Waarheen met vacantie V.V.V. Revue der meeningen ]iu Jitsu, een geraffineerde systeem van kunstgrepen Teleurstellende spaarregelingen Veluwe is practisch „uitverkocht" Een vraajf, waarop iiendui" zenden Nederlanders een antwoord probceren tc vinden. Voor toeristen blijven de grenzcn voorloopig nog gesloten en men zal dus in eigen land >«rpoozing en vertier moeten zoeken. Die moge- lijkhcdcn zijn echter beperkt, of schoon het ook weer verkeerd zou zijn al tc pessimistische verwach" tingen te koesteren. De moeilijkheden, waarmee het holelbedrijl nog te kampen heeft, mogen bekend worden veronder steld. Talloo2e bedrijven zijn ver anderd in puinhoopen, andere zijn leeggeroofd en vele zijn bezet door gerepatrieerden. En daar staat tegenover een relatief veel groote- re vraag naar hotehuimte dan voor den oorlog. Talloozen hebben, bo vendien reeds enkele maanden ge leden gereserveerd en het gevolg is dan ook, dat bier en daar vrijwel alle hotels en pensions; voor. alle zomermaanden reeds zijn volgc- -/■ boekt.:yïr:,:' De Veluwe b.v. is -ictbch reeds geheel „uitverkocht Eerbeek is vol van Juni tot en met September. Dat geldt ook voor het bekende kampeeroentrum „Coldenhove" en .de nog beschikbare hotels in Laag Soeren en o-mgeving. Ook de hotels „De Eikenboom" en „De Vrijen berg" te Loenen zijn-vol. In Utrecht zijn de mogelijkheden nog vrij groot,, vooral in den Zuid westelijken hoek (IJsselstein, Jut faas) en nok de „Stichtsche Lust warande" (Driebergen, ;v Dóorn, Leersum) kan nog wel vacantïcgas- ten bergen. Dat geldt eveneens voor den Acherhoek en Twente; in de buurt van Rijssen en Holten kan men nog wel terecht. Drente ver- gete men evenmin bij bet opmaken van plannen: in de prachtige maar wonderlijk genoeg minder bekende omgevingen van Assen, Gieten, Meppel, Hoogeveen, Rolde is nog wel iets te vinden. In de omgeving van Groningen behoeft men bet echter niet te probeeren: vol! In Friesland zijn de watersport- centra tot eind Augustus volge-. boekt, evenals de eilanden. De Noordzee-badplaatsen hebben al evenmin veel te bieden. In Zand- voort zijn b.v. alle gróote hotels verdwenen: ia Scbevemngen ver wacht men veel gerepatrieerden uit Indië. In de kleinere plaatsen Petten, Kamperduin, Egmond enz. is..hier en daar nog wel iets te krijgen. Ook in Brabant,, en Limburg zijn. de mogelijkheden miniem. Verheu gend is echter dat de laatste door militairen gevorderde hotels in Val kenburg dezer dagen weer worden vrijgegeven.. De omgeving van. Arn hem en Nijmegen komtnatuurlijk vrijwel heelemaal niet in. aanmer king, ofschoon enkele hotels in Oosterbeek dezen zomer hun deu ren weer zullen openen. Het voor al in de laatste jaren als toeristen oord zoo bekend geworden Noord- limburg is tc zeer door den oorlog geteisterd om aan vacantiegangers plaats te bieden. ..„De Piasmolen" bij Mook b.v. is met den grond ge lijk gemaakt.... Wat zal het kosten Natuurlijk moet men er. rekening mee houden, dat e®Q week ol veer tien «Wen vacaniie thans meer zul ten kosten dan voor den oorlog. Men vergete echter niet, dal ;dc prijzen vroeger over het algemeen bepaald te laag waren: Nederland moest concurreeren tegen hë| bui tenland („Het Hotelplan"!) en de hoteliers leden een moeilijk be- stann. .v Het is, gezien de algemecne stij ging der kosten van levensonder houd, dan ook billijk, dat de hotel- en pensionprijzen thans hooger zijn dan voor den oorlog. Over het al" gemeen mag men een stijéing ver wachten van ongeveer 40 pet. voor een kamer met ontbijt (mits men natuurlijk zijn bonnen meeneemt). Waar men vroeger dus 4 gulden per dag betaalde, zal men nu on" geveer 5.50 gld. moeten betalen, waarbij de hotelpensions dan ech" er weer een korting van 10 pet, be- inlichtingen -SIAAP KAMER TE HUUR WILKlW Bezielende democratie President .Truman heeft In een voor het bestuur van de Pan-Ameri- kaansche Unie te Washington ge houden rede het volgende gezegd: Onze Amerikaansche traditie be rust op het geloof, datde staat, er is voor het .welzijn van den staaL De Pan-Amerikaanschesolidariteit moet bewijzen inderdaad een bol werk-voor democratische:! vrede te zijn. Indien wij ons aan dit doel wijden, zullen wij bijdragen tot het welzijn van ons eigen volk en de wereld in haar geheel. Voor ons ligt een nieuw tijdperk, waarin de kracht van de atoomenergie is ontketend- Dat tijdperk zal er een zijn van volledige vernietiging of een tijdperk, waarin nieuwe krachtbronnen het. werk van de menschheid zullen ver lichten en over de geheele wereld den levensstandaard verhoogen. Het gevaar van een oorlog zal nooit vol ledig tenietgedaan zijn, voordat de economische kwalen, die aan den oorlog ten grondslag liggen, met wortel en tak zijn uitgeroeid. Om dat te bereiken, moeten wij het leven op een materieel,: cultureel en geestelijk peilbrengen, waarop de volken der. wereld recht hebben. Ik ken geen woord, dat dit doel wit meer belichaamt dan „demo cratie". Hei'symbool en de buop deï democratie heeft de wereld bevrijd van de slavernij der nazi's cn Ja panners. Democratie was het doel wit, dat dapperen mannen cn vron- wen van ondergrondsche be weging In tot slavernij gebrachte landen van Europa en Azië kracht gaf. Democratie is op het oogenblik het verzamel signaal voor vrije men- schen in hun strijd voor een men schelijker bestaan, waar zü zich ook bevinden. „Waarom gaat n niet in Augustus om de menschenmenigte te ontloopen, die vroeg met vacantie gaatom de menigte te ontïoopen, die t'u Augustus gaat?'* rekenen, wanneer men lanöer dan vijf dagen blijft. Wie hel er echter behoorlijk ,',van wil nemen" in zijn vacantie en rekent op werkelijk zeer goede maaltijden met wild, gevogelte en visch ieceren dag komt natuurlijk veel duurder., uit. Particulieren die tijdens- den zo mer pension, houden, en er Op uit zijn om een goede winst te slaan uit de tijdsomstandigheden vragen echter soms haren-ten-bergc-rijzen- de prijzen. Tien gulden per dag is geen uitzonderingi In den regel zullen dit echter geen leden van Bedrijfshoreca 2ijn cn wie zich ge drongen voelt dergelijke gevallen openbaar te maken en deze parasie ten te vervolgen, wende zich dan ook tot de politie. In groote lijnen, gezien zal het dus dezen zomer nogal meevallen. Wie geen al te hooge eiscben stelt en zich kan schikken inde moei lijkheden waarmee het hotelbedrijf heeft te kampen verzoeken om linnen, handdoeken, enz- .mee te nemen zullen soms wel moeten worden, gedaan behoeft zich óver zijn vacantie geen zorgen te maken. Zou het bovendien mogelijk zijn om in dit seizoen Pok Aveer l°t een. vacantiespreiding te komen, dan zou men teveüs den groeten stroom die verwacht wordt in de maanden Juli en Augustus eenigs- zins kunnen verdeelen. Wie kan verschuive zijn vacantie naar een andere maand, (September is door gaans de mooiste zomermaand!): de overtuiging dat het *t volgend jaar beter zal zijn mitsgaders een goed humeur zal Nederland dan ook dit jaar een bevredigende va cantie kunnen garandeeren. Éérst eigen land Vereetendé uitnoaaigmg die niet welkom is Onlangs werden in het Engclsche blad „Daily Sketch" op welwillende wijze plannen besproken om meis jes van het vasteland, in totaal 13,000, naar Engeland tc laten overkomen voor het vervullen van huishoudelijke betrekkingen, meldde Associated Press uit Londen. Intus- sclien vernemen wU vnn het A.N.P., dat deze plannen vasten vorm heb ben aangenomen. De Brltsche minister van arbeid heeft in het lagerhuis meegedeeld, dat de Britsche regeering vrouwen, uit Europeesche landen, behalve uit Duitschland, zal aanwerven. ZIJ zullen in ziekenhuizen, keukens en huisgezinnen worden te werk ge steld. De meeste vrouwen zullen af komstig zijn uit Frankrijk, Neder land. Noorwegen/ Oostenrijk. Zwe den en Zwitserland. Volgens de „Daily Express" zal het plan op 6 Mei ten uitvoer worden gelegd. De „Daily Sketch" schrijft hier omtrent: „De internationale samen werking en goodwill kan er slechts wel bij varen. De behoefte aan huis houdelijke hulp in Engeland is zeer groot. Wij denken niet, dat er eenig verschil zal worden gemaakt tus- schen de salarissen van deze meis- jes en die van Engelsche vrou wen in dezelfde betrekkingen, of dat zich ook maar een spoor van slavernij zou kunnen voor doen, door bijvoorbeeld de sjes aan een bepaalde betrekking te binden." Het blad maakt de veron derstelling, dat bij de 12.000 uitver korenen velen zullen zijn, die waar dig zijn om uitgenoodigd te worden, voorgoed in Groot-Brittannië te blijven, Zeer vereerd, maar Iaat ons ho pen, dat hier niets van komt. In duizenden Nederlandsche gezinnen met vier of meer kinderen en ba- bies-op-komst zit men dringend om huishoudelijke hulp vertegen en er is een nijpend tekort aan volleerde verpleegsters. Ongetwijfeld zullen er genoeg liefhebsters voor het plan te vinden zijn. In Engeland zijn de economische omstandigheden beter dan bij ons en het buitenland lokt nu eenmaal. Menig Hollandsch meisje, dat hier voor huishoudelijk werk niets voelt, zal, zoo verbeeldt zy zich, dit In Engeland graag gaan verrichten. Maar het enthousiasme van dze avontuurlijk aangelegden zal wel zakken, als het nieuwtje van de reis voorbij is en zij inziet, dat het werk overal op hetzelfde neerkomt. Maar intusschen zijn wij die krach ten kwijt. Laat ons in dezen tijd op dit punt zelfzuchtig zijn! -tl korte rustpoose in de 'besprekin gen op St. Euhertus. Van links.naar rechts, bovenste ry; minister Tan Ttoijenmini-ster Logemann en dr. Tan Mook; midden: mevr: Softermer- hom, minister Schermerhorn, minister Droes; onder, links: overste Santossa, sultan van Fontiamk; rechts: kapi tein Tahiti, vertegenwoordiger der Amboneesche groep. De vorming van een Nederland sche bezettingszone in Duitschland vormde een van de onderwerpen, welke In de "bijeenkomst tusschen de Britsche en Nederlandsche ministers te Londen ter sprake Is gebracht. VERDEK KIJKEN!.. „Ze verscheurden het voor m'n oogen" ver klaart de abonnee woe dend en gaat verder over haar ervaring bij de H.A.R.K. Er zaten in dat jurkje een paar motgaatjes, niet grooter dan een speldeknop; maa hoeveel Rotter- damsche vrouwen zou den met zoo'n Jurkje <een prachtstofje mijn heer!) niet gelukkig ge- maakt zijn! Het oogenblik kwam toch, waarop we de handelwijze van de H. A.R.K. konden verdedi gen. Gesteld, dat men. dat Jurkje toch op de toewijzing had uitge- reikt. Binnen enkele dagen zou men terugge komen zijn om te recla- meèren. Of de Rotter- damsche die er „geluk kig" mee gemaakt was, zou haar motgaten ge demonstreerd hebben en gezegd: „Kijk, dat krijgen we nou van de H.A.K.K,, de goede kleedlngstukken reser- veeren ze voor zich zelf." Hcusch, men moet verder kijken dan de neus lang is en dat da H.A.R.K. dit doet. ls wèlgedaan. MANNENWERK In den bezettingstijd toonde do vrouw wat zij waard. was. Tallooze dappere, jonge meisjes dienden als koerierster het verzet en oudere vrouwen strekten haar. moederlijke zorgen uit over de vele mannelijke onderduikex's. in moed overtref menige Neder landsche vrouw honder den mannen. Ellenlange rijen konden huismoe ders niet weerhouden het steeds kariger wor dend levensmiddelen pakket voor haar gezin nen. te bemachtigen. In den hongerwinter beste gen zij haar wankele fietsen om na tochten van tientallen kilometers den tnhoud van haar lin nenkasten te rullen te gen al wat eetbaar heet te. En het lag 2eker niet - aan den aard van het „wonderkacheltje" maar aan haar, dat er inder- dhad .wonderen verricht 'werden,.- Meer dan te voren we-: ten wli hoe flink, zake lijk en trouw, vrouwen kunnen zijn. "Waarom zouden wij van haar ga ven ook nu, Inden poU- tLeken strijd, geen pro fijt trekken? Er zijn on getwijfeld genoeg be kwame vrouwen art sen, juristen, leeraressen en verpleegsters die ten volle een plaats in onsparlcmentvsrdlenen. Het is noodlg, dit te zeggen want in de be sturen der politieke par tijen ls het aantal vrou welijke leden gering, in de Partij van den Arbeid b.v. Is de verhouding! op 22 mannen: bij de communisten 2 op 25. En bij de kerkelijke par tijen is het niet beter; in het twaalf leden tel lend dageiijksch bestuur van de R.K. Volkspartij treft men geen enkele vrouw aan. De candida- tenlijsten voor de a.s. verkiezingen zijn echter nog niet samengesteld; de heeren kunnen hun leven dus nog beteren. LICHTING 1945 Een twintigjarige jon geman schrijft ons; Heeft de minister van Oorlog welieens gedacht aan de Jongelui van de lichting 1345, die nog geen betrekking hebben of nog slechts een zeer ondergeschikte positie bekleeden? Sommige van deze Jongemannen hebben met enthousias me in de bezettingsja ren illegalen arbeid ver- richt. Hun studie beb- zen zijafgebroken In de stellige verwachting na de bevrijding weer aan den slag ie kunnen gaan. Nauwelijks zijn zij 10 maanden aan den gang of zij ontvangen een oproep voor mili tairen dienst en nog wel liefst voorden tijd van twee Jaar. Dit beteekent voor deze jongelieden, die veelal door avond studie -iets moeten trachten te bereiken, dat 4'/j tot 5 Jaar voor hen verloren zijn ge gaan. Er wordt zooveel over de getrouwde en ongetrouwde onderoffi cieren gesproken dat zij uit hun betrekking ge haald worden, 't is erg, maar zij hebben reeds een betrekking. Die knapen van de lichting 1945 Zijn 22 23 Jaar wanneer zij uit de Tro pen terugkeeren en dan moeten zij maar zien hoe zij, practisch zonder eenige ervaring, een baantje kunnen vinden ln do burgermaatschap pij! Een journalist wordt gevloerd volgens de regelen van de kunst ZOO op het eerste gezicht lijkt jiu-jitsu de meest mysterieu ze van alle sporten. Want e- ligt voor Jen leek een waas van geheimzinnigheid over. Iedereen kent wel het verhaal vaa'den stoe ten zeebonk, die ruzie kreeg met een kleinen Japanner en die door zoo'n tenger spleeloogig wezen kt enkele seconden werd gevloerd, tot stomme verbazing van de op vech ten beluste omstanders. Toch is die snelle overwinning van den legendarischen Japanner niet zoo verwonderlijk. Want bij jiu-jitsu dat eigenlijk geen. sport is, maar een vechtwijze over- heerscht niet de brute kracht, doch het vernuft, de behendigheid en., de list. Ook Adam versloeg Goliath door een list. Jiu-jitsu is een ge~ perfectionneerd systeem van de meest geraffineerde kunstgrepen. Maandagavond is er in Odeon. een sport-show gehouden, waar behalve worstelen, en gewschtshef- £en Ook jiu-jitsu gedemonstreerd werd. Om nog iets meer van jiu jitsu te-vertellen en te Jaten 2icn, had de Rotterdamsche sportleeraar Renner Hulsker, eenige journalis ten ia rijn school uitgenoodigd. En zoo zaten we dan gezellig ge- zessen in het ondergrondsche sportlokaal, waarvan de vloer met een maf en een zéil bedekt is en we luisterden naar wat Huisker te vertellen had. Hij noemde en demonstreerde stooten met hoofd, schouder, elle bogen, handkant, vuist, vingers, heup, knie, hielen en teenen en had het over grijpen, werpen en klem men, dat het ons draaide voor de aogen -bij de gedachte aan de uit werking yan al deze manipulaties.: Natuurlijk behoort een jiu-jitsu'er ook iets van boksen weten en hij moet een specialist zijn in het val len, waarbij hij er voor heeft te zorgen, dat hij geen blessures op loopt en direct weer gevechtsklaar staat. Hij moet 2icb kunnen verwe ren tegen alle soorten stootén en manieren van -teken, trappen, daan en duiken of scheppen. Land van herkomst zoek- Waar jiu-jitsu vandaan komt, weet menzamd precies. De meeste Nederlanders weten niet eens, hoe' het woord geschreven wordt. De Japanners zeggen, dat jiu-jitsu - uit hun land afkomstig is. Maar de Cbineëzen beweren, dat het uit China komt en dat de Jappen het alleen hebben gesystematiseerd., Hoe het ook zij, men komt onmid dellijk onder de bekoring van de-:, ze vechtwijze, waarbij men zich op duizend en één manieren kan lee- ren verdedigen. Judo is de wed strijd vorm van jiu-jitsu. Hier wor den den strijders echter tal van be perkingen opgelegd. Het judo is door een Japanschen. professor sa mengesteld uit de lievelmgsgrepen, -worpen en -klemmen van verschil lende jiu-jitsu-grootheden. Een „proefkonijn" Natuurlijk mochten wij Rcinier Huisker ook vragen stellen. Een van. ons vroeg, of een jiu-jitsu'er het nu altijd moest winnen van iemand-, die déze methode van vechten niet kende. Huisker vond van wel en bij noodigde den twij felaar uit, als proefkonijn op te treden. Dan kon deze meteen het bewijs geleverd zien. Van dit voor set schrok de krantenman wel een beetje. Hij antwoordde, dat hij pas twee weken nachtredactie achter den rug bad en dat hij zich niet zoo fit,:gevoelde. Maar de sportleeraar kéék hem ongeloovig aan en de collega's lachten schamper. Bij dit lachen voelde de verslaggever plot seling de lust opkomen, om voor de oogen van zijn collega'sdien kleinen jiu-jitsu-lecraar eens in zijii fraai geborduurde Chineesche hemd te zetten. Het zou toch al raar moe ten loopen, als hij dat tcngerc ven tje niet de baas kon blijven.: Hij was tenslotte ben hoofd grooter en min stens vijEen kilo zwaarder. Hij trok dus resoluut zijn jasje uit, stapte op het zeildoek en klem de zijn armen ols een bankschkroef om de hals van zijn uitdager. Een seconde lateT lag de redacteur drie meter verder, languit op de mat. Huisker had hem vliegensvlug in den gordelzwaaï genomen en hero over zich heen op den grond ge worpen, waar hij tien seconden lang, volkomen buiten gevecht ge steld, blééf liggen. Gedurende de buiteling, die de „vliegende" re porter maakte, was zijn linker knie tegen zijn rechter kuit gestooten. Bij het opstaan liep hij even mank. Maar een journalist geeft het niet zoo gauw op. Den tweeden keer sloeg hij zijn armen om Hulskers borst en armen, die deze sdap langs het lichaam liet hangen, drukte eerst voorzichtig en daarna steeds steviger. Op het oogenblik dat zijn borstkas begon te kraken zei de sportleeraar heel beleefd, dat rijn tegenstander maar los moest laten, want dat hij hem ander» een kop stoot zou 'geven, dat hij sterretjes zag. - v Tikken bij o-vergave Onze collega heeft nog op ver schillende andere manieren gepro beerd, den jiu-jitsu-man onder de knie te krijgen.. Maar hij moest zijn aanvallen telkens halverwege af breken, omdat hem anders een duim uitgedraaid of een pols ge broken zou worden. En toch be hoeft niemand bij jïu-jitsu letsel op te loopen. Want zoodra een van beide vechters in een letterlijk pijnlijke situatie komt, tikt hij een of twee maal met de hand op het zeil of op zijn dijbeen, als teek en van overgave. Dan laat de tegenstander onmiddellijk los. Dat tikken had het „proefkonijn" van dezen middag gauw door. En hij' deed het goed, vonden zijn toekijkende ambts broeders. Daarom is hij toch nog enthousiast voor jiu-jitsu naar huis gegaan. Maar hij moet stokstijve beenen gehad hebben, toen hij des avonds in bed stapte. Delft 700 jaar Voor het openluchtspel ter gelegen heid van het 700-jarïg bestaan van Delft, dat voor de eerste maal op 28 Mei op de Groote Markt zal wor den opgevoerd en waarvoor,gelijk: we reeds berichten, Ed. Vetelman de tekst schrijft, zal Prof. Herman Rosse de decors, ontwerpen. In de lengte van het marktterrein komen de tribunes, die ongeveer 8000 be zoekers plaats zullen bieden. Het marktplein zal tijdens het spel, dat om half tien een aanvang neemt, met schijnwerpers en gasflambouwen wor den verlicht. Voor het stadhuis en de Nieuwe Kerk worden podia gebouwd, terwijl ook een decor tsontworpen om 'net beeld van Hugo de Groot, dat in de handeling van het spel op deze wijze zal worden opgenomen. Eindelijk is de reeds gerulmen tijd geleden aangekondigde spaar- en. voarscho (regeling gepubliceerd. Dat de voorbereiding van dit wetsont werp zoo lang heeft geduurd, zullen wij maar wijten aan het feit, dat de regeling dezer materie "uiterst moei lijk Is, doch dat men m het ontwerp de meest essentleete zaken nu 'nog - niet heeft geregeld, moet toch wel ten zeerste worden betreurd. Wij be grijpen zeer good, dat de overheid zich voor ontzaglijke flnancieele op gaven gesteld ziet eh vólgens onze ruwe taxeering zal door dit wetsont werp een voorschot van circa sod milUoen moeten worden verstrekt. Dat men ln verband hiermede het voorschot per persoon op 100 heeft gefixeerd een bedrag, dat zeker te weinig is. om alle dringende nieuwe aanschaffingen van duurzame con sumptiegoederen mede te financieren was, rekening houdend met den stand van 's Rijks kas, vermoedelijk, wel onvermijdelijk. Moeilijker is echter te verklaren, dat men in het wetsontwerp niet heeft bepaald, op welke wijze de terugbeta ling zal worden geregeld. Wel is aan gegeven, dat men bij de terugbetaling rekening zal houden met de samen stelling van het gezin, de gemeente grootte (dit in verband met de ver schillen ln de kosten van levenson derhoud) en met het gezlnsloon der genen, die het voorschot kunnen krij gen, doch het lijkt ons noodzakelijk, dat de Kamer, die de spaar- en voor schotregeling moet beoordeelen, pre cies weet, welke gevolgen dit voor de arbeidende bevolking met zich mede zai brengen. Men dient er Immers van over tuigd te zijn, dat de gezinnen de te rugbetaling kunnen verrichten zonder daarbij op onoverkoombare moei lijkheden te stuiten. Volgens het hui dige voorstel zal een gezin van vier personen, per week vijf gulden moe ten terugbetalen, doch dan lijkt het ons ook noodzakelijk, dat Sn de wet uitdrukkelijk wordt opgenomen, dat het gezlnsloon door terugbetaling van het voorschoot nooit beneden een nader vast te stellen minimum zal komen te liggen. Ook lijkt het wen- schelljk ln de wet vast te leggen, wel ke bedragen door de laagste Inko mensgroepen per week moeten wor den geretourneerd. Slechts Indien dergelijke bepalingen in het ontwerp worden opgenomen, zal de Kamer kunnen beslissen of hier sprake 1* van een. regeling, welke sociaal gun stig zal kunnen werken. IDYLLE IN TNDONESIê Onbekommerd om politiek ivasschen deze kinderen hun klceren in een riviertje, op Java Hitier, de maaier Toen. Hitiers leven eindigde als een Wagneriaansche opera, liet £4J een Duitschland achter waar 67 millïoen Duifcschers door elkaar holden. Thans, nu de rust terug keert, blijken er 72 miUioen te rijn, en nog 2 millioen terugke erende gevangenen zijn op komst. Het Duitsche volk blijft zich onrustba rend uitbreiden, niet alleen door dat Polen en Tsjecho-Slowakije e.a. veeL Duitschers. terugsturen. In de geallieerde landen is lang-niet zoo'n bevolkingsaanwas, ook al omdat Hitler II a 12 millioen ge-1 allieerde mannen uit htm gezin en op Europeeschen bodem bezig hield met slavenarbeid^ waarbij nog kwamen de rassen-scheiding en de razzia's, en. nu, na den oor log, terugkeer van zwakke, lijden de en uitgeputte concentratie kamp-slachtoffers Corn, naar Po len anderhalf millioen longzieken). Marinus Flipse week uit De pianist Marinus Flipse heeft zich, toen hem de vergunning om op te treden door het M-G. geweigerd werd, aan een oordeel van den eere- raad voor de muziek onttrokken. Des ondanks is het hem volgens een- al- gemeene uitspraak van dien «ere raad, weLke geldt voor alle kunste naars, die gedurende den bezettings tijd zijn opgetreden voor nationaal- soclallstische of Duitsehgezinde in stellingen, voor minstens twee jaar verboden zijn beroep tn het openbaar uit te oefenen, Marinus Flipse heeft kans gezien eerst in België concerten te geven en daarna Zwitserland te bereiken, waar hij nu voor een Zwit- sersche zender Nederlandsche muziek ten gehoore zal brengén. De beroemde fontein tan Bernini op de Fiasza Navona te Ttome heeft grooten indruk enioakt op de geallieerde soldaten, want als souvenir namen e'\j de vingers van de bedden meel Tan gemeentewege wordt de schade thans hersteld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1946 | | pagina 3