Inundatie gaf grote problemen voor Flakkeese boer Toegangsprijs Diergaarde wordt verdubbeld ALS OUDERS VAN ELKAAR GAAN Schoon vacantieoord voor Rotterdamse Landbouwvoorlichting gaf uitkomst en droeg bij tot de oplossing Clandestien onder zoek Overgordijnen Wetenschap enpractijk hand in hand Sterk gestegen exploitatiekosten als motief Deugt de Jeugd niet?" Banale huwelijkssluiting is dikwijls de oorzaak Kind is meestal de dupe Van Tussenbroek's poppen in Parijs y TufMÜeutoppktf Kinderhuis bij Breda heropend Dinsdag 24 Juni 1947 FEBRUARI 1944. Grote gedeelten van Noord-Zeeland en van de Zuid-Hollandse eilanden worden op Jast van de Duitsers ont ruimd. Sluizen worden opengezet, binnendijken doorgegraven en in enkele dagen staat het land blank. Kostbare akkers worden over spoeld door het Inundatiewater, dat de rjjke vruchtbare grond mee dogenloos bederft, ras ruim vijftien maanden later kan het water worden afgelaten. De polders vallen droog, de boeren keren terug en hoewel het land door het giftige zoute water zeer te lijden heeft gehad: dank zj] de voortvarendheid van de landbouwvoorllchtings- dlenst en de energie van dè boeren kan direct met het herstel be gonnen worden. En wie nu door de polders rjjdt, waar goed twee jaar geleden het water nog stond, is verbaasd over-heteeen tot stand werd gebracht. Op Flakkee wordt een goede oogst verwacht, dank zij een juiste behandeling van de geïnundeerde polders. Zo'n oogst is voor de boer een vreugde, voor de bevolking van Neder land een zaak van levensbelang. Neen, men heeft op Flakkee niet bij de pakken neergezeten. Nauwe lijks was de inundatie een feit, of de iandbouwvoorlichtingsdienst in Middelharnis stelde pogingen in het werk om een indruk te krijgen van het- zoutgehalte in de polders. Het begon met een eenvoudige areome ter, maar de uitkomsten, die hier» mee verkregen werden, waren niet nauwkeurig genoeg. Het labo ratorium te Groningen was overbe last; bovendien leverde het vervoer van de monsters moeilijkheden op en zou later geheel onmogelijk wor den, Men moest in staat zijn, zelf langs chemische weg het zoutge halte in water en bodem te bepa len. De directeur der H.B.S. te Mid delharnis deed 'n mogelijkheid aan de hand. Hij -stelde ruimte, instru menten en chemicaliën beschikbaar en 'met bescheiden middelen werd een klein laboratorium ingericht. Een ondergedoken student uit Wa- geningen belastte zich met het uit voeren van de analyses en nu be gon een uitgebreid onderzoek. Het zoutgehalte in water en bodem werd nauwkeurig bepaald. De uitkom sten werden geregistreerd en ver werkt in „zoutkaarten", die een be trouwbare weergave verschaften van de verzouting van de grond in de verschillende polders. Proefvel den werden aangelegd, waarop men de invloed kon nagaan van het zoute water op de bodem. Men zocht naar wegen, om deze funeste invloed on gedaan te maken en men vond; dat gips het aangewezen middel was voor het herstel- En zo verkreeg men, nog voor dat de inundatie ten einde was, een gedetailleerd overzicht van de te volgen methode, om de drooggevallen polders weer be"-' bouwbaar te maken. Per geheime zender Inmiddels was het Zuiden van ons land bevrijd. In Middelharnis be greep men dat de uitkomsten van dit onderzoek niet alleen voor Flak kee, maar ook voor het bevrijde .Zeeland van belang waren. In Den Bommel woonde, boer Ja cobs, tegen het evacuatiebevel van de Duitsers in, nog steeds op -zijn geïnundeerde boerderij. Toen de verzetsgroep Albrecht, die op Flak kee opereerde, bij hem kwam met het verzoek, onder zijn dak.een ge heime zonder te laten plaatsen, stemde hij onmiddellijk: toe. Via deze zender werden de resultaten van het belangrijke onderzoek door gegeven naar bevrijd Nederland, waar men er zijn voordeel mee kon doen. Toen kwam de algehele bevrij ding en daarmee het eind ;Van de inundatie. Het water, dat niet op natuurlijke wijze geloosd kon wor den, moest door de gemalen worden weggepompt Maar of het nog niet genoeg was: de Duitsers hadden van verschillende gemalen de vitale de len verwijderd! Gelukkig hadden de polderbesturen in alle stilte voor re serve-onderdelen gezorgd. Zo viel na enkele weken het land droog. Op tijd klaar De boeren kwamen terug, betrok ken hun huizen voor zover mogelijk en togen aan t werk. En de Iand bouwvoorlichtingsdienst stond klaar met gefundeerde gegevens en waar devolle' adviezen. In gemeenschap pelijk overleg werd het bouwplan opgesteld, nadat op de juiste wijze met prijzenswaardige activiteit door Landbouwherstel aangevoerd gips was toegediend. Nu staan de gewassen in de geïnundeerde polders er alles bijéén genoemen, bevredigend bjj. Zou vroeger een Inundatie met zout water een oogstverlies van misschien 25 jaar tenge volge hebben gehad, nu is dit verlies voor een goed deel be- uerkt tot de schade, die de boer heeft, als htf niet verbouwen kan wat hij wil. Deze schade Is niet onaanzienlijk, maar hjj bouwt,, en het levert rijke vruchten op. De ambtenaar is een geziene gnst Zo doet de lanbouwvoorlichtings- dienst zijn nuttig werk. Niet alleen met bedrijfstechnische problemen houdt hij zich bezig: ook en vooral de economische zijde van de land bouw is een onderdeel van zijn taak. Het betreft hier een prachtig voorbeeld van samenwerking van overheid én volk. Door de boeren wordt dit alles zeer op prijs gesteld. De vereniging voor Bedrijfsvoor lichting op Goeree en Overflakkeé, die circa 500 leden telt, die samen circa 10.000 ba. cultuurland in bezit hebben, werkt parallel met de rijks- landbouwconsulent en zijn assisten ten. j -Allen werken mee om het land bouwbedrijf efficiënt te maken. De ambtenaren van de voorlichtings dienst 2ijn op de boerderij graag ge ziene gasten! Waarom zij niet? De boeren op Fiakkee, en in de (Ingezonden Mededeling), NIEUWE BINNENWEG 30 ROTTERDAM De boer ploegt voort. Bij voor spoed en tegenslag, bij oorlog en vrede. liet land roept, zon en regen dringen en de boer werkt, voor zich en zijn gezin, voor de gemeenschap. Er is een lijd geweest, dat men laatdunkend neerzag op de boer en zijn arbeid. Die tijd is voor bij. Men heeft begrepen, dat het boerenbedrijf een der belangrijk ste functiesin de samenleving vervult. De wetenschap maakte het landbouwbedrijf tot haar object. Zij vond middelen tof verhoging van de productie en ter verge makkelijking van de werkzaam heden. De boer maakte daar een dankbaar gebruik van. Wetenschap en practijk gaan thans in de landbouw hand in hand. De Iandbouwvoorlichtings dienst werkt in nauw contact met de boer. Eert sprekende ex ponent van deze samenwerking was de behandeling van de geïnundeerde polders, waarvan nevenstaand artikel een indruk geeft. DE directie van Diergaarde-Blijdorp ziet zich genoodzaakt roet ingang van 1 Juli de entree-prijs voor volwassenen van f 0.50 tot f 1.en voor kinderen van f 0.35 tot f 0.50 te verhogen. De tarieven voor scholen en grote gezelschappen blijven evenwel ongewijzigd. Deze maatregel komt niet onverwacht. Reeds lange tijd was bekend, dat de Diergaarde met de tot nu toe geldende tarieven, moeite had de eindjes aan elkaar te knopen. De wnd. directeur, dr. ir. D. Tollenaar gaf tijdens een persbijeenkomst een toelichting op het besluit tot verhoging. Diergaarde is geen pretpark! Men stond uiteindelijk voor de keus de nodige baten voor een slui tend budget te verkrijgen uit een verdere ontwikkeling van restau rant-bedrijf en vermakelijkheden, of de tarieven te verhogen. Wij hebben reeds enkele malen de vrees geuit, dat Diergaarde-Blij dorp zich, in eerstgenoemde zin zou ont wikkelen; dit tot schade van het andere geïnundeerde polders even goed, hebben in deze na-oorlogse ja ren titanenwerk verricht. Zij deden dit ten behoeve van zichzell, maar evenzeer ten behoeve van ons ge hele volk. Zij werken nog" steeds on der, moeilijke omstandigheden. 'óy kunnen nog niet concurreren met het buitenland, vooral doordat de bedrijven nog niet voldoende geme chaniseerd zijn. Alleen op Flakkee kunnen nog enkele honderden trac toren geplaatst 'Vorden, maar eens in de twee of drie maanden komt er een! Dit is maar een voorbeeld Het is daarom niet billijk, dat het Nederlandse volk zich al leen Walcheren herinnert, dat zo door de oorlog Is getroffen- Zeker.; het was erg op Walche ren en de Walcherse boeren ver dienen aller steun en hulp, Maar op Flakkee c.s. was het net zo erg! En wij kunnen het ook een beetje begrijpen, dat de boeren op Flakkee het een beetje wrang vinden, dat de boe ren in de ongeschonden streken goed verdiend hebben, waar zij een of twee oogstjaren strop hebben gehad. „Waarom niet allemaal wat armer?", zo vragen zij. Maar de boer ploegt voort. Bij voorspoed en tegenslag. Hem bluft geen keus- De natuur is de stok achter de deur. Het land roept, de boer gaat, Hij verricht zijn arbeid, die heilzaam is vqor alle mensen. Hij verdient het, als hij ook wat darntl aarheid en waardering oogst. TUINKALENDER DINSDAG 24 JUNI. In de moestuin is de oogst van doperw ten,, tuinbonen, kropsla en bloem kool in volle gang. Vele andere ge wassen bevinden zich in hun gloei periode en vragen de nodige ver zorging. Van de stokbonen worden de ranken bij de stokken opgeleid en losjes met raffia vastgezet. Bo nen zijn links windende planten en groeien met hun rankm tegen de zon in. Tomatenplanten worden in de tuin thans tok bij stokken opge leid. Men verzulme niet om de zij- scheuten, dié zit in de bladoksels ontwikkelen, steedsie blijven ver wijderen. Zomencortelen, worden op 4 a 5 centimeter uitgedund, late bièten op 15 centimetei en ramenas op 20 centimeter. Daardoor kunnen deze gewassen zich beter, ontwikke len. Ten sloffe spreekt het van zelf, dat men de onkruiden ook voortdu rend blijft bestrijden. S. L. II. De kans op een echtscheiding be gint reeds.bij de keuze van de le vensgenoot, dus vóór er van een huwelijk sprake is; voert die keuze later inderdaad tot echtscheiding dan wordt daarmee bewezen, dat geen van beide partners voldoende voorbereid was voor de taak om met de ander samen te werken en tor 'n behoorlijk huwelijksresultaat te geraken. Menig huwelijk komt niet tot stand, omdat de een of de ander hoopt een levend wezen te hebben gevonden met wie hij (zij) het leven wil delen, doch het komt tot stand onder omstandigheden die niets te maken hebben met de persoon van de ander. Veel van die „omstandigheden" laten zich als volgt omschrijven: „het verlangen, om jindelijk een eigen thuis te hebben'', „het hebben van iemand, naar wie men 's avonds wel wil terug keren", „hét verlangen een voornamer "positie in te nemen in de kleine wereld zijner omgeving", „het verlangen naar geld", „de wens niet langer alleen te blijven; of-voor zichzelf alleen te ezelen", „het onlesbare verlangen naar kinderen", enz., maar dat zijn allemaal meer oorza ken dan redenen, die nimmer op zichzelf alleen zullen leiden tot een gelukkig huwelijk Dikwijls verhinderen al deze kwesties de mensen die eigenlijk kilometers van elkaar afleven wat hun innerlijk betreft, om voor het oog, uit elkaar te gaan, cn daarom blijven zij uit 'sleur bij elkaar wonen onder een en hetzelfde dak, hoewel zij reeds lang in feite gescheiden zijn. Oorlogshuwelijken la'tijden van oorlog bestaat er altijd een hausse in huwelijken, maar de meeste worden voetstoots, zomaar-ineens, gesloten, of „omdat het zo leuk is getrouwd soldaat-en-soldaten-vrouwtje te zijn'V of „uit vrees, dat men zal over schieten na de oorlog, als cr dan een mannentekort zal zijn", of „omdat men bang is in normale tjjden geen man-naar-z'n-rin te vinden* dit zijn allemaal overwegingen die niets uitstaande hebben met het innerlijk van de ander, overwegin gen die: leiden tot de ontstellende toeneming van huwelijksverbrekin gen zodra de oorlog voorbij is; Want dergelijke verbintenissen, vaak gesloten nadat men elkaar am per heeft leren kennen in een paar dagen, kunnen noch de schok ver dragen van enige tijd niet bij elkaar te kunnen zijn. (de frontdagen}, noch de grotere schok van het plot seling weer bij elkaar komen (front verlof), welke tijdelijke hereniging menigmaal tragisch gecompliceerd wordt, doordat de mannelijke part ner de gevolgen draagt van in de strijd betrokken te zijn geweest (verwondingen, e.d.). De hereniging van twee zulke vreemden-voor-elkaar loopt meestal uit op een elkaar wederom ontmoe ten onder totaal andere omstandig heden, of, om het eens anders te zeggen: bij {chril, meedogenloos daglicht, bij een wreed licht waarin alle teleurstellingen en gebreken verscherpt worden; in ieder geval is het een heel ander licht dan toen men elkaar voor het eerst ontdekte, en toen het de heide betrokkenen „schemerig werd voor de ogen. zó opgewonden voelden zij zich, ter wijl om hen heen heel de maat schappij op zijn kop stond". Opmerkelijker zijn de echtschei dingen van paren die reeds geruime tijd lief en leed gedeeld hebben, dus in een huwelijk voortleven, dat hun beiden eerst gewenst en voldoening-, schenkend toeleek. In veel van die gevallen is er niets gebeurd, dat be schouwd zou kunnen worden als een „geschonden vertrouwen", of als een „verstoring", ontstaan doordat door dr. LYDIA SICHER, M.D., Ph. D. een van beiden meer is gaan gevoe len voor een derde. Zeer dikwijls zijn het louter factoren van buiten af, verbonden met'de levensstijl 'van een van beiden, waardoor een band verbroken wordt, die de andere partner nog steeds, bewust of onbe wust, voor zichzelf geldig acht. De rang bijvoorbeeld, die een man bekleed heeft toen hij voor zijn land vocht, cn die hem dikwijls meer deed lijken, dan zijn burgerbaantje hem veroorloofde, kan hem cn zijn vrouw een plotseling huwelijk be zorgen, dat zich naderhand vanzelf oplost. Ook kan iemand soms een talent ontwikkelen, waardoor er langza merhand een roep van hem (haar) uitgaat, waarbij de andere levensge noot in dó schaduw blijft en niet langer behoort tot het levens -actief doch tot het levens-passie/ van de langzamerband-beroemd-'gewor- dene. Menige vrouw die haar man ge schraagd heeft door de moeilijke beginjaren heen en die dikwijls, juist tengevolge van die harde jaren, haar aantrekkelijkheden heeft moeten offeren en de gelegenheid gemist beeft zichzelf verder te ont wikkelen, ziet zich aan de kantj ge schoven op het ogenblik, dat haar man een positie bereikt waaraan in zijn ogen een nieuw prestige ver bonden is, welk prestige hem slechts verleend kan worden door een nieuwe levenspartner, dus door het „afdanken van de oude, getrou we levensgezellin", IJdelheidsprikkels Aan de andere kant ondervinden veel mannen, die zich afgebeuld hebben in een werkkring die hun niet aanstond, maar die zij aanhiel den om hun vrouw een meer dan behoorlijk bestaan te verzekeren, dezelfde teleurstelling als moeder- de-verwende-vrouw op hen gaat neerzien, omdat ZIJ „een te fijne dame is geworden voori zo'n een voudige werkezel". IJdelheid en de jacht naar aanzien zijn maar al te vaak „de derde in het spel" bij een partij die slechts voor twee spelers bedoeld is. Weer een andere factor is, dat de ervaring van onafhankelijkheid, door menige vrouw in oorlogstijd ver worven, een zo „gunstige economi sche onafhankelijkheid" is, dat zij daaraan de „moed" ontleent vaar wel te zeggen aan de soms zeer slechte omstandigheden welke zij vroeger „verdroeg", cn soms uit laf heid verdroeg. Problemen' die slapen zolang het tredmolenleven rustig voortkabbelt, kunnen wakker worden en dan kun nen zij krachten oproepen die een huwelijksband verbreken die in feite geen band was. Hcmel-en-aarde „Huwelijken worden in de hemel gesloten", men neemt dat woord graag in de mond. Maar de aarde schijnt huwelijks ontbindingen en echtscheidingen te begunstigen. Slechts een veel beter ontwikkeld soort mensen, mensen die elkaar kennen, elkaar begrijpen en waarde ren, en die voorzien zijn van een diep sociaal bewustzijn, zal kunnen waar-maken dat het huwelijk een eeuwigheidstaak is voor twee; t— dat het'huwelijk een uitdagende eis bevat om samen de weg te gaan, die slechts voor twee alleen bestemd is. En dat deze weg'slechts met suc ces gegaan kan worden, als de ge kozen partner werkelijk deelgenoot- in-Alles is en niet een willekeurig wezen waar men voordeel uit kan slaan ten eigen bate! (Slot volgtJ. Harry van Tussenbroek, wiens poppen en marionetten op de Kersttentoonstelling van de V, U. zovele Rotterdammers in verruk king hebben gebracht, exposeèrt zijn werk thans te Parijs in de Ga lerie de rOrfóvncrie ChrJstoJJe, waar de Nederlandse ambassa deur jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sfcachomver Vrijdag; j.L eon tentoonstelling van Hol- landse - decoratieve kunst heeft geopend. culturele-doel van de tuin. Op deze weg, die onherroepelijk tot vermin king van ons Dierenpark moest lei den, is" tie tegenwoordige leiding gelukkig ten halve gekeerd. Dit wil echter niet zeggen, dat er verande ring komt. in de wijze van exploita tie van de Rivièra-hal! Maar vóór alles zullen de inkomende gelden thans besteed worden aan de ont plooiing van het park. aan uitbrei ding van het dierenbezit. verfraaiing van de tuin en nieuwbouw van hok ken en verblijven. Dit is evenwel niet mogelijk zonder tariefsverho ging. zo zei de de heer Tollenaar. Dc bestaande tarieven golden vóór de oorlog reeds maar inmid dels zijn de exploitatiekosten enorm gestegen. De lonen van het perso neel zijn nagenoeg verdubbeld, ter wijl de kosten van het voeder voor de dieren in sommige' gevallen acht maal hoger zijn dan vóór 1940. Uitheemse dieren zijn sterk in prijs gestegen. Het is moeilijk tegen Dollar-Amerika op te bieden. Voor de giraffe b.v. waarmede de Dier gaarde eerstdaags verrijkt wordt, moet circa f 12000 neergeteld wor den, waarvan alleen al f 3000 aan transportkosten van Mombaza <0. Afrika) naar Rotterdam. Het onderhoud van de wegen vergde in 1946 rond f 30.000 hetgeen zoggen wil, dat elke bezoeker circa drie cent in deze kosten heeft moe ten bijdragen. Plannen tot uitbreiding van het park zijn er vele. maar de kosten van nieuwbouw zijn sedert 1940 ver drievoudigd. Minder bezoek? Dat de voorgenomen tariefsverho ging het bezoek aan de Diergaarde sterk zal doen verminderen achtte dr. Tollenaar niet waarschijnlijk. Tenslotte betaalt men in Artis en in andere dierenparken van ons land reeds langen tijd f 1.of drie kwar tjes entree. Bij toepassing van het nieuwe ta rief Wordt gerekend op circa 600.000 bezoekers jaarlijks. In 1946 waren dit er 725.000. Een groot gedeelte hiervan leverden scholen en grote gezelschappen, die vooral in de zo mermaanden de tuin bezoeken. De entree-prijs blijft voor deze groepen f 0.25 per persoon, hetgeen vooral belangrijk is met het oog op hel opvoedend karakter^ van de Diergaarde. De prijs voor een jaar abonnement blijft eveneens ongewij zigd. Knipkaarten worden echter niet meer verstrekt. In de periode van 1 October tot 15 Maart, wan neer er minder in de tuin te zien valt, geldt een uniform tarief van f 0.50 voor volwassenen en kinde ren. Plannen en wensen Zoals \vij reeds schreven, zal de kinderspeelplaats en kleuterschool bij de hoofdingang van het park verdwijnen en plaats moeten maken ffnzezonden Mededeling). ZWITSALAX Zwttsal-Apéld oor n voor een vogelverblijf cn weide en. vijver voor Flamingo's. Hiervan zul len er begin Juli een aantal arrive ren. De kleuterschool zal na afloop van het zomerseizoen worden ver plaatst naar de cantine van de gro te speelweide achter in de tuin bij de ceintuur-spoorbaan. Wanneer bet vogelverblijf aan de ingang van de tuin gereed gekomen is. zal men vut voering kunnen geven aan de plannen tot^ bouw van een tavia-bar in de Rivièra-hal. op de plaats waar nu vele kleine vogels achter glazen wanden een minder geschikt verblijf hebben. Diergaarde Blijdorp zal eerlang over een modern ingericht aquarium beschikken. Het zal verrijzen aan. de hoofdverkeersweg Rotierdam-^- Den Haag. De uitvoering van dit plan hangt echter af van het tijdstip wanron bet gedeelte Stadhouders- weg langs het park) zijn nieuwe be stemming zal krijgen. Hiervoor dient eerst de ceintuur-spoorbaan te ver dwijnen wat nog enkele jaren op. zich zal laten wachten. Inmiddels wordt met alle beschik bare middelen gestreefd naar verbe tering van het bestaande complex verblijven en weiden. De laatste zullen op andere wijzen worden in gedeeld, waardoor de daarin.aan-, wezige dieren binnen het gezicht blijven van het publiek. Tal van dierenverblijven, worden, bijgebouwd om de nieuwe aanwin sten w.o. een aantal pinguins, een- plaats te geven. Tot slot deejdp dr. Tollenaar me de. dat de beplanting van de tuin zal worden voortgezet, opdat ook'in dat opzicht de Diergaarde binnen enkele jaren tot de fraaiste in Ne derland behoort. Ook de plantenkassen, de „troe telkinderen" van de heer Mark, zullen worden aangevuld met tropi sche planten o.a. uit 's Rijks plan tentuin bij Buitenzorg op Java. Volgend jaar. van 19 Maart tot Pasen zal in de- Rivièra-hal weder om een Primavera worden ingericht, gevolgd door een grote bloembollen- tentoonstelling. Diergaarde-BIijdorp geniet meer en meer bekendheid in NederlancU De belangstelling voor de. kwekers" van de Primavera is reeds ^root.: Woensdag komen enige Belgische azalia-kwekers op bezoek om de si tuatie ter plaatse in ogenschouw, te nemen. Voor grote groepen vreem delingen is zy éen der voornaamste,; trekpleisters van de Maasstad ge worden. Dat de leiding van het partef slaagt in de verwezenlijking van haar plannen tot uitbreiding en ver-: fraaïing, is dus tevens een Rotter dams belang! Geen moeite is- de Commissie voor het Vacantïekindcrfeest te veel geweest en zo heeft zij dan toch haar doel bereikt: Maandag- Ochtend is het Fraaie Vacantiekin- Het Vacan tiekinderh uis in UI venhout is heropend. Duizenden Rotter damse schoolkinderen zullen weer kunnen genieten van een driedaags verblijf in de heerlijke dennenbossen. 25) door Craig Rice Vertaald door Ada Campers. ..Zullen we hem aan de politie over leveren?" zei Dinah tegen April. „Laten we dat nou niét doen", zei April tegen Dinah. „Daar is hij een veel te aardige vent voorl" „Hij heeft een vriendelijk gezicht", zei Dinah. „Niet één moordenaar heeft een vriendelijk gezicht." „Tenzij het een bedriegelijk vriendelijk gezicht is", zei April, „Kijk'hem eens aan. Hij zou nog geen vlieg kwaad kunnen doen". „Ik k ij k hem aan", zei Dinah. „Hij ziet er hongerig uit". Ze keek de verbijsterde man dreigend aan en zei streng: „Drink die melk op!" „We'kunnen hem eten geven, en dan komt hij wel weer bij", zei April. ..Maar waar voor de dupuivupel kunnen we hem verbergen". Wally Sanford zette 'met bevende hand de melkfles neer, „Ik heb mijn vrouw niet vermoord", zei hij. „Natuurlijk niet", zei Dinah. „Dat wisten we wel. Wij pro beren juist te bewijzen, dat U het niet gedaan hebt". Hij staarde hen aan. „Vanmorgen kreeg ik een krant te pakken. Dat moeten jullie geweest zijn, die de politie ver teld hebben dat' de schoten om half vijf gehoord werden. Maar het was niet half vijf. "Want ik ben om dertien minu ten voor vijven uit de trein gestapt en-ik heb de schoten ook gehoord". „Vertel dat niet aan de politie", fluisterde Dinah, „of ze zullen ons een massa lastige vragen stellen". „Maar waarom hebben jullie de politie dan verteld, dat het half vijf was?" vroeg Wallie Sanford. „Omdat we niet geloofden, dat U Uw vrouw vermoord hebt", zei April, „daar bent U geen type voor". Hij kreunde en begroef zijn gezicht in zijn handen. „God alleen weet, dat ik het heb willen doen", mompelde hfj. Dinah en April zwegen een. ogenblik tactvol. Toen zei April: „Luister eens, vrind. Waarom blijft U hier rondhan gen? Waarom neemt U. de benen niet?" „Ik móét hier zijn. Ik móét in dat huis zien te komen". Hij balde zijn vuist en beet op de tweedeknokkel van zijn linker wijsvinger. „Het was h'éar huis, weet jullie, niet het mijne.1 Zij heeft het gekocht". Hij scheen te zijn vergeten, dat zijn gezelschap uit zijn twee kleine buurmeisjes bestond. Dinah en April voelden het. April gaf Dinah ecu por met haar elleboog en zei: „Nu gaat U zeker met Polly Walker trouwen". „Trouwen?" zei hij, „Met haar? Nee zeg! Het zat zó. Dc heb het niet gedaan. Dinah stootte April aan en fluisterde: „De dijk is doorge broken". April knikte. Het was een uitdrukking, die ze allebei goed kenden. Het gebeurde wel eens, dat Archie iets moest be kennen, en niet uit do eerste paar \yoorden kon komen, tot dat ineens de1 bekentenis als een stroom, eruit kwam. „Ik ontmoette haar", hijgde hij. „Ik vond haar aardig. Misschien heb. ik haar een beetje gevleid. We hebben samen heel vaak geluncht Dat had ik niet moeten doen. Maar ik bracht haar in. de waan dat ik.... invloedrijke personen kende. Dat was natuurlijk niet waar. Als het niet om Flora was/als het niet om Flora was geweest....-.dan zou ik han delaar in onroerende goederen geweest zijn. Nu ben lk be heerder van grondbezit. Dat is het verschil. Ik denk» dat ik nu Flora's bezit ook te beheren zal krijgen. Als ze me niet hangen. O nee, in deze staat hangen ze de mensen niet Maar ze kunnen me niet schuldig verklaren, want ik ben onschul dig. Ik heb haar niet vermoord. Ik wilde het doen,,., en wie heeft het niet willen doen. Maar ik heb het niet gedaan. Ik zal het alleen nooit kunnen bewijzen. En Polly, Ze had hier nooit in gemoeid moeten worden. Het is iets vreselijks. Zij heeft Flora ook niet vermoord. Ik ben er zeker vin! Ik weet het zeker!" „Kalm, kalm jongen", zei Dinah, „Geloof me", zei Wallie Sanford, „jullie móéten me gelo ven. Ik was te weten gekomen, dat Polly naar het huis zou gaan. Ik wist waarom. Ik was bang. Kijk. het kwam zó. Ik ging vroeg van kantoor en. nam de trein. De trein was hier om dertien voor vijven aan. Ik nam de kortste weg over het open terrein. Ik wou haar vóór zijn. Ik wist waarom ze Folly wou spreken. Ik wou niet..,." Hij hield even op, schepte adem en zei: „Ik was vlak bij het huis. Ik hoorde de schoten. Twee schoten. Toen reed er een auto de oprijlaan af. En nog een auto. Ik rende het huis in. Daar lag ze, op de vloer, Vermoord". Hij wierp het hoofd achterover en mompelde: „Ik vond het niet erg. Ze was slecht.jullie hebt er geen idee van, hoe slecht ze was". April en Dinah grepen elkaar weer bij dc hand. „Ik liep weg", fluisterde Wallie Sanford, „ik wist, dat ik de eerste zou zijn, die ze zouden zoeken. En nu zóéken ze me. Ik heb me verborgen gehouden Maar ik ben moe. O, ik ben zo moe". Hij begroef zijn bleek en ingevallen gezicht in zijn handen. „Melk en eten cn kranten stelen! Misschien zou het maar het beste zijn, als ik mezelf aangaf. Maar ze zouden.,., ik bedoel. ik zou niet kunnen bewijzen „Stil nou maar", zei Dinah zacht en warm. „Wat TJ nodig hebt is een flinke nachtrust". „Een flinke nachtrust", herhaalde April, „en bet vrije veld. Het vrije veld, zo ver hier vandaan als U in de gauwigheid maar kunt komen. Er zijn treinen, weet U, en bussen. Of misschien zou U er heen kunnen liften". Ze keek naar Wallie Sanford's bleke gezicht en voegde er haastig aan toe: „Als ik iets verkeerds heb gezegd, geef me dan maar een draai om mijn oren". „Eerlijk" zei Dinah, „misschien zou het 't beste zijn, als U een heel eind weg ging. Dan zou U veilig zijn". „Veilig", mompelde hij, „veilig. Ik zou veilig kunnen zijn. Maar ik kan nu niet weglopen, weet jullie, Ik moet het tot het eind toe volhouden. Omdat ik in dat huis moet zien te komen. Daar heeft ze hét bewijs verborgen. Als ik het niet vind, zal de politie het vinden." „Vertel ons, waar het is," zei April, '„dan zullon wij het wel Vinden". Hij staarde haar aan. „Als ik dat maar wist", zei hij. „Als ik maar ooit geweten had, waar Flora het had verborgen. Als ik het had kunnen vinden en het had kunnen vernieti gen. denken jullie dan, dot ik met haar getrouwd zou zijn?' „Bent U dan niet met haar getrouwd, omdat U voor haar bekoorlijkheid bezweken was?" zei April. Dinah schopte April cn zei: „Hou je gezicht!" (Wordt vervolgd.) gelegen temidden van de':'; >utse bossen nabij Breda o£- derhuis, i, Ulvcnhoutse I ficiccl heropend.. Dc gehele .zomer zullen er, telkens voor drie dagen en plm, 60 tegelijk, kinderen van de hoogste klassen der Rotterdamse lagere scholen weer kunnen genie ten van het onbezorgd 'samenzijn' met hun kameraadjes en onderwij zers in de vrije natuur. 35 jaar be- staat nu het V.K.F. Eendaagse school-uitstapjes naar badplaatsen in de buurt heeft het weten te bren gen op een driedaags verblijf in dit'; eigen vacantichuia en bet streven is, hier zeven of meer dagen van te maken! De kinderen sparen voor een deel zelf het nodige geld bijeen, de rest' moct komen van de burgerjj, en voor grote en kleine gaven is men zeer dankbaarl De bezetter heeft in het mooie interieur van het gebouw geduren de vijf jaren veel schade aangericht, men trof het huis in '45 in desolate toestand aan, maar men is -ér al aardig in geslaagd, de tekorten aan; te vullen, mede dank zij de hulp van Volksherstel cn talrijke andere instanties. De slaapzalen, keuken; wasinrichtingen, eetzaal, alles ziet er even keurig uit. De heer van Driel, gedurende 24 jaar voorzitter van het V.K.F„ sprak een welkomstwoord, de buri gemeester van Nieuw-Ginnlken, op het terrein van wiens gemeente hei Vacantiekinderhuis ligt, merkte op, dat dc kinderen zich steeds prettig, en ordelijk gedragen, de heer Moret (Ned, Onderwijzersverecn., afd. Rotterdam) hoopte, dat dc gemeen-; te, dio indertijd haar financiële steun om bezuinigingsredenen moest intrekken, deze weer zal gaan ver lenen. Namens de Rotterdamse Va- cantieschool en „Vacantievreugd? werden geschenken onder couvert j aangeboden. De wethouder van On-, dcrwijs en Volksontwikkeling was vertegenwoordigd door de heer van Doorn en mej. Schaap, inspecteurs bij het onderwijs. De laatste hees de: vlag ten teken van de officiële ope- ning. Onderwijl trokken de kinderen zich van dc officiële plechitghciö - weinig aan cn genoten volop van vrijheid en spel in de heerlijke den nenbossen! Nieuwe sleepboot-voor Wijsmuller Door bemiddeling van het make- laarskantoor Jaco. Pierot Jr. and Sons Inc. te New York heeft de N.V. - Bureau Wijsmuller te IJmuiden. de 'i beschikking gekregen over een in 1945 gebouv^c diesel-electrisché. sleepboot van de Amerikaanse Mari ne. De sleepboot krijgt de naam Nooïd-HolIancL

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3