Outsider won op de Cauberg Gebrek aan tempo was oorzaak van nederlaag Olympische dag een waar sportfestijn Heerenveen en Ajax nemen de leiding Maandag 23 Juni 1947 Kampioenen van de weg DE VRIES LAPTE VOORTING BIJ DE AMATEURS Sprint voor Schulte Wederom overwinning voor S.V.H. Honkballers in actie Voetbaluitslagen v. Vliet tweede te Zürich Tsjechen winnen verdiend van een experimenterend bondselftal Matte strijd Monument voor gevallen sportmakkers door Prins Bernhard onthult Verrassende zege van Slijkhuis Mussen lieten een lelijke veer Feyenoord won in Denemarken Wat deden de eerste k lassers'/ heden Nog steeds geen overwinningen voor Blauwwit en M. V. V. S.V.V. is er bijna weet het wel BAGATELLE Wielrenners hebben met renpaarden gemeen, dat men zeiden van te voren kan zeggen, wie de course gaat winnen. Er worden wedden schappen afgesloten op Schutte, Middelkamp, Seyen, Schelllngerhout maarop een na do laatste ronde trekt een kleine Limburger er op de kop van de Cauberg tussen uit. Op eens horen ive van de „speaker", dat Janssen is Weggevlucht en 40 seconden voorsprong heeft. Maar ach ter hem zit do koning van de weg Gerrit Schulte, de winnaar van de MPM-koers, Seyen, de grote Middelkamp en men glimlacht om de „kans" van Janssen. Doch het wonder voltrekt zich. Htf blijft niet alleen aan do kop, doch zijn voorsprong groeit van seconden zelfs tot minuten. Nog even is er twijfel als er in de verte drie renners snel naderbü komen, men hoopt nog op een vinnige strijd, doch het is er geen, want de twee, die Janssen over de eindstreep vergezellen, zyn Kuipers en Bakker, die elk nog een ronde voor de boeg hebben, nooit zo talrijk was opgekomen wij schatten, dat er dertig duizend toeschouwers langs de weg stonden betekende dit ongetwijfeld een teleurstelling. Misschien lag het aan de verandering van het par cours. De gevaarlijke afdaling van de Daeihemerberg in de stad was vervallen, in plaats daarvan was de route omgelegd over St. Jan met de wel moeilijke, doch minder ris kante afdaling langs Chaloem. Het bezwaar van deze route is weer, dat het parcours te lang wordt en het publiek de renners te weinig te zien krjjgt. Door de lange route is het ook vrijwel ondoenlijk juist op die punten aanwezig te zijn, waar 2ich het meest spectaculaire deel van de strijd afspeelt. Zo hebben wij het alleen, van horen zeggen, dat er door de regenval na de twee de ronde bij de afdaling van de Cauberg een formidabele valpartij heeft plaats gehad, waarbij de fiet sen meters hoog door "de lucht vlo gen. We zagen we! een Roode Kruis auto naar de Cauberg dirigeren, "doch we hebben achteraf niets ver nomen over ernstige ongelukken. „STUKKEN EN BROKKEN" Wie bij de steil opgaande kant gestaan heeft, was, zoals ieder jaar opnieuw, getuige van de klappen, die de Cauberg onder de renners uitdeelde. Negentien keer die stelle helling te moeten beklimmen veertien keer voor de amateurs was voor menige renner een te zware belasting, niet voor z'n krachten, maart voor ztfn fiets. Legio was het aantal mankemen ten. Piet van Nek zagen we z'rt ketting kapot trappen. Lakeman trok boven op de berg finaal z'n stuur er af achtereenvolgens staak ten Steenbakkers, Verschuren en Pellenaara de strüd. „Veertien keer ben ik dat kr... op geweest," zei de Pe, toen we hem vroegen wat er gebeurd was. „en dat is welletjes!" Van -een andere renner hoorden we, dat hij in de strijd vier fietsen had versleten. Waar z'n eigen fïet3 was aanbeland, wist hij niet. Er werd weer alom gemopperd Reeds na een paar ronden zagen de ren- Janssen, kampioen van de profs en onafhankelijker), winnaar van de Cauberg 1947. Had Gerrit Schulte dan op die laatste duizend meter riet meer voldoende kracht om Janssen in te halen...? Om mis schien Seijen of Middelkamp de kans te geven hem in de eindsprint te kloppen...! Gerrit is niet dom. Hij laat de eer aan Middelkamp of Seijen, maar die bedanken er ook voor. En zo profiteert Janssen van de onderlinge naijver der grote he ren om de kampïoenspiijs van Val kenburg in de wacht te slepen. Maar zijn prestatie ls er ons niet minder om en zo zal ook wel het oude moedertje uit Elsloo gedacht hebben, dat haar zoon de opge droogde klei van de wangen zoende. En ook Joris van den Bergh kan tevreden zijn, want hij kreeg gister avond de kampioen van Nederland mee naar de Tour de France. Voor waar geen slecht begin. Trouwens alle Tour-renners, op ScheJIinger- hout na. hebben zich kranig gehou den. Seijen werd vierde, Vooren ze vende en De Korver wist, niette genstaande grote achterstand door dapper vahouden nog op de der tiende plaats te komen. VINNIGE STRIJD Werd Janssen dus vrijwel zonder strijd de kampioenstrui om de schouders geworpen, heel wat vin niger was de slag, die om de twee de plaats werd geleverd. Ruim twee minuten achter Janssen kwam een groep van zes renners aangestormd Zes man, die al enkele ronden bil elkaar waren en elkaar met ar ends ogen hadden bewaakt Pas twee honderd meter voor de finish brak de hel in deze groep los. Middelkamp en Seijen zij dachten in deze strijd hun slag te kunnen slaan, maar een reus gooide zich naar voren: Gerrit Schulte. Met machtige rukken aan de peda len stoof hij ze allemaal voorbij. Nog eenmaal kromde zich de lange rug en met een duidelijk zichtbare voorsprong sloeg Gerrit al z'n ri valen. iets tekort te willen doen waa dit eigenlijk het grote moment van de Cauberg, hier brak de climax, want Schulte toonde plotseling ook in de sprint z'n mannetje te staan. De rest van de troep vloog vrijwel te gelijkertijd over de eindstreep, er werd trouwens voor allemaal de zelfde tijd genoteerd. De laatste paar ronden van de Cauberg zij hebben veel vergoed van de kampioenschappen, die vrij wel zonder emoties zijn verlopen. Behalve dis van Janssen zijn er geen belangrijke uitlooppogingen ge weest. Voor het publiek, dat nog •maar- -tiers- er- uit, alsof-ze-een- modderbad S.V.H. Heeft wederom een over winning behaald en wel in Den Haag op de H.Z.P.C. met 2—-4. Na dat de gastheren korte tijd in het offensief waren geweest en doelman Zelsmann danig aan de tand was gevoeld, kwamen de Hillegersberge- naren aan het woord, maar 'niet voordat Stam -de H.Z.P.C. de lei ding had bezorgd. (10). Voor de rust slaagde van Dommelen erin met een hard schot de partijen op gelijke voet te brengen (J1). In de tweede helft viel S.V.H. ge vaarlijk aan en Smael zag zijn har de werken beloond met een doel punt (1-2). Door Snoek vergrootten de gasten hun voorsprong tot 13, waarna van Dijk van de H.Z.P.C. de stand in 23 ..deed wijzigen. De druk op het doel van de Hagenaars bleef evenwel aanhouden en van Polfliet maakte aan alle onzeker heid een einde door een vierde doelpunt te fabriceren voor S.V.H. (2-4). Res. 2de klas KNZB: SVH 3— DZV 2 51, dames 1ste klas: RDZ -^-Robben ft—3. In deze wedstrijd kreeg Neptunus door goed slagwerk en goed honk loper: een grote voorsprong. Edo liep na de vierde inning haar achterstand regelmatig in, nadat Van Seijen (Nept.) in de 7e inning een home run had geslagen, zag Edo in de 8e inning geen kans het puntentaantal van Neptunus te overschrijden. Zo won Neptunus met een slagbeurt te goed deze faire strijd met 1715. De score was ais volgt: E.D.O. 3: 0 1 0 1 4 1 4 4 totaal 15 Neptunus: 0 8 6 0 2 0 1 - totaal 17 De werpersresultaten waren: E.D.O. 3: 6x3 slag, 10x4 wijd, 7 honkslagen tegen. E.D.Q, 3: 6r3 slag, 10x4 wijd, 7 hondslagen tegen. District 1 prom. 3e klasse: Alc. Victrix—Holland 3—1; D.E.C. 1—1. Prom. 4e klasse: A.P. W.C.Zilvermeeuwen 1—0 Victo ria— R.U.C. 1—4. District II: prom. 2e VUC—SVV <>—2. Prom. 3e klasse: Hercules—T.IJ.B.B. 3—0; De Mus sen—O.N.A. 0—4. Res. klas: RFC 2—CVV 0—0; VUC 2Excelsior 2 0—4; de Hollandiaan 2 —Neptunus 4 1—2; HDVS 3—Was senaar 2 25; Schoonhoven 2 Steeds Volharden 2 0—1. hadden genomen. De regen had van de „lös" Limburgse vla gemaakt en het leek wel alsof ze stuk voor stuk een schoonheidskuur moesten on dergaan... Er zijn. dan ook voor de zoveelste keer stemmen opgegaan om voor de nationale kampioen schappen, ten einde een zuiver beeld te krijgen van de krachtsver houding, een vlak parcours te kie zen en niet de enige berg op te zoeken, die er in ons land te vinden is. HULDE VOOR DE VRIES By de amateurs is al evenmin veel spanning geweest. Hier waren het Voorting, De Vries, Van Beek en Blankenau, die al spoedig aan de kop gingen. Laatstgenoemde verdween uit de strijd en het over gebleven drietal had in de zevende ronde een voorsprong van 2 min. 20 sec. toen ook Van Beek losraakte. De Vries en Voorting bleven over en pas in de sprint, toen Voorting last kreeg met z'n derailleur, werd de Vlaardinger winnaar. Wij vermelden nog even de eind uitslagen: Profs: 1. Janssen (Elsloo) 4 uur 55 min. 22 sec. over 186 k.m.; 2 met 2 min. 10 sec. achterstand Schulte (Den Bosch); 3. Pauwels (Utrecht) 4. Seijen (Maastricht); 5, Middel kamp (Kieldrecht), 6. v. d. Zance (Halsteren) 7. Vooren (Beverwijk4 allen dezelfde tijd; 8. op 4 min. 40 sec. De Ruyter (R'dam); 9. 5 mni. 25 sec. v. d. Voorde (Hulst); 10. op 5 min. 38 sec. Lambrichs (Bunde). Amateurs: 1. De Vries (Vlaardin- gen) 137 k,m. in 3 uur 37 min. 54 sec.; 2. Voorting (Haarlem) zelfde tijd; 3. Smit, Antwerpen op 8 min. 30 sec.; 4. Sieveking (A'dam); 5. Haiders (Vaals); 6. Duyf, Zaandam Op de Oerlikon baan heeft de Fransman Chaillot de wedstrijd achter grote motoren gewonnen, gereden in twee manches van on derscheidenlijk 40 en 50 km. De Zwitser Diggelmann kwam ten val waarbij hij een sleutelbeen brak. Van der Voort werd \ierde. Bij de sprinters zegevierde Ge- rardin. Van Vliet werd tweede en Derksen vierde. Uitslagen; wedstrijd achter grote motoren: 1. Chaiüot (Fr.) 89 km. 996; 2. Besson (Z\v.)3. Heiman (Zwits.): 4. Van der Voort (Ned.) 89 km. 819. Grote snelheïdsprijs: 1. Gerardin (Fr.) 7 pnt. (2 over winningen); 2. Van Vliet (Ned.) S pnt (1 overw,) 3. Scherens (Belg) 9 pnt. (1 ovcrw.) 4. Derksen (Ned) 10 pnt (1 overw.) Geslagen! De Tsjechische linksbuif en Danko is doorgebroken. A fgeme' ten zet hij de bal voor het Nederlandse doel en^Kubala passeert met een strak schot Kraak, die verslagen op de grond ligt. Het hoofdnummer van de Olympische dag was vanzelfsprekend de voet balwedstrijd tussen het Nederlands Bondselftal tegen de Tsjechen. Het is een verdiende overwinning voor de Tsjechen geworden, verdiend voorpl door het betere positiespel, de uitstekende balbehandeling en de weerga loze snelheid van de gehele ploeg. Juist dat gebrek aan tempo was fnuikend voor onze ploeg, waarvan de spelers voortdurend iets te laat waren. king is geworden, alle inspanning en Overigens was dit een wedstrijd met experimenten. We hadden eigen lijk zitten popelen op het debuut van Faas Wilkes als rechtsbuiten. Het is helaas niet doorgegaan, omdat Rijvers ziek was en dientengevolge entge mutaties in de aanvalslmie werden aangebracht. Nu werd aan Roozen de eer gegeven, om op de rechtervleugel te opereren en we moeten er dadelijk aan toevoegen, dat dit een misiuk- Veertien maai door de amateurs en negentien maal door de profs moest de Cauberg „genomen" worden aleer de kampioenen bekend wer den. Hier ziet men de renners stam- pend op hun racekarretjes de berg fleurige stoet van vaandels en vlag- bektimmen. 'gen stroomde binnen, gevolgd door Ik verzoek U thans het monument te willen onthullen". Nau welijks had Prins Bernhard deze woorden uitgesproken of onder het spelen van het Wilhelmus 2akte langzaam en statig de nationale driekleur, die het op de zuidelijke tribune van het Olympisch stadion aangebrachte monument, ter ere van de ge vallen sportmakkers, tot nu toe aan het oog onttrokken had. Een treffend moment, dat niet naliet op alle aanwezigen een diepe indruk te maken. een bijna-onafzienbare rij van turn- Ste—---en-turners, - - Was het vender d; het K.N.G.V. voor deze dag de, we zouden haast zeggen symbolische serie vrije oefe ningen Vrede en Vrijheid had uitge kozen? Fanny onweerstaanbaar Hef was vanzelfsprekend dat bij de dames-athleLn Fanr.y Blankers-Koen weer een klas op zich zelf vormde. Van haar vermoeiende reis naar Oslo, waar zij zulke triomfen vierde, was niets te bespeuren en op haar „slof jes" won zij de 100 meteF in 12 se conden, haar rivale, Gerda Koudijs, T/io seconde achter zich latende. Bij de herei. stelde van Osta wat teleur. Hij kreeg geen schijn van kans tegen de coming-man Ktein van Vlug en Lenig, die over de 100 meter 11 se conden deed. Van Osta moest met de vijfde plaats genoegen nemen. Een aantrekkelijk nummer vormde de 1500 meter, waarin onze recórd houder Slijkhuis het op moest nemen tegen de Zweed Persson. Tot op de laatste 150 meter lag Persson nog aan de kop. Doch toen kwam plots Slijkhuis zo onweerstaanbaar naar voren, dat zijn geweldige eindspurt de Zweed te machtig bieek. Met de tijd van 3 min. 562/io seconde ging onze kampioen als eerste over de streep. Cor Bijster in vorm De sprintwedstrijd over 550 meter was al even enerverend. Nadat Bijs ter, van Gelder en de Engelse kam pioen Harris zich zonder veel strijd voor de finale hadden gedasseerd, werd de beslissende rit er één, waar in onze sprintkampioen van 1946 be wees in uitstekende conditie te ver keren. Uit derde positie, op een ge geven moment nog wel geheel inge sloten, wist Cor Bijster toch met een formidabele eindspurt zich eerste te plaatsen. Doch de middag bereikte toch wel het hoogtepunt toen de crème de Ja crème van onze ruiter sport voor een pakkend slot zorgde. Het was een mooi begin van een uitstekend geslaagde Olympische dag, met zeer belangrijke sportflit sen, die jammer genoeg een minder fraai slot kreeg, doordat It.-kol. baron Sirtema van Grovestïns bij het ver laten van het stadion, voor de Mara, thon-tribane, door een onverwachte beweging van zijn paard op het ce ment werd geslingerd en bewusteloos bleef liggen. lammer dat door dit incident een zwarte schaduw viel over de overi gens vnj zonnige eerste Olympische dag si 'i de wereldoorlog. Het be gon al met de opening. Juist had de klok onder het scoringsbord half twee aangewezen tf de poorten on der de Marathontoren, waarop fier de N.O.C.-vlag, blauw met witte let ters, wapperde, opende zich en een goede bedoelingen van de Haarlem mer ten spijt. Op deze plaats was hij zo onwennig aan het schutteren, bleek hij zo vaak weer af te dwalen naar de plaats, waarop hij altijd zijn lauweren geoogst heeft, dat de deba cle hem na de rust weer op de cen tervoorplaats bracht en toen lukte het beter. Voor de rust was Van Onselen middenvoor en we vonden, dat hij het er maar matig afbracht. Het was dan ook een zichtbare verbetering, toen hij met Roozen van plaats wis selde. Beider spel werd hierdoor in de tweede helft gevaarlijker. Achterhoede op dreef De kracht van ons elftal lag in de achterhoede, waarin Schijvenaar en Móring een sublieme partij vertolk ten. De E.D.O .-man was de pijlsnelle Danko, een der sterren van hef veld, voortdurend te vlug af door zijn juiste opstelling en zïjti juiste timen, Móring speeldein het onschadelijk maken van de Tsjechische aanvallen een hoofdrol. Uiteraard was hij genood zaakt, tegenover de snelle agressie van de Tsjechen zijn heil in een stug ge verdediging te zoeken, maar dit deed hij dan ook prima. Zijn schadu wen van de gevaarlijke middenvoor Cejp (A.C. Sparta) heeft heel wat geraffineerd opgezette aanvallen doen stranden. Het spelverloop Wat het spelverloop betreft, kun nen we zeggen, dat de eerste helft overwegend Tsjechische aanvallen te zien gat, waarna de Nederlanders in de tweede helft qua agressie domi neerden. Na 5 minuten reeds scoorde rechtsbinnen Planicky uit goed sa menspel met linksbinnen Pajkrt (0— 1). Wilkes kreeg hierna een prach tige kans om gelijk te maken, doch zijn keiharde schot strandde op de rug van een Tsjechische verdediger. In de tweede helft, toen Wilkes rechtsbinnen, Roozen midvoor en Van Onselen rechtsbuiten gingen spelen, vlotte bet beter. Er kwam meer gang in de Hollandse aanval ener was sprake van een overwicht onzer land genoten. Het duurde echter nog 34 minuten, voor er een doelpunt kwam- Groeneveld, de linksbuiten van Haar lem, maakte zich handig vrij en gaf door aan de snel reagerende Roozen, die keeper Schafer, een uitstekende, lenige doelman, van dichtbij passeer de (11). Groot was de vreugde in het Hollandse kamp, onweerstaanbaar drongeil onze landgenoten op en er dreigde een berucht kwartiertje te ontstaan. Groeneveld, Van Onselen en Wilkes vuurden kogels af, maar Scha fer was op zijn qui vive. Het doel punt kwam aan de andere kant, toen er bij een gevaarlijke aanval een schermutseling ontstond, waarvan de snelle Danko profiteerde en de bal in het uiterste hoekje schoot (I2). Deze goal kwam slechts 5 minuten na de gelijkmaker. De Hollanders pro beerden het nog weer, Roozen viel uit, werd vervangen door v. d. Tuyn, maar het lukte niet en zo kwam het einde met een kleine, doch verdiende zege voor de Tsjechen, - SPARTA—LAAKKWARTIER 14—20 Na een aanvankelijke voorsprong werd Sparta in de 8e en 9e running geslagen. Het was een spannende strijd, die op een zeer behoorlijk peil stond. De Mussen, die 4 oor gisteren nog ongeslagen, waren in de promotie- en degradatie-competitie 2e en 3c klas, hebben in het stadion van Feijenoord een lelijke knauw gekre gen. want tegen Ona gingen de "vo gels met 04 ten onder. Al mogen de cijfers dan emg^/ins geflatteerd zijn, Ona heeft de overwinning zeer zeker verdiend door haar beter gebruik maken van dc kansen. Het spel ging in de eerste 20 minuten vrijwel gelijk op. Toen kwam Ona gevaarlijk opzetten en slaagde zij erin haar eerste doelpunt te maken. Tot aan de rust kwam er geen wij ziging in de stand. De .Mussen pakten in dc tweede hellt direct tltnk aan cn Dijkstra slaagde er met een goede kopbal in de Goudse doelman te passeren. De scheidsrechter keurde dit doelpunt echter af en deze tegenslag voor de gastheren was van dien aard, dat het spelpeil van de vogels een lelij- ke knak kreeg. Toch speelden dc Rotterdammers nog geen verloren spel cn zij kregen nog voldoende kansen om tegen tc scoren. Maar de gevaarlijke middenvoor van Ona werd te veel vrij spel gelaten cn dat had tot gevolg, dat hij alleen voor de doelman van dc Mussen staan de, er 0—2 van maakte en zelfs kans zag de score tot 03 op te voeren. De Mussen raakten ontmoedigd en zagen geen kans de Goudse verde diging te passeren. Ona, dat de overwinning volkomen verdiende, doelpuntte nog eenmaal en is nu met deze 04 aan het hoofd van de ranglijst gekomen door een beter doelgcmiddelde dan Hercules cn de Mussen, drie gedrieen elk 4 punten uit 3 wedstrijden hebben. De eerste wedstrijd die Feyenoord in Denemarken gespeeld heeft, is al succesvol geweest. Gisteren wonnen de Rotterdammers van het stedelijk elftal van Horsens met 0I. Dit doelpunt werd gescoord door Van. Munster. korfbaluitslagen Uitslagei. K.N.K.B. Ie klasse: DeetosSpangen 74. (Deetos kampioen), II A: Algemene—ALO 6—3. Dee tos 2—Gymnasiasten 2 1—9. Zwer vers—Wion 41. III B: RegenboogEmma 10—2. Kampioenschap van Neder land AjaxBlauw Wit 4—3 M-V.V.Heerenveen N.E.C.—B.V.V, Eerste klasse Disrtict V Emmen—Velodtas (besl) LeeuwardenH.S.C. 6—7 2—1 0—3 3—1 Sportieve prestatie Het zou natuurlek dwaasheid zija te beweren dat die wegrenner! daar m Limburg géén flmke sport prestatie geleverd hebben. Denk er alleen maar aan dat ze negentien maal de Cauberg m Valkenburg moesten opwurmen. een heuvelpad bestijgend dat oploopt als een stelle trap. Of dat al die deelnemers aan de Olympische dag in Amsterdam, zich niet sportief ingespannen zouden, hebben en het Zondagavond aan den lijve zullen hebben gevoeld, maar ik ben zo vrij te verklaren, dat ik qua prestatie en vermoeid heid voor geen van al die athleten uit de weg hoef te gaan, na zo'n welbestede Zondag als deze. Probeer maar eens, zoals ik deed, met vier kleine kinderen een hele lange rnuldag in dc speeltuin van de Diergaarde als voorwei ker en gangmaker op te treden. Dacht U soms dat ""jn Chinese schommel van zeir neen en weer wiebelt? Die breoe slingeringen wa ren het werk van mijn gespierde en getramde kuiten en dijen en :.o'n ding zo gauw mogelijk uit volle vaart weer tc moeten stoppen om dat er een van de lieverdjes bang wordt en aan het gillen slaat, vergt minstens zoveel van je benen als de Cauberg. Ga maar eens op een wip zitten met aan de andere zode twee puk kies van samen nog geen 90_ kg. en laat het ding dan eens gezellig wip pen, zonder bon keng stoten Enorme afzetten moet je dan ge ven en tegelijkertijd moet je je, al opgaand, zo licht maken als een magere bengel, wat alleen maar lukt door je adem m te houden, al je spieren tot het uiterste te span nen en vliegbewegingen te maken. Neem de" proef eens en til een vette kleuter tien minuten boven je macht op dat hij over de hoofden, van een driedubbele ry grote men sen de apies zal kunnen bewonde ren en ga vervolgens met je lam me armen enige ti)d vederlichte versnaperingen staan werpen in de hokken van die wonderlijke en mensachtige beesten. Tel daarbij op het slenteren door de tuin. het vermanen, het minne lijk schikken van onderlinge moei lijkheden der jeugdjes en de voort durende angst voor al die wilde die ren. (je kunt niet eens weten er zoü er eens een over zo'n gTacbt moeten springen) die j'e meesterlik verborgen moet houden voor het kroost zowel sis voor mammie...... nee, alle eer aan die lui van de Cau berg en de Olympische dag, maar voor zo'n man en vader als hier be schreven dar toch minstens een .eervolle vermelding DESLDERIUS. HILLEGERSBERGSE ZE1LWEEK De wedstrijden, van Hillegersbèrg- se Zeilwcck, die 12, 13 en 14 Juli op de Hillegersbergsc Voorpias zal worden gehouden onder leiding van de Watersportvereniging Aegir, zijn voor de volgende klassen openge steld: Olympiajollcn A cn B, 12 \oets jollen A cn B, 12 M2 sharpies A en B, Pampus klas A en B, N.N. 16 M2 klas A en B, BAL klas A cn B, Valkenklas A en B, regenbo gen cn vrijheids klas. door Craig kice Vertaald door Ada Campers. 24> „Dat kan zijn", zei April, „maar Zondag is het Moeder dag. Wij moeten moeder een fijn cadeau geven. En als we Archie nu terugbetalen, moeten we hem toch rente geven. En als we dan nog meer geld van hem lenen, aha een ca deautje voor haar te kopen, dan zal hij ons nog meer rente laten betalen. Nu kunnen we hem vertellen, dat wij zeven gulden vijftien, bij het cadeau voor moederdag leggen", zei ze speculatief, „en hij...." „Maak er zeven-gulden-vijltig van", zet Dmah. „We hou den vijf en dertig cent van het geld voor de coca-cola over. Dan moet hij,er nog drie gulden vijf en zeventig bij leggen" „En dan nebben we iets heel moois", zei April. „Geen fondant, dat is slecht voor haar gestel, en ook geen bloe men. We kunnen een groot bouquet bloemen uit de tuin van Mrs. Cherington krijgen. Als wc haar vertellen, dat het een cadeautje voor moederdag is, dan geeft ze ons vast een armvol van haar bekroonde rozen". „Luister 's!" zei Dinah, en greep April bij de arm. Buiten klonk een zacht geritsel. April knipte het licht uit, rende naar het raam. en keek naar buiten. Een van de hor tensiastruiken bewoog, alsof er leven in zat Toen schoot er een donkere gestalte heimelijk onder de beschutting van dc struiken uit naar het oude zomerhuisje. „De zwerver", fluisterde Dinah. „De moordenaar!" hijgde April, „Hoe weet je dat?" „Een moordenaar keert altijd naar de plaats van de mis daad terug. Dat heb ik 's in een boek gelezen". „Onzin", zei Dinah. „April..., kijk 's!l" „Hij gaat naar de veranda", zei April en kneep harder in Dinah's hand. .x, Dinah zei: „Laten we gillen! Laten we Bill Smith en Moe der halen!" Ze liepen de kamer uit, de gang op en naar beneden. On deraan de trap bleef Dinah staan, hield April terug en siste: „Luister eens!" Uit de keuken klonk gelach, vriendschappelijk gelach. En de stem van Bill Smith, die zei: „Nou, misschien zou ik hog wel een stukje cake lusten een klein stukje dan". En moeders stem: „Nog koffie? Ik heb ze net opgeschon ken". April en. Dinah keken elkaar een lang ogenblik aan. Toen liep Dinah op haar tenen door de zitkamer naar de voordeur en beduidde April haar te volgen. Ze glipten de deur uit en deden die geruisloos achter zich dicht, „April, ben jij bang?" fluisterde Dinah. April slikte dapper en zei; „U-hum-hum". „Ik ook niet", zei Dinah, in de hoop dat haar tanden niet zouden klapperen. „Dan vind ik, dat wij dat zaakje maar eens moesten opknappen". HOOFDSTUK 8 „Archie vergeeft het ons nooit", fluisterde April. „We hadden hem wakker moeten maken en 'm mee moeten ne men". „Hij moet morgen naar school", fluisterde Dinab, „in ieder geval zou hij nooit uit huis hebben kunnen komen zonder dat ze 't hoorden". Ze hield op en luisterde. Geen enkel geluid verstoorde de stilte. Van de struiken, die dicht bij elkaar op het maan ver lichte grasveld stonden, bewoog geen blaadje. Zonder ook maar het minste geluid te maken kropen ze langs de zijkant van het huis. „Als het de moordenaar is," mompelde April, „wat moeten we dan doen?" „Jij houdt hem vast", antwoordde Dinah, „terwijl ik Moe der haal. Dan kan ze de politie roepen en dan krijgt zij alle eer!" Het was nog altijd doodstil. Ze stonden een minuut lang in de schaduw van de muür en hielden elkaar stijf bij de hand vast. Het licht, dat uit het keukenraam scheen, maakte een grote, goudkleurige rechthoek op het gras. Toen, ineens, hoorden ze geluid. Een hekend geluid, dat ze nog banger maakte, juist omdat het bekend was. Het was het piepen van de scharnieren van de veranda-deur. Zachtjes en lang zaam, alsof degene, die de deur had bewogen, het heel stil letjes en voorzichtig had willen doen. Twee maal piepte het, Heerenveen schijnt boze plannen te koesteren in de ronde om de kam pioenstitel. Nadat eerst In Nijmegen een 20 achterstand in een 4—3 zege Werd omgezet, herhaalde de Noordelingen dit kunststukje, door in Maas tricht een schijnbaar hopeloze 40 achterstand nog in te lopen, ja zelfs de SLV.V.-ers voorbij te streven, om nog met een 7overwinning de moei lijke en verre reis naar Heerenveen te aanvaarden. schijnbaar niet veel voor de onder ste plaats in district V, want de eer ste ontmoeting in de halve competi tie met Emmen en Frisia wist Velo city met 3—0 van Emma te winnen. S.V.V. is er bijna De kans dat Schiedam er een nieuwe eerste klasser bij kriigt, is thans zeer groot geworden, doordat S.V.V. ook haar derde promotie- strijd tegen, V.U C. wist te winnen. Slechts één puntje scheidt de S.V.V.- ers van het eerste .klasseschap. Wordt de laatste ontmoeting tegen. - Excelsior gelijk gespeeld of verspe- len de Rotterdammers oen puntje te gen V.U.C.. dan is het feest in. Schie dam. zoals wel uit onderstaand standje blijkt: S.V.V, 3 3 6 9—1 Excelsior 2 i2 4—7 V.U.C. 33 4-9 Hercules' kansen stijgen De kansen dat Hercules in de tweede klasse kan blijven zijn na de wedstrijden in dit weekend aanmer kelijk gestegen. Niet alleen, doordat de Utrechters zelf van T.IJ.B.B. met 3—0 wonnen, doch hun grootste concurrent, do Musschen leden een. verrassende nederlaag tegen O.NA., zodat, wet Hercules ook de ont moeting tegen O.N.A. thuis te win nen, de beslissing zal vallen in de ontmoeting tegen de Musschen in Rotterdam. De stand is momenteel: O.N.A. 3 2 1 4 7—3 Hercules 3 2 1 4 7— 4 de Musschen 3 2 1 4 S— 6 T.IJ.B.B. 33 1—10 Met dat al staan de Heerenveners thans aan de kop Zij moeten mo menteel de eer delen met Ajax, dat op het kantje af Blauwwit er onder kon houden. Ook hier hadden de Ajaxieden een 4—0 voorsprong, maar de eindspurt van Blauwwit werd te laat ingezet, zodat de Meer- bewoners nog maar net met de hak ken over de sloot kwamen. Met dit al hebben de Blauwwitten, evqnals de M.V.V.-ers het zoet der overwin ning niet mogen proeven. B.V.V. stelde enigszins te leur. Hoewel de Bosschenaren tegen N.E.C. een technisch goed verzorgd spel te zlerx gaven werd het toch nog een 21 nederlaag. De tweede Bossche nederlaag in deze kam pioensronde, waardoor de stand thans als volgt is: Heerenveen Ajax NJ3.C. M.V.V. B.V.V. Blauwwit 3 1 3 1 2 1 3 1 2 20—16 13—11 12—14 12—15 8— 6 6— 7 Het Groningse Velocitas voelt bijna onhoorbaar. De tweede keer met hoger geluid dan de eerste keer. Een maal toen de deur werd geopend, en een maal toen bij weer '»rd gesloten, door een voorzichtige hand voor dichtsl aed. April en Dinah a tegelijk in stilte: „Ik moet haar niet laten merken, oang ik ben". Het had een schaduw kunnen zijn, die omzichtig de ve randa-trap afsloop. Behalve dan, dat hij een half flesje melk in zyn hand had, dat een ogenblik helder in het maanlicht glom. cn een schaduw kon geen half flesje melk dragen. De schaduw bewoog zich vlug over de hoek van het grasveld, een zacht geritsel in de struiken en dan.... stilte. De twee meisjes slopen voorzichtig, zonder leven te ma ken, langs de zijkant van bet huis en door het geheime paadje, dat ze door de struiken hadden gemaakt als ze met Archie soldaatje speelden. „Als het moet", verzekerde Dinah hijgend, „kunnen we altijd om hulp roepen". „Ik ben niet bang", loog April. Ze slopen de laatste paar meter van het pad ef tot achter de hortensiastruiken. Toen greep April Dinah's hand. „Het is upin upordupe", fluisterde ze. „H IJ is het". De man, die achter de hortensia's verborgen was. slokte de melk naar binnen alsof hij uitgehongerd was. Apnl en Dinah slopen vlug de nog resterende meters van het pad af, Hij keek. op, met een vreselijke angst in zijn ogen. „"Wees niet bang", fluisterde Dinah kalmerend, „Wij zul len U niet verraden". Hij klemde de melkfles vast in zijn handen cn deinsde te rug. April mompelde: „Ach meneer Sanford! En met melk van een dubbeltje een flesje! Ik moest eigenlijk de politie roe pen". Wallie Sanford staarde hen een ogenblik aan. Toen ver slapte de greep, waarmee hij de melkfles omklemd hield. Tenslotte glimlachte hij flauwtjes. „Drink Uw melk op", fluisterde Dinah, „U hebt bet nodig. Het is goed voor U". Instinctief begrepen zij, dat er maar heel weinig meer voor nodig was om hem een zenuwtoeval te doen krijgen. En even instinctief wisten zv, hoe zij moesten handelen. (Wordt vervolgd.) ZWEM BOND VOOR ROTTER- DAM EN OMSTREKEN Dc uitslagen van <dc tot heden voor de watcrpolo-competitie ge- j speckle wedstrijden luiden: Damesr RDZ 2—Merwcdc 3 5-0. VZC— RDZ 2 1—3, ZZPC-l'CG 1—1, PCGMerwcdc 11. Heren: 1c klus: WaterwegRDZ 4 2—4. VZC 2-ZPC 1—3. ZZPG —Waterweg 8—0, RZC 4—ZZVC 0—6, WaterwegVZC 2 ft—5; 2de klas: Rotterdam 3—8ZC 2 4— Rotterdam 3Merwcdc 4 21, SV H 5Rotterdam 3 25, SZC 2— SVH 5 4—6; 3de klas: RZC a— VZC -3 02, VZC 3-vZZFC 2 4-0, - ZZFC 2— Mcrwede a 2—1, RZC a ZZPC 2 0—0. (Ingezonden Mededeling). er is maar één C. HUISMAN BERGWEG 282

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3