Rotterdam trekt toeristen Pi Monsterrace kan beginnen Vorderen schept talloze problemen B.B.C.-orkest concerteert in het Kurhaus Veel eendagsvlinders, weinig blijvers Welkom vreemdeling M Assen is klaar Italianen kwamen gisteravond Amsterdams studenten vieren feest HANDWEEF TAFELKLEDEN Hoe kom ik aart een woning? (IV) Men verzet zich tot het uiterste En de nood is zo hoog Geen visum meer voor Noorwegen Hdiiticechisc [Vrijdag 271 Juni 194>1i MET welwillende blik slaat de Rotterdammer de vreemdelingen gade, die hier vooral in deze maanden dagelijks in groten ge isla per trein, touringcar of andere reisgelegenheid ar river cnr teneinde toeristische verlangens te bevredigen. De Maasstedeling is (nog) niet zo cosmopolitlscli, dat hij deze vreem delingen niet direct opmerkt en als hij er één van 'i goede ras is, zal z'n trots zelfs gestreeld worden door deze blijken van belangstelling voor zijn goede stad zou krijgen. Bij een reisbureau infor meerden we, wat hiervan waar is en in hoeverre R'dam daarbij betrok ken is. De grote invasie wordt pas het volgend jaar verwacht; dit seizoen richt het Amerikaanse buitenlandse toerisme zich zeer sterk op Frankrijk, al is in sommige trips ook wel een bezoék aan Holland ingelast. Uit een reisplan leerden we, 'dat dit doorgaans bestaat- uit 1 dag „seeing' the sights of Amsterdam", y2 dag idem Marken en Volendam en bij uitzondering nog een trip naar Den Haag. Rotterdam „is er niet bij". Wel zijn er af en toe van die hyper- individualisten, die de „war battered Town of Rotterdam" doen, maar lan ger dan een middag wordt het toch nooit en de belangstelling gaat niet veel verder dan de St. Laurens, „de kerk, die Hitier verwoestte" en, won derlijk genoeg, de duikbootbasis in de Waalhaven. Aleer aandacht voor V.V.V. Afgezien dus van de buitenlanders, kan men zeggen, dat Rotterdam trekt, het is echter de vraag, of het hard genoeg trekt, d.w.z. of de in woners van de stad wel voldoende doordrongen zijn van het onmete lijke belang, dat een intensief vreem- delingenverkeer voor een stad kan hebben. Als men het poppenpaviljoentje van de V.V.V. op de Coolsingel ziet, zou men zeggen van niet. In verge lijking met andere steden; moét dit tweemanskantoortje op de vreemde ling een zielige indruk maken. In de drie jaar tijd, dat bet bureautje be staat, is het volkomen uit z'n behui zing, die het nog bovendien met de tram moet delen, gegroeid en het wordt werkelijk tijd, dat men eens ernst gaat maken met de plannen, om aan dit verkeerscentrum een re# presentatiever onderdak en meer personeel te geven. Ook'dan is men er nog niet, want het werk van V.V.V. is tenslotte niet meer dan de motor, die het hele^ toe ristische apparaat kan aandrijven, Maar dat apparaat moet er zijn en dat kan alleen door een gezamenlijke krachtsinspanning van bedrijven, middenstand, instellingen en verent gingen, die o.a. door krachtige finan ciële en andere steun aan"V.V.V, te kennen geven, dat ook toerisme wel vaart, schept 1 Vreemdelingen houden van Rot- ierdam, jVaarom? We zullen trachten eert verklaring te geven. Als goed-Rotterdammer is hij ook niet van een zeker zakelijk instinct ontbloot en dat is dan een reden te meer, om een vriendelijke gezindheid te koesteren voor dezé potentiële potverteerders. „Wat komen die mensen hier in hemelsnaam doen?" vraagt de Rot terdammer zich echter wel eens af en in gedachten verplaatst hij zich al naar het weekend, wanneer hij, als 't maar even mogelijk is, zijn steen woestijn vaarwel zal kunnen zeggen. Natuurlijk,- „zc" kunnen een rond vaart maken door de haven, „de apies zien" in BHjdorp, staren naar de diepte van dc tunnel, de hoogte van Beurstoren en electriciteitsge- bouw en wat er verder nog aan toe ristische objecten is. Maar daar raak je gauw op uitgekeken en dan is er niets meer dan een kale prairie, waar schapen grazen rond de kunsttempel en verder alleen maar hard gewerkt wordt, in de bouwputten, aan belon- skeletten èn kademuren 1 Werkende, levende stad Dat is allemaal heel erg waar, ten minste van Rotterdams standpunt gezien. Maar dat zien is eigenlijk een niet meer zien, omdat wij door dage lijks in dezelfde omgeving te verke ren, blind worden voor de vreemde schoonheid, die onze stad voor be zoekers heeft. Het levendig bedrijf in de havens, de grote buitenlandse schepen, al dit internationale gedoe oefent, een on weerstaanbare aantrekkingskracht uit op hen. De bezoeker van buiten de stad weet, dat hij geen intieme oude binnenstad, geen prachtige kerken, geen imposante patriciërs-, hulzen hoeft te verwachten, hij heeft zich niet ingesteld op lommerrijke lanen en parken of andere „beauty spots". Hij ziet een lévende, werkende stad, een échte stad en wat hij ner gens zal vinden, vindt hij hier: de wederopbouw, die overal aan de gang ïs, waar wij insiders - na tuurlijk vaak oyer mopperen, maar die op het stadsbeeld in al zijn kleu. ren en lijnen een bijzonder stempel drukt. Onze stad mag zich in een onge kende belangstelling verheugen; in georganiseerd verband: scholen, ver enigingen/personeel van bedrijven, uitgenodigd of -op - eigen- initiatief,' niaar ook individuele,uitstapjes van families. Toeristisch object, No. 1' - V.V.V. kan daarvan meepraten. Hoewel er nog verschillende andere lichamen zijn, die zekc-re delen van het vreemdelingenverkeer hier ter stede activeren, blijkt VVV in een behoefte te voorzien, die met de dag groter wordt. Op drukke dagen kan men daar 3e stroom van vacantfe- gangers ternauwernood verwerken. Daar is de wederopbouwrit, die vorig jaar zo insloeg en dit seizoen nog boeiender is gemaakt, doordat men de Schouwburg bezoeken kan en de tentoonstelling Rotterdam Straks een prachtig complement vormt van een wederopbouw-trip. Het komt- ons voor, dat onze stad het vooral in deze richting moet zoeken; de be langstelling nog meer op het ver- nieuwingsvverk concentreren, liever dan de geleden verliezen toeristisch te exploiteren, hoewel natuurlijk en kele getroffen plaatsen, bijv. de St. Lauretts nog mper als symbolen van het oude zouden kunnen worden be klemtoond. Het logiesdaar raken we een teer punt van de stedelijke toeristi sche accomodate: het schreeuwend tekort aan hotels en gelegenheid om te overnachten. Het grootste deel van de vreemdelingen komt hier slechts voor één dag, dat was vroe ger al zo, en zolang men zich voor avondlijk vermaak naar andere plaat sen moet begeven, zal dit wel zo blijven. Toch is er altijd grote vraag naar logeergelegenheid. en vooral - late treinreizigers komen vaak bij V.V.V. aankloppen om onderdak. Aangezien de meeste hotels permanent bezet zijn, worden deze late gasten meestal naar particuliere adressen verwezen. Dat is niet erg bevorderlijk voor een' intensief verkeer van blijvende be zoekers. De enige buitenlanders, die hier betrekkelijk veel komen, zijn de Bel gen en die vertrekken weer tegen de avond. In het begin van dit jaar wist men van bevoegde zijde mee te delen, dat Nederland dit seizoen ettelijke Hen duizenden Amerikanen op bezoek Assen treft de laatste voorberei dingen voor het grpotste motor sportevenement van dit seizoen. Nauwkeurig worden de afzettingen van het wegdek, gecontroleerd. Als bijzonderheid kunnen wij vermel den. dat de tribunes uit Hcerenveen, waarop Woensdagavond nog publiek zat te kijken naar de voetbalwed strijd in koortsachtige haast zijn overgebracht naar Assen om daar Zaterdag dienst te doen.' Op het nieuwe T.'T.-bureau heerst een on gekende drukte; bezoekers van ve le nationaliteiten lopen af en aan om inlichtingen, in te winnen. Het Circuit is in prima., conditie, al wordt het asfalt-wegdek door de grote hitte op sommige plaatsen zacht. Doch dit is volgens de ren ners van geen invloed op de snel heid of de veiligheid. Tijdens de training werden reeds hoge snelheden bereikt. In de in ternationale 500 c.c, klasse draaide de Engelsman Daniell op Norton 'n gemiddelde van 130 km. per uur; Jack West op A.J.S. bereikte de snelheid van 134 km. Ook de Ne derlandse coureurs wisten met hun machines fraaie tijden te maken. Zo Zo maakte van Rijswijk op zijn 350 cc, Velocptte een ronde in 7 min. 49 sec., hetgeen op het parcours van ruim ,16 km. een gemiddelde van 127 km. per uur betekent. Hij bleek dan ook in zijn klasse de snelste tijd te hebben gemaakt. Aan de angstige spanning of de Italianen wel zouden komen, kwam vannacht pon einde. Zij arriveerden veel later dan werd verwacht. In middels zijn alle Engelse en vrij wel alle Nederlandse coureurs ge arriveerd. De B.M.W. rensport 500 c.c., waarop P. Knijnenburg vorig jaar de eretitel in de wacht sleep- (Ingezonden Mededeling). F JETS. ROEI-RIJD PAARD, KORTOM GENIET VAM HALF. BESTRUD KWAAL (Van onze historische figuren fn programma, dat 60 pa- correspondent) 't voorbijgaan direct gina's druks beslaat, Het radiokivartiertje, hun kostgangers her- prijken bovendien cul- waarin de Amsterdam- kenhen. De Amster- turele attracties als een mer vanuit een hoekje damse studenten leven lezing van Julien Ben- vën zijn huiskamer in- in groepsverband, zelfs dar, die zich afvroeg of gelicht wordt over de nu in de lustrum-veer- er nog eeuwige waar betekenis van het siu- tien dagen. Van\ zijn den bestaan en de op- dcntenlevèn in de jool en zijn dolle stre- voering van Schmidt plaats waar hij woont, ken geniet alleen de Degener's De Poort vare is verre van overbodig, toevallige buurtgenoot. Ishtar met muziek van De Universiteit ligt er Wat weet de Amster- Rudolf Esscher. Offi- zelfs te midden van de dammer van de in eigen ciële plechtigheden en oude grachtjes, terzijde hand genomen exploi- wetenschappelijke bij- van de Oude Manhuis- tatie van een Kermis- eenkomsten zullen ge- poort, zo verscholen, terrein in Oost, van hun voigd worden 'door dat het kan voorko- voetbaden op motor- reünes in kroegen bin- men, dat nauwelijks een fietsen in Zuid en van nen en buiten de stads deel van een klas Am- hun races op bak- en grens. In de weerge- sterdamse H.B.S.'ers transportfietsen in Oos- keerde, zich in trek- haar wisten ie vinden, terparkAan de stu- schuitfempo voortbe- De Amsterdammer denten ligt dit onopge- wegende aapjes, die kent en denkt niet aan merkt blijven allcf- korte tijd met de po- zijn Hoger Onderwijs- minst. Zij hebben zelfs nywagens de weg voor nemers. Als hij toeval- het locale element in de taxi's hebben moe- lig 's avonds op Dam of hun genoegens niet ver- ten vrijmaken, zullen Leidseplein tegen een waarloosd, Op het Ere- zij hun studiegenoten groepje opvallend luid- dcriksplein hebben ze uit het buitenland het ruchtige jongens en voor de pierementhou- karakteristieke Am- meisjes opbotst, dan ders verzamelen ge- sterdam kunnen 'ionen, kan hij met dq andere blazen en zij hebben jyc Amsterdamse stu- wandelaars hoogstens voor de sllngerartisten tot hot besef komen, wedstrijden in het mooi ient mevoor h'j dat dit wel studenten spelen georganiseerd, met vacantie gaat nog kithnqn zijn. Amster- Een jury van musici ren paar weken volop dam kent evenmin hei van naam heeft deze VBn 2un /«d buiten de de stad beheersend stu- mechanische voort- denlenfeest met de brenging van klanken college lokalen. Tot een dichte haag toeschou- beoordeeld met de community singing wers fangs de weg, die ernst waarmee ze de van 't Io Vivat en het In het voorbijtrekken nieuwe composities van Gadecfhus Igituz met van de stoet onder de hun collega's op hun de hele burgerij zal het blonde pruiken van de waarde faxeren. Op het nauwelijks komen. te, is eveneens present. Deze ma chine is oen der snelste in Holland en zal door Zuyderwijk uit Den Haag worden bereden. Een record aantal bezoekers wordt verwacht, reeds meer dan 50.000 kaarten werden in voorverkoop ver kocht. Onder deze bezoekers zal zich een eregast van de K.N.M.V. bevinden; het is de wachtmeester der Rijks politie dc Boer uit Bilthoven. Deze politieman had de tegenwoordigheid van geest om een open slagader van Berius van Hamersveld dicht te knij pen na het ongeval te Zandvoord om zodoende dodelijk bloedverlies te voorkomen. Assen is klaar; het wachten is thans op het eerste startsein, dat Ben Majoor uit Bussum Zaterdag morgen 10.30 uur zal geven. (Ingezonden Mededeling A.S. ZATERDAG VERKOOP VAN ROTTERDAM. WALEK0URGERWEG *41 .WlMXÏlSTAtJRLUOOfiP BEUERIANDSCHELAAN 72-78 „Je künt dit werk niet met het domme potlood doen. En je mhg niet onbezonnen alle huizen volproppen met mensen. Bij het vorderen van woonruimte in particuliere hulzen moeten wtf zeer omzichtig te werk gaan, omdat het een geweldig ingrijpen is in de persoonlijke vrijheden der betrokkenen. Wjj moeten voorkomen, dat wij huwelijken kapot maken of Iemands levensgeluk vernietigen. Wjj zijn wel verplicht, b$ het vorde ren of toewijzen van woonruimte, rekening te houden met functies en posities in de maatschappij van beide partijen. Vóór alles is het zaak, geen onherstelbare ongelukken te veroorzaken." types tezamen brengen. Als het maar even kan. verschaffen wij hun een geheel afzonderlijk gedeelte van een huis, om maar vooral te vermijden, dat twéé vrouwen el kaar in één kouken ontmoetenl Het is4 begrijpelijk, dat dit voor onze inspectrices vooral ingewikkelde problemen schept. Hun taak en de taak van onze gehele dienst zou al heel wat lichter worden en vele vraagstukken zouden veel gemak kelijker kunnen worden opgelost, wanneer de aangezochte bewoners vrijwillig en zelfstandig voor on derhuurders zorg droegen. Zü .versieren" dat wel Helaas, het ïs verbasterend, hoe weinig sociaal gevoel men bij het publiek moet constateren; hoe wei nig dc mensen voor elkaar over hebben. Negen en negentig procent van de mensen, die wij vragen of ze vrijwillig hun medewerking wil len verlenen, zegt botweg: nee! Duizend en één moeilijkheden scheppen zij ons. Vrijwel zonder uitzondering spant men zich tot het uiterste in om aan de vordering te ontkomen Men verschaft zich me dische en beroepsattesten, men gaat processen aan; er komen rechtszittingen, waarvoor onze ambtenaren hun werk moeten laten liggen omdat ze als getuigen ge dagvaard worden. Kortom, ons werk wordt door het publiek op alle mo gelijke manieren bemoeilijkt. Van zelfsprekend veroorzaakt ook het behandelen van alle afzonderlijke gevallen op het Raadhuis belang rijke vertraging." Talrijke experts hebben het al lang geleden ingezien en voorspeld; economen, ingenieurs, architecten, wethouders en ministers. Het zou nog jaren duren, eer wij met onze volkshuisvesting in Nederland weer op peil waren. En omdat men er wel van overtuigd was, dat de nood onder de bevolking onrustbarende vormen zou aannemen, werd reeds in Londen een. wet voorbereid, waardoor het mogelijk zou worden, dat van overheidswege woonruim te van particulieren werd opgeëist. Bedoelde wet is in de loop van het vorige jaar geheel hernieuwd van kracht verklaard. Het was naar aanleiding van het toepassen van. deze wet in Rotter dam, dat wij een onderhoud hadden met de heer J. Schippers, chef van de sociale afdeling van de Dienst Volkshuisvesting. De woorden uit de aanhef van dit artikel vernamen wij uit zijn mond. En de heer Schippers vertelt nog verder. „Niettemin heeft het uitvaardigen van de vorderingswet een gunstige preventieve werking gehad. Vele stadgenoten hebben zelf keus ge maakt en vrijwillig een gedeelte van hun woning afgestaan." En dan memoreert de heer Schippers nog in het kort de werkwijze van zijn vorderingsambtenaressen en ambtenaren, die hun arbeid in Januari van dit jaar zijn begonnen. Eindeloos geloop Controleurs gaan na, hoeveel mensen er wonen in de huizen van de te „bewerken" straat, die door het lot wordt aangewezen. Dan brengen inspectrices een bezoek aan de daarvoor in aanmerking ko mende bewoners. Wanneer dezen niet vrijwil lig willen meewerken, krijgen ze een officiële aanschrijving om bin nen een maand een voorgeschreven aantal personen te zoeken, waarmee ze willen samenwonen. Wanneer hieraan geep gevolg wordt gc-geven volgt een. vordering van de burge meester, waarin deze gelast, dat binnen een bepaalde termijn meestal eveneens een maand een zeker gedeelte van de woning wordt gevorderd. Deze ruimte wordt dan door Volkshuisvesting aan een bepaalde familie toegewe zen. Wanneer dan de oorspronke lijke bewoners de aangewezen on derhuurders nog niet willen toela ten, kunnen dezen door de Dienst Volkshuisvesting, met een last tot ter beschikkingstelling van de bur gemeester en met behulp van de politie toch onder dak worden ge bracht" „Zoals gezegd", vervolgt de heer Schippers, „houden wij zo veel mo gelijk rekening met het milieu, waarin wij de te helpen mensen brengen. Wij willen ntuurlijk liefst niet totaal verschillende mensen- DECA R NI SS EB UURT..:Al is het nog niet veel, fochf fcoui woningen. Met ingang van 1 Juli a.s. is voor Noorwegen geen visum, meer ver eist. Spitsbergen vormt hierop ech ter een uitzondering. Ook voor No ren, die een bezoek aan ons land willen brengen, is een visum niet meer nodig. Ik bezorg II een woning Sommigen zouden een man als de ze Hendrik stellig wel tot held en. weldoener willen, verheffen; zyn naam dankbaar en eerbiedig uitspre ken en altijd weer, als zij zich beha- gelijk voelen in hun woning, beden ken: zie, het was Hendrik die ons dit geluk verschafte, die het dak gaf bo ven ons hoofd, dit handige keukentje en deze frisse slaapkamer met veel kasten; ere zij Hendrik: door sun. bemiddeling kregen wij ons huis, ons heerlijk home. Anderen, en met name Lena en Johannes, brachteh hem ["ten vaL Oók klanten, óók lieden die op Hendriks advertentie hadden gereflecteerd. Per annonce in de dagbladen haa Hendrik n.l. bemiddeling toegezegd bij het zoeken en vinden van een. huis, een woonhuis, niet zo maar eert kamertje, met gebruik van keuken, bij godweetwie, nee, een woning, één met een eigen huisdeur, een eigen W.C. cn een paar kamers helemaal voor je zelf, kortom iets waar dui zenden van dromen in deze afge brande stad. Tot wie bij hem kwamen sprajk: Hendrik ais volgt: Ik heb. zeidc htj. verschrikkelijk goede relaties bij bouwers en bij Volkshuisvesting ben. ik kind in huis, daar houden ze re kening met mijn cliënten. Laat U maar bij me in schrijven, dan garan deer ik U binnen enkele maanden een huis; kosten f 15.f 7.50 voor uit cn dc rest bij slagen. Nou, toen Lena dat vernam, dokte zo grif de drie rijksdaalders en ging vast zitten dromen van. haar huisje dat die bravo Hendrik voor haar zoe ken zou. Tegen Augustus zou ze er in trekken, Hendrik had het zelf ge zegd. Toen Lena een paar maanden niets hoorde, ging ze eens informeren. Ja. zei Hendrik, nog even geduld, je komt bij de tweede stoot. Tegen dé klant Johannes sprak hij ook in die geest, maar het werd. Augustus <18461 cn. in geen velden of wegen was nog een huis te be kennen. voor Lena niet en voor Jo hannes niet. en een lief jaar later was het nog net zo. Toen voelden die twee klanten, zich gegrepen, ze gingen, eens klagen bij ccn ambtenaar van Volkshuisves- ting cn die raadde hun aan er maar werk van te maken, want dio Hen drik, zei hij. kan immers geen hui zen uit de grond stampen, al incas seert hij nog zo dikwijls f 7.50 voor zijn bemiddeling: er zal wel éeii luchtje aan zijn. De rechter vond het ook geen. he lemaal zuivere koffie: mensen zo pertinent woningen te beloven in deze tijd, Hij meende dat Hendrik wel een strafje verdiende en gaf f 50 boete en twee maanden voorwaarde lijk, waarschijnlijk om te voorkomen; dat Hendrik al te veel mensen voor drie knaken: blij 2QU maken met. eert- dooie mus. Het R.B.C.-orkest onder leiding van Sir Adrian Bouït heeft z^n continentale reis met een concert, dat door ÏOT, de Koningin en een j? aantal-officiële Engelse en Nederlandse persoonlijkheden werd bijge-< woond, In het Kurhatm te Scheveningen besloten. Hot prachtige, even wichtige orkestspel wekte terecht grote geestdrift bi} het talrijke publiek^ Van de zaal uit gezien lijkt Sir =r Adrian Boult's directie min of meer koel en zakelijk. Zelfst bij de groot ste dynamische spanningen blijft elk gebaar beheerst en komt de ex pressiviteit soms slechts tot uiting in een uiterst beweeglijk gebaar der beide handen. Toch, ondanks deze muzikale zelf-discipline weet de dirigent hetorkest met grote overgave te laten musiceren. Hü kent het geheim om met minimale scherp getrokken bewegingen een maximum aan expressie te berei ken, hetgeen ook het gevolg is van een concentratie en innerlijke kracht, die <ie spelers volkomen meeslepen. Het orkestspel krijgt zo doende iets warms, iets spontaans zonder dat nochtans de evenwich tigheid verloren gaat. Want even wichtig, doorzichtig, vol glans en rijk aan dynamische schakeringen is. de klankproductie van dit. be roemde radio-orkest dat met feil loze zekerheid reageert op de inten ties van zijn leider. Deze fraaie eigenschappen traden al direct op bU de uitvoering van Peter van Anrooy's Piet Hein- Rhapsodie, die mede door een kern achtig, strak volgehouden rhythme de precisie van rhythme die do dirigent steeds consciëntieus door voert behoort eveneens tot do be wonderenswaardigste eigenschap pen van zijn directie op de voor grond. Zo gespeeld bezit dit koste lijk geschreven werk ook nu nog een grote aantrekkelijkheid, even als trouwens Rimsky Korsakoff's Capricio Espagnol, die zonder dat het musiceren in excessieve klank- voortbrenging verviel, toch een gloedvolle vertolking genoot. «De solist was Theo Olof met het concert van Benjamin Britten, dat ik naar aanleiding van de eerste uitvoering die OJof er hier met ons door Craig Rice Vertaald door Ada Campers. 28) Neet Wacht even. Ze moestén elkaar al eerder ontmoet hebben. Want Polly Walker's verschrikte stem had door de telefoon gezegd: en vlug! Mrs Sanford is vermoord." „Hoe wist ze", zei hij hardop, „dat de dode vrouw op do vloer Mrs. Sanford was,, als ze haar nooit eerder had ge- zien?" t, Brigadier. O'Hare keek hem bezorgd aan. „Als collega zeg ik U, dat het misschien het beste zou zijn, als TI eerst eens een goede nachtrust had", zei hij. „Morgen kunnen, wc terug komen om de zaak uit té pluizen. En in ieder geval, als deze dame compromitterende brieven in haar bezit had, dan zou ze die wel in een safe gestopt hebben onder de naam van. Mrs. John Smith". Inspecteur Bill Smith, antwoordde niet. Hij stak weer een sigaret aan en staarde tussen de bomen door. Er waren te veel feiten, die nergens in schenen te passen. Het verdwij nen van Wallie Sanford. Waarom was hij verdwenen? Hij had het volmaakste alibi van de wereld. Hij was in het lo kaaltreintje gezien op het tijdstip dat de schoten gelost wer den. Was hij alleen maar weggelopen, of was hü ontvoerd of vermoord? Waarom had zo'n wonderlijk stel mensen na de moord ge probeerd heimelijk in die villa van Sanford te komen? Mrs. Carleton Cherington III. Ze zag er niet uit alsof zij behoorde tot het gewone type mensen, dat op aandenkens belust is. En dat konijnachtige mannetje, de zaakwaarnemer Holbrook. Een,rechtsgeleerde behoorde toch wijzer te zijn en te weten, dat het verboden was het slot te forceren van een huis, waar een moord gepleegd was, zelfs indien het slachtoffer van de moord zijn cliënte was geweest. En dan de man, die ze had den gepakt toen hij door de struiken kroop, die man, die zich Pierre Desgranges noemde en die beweerde een Eranse schilder te zijn. Zijn accent leek- niets op. dat van. enige Fransman, die Bill Smith ooit gekend had en dan die vent, die Rupert van Deusen. Waar paste die nou in vredesnaam, weer tussen. Er waren twee schoten gehoord. En Flora San ford was maar door één kogel gedood. Waar was de andere, kogel? Zeker niet in de met chintz behangen kamer, waar de moord gepleegd was. De kamer was microscopisch onder zocht. Was er nog een moord gepleegd en het lyk weggedra gen? Twee auto's waren in razende vaart van het toneel van de misdaad weggereden. Twee schoten, twee auto's. Eén moord. Mensen met motieven en volmaakte alibi's En een huis, dat doorzocht moest worden naar een geheime berg plaats van chantage-matcriaal. Bill Smith kreunde. „Hoe voelt U zich, collega?" vroeg O'Hare ongerust. „In de war", mompelde Bill Srfrith, Hij gooide de sigaret weg en stond op. Tussen de bomen door kon hij het buur huis zien. Het was warm en prettig geweest in de keuken. Ea niet iedereen hield zo van kampliedjes als hij. Dc kal- koensandwiehes ea de cake met amandelglazuurnóu Marian Mrs. Carstairs bracht hij zich in gedachten was niet alleen een goede Moeder, een geestigs vrouw en een schoonheid, maar ze kon ook goed koken. Hij liep naar het eind van het open terrein, dat bij het huis van Sanford hoorde. Daar kon hij haar, door haar verlichte venster, voor haar schrijfmachine zien zitten. Ze werkte hard. Wat een schandaal dacht hij dat zo'n bekoorlijke vrouw zo hard moest werken. Wat droevig, dat ze er alleen voorstond om die knappe en begaafde kinderen.' op te'voeden. Helemaal alleen! Ineens werd hü zich ervan bewust, dat het hele huis van de Carstairs helder verlicht was, tot de veranda en de oprij laan toe. Zóu er iemand ziek zijn? Een van de kinderen misschien? O nee, in dat geval zou .Marian Mrs. Cairstairs niet achter haar schrijfmachine zitten. Dan zou ze bij het bed van haar zieke kind zitten als een handige en zachte verpleegster; En dan.... wat? „Luister eens", >zei brigadier O'Hare, „gaan we nou naar huis, of gaan we deze plaats afzoeken?" Bill Smith keerde zij het met moeite tot de werke lijkheid terug. „O, best", zei hij, uit zijn humeur, „we gaan naar huis om te zoeken". Brigadier O'Hare keek hem een lang: ogenblik peinzend aan en zei tenslotte: „Collega, U bént in de war!" Plotseling krijste er een jongen bij het huis van de Car stairs. Andere, nog schrillere kreten volgden. „Grote goedheid", hijgde Bill Smith. Hij was de treden van het bordes ai af en halfweg het grasveld voor brigadier O'Hare hem inhaalde en hem dwong langzamer te lopen. Intussen hadden er nog meer kreten, geklonken. Kreten van meisjes. Een schrille stem riep: „Eddie! Heb het hart es!" Er schalde muziek van een gramofoonplaafc van George Formby. En toen leek het of de hel los was Bill Smith, die het grasveld over gerend was, bleef staan en hijgde: „O'Hare! Alarm!!" „Och ga toch weg!" zei O'Hare kalmerend, terwijl hij zijn chef bij de arm greep. „Het zijn die kinderen van daarginds maar. Ze geven een partijtje. Ik heb er negen van mezelf grootgebracht, en ik kan het weten". Bill Smith schepte adem cn zei: „Oh". De volgende minuut zei hy weer: .JDh!" Want een kleine gestalte, die zich voortbewoog met een snelheid als van een torpedo schoot uit de struiken en gaf hem een por In zijn maag,.zodat hij languit op het gras kwam te liggen, „Sorry, m'neer." Het was een kleine jongen met ech blau we indianenbroek cn gescheurde trui en een gezicht, dat .niet alleen ongelooflijk vuil was, maar ook spookachtig versierd met rood krijt. „Ik ben er een van de Bende. B'sjoer!" Hij rende terug naar de struiken, want daar siste een jeugdige stem: „Kom terug Slukey! En hou je StiL We moeten die coca-cola stelen!" Inspecteur Bill Smith krabbelde weer overeind en sloeg zijn kleren af. „Misschien", zei hij, „konden wij beter alarm blazen". Hij keek op naar hot raam, waar Marian Carstairs als een- razende 2a t te typen cn mompelde: „Hoe houdt ze het uit'V „Ze is^er aan gewend", stelde O'Hare hem gerust. „U moest die van mij soms horen". Hij liep terug naar de rand van de tuin van Sanford en bulderde: „Stil daar!" - Het was onmiddellijk doodstil, ..Ziet U?" zei hij. „Kinderen zijn kinderen. Nu.en als je er negen hebt. „De hemel beware me" zei Bill Smith. Hij zei het niet overtuigd. Het gebeurde heel vaak hoewel hij dat nooit zou hebben toegegeven.^dat hij brigadier O'Hare benijdde. CWordt' vervolgd.) Sir, Adrian Boult orkest onlangs yan uitvoerige; heb besproken. Ook nu, bif dezeK hernieuwde kennismaking, heeft dit. werk, niettegenstaande de zwakke-*/: re plekken die het ongetwijfeld be-ij; vat weer in hoge mate geboeid. Delf jeugdige kunstenaar speelde hefef oók thans weer op meesterlijke wil-' ze. Na de pauze kwamen nog „Al song before sunrise'' van Delius en Elgar's Variations on an. original Theme tot uitvoering, werken die èh óm hun muzikaal karakter èit door de wijze waarop ze werden, verklankt zeer bijzondere indruk nalieten.. Bij zjjn'opkomst vond Sir Adrian! Boult een krans van rode en-witte rozen aan zijn lessenaar. HERMAN VAN BORN SVHZIAN ,Voor de hoofd klas, resp. reserve hoofdklas wttterpp 1 o-co mpetitie" n orden morgen om S uur in het'. Zwart© Plasje te Hlllogcrsberg de- wedstrijden SVH—Zian en SVH II—Zian gespeeld. TUINKAIENDER VRIJDAG 27 JUNI. Evenals de mie-cn gaat ook het insect, dat bekend staat als de oorwonn, z.'ch op allct lei plekken in luiken en hui zen vertonen, soms zelfs in zeer. groot cau1 al- De oorwmncn zijn schadelijk omdat ze aller-ei bloemen cn f ijne vr-h'htcn hunner' aanvreten of beschadigrn. Men pleegt zo ge woonlijk te bestrijden door het aan brengen van sehuilplaatscn, waarin men zc overdeg kan aantreffen en doden. Voor dat aud worden tussen de bloemgewassen bloempotjes met houtwol of inccngefrommelde kran ten neergelegd of opgehangenOok verschuilen zc zich graag onder ou de zakken. dakpannen enz. Geregeld worden die schuilplaatsen gecon troleerd-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3