeschoten verd, heeft hij kameraadschappe lijke woorden gewijd, Mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart heeft in dezelfde bij eenkomst in een korte speech da nagedachtenis geëerd van Sieg Vaz Dias, die door de Duitschers werd gefusilleerd, van Tom, een der belangrijkste metischen in de Amsterdamsche verspreiding, die als Engelandvaarder naar den overkant ging en nadien verscheidene ma'en als parachu- Op 31 Augustus cn 1 Sep tember gaat Hilk'gersherg feest vieren, Het programma kenne lijk geïnspireerd op het Rotler- damsche, vermeldt een plechtige vooravond, kranslegging, kerk diensten op 31 Augustus o.a. een optocht van praalwagens, een bijeenkomst (in het Piaswijck- lark;, een cantate; op 1 Sop- toniher sportdemonstraties, buurt feesten, een gondelvaart cn een vuurwerk. (Van onzen Haagschen- correspondent) In Noordwijk is oen gevangen kamp ingericht voor jeugdige politieke nrrcslanten, ook leden van de S.S., die worden, voorbe reid op terug koer in de maat schappij, De leiding berust bij een juridisch officier van het M. G. Do stemming is er zoo goed, dat do bewaking kon wor den verminderd. De nieuwe directeur-gene raal der P.T.T., do heer L. Neher, deelde iu een interview mede, dat het de bedoeling is van het Staatsbedrijf der P.T.T. een model-grootbedrijf te maken, zoowel organisatorisch als technisch, economisch en sociaal. Er zal gewerkt worden in nauw overleg met het personeel an men hoopt hierdoor een sfeer van stevig gefundeerd onderling vertrouwen te verkrijgen. Hef bedrijf zal zich bewust zijn van zijn dienende taak. De heer Neher stelde met voldoening vast, dat brj het personeel de vaste wil aanwezig is om den dienst snel weer in tact te tist gevaarlijke opdrachten in Ne derland uitvoerde, tot een land- wachter'zijn laarzen als R.A.F.- schoeisel herkende, wat tot zijn arrestatie en zijn dood leidde, en van Kees de Groot, een der redacteuren van het illegale Pa rool, met wien spreker langen tijd samenwerkte. In de nage dachtenis van Kees de Groot, die kort voor do bevrijding is doodgeschoten, eerde spreker den geest, die „Het Parool" gedu rende de bezetting heeft gemaakt tot iets, dat blijvende beteekenis zal hebben. Spreker heeft voorts verteld over zijn ontmoetingen met Pa- roolmenschen in Londen, te we ten mr. II. Warendorff, Popeye the Sailor (Bangma.) en Peter Tazelaar. Eleetriciteit blijft gerantsoeneerd De Directeur van het G.E.B. Rot terdam verzoekt ons mede te doelen-- De intrekking van de eleeiricitoils, vorordeninjr. uitgevaardigd door het Militair Gezag, heeft het gerucht doen ontslaan, dat de rantsoeneering van eleetriciteit zou zijn verruimd of relfs opgeheven. ïlïl gericht Is uiteraard onjutst D« rantsoeneering van elektriciteit, eaetgc=teld door het Rijkskolanbureau, zoaals deze laatstelijk in de dagbladen Ï9 hakend, gemaakt, blijft ten volle van kracht. (Vervolg van pag. 1). „Volksherstel" neemt onmiddellijk spontaan het besluit, ook dit plaatsje te adopteeren. „Wat hebt a hel hardst noodig,, burgemeester Bekkerst" Zonder de minste aarzeting komt bet antwoord „Huisraad, maneer, huisraad en neg eena huisraad". We rijden verder naar Engelen. Bokhoven. Ook dit wordt zonder veel woorden geadopteerd. Bokhoven is nog alleen terug te vinden door de hoopen puin en steenen en de kerk muren, die nog overeind ataan. maai; geen Interieur meer hebben. Dan voelen wij, Rotterdammers, ons HET IS LUCHTIG WONEN IN EMPELzoolang de zon schijnt. Onmiddellijke hulp aan dit dorp, evenals Den Bosch door Rotterdam geadopteerd, Is dringend geboden. plotseling rijkaards. Zelf komea wij veel te kort, moeten we ons op alle manieren behelpen. Maar in vergelij- king met hiér hebben wij nag over vloed. Op dien „overvloed" komt Volks- herstel binnenkort voor een deeU be. slag leggen. Van H tot 39 Aagusos komt -een grootsche huianan-huis-inza- mclinj. Een Rotterdamache reederij heelt al loegezegd, dat zij olies gratis naar Den Bosch zal vervoeren. De actie moet en zal slagen, want dat elscht onze nationale saanthoorlgheld. Daarover valt niet te marchandeerent brengen en het bereidt zich voor op een toekomstige groote ontwikkeling, welke op het ge bied van vervoer, telefonie, tele grafie en radio nog ongedachte vooruitzichten biedt. De heer Neher is in het be gin van 1943 wegens illegalen arbeid ontslagen als directeur der gemeentetelefoon voor Den Haag en Rotterdam. Zijn ontslag was gebaseerd op het feit, dat hij actie had'-gevoerd tegen hel wegvoeren van ambtenaren naar Duitse hland. Na zijn heen gaan nam de heer Neher actief deel aan bet georganiseerde ver zet; in September 1944 werd hij benoemd tot Jid van het college van vertrouwensmannen. Zoon van „Ordnungs- polizist" opende bergplaats Dank zij hef voortvarend op- treden'van den Haagschen P.O.D. konden kostbaarheden ter waarde van twee millioen gulden opge spoord worden, die door een of ficier van de Duitscbe' „Ord- nungspolizei" in zija woning wa ren verborgen. In den nacht, nadat deze man was gearresteerd, hoorden de bu ren in de leege woning kloppen. De P.O.D. werd opgebeld en trof den minderjarigen zoon van den officier aan, bezig met het open breken van een geheime berg plaats, waaruit horloges, gou den sieraden, diamanten, brillan- f.en, piatina-spelden on andere kostbaarheden te voorschijn kwa men, Het Afwikkelingsbureau der Geza. melijke Plaatselijke Illegale Organi saties van RcUerdam (aid. Reka) maakt bekend; In verband met het uitwisselen van gegevens omtrent vermisten en in verband met de verstrekking van levensmdidelenpakketten, is het wen. scbelijk dat atïe adressen van terngge- komen politieke gevangenen bekend zija Voor zoover men nog niet op het Reka werd ingeschreven, gelieve men zieh deze week te meiden. (DU geldl ook voor degenen die wel bij hel Finka, maar niet bij het Reka zijn ingeschreven). Het Secretariaat van Het Rotter, damsche Comité voor es-politieke ge vangenen is vanaf heden gevestigd in do kantoren van het Reka Boscbje 8, Kamer 43. Correspondentie voor dit Comité bestemd, kan geadresseerd wor den: postbus 931. Met uitzondering van degenen, die nog een volgnummer in bun bezi' hebben, zal vóSr 20 Augustus a..- geen nieuwe aanmelding van onder duikers kunnen plaats hebben. Door den grooten toeloop van November- duikers is een achterstand in do af wikkeling ontstaan, die eerst ingehaald dient te worden, Vó(':' 20 Aug. dus alleen geopend voor hen die persoonlijk opgeroepen worden, voor voormalige politieke ge vangenen en voor onderduikers die alsnog van elders thuiskomen. Het Bureau van cdn Documentaire- te Rotterdam,- ia voor het publiek geopend, uitsluitend des morgens, van 9—12 aur. Het Bureau is gevestigd Boschje 8, 2e étago.Ka mer 43, Correspondentie adresseeren: Postbus 800, Rotterdam. Telefoon: 28932. (Reka), Van overheidswege verzoekt toen öüajll do Schïedamsdie burgerij op tö trelcè^ ken morgen, Zondag 5 Augustus, te3 gelegenheid van den verjaardag Fringes iTene de vlaggen uit te stekend! -*£> Herhaaldelijk zjje de wrake1 2 gewaarschuwd tegen het cuvej'-'-'-ï van te vroeg verkoopea omf# nieuwe bonnen. 'l\j zya ju kennism1 gesteld van de strenge straffen welke op overtreding dezer disc's tributiehepalingen staan, maat-i toch bleek, dat er nog stec-ds 1 handelaars waren, die op Vrijdag "i lustig hun klanten bedienden op - bonnen, welke eerst Zaterdag - geldig werden. De politie beeft - besloten hieraan een eind te maken. Daarom is gisteren een razzia door do gelieele stad gehouden onder de winkeliers, met als gevolg, drie slachtoffers, kruide- 1 deniers in de Galileistraat, Kreu- f polstraat en Boterstraat. Vorige week was nog een winkelier in de Archimedesstraaat op heeler- -J dad betrapt, zoodat thans een viertal Schiedam:che zakendoea den aan den lijve zal onder vinden wat er, gebeurt, als men' zich niet houdt aan de voor- schriften. Deze winkeliers worden na- me,'ijk voor drie maanden van bevoorrading uitgesloten, het- geen beteekentp dat zij geduren de dien tijd op hun toewijzin- gen geen enkel stukie good zullen ontvangen. Politiemotoren raasden gis- ijsjï teren door de stad en bijna overal was de sterke arm snel genoeg in den winkel om te kunnen constateereu wat er daar geschiedde. De bonnen werden nagezien en als zich daar onder nieuwe bevonden, dan „hing" de betrokken winkelier. In één geval -ging de dochter, met de winkellade et van -Moor/1 maar een - snelle politieman/ speurde de lade spoedig op. Jij haalde hem 'onder een bed van- daan, waarop do winkelier zelf ziek lag! Hopelijk is thans na deze razzia hot euvel van deze on eerlijke concurrentie meteen uit de wereld. Gisteren publiceerden wij een bericht betreffende wijziging jn de uren, gedurende welke gas wordt verstrekt, een wijziging, <jïe ongetwijfeld algemeen met vreug de zal zijn ontvangen. Van offi--»j cieele zijde deelt men ons thans echter mede, dat voorloopïg de oude gas-uren nog gehandhaafd blijven, dus van 11 tot 12.30 'X uur, en dat alleen op Zondagen L de gaslevering geschiedt van 12 tot 14 uur. Deze rectificatie zal bij velen-f teleurstelling wekken, doch wij kunnen hieraan toevoegen, dat waarschijnlijk binnenkort een t definitieve regeling zal worden getroffen, - waardoor een meer A' bevredigende oplossing van het gasprobleem zal zijn gevonden. Ten aanzien van den gerin gen druk op het gas en het soms geheel uitblijven van gas, ver namen wij, dat verscheidene stra ten verzakt zijn, met als gevolg, dat er water in de buizen is gekomen. Verder zijn er nog an- dere technische moeilijkheden, zooals naphfalme-verstoppingen,';-? welke eerst weggeblazen moeten' J worden. .-„M; i.K.B.-uitreikingen Het Interkerkelijk Bureau maakt de volgende uitreikingen bekend: Havermout aan ae jaargangen 1942t''V op Maandag 5 Augustus; suiker aan de jaargangen 1943» 1944 -j; en 1945. op Dinsdag 6 Augustus; melkpoeder aan de jaargangen 1940 en 1941 op Woensdag 7 Augustus. Dc uitreikingen geschieden aan den I.K.B.-uitdcelingspost Westvest, van V, 9-12 en van 13—16. uur - 1.1 De uitreikingen geschieden aan den*.^ l.K„Bk-uitdeellngspost Westvest, vab.*^ 9—12 en van 13—16 uur 'jS?r

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1945 | | pagina 2