lp mm D Barometer der openbare Straatsburg als Rijnhaven Meer dan vijf millioen stemgerechtigden meening Het gist in Britsch-lndië Democratie in den aanval Mr. A. MJoekes Aanpakken oplossen! Ot>in ie - onderzoek Rijnreisje anno 1946 Economisch hart van Frankrijk Iemand, die geen grein politiek inzicht had, inr. A. M. Joekes alleen van „hooren zeggen" kende, van de politieke vernieuwing in ons land niets begreep, maar die zich desal niettemin geroepen voelde om ook eens zijn licht te laten schijnen, zei mij eens: Wat doen jullie nou met zoo iemand als mr. Joekes inde Partij van den Arbeid, een man, die al 20 jaar in de suffe, ingeslapen sfeer.van de Tweede Kamer zit en verder niet!" Toen heb ik mij kwaad gemaakt: Ik kende mr. Joekes óók alleen maar van „hooren zeggen", maar had toch kennelijk een andere informatiebron gehad.. Maar nu ik tegenover mr. Joekes zat, veranderde de kwaadheid in een glimlach: deze uiLspraak bleek te. dwaas. Menschen als mr. Joekes, die met hun GO jaren nog zoo jong zijn, zoo actief en zoo strijdbaar, zijn groote uitzonderingen. Wat heeft deze man in zijn leven al niet gedaan 1 En hoe heeft hij zijn taak als Kamerlid dat is hij inderdaad al 21 jaar opgevat! Geen „suf", maar een vi- taal, brillant en stuwend volksver tegenwoordiger, dót is wat van hem gezegd moet worden. Mr. Joekes staat bekend als spe cialist in Indische zaken. En dat AS - hij, die in Indië geboren werd en na zijn studie en promotie in de rechj ten te Lelden nog jaren in Indie werkte, ongetwijfeld. Maar zjjn be langstelling gaat evenzeer naar de sociale zaken uit en op dat terrein heeft hij zijn sporen wellicht nog meer verdiend. In 1920 begint hij zijn sociale" loopbaan op het departement van Arbeid. Van 1921 tot en met 1924 is hij secretaris van de Nederland- sche delegatie op de mtenmtionale arbeidsconferentie-' te Genève, in latere jaren herhaaldelijk regeenngs- gedelegeerde op deze conferenties. Na 1925 adjunct-secretaris van het col lege van rijks bemiddelaars en. ka vali de kleine adviescommissie in zake de Maar voor wie andermaal een zeventiende eeuw voor Holland be- geeren. Ugt het eindpunt integendeel nog ver en hoog; is bet eerst bereikt, als de' wereld zelf gevoelt, dat wij een pijler der volkengemeenschap zijn geworden. Gaan wij voort zonder nieuwigheid te zoeken, dan kunnen we met koning Hlzkia wel zeggen: „Het zal vrede wezen in mijne dagen," maar dan bewaarheidt zich aan ons, nog voor 1950 misschien, de Fransche spreekwijs, dot de bloei der landen het begin is van hun verval" Wie is de profeet, die hier spreken de wordt ingevoerd? Niemand minder dan Cornells van Vollenboven, dc Leidscbe haogleeraar, schrijvende in het jaar 1313. Hij wfl het volk van Nederland opstooten in. de vaart der volken. Hij wil,- dat het teruggrijpen zal op zijn groote tradities van wel- eer; dat het pionleren zal op het veld der vernieuwing van de ver houding lussch'en de staten. Begee- rtngszaak? Zeker, maar zaak van het volk zelf niet minder. Want, zegt de zelfde Van Vollenhoven, „een regee ring, die zich aangordt haar land Op waarts te voeren behoeft buitendien dit andere, dat er van het volk uitga een onbedwingbare drang; dat .zij de spankracht van de: nafl'e onder zich voelt zóó als men onder zich voelt een auto, die gedwongen wordt even stil tc staan op den weg en waarin alles trilt van werkdrift". Wij schrijven 1346. Een wereldoorlog Is over het Nederlandscbe VDlk heen gegaan en na vijf jaar van vernede ring en verdrukking is het bevrijd. Maakt het zich op om het land op te stooten? Trilt onder de Regeering de spankracht van bet volk als de motor trilt in den stilstaanden wagen? Laat ons alle illusies afschudden: het Ne- derlandsehe volk ontwikkelt maar een - matig beetje spankracht en het beseft maar weinig -van zijn werkelijkheid. Wie het dat kwalijk neemt is een slecht begrijpen Wat andera viel te verwachten dan dat de Nederlander de komst van zijn bevrijding gelijk stelde met de verdwijning van zijn zorgen? Was niet van Londen uit menige gouden berg beloofd? Leek het niet alsof reeds de aftocht van den vijand den weg openen zou naar een nieuw Nederlandsen paradijs? Ge werkelijkheid anno 1946 zet .Ne derland meedoogenloos onder een ijs koude bevrijdingsdouche. Er is vrij wel niets. Wij zfjn straatarm. Wij zijn moreel een heel stuk slechter dan wij waren, Wij hebben Internationaal een reputatie die door allerlei oorzaken achterstaat bij de oude. En het volk Is van dat alles kttteloorig, mie zerig, kankerig, ietwat rebelsch. Geen wonder. En- toch: een gevaar. De bloei der lage landen in do Ja ren voor 1940 wès het begin van hun verval. Hoe wreed en bitter het Ne- derlandsche volk op to Mel 1940 uit zijn dut gewekt mag wezen; -gewekt moést het worden. Want het was zat van overdaad, en zijn beenen waren niet stei'k genoeg om de weelde te kunnen dragen. Het was- een volk van smulpapen en gemakzuchtlgen, niet bereid om een stuk van de zorgen van de wereld te dragen en mot ..leder voor zich en God voor ons allen" als hoogste Levenswijsheid. Alleen de realisten onder dit volk hebben tijdig beseft, dat de jaren van voor 1940 nooit zouden terugkee- ren; dat wij het roer zouden "hebben om te gooien om te worden een volk van hardwerkende, sober levende, eerlijker met elkaar deelende, minder materialistische menschen. verbonden met de wereld en haar zorgen: op leven en sterven Maar voor wJe dieper ziet; welk een prachtkans! Welk een mogelijk heid voor een grootscheepse he ver nieuwing. Dat die.komt: geen twijfel wacht maar tot ha. de.verkiezingen, in het volk leeft wei een „onbedwing bare drang*", maar het ontbreekt aan tweeërlei: aan de mogelijkheden onr> uien drang om te zetten dat komt pas als er meer grondstoffen zijn en een representatiever parlement: en bezieling die, komende van jj valk moet wakker ."-hudden; het moet beseffen, dat voor Engeland en Amerika de oorlog tienmaal meer uit ts dan voor Neder land. dat eerst nu de mouwen moet opstroopen om tegen den stroom te gaan In roeien. Wij staan voor de op lossing van het Indonesische vraag stuk; dat Is een groot ding. Er zijn meer cardinale problemen. Aanpak ken,. oplos sen l Niet bij de pakken neerzitten en. niet toegeven aan de neiging om dé lijn van den geriog- sten weerstand te volgen. Vechten tegen Jan Saliel Vechten tegen cor ruptie. Vechten tegen vadsigheid. Vechten tegen reactie. Vechten, vech ten, in de wetenschap, dat het gaat om ons en om ons nageslacht, om onzen naam tn de wereld; om'onze plaats op de ranglijst. Niemand staat zonder taak. Nie- werkloosheidsverzekering. Van 1937 tot 1939 voorzitter van de commis sie van advies voor het ontwerp in zake werkloosheidsverzekering. Tot 1941 lid van het college van toezicht op de bedrijsvereenigingen volgens de Ziektewet. En dan van 1933 nog fractie-voorzitter van de Vrijzinnig Democratische partij S Het is. maar een greep uit het vele wat hij deed. En tijdens den oorlog? Ingeslapen? Niet actief? In 1942 als gijzelaar in Gestel. Na zijn bevrijding weer in het illegale werk. Op 1 April 1943 op nieuw gearresteerd en dat tot het einde van den oorlog in Schevenin- gen, Vught, Ha aren, Buchenwalde. Een gebroken man? Ach kom, iemand met zoo'n vitaliteit! Zijn ontwikkeling stond nooit stil. Hij, de democraat en de deskundige op sociaal-economisch terrein, groei de naar de ordeningsgedaebte toe. Het aanvankelijk teveel op staats-: absolutisme georiënteerde staatssocia lisme van de socialisten groeide naar hem toe. En daarom is de vrijzinnig- democraat mr, Joekes nu candidaat voor de Tweede Kamer van de Partij van den Arbeid. Het is de eerste Mei als ik hem ontmoet. Hij heeft haast. Hij moet ergens in het Noorden van het land spreken op een. vergadering van de Partij van den Arbeid. Hij staat op. Jeugdig en innemend is de manier waarop hij zijn afscheidswoorden zegt: Dit is de eerste keer in mijn leven dat ik den eersten Mei-dag ga vieren, en met vreugde! Ter gelegenheid van de eerste K.L.M.-viucht in geregelcien dienst naar New York op 21. Mei, beeft F.T.T. een speciaal poststempel ver vaardigd, dat op alle brieven, die met deze vlucht meegaan, zal worden afgedrukt, en wel nióst den post zegel. Voor deze vlucht wordt ook een speciale enveloppe uitgegeven. Zij, die geen relatlcs_ln Amerika hebben en- toch graag de speciale enveloppe met stempel willen terug ontvangen kunnen deze £dr2sseeren aan het postkantoor van N-ew York onder sluiting van een antwoord coupon. KEnmS-ILL OSIE. In een zwaarmoedige lui Ven ik op mijn centje in het Lunapark gaan wandelen. En daar heb ik met drie reusachtige slagen op Tiet hoofd van J,ut alle zorgen an beslommeringen uit mijn opgekropt gemoed gespuid. Eén, tweepats! Ec« daverende 7;nal bovenin de paal. Dan wear geen nieuw costuv.ni, doorsjokten op mijn ouwe, opgelapte schoenen ,,'t Hoofd en» Jut h?ere. Eén kwartje maar!" Eén, twee pal; *'«i beet! Wéér een vreeselijkc knal. Wat km 't sche len? Zal ik tan den zomer maar niet- met de kinderen naar een pension gaan. y „Vooruit keerc, toon je kr&jhte. Drié slagc voor één kwartje!" Eén, 'tweebovenop zijn koi) De neerslaande teuitdamp- dringt in mijn neus. Er komt strijdlust óver mc. Van zwaarmoedig wonliJt over moedig. Wat let me, Zal ik straks ook niet mijn stem tn het kapittel hebben,Moet je om je '-en kijken; „Stem op wij! Neen", zegt een an der, „op mij''. Hij Ijkt je con syn aanplakzuil doordringend, maar toch ook smcekend aan en zjn oogen &!{ƒ- ver- je volgen als je er langs loopt, Tien meter verder voet je nög «y-» starenden blik steken in je rug. „dhdt Ben ik eigenlijk tvat, ja of nee?" Ik stap in een prachtige knalgele bennisautn met een echten motor en ccn gaspedaal. Th trap en ik stuur, kijk recht voor ma- uit. En ik zie niet de lichtjes cv, da joelende men schen rondom. Ik voel ook de' schok niet. als een paartje ii- „hun" auto tegen de mijne botst. Voor con gul den voel ik me twee minuten lang dr rijkste man ter wereld. Stemmingsbeelden 1. OnkiéscK AG AAM DAG ziet men wei- gekleede heeren zoo maar verdrinken en de overheid noch de Bond tot Bedding van Drenkelingen doet er iets tegen- De welgekïeede heeren verdrinken namelijk in de paperassen en op hun zielig hulpgeschrei schiet al leen de Partij van de Vrijheid toe, gewapend met da-dreg van de On dernemersvrijheid. Het geheel heet „Verkiezingspropaganda." en Is zoo valsch als het P. B. van eiken ver zetsman in oorlogstijd. "Wie of wat bracht ons In dezen verfoeilijken paperassenwïnkel? ten eerste: de economische crisis van vóór 1940, gevolg van de hoogge roemde Ondernemersvrijheid. Die vrijheid is er namelijk een c* zoolang het goed gaat, alles te mo gen, en zoo dra het scheef loopt een beroep op de hulp der overheid te; mogen doen. Ten tweede: de Mof- Die heeft ons berooid en verarmd^ en zoodra er te weinig is om ieder een wat te geven, moeten er for mulieren zijn om het beschikbare beetje fatsoenlijk te verdeelen. De Partij van de Vrijheid doet alsof de Partij van den 'Arbeid die paperassen! erg mooi vindt en haar. permanent wil verklaren. Twee mogelijkheden: óf de heeren van de Party van de Vrijheid zijn on oprecht óf ze zijn dom. Als ze na melijk niet onoprecht zijn en dus méén en wat zij zeggen, zijn ze te dom om te weten, dat a) de Partij van den Arbeid vier kant tegen den paperassenwinkel is en voornemens om er hoe eerder hoe liever drastisch tegen in te gaan, b, „ordening" en „geleide econo mie" met die paperasseri] niets te maken hebben. De PartU van de Vrijheid noo- digt u dus uit, te stemmen op on oprechte of op domme candidaten. Het aanbod is niet erg verleide lijk....' "V - DEEL AAN BEZETTING VAN - DUITSCHJLAND Het .Yederlaji dsche Instituut voor de Publieke Opinie heeft mannen en vrouwen in ale dcelen van het land de vraag voorgelegd of Neder- Jafldsche troepen moeten deelnemen aan. de bezetting van Doitschiand. -46 zeide ja, 22 neen, terwijl 32 geen meening had. Ook werd gevraagd naar de reden van een bezetting 22 V» gaf op „ge stolen goed", „gebiedsuitbreiding", „revanche", „schadevergoeding", ver gelding of voordeel; 14 wilde be zetting uit prestige-overwegingen. Tegen bezetting was 10 omdat •wij de soldaten beter elders zouden kunnen gebruiken en 8 omdat zij anti-militairist zyn of vreesden, dat er-oorlog uit zou voortvloeien. Het resultaat laat zien, dat een groote meerderheid van alle partijen voer bezetting is. Vooral is dit het geval bij'de Partij van de Vrijheid (60 "i* en de Anti-Revolutionnairen (53 terwijl het percentage voor de Partij van den Arbeid 48 is. In de periode van 30 Maart tot 14 April werden door den Mljnopru!- nungsdienst In. ons land 13333 mijnen opgeruimd, van de met dit werk be laste Duitschers kwamen er twee om .het leven, terwijl er één licht gewond werd Door den oprutmings- en ber- glngsdlenst werden 93 ton munitie *■- -ehadelijk gemaakt, waaronder 21 Lammen. Het eiland Walcheren is nu voor ruim SO pet. van mijnen gezui verd. Namens de koningin, die wegens een lichte vermoeidheid de herden- ,king op den Grebbcherg vandaag niet zal bijwonen, zullen prinses Juliana en prins Bemhard tijdens die plechtigheid de krans der koningin leggen. De prins zal ook de postuub verleende eereteekenen aan de naaste betrekkingen van gesneuvelden uit reiken. WLdPAAS EN MUNITIE TE WATER. Op het, Orthermccr, in Zuid- Oostenrijk, zijn Duitschc krijgsgevang enen druk ca» het werk om wapens en -munitie, eens gebruikt om dc Nazi-ideologie tn Puropa ie vestigen, voorgoed onbruikbaar te maken. Zij varen met kleine booten tot hét diepste punt van het meer, waar het oorlogstuig overboord wordt gegooid. (Van onzen specialen verslaggever) HET eenige overdrijving zou men op het oogenblik kun nen zeggen, dat in Straats burg het economische hart van Frankrijk klopt. Wij weten, hoezeer Frankrijk in dezen oorlog geleden heeft en voor welke xiaoorïogsche moeilijkheden het is gesteld. De ha vens aan de Westkust, en ook de Middellandsche Zeehavens zijn stuk voor stuk ernstig beschadigd en kunnen in korten tijd niet worden hersteld. De Fransche handelsvloot Is goeddeels ten gronde gegaan en de binnenvloot is voor 70°A vernie tigd. De spoorwegen zijn er al even slecht aan toe, al moet worden toe gegeven, dat het herstel in dezen tak van vervoer bijzonder snel plaatsgrijpt. Dank zjj den verrassenden aanval van Generaal Leclerc in November 1944 viel Straatsburg weinig be schadigd In Frans ch-Amerikaan- sche handen. De schade aan de' apparatuur van de stad is gering. Slechts enkele silo's brandden uit en enkele kolentips werden beschadigd. In de haven hebben de Duitschers hij hun terug tocht een aantal schepen laten zin ken, die nogal wat moeilijkheden voor de scheepvaart hebben opge- VEllZETSKRUIS, Het „Vcrzets- iWs", dat de Koningin in het palcis op den Dam te Amsterdam voor dc eerste maal heeft uitgcreiH aan hen, die zich tijdens het verset bijzonder- hebben onderscheiden. Aan de nabestaanden van de in het verzet gevallenen tverd de onderscheiding als posthnme erkenning van verdien sten verleend. Het TerzctskrUis, dat tn brons is uitgevoerd, draagt het opschrift „Trouw tot in den dood". mand slant zonder verantwoordelijk heid. wie zichzelf, en .daarna rijn huurman overhaalt tot dienstneming in het leger der ongewapende vech ters voor Nederland, die dóét al wat.*' Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, op 17 Mei bedraagt voor het gehecle land 5.229.927. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1937 was het aan tal kiezers 4.462.859, waarvan toen 4.212.903, d.i. 94,40 pet. aan de stemming hebben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, in Apxü 1939, be droeg het aantal stemgerechtigden voor het geheele land 4.623.414. -De gemeente met h.et grootste aantal stemgerechtigden, is Amster dam, met 493.711 personen; de ge meente met het kleinste aantal stemgerechtigden is Ritthem, in de provincie Zeeland, met 75. Het aantal kiezers in de onder- is bü de Kieskring I: 's-Hertogenbosch 311.369 (244.851); H: Tilburg 264.145 (216.807); Hl: Arnhem' 306.718 (249.182)IV: Ntfmegen 251.649 (214.641)V: Rotterdam 368.723 (330.703); VI: 's-Gravenhage: 295.168 (278.304); VU: Leiden 265.991 (230.802); VUI: Dordrecht 337.277 (290.315); IX: Amsterdam 493.711 (449.009); X: Den Helder 232.539 -(204.155); XI: Haarlem. 307.022 (253.618); XH: Middelburg 149.845 (139.779)XIII: Utrecht 304.5G6 (244.421); XIV: Leeuwarden 259.881 (227.127)XV Zwolle 350.002 (290.498); XVT: Groningen 260.732 (223.550)xvn: Assen 142.817 (103.786)XVHI Maastricht 327.972 (250.586). De tusschen haakjes- geplaatste cijfers zijn de aantallen kiesgerech tigden in de overeenkomstige kies kringen in 1937. In 1939,"bij de Pro vinciale Statenverkiezingen, was leverd. Thans zijn alle wrakken op geruimd en hoewel de haven nog geen vooroorlogsch beeld toont, deed het ons toch genoegen vele Neder- landsche, Zwitsers che en Fransche Rijnschepen aan te treffen. Wij behoeven er hier nauwelijks op te wijzen van welk een beteekenis Straatsburg voor ons land kan zijnl Straatsburg is niet alleen de eenige belangrijke ina- en exporthaven in het Oosten van Frankrijk; de stad is tevens een belangrijk verkeers knooppunt en een overslagplaats voor het verkeer naar en van Zwit serland. Door de beschadigingen aan de Atlantische en Mediterrane ha vens van Frankrijk, treedt de eerste functie van Straatsburg zeer op den voorgrond. Via Straatsburg kunnen niet alleen groote hoeveelheden Fransche grondstoffen als erts en kali worden uitgevoerd, doch het is niet ondenkbaar,dat ook de. uit voer van stukgoederen over deze haven kan geschieden. Ook Straats burg bezit-een achterland, dat door goede.; kanaal-, weg-, en .spoorweg verbindingen met de stad is ver bonden. Wij denken hierbij inzon derheid aan het Rijn-Manie kanaal en aan het Ryn-Rhónekanaal, beide kanalen van beperkte capaciteit, doch in dezen tijd van vervoersmoel- lijkheden van groot belang. Ook ais Invoerhaven zal Straatsburg aan be teekenis winnen. Petroleum, steen kolen en graan worden al regelma tig ingevoerd, terwijl de invoer van stukgoederen toeneemt. Het stemt ons Nederlanders tot voldoening dat onze binnenvloot in het Straats- burgsche verkeer zoo'n groot aan deel heeft. Frankrijk zelf lijdt op het oogenblik aan een groot gebrek aan binnenschepen, speciaal aan Rijnschepen, zoodat alle zeilen wor den bijgezet de geleden verliezen in te halen. Reeds heeft de Zwifc- sersche regeering 50 motorschepen voor den tijd van twee jaar aan Frankrijk afgestaan In ruil voor kp- lenleveringen. Als men nagaat, dat het aantal gemotoriseerde .Zwitser- sche Rijnschepen even meer dan 100 bedraagt en dat Zwitserland zelf groote behoefte heeft aan biunen- scheepsruïmte, wordt het duidelijk, hoe na aan het hart de steenkolen voor de Zwitsers zijn. t Ongunstige berichten. Wij hoorden in Straatsburg ech ter ook minder gunstige geruchten voor ons land. Men spreekt over een wederinvoering van de „surtaxes d'entrepót. et d'origine", teneinde het verkeer vki de Fransche zeeha vens te stimuleeren. Op zich zelf behoeft ons dit nog niet te veront rusten, omdat Rotterdam van na ture een grooten voorsprong op de Fransche zeehavens heeft. Wanneer echter wederom Antwer pen als een Fransche zeehaven wordt beschouwd en dus buiten-de gevreesde surtaxes zou vallen, zou ons dat zeer slecht te pas komen. Zelfs werd beweerd, dat België de zer dagen tot wederinvoering van het gratis sleepen naar en van Dordrecht zou overgaan; als dit het begin moet beduiden van een vriendschappelijke samenwerking tusschen de belde groote havenste den van West-Euro pa, dan voor spellen wü van deze samenwerking niet veel goeds. Het is te hopen, dat onze Nederlandsche regeering ten deze diligent zal bUjven. Straatsburg had in de dagen, dat de. vaart over den Rijn naar Bazel nog -.was gestremd, een belangrijke functie als transito- en overslag haven, Elke lading, bestemd voor Zwitserland, moest te Straatsburg worden overgeladen, hetzij in ka naalschepen van 250 ton, hetzij in wagons. Op het oogenblik bestaat er een groot gebrek aan péniches. Nu de directe vaart op Bazel weer mo gelijk is zal dat beter worden. De functie van Rijn-Rhónekanaal, met 'zijn zijtak naar Bazel, mag ook echter nu nog niet worden wegge cijferd. De waterstand op den Rijn zakt nog al eens beneden de twee m. èn dan moeten de groote Rljn- schepen'in Straatsburg een deel van hun lading lichten in péniches. Men verzekerde ons, dat de kanaal verbinding Straatsburg-Bazel zeer goed voldoet en dat alleen het ge brek aan kleine schepen, sleep- kracht en steenkolen eenige opstop ping te Straatsburg 'veroorzaken. Verwacht kan worden dat Straats een bloeiend centrum in het Dr. Gallup bewees betrouwbaarheid Bij de verkiezingen beslist het volk over de richting van regerings beleid. in de eerstkomende jaren, maar tegelijk heeft een verkiezings strijd iets van een wedstrijd, die de belangstelling trekt van velen, die zich in normale tijden slechts zeer lauw voor politieke aangelegenhe den plegen te interesseeren. En, zooals bij lederen wedstrijd, ver diept men zich ook hierbij graag in gissingen over den uitslag. Nu is een voorspelling ook een hachelijke zaak, maar indien men dan boven dien weet, dat iedere voorspelling binnen korten tijd aan de werkelijke cijfers getoetst zal worden, moet men wel goed beslagen zijn, om zich op dit gladde ijs te wagen. Een groot Amerikaanseh tijdschrift, do „Literary Digest", dat al tientallen jaren lang den uitslag van de Arae- rlkaansche verkiezingen placht te voorspellen, had geleidelijk op dil terrein een gezag gekregen, en groot was dan ook de verbazing, toen in October 1935 in de pers een mededee- ling van een vrij onbekenden profes sor in de Journalistiek, dr. Gallup, verscheen, waarin deze pretendeerde den uitslag van de komende presi dentsverkiezingen te kunnen voorspel len, en bovendien te kunnen aan geven, welke fout door de ..Literary Digest" zou worden gemaakt. Dr. Gal lup deelde tevens mede, dat hij zijn voorspelling op de meening van niet meer dan 60-000 menschen zou basec- ren, terwijl de „Literary Digest" de beschikking had over de opinie van meer dan een millioen abonné's. GaUups eerste succes Zijn eerste succes behaalde dr. Gal lup, toen bleek, dat hij juist voorspeld had, dat de „Literary Digest" den republikeinschen caadldaat Landon als den komenden president zou aan wijzen, maar groot was de verbazing, toen GaUups eigen voorspelling, dat Hoosevelt zou winnen, juist bleek te zijn. Dé reden hiervan was zeer een voudig; De „Literary Digest" hod aan haar abonné's een enquête-formulier toegezonden, terwijl Gallup door spe ciale enquêteurs willekeurige Ameri kanen had ondervraagd, onder üs abonné's van dat tijdschrift waren echter bepaalde groepen der bevol king sterk, andere slechts zwak ver tegenwoordigd. Dit verklaart,-dal door de „Literary Digest" een fout van is pet., door dr. Gallup slechts een fout van G pet. werd gemaakt. Later heeft Gallup zijn werkwijze verfijnd, waardoor bij andere verkiezingen zijn foutenmarge gewoonlijk niet grooter dan 1 pet. was. Gallup gaat er van uit, dat de samen stelling der ondervraag de groep zooveel mogelijk moet overeenkomen met die der geheele bevolking. Sinds kort zijn lilcr te lande op dit terrein twee Nederiandsche Instellingen werk zaam, „De Nederiandsche Vereenigitig voor Opinie-onderzoek" en „Uet.Ne- derlandsch Instituut voor Publieke Opinie", die volgens het systeem van het Ameriliaansclic Gallup-inslituut te werk gaan. Eenige honderden enquê teurs van dit laatste Instituut, waarvan ons blad reeds eenige malen de pei lingen omtrent tien uitslag der ver kiezingen heeft gepubliceerd, onder vragen in liet gehecle land willekeu- rige menschen over verschillende on derwerpen van algemeen belang ,on» zoodoende de opvatting van ons volk te weten te komen. Men draagt cr zorg voor, dat bij het ondervragen de verschillende welstandsgroepen evenredig zjjn ver tegenwoordigd, waarbij men de woon buurten der ondervraagden als maat staf neemt. Familie en bekenden van enquêteurs mogen niet worden onder vraagd, terwijl bij Iedere volgende enquête andere proefpersonen worden gekozen. Gallup volstaat bij zijn en quête naar den uitslag der verkiezin gen naar de ondervraging van CO 000 personen, die representatief zijn voor een bevolking van iao millioen. In on3 land is, volgens matbematisch-statls- sehe onderzoekingen een ondervraging van 2Eqo personen voldoende. Het fiet, dat men zelf niet is ondervraagd, en dat men evenmin iemand kent, die ondervraagd is, behoeft dus geen twij felt, dat men zelf niet is ondervraagd, der proefverkiezingen te doen rijzet». P 17 Mei zal blijken, hoe klein of hoe groot de foutenmarge Is. die door het „Nederlondsch Insti tuut voor de Publieke Opinie" is ge maakt. Blijkt het instituut den ver kiezingsuitslag Juist te hebben voor speld,. don zal men daaruit gerust kunnen afleiden, dat ook de uitslag van haar andere enquêtes betrouw baar en dus van groote waarde is. Wel moet men er rekening mede houden, dat deze proefverkiezingen worden gehoudeh door een nog zeer jong Instituut, dat wellicht nog eeni- gen tijd noodig zal hebben voor het even betrouwbaar werkt als thans het Gallup-instituut. Ook if het mogelijk; dat tusschen het houden van de laat ste proefverkiezingen .waarvoor de ondervraagde personen in beginMei warden bezocht, en de werkelijke ven* kiezingen, de uitslag nog door aller lei politieke gebeurtenissen zal wor den beïnvloed. door Anthony S.Webster Nog altijd gaan de inwoners van Britsch-lndië kalm en rus tig aan hun werk, mede ook om dat zij waeliten op het resultaat van de onderhandelingen tus schen het Congres en de Britsehe missie van ministers lord Pe- thick Lawrence, sir Stafford Cripps en A. W. Alexander in zake India's onafhankelijkheid. Verloopen deze succesvol dan beieekenl dit vrede en welvaart voor heide betrokken partijen; De eenige uiterlijke teeltenen van ontevredenheid zijn de plak- katcn aan de muren met de leu zen „Leve India'" of „India ont waak" en een onkelen keer „Pa kistan", de na-ara waaronder Jinnah, de leider van het „Mos- limseh Verhond" de Mosiimscïic bevolking van India in een on af hanke lijken slaat wit verecni- gen. In Nieuw Delhi, de residentie van lord Wnvell, den onderko ning, treedt het contrast tus schen arm en rijk sterk aan den dag. De prijzen van in de winkels geëtaleerde artikelen juwee- len, goud en zilver, kleeding cn schoeisel en een overvloed van spijzen en dranken zijn schrikbarend hoog. De bevolking kan nauwelijks het allernoodza kelijkste koopen. Bedelaars vra gen aalmoezen, maken jacht op sigaretteneindjesIn het kou. de jaargetijde sterven dagelijks honderden arme drommels van kou en honger, terwijl de win kels, waarvoor zij neervallen, vol liggen met het heerlijkste voed sel dat men zicli denken kan. Onafhankelijkheid Het gist onder de bevolking, het verlangen naar onafhanke lijkheid wordt steeds sterker. „Nieuw-Idia" van Gandhi of „Pakistan" van Jinnah? De Brtisch- tndiërs, althans de Moslims, lebhen al hun hoop gevestigd op hun leider Jinnah, de nau met het vurige tempe- *ament, die, '.ooals de Brit ten zéggen -hel en hemel Indiër lijkt en lieeiemaal geen Oosterse!) type is, bewoont ecu fraaie villa in New Delhi, waar van de kamers luxueus cn in. smaak vollen Gosterschen stijl zijn ingericht. Jinnah is het echte type van een aristocraat met zijn goudgerande monocle, zijn on berispelijke klording en zijn voortreffelijke manieren. Maar diep in zijn oogen smeult het vuur, dat op zekeren dag het latente volk van Brilsch Indie zal; kunnen opzweepen tot ccn liarls to ebt olijke, fanatieke raas- sa, die bcgeerig is den Heiligen Oorlog te voeren tegen het Westen. In de omgeving van net ge bouw, waar de commissie zetelt, rijden de Rolls-Royce auto's nf en aan en ziet men Sir Stafford Cripps en Jinnah na elkaar uit stijgen, Uiterlijk verschillen zij niet. veel, want beiden zijn man nen van de wereld, doch de een is een koele flegmatieke natuur, lenvijl bij den ander van binnen het vuur woedt, dat straks wel eens naar buiion kan slaan en 'n erschrikkelijken brand doen ontstaan, die liet gehecle Verre Oosten in lanienden gloed zet, tenzij de tijdig langs dip}oma- tieken weg kan worden ge- bluscht. {Nadruk verboden) {Copyright „Hef-, Parool") Het graantekort der wereld De voormalige president der Ver- eenigde Staten, Herbert Hoover, heeft Truman rapport uitgebracht van zijn reis door de wereld, waarbij hij een onderzoek heeft ingesteld naar de voedselsituatie. Volgens dit rapport is er tusschen 1 Mei en 30 September een graan tekort van 3.6 millioen ton te ver wachten. Gedurende .de crisisperiode zal Europa 8Jï millioen ton graan noodig hebben. De „waarschijnlijke bevoorrading" der wereld bedraagt uit de -V..S. 4.2 millioen ton, Canada 2.3 millioen, Australië 900.000, Engeland 200.000, Argentinië 2,3 millioen, Brazilië 200.000, Birma 75.000, Siam 195.000, Rusland laan Frankrijk)3QO.OOO ton graan. Het wcreldtekort ad 3.5 mil lioen ton zou nog verlaagd kunnen Deze r niets op een Moslim of

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1946 | | pagina 3