HET ROTTERDAMSCH PARCQL Belgisch ministerie van onderwijs door brand vernield Beroep op de Indonesische socialistische partijen Balkan-commissie verklaart; alle partijen schuldig Zesjarenplan voor landbouw "1 Vrij, onverveerd ;f Ét Zeventien doden, 25 gewonden Employé's ingesloten in de dakgoot PAROLCSCOOP S.S.-er-dominee preekte Hij deed 't voor zijn oude vader Vluchtelingen zijn politiek actief Brief van de P.v.d.A Weerbericht Jam en stroop nog niet van de bon Tabak 2 reserve niet meer geldig Herstel van wederzijds vertrouwen noodzakelijk Griekenland: vervolgt minderheden Joegoslaviësteunt guerilla's Yier jaar met aftrek Fabrikant pleegde verduistering Geen zeepbon deze week MILITAIRE ACTIE? Vliegtuigbotsing op Ypenbürg Rinkel uitgeschakeld Deelen's Commandant krijgt een jaar Winst van 40.000 H.A. land en f 54 millioen deviezen l Kruideniers uiten? hun misnoegen Sleepbootstaking duurt voort Red. en Adm. lange Haven 141, Schiedam teL 69300 j Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal in losse nummer* 0,09 s DE SCHIEDAMMER Ultgova Stichting „Het Parool" Postgiro 398&S4 Bankiert Amsterdamsdte Bafifc te Botterdam PL Directeuri B. de Vries PL Hoofdredacteur» Th- Bamdcer iWoensdag 25 Juni 1947, Zevende jaargang, No. 145 M .'A. Een hevige brand heeft gistermiddag de twee naast elhaar liggende gebouwen van het Belgische ministerie van onderwijs te Brussel vernield. Het personeel op de bovenste verdiepingen werd door het vuur ingesloten. Sommigen sprongen van dé vierde o£ vijfde ver dieping naar beneden, anderen kwamen in de vlammen om. Zeventien employe's werden gedood, 25 gewond, De brand begon om vier uur In een kelder van het gebouw, waar onderwijsfilms en na de bevrijding in beslag genomen films van de U-F.A. waren opgeslagen. Men ver moedt dat het vuur is ontstaan doordat een employé hier met een lucifer licht heeft willen maken (de arbeiders in het Brusselse electrici- teitsbedryf waren 's morgens om negen uur in staking gegaan), hoe wel de films in brandvrije kluizen waren opgeborgen. Er klonken twee explosies, en korte tyd later had het vuur door het trappenhuis en de liftkoker de bovenste verdieping bereikt, waar het archief snel vlam vatte. De employé's op de bovenste ver diepingen waren hierdoor geheel geïsoleerd. De brandweer kon het vuur onvoldoende bestrijden door dat de druk op de waterleiding niet groot genoeg was (ook de ar beiders bjj de waterleiding waren 'e morgens in staking gegaan. Ladders te kort Uit de ramen van de vierde ver dieping konden de ingeslotenen met ladders worden gered. Voor de vijf de verdieping waren de ladders echter te kort. Een paniek maakte zich van de overgeblevenen meester. Zij stonden in de dakgoten, terwijl het vuur, door de wind aange- VERDEDEN WEEK schreven we dat een der drijfveren van het plan-Marshall haast is. De tijd dringt en het besef hiervan ken merkt de gehele atmosfeer en dat sleept zelfs de Russen mee. Want niet alleen hebben Stalin en Molo- tof toegestemd in een gedachten- wisseling met Bevinden Bidault te Parijs, maar ztl hadden er zelfs geen bezwaar tegen, dat Molotof •reeds de 27sta in de Franse hoofd stad zou zijn. Voor de hoofdgedachte voelen de Bussen wel iets, n.l. dat het nuttig en nodig is, dat de Europese landen zo spoedig mogelijk herstellen en dat zoiets het gemakkelijkst gaat met Amerikaanse steun. Discussie kar. er dus alleen rijzen over de nadere uitwerking van deze hoofdgedachte, bijvoorbeeld: moet die steun verleend worden aan Europa als een geheel of aan de verschillende landen apart? Natio nale souvereiniteit moet niet in het gedrang komen en verwoeste lan den hebben recht op een voorrangs kaar t. Maar het Amerikaanse Con gres en het Amerikaanse publiek konden wel eens van mening zijn, dat de zaak beter in één keer voor allen tegelijk afgedaan moet wor den geen tweede UNRRA, doch een grote en grootscheepse Mars hall-actie in eens. De komst van Molotof is reeds een bemoedigend iets. Maar daarom behoeven de dis cussies niet bemoedigend te zijn. want sedert het verdrag van Pots dam in 1945 zijn alle Russisch. Amerikaanse samensprekïngen in botsing van meningen geëindigd; ir. Bevin en Bidault kan men dus nu bemiddelaars zien, die het niet tot nieuwe Amerikaans-Russische hotsingen willen-laten komen. ^Namen van Russen, die, de een al sinds vele jaren (Litwinof), de ander (Maisky) minder lang van de „voorgrond verdwenen en in re serve worden gehouden, springen mede weer naar voren in de be richtgeving, omdat het best zou kunnen, dat Molotof hen zou willen gebruiken, nu hij misschien „ver strikt" wordt in een nauwer en vriendschappelijk contact met het Westen. Beiden kenden het Westen en stonden er niet slecht aange schreven. Het regent uit alle windstreken bijvalsbetuigingen en aanmoedigin gen voor de bijeenkomst die Vrij dag te Parijs begint. Bijzonder ver gaat Italië; „het gewed op Washington of Moskou, kan nu ophouden", klinkt het van daar, „want dat haalt maar een strijd binnen waarbij Italië ge kraakt zal worden. Kan Italië ech ter weer handelstoegang krijgen tot de Balkan, dan leeft het weer op. Italië zal de eerste vijf jaar 600 millioen dollar per jaar nodig heb ben en het wil wel alles geven om ze te verwerven, al z'n kwik en al z'n zwavel en het zal z'n productie op alle gebied opvoeren tot 120 Het was heden het duidelijkste blijk, hoe hoog de verwachtingen reeds gespannen zijn! Wie weet, wie weet! wakkerd, steeds dichter bij kwanven de rook hen dreigde te verstikken. Sommigen sprongen naar beneden; zij werden dood opgenomen. Vreselijke taferelen Eert jonge vrouw, wier Weren en haren brandden, klom op het ven- sterkozijn en liet zich van de zeven de verdieping fe pletter vallen. Een andere vrouw sprong gillend van angst van de vierde verdieping en stortte door een glazen dak. Nog twee andere vrouwen wierpen zich in hun wanhoop uit de ramen. Een ooggetuige, die zich in het ministerie bevond, vertelde: „Om streeks kwart over drie hoorden wij twee ontploffingen. Het leek wel alsof beneden in de straat twee zware vrachtauto's op elkaar reden. Hierna volgde een geweldige ont ploffing, die tot op de zevende ver dieping voelbaar was. Wij holden naar de gangen, waar ons reeds een brandlucht tegemoet kwam en bij de trappen gekomen, zagen wij zware rookwolken door de liftkoker omhoogstijgen. Ontzet gingen wii naar de vensters. Vrouwen gilden en huilden en de mannen vloekten. Het' vuur kwam steeds nader. Be neden in de straat verschenen de brandweerauto's en de ladders wer den omhoog gedraaid. Onder ons werden mensen gered, doch de lad ders waren te kort om ons te be reiken. De hitte werd ondragelijk. Wij vluchtten in een klein kantoor ea maakten ons gereed om uit het raam te springen. Gelukkig waren op dat moment de magirusladders gearriveerd en eindelijk werd een ladder ~oor ons raam gedraaid. Er was een oorlogsinvalide onder ons met eet. houten been. U kunt u voorstellen wat het gekost heeft deze man naar beneden te brengen, Hu-ma gingen twee vrouwen. Had den wij nog twee minuten moeten wachten, dan waren wij gestikt. De vlammen sloegen reeds door de deur... Eerst toen een magirus-ladder was aangerukt konden ook de achtergeblevenen worden Devryd Toen de laatste op de ladder stapte was het vuur op twintig meter ge naderd. Tegen vijf uur was de brandweer het vuur meester. De beide ^gebou wen van het ministerie waren toen geheel uitgebrand. De belendende drukkerij van het dagblad „Le Mo- niteur" en het Senaatsgebouw dat aan de achterkant aan het minis terie grenst, liepen geen schade op. Een keten van gehelmde soldaten heeft waardevolle boeken en schil derijen en overblijfselen van de ver brande archieven in veiligheid ge bracht. Nationale ramp Men heeft tot dusver zeventien doden geborgen, maar het Is nog niet bekend of er nog slachtoffers onder het puin kunnen liggen. Zes tien gewonden liggen ln het zieken huis; negen konden naar hidA. te rugkeren. Bij de hervatting van de senaats zitting heeft de voorzitter gister avond een korte verklaring afge legd betreffende de brand, die h# een nationale ramp noemde. Minis ter-president Spaak beeft beloofd, dat de regering alles zal doen om het lot der gewonden te verzachten en de gezinnen der omgekomenen hulp te verlenen. Onder algemene ontroering werd de zitting ver- (Eigen verslaggever) In de noodkerk te Hurwenen heeft een S.S.-er dominee onder ge wapend toezicht en met toestem ming van de kerkeraad Zondagmor gen gepreekt naar aanleiding van de tekst „Wie Uwer zonder zonden is, werpe de eerste steen o p m y", aldus meldde "„De Gecombineerde", een blad dat ln Leerdam wordt ge drukt. Hieronder volgt het resultaat van ons onderzoek naar de juistheid van dit bericht. De beide zoons van dominee Ha- veman uit Tiel studeerden theolo gie, de een is thans predikant m Hurwenen, de ander werd voor de oorlog hulpprediker onder de arbei ders m de Wieringermeer. Hij werk te overdag als grondwerker en ver richtte 's avonds pastorale arbeid op een wijze, waardoor zij, die om gingen met hem, niet in de can tine zaten, doch by hem bleven. Toen de oorlog kwam werkte hij onder de N.S.B.-ers. Hij nam dienst bij het Legioen en ging naar Rus land. Na ae oorlog meldde hij zich bij de autoriteiten en werd gedeti neerd. Zaterdag 10 Mei kwam hij in Hurwenen, in de pastorie van zijn broer, met verlof om zijn vader te bezoeken die een hartpatiënt is en een hevige aanval had doorstaan. Na overleg met de kerke raad heeft gedetineerde Have- man de Zondag daarop ge preekt, eigenlijk alleen om zyn zieke vader die de dienst bij woonde' een genoegen te doen. Op 1 Juni is de oude dominee overleden. De oude mevrouw Have man, van wie wij onze gegevens ontvingen, was bedroefd dat het krantenbericht, dat zoveel stof had doen opwaaien, de tekst van de preek onjuist citeerde. In de Bijbel staat niet „werpe de eerste steen op mij". De preek wees erop, dat ieder mens denkt gelijk te hebben, terwijl Christus hiertegen stelling neemt. De gedetineerde wist niet, dat hij uit de kerkelijke rechten was ontzet. Er begint tekening in de werkzaamheden aan hef Bouwcentrum in de bocht van de Diergaardesingel te komen. Duidelijk kan men reeds de concentrische vorm zien groeien. De voornaamste conclusies van het rapport zyn: 1. Joegoslavië en, ln mindere mate, Albanië en Bulgarije steunen de guerillastr(jders ln Griekenland. 2. Joegoslavië heeft te Boelkes aan de Griekse grens een vluchte lingenkamp gesticht, waar Grieken politiek en militair geschoold wor den en vervolgens naar Griekenland worden teruggezonden om aan de guerilla deel te nemen. MEER BEWOLKING Weersverwachting, geldig tot Donder dagavond. Droog weer met morgen overdag meer bewolking. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Iets lagere temperatuur dan vandaag. Waarnemingen te Rotterdam heden morgen 8.40 uur: Luchtdruk 759.1; wind W. 3: temp. 21.0; max. temp. 25.1 (4.20 gistermid dag); min. temp. 15.9 (3.40 hedenmor gen); weersgesteldheid: licht bewolkt. 26 Juni: Zon op 5.01 uur, onder 21.44 uur. Maan onder 1.48 uur op 14.28'uur. Waterstanden Rotterdam: le tü 11.00 uur, 2e tij 23.05 uur. De geruchten, dat jam en stroop op korte termijn zonder distribu tiebescheiden vrij zou kunnen worden verkocht, missen elke grond. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft wegens de consequenties, aan het zgn. „vrijgeven" van deze producten verbonden, zijn stand punt niet kunnen wijzigen. De bonnen „tabak 2 reserve" van de tabakskaart QA 703, voor het kopen van scheerzeep, zjjn na 28 Juni niet meer geldig. Het Tweede Kamer-Hd F, 3. Goedhart is in Indonesië gearri veerd. Hij heeft daar namens het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid een brief overhandigd welke gericht ls aan de Indonesische so cialistische partijen (Partal Soslalis Indonesia, Partal Boeroeh Indone sia, Partal Pemoeda Sosialls Indo nesia) Na er op gewezen te hebben dat de democratische socialisten het grote proces van de ontwaking en bewustwording der onderdrukte volken begroet hebben, als de be langrijkste" bijdrage van onze trfd in de bevrijdingsstrijd der mensheid, merkt de brief op dat reeds onmid dellijk na de stichting der Repubiek de P. v. d. A. een zo nauw mogelijke samenwerking tussen beide naties voor de geest heeft gestaan. Dat conflicten tot nu toe in grotere omvang achterwege zijn gebleven, is uitsluitend te danken aan het" feit dat zowel in Indonesië als in Nederland invloedrijke groepen zich tot taak hebben gesteld langs de weg van het vreedzame overleg tot nieuwe vormen van vrije samenwer king te geraken. Het partijbestuur noemt voorts de omvangrijke actie die de party heeft gevoerd om haar denkbeelden te propageren, het feit dat de Indonesische politiek tot de inzet van de samenwerking van de Partjj van de Arbeid met de Ka tholieke Volkspartij is gemaakt, dat de party aanspraak heeft gemaakt op de bezetting van het Dep. van. Overzeese Gebiedsdelen en dat de instelling van de Commissie Gene raal met prof. Schermerhom als voorzitter werd verlangd. Wij hebben die stryd gewonnen, aldus de brief en-de tegenstanders zijn voorbestemd een onbeduidende minderheid te blijven, wanneer het accoord van Linggadjati tot uitvoe ring komt. De brief constateert dat de nota der C.G. van 27 Mei een poging van Nederlandse zijde was om uit de verstarring met betrekking tot de onderhandelingen te geraken en HET PERSONEEL van "drie grote I gegaan, Stakers voor het bekende warenhuizen 'in Parijs is in staking I warenhuis Printemps In het rapport van de Balkancommissie, dat vandaag te Lake-Success Is gepubliceerd wordt gezegd, dat alle betrokken partijen, Griekenland enerzijds en Joegoslavië, Albanië en Bulgarije anderzijds, schuld hebben aan de grensincidenten op de Balkan. Griekenland vervolgt Macedonische minderheden en werkt daardoor verzet ln de hand, Joegoslavië en, ip mindere mate, de anderen steunen de guerilla-troepen. 3. Bij Tirana bevindt zich een Albanees vluchtelingenkamp, waar Grieken politieke en militaire scho ling ontvangen. Tevens heeft Alba nië gidsen en verbindingsmannen, ter beschikking gesteld van gueril- iastrnders, die uit Albanië en Joego slavië naar Griekenland terugkeer den. Deze hulp had nog plaats in 1946. 4. De Bulgaarse steun aan de Griekse gueriliastrüders bestaat uit hulp bij grensoverschrijding, zie kenhuisfaciliteiten en wapenleve ranties. 5. Joegoslavië en Bulgarije heb ben openlijk steun verleend aan de Macedonische separatistische be weging. doch de Griekse vervolging van in Macedonië wonende slaven heeft een vruchtbare sfeer voor der gelijke bewegingen geschapen. 6. Het rapport beschuldigt beide züden van talrijke kleine grens- schendïngen. Het rapport verklaart tevens, dat de discriminatie en vervolging van minderheden en politieke oppositie groepen door de Griekse autoritei ten grotendeels oorzaak is voor het toenemen der guerilla. De commissieleden die het rap port steunen zijn de vertegenwoor digers van Australië, België, Bra zilië, China, Columbia, Syrië en En geland. De Russische en Poolse le den wezen alle beschuldigingen te gen de Slavische staten van de hand, terwijl de Franse gedelegeer de de conclusies niet wilde onder schrijven, daar hij van mening was, dat slechts de Veiligheidsraad het recht heeft dergelijke conclusies te trekken. De Russische en Poolse afgevaar digden noemden de beschuldigingen van Griekse getuigen tegen de Sla vische staten „val3 en provocerend" en verklaarden dat vele der Griekse getuigen „fascisten en misdadige elementen" zijn. In het rapport wordt gezegd dat de commissie in Grieken land een aanzienlijke mate van politieke vrijheid en vrijheid van spreken heeft aangetrof fen. De meerderheid van de commissie is tevens van me ning. dat sommige leden der Griekse gendarmerie en offici- eel toegelaten rechtse strijd groepen zich hebben schuldig gemaakt aan massa-arrestaties gevangennemingen, verbannin gen, ranselpartijen en andere brutaliteiten en het in brand steken van Jiuizen. Aanbevelingen De commissie heeft de volgende aanbevelingen aan de Veiligheids raad gedaan: 1. De Veiligheidsraad moet de vier betrokken regeringen aanbeve len zich te onthouden van acties, die spanning in de grensgebieden veroorzaken en van het aanmoedi gen van dissidente groepen in el- kaars landen. 2. De vier regeringen zouden vre- desconventies moeten tekenen. 3. De Veiligheidsraad zou een kleine commissie of een enkele ge- commlteerde in de onrustige gebie den moeten aanstellen, die inciden ten zou moeten rapporteren. 4. Vluchtelingen uit elk der vier landen dienen in kampen te wor den afgezonderd en niet in staat worden gesteld politieke of mili taire activiteit te ontplooien. In dien mogelijk moeten de kampen onder internationaal toezicht wor den gesteld. J 5. De Veiligheidsraad zal de be trokken regeringen moeten verzoe ken de uitvoerbaarheid van vrijwil lige uitwisseling van minderheden te onderzoeken. De Sowjet-TJnie en Polen weiger den evenwel deze aanbevelingen te steunen, daar zij „de souvereine rechten van de vier staten om hun onderlinge betrekkingen zelf te re gelen beperken." merkt op dat de zienswijze der Re publiek, zoals deze in de antwoord nota van 8 Juli is vervat, door de party in de gegeven Nederlandse verhoudingen niet aanvaardbaar wordt geacht. „Aanvaardmg nu, op dit ogenblik van de opvatting der Republiek op het punt van de staatkundige opbouw betekent voor ons een breuk met de gel dende Nederlandse grondwet Wij' menen oprecht, dat het ook is een breuk met de letter en de geest van Linggadjati." Aangezien een vreedzame oplos sing de mogelijkheid van normale grondwetsherziening in Nederland verlangt, was dit het hoofdmotief voor het invoegen van een over gangstoestand tot 1 Januari 1949. Weigert de Republiek deze proce dure te aanvaarden, dan dreigen ernstige moeilijkheden voor de P. v. d. A. en andere partijen en groepen die 't accoord loyaal willen zien uit gevoerd. Dan krijgt ook de kolonia le reactie de kans, waarop zij v#m de aanvang heeft geloerd. PERSOONLIJK CONTACT Aangezien de algemene voorzit ter der party zyn voorgenomen be zoek aan Indonesië niet ten'uitvoer kon brengen en het partijbestuur van oordeel is dat direct persoon lijk contact noodzakelijk is, heeft het Tweede Kamerlid F. J. Goed hart, adviserend lid van het party- bestuur, de taak op zich genomen de betekenis van de onlangs door de party'raad aangenomen resolutie nader en uitvoerig bij de Indonesi sche leiders toe te lichten. Het Par tijbestuur is ervan overtuigd dat deze laatsten de heer Goedhart op de hoogte zullen stellen van hun opvattingen. In naam van het socialisme, zegt de brief, vragen wy U te voorko men dat de strijd zal worden ge voerd op het peil van een serie we derzijdse verwijten en beschuldigin gen en vragen U tevens Uwerzijds van Uw regering zodanige concrete tegemoetkomingen te verlangen, dat daarmee een basis van vrucht baar overleg kan worden gescha pen. Wij hebben niet geaarzeld ons in te denken in Uw positie. Wij vragen U- in ons beider belang, in het belang ook van onze beide vol keren, U in te denken in onze posi tie. Een impossibilistische politiek van de zijde der Republiek roept het gevaar op van een ongedwon gen keuze tussen ,een aantal ver werpelijke alternatieven. In die si tuatie is er niet veel nodig om de P. v. d. A. uit de Regering te drin gen. Mogen wij U met aandrang vragen daarvan de consequenties voor onze gemeenschappelijke zaak onder ogen te willen zien? Tenslotte wijst de brief er op dat interventie van derden voor de Ne derlandse en Indonesische soclalis- xen beschamend zou zijn, terwijl van de Indonesische socialisten ge vraagd wordt om evenals de Ne derlandse, voor gerechtigheid en redelijkheid- op de bres te zullen staan. Voor Arnold Meyer De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de vroegere leider van Natio naal Front, Arnold Meijer, veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, dat thans 1 jaar en 7 maanden geduurd heeft. Het Bijzonder Gerechtshof had Meijer tot 5 jaar veroordeeld. Toen hü na de uitspraak in een gevangeniswagen zou worden weg gevoerd verdrong zich een aantal personen om de wagen, die, toen de „leider" naar buiten kwam hem de fascistengroet bracht. De recherche heeft de Haar lemse fabrikant C, K. aangehou den, die verdacht wordt van het opmaken van schijncontracten en het bedrijven van bankbreuk. In April van het vorig jaar leende hij bij een bank m Haarlem een som van 20.000. Als t zekerheidsstelling gaf hij de fabneksmventaris op. Vervolgens leende hij van een an dere bankinstelling een bedrag van 5000, waarvoor hij een gedeelte van het reeds aan de eerste bank ge geven fabneksmventaris xn onder pand gaf. Tot slot leende hij van een persoon in Amsterdam een be drag van 30.000. Na zijn faillisse ment bracht hij de goederen uit de fabriek heimelijk naar Amsterdam over. (Van onze Haagse redacteur) In de bonneniyst van deze week zal een zeepbon, welke men daarin aanvankelijk had willen opnemen, op het laatste ogenblik'nog moeten uitvallen. Er bestaat echter de mo gelijkheid, dat de volgende week 3 bonnen tegelyk voor zeep kunnen worden aangewezen, namelijk één voor zachte en één voor harde zeep. De zeepvoorziening is thans van die aard, 'dat er een schema voor de zeepverstrekking ls ongesteld, volgens hetwelk er iedere 14 dagen een bon van het een of andere zeep- product zal worden aangewezen. Ziet men dus kans dat vol te hou den, dar. zal men eens in de 6 we ken harde en zachte zeep en was- pneder eenmaal ontvangen, aldus ls tenminste het goede voornemen. Of echter het distributieschema ge handhaafd zal kunnen worden ia een vraag, die nog niet te beant woorden is. In de eerste bonnenlijst van 'Juli vernacht men voorts wel weer de driemaandelijkse bon voor scheerzeep te kunnen aanwijzen. Suiker voor de inmaak? (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen wordt op het ogenblik nagegaan of het mogelijk zal zijn éénmaal een kleine hoeveel heid suiker boven het gewone rant soen te verstrekken voor de inmaak, - Mej. Vijayalakshmi Pandit, de zuster van de Indische congreslei der Pandit Nehroe, zal India als ambassadrice te Moskou vertegen woordigen. Bezint, eer gij begint! In deze, wat de berichtgeving uit Indonesië betreft, verwarde periode, zet thans ook „De Tijd" die de vreedzame oplossing van het Indo nesische conflict zozeer is toege daan de mogelijkheid van mili taire actie bij zijn lezers op tafel. Maar. voegt het blad er aan toe. die militaire actie zou héél vat anders zijn dan wat de koloniale hardhoof- den hoopten. Zij zou zijn een actie ter verzekering van Linggadjati. Natuurlijk er is enorm ver schil in bedoeling tussen Gerbran- dy en Beel, Gerbrandy is, helaas, van de boeien losgeslagen en wil er maar op timmeren. Bee! is, geluk kig, evenwichtig gebleven cn doet •svat hij kan om dit ergste te voor komen. Maar op de slagvelden sprekep geen bedoelingen maar kanonnen, en voor de soldaten van beide par tijen zal het weinig uitmaken of zij sneuvelen volgens de bedoeling- Gerbrandy of volgens de bedoeling- Be el. Voor de wereld maakt het weinig uit of Java verschroeide aar de wordt volgens het recept-Ger- brandy of volgens het recept-Beel. Voor de distributicdiensten in de nog hongerige staten doet het er niet veel toe of de Indonesische productie voor jaren in elkaar wordt gebeukt wegens Gerbrandy's of we gens Beel's bedoelingen. Een voor een door zes jaar oorlog afgematte wereld doet het er zo véél toe of er, ergens in een hoek van de aarde opnieuw een oorlogs fakkel wordt aangestoken. O zeker, de „deskundigen" zijn het geweld r bij voorbaat aan het „beperken" en de nieuwe oorlog aan het „localise- ren". Maar wie geeft nog om dif» slag deskundigen na al de harde er varingen, die hun schone theorieën aan flarden, hebben gescheurd? Wie,l garandeert, dat een begin van ge- -I weid niet leiden zal tot de heilige krijg van 60.000.000 tégen de Neder- landers, en wie, dat de vlam niet zal overslaan naar elders? Oorlog in 1947? Terwijl wij nog zoeken naar onze doden terwijl de eerste monumenten te hunner ge dachtenis pas beginnen te verrijzen?' I Nederland besef Uw verantwoor delijkheid, - j, Bezint eer gij begint. Dinsdagmiddag kwamen frwt vliegtuigen op het vliegveld Ypen-I burg met elkaar in botsing. Persoon-V L l(jke ongelukken kwamen niet voor.V I Het waren twee een-motorige/I vliegtuigen. Een der toestellen, een'l Tiger Moth van de Rijksluchtvaart- 'I school, bestuurd door de 21-jarige A. N. Saaltmk uit Amsterdam, werdr-l geheel vernield, 4[ Het tweede toestel, een een-moto-^1 rige Beech Aircraft, bestuurd door-.l de 43-jarlge F. ten Bos uit Bussum,, f werd beschadigd. De Tiger Moth was aan het uitlo pen na een landing. Hij is vermoe-jl delijk door de startende Beech in-j;. gehaald, eerst aan de rechtervleugel* en later aan de voorzijde geraakt. De tweede dag Öer Wimbledon- kampioenschappen was gewijd aan de tweede ronde heren-enkelspel en eerste ronde dames-enkelspeL Rin kel verloor van de Engelse speler Baxter, B—3, 2—6, 68, 1—6. In de eerste ronde van het dames-enkel spel sloeg mej. Rollin Couquerque de Franse mde Hameling met 64, 6—4. Voor de zoveelste maal waren de malversaties, gepleegd in de be ruchte autodump Deeien, het onder werp van behandeling in een reeks van 36 zaken, die de krijgsraad te velde heeft beziggehouden. Het be trof vrijwel uitsluitend militairen, die hetzij m enige functie, hetzij als volkomen ondergeschikte daadwer kelijk of indirect mee hebben gesto len uit de voorraden trucks, jeeps, motorrijwielen, autobanden, onderde len van motoren. -De krijgsraad veroordeelde de sergeant van de ge zagstroepen en wachtcommandant van Deelen J. van de Klift uit Veenendaal, tot een jaar gevange nisstraf. De andere deelhebbers in dit geknoei kregen' aanmerkelijk la gere gevangenisstraffen' of zware geldboeten gecombineerd met voor waardelijke gevangenisstraffen. Om de rentabiliteit der Nederlandse landbouwbedrijven te bevorderen' en het afleveren van producten van goede kwaliteit te ktmnen contro-,;- leren is op het departement van Landbouw een zesjarenplan in voorbe-J tl reidlng. Dit plan zal dit jaar bjj de begroting aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. Dit deelde minister van Land- - bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning S. L. Mansholt mee in de jaar vergadering van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappjj, welke gisteren in Middelburg is gehouden. Hij verklaarde verder, dat het plan voorziet in de uitbreiding van het landbouwonderwijs, verbetering der voorlichting, uitvoering van cultuur techni sche werken ter verlaging van de productiekosten en een ver gaande mechanisatie. Rond 130.000 ha komen voor ruilver kaveling in aanmerking, 30.000 ha krygen een betere ontwate ring, 25.000 ha zullen worden herontgonnen, het een zuivere landwinst betekent van 40.000 ha en een deviezenbesparing van f 38.000,000 per jaar. De mechanisatie voorziet in 15.000 tractoren en 5000 aardappeï- pootmachines, 2000 aardappelrooi- machines e.d. Alleen de tractoren betekenen ten opzichte van de paar- dentractie een deviezenwinst van f 16.000.000 per jaar. Do agrarische politiek der regering is gericht op waarborging van een redelijk be staan in de landbouw voor boeren en landarbeiders. Tenslotte wees de minister op de mogelijkheid van een agrarische politiek in het kader van Benelux. De protestactie der kruideniers erf I grossiers in de levensmiddelenbran- I che, die zich een week geleden het I eerst manifesteerde in een vergade-'l ring te Enschede, breidt zich snel I over het land uit. Zo zullen de krui-1 deniers van geheel Noord-Hollandl hun afgevaardigde zenden naar de' f protestvergadering, die op 1 Juli tel Alkmaar gehouden wordt en binnen-'! kort zal in Utrecht zelfs een landen! lijke protestmeeting plaatsvinden: I Indien de regering geen aandacht'! schenkt aan de klachten van dör| 50.000 kruideniers, die ons land telt I en die het er allen over eens zynj-l dat hun bestaan bedreigd wordt doop I te kleine winstmarges, zal de cam.-*! pagne een. ernstige afmeting aan- f nemen. De ontevredenheid over do I geldende prijsvoorschriften en da l strafheid van het controle-apparaat 1 is zo groot, dat ernstig de mogelijk-;! heid van een staking onder de ogen f wordt gezien, De toestand in de haven, waar thans tengevolge van de staking van het personeel der stadssïeepbo- ten heel wat minder van deze vaar tuigen de golven klieven dan ge woonlijk, is sinds gisteren ongewij zigd gebleven. In de havens ondervinden de grote zeeschepen last by het meren' en vertrekken, waar geen of onvol doende sleepboothulp aanwezig is. i" De bedrijfsgroep transport van dé E.V.C. deelt ons mede, dat de hy de E.V.C. aangesloten opvarenden van- sleepboten een motie ter kennis van rijksbemiddelaars hebben gebracht! waarin men. zegt te weigeren een C.A.O., alleen afgesloten met Sq) Unie-verkeer, als bindend te aan-i vaarden. - Uit Maassluis vernemen wh, <JaÊ de zeesleepbooten van L. Smit en Co., gestationneerd in de Maassluis- haven en te Hoek van Holland, niet' by de staking betrokken zijn. - '7U

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1