JDS.HARTDG MARIJKE, noemen Maria Christina Vader DE SCHIEDAMMER Monarchie in Spanje? „Zij heeft donkerblauwe oogen en een klein kuifje" Krachtig gezinsleven in ons Vorstenhuis HET PARGDL BRJILEN OP DOKTERSRECEPT OOK ZIEKENFONDS HAÜR1TSWEG 33 RED EN AD Ui LANGE HAVEN Hl SCHIEDAM ADM INISTRATHTEUFOON 69304 REDACTIE: TELEFOON .66505 abonnementsprijs per week ai cent PER KWARTAAL f 4. LOSSE NUMMERS f HOP WOENSDAG 19 FEBRUARI 1947 Dit zijn de nemen van het jonge prinsesje De geboorte-aangifte van het jonge prinsesjes is hedenmor gen om elf uur ten paleize Soes- dijk- geschied. a Zij kreeg daarbij de namen Maria Christina. „Wij hebben ons nieuwe doch tertje Maria Christina genoemd, alleen maar omdatwij den klank mooi vonden en de namen zinvol. Zij heeft geen enkele peet-oom of peet-tante en wij zullen haar, net zoo goed ala wij Beatrix met Trix aanspre ken, Marijke noemen", aldus prins Bernhard, na afloop van de plechtige geboorte-aangifte. Franco zou regent worden De onderhandelingen over liet herstel der manorchie in Span- jj zouden zich volgens United Press momenteel in het laatste stadium bevinden. Franco zou hebben toegestemd in een re- gentschap, waaronder de negen jarige Don Juan Carlos, zoon van den pretendent Don Juan, zou heerschcn. 7 Twee prominente figuren uit...Ls de Spaansche financleele we reld. de bankier Juan March en de vroegere minister van finan ciën Larraz. d'.c hielpen Franco aan de macht te brengen, wer ken achter de schennen om het landcen rcsccring te geven die meer in overeenstemming zou moeien zijn met de wereldopi nie dan het huidige regime. Na premier te zlln geworden zou Larraz onmiddellijk aan het parlement een nieuwe, constitu tie voor' ggen. die tot'- aanhef heeft: „Sanje is 'n monarchie". Het parlement, dat thans be- heerscht wordt door Franco, die regent zou blijven, zou de nieu we grondwet zonder twijfel aan nemen. die dan een ann een. p!eb»'sc:et zou worden onderwor-^ pen. Verwacht wordt, dat Lar- raz binnenkort naar Lissabon tv;.: zal terugkeeren met Franco's insteramIra.Q3i-iracktm,te.be-^-;: reiken, dat Dan Juan er open* !'«k mee instemt. Het feit,- dat Juan zijn rechten op den troon i zal behouden voor het geval van den dood van zijn zoon, zal' misschien zijn grootste bezwa ren tegen het plan opheffen. De onderhandelingen verliepen tot dusverre in drie stadia: 1 Aankomst te Lissabon twee jaar geleden van prins JuRn. die on middellijk zijn voelhorens naar de Spaansche troon uitstak; 2 Verwerping van Juan's troon bestijging door Franco cn daar na langdurige studie door Juan van de huidige Spaansche om standigheden: 3 Concrete on- derhandelingen, die thans haar afsluiting naderen. IS HET GEEN SCHATTIG KINDJET Prins Bernhard maakte persoon! i/k deze eerste opname van sijn jong ste dochtertje.. De Britsche klacht tegen Albanië Behandeling begonnen In den Veiligheidsraad kwam gis teren de Britsche klacht tegen Al banië in behandeling. Engeland be schuldigt dit land er van, meuwe mijnen te hebben gelegd m het ka naai van Korfoe. nadat dit kanaal reeds was geveegd. In October van het vorig jaar zijn twee Britsche torpedojagers kort na elkaar op mijnen geloopen. waarbü 44 Brit sche matrozen bet leven verloren. Sir Alexander Cadogan, de Brit sche vertegenwoordiger in den Vei ligheidsraad, Las gisteren de Brit sche stukken voor betreffende deze zaak en vroeg den Raad daarna, vier besluiten aan te nemén, name- lijk tl) dat er in de Straat van Korfoe door de Albaneesche- regee ring of met haar medeweten een mijnenveld is gelegd, zonder dat 'anrvm mederieeUns Is gedaan: (21 dat Engeland en Albanië het ge schil onderling moeten regelen "en dat bij mislukking ieder een beroep kan doen op den Raad; (3), dat het geschil op de agenda blijft, tot dat bet geregeld is: en (4). dat de Raad alle stalen er aan herinnert dat zij alle dee ten van hun .terri toriale wateren moeten laten vegen 'Na' Cadogans verklaring werd het debat verdaagd tot vanavond. Aitierifeaansch vliegtuig verongelukt Een éênmotorig toestel van het Amerikaansche leger, dat sinds gis teren vermist werd. is gevondenfn de sneeuwwoestijnen van Labrador, 200 km. ten Noorden van de vllcg- tulgbasis Goosebay. Over het lot der bemanning ls nog niets be- kend- V Een Deensche Dakota heeft 1l> den nacht van Maandag op Dins dag een noodlanding moeten ma ken op het ijs van de Bont, bulten de Zweédsche haven Malmö. De machine vloog in brand, doch de bemanning wist zich in veiligheid te stellen. Passagiers waren; er niet aan boord. riek tot acht jaqr veroordeeld Het bijzonder gerechtshof deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen Carel Piek, gedurende het eerst» deel der bezetting directeur-gene raal van de stichting„Winterhulp Nederland" en veroordeelde hem tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ven lief en ontzettinguit de kiesrechten voor het leven met het 'recht van cassatie. De procureur-fiscaal, nar, Zaayer had tegen Plek. wien ook hei lid maatschap van de „Germaansch» SS in Nederland" en het aanvaar den van de. functie van wnd-secre taris-genera al van het-'Nederland-' sche Roode Kruis in 1944 ten last» gelegd was,12 Jaar gevangenisstraf geëlscht. Twaalf Russische amendementen Inzake de atoomenergie Twaalf Russische amendementen en aanvullingen op het rapport van de commissie voor atoom energie. zijn bij don Veiligheidsraad Ingediend door Andrei Gromyko, den gedelegeerde van de Sawjet- Unie. •- De voornaamste punten zijn 1. Het opstellen en onderteeke nen van een conventie, die de pro- duotie van atoomwapens en het gebruik van atoomenergie voor mi litaire doeleinden verbiedt;: 2. Ver nietiging van alle bestaande atoom wapens; 3. Het instellen van een Internationaal controlesysteem op de atoomenergie; 4. Het interna tionale contr6)eapparaat moet bin nen het kader van den Veiligheids raad worden gevormd en zal dus onderworpen zjjnaan het recht van veto der groote mogendheden. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden I heeft besloten 500 koopvaardijschepenter beschikking van do regeering te laten ten bate van de voedsel- en steenkoolver- schepingen naax Europa, RADIO-REDE MINISTER PRESIDENT Gelukwensch aan heel ons volk Caboorte van een atoomstad MAANDAG werd hier al op Ca nada's a'.oomstad Fort Radium gezinspeeld. haar geboorte ia een verhaal op zichzelf. In 1930 dwaalde «en zekere Gilbert La Einc langs het Groote Berenmeer, op zoek naar goud. maar hij vond Iets anders, n.l. een zwart radtum-erts. In 1940 ging die radlummijn dicht, daar de groo te oorlog uitbrak. Maar ook In 1940 begon het Intenser atoomsplitsing; - onderzoek- in Canada, dat in 1941 groote vorderingen boekte, dank zij de medewerking van uit Frankrijk en - uit Engeland geëvacueerde ge- leerden. Niet alleen aan de fronten werd de spanning ondraaglijk, ook de wetenschappelijke wedren, wie het verst kwam (en: he*- eerst) met de nieuwste, vreeselljkste oorlogbe- BÜssende wapenen, w erd er een van hijgend volhouden. In 1942 kon Gil bert La Binc zf|n zware aders aan he; Groote Berenmeer weer openen, nu met alle hulp, the een ontginner zich maar kan wenschen; hij werd de leverancier van het onschatbare U235, zonder hetwelk de wereld nooit van een Hirosjlma en een Na gasaki zou hebben gehoord; mis- achten zou 't dan nu nog oorlog in den Stillen Oceaan zijn. Al het ont dekte en'nog. te ontdekken uranium werd in Februari 1943 eigendom der natie onder contröle van de Kroon; Eedertdten wordt op de geraffi- neerdst-weienschappelljke manier naar het wondergoedje der XX-ste eeuw gejaagd, op „pikblende". Het leven in de vlug-verrezen Ca- nadeesche uraniums tad Port Ra dium Is veel minderstreng dan in de Amerikaansche 'en Russische spooksteden, waar men de duizend en-één mogelijkheden van de atoom enerlge op de geheimzinnigste en wel bewaakte te manier voor zichzelf houdt (tracht te houden). Hei leven van de 225 inwoners van Port Ra dium is zeer comfortabel; zij mis sen in hun afgelegenheid de groote wereld niet; alles wat hun hart be geert, vaart, stoomt en vliegt naar r.en toe. Het doel hell.gt Immen de middelen en het doel la: geen kruimel uranium "over te laten voor een ander. Ieder, heeft een contract voor één Jaar. -Port Radium la, strategisch en po litiek., een van de.vyf belangrijkste stedenter werelp.belangrijker dan Moskou, Washington. Londen of Pa-, •.rüs. maar weinigen weten-van zijn bestaan:af. 7 -7 Albert Kuyfe tot '51 uitgesloten Dc Centrale Eereraad voor da kunst te 's Gravenhage heeft uit spraak gedaan op het hooger. be- roep van Albert Kuyle schrij versnaam van L. M. A. Kuiten-: brouwer en hem, wien eerst tot 1 Januari 1949 publicatie was ont zegd. thans beroepsuitoefening ver boden tot I Januari 1951. taak, wanneer zij opziet naar de moeder onzer Prinsesjes, die In haar edelmoedigheid nog in de laatste z*~are maanden Ules deed om de zorgen van andere moeders op dezen dag.te verlichten en haar geluk te vermeerderen. Terwijl Beatrix Irene en Margriet genoeglijk aan haar beschuit met muisjes knabbe len vertelt Prins Bernhard van hei nieuwe zusje.-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1