Straatsburg is „Fransch" Democratie in den aanvaI Ik vertrouw op Mr Van der Goes van Naters Hoe heipen wij onze havens Oranjeploeg voor zeer zware taak Schaarschte-economie Het probleem Duitschland „Wij zijn op weg den vrede te verliezen" De meening van prof. Karl Barth Films uit Frankrijk WIE eenige vrees mocht koes teren, dat de samensmelting van velerlei richtingen in de Partij van den Arbeid tot ver doezeling van beginselen of zelfs tot inconsequenties leidt, die moet eens met Jhr. rar. Van der Goes van Na-, frcrs gaan praten. Hij heeft na zoo'n gesprek in elk geval de zekerheid dat het aan mr. Van der Goes niet zal liggen wanneer het in de party niet principieel en consequent ge noeg toegaat. Want mr. Van der Goes is juist bovenal een consequent mensch, niet uit ko.jpige vasthou dendheid maar -uit „beginselvast heid" en durf om bü den strijd voor rijn ideeën het risico van „vingers branden" te nemen. Consequent wil hij de zuivering doorgevoerd zien, want voor hem ia primair, dat het geschonden rechts- - gevoel hersteld wordt. Dan kan eigen lijk pas van rechtsherstel" gesproken ■worden, een woord, dat door vele tegenstanders van de zuivering zoo vaak misbruikt wordtl Dat die zuive- ring ln de practijk maar erg stumpe rig gaat en dat er fouten gemaakt worden, is een secundair.probleem, Om dat dp te lossen;" moet actiever aangepakt worden, en gaat het te langzaam dan moeten er maar meer menscheri ingeschakeld worden o£ meer tribunalen komen. Maar altijd heter dan geen zuivering is een lang zame zuivering! DeHooge-Raad- kwestie noemt mr. v. d. Goes een. trieste vertooning- en van de houding van minister Kolfschoten begrijpt hij niets. Maar wèl weet hij, dat het ver trouwen in onze geheele rechtspraak ondermijnd wordt wanneer wij met een angezuiverden H.R. blijven zitten. Aanpakken dus en. volhoudeni Consequent is mr. Van der Goes ook in het voor hem allerbelangrijkste be ginsel: het socialisme- De doortrekking daarvan op het terrein van de.bulten- Iandsche politiek is één van de. ae- tueelste punten van het program van de Partij ivan den Arbeid. De organi satie van de Vercenigde Volkeren kan pas reëel worden wanneer ze ook naar binnen toe geordend is. Daartoe moeten door middel van regionale verdragen onder-organen gevormd worden, niet om elkaar te bevechten maar om met elkaar het groote geheel mogelijk te maken..Nederland zal b.v. zoowel -op politiek, militair, als eco nomisch terrein met België samen, kunnen werken en deze samenwer- king later uitbreiden - tot Frankrijk, Engeland, eventueel Scandinavië. Deze wereldordening, dit creatieve werk. kan alleen'door overtuigde de mocratische socialisten verricht wor- DE beteekenis, die de transito- en driehoekshandel voor Rotterdam heeft/ rechtvaar-., dlgt de vraag, hoe het thans met dezen tak van bedrijvigheid staat. Het antwoord kan lulden; er: is ook hier een begin van wederop bouw. Maar alle wederopbouw is moeilijk, en. deze niet het- minst. Immers,- transito- en driehoeks- handel ls^ internationale handel in optima forma. Het.beteekeat zooals men weet, van Nederlandsch standpunt, bezien, een goederenbe weging. tusschen twee vreemde lan den tot standgebracht- op Initia tief van een Nederlandschen han delaar. Nu beperkt rich tegenwoor dig de internationale handel vrij wel tot transacties die voortvloeien uit bilaterale handelsaccoorden, waarin- precies wordt bepaald wat twee landen elkander zullen leve ren. Er zijn nog tal van andec£_fac7 toren, die de herleving wan dezen handel in den weg staan. Onze kapitaalkracht is achteruitgegaan. Voor den oorlog konden wij con tant, desnoods vooruit, betalen en op crediet leveren. De Nederland- - sche handelaar verrichtte dus ook een financierende functie. Thans rijn wfj van crediteur tot- debiteur gedegradeerd.. Onze prachtige ha vens met goed geoutilleerde op-, slagruimten graansilo's en koelhui-' zen hebben door het oorlogsgeweld dermate geleden dat zij voorloops een normaal transltoverkeer niet. meer kunnen verwerken. De con necties met het buitenland rijn vijf jaren verbroken geweest, en in dien tijd is óf onze interme diaire functie door anderen over genomen, óf kooper en verkooper hebben rechtstreeks contact gekre gen. En last but not least, de be langrijkste goederen die in tran sito- en drlehoeksverkeer ver handeld werden, te weten granen, oliën en vetten, staan .nog onder de controle van de Combined Foodboard, de organisatie die de internationale distributie van deze goederen regelt.. Onder deze om standigheden behoeft het geen wonder te heeten, dat de wederop bouw van dezen tak van bedrijvig heid, waarin Rotterdam het be langrijkste aandeel had, moeizaam verloopt. Wat doet men-nu. om dezen han del te bevorderen, die in 1937 een omzet bereikte van meer dan 500 miilioen ouderwetsche guldens? Wij twijfelen er niet aan, of de hande laren zijn individueel actief, omdat het winstmotief hier de stimulee- rende factor is. Men heeft echter in handelskringen begrepen, dat georganiseerd optreden noodig is. Het bedrijfsleven heeft namelijk een commissie naar de Vereenigde Staten uitgezonden om credieten voor dezen handel te krijgen. Deze commissie is inmiddels met resul taten teruggekeerd. Bij dit eerste georganiseerd optreden mag het naar onze meening niet blij ven. Wat de transito- en drfehoeks- handel ook noodig heeft, is voor lichting omtrent marktverhoudin gen, pryzen, productieoverschotten en productie tekorten, in- en uit voerregelingen in het buitenland enz. Onze deviezen-positie Iaat niet toe, dat iedere handelaar indivi dueel zich omtrent deze zaken in het buitenland oriënteert. In sa menwerking met onze exporteurs zal men een organisatie rin het leven moeten roepen, die door uit zending van economische experts onzen hanlel deze waardevolle ge gevens kan verschaffen. In Enge land Is zoo'n organisatie voortgeko men uit exportkringen. De resul taten rijn verbijsterend. Wellicht kan in Nederland het initiatief uitgaan van den transito- en drie- hoekschhandeL. Het belang IS groot genoeg om een pogingin die richting te doen. Een bloeiende transito- en driehoekshandel ;be- teekent immers ook een .intensief havenverkeer, een grooterebedrij vigheid in. het assurantiewezen, de viezen die wij broodnaodig hebben, en bestaansmogelijkheid voor dui zenden. den. Contre-coeur is er door ons al wel Iets ln die richting gedaan, zooals ten slotte ook onder Colijn al geor dend werd, maar het gaat alles nog maar org hinkend en wij liggen bij vele andere landen zelfs ten achter. De belangstelling van ons volk voor de buitenlandsche politiek: dient ge wekt tc worden, want zonder steun van de bevolking kan'ook eent socia listische regeering maar weinig be ginnen. En vanzelfsprekend moet de buitenlandsche ver tegenwoo rdigfng, nu nog maar een ..ijskoud" dlrig, ge democratiseerd worden. Geen soda- - listische politiek is immers mogelijk wanneer de menschen die haar voe ren niet zelf socialistisch..denken. Tot: nu toe zit in onze buitenlandsche poll-': Hek nog een enorm stuk neutraliteit^-, apolitiek, die anti-socialistisch. is!r Even consequent ia mr. v. d. Goes :in zijn bestrijding.:van aa-bureaucra tie, want het is voor het socialisme een levenskwestie dat het ambtenaren-.. apparaat efficient werkt. Met de liqui datie van de bureaucratie, tijdens den oorlog ontstaan," is deze regeering al begonnen. Ze zal door een regeering van de .Partij van den Arbeid vol bracht kunnen worden, want- deze partij zal voor de, daartoe noodzake lijke, strenge contröle op het ambte narenapparaat niet terugschrikken, ie.ts waarvan mr. v. d. Goes ten aan-, zien van de Partij van de Vrijheid niet zoo zeker isl - Hooge Sovjetautoriteiten en ver tegenwoordigers van alle bezettende mogendheden in Duitschland, zullen op 8 Mei de heropening van de his torische Lelpziger Messe bijwonen. Aan de beurs van dit jaar nemen ongeveer 30W) exposanten deel, waar van 300 uit de Britsche' bezettings zone in Duitschland De voornaamste producten, welke dit Jaar worden tentoongesteld zijn machinaal ver vaardigde producten, dit in coöpe ratieve winkels verkocht moeten werden en producten, die ten behoe ve van den wederopbouw vervaar digd zij n.- imm EEN NAIÜUKLIJK.AMP1UTHEA TEE in de heuvels achter Hollywood, waar 80.000 menschen- onder den sterrenhemel \kunneE genieten van con certen, die door symplionie-orkcsten met beleende solisten worden gege ven. Be •merkwaardige bouw i'Qii de ortiesfrumfe, vit beton opgetrokken, komt hier goed tot cyn recht. -.■* V.'.. T tegen de moffen Is zoo groot, dat men er zelfs rijn aan het Duitsch werwante moedertaal gaarne voor laat varen. De toestand is in Frankrijk ech-, ter allerminst rooskleurig,in Straatsburg althans hoort men steen been klagen. Op het gebied* der voedselvoorziening is men de Duit- Vaticaan. De .omroep van het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat de Paus wegens een lichte ongesteld heid tot nader order alle openbare audiënties heeft afgelast, (Van onzen specialen verslaggever) •EE zal rich niet de verras sende aanval van generaal Led ere in November 1944 herinneren, waarbij Straatsburg in enkele uren tijds door een paar honderd tanks werd genomen. Door het te laat volgen der infan terie gelukte het den Duitschers echter telkens weer in dé stad door te dringen en daarbij hébben de. maquis heroïsche '.gevechten ge leverd. Nu is de Elsas weer vrij, na meer dan vier jaar Duitsch te zijn ge weest. "Wat de bevolking in dien tijd heeft moeten doorstaan, is vreeselijk, want de overgroote meerderheid voelde niets voor een - inlijvingin het derde rijk.: "Alle valide mannen moetsten dienst-; nemen in he6Duitsche leger;op .allerlei wijzen poogden.rij daaraan •te ontkomen. Men. week naar het. onbezette deel van Frankrijk en naar Zwitserland; zelfs zijn er veel gevallen bekend waarin mannen rich de armen braken en de voeten verbrijzelden om vrij van dienst te blijven. Een felle illegalestrijd werd gevoerd; een strijd, die zeer ongelijk was, niet alleen omdat de moffen zeer machtig waren, maar ook omdat een. groot aantal ver raders onder de bevolking schuil ging. "Wie thans door Straatsburg wandelt hoort bijna uitsluitend Fransch praten; alle namen rijn Fransch'en op de scholen wordt slechts Fransch onderwezen. In de. tram staat op de ruiten geplakt: „C'est chic- de parler francais" en ;in de café's, ook aï maken rij nog zoo'n Elsassischen indruk, wordt de vreemdeling in het Fransch te woord gestaan. Fantastisch, snel is het den Fransehen gelukt van Straatsburg een Fransche stad te maken en de Elsassers laten zich dat graag aanleunen, want de haat ff Het is een moeilijkgeval met het aanvankelijk officieuze en. nu offi- cieele Nederlandschelftal, dat Zondag in Amsterdam tegen de Bel gen aantreedt. De keuze-commissie la tot een opstelling gekomen, die gele genheid biedt tot het plaatsen van enkele vraagteekens. in de eerste plaats ie er het expe riment Smit. Onze „zwerver" heeft en dat was te voorzien de links- blnnenplaats moeten, afstaan aan den jeugdigen, kleinen Rijvers uit N.A.C., die èn tegen Luxemburg èn tegen de .Royal Navy bewees, recht op deze plaats te hebben. Bovendien wilde de K.C. hetblrmentrio Rijvers, Roozen en "Wllkes, versterkt met Holleman als rechtsbuiten, terecht handhaven. „Belachelijk", "zegt een sportweek- blad in Amsterdam, over de keuze van Smit als linksbuiten. Tja, een kat in nood maakt rare sprongen: en hier was het een noodgeval. Laat ons - hopen, dat"Smit zijn neiging tot zwerven waardoor hij zoo vaaktot brlllant werk kwam genoeg kan bedwingen om de prestaties van Bergman zijn voorganger te doen vergeten,' al was een proef met Drager als linksbuiten, (de Ajaxied Is thans reserve) evenmin te versmaden geweest.;. De miüdenlinle Moeilijk was ook de samenstelling van het elftal. De K.C. greep terug op de beroemde, oude Feijcnoord- mlddenllnie: Bas Pauwe, Kuppen (thans spelend ln Sittard, Zuidelijke 2e klas) en De "Vroet. van Buitenen heeft hét veld moeten ruimen, even als s tijger en Pellikaan. Kuppen faalde In Rotterdam als spil. Deson danks is hij gekozen. Moge hij Zon dag bewijzen, dat de wedstrijd In de Maasstad geen juiste maatstaf is ge weest. Bas Paauwe, een jaartje oude* geworden, zal stellig tot cen.bevredi- gend resultaat komen, ook al biedt zijn keuze geen uitzicht op de toe komst.: Er. De Vroet? Wanneer hij volkomen fit is, mag men ln hem volledig ver trouwen stellen. In de achterhoede debuteert Pot-, harst, die naast zijn clubgenoot V. d. Linden is opgesteld. Het Ajaxüuo heeft nog geen grootscheprestaties verricht. En stellig zullen zij, tegen de snelle Belgen, voor zeer moeilijke situaties komen. Natuurlijk staat Kraak in: het öoeL Over hem maakt, niemand zich 'zorgen. y}:: Sterke Belgen Het Oranje-team. zal van het Belgi sche elftal, dat uit een groot aantal goede spelers gekozen kon worden, machtigen tegenstand ondervinden. Doch er blijft een mogelijkheid tot een gunstig resultaat. De oranjehem den zullen strijden met de weten schap, dat het hier een van de be langrijkste wedstrijden betreft, die het Nederlandsche elftal in jaren "heeft gespeeld. Het gaat hier om .meer dan een voetbalwedstrijd alleen. Wanneer de 12de Mei voor ons gun stig verloopt, kan; deze dag een pe riode inluiden van hernieuwd succes van het Nederlandsche voetbal. Met geestdrift -• en tempo is veel tc be reiken. De 'heer Lotsy, die het Belgische elftal eenige malen heeft zien spelen,, o.a. tegen Schotland (2—2), classifi ceerde het als een zeer sterk team. Doelman Danen noemde hij echter middelmatig; rechtsachter Paverick een stugge terrler en zijn collega Pannaye flegmatiek. De haiflinie achtte de bondsvoorzitter het sterk ste deel van de Belgische ploeg. De Belgen huldigen het stopperspil- systeem en spelen in sterke W-forma tie. Hun voorhoede is zeer gevaarlijk. De heer Lotsy heeft de Nederland sche spelers Dinsdag op den laatsten oefenavond in de V.XJ.C.-tent nog eens extra bemoedigend toegespro ken. Hij besloot zijn „moreele injec tie" met de woorden: „Boste kerels, Ik reken en vertrouw op jullie". C'est chic de parler IA' BEE LINDEN (Ajax) 0THAUS1 1HUPPEN BE VLOET Sittard) (Feijcnoord) sche ooilogsrantsoenen gewend ge weest, zooaat de veel lagere Fran- sche rantsoenen een groote terug slag beteekenen. Op papier krijgt ieder 300 gram brood per dag; dit is voor een broodetend volk als de Frans chen onvoldoende, temeer waar de bonnen niet altijd kunnen worden gehonoreerd. Het valt den Nederlander trouwens op, dat de desorganisatie in Frankrijk, 'n'er fenis van den oorlog, groot Is. Op politiek gebied heerscht er een bij kans chaotische verwarring; de zuivering echter wordt er goed en snel ter hand genomen. In Straats burg Is het proces tegen Wagner, den Elsassischen Mussert, begon nen; over dien uitslag wordt niet getwijfeld. Er heerschtop het punt der ge leide economie, veel misverstand; de tegenstanders maken daar vaak handig misbruik van door er op te wijzen, dat de distributie-ellende en de p'apierzee, die in en na den oorlog, dagelijks, wekelijks en .maandelijks over fabrikant en mid denstander uitgestort wordt, de ty pische kenmerken der gelelde eco nomie vormen. Door zich achter het vaandel der vrijheid te scharen, zou men al de ze papierboel kunnen voorkomen. De heeren van de vrijheid- weten zelf ook zeer goed, dat, als zy- de macht: ih handen zouden, krijgen ietsjdat gelukkig uitgesloten kan worden geacht! ztf met dezelfde distrlbutiemaatregelen zouden moeten komen. De distributie- maatregelen van het oogenblik hebben niets'met het een of ander politieke stelsel te maken (in en na den eersten wereldoorlog hadden wij ook een distributiesysteem), doch vloeien voort uit de zooge naamde schaarschte-economie. De geleide economie biedt nu echter juist de grootste kansen om deze schaarschte-economie op den kortst.mogelijken termijn te over winnen en de distributie te liqui deeren. Indien men zich iets dieper in deze materie inwerkt, komt men juist tot de slotsom, dat men door middel van de -geleide economie veel sneller de distributie-perikelen zal kunnen overwinnen, dan met een stelsel van vrije concurrentie het geval zal kunnen rijn. Het is wel, wenschelijk hierop eens met nadruk telwijzen, daar de heeren van de vrijheid zich met voorkeur tot den' middenstand wenden met argumenten, waarvan rij zelf zon der eenlgen twijfel de voosheid in- zien. - U.N.O. ambtenaren Ongeveer 5Q00 personen hebben gesoïiciteerd naar een functie bij het secretariaat van de U.N.O. De helft van deze sollicitanten is woonachtig in de Vereenigde Sta ten. Op,het oogenblik worden geen mensch en aangenomen. Er kunnen nog geen mededeetingen worden verstrekt omtrent de grootte van het tjz.t.in te stellen permanente secretariaat. .De U.N.O. zal een van de groot ste wereldorganisaties worden met een loonlijst van 3000 gesalarieer- den en met salarissen, die varlee- ren tusschen de 3.140 dollar tot 20.000 per jaar. Aan de toekomstige empioyé's wordt een vijfdaagsche werkweek aangeboden, een. jaarlijksche va cant ie van dertig dagen, een zie kenverlof van 18 dagen en een vrije reis naar huis om de twee jaar voor hen,, die buiten de Ver. Staten wonen. Bepaalde bronnen vermeldden, dat het secr.-generaal een recht bank zal oprichten binnen de orga nisatie om overtreders te berechten. -- Twee honderd Nederlandsche in- dustrieeien en zakenlieden zullen de Jaarbeurs te Bazel, die van 4 tot 14 Mei wordt gehouden, bezoeken. Heden staat de Jaarbeurs ln het tee- ken van een „Nederlandschen dag". Een officieele ..Nederlandsche delega tie, bestaande uit minister ir, Th. S. G. J. M. van Schalck en anderen, zal - aanwezig zijn. (Van onzen specialen verslaggever) IK dwaalde door de mooie buiten wijken van Bazel, die niet onder doen voor een Kralingen of een Amstexdam-Zuld, op zoek naar prof. dr. Karl Barth, die regds eer der van zich deed spreken door zijn opvattingen met betrekking tot-het Duitsche probleem. Voor een zeer .Nederlandsch aandoend heerenhuls .stond ik stil, doch vóórdat ik; had aangebeld stond een middelgroote gebrilde zestiger voor my, die de: vraag stelde r „Wen suchen Sie?" „Als u Karl'Earth bent, zeide lk, dan heb ik dengene, dien ik zoek voor mij". Lachend troonde de wereld beroemde hoogleeraar ons naar zijn studeerkamer, een matig groot ver trek, waar heusch niet zooveel boe ken stonden. Mijn meening inzake Duitsch land? - ja, die is eigenlijk nog niet geheel gevormd. Morgen ik voor vier maanden naar Bonn, waar ik ongetwijfeld met vele Duitsche studenten in aanraking zal komen. Zoekt U mij daarna nog eens op.. Maar U hebt toch al eens Uw meening in de Nederlandsche pers weergegeven? Is die meening niet v^anderd? Eenigszins wel. Ik heb reden om pessimistischer te rijn dan toen. Iedere leek kan op zijn vingers uit tellen, dat een volk van 70 mijlloen inwoners, dat beroofd is van rijn voornaamste agrarische gebieden en welles industrie tot 50 pet. wordt teruggebracht, niet kan voortleven. Dit moet vroeg of laat tot een ex plosie leiden. Ik zie nu even af van alle gevoelskwesties. In Nederland wonen meer dan 250 mensch en op 'n vlerkante km., in'Duitschland slechts 150. Maar U hebt een handel, een verkeer en een vrije uitlaatklep naar de zee, Als wij nu eens afstappen van de materieele rijde van het vraag stuk en het gevoel, of liever gezegd Prof. KAEL J1ABTH de humaniteit een woord laten meespreken. U weet wat de Duit schers ons hebben aangedaan. Dat vergeten wij nooit en wy zijn slechts hereld te vergeven, wanneer het Duitsche volk blijk geeft van be rouw voor de ellende die het ande ren heeft veroorzaakt, Juist, boete doen is alleen mo- gelijk wanneer de Dultscher het ge voel heeft, dat de democratie een betere regeerïngsvorm is dan de dictatuur. Op het oogenblik gedra gen de geallieerden zich in Duitsch land zoo slecht, dat men in het al gemeen het gevoel heeft van de wal ln de sloot te zijn gekomen. Op het oogenblik zeggen velen weer in Duitschland: Zie je wel dat Hitier gelfjk gehad heeft; nu wij verliezen komt eerst de groote ellende". WÖ moeten den Duitschers toonen, dat democratie recht en menschelyk- heïd beteekent. In Duitschland heerscht een ongeorganiseerde chaos, die nog erger Is dan de geor ganiseerde chaos onder het Hitier- regime. De geallieerden hebben den Geschenk aan Engelschen koning De opperstalmeester van den En gelschen. Koning, Mae Monrough Ca- vannagh en kolonel Sir Bobert Eric Gooeli, commandant van de Engel- scho Horse-Guards hebben Dinsdag rijden3 een bezoek aan Amersfoort dertig zwarte rainen uitgezocht, die in do Hoi-se-Guards ondergebracht zullen worden, voor het paleis van den Engelschen Koning. Do Amsterdam- sche Rijtuig-Maatschappij had. voor dit doel en onder toezicht van Majoor Eoclvink oen keurcollectie paarden ia do cavalerie-kazerne te Amersfoort bijeen gebracht. Voorts zrjn tweo ap- >elsehimmcls uitgezocht, welke voor _iet koninklijke rijtu3g_ zullen worden gebruikt om naar de paardenrennen to rijden. Er moeten nog vier appelschim mels bijkomen. Al deze paarden zul len aan den Engelschen Koning ten geschenke worden aangeboden. Do overdracht zal binnenkort in Enge land geschieden, naar wij vernemen door Prins Bernlmrd, bij wien. do Engelsche gasten Dinsdagavond laat op Palcis Soestdftk nog een bezoek hebben gebracht. Do Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij houdt zich thans bezig met den aankoop van een der gelijke keurcollectie paarden voor dc Nederlandscho Koninklijke stallen. oorlog gewonnen, doch wij 2qn p weg den vrede te verliezen. Dezer dagen kwam een predikant uit Berlijn by mij op bezoek, dl: vertelde, dat in de Russische-zóni meer dan 100.000 vrouwen en meis jes door de overwinnaars zijn ver kracht. Zullen de kinderen en broers van deze vrouwen en meisjes daardoor ooit nog een achting voor de democratie krijgen? De Russen noemen zich mis schien wel democraten, maar in feite zijn zy het nooit geweest. Worden overigens de geallieerde wandaden van Duitsche zijde niet geweldig aangedikt teneinde, een nieuw nationalisme of een nieuwe mythe aan te kweeken? -Dit is zeer wel mogelijk. Het Duitsche volk is gedwee en arbeid zaam. Wanneer de geallieerden metterdaad toonen wat democratie Is, kan er sprake zijn van een her opvoeding .van het Duitsche volk. Het Duitsche nationalismeof het Deutschtum.bestaat van 1870 af; het is.door Intellectueelen als Rich- te, Hegel en Nietsche aangewak kerd en ook thans is het weer de intellectueele bovenlaag, die een nieuw nationalisme aan de bevol king opdringt. Hitier behoorde niet tot een intellectueele groep; by vormt een uitzondering hetgeen nog fataler ls geweest. Wanneer wij in Nederland onze bevooroordeeldheid van ons zouden afschudden, dan kunnen wij zeer goed met U meevoelen,. Wie garandeert ons echter dat de Duit schers een menschwaardige behan deling, zouden wefen te waardeeren? Wij wUlen waakzaam zijn, want nooit, nooit mag ons weer zooiets overkomen wat In. den afgp^onen oorlog is gebeurd. Denk niet dat ik slapheid predik. De Duitschers hebben den oorlog verloren en dat zij op het oogenblik hongeren is hun verdiende schuld. Maar er moet in ieder geval een rechtvaardig heid en menschelijkheld heer- schen,: waaruit blijkt, dat wij -onze vijanden liefhebber» Op de- tafel stond een liésch port en een kistje heerlijke sigaren. In het vuur van ons gesprek waren wij daaraanniet toegekomen. Een af scheidstelefoontje rinkelde door de kamer. De secretaresse van den grooten theoloog kwam binnen en sprak over koffers pakken. Be wenschte den hoogleeraar een goede reis toe en sprak de hoop uit, dat ik over maanden een gunstiger oordeel van hem mocht hoor en. Vijfdaagsch festival Van 21 tot en met 25 Juni zal - in Den Haag, Amsterdam cn Botterdam een Fransch festival worden gehouden, bij welke ge legenheid een keur van. nieuws Fransche films aan het NederL publiek zullen worden vertoond. Geopend wordt met „Les En- fants du Paradis", waarin de be kende Fransche acteur Jean- Louis Barrault één van de hoofdrollen vervult Naar. wordt verwacht,-"zullen bij deze pre mière aanwezig- zijn de Fran sche schrijver en cineast Jean Cocteau en eenige bekende Fransche actrices. Gedurende het film-festival zullen verder worden vertoond l'Etemel Retour, film van Jean Cocteau, een variatie op het Tristan en Isolde-thema; Jeri- oho, een film van liet verzet, symphonie Fantastique, geba seerd op de bekende composi tie van Hector Berlioz; La Grande Epreuve, welke over den afgeloopen oorlog handelt cn La Bataille du Rail, waarin een eere-saluut wordt gebracht aan het heldhaftig verzet van het Fransche spoorwegpersoneel. Tevens zal een aantal docu-t mentaire films vertoond wor den, o-a. de wereldpremière van een documentaire over de origi ne van de film. Het Fransche ministerie van Informatie zal ook een aantal ■documentaire, rolprenten van wetenschappelij- ken aard, waaronder één over Pasteur, voor particuliere voor stellingen beschikbaar stellen. Duitschland. De. Rijniandsche Volksparty heeft tijdens een betoo ging te Krefeld een oranlddelijke volksstemming geëiseht voor het Rijnland en het Ruhrgebled over de vraag, of het Rijnland een aparte staat zal worden, of nog langer on der Pruisische voogdij wil staan. Sovjet-Unie. De Sovjet-UnLe. telt thans vierhonderd nationale.the aters, waar voorstellingen v/orden gegeven Ln een vijftigtal talen, die ln de Unie gesproken worden. Het vijfjaren plan voorziet nog in den bouw van S2 schouwburgen. Triton heeft Zondag op bet Am sterdam-Rijnkanaal onder buiten gewone belangstelling in de Var sity het hoofdnummer Oude vier gewonnen in 11 min. 12 sec. Aegir ging 7 sec.. later door den. finish. "'Vyciioojvï (N.J.C.) M GLEEMAN (V.U.C.) fVlEKES (Xerxes) KOUSEN f Haarlem) SMIT (Haarlem)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1946 | | pagina 3