B 1 as* Modelvliegtuigen zweven weer Bdineezen luisteren naar de politieke uiteenzettingen Revue der meeningen heóen.... „Vliegveld" achter Van Nelle Medische rubriek Vitaminen Slag om Arnhem wordt plechtig herdacht IMi Groote belangstelling De Nakamoeraschat brengt ongeluk Groote menschen mogen zich liét hoofd breken over het pro bleem, hoe Rotterdam een goed vliegveld te bezorgen, de jeugd en speciaal de jongeren, die zich met de modelvliegerij /bezighou den hebben dit vraagstuk voor hun vliegtuigen al lang opgelost, radicaal, zooals alleen de jeugd dat doen kan. De jongens vonden een pracht van een „vliegveld" achter de fabriek van Van Nelle, een flinke lap opgespoten grond zonder obstakels, waar, als het weer maar even gunstig is, druk wordt geëxperimenteerd met al lerlei modellen, groote en kleine, goede en slechte. De modelvliegerij is een mooie en zeer nuttige sport, daar de jongens bij het bouwen en laten vliegen van him modellen spelenderwijs een niet te onderschatten hoeveelheid kennis op het gebied van.de lucht vaarttechniek opdoen. Menige jon gen is dat in zijn latere leven goed van pas gekomen. Het: experimen teeren met vliegtuigmodellen is, in dien serieus beoefend, niet zoo kin derachtig ais sommigen, wel mee- nen. Het ls waarlijk niet eenvoudig .een deugdelijk vliegtuigmodel in el kaar te zetten, vooral niet als het een meer ingewikkeld toestel, bijv. één voortgedreven door een benzi nemotor betreft. Dan komt er heel wat kijken grondige technische kennis, opleiding en studie alvo rens een zelfgebouwd model ook werkelijk vliegen wil. De jongens van de modelvliegsport worden la ter heusch niet allemaal vliegtuig bouwers, maar vergeet niet, dat wij len Anthony Fokker, de wereldbe roemde Nederlandsche vliegtuig ontwerper in zijn jonge jaren is begonnen met het beproeven van uiterst eenvoudige modelletjes en dat de toekomstige K.LM.-piloten thans, by hun opleiding te Soester- berg zich om. hebben bezig te hou- den met den bouw van vliegtuigmo dellen. Er zit dus meer achter, dan het oogenschljnlijk lijkt De modelvliegerij van thans ondervindt groote moeilijkheden ifcor het materiaalgebrek, maar desondanks is de belangstelling ervoor weer. levendig geworden, al merkt men er in een groote stad als Rotterdam maar weinig van. Alleen wanneer efin wedstrijd wordt georganiseerd, dan komen de liefhebbers uit alle hoeken en gaten te voorschijn, dan. trekken er een 250 stuks met hun „kisten" naar het wedstrijdterrein en dan begint, het feest l Aan een lijn van 50 meter wordt het zweefvliegtuig omhoog getrok ken om het, na loskoppeling, zijn onzekeren weg in het luchtruim te laten zoeken. Men komt voor den dag met modellen voorzien van een ."Evéri. 'nachten op den fotograaf en danvooruit naar de startplaats „motor", van elastiekstrengen en zelfs met „benzine-kisten" zooals de Jongens ze noemen. De zweef vliegerij met modellen ls weer in vollen opbloei, nieuwe planner, wor den beraamd, nieuwe modellen worden "ontworpen en regionale en nationale wedstrijden georgani seerd. Men is weer vereenigd tn de plaatselijke luchtvaartclubs, die op haar beurt aangesloten zijn. bU de. Koninkl. Vereeniging voor Lucht vaart .in Den Haag, waar het kan toor en de opperste leiding is ge vestigd. V - Te weinig waardèering Jammer genoegondervindt deze nuttige sport niet die mate van waardeering, die ze verdient en broodnoodig heeft Dat is In som mige andere landen even anjers. In Amerika worden de luchtvaart clubs gesteund door machtige con cerns, als vliegtuigfabrieken en kranten, in België wordt subsidie verstrekt, terwijl by ons de clubs het moeten doen met de bescheiden contributie-inkomsten af en toe aangevuld met donaties. Meer be langstelling ook van de zijde van officieele Instanties, zou de model zweefvliegerij in hooge mate kun nen stimuleer en. In San Diego (U.S.A.) werd on langs door de „San Diego Dailey Journal" een groote vliegwedstrijd met hooge geldbedragen aan prij zen georganiseerd. Er kwamen niet minder dan 2500 bezoekers kijken, hetgeen bewijst hoe populair deze sport in Amerika is. Gevlogen werd met motormodellen op bijgaan de foto houdt een Amerikaansche jongen een fraai model in de hand en de strijd werd uiteindelijk gewonnen door mrs. Edlth Downs, een huismoertje uit Tuscon in Arizona 1 Modcllenpatk in San Die90, California, vjnar icdcro VKdclboawcr l'r. hart- {ma kunnen ophalen. gedaan. De meest bekende vitami nen laten wij hier de revue pas- seeren. Vitamine A bevindt zich slechts in dierlijk weefsel, en wel voornamelijk in de lever, verder in eierdooier, in boter vooral zo- merboter - en in melk. In plan ten, on. In worteltjes en spinazie, komt een voorstadium van dit vi tamine, carotine, voor. De opbouw van het vitamine in ons Ucha. i Is maar heel gebrekkig. Een te kort uit zich in achterblijven In den groei by kinderen, nachtbllnd- neid, troebeiing van het oogi.jom- ylies, verhoogde vatbaarheid voor Infecties. Aanvulling van het te kort is mogelijk door het gebruik van levertraan öf kunstmatige vi tamine. Vitamine B het eerst beken de vitamine werd ontdekt door onze landgenooten Eijkmai en Grfjns tijdens een onderzoek naar de oorzaken van beri-beri, een ziekte, die voornamelijk in Indië voorkomt, en waarbij zenuwen en hart aangedaan worden, Lichtere verschijnselen zien wij ook in ons land. Vitamine B komt voor in gist, zemelen van granen en in het zllvervliesje van de rijst. Tekorten kunnen worden aangevuld met gist, marmite en vitamine B pre paraten. Een van de meest bekende vita minen ls het vitamine C; Een te kort daaraan veroorzaakt scheur buik, waarbij moeheid en b1" tin gen van het tandvleesch optreden en dat zelts den dood tengevolge kan hebben. In vroeger etv .a werd scheurbuik al beschreven in de reisverhalen van scheepsbeman ningen, die op de zeilschepen maandenlang onderweg bleven en gebrek hadden aan sinaasappelen, citroenen, spinazie, terwijl de aardappel, een van de belangrijk ste vitamine C-bronnen, nog niet bekend was. In den oorlog zijn vi tamine C-tabletten aan kinderen en aanstaande moeders, die in het algemeen zeer veel vitaminen noo dig hebben, verstrekt. Vitamine D komt voor in vtsch- levers, zomerboter en in vetto vis- schen, zooaJs haring en zalm 'fer- kan het door zonbestrallng ultra-violette stralen gevormd worden uit een stof, die ziek in de menscheiyke. huid bevindt. Een te- Kort veroorzaakt Engelsche ziekte, een ernstige aandoening van het beenderenstelsel, die in landen «Dat moet Je eten, want er zit ten zooveel vitaminen in".... Er wordt veel gepraat over vitaminen en over vltaminentekort, maar wat zyn eigenlijk vitaminen? Vitaminen zijn voedselbestand- deelen van buitengewoon groote beteeiienis, die slechts in ?„ecr kleine hoeveelheden behopy-n te worden opgenomen. Zonder vita minen kuimen wij niet leven, en by een tekort komen er min of meer ernstige ziekteverschijnselen. De hoeveelheid vitaminen, die wij noodig hebben, ls evenredig aan de hoeveelheid voedingsmiddelen, aie wij tot ons nemen. Va "aar, dat wy ze in den hongerwinter in veel geringer mate noodig hadden dan in normale tijden en dat ern stige verschijnselen van vitamLien- tekort maar zelden voorkwamen. Nog steeds worden op vitaminen- gebied belangrijke ontdekkingen Kleine fleschjes worden in de ge meente-apotheek gevuld vit een groote voorraadflcscU met vitamine- OEfft Wereldpremière van „Theirs is the glory" Do slag om Aruhem zal 10 en 17 September plechtig worden herdacht. Den ochtend van cerstgenoemden dag zullen ruim 2000 gedemobili seerde leden van do First Airborno Division, wclko bij Arnhem streed, familieleden van gesneuvelden, een officieele deputatie van de divisi,e onder leiding van den somroandant, gcneraal-majoor Urquehnrt, die dö gevechten leidde, in Hoek van Hei land aankomen cn te Botterdam of ficieel worden - ontvangen door de stichting„Vrienden van Engelandn, dio hervia Utrecht, waar geluncht wordt, naar Renkum voert. Na een .bezoek aan dolandmgsterreinen uit de Septemberdagen van 1944 wordt naar Arnhem gereden, waar do 'Am* hemncho Orkestvcreeniging 'b avonds in. „Musis Sacrum" concerteert. Op 17 September, den eigenlijken her denkingsdag, zullen er kerkelijke plechtigheden zijn op het: Airbomc- kerjdiof te Oosterbeek, Voor dien dag staan voorts op liet programma een kninslegging bij het „Harten- stem "-monument te Oosterbeek, een officieele ontvangst door het ge meentebestuur van Renkum. in hotel „Bil der berg", een plechtigheid, mot défilé by het gedeukteeken by de Rijnbrug te Arnhem cn een „tea" op Sonsbeek. De herdenking wordt be sloten met de wereldpremière in hot Luxor-theater van de film „Theirs is the glory", welke dienzelfden avond ook in Londen en Ottawa voor het eerst wordt vertoond. Waarschijnlijk zal dc Kóningin een deel van de herdenking bij- VEN.DOOB EAAB ONTWOXrEft ÜEBKAUD- 7r a HAAM. Eet Nederlandsche sohilderspaar Karin en rVÏ.L dat geregeld exposities in ons land hield Ernst beyacn ontwierp o.a. aok de décors voor Noachvan Andrê Obey, !!L if fi.™ Dalsem is opgevoerd heeft reeds vóór den J tC7rCin van zijn werkzaamheden naar Amerika verlegd. ™,Cr $r.QOtc opdrachten, die se in New Nork kregen, lehooren de muurschilderingen in het Rolland Eousc van liet Rockefeller Center Met den assistent-resident van Bali heb ik een aantal tochten over het eiland gemaakt om vergade ringen te bezoeken, die belegd wer den om de voorloopige resultaten van de conrerentle van Mallno be kend te maken. Op de breede galerij voor het palels van een der vorsten werd zoo'n bijeenkomst bijgewoond door een veertigtal personen. Men moet zich een dergelijk paleis, de poerl, niet al te Europeesch voor stellen. Het ls een complex van ge bouwen, dat het midden houdt tus- schen een Hindoetempel, een boerde rij en een kermistent. Alles, wat er Westersch aan is de lampenboog- Jes, die wij van depoffertjeskraam kennen, de vele spiegels, waar het weer in zit, en de pompeuze meube len, die een rijk geworden worstfa-, brlkant zich vijftig jaar geleden voor zijn villa uitgekozen zou hebben verstoort de natuurlijke harmonie van deze feodale omgeving, waar alle onderdanen hun meester met gevou wen handen tegemoet treden en hem aanspreken als een smeekeling, die om een gunstvraagt. De assistent resident brengt uitvoerig verslag uit. Anderhalf uur lang spuit zijn Ma-, ieische woordenstroom als een band jir over de galerij heen. Velen maken ijverig aanteekeningen. Op hun beurt gaan zij straks de dsssa weer Inlich ten. Zij doen niet mee roet de repu-, blikeinen, maar zij hebben niettemin een levendige belangstelling voor het geen er met Indonesië gebeuren gaat. Vindt men het nu werkelijk in Nederland goed, dat wij zelfstandig worden? vraagt een der aanwezigen aan den blanda, die pas uit Holland ls gekomen en die het dus kan weten. Hij vindt het klaarblijkelijk allemaal veel te mooi om waar te zijn. En de blanda voelt zich eenigszins be schaamd door dezo vraag. Hij denkt aan de vele oraties over „onze sou- vereine rechten" en „ons wettig ge zag", aan de vele lieden, die dr. Van Mook een landverrader noemen, om dat hij aan de nationale verlangens van Indonesië tegemoet wil komen, aan dc Nederlandsche officieren, die demonstratief blijven zitten als het Indonesia Raja gespeeld wordt, aan de publicaties van prof. Gerretson en aan den man, die zijn. heimwee uit sprak naar den goeden, ouden kolo nialen tijd, toen de djongos naast zijn stoel op den grond placht te zitten om eiken wenseh, dien zijn heer uit bracht, op de snelste wijze in ver vulling te doen gaan. Hij denkt aan het vaderland, dat zoo ver Is en zoo klein, dat In een ver verleden zij» zonen 'uit liet zwermen en de ont wikkeling van den wereldhandel on schatbare diensten deed bewijzen, dat thans dit groote Indonesische pro bleem moet helpen oplossen, maar 'daarvoor telkens weer te klein van geest, te krenterig schijnt te zijn en dat zijn krenterigheid poogt te ver bergen achter groote woorden en staatsrechtelijke formules, waarvan dit onmetelijke eilandenrijk niets be grijpt. Het ia donker geworden. Over de aangrenzende sawahs draagt de wind het mistroostige geluid van een ga melan naar de poeri. De bezoekers nemen met een diepe buiging af scheid en de bediende hurkt naast zijn vorst om hem te zeggen, dat de rijsttafel gereed is. Een groot aan- 3} jongemannen zit mee aan. Het zijn de zoons van den vorst; ik her inner me niet meer of hl] 24 of 34 kinderen had. De scherpe sambal verschroeit tong en verhemelte en de onnoozele Europeaan, die hard nekkige pogingen doet om het tafel- tempo te volgen, voelt neus en oogen druppelen. De vorst,verhaalt van een roofverval, die ranipokkers op zijn rijstschuren hebben gedaan. Een dei- zoons wil naar Nederland om te stu- deeren, een ander betoogt, dat Bali scholen en fabrieken noodig heeft. De vorst, die als een patriarch in zijn gezin troont, luistert en glim lacht beminnelijk. Scholen en fabrie ken! Dat beteekent een omwenteling \in deze primitieve maatschappij. Wat zal er dan van "s vorsten gezag over blijven? PIET ER 'T HOEN; De Buffalo machinefabrieken in de VS hebben een toestel, ontwik keld, dat atoomgas levert, waarme de "het. volgens de verwachtingen, uiteindelijk mogelijk zal zijn een locomotief van de Amerikaansche Oost- naar de Westkust te laten loopen.voor minder dan l dollar De „Jacob van Heemskerck" Donderdag in Rotterdam De marlnevoorlichtingsdienst meldt dat de lichte kruiser „Jacob van Heemskerck", die op thuisreis ls uit de Oost, Donderdag 29 Augustus 's morgens om 11 uur aan de Park haven, te Rotterdam zal arriveer en. Het schip heeft Gibraltar verlaten. De bevelhebber der zeestrijd- krachten, it. admiraal C. E. L. Hel- frich zal te Rotterdam ter begroe ting aanwezig zijn. Verder is er de gebruikelijke opluistering van de mariniers-kapel en het ontvangst detachement. De „Heemskerck" ls een zuster schip van de „Tromp" en behoort tot de grootste schepen van onze vloot. Het schip keert, na een jaar patrouillediensten ln de Oost te hebben verricht, voor reparaties naar het vaderland terug, - De Itallaansche regeering heeft Duitschland. zonder^ vergoeding groote hoeveelheden fruit^ aangeboden, daar Italië geen mogelijkheid ziet dit naar anders lajiden te exporteeren. De be zettingsautoriteiten van alle zones heb ben. hun medewerking voor het ver voer toegezegd. Re gouden koets op de binnenplaats van de koninklijke stallen in Ren Raag. Dit geschenk aan de koningin is dus niet, zooals de geruchten luiden, weggevoerd of beschadigd Nieuwe scheepvaarflt'jn op Montreal De Canada Continental Line zal van September af een regelmatigen veertiendaagschen dienst onderhou den tusschen Montreal en Rotter dam fbij voldoende aanbod van la ding eveneens naar andere havens; Tot agent is benoemd Ph. van Om- merens Scheepvaartbedrijf N.V. De dienst zal worden waargenomen door snelvarende schepen met circa 10-000 ton laadvermogen en voorzien van tusscbendek. De reisduur Rot terdamMontreal zal circa twaalf dagen bedragen. De schepen zullen te Rotterdam ligplaats nemen aan loods E. terrein C. Swarttouws Stu wadoor Mij. in de Merwehaven. De afvaart van. Rotterdam vindt als volgt plaats: s.s. Marchdale eer ste helft van September: s.s. March port tweede helft van September. zooals Indië, waar veei zon is, n'et voorkomt. In ons land is het dringend noodzakelijk kinderen in de win termaanden levertraan, tabletten of olie met vitamine D te ff "ven. Van rijles- en gemeentewege ge beurde dit in de oorlogsjar-n en men hoopt het in Rotterdam ook dit jaar weer te kunnen doen.' S. SPIJLR- Gedupeerde spaarders. Miji) vrouw en ik zoo schrijft ons eon lezer hebben gespaard om dc eventueels studie van onzen jongen te kun nen bekostigen. Daar voor hebben wij zeef zui nig geleefd en de jongen is nu zoo ver, dat hij naar Delft kan, maar de spaarpot is voor een ge deelte geblokkeerd. Aan de Nederlandsche Bank, bijkantoor te Rotterdrim, vroeg ik ctebiokkecring aan om het collegegeld te betalen, doch dit ver zoek werd afgewezen, -Ik schreef vervolgens aan zijne excellentie den minister van financiën, doch kreeg ten ant woord, dat een beroep op den minister niet mo gelijk was. Van Mei 1940 af brachten wij ons ge spaarde geld niet meer op do spaarbank, doch hielden het thuis i.vm. eventueel© maatregelen van den bezetter die mij later als gijzelaar op- pakto Op advies der regeering heb Ik in .lull mi5 het' thuis gespaarde geld op de spaarbank, gebracht, met ais resul taat, dat twee belasting ambtenaren een onele^ zoek instelden naar de herkomst van het geld en mij een zekerneids- steilsng van fj. 700 werd opgelegd. Dit als beloo ning voor de spaarzaam heid in het verleden. Op deze wfjze komt er een afkeer tegen sparen want mèt mij zijn on getwijfeld vele kleine spaarders op deze wijze gedupeerd Door een reclamecampagne is dit niet goed te maken. De groote fout ls m.J., dat de kleine spaarder door de belastingambte naren met den zwart handelaar over één kam wordt geschoren. Als ln deze gedachte niet een radicale verandering komt, riet het er met de spaarzaamheid van Ons volk slecht uit. „HU was fouti" „Die Gorter is den hee- len oorlog door N.S.B.'er geweest, zelfs wachtsraan bij het Duitsche rfweer- geschut. Hoe kan Het Parool nu zoo'n artikel, schrijven over het die- renasyl van Gorter?" Zoo schreven cn telefo neerden talrijke buurt- genooten van A. Gorter, wiens beeltenis bij het gewraakte artikel stond afgedrukt. Kort gezegd, wij wisten dit niet. Eerst nu vernamen wij, dat A. Gorter destijds niet gearresteerd kon worden omdat hij een dokters verklaring had. De P.R.A. deelde ons mede, dat tegen H. Gorter, de vader van A. Gorter, geen be zwaren bekend zijn. Muziek. Tijdens den wedstrijd Feyenoord-Curacao is te gen de Harmonie S.H V. proces-verbaai opge maakt, omdat haar als gevolg van haar gedra gingen in den bezet tingstijd het geven van' een uitvoering niet ls toegestaan. Het bestuur van S.H.V. deelt ons nu mee, dat een schorsings besluit nimmer is uit gevaardigd. We mecnen echter, dat de hande lingen van dit muziek corps vallen onder de collectieve uitspraak voor musici door acn eereraad, die inhoudt. dat alle musici, die ge durende de bezetting zijn opgetreden voor da Duitsche weermacht. Winterhulp, Vreugde en Arbeid, kortom alle con certen, die georgani seerd 2ijn door de Duit sche bezetters en Duitsch- gezindo Instellingen,die nen te worden uitgeslo ten van openbaar op treden tot 5 Mei 1947. Gezien deze bepaling heeft S.H.V. baar tempo voor het blazen te snel genomen. Dwaze piëteit Toen de Dultsehers na vijl jaren roof en, moord ons land verlieten, heb. ben wij hun soldaten- g-aven ontzien. Slechts h.ibben wij da Duitsche graven wat meer op den achtergrond geschoven, omdat het niet noodig ls, dat voor de Duitsche dooden meer belangstel ling wordt gewekt dan voor de Hollandsche. Dit is alles volkomen aan vaardbaar, zelfs na al wat ls gebeurd, voor lederen Nederlander, die gevoel voor piëteit heeft. Wat echter niet doorons kan worden gesiikt is het feit, dat zeer veie Duitsche soldaiengraven nog voorzien zijn 'van kruisen, waarop het ha kenkruis als symbool van het Nazidom staat afgebeeld. Zelfs wan neer deze Duitsche doo den met hart en nieren hun leven gaven voor Hitler c.s„ is het toch wel een vorm van dwaze piëteit, dat wij het ha kenkruis in het open baar vertoonen, terwijl het in Duitschland reeds meer dan een jaar ver boden is. 9—8 Wil je weten hoe de zaken staan, let vooral op de kleine dingen. Een goed verstaander heeft maar een half woo'd noodig en een prima detective heeft soms genoeg aan. 'n sigarettenpeukje om een moord mysterie op te lossen. Als ik wil weten h>e mijn buurmaü boert, hoef ik -.:"n boeken niet na te tel len. Ik vde het wel aan zijn iets te moold schoenen en aan dat mantelpakje uit België, waarmee z'n vrouw de mfjne de oogen uit steekt. Staat Pa iets te lang voor den spiegel aan z'n snor te draaien, dan weet Ma ai hoe laat het is: je bent weer verliefd, ontrouwe hond, sist ze, je moest je "chamea, zoo'n on we taaie. Zoo het' ik aan een kleinigheid ge merkt dat het goed gaat in Rot terdam. Nee, niet aan de tram, dia tegenwoordig leeg wegrijdt omdat de menschen aan de halte alle maal tegen elkaar zeggen: nee, gaat n gang. na u. De automat sche telefoonklok-juffrouw heeft hef me verteld. Verleden jaar ora dezen tijd had ze 157.562 maal moe ten zeggen hoe Iaat het. was ea nu al 7G2.239 keer. Dat scheelt nog al iets. Ik leid er uit af dat er koortsachtig gewerkt wordt aan den opbouw. Luie menschen vra gen niet hoe laat het is. Ontmoe digde en pessimistische lieden ook niet. Het zal ze een zorg zijn wat do Mok wijst. Je merkt het wei, als het avond wordt en dood moet je allemaal Maar de energieke op bouwers raadplegen het uur. Ze moeten dit doen.... kan het nog, voor ze dat doen? even draaien: 9.8 en dan gauw naar Den Haag voor een onderhoud met een amb tenaar van een departement, haal ik den trein nog?.... even draaien, maar die ambtenaar verwijst J& naar een anderen ambtenaar en die is er vandaag niet, dus morgen weer naar Den Haag, gaat het nog met dien trein? even draaien; 9,8 En zoo is er bijkans geen minuufjo of de altijd vriendelijke en onver stoorde juffrouw 9.8 moet het op zeggen voor een nijver Rotter- damsch opbouwer.'Daarom zeg ik: het gaat goed in Rotterdam! Het kan natuurlijk ook slecht gaan met de klokken en de hor loges, maar dat had u nu niet moeten zeggen, dat is nu weer zoo'n echt nuchtere Rotterdamse he opmerking. DESIDERIUS. Britsch officier- kon verleiding niet. weerstaan Een Engelsche legerofficier is we gens verduistering van een gedeelte van den befaamden „Nakamoera- schat" door den krijgsraad te Sin gapore tot een Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het betreft hier majoor J. B. D. Williams, die verbonden was aan de speciale onderzoekingsafdeellng van het Engelsche leger te Batavia en in het bijzonder belast was met de opsporing van de Nakamoera- echat. v Deze schat wenl tijdensde Ja- pansche bezetting door kapitein Hi- roshi Nakamoera van de Japanscha politie uit het hoofdbureau van da Bank van Leening te Batavia ge stolen. Nakamoera vulde hier tien kisten met goud en juweeleri en bracht ze naar de woning van een zijner vriendinnen. Hij; werd in Sep tember van verleden jaar gearres teerd en houdt thans verblijf in de Struiswljkgevangenis te Batavia.- Van deze schat, die een totale waarde vertegenwoordigde van ruim honderd miliioen gulden, is tijdens de onderzoekingen voor tienmil iioen gulden aan waarde opgegra ven uit den tuin van genoemde vriendin, terwijl voor een waarde van vijftien, miliioen aan goud en juweelen bij een anderen Jspanees werd teruggevonden. Tijdens de behandeling voor den krijgsraad van het geval van majoor Williams, kwam vast te staan, dat deze tijdens een der onderzoekingen ln de Nakamoerazaak van een ser geant van de „Field Security" een kistje gouden sieraden in ontvangst had genomen. Majoor Williams had hieruit een aantal kleinodiën ver wijderd, die later in zijn woning werden aangetroffen. REN ECRTE TAJiZAN, door Be- douinen ontdekt in de Syrische wocstyn tusschen een kudde gazel len, waar zij jacht op maakten. De jongen is 14 jaar, loopt ongeloofe- l{ik sneleet slechts gras cn fcan al leen dtertyke geluiden mtstooten. Men neemt dat h\i een Be douin is, door zijn moeder in de woestijn achtergelaten. Re jongen m naar Damaskus gevoerd, waar hij onder de hoede van doktoren ge steld is. Eter ziet u Tarzan, nadat hij door de Bcdouincn gevangen werd. Zyn honden en toeten e\jn losjes gebonden om te voorkomen, dat hij sou ontvluchten,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1946 | | pagina 3