Reuzenvliegtuigen contra een superschip HAARLEM 700 JAAR STAD Waarin GUSBERT les geeft in mensheid Amerikaansche films in Hilversumsche bioscoop „Ons Gebouw;* te Hilversum, tot jtu toe veelvuldig in gebruik voor vergaderingen en vereenigings-ult-" voeringen, zal op 16 Augustus onder den naam „Roxy-theater" als bio scoop in gebruik genomen worden. Met dit thealerj dat plaats biedt aan ongeveer 500 bezoekers,' krijgt Hil versum zijn vijlde bioscoop. In tegenstelling met de;-reeds be staande theaters zal Hoxy Ameri kaansche films vertoonen. welke men elders, door het. bekende con flict tusschen den Bioscoopbond en de groote Amerikaansche filmmaat schappijen, niet te zien kan krijgen. Dit vindt zjjn verklaring ln het feit, dat het Hilversumsche Hoxy-theater niet bij den Bioscoopbond aange sloten is en als onafhankelijke ex ploitant zijn films betrekken zal van de Motion Pictures Export Associa tion. Wij hebben, hier dus te doen met een unicum. Alle andere Nederland- sche bioscopen zijn lid van den Bond. Het openen van nieuwe thea ters, die onafhankelijk zouden wil len blijven van den Bond, zal slechts bij hooge uitzondering kunnen ge schieden. Want de daartoe benoodig- de installaties moeten uit het bui tenland geïmporteerd worden, waar voor de deviezen ontbreken, en het bouwen en inrichten van een nieuwe bioscoop behoort bij het huidige ma teriaalgebrek nog vrijwel tot de on mogelijkheden. Het conflict tusschen den Bios coopbond en de Amerikaansche film producers zal door het Hiiversums uitzonderingsgeval dus nauwelijks beïnvloed kannen worden. Met dit gigantische vliegtuig, de Consolidated Vultee Convatr, duurt da overtocht New York—Londen ne gen uren. De handen worden opge pompt met helium, hetgeen een ge wichtsbesparing van 70 1;g geep. Bovenstaand vliegtuig is een'- model, het werkelijk vlicgmg moet volgend -jaar gereed sign. tuig-schlp voor laatstgenoemd ver voermiddel steeds ongunstiger wor den en op den duur de loonende exploitatie van het groote passa giersschip onmogelijk maken. Een superschip In dit licht bezien, ls het verwon derlijk uit Amerika te vernemen, dat de United Stateslines, een bij het noordatlantisch passagiersverkeer betrokken rcederij, het plan koestert een reusachtig passagiersschip te bouwen, dat loo.ooo ton groot moet worden 15.000 ton meer dan de Queen Elisabeth en 4000 passagiers met een snelheid van 35 mijl de Queen Elisabeth loopt 29 mijl over don Oceaan moet voeren Om ver schillends redenen gelooft men, dat dit superschip rendabel zal kunnen zijn en desnoods den concurrentie strijd tegen het reuzenvliegtulg zal kunnen opnemen. Er kunnen wegens den kortoren- duur van den over tocht per Jaar meer passagiers wor den overgebracht dan bijv. met de Queen Elisabeth, die eveneens acco- modatie heeft voor 43D0 personen. De passageprijs wordt laag gesteld n-1. voor één klasse 240 dollar voor een retour. Inderdaad zeer weinig ais men weet, dat voor den oorlog een reis met de Queen Mary ongeveer 500 dollar kostte. Tenslotte zal het schip een attractie vormen voor het reizend publiek, omdat den reiziger meer ruimte kan worden geboden dan ooit op een schip het geval ls geweest. Het staat nog niet vast of dit plan wordt uitgevoerd. Mocht het schip eenmaal worden gebouwd, dan zul len de Amerikanen, die gewend zijn van alles het grootste en het meeste te hebben,'het grootste schip ter we reld bezitten, dat, naar wij meenen, een mooie kans maakt ook de grootste strop te worden, die een. reederij aar ook ter wereld ooit heeft behaald. De Nederl an dsch—Amerikaan sche autobandenfabriek „Vredestoln" zal te Enschede aan 't Twente-Rljn- kanaal worden gebouwd. Amerikaansch plan voor een schip van 100.000 ton DE afgcloopen volkcrenkrljg was voor het overgroots deel een strijd om de suprematie in de lucht. De geallieerden hebben dezen glansrijk kunnen winnen,, dank zij de Indrukwekkende prestaties ver richt door de Britsche en Amerl- kaanscne vliegtuigmotorenf abrieken. Zij zijn er in geslaagd ln de behoefte aan steeds machtiger motoren te voorzien De vllegtulgontwerpers kwamen met steeds grootere en snel lere vliegtuigen voor den dag, omdat zij over de trekkracht konden be schikken noodig om deze gevaarten Jn de lucht te brengen. Men bouwt reeds motoren tot 5000 pk toe. ter wijl de cylinderlooze motoren, t.w. de straalmotoren, al of niet ln com binatie mets een schroef, van nog grootcr vermogen zijn, zóó groot, dat hiervoor nog. het geschikte vliegtuig type gebouwd moet worden. De bur gerluchtvaart kreeg al direct na het einde der krijgsverrichtingen de be schikking over viermotorige passa giersvliegtuigen. ontwikkeld uit de groote bommenwerpers der geal lieerden. Het type, dat we nu allen kennen en dat ook de K.L.M. met veel succes ln exploitatie heeft, is de Douglas Sky mas ter, een even de gelijk en betrouwbaar product als de DC 2 en DC 3 van vóOr den oor log. Ook wordt o.m het nieuwste product van de Lockheedfabrieken. de Constellation, door verscheidene luchtvaartmaatschappijen in dienst genomen, alhoewel juist dezer dagen eenlgen tegenslag met dit vliegtuig Met de Haarlemmers is iets merkwaardigs gebeurd GELOOP me, lezer, Haarlem is een stad van standing. Nèe, nee, dit is nu niet zoo'n conventio neel vriendeiykheidje, waarvan Je je uit de tyrannieke macht der ge woonte zoo graag bedient wanneer een jubilé of een verjaardag je een voudig dwingt complimenteus te zijn. Laten we eerlijk zijn, lezer: niemand is een uitnemend mensch, omdat-Ie dood is en niemand ls een flinke vent, omdat-le het vijf entwintig jaar bij één onderneming uitgehouden heeft; en zoo is Haar lem geen stad van standing, omdat ze het gepresteerd heeft zonder al te groote ongelukken zevenhonderd jaar oud te worden. Ze is dat even min, omdat haar „dialect" het minst afwijkt van wat men het „al gemeen beschaafd Nederlandsch' pleegt te noemen. Nee, Haarlem is een stad van standing, omdat ze weet féést' te vieren I Natuurlijk, dat gelooft U niet. En ik zou het evenmin hebben geloofd, als ik het niet zelf had meege maakt. Want iedereen weetzoo cynisch als de Amsterdammer zich Leidenaar schijnt, zoo ruw-rond- voordoet, zoo intellectueel als de borstig als de Rotterdammer uit den hoek kan komen, zoo stijf-netjes is de Haarlemmer. En in Haarlem kon je vroeger nog zoo „goed" zijn me' Je buren, als je hen in de Groote Houtstraat tegen kwam, dan groetten ze je niet en jö groette hen niet. Dat hoorde nu eenmaal zoo, dat was een ongeschreven wet en niemand verbaasde zich daarover. Er waren zooveel dingen, die je als Haarlem mer niet deed je at bijvoorbeeld geen ijsje op straat, je liet je baard niet 5taan. je zong niet in het open baar, je danste niet bij een draai orgel en je hoste niet achter een muziekcorps aan. MET die stijve Haarlemmers is echter iets merkwaardigs ge beurd. Sinds in den bevrijdingsjubel alle vlaggen werden uitgestoken, dansen en kussen de jongens en meisjes elkaar op straat, wordt er bij lederen luidspreker- publiekelijk gedanst en zijn achtenswaardige mannen achter muziekcorpsen ont dekt. En het wonder is geschied niemand spreekt er schande van! Zoü heeft dit gemetamorfoseerde Haarlem zich opgemaakt om zijn zevenhonderdsten verjaardag te vieren. Met het raffinement van den fijnproever heeft Haarlem dit feest van vorig najaar tot dezen zomer uitgesteld om er des te meer van te kunnen genieten. En ik ver zeker U, dat het een feest geworden is met die vroolijbe muziek overal, met die stralende bloemen in mas sa's op alle bruggen en op alle voor name plaatsen der stad, met dat openluchtspel op de oude markt en Haarlems vleeschhal, een :uweeltje van bouwkunst werd ondervonden. De maatschap pijen die' zich met het vervoer door de lucht over den Atlantischen Oceaan bezig houden, hebben al eens verklaard, dat zij ln staat zullen zijn het geheele. passagiersverkeer op dit traject voor hun rekening te nemen, zij zullen hiertoe nog grootere en snellere vliegtuigen noodig hebben en daaraan wordt hard gewerkt. En geland bouwt aan zijn Brabazon I" met een tweemaal zoo groote vleu- gelwijdTe als de bekende „Vliegende, vesting'. n.I. 70 meter en met een accomodatie voor ca. 1D0 passagiers. In Amerika staat de achtmotortge „Hercules" op stapel, een vllegboot zoo groot ais een zeeschip en met een gewicht van 190 ton (de Constel lation weegt 40 ton). Douglas bouwt aan het type DC 7, dat 108 passagiers zal kunnen bergen, terwijl voorts wordt gewerkt aan de zesmotorlge Consolidated Vultee Convair, die' niet minder dan 204 personen kan vervoeren. Deze nieuwe machines zijn thans als prototype zeer kost baar. doch by gebleken geschiktheid zullen zij in serie worden gebouwd en dan goedkooper leverbaar zijn. Voorts zijn voor deze enorme land- vllegtulgen speciale vlieghavens noo dig. welker aanleg de investeerlng van veel kapitaal vercischL De burgerluchtvaart maakt zich op de zaken krachtig aan te pakken. Men kan thans reeds voor den prijs van een eersteklas passage per schip den veel snelleren overtocht per vliegtuig maken. In de toekomst zal ongetwijfeld de verhouding viiefi- Nieuwe Amerikaansche mode Anno 1927 de, niet plat gestreken zoom, hetgeen 't idee van een harembroek gaf, straiidpakjes met rokjes over nauw aansluitende broekjes. Men begint een beetje van de „shorts" af tc raken. VOOR DE JEUGD DE POSITIE VAN DUITSCHLAND Engeland wil economische eenheid hersteld zien Cisteren ls de teksl gepubliceerd van een nota, die de Britsche regcc- xlng vorige week heeft gezonden aan de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk. In deze nota wordt er op gewezen, dat bij de overeenkomst van Potsdam ls bepaald, dat de Sov jet-regeering niet het recht heeft bij wijze van herstelbetaling goederen uit Dultschland te betrekken, zoo lang dit land nog geen uitvoerover- schot heeft. Deze overeenkomst kan niet eenzijdig door een der onder tekenaars worden opgezegd. De be handeling van Dultschland als econo mische eenheid gedurende den bezet tingstijd ls: bij Potsdam bepaald.-' Deze bepaling moet in de eerste plaats worden nageleefd en de kwes tie van herstelbetalingen is daaraan ondergeschikt. Na een beschouwing van de be sprekingen der Groote Vier te Parijs zegt de nota, dat de Britsche regee ring nimmer den Russlschen elsch (ot herstelbetalingen ten bedrage van 10 milliard dollar heelt aanvaard. De Sovjet-vorlegenwoordlger, aldus de nota, heeft verwezen' naar de bepa ling. dat bepaalde producten naar de Westelijke zones moeten worden ge zonden, ln ruil voor industrieeie in stallaties die uit die zones aan Rus-- land zouden worden geleverd. Aangezien deze leveringen volgens genoemden vertegenwoordiger weinig voortgang maken, acht de Sovjet unie zich blijkbaar gerechtigd goe deren uï( de loopende productie van Dultschland .tot zich te trekken. Volgens de nota ls de door den Sovjei-vertegenwoordiger aangehaal de bepaling niet ter zake dienend. Zij ts geen rechtvaardiging, aldus de nota. voor het weghalen van goede ren als herstelbetaling zoolang de Dultsehe exporten onvoldoende zijn om de noodzakelijkste aankoopen in het buitenland mede te betalen, ten gevolge waarvan reeds een Jaarlljk- schc\ last van ion mtllloen pond ster ling' op de andere bezettende mo gendheden rust, In de nota wordt aan de V. S„Frankrijk en de Sov- Jet-Unie verzocht bun standpunt be kend te maken.' Indien zij het met de ln de nota lot uitdrukking ge brachte principes eens' zijn, verzoekt de Britsche regeering onmiddellijk maatregelente némen om deze in praktijk te brengen. Zwarte handel tusschen Dultschland en Nederland De Duitsche groot-industrieel Ru dolf Blomberg te Dusseldorf is tot S maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens het smokkelen van zn- de naar Nederland tot- een bedrag van ongeveer f 100.000. Hij werd bijgestaan door twee Nederlanders, Bock en Verberg, die ieder vier maanden kregen. Blomberg verze kerde, dat het niet zijn bedoeung was geweest zwart te handelen,maar dat bij credieten buiten DuUschland wilde verwerven teneinde in meer normale tijden grondstoffen te kun nen invoeren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1946 | | pagina 3