1 fl Yan K.L.M.-ste ward ess tot pilote FILM VARIA Vier verschillende boeken heöen Hoving naar Monte Carlo een wensdroom..? De vrouw en haar werk Dertienduizend km zonder radio Prettige gastvrouw De balans van het Christendom Evenveel soorten ontspanning Het antwoord is aan Den Haag De strijd begint Tennisdegrada tie of promotie Zaterdag 14 Juni 1947 WJ W eetlS een I"ondIe,dln? op Schiphol heeft meegemaakt, V V kon hfer of daar In een hangar een meisje aantreffen In een blauwe overall, ingespannen toekijkend by reparaties aan de machines. Dit meisje was dc stewardess Ida Velthuyzen van Zanten, die het 't pret tigst vond, op deze w^jze haar vrjje tijd door te brengen. Sedert dien heeft datzelfde meisje 40.000 ït.m. als pilote op haar naam staan en maakte ze met passagiers een retourvlucht naar Ziiid- Afrika in ecu twee-molorige Aerovan, 13000 k.m. zonder radio aan boord; Een prestatie, die niet alleen In het aan vrouwelijke piloten arme Holland, maar ook in het buitenland opgang maakte! Het is opmerkelijk, hoe weinig zij voldoet aan dc voorstelling, die men zich maakt van een vrouw met stalen zenuwen, die vrijwel alle gevechtsvliegtuigen heeft ge vlogen en voor 'n tochtje naar een ander werelddeel als enige „beman ning" haar had niet omdraait! In het buitenhuis in Bennebroek, waar ze sedert haar terugkomst uit En geland met haar broer en schoon zuster woont, is ze een wellevende, prettige gastvrouw, uiterst kalm, maar het is niet gemakkelijk, haar over zichzelf aan het praten te krij gen, want ze is ze.er bescheiden. „Vroeger heb ik niet aan vliegen gedacht,' zegt ze, en het is, alsof ze zich dat nu pas realiseert. „Dat kwam pas op toen ik 'n paar jaar vóór de oorlog mijn broer in. Ame rika ging bezoeken. De reislust kreeg mij te pakken en ik trok in mijn centje verder naar China, Ja pan, Indo-China, Indi. Siam, alles zo goedkoop mogelijk, en waar 't kon, ging ik de binnenlanden in." Onderweg solliciteerde ze btf de K.L.M, maar vóór ze daar (in *39) stewardess werd, leerde ze in En geland zweefvliegen en haalde er brevet motorvliegen. Stewardess v/as ze maar kort want# de oorlog brak uit. Met de K.L.M.-piloten volgde zc de opleiding voor naviga tor. Onderwijl beraamde ze met Trix Terwindt de tegenwoordige hoofd-stewardess, die in de oorlog als parachutiste boven ons land werd neergelaten en door de S.D. gearresteerd plannen om naar Engeland uit te wijken. Tweemaal trachtte ze met een marinesloep van Kijkduin uit weg te komen maar dit mislukte. De boot werd in. beslag genomen, doch allen kon den ontkomen. Toch gelukt! Toen trok ze In 1913 de stoute schoenen maar aan en wandelde, zonder papieren en met weinig geld de Bolj «die grens over. Per trein via Frankrjjk bereikte zo Zwitser land, waar ze onmiddellijk In een klooster werd geïnterneerd! Een half jaar moest ze wachten op haar vergunning om verder te reizen, maar „je ontmoette cr telkens weer kennissen, veel uit de vliegerij, die weggekomen waren en op 'n goede dag arriveerde Trix, die kort na mij op dezelfde manier uit Holland was gegaan." Eindelijk kreeg ze haar Spaanse visum, cn. na een oponthoud van zea weken in Madrid, kon ze door reizen naar Lissabon, waar ze een oude bekende terugzag: de K.L.M.- vlieger Te pas in de oorlog om gekomen die haar naar Londen vloog. ,,Dc eerste, die ik daar 5n de politieke quarantaine mocht spre ken was Parmentier, en ik kon hem bedanken voor de prachtige wyze. waarop hij Trix en mij hoeft ge- Het Christendom is geen onver vreemdbaar goed. Alle geestelijk bezit is roerend; het blijft niet lig gen, zoals land. Eenmaal is het Christendom in Europa eh in Ne derland gekomen. Wat komt, kan ook weer gaan. Wij kunnen dit in de geschiedenis van het Christen dom zien. Klein-Azlë was eenmaal de bakermat van de Christelijke kerk. Daarna was het centrum een tydlang in Noord-Afrika: Alexan dria, Carthago. Maar van de een maal zo bloeiende gemeenten in Klein-Azië en Noord-Afrika bleef niets over. In de middeleeuwen ver plaatste het zwaartepunt zich van Home naar Parjjs, in de zestiende eeuw naar Wittenberg en Gcnève. Later won het Romeinse centrum weer aan kracht. Daarom is het niet zo wonderlik dat men vraagt ofEuropa nog lang een centrum der christelijke wereld zal zijn. Naast onverschilligheid is er thans openlijke bestrijding. Een poging om dc balans van het Christendom op te maken is dus zeker niet on dienstig. Prof. dr. G. van der Leeuw doet dat in zijn boekje „De balans van het Christendom" (uitg. Paris, 2.75), waarvan juist dc derde druk verscheen; het is ook vertaald in Zwitserland gepubliceerd. Eerst de passiva. Van een bewe gelijke, dynamische godsdienst wordt het Christendom in de mid deleeuwen statisch. Het verwereld lijkt en wordt onttakeld. Lessing, Voltaire, Kant, ook Rousseau en Goethe. Dante is theoloog. Shake speare heeft niets van een theoloog. Een groot vermageringsproces zet in. Het religieuze ideaal maakte plaats voor het morele ideaal, dat .op zjjn beurt week voor het maat schappelijke, om te verbleken tot biologie en techniek en te eindigen in nihilisme. Dan de activa. Tegenstand en bestrijding maken een nieuwe weg vrij. De verkleining van de wereld dwingt de kerk weer in het groot te denken. De actualiteit van ande re religies en de opkomst van nieuwe religies en surrogaat-reli gies (existentialisme, bloed en bo dem, verering van mens en staat) brengen de kerk door hun bedrei ging tot bezinning op zichzelf. Een nieuw kerkbesef kwam op. De Rus sische kerk bleek meer levend naar mate zy de dood naby scheen. Oecu menische beweging en samenwer king tussen de kerken, vernieuwing Van haar vormen en kerkorde, nieu we theologie (de dialectische van Barth en de neohumanistische van Maintain), nieuwe wegen in de zen ding en kerkelijk reveil vormen ac tiva. Naar welke zijde de balans zal doorslaan? Dat hangt mede af van de beslissing dergenen, die thans leven en met name of zij zich zullen voelen geroepenen en roependen. Men leze dit boekje van prof. Van der Leeuw. B. 3. ARIS. Ida houdt veel van dieren. Vit Rhodesia bracht ze Pegasus mee. Hier zien wij haar met haar Siamese poes. holpen om uit Zwitserland verder te komen cn die ons voortdurend in brieven moed toesprak. Eindelijk zelf vliegen! „Trix arriveerde iets later in En geland en ging in opleiding voor parachutiste, ik kwam hij een re geringsbureau, waar ik foto-copïcën moest maken. Van „Het Parool" heb ik er heel wat gemaakt!" Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan... Ida wilde vliegen. In haar vrije tijd werkte ze reeds als instruetrice bij het A.T.C. (Air Training Corps}, dat jonge vliegers opleidde en in '43 werd ze pilote bij de A.T.A. (Air Transport Auxi liary). Ze moest alle soorten militaire toestellen behalve de zwaarste bommenwerpers! - overvliegen van de fabrieken naar de Engelse vliegvelden, of terughalen, wanneer ze moesten worden voorzien van een nieuwe uitvinding, bijv. radar. Bij de A.T.A. waren, naast een groot aantal vliegers, een honderd tal vrouwelijke piloten in dienst, waaronder Poolse. Amerikaanse en zelfs een Chileense. „Wjj vonden het werk heerlijk. Het schijnt, dat de mannelijke col lega's dc vrouwen eerst niet voor „vol" aanzagen, maar in mijn tijd was dat al niet meer zo. Wc deden dan ook minstens evenveel, zo niet meer werk dan de mannen.' Na de bevrijding werd ze pilote bij een luchttaxi-onderneming, waarvan er in Engeland vele be staan. Voor dit bedrijf maakte ze ook de vlucht naar Zuid Afrika met zeven passagiers, en ze vloog er nog een half jaar met passagiers tussen Rhodesia en Kaapstad. Maar ze verlangde naar Holland. Op 18 Mei maakte ze op het viieg- feest op Ypenburg, deel uit van het winnende team van de ^t.L.S. „En nu?" „Ik blijf vliegen. Misschien bij het taxibedrijf van Frits Diepen op Ypenburg." Succes Ida, we zullen zeker ntog wel eens van je horen! UNO verrijkt ons vocabularium Het woord „genocide" zal binnen kort de talen der wereld verrijken, tem-1*e als de economiseh-sociaïe ras. de UNO de ontwerp-con- vent.' ianvaardt, die dezer dagen door het UNO-seeretariaat is opge steld. Genocide is gevormd uit het Griekse '.voord genos, dat ras of ge slacht betekent, en de stam van het Latijnse werkwoord voor doden. Het is voor het eerst te Neuren berg gebruikt in het proces tegen de oorlogsmisdadigers als omschrij ving van dc massale uitmoording van rassen. Het UN O-secretariaat heeft in grote lijnen de straffen aangegeven, die kunnen worden op gelegd aan personen of regeringen die zich aan genocide schuldig ma ken. De ontwerp-conventie gaat nu naar de economisch-sociale raad voor ratificatie en zal dan naar de leden der UNO worden gezonden om te worden opgenomen in de wet ten der staten. TJet WAREN TOEVALLIG vo- A.gels. van zeer diverse pluimage die binnengevlogen kwamen om hun dos te laten beoordelen. Allereerst van onze stadgenoot L. M. Schmidt een bitter-emstig boekje, getiteld Modem Bagno, Er varingen uit het concentratiekamp. De schrijver, die zelf als nr. 1277 in de kampen Amersfoort cn Vught heeft gezeten, heeft zu'n herinnerin gen, ervaringen, indrukken en ge dachten uit die zwarte jaren zo objectief mogelijk te boek gesteld. Hii heeft de ontaarde mens. die de andere, gewone mensen liet lijden, bestudeerd, en hij heeft zich ge wond aan de climax van afstom ping en verwording bij de meesten die arm-in-arm met de hongerdood hun bestaantje voortsleepten als slachtoffer. Van alle obcessïes, mar telingen en machteloosheid geeft hij een sober relaas. Amersfoort be keek hij van het standpunt van het lijden uit, Vught (met zijn heel andere soort gevangenen )van de afwijkingen en dwaasheden uit, overal het romanncrigc en on geloofwaardige vermijdend. Een peinzend, eerlijk en ernstig boekje, dat bij een herdruk woorden gelijk „Hyronimus" en „exzeem" c.d. zal corrigeren en duidelijk zal vermel den of het in eigen beheer is uit gegeven, of niet. Doktcrserv^ringen Dr. J. van. Arkcl Zegwaard heeft een vlotte pen en hij lijkt ons ook een vlot causeur. In Herinneringen van een Huisarts (A. J. G. Streng- holt's Uitg. Mij., A'dam) 1947), doet h# een. boekje open over de moeilijke gevallen waarvoor de dok ter en de mens-in-hein kunnen ge steld worden. Kwakzalverij, ver duisteringen van staat, dure me vrouwen Alpyn, spreekuurvaria, loos alarm, geslepen bedrog en ont roerende manhaftigheid, en nog veel meer kruist het arbeidspad van de ernstige huisarts. Ingewij den zullen de inhoud van dr. Van Arlcel's gevarieerde opstellen Kun- nen beamen, leken jullen er graag eens kennis van nemen, want het is goede lectuur. Het „leest"! „Lokkende verten" Van een geheel ander kaliber is Lokkende Verten door H. J. Bal- foort (Uitg. Fiat}. Met de rust en nauwkeurigheid, de echte Hollandse zeeman eigen, vertelt Balfoort uit de dagen dat de stoomvaart het zeilschip verdrong. Hij begint zijn zeemansloopbaan aan boord van. een Groningse drie mastschoener naar Weymouth, kamt „rond Kaap Hoorn" en zwerft door Zuid- en Noord-Amerika. Bij gaat ter zalmvisserij in Alaska en dwaalt door de Stille Zuidzee. Aan het eind van dit boek heeft de hoogst-betrouwbare bevaren Hol lander, die een paar klare blauwe ogen gehad moet hebben, de tweede wereldoorlog bereikt en is zichzelf, in weerwil van de talloze avonturen en vreemde ervaringen, geltjk ge bleven. Maar van zijn lezers heeft hij, juist door zyn onopgeschroefd- héid, mensen gemaakt met een on uitblusbaar heimwee naar de zee met haar immer-lokkende verten. 'n Weensc roman s drie dagen net lang genoeg voor een liedes-idylle of al iets te lang? Als het „goed" is misschien lang genoeg, orn nimmermeer ver geten te worden, en voor altijd een week plekje in ons hart achter tc laten. Elisabeth Gurt heeft op dit gegeven een luchtig Weens roman netje gebouwd, Een Vrouw voor drie Dagen, dat door Strengholt, A'dam, zeer verzorgd d°. Hollands- lezende wereld is ingezonden. Mar lies en haar jonge ingenieur Hans dansen ccn eigen Walzcrtraum ini Wiener Wald, zwieriger, amoureu- zer en lichter dan in een Hollandse kleiige, of venige speeltuin des le vens mogelijk zou zijn geweest, maar dat is het aantrekkelijke exo- tisch-romantische. Zij krijgen elkaar niet. Helaas. We hadden het hun belden ge gund, vele tritsen van dagen aan een. Maar het mocht niet zijn. Jammer! J. W. de B. Y.ok *m nn THirkl SINDS Kees Hoving het wc mogen misschien wel zeggen onzalige besluit nam om zich terug te trekken uit de wedstrijdsport, is het weer de zwakke sexe Iet van Feggelen, Nel van Vliet, Hannle Ter meuien d»e straks in Monte Carlo de kastanjes uit bet vuur moet halen. Maarzo vragen we ons af, Is cr geen enkele hoop om hem z'n besluit te laten herroepen en straks in September een ernstige eandidaat te hebben voor de Europese titel? Wjj kennen het motief, waarom Kees Hoving zich uit de wedstrijd sport heeft teruggetrokken. Toen hy het vorig jaar in dienst trad bij de Spoorwegen zag hij zich voor de vraag gesteïd: werken of zwemmen. Een ander in zijn plaats zou mis schien naar een compromis hebben gezocht. Niet Hoving. Voor hem was-het: het een of het ander en aangezien het werk voor het spel gaat, stond het antwoord reeds bij voorbaat vast. Wij kunnen dit be sluit betreuren, doch anderzijds moeten we er ook respect voor heb ben. Dit betekende niet, dat Hoving nooit meer zou zwemmen. Hij is. niettegenstaande hij Rotterdam ver laten heeft, nog altijd een trouw lid van de R.Z.C. en laatst heeft hij in Huil nog eens een wedstrijd mee- gezwommen. Wy moeten dit baan tje in Huil zeker niet overschatten of er de conclusie uit trekken, dat Hoving er toch wel over denkt om zijn „come-back" tc maken. Hij meent nu evenwel, dat zijn werk kring hem geen tijd meer Iaat voor een serieuze training. Is het dan geen ijdcle wens om te hopen, dat bij in Monte Carlo de strijd kan op nemen tegen de Fransman Jany en de Zweed Per Ohlson...? Een gunstig symptoom Ware Kees Hoving geen Neder lander doch by voorbeeld een Rus, dan zou er van een gewetenscon flict tussen de Ingenieur en de zwemmer geen sprake zyn. Hoving ging dan eenvoudig met groot ver lof. Een dergelijke inmenging van de staat is hier onmogelijk en mis schien. ook niet wenselijk, doch dat houdt nog geen totaie. onverschillig heid In Kort na de bevrijding heeft Ho ving enkele buitenlandse reizen ge- ZAL KEES HOVING straks in Monte Carlo (als op deze foto) met liannic Termeulcn weer aan dc start verschijnen maakt. We weten het, we hebben het zelf aan den lijve ondervonden; de regering moet zuinig zijn met haar devie2en. Doch om Hoving zonder één cent vreemd geld in z'n zak naar 't buitenland te laten gaan, dat was toch ook niet nodig geweest. Hij kweekte daar met zijn zwemmen wel en deviezen, maar toch was hij op zijn manier een pro pagandist voor de Nederlandse zaak, zoals Iet van Feggelen en Nel van Vliet, die naar Michigan gaan, in Amerika een good-will gaan kweken. Er schijnt echter in middels wel iets ten gunste veran derd te zijn. want werden we dezer dagen niet verrast met het bericht, dat de overtocht van de dames door de Staat zou worden betaald? Kijk, deze kentering geeft ons hoop, dat er op de een of andere manier nog iets voor Kees Hoving te doen is. AI was het alleen maar een of ficiële verklaring, dat de afwezig heid van Hoving in Monte Carlo be treurenswaardig zou moeten wor den genoemd. Nog een opvolger Want een opvolger van Kees Hoving is er nog niet. Sindorf, die nu de snelste man is in Nederland, zwemt nog boven de minuut, ter wijl Hoving in 1938 te Londen reeds Europees kampioen werd in dc tijd van 59.8 sec. Zijn beste tijd is geweest 58.6, op 12 Juli van het vo rig jaar te Amersfoort. Door gebrek aan tijdopnemers kon dit record niet worden erkend. Na eerst het re cord van 59.2 op 59.1 te hebben te ruggebracht, zwom hij op 21 Sep tember vorig jaar dc honderd meter in 59 seconden. Van zijn zwaarste concurrent, de Fransman Jany, heeft Hoving nog slechts één keer kunnen winnen, op 23 April '46 te Amsterdam in de tijd van 59.9 (Jany: I minuut"]. In Rotterdam zwom Jany de honderd meter in 59 sec. en bleef Hoving bo ven de minuut. Zijn dus de meeste duels ten gun ste van Jany verlopen, dit bete kent nog geenszins, dat Hoving bü de Europese kampioenschappen kansloos zou zijn. Jany is niet in al te beste conditie uit Amerika te ruggekomen (een waarschuwing voor onze meisjes!) en het is de vraag of hg' in September reeds op z'n oude peil terug zal z#n. De vraag is slechts of Hoving, die nu ook niet veel meer traint, in September in topvorm kan zijn. We hebben de vraag voorgelegd aan Delwel, de secretaris van de R.Z.C. en deze heeft haar zonder aarzelen bevestigend beantwoord, „Als hy nu zou gaan trainen, „zei Deiwei, „is een jongen als Kees Ho ving, die altyd zo serieus heeft ge leefd, binnen een maand weer op peil.,." FrankrijkNederland Op 14 Juli zal te Parijs de lan- dencstafette, 4 maal 200 meter, tus sen Frankrijk en Nederland wor den verzwommen. Op de selectie wedstrijden, 22 Juni te Amersfoort zal de ploeg worden samengesteld. Op de individuele nummers zullen Irma Schumacher, Grectje Gailiard en Janny de Groot aan dè start ver schijnen. Er is nog meer zwem- nieuws. Op 21 Juli begint de cen trale training voor heren, in het zwembad Craiioo te Hilversum. Op 28 Juni voor de dames, beiden on der leiding van Jan Stender. Dc zes provinciën-tocht In de te Rotterdam Zondagoch tend te volgen route van de renners die deelnemen aan de Zesprovin ciën-tocht, is een wijziging geko men. Tot aan het Zuidplein zal de weg gevolgd worden, zoals reeds is aangegeven, doch dan wordt rechts af geslagen, de Dordtse Straatweg op in de richting Dordrecht. De strijd tussen de tenniskam pioenen van de lagere klasse tegen de nummers laatst der hogere be gint Zondag. Niet over de gehele linie is het systeem gelijk. Voor twee plaatsen in de hoofdklasse rir. elke afdeling één> spelen eerst de vier kampioenen der eerste klasse twee aan twee tegen elkaar en de winnaars tegen de laagste hoofd klassers. Zondag ontvangt het Haagse Thor het R'damse Hille- gersberg. een strijd van een oudere garde tegen een jongere, waarin de kansen van de oudere wat gunsti ger lijken. De winnaars komen vol gende week tegen A.K.C. en dat zal een moeilijke strijd geven! Voorts moet Het Haagse Park Marlot naar Tilburg trekken om daar Philhar- monie te bestrijden, een van de weinige competitie^ontmoetingen waarin het westelijke en het zui delijke tennis elkaar meten. De kansen lijken voor het westelijke niet ongunstig. De winnaars krijgen het evenmin gemakkelijk: volgende week tegen NMC, Tn de overgansklasse werden Met selaars (Den Haagt. Hilverheide (H'sum>, AKC II (R'dam). Mascot (R'dam), Thor II (Den Haag), en Enschede kampioen. De nummers laatst der vier eerste klasse afdelin gen zijn: WGA (A'dam). NMC II (Den Haag), Rhijnauwen (Utrecht) en Breda. Het competitie-programma Promotie eerste klasse naar hoofdklasse. Den Haag: ThorHille- gersberg. Tilburg: Philharmonie Park Marlot. De winnaars komen tegen de nummers laatst van de hoofdklasse. Promotie overgangs- naar eerste klasse. Den Haag: Metselaars V.V.G.A. Hilversum: Hilverheide A.K.C. IL Rotterdam: Mascot N.M.C. II. Den Haag: Thor II— Rhijnauwen I. Enschede: Enschede Breda I. (drie afdelingskam pioenen spelen met de nummer laatst van een der eerste klasse af delingen een halve competitie om een plaats in de eerste klasse. De Rotterdamse Leeuw Zondag a.s. zal De Rotterdamse Leeuw een prestatie-rit voor toeris ten en renners doen houden van on geveer 60 KM. De start vinli plaats om half 10 in de Oude Plantage De rit moet binnen de 4 uur volbracht zijn. s Middags om half 2 begint de wedstrijd over 100 KM voor am a teurs, die een veld zal brengen var ongeveer 30 renners. Onder de deel nemers behoren o.m. P van ttiu- chen, Rotterdam: Elshout, Made; Howard Wing, Feyenoord; Brink man, Maasland; J. Gieseler, Rotter dam; Van Os, Landsmeer; Weyer, Harderwijk; Dolf in, Amstelveen, De opbrengst is ten bate van de Niwin. Het goe.de leven Wat heb je daar allemaal bft je en wat kijk jc zinnelijk, zei rngn vriend de asceet, aan de leestafel achter zijn eeuwige glaasje soda water. Ik iegde mijn pakjes neer en be stelde vlug een grote pils. Dit, zei ik zeer opgewekt, :s een kistje sigaren, een kistje van vjjftig, zo maar zonder bon, dat gaat weer, zo je weet. Hier zitten vier moddervette haringen in en kijk eeus in deze zak: kersen, man, heerlijke Meikersen, een pond (f 1.10) overal liggen ze weer in de winkels. Wat een toestand in Frank rijk, zei m'n vrind en hij klemde z'n dunne lippen vast op elkaar. Dat komt ervan als je jc ecuv.ee. lang te buiten gaat aan de wijn. Nog een pils, ober, zei ik en stak er één van de vijftig op. Ruik eens, dat gaat wel hè, sprak ik enthousiast en hield mijn makker de geurende sigaar onder de neus. Verachtelijk wendde hij het hoofd af. In Indië gaat het ook niet goed, mompelde hij somber. Hè, zei ik, wat krijg je Jekker dorst van zo'n haring, en ik nam. een grote slok pils. Vanavond zal ik er nog twee slachten en morgen ochtend bij het ontbijt de andere, je moet het nu waarnemen, ze zijn op z'n lekkerst en het is best voer. man. Die spanning tussen Amerika en Rusland bevalt me ook niks. sprak de asceet onverstoorbaar. Moet je toch zo'n kers eens proeven, zei ik, terwijl ik de eerste pit. goed afgekloven, in de asbak gooide, en ik hield hem de zak voor. Dank je, zei hij. ik vraag me ?J waar we het geld vandaan moe ten halen om dat grote leger in Indonesië op de been te houden. Wat zullen we arm worden, wat zullen we zuinig moeten leven. Ja, kerel, ik vraag het me ook af, sprak ik ernstig ea ik houd m'n hart vast voor Frankrijk en voor Rusland en Amerika en voor Indonesië en schraal zal het hier zeker wordvi. maar wat smaakt zo'n pils als je dorst hebt cn. wat voel je jc sterk met. twee haringen in je maag en als je een pond ker sen op hebt lijkt het leven ineens veel zonniger, want dan heb je ih Mei-zelf gebeten. Aannemen, één sodawater krijgt U, zei mijn vrind tot de kell- ner. Arme kerel, dacht ik, en ik keek nog eens even vertederd in het kistje met de 49 geurige troost- stokjes. DESIDERIUS. ZATERDAG 14 JUM. Chnj- santhen kunnen nog net een kluit aaide otu de wo/tols in Uw tuin worden uitgeplard. Urn goed va tuk. te en rijk bloeiende, bossige planten le verkrijgen word ai thans u>t de jonge Troschry sant hen nog de top jes weggenomen. IVil men het ko mend najaai V r de kamer een bloeiende L'hrysanth in pot hebben, dan wordt deze reeds thans opge pot. Hiervoor gebruikt men voed zame potaarde. Vervolgens wordt de plant thans met de pol ergens <n de tuin ingegraven. Het spreekt van zelf, dat de aarde voldoende voch tig wordt gehouden- Voorts is hei goed om nu en dan een weinig mest toe le dienen. In het najaar brengt me de plant naar binnen. S. L, door Craig Rlce Vertaald door Ada Campers. 17) April hield even op terwille van de dramatische uitwer king. Toen keek ze de brigadier aan en fluisterde: „ik was mg. Ik ben neg bang, dat ik ervan zal dromen! „Wel nee", zei O'Hare sussend, „wees toch met bang, jon ge" dame". De tranen begonnen weer over haar wangen te stromen. Ze zag er uit, alsof ze acht jaar was cn volkomen hulpeloos. „Commissaris O'Hare", zei ze met een bevend^fluisterstem- metje- „hij zei. dat hij haar zou vermoorden. En hy zei het net, alsof hij het meende ook. En ZJJ lachte en ze zei, dat hii maar moest zorgen, dat ze die tienduizend dollar m con tanten vóór vier uur had. En toen lachte hy en hy zei, dat hij haar om vier uur zou komen opzoeken met een revolver in zijn hand en niet met tienduizend dollar. April schoot haar glas weg en zei met bevend stemmetje. „Ik was bang - Och,. stil maar", zei brigadier O'Hare warm en kal merend. „Vertel me nu alles maar en dan.... denk er dan maar niet meer aan". Zijn stem daalde: „weet je, jonge dame. de psychologie zegt, dat als je eenmaal zoiets als dit verteld hebt, dan zul je er geen last meer van hebben „O", zei April, „wat begrijpt U alles toch goed Ze keek hem met grote, nog enigszins vochtige ogen aan: „Ik wU wedden, dat U zelf kinderen hebt", „Ik heb er negen groot gebracht", zei de brigadier en pro beerde net te doen, of hij er niet trots op was. „En zijn allemaal goed terechtgekomen ook. Drink je moutbier op jonge dame, het is voedzaam. En vertel eens. Kon 3e die man niet zien? Kun je geen beschrijving van hem geven? April schudde haar hoofd en greep naar het glas. „Ik heb hem niet gezien. Ik heb hem alleen maar gehoord. Ik zou niet eens zijn naam geweten hebben, als ik die met toe vallig gehoord had". „O", zei de brigadier, „weet je dan hoe hy heet? April knikte. „Ze zei dat zijn haar eigen woorden, com missaris O'Hare ze zei Ze hield op. Ze moest toch een naam voor die vent bedenken. Persiflage Ashubatabul ging beslist niet. Ze zocht haar brein af naar namen. Moe ders nieuwe boek! Ze had het helemaal gelezen, op de laat ste twintig bladzijden na. Daar zat een naam in. En ook een dialoog van ccn paar regels, die ze kon gebruiken. April's gezichtje verhelderde cn ze glimlachte tegen dc in spanning wachtende O'Hare. „Ze zei - Rupert' zei ze, jc bent nog te bang om ccn revolver aan te raken, laat slaan om te mikken en er mee te schieten". „Rupert", herhaalde de brigadier en schreef het op, „wat zei hy?" „Hij zei...." April hoopte, dat ze zich kon herinneren, wat, voor een zin moeder ervan gemaakt had. „Je denkt, dat'ik een wezel ben, maar ik zal je laten zien, dat ik een man ben". En toenze moest er toch op de een of an dere manier zijn achternaam in zien te flansen,... „toen zei ze: ,Slil, daar komt iemand aan'. En toen was het even stil en toen zei ze: .O, Wallie, mag ik je even voorstellen? Meneer van Deusen' „Van Deusen", mompelde O'Hare en ook dat schreef hij op. „Kupert van Deusen". Hij straalde en zei tegen April: „En nu verder jongedame?" „Nou, da's alles", zei April onschuldig. „Die man Mr. van Deusen bedoel ik zei: „Aangenaam kennis te maken, meneer' en Mr. Sanford zei: ,Wilt U niet binnenkomen en iets drinken?' en toen wandelden ze weg en ik hoorde aiets meer". Ze glimlachte tegen de brigadier. „En tenslotte was het nog Archie, die Henderson gevonden heeft. In de was mand". „Henderson?" zei de brigadier met opgetrokken wenk brauwen. „Ja. de schildpad", hielp April hem herinneren, „Archie z'n schildpad, Dat heb ik U toch verteld? Hij had zijn touw doorgeknaagd en was weggelopen. We waren naar hem aan 't zoeken en zo kwam het, dat ik dat hoorde". „O ja", zei de brigadier. Hij sloeg zijn notitieboekje dicht en stak het in zijn zak. „Nou weet ik het weer, Henderson. Ik ben blij, dat jullie hem terug hebben. Zou je nog niet een glas moutbier met dubbele portie chocolade lusten jongedame?" April camoufleerde een rilling en zei: „Nee, dank U, com missaris O'Hare". Ze stond op. „Ik moet naar huis om de groente te wassen". Er vloog een schaduw over haar ge zicht. „Belooft U me. dat U niemand zult vertellen, dat ik het U gezegd heb? "Want als moeder het wist Ze zei het zo hartstochtelijk, dal zelfs de man met het grijze pak, die in het hoekje had zitten dutten, overeind schoot cn naar haar keek. ..Ik zou er dc grootste narigheid mee krijgen als ze er achter kwam", zei April met bleek en angstig gezicht. „Ik beloof het je", zei de brigadier. „O", zei April, „dank U, commissaris O'Hare". Toen Jiep ze weg. met dramatisch waardige houding. Toen ze weg was haalde hij het notitieboekje weer uit zijn zak cn keek het nog eens door. Ze was een. goed ver standig meisje. Hij had er negen van zichzelf grootgebracht, dus hij kon het weten. Commissaris O'Hare had zc hem ge noemd. Nou.wie weet.vroeg of laat.Ais hij bij-' voorbeeld die Rupert van Deusen zou kunnen op sporen vóór inspecteur Bill Smith ee:i of andere stomme streek uithaalde,... Hij klapte het notitieboekje dicht, stak hel in zijn zaken liep op zijn dooie gemak de deur uit. Hij was nog geen vijftien seconden weg, of de man. met het grijze pak sprong ineens, klaar wakker overeind en zei: „Geef me eens gauw een paar dubbeltjes, Luke!" Hij 'stopte als een razende de dubbeltjes in de gleuf van de te lefoon aan de muur, tot hij zijn nummer had. „Hier Frank Leeman", zei hij opgewonden, „afdeling stadsnieuws". Toen: „Hallo-Joe, luisterVijf minuten later was hij nog bezig zijn verhaal in de horen te schette ren. en de paar dubbeltjes waren haast uitgeput. „Ik zei: .Betrouwbare getuige'. Heb je 't? In orde. En het is van Deusen. Goeie Genade, waarom luister je niet? De R van Rover,- de U van Uitzuiger, dc F van Platgeschoten. Heb je 't? Rupert vanLuister. De D van Dragonder, de E van Etymologie, de U vanvloek,niet zo tegen me of ik neem m'n ontslag. Rupert van Deusen. In orde. Het werd medegedeeld door een betrouwbare getuige, waarvan de naam niet kan worden genoemd". HOOFDSTUK VI „Goeie Genade", zei Dinah, „nou, ik moet zeggen: jij hebt er ook je tijd over gedaan om naar huis te komen, zeg!" Ze keek op van de aardappel, die ze zat te schillen. ..April, wat mankeert jou!" (Wordt vervolgd). How do you do, Paulette?. Volgende week Zondag (22 Juni) komt Paulette Goddard Nederland doen. Nog maar kortgeleden heb ben we haar op het witte doek kun nen bewonderen in „De Piraten van Key West" en in „Swing it". Het 13 alweer een hele tijd geleden dat ze met Charley Chaplin in z#n „Mo dern Times" stommetje speelde. (1936) Zi) is toen ook nog even ge trouwd geweest met Charley, Zes tien jaar was Paulette toen pas en. in haar verlovingstijd moest ze nog naar school. Een poos later zag je in de kranten vaak de foto's van do twee lieve kinderen der familie Chaplin. Eh weer wat verder in de tijd was er heel wat te doen over de scheiding van die luidjes. Charley scheen, volgens wat Pau lette rondvertelde, helemaal niet zo'n leuk en grappig mannetje te zijn wanneer hij thuis was, gewoon ais man en vader. Nogal bruut en erg opvliegend, klaagde Paulette. Ze wou liever van hem weg. Maar liefst niet al te onbemiddeld ter zijde treden. De eisen die ze stelde waren niet mals, zelfs voor een rijkaard als Charley. De kleine man raakte door de strubbelin gen helemaal overstuur. De kranten meldden een dag dat hii afgeknapt was en in een zenuwinrichting op genomen, Maar alles zal wel tot wederzijds genoegen geregeld zijn, want in 1910 speelde Paulette weer mee In Charley's „De Grote Dicta tor." Op 't ogenblik is z# getrouwd met Burgess Meredith, een talent vol filmacteur, die wc nog niet lang geleden zagen in de rol van George, ac goedige en zorgzame neef van Leniiie, in „Muizen on Mannen". Ook hebben wc hem gezien in „Wat weet jij van liefde?", waarin hij de musicus was. Hij komt niet mee naar Holland, want hij is _druk aan. liet filmen voor meneer Korda, in „Mine Oron Executioner", een film onder regie van Anthony Kimmins. Paulette werkte het laatst in En geland Te Shopper ton, in de Lon don Film Studio, speelde ze dc rol van Miss Chevaley in een film die gemaakt js naar Óscar Wilde's „An Ideal Husband" (Een ideale echtge noot), Ilal Roach heeft haar des tijds eigenlijk ontdekt, toen ze in comedies speelde. Na „Modern Ti mes" trad ze o.a. nog op in „Zy, dio wH vereren", de film over het Rode Kruis, die we hier in 1945 konden zien en in de hierboven .al genoemde twee films. Have a good time in Holland, Paulette. Je gastheer, J. L. van Leeuwen, de pubilciteitschcf van het Filmverhuurkantoor Nederland, zal wel zorgen dat je een prettige indruk van land en volk krijgt. Zo Juist horen we van de lieer Van Amerongen, directeur van Arena, dat Paulette ook in Rotter* dam komt. Leuk! PAULETTE GODDARD ....maximum aan charme, minimum aan textiel....

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5