Katendrechts schilder exposeert in Mexico Twee valse Van Goghs? Microscoop, die 150.060 maal kan vergroten Blonde Hitler van Beieren uit zijn partij gezet mwwm 3 Grote belangstelling voor ons land Rémy gearresteerd Chauffeur verdronken Koning Faroek bezocht Nederlands Lunapark Een nieuwe kunstwetenschap is gewenst Onze musea zonder laboratoria Onder de jongeren groot succes heöen.... 'n Philips-product Woensdag 2 Juli 1947, Op'lS'Jimi opende, In tegenwoordigheid van de gezanten van België, Zweden, Polen en Frankrijk, dr. Kieïstra, de Nederlandse gezant In Mexico, een tentoonstelling van schetsen en schilderden van de jonge Katcndrochtse schilder Dolf Henkes. De directeur van het Mexicaanse paleis voor Schone Kunsten in Mexico City, Carlos Chavez, deed in zijn speech uitkomen, dat dit de eerste maal is dat 'n in levend zijnd kunstenaar uit Holland er expo seert en hU hoopte hierin een begin te mogen constateren van een verdie ping van het culturele contact tussen heide landen, Nederlandse kunstenaars zullen de deuren van het Instituto Nacional de Belles Artes altijd voor hen. geopend vinden.... Een grappige bijzonderheid was nog, dat een. kooplustige dame, de Zweedse gezant bij vergissing de prijzen van enkele stukken vroeg. Hij zeide, deze niet uit het hoofd te weten, liep naar een beambte voor een prijslijst en bediende de dame daarna op een wijze die een gerouti neerde verkoper hem niet verbeterd zou hebben! Wij hebben Dolf Henkes, die enke le. dagen geleden met de „Leerdam" uit New York is teruggekomen en die dus de opening, van zijn tentoon stelling niet bijwoonde, in het huis van zijn moeder aan de Veerlaan on gezocht. Zijn .eenvoudige kamer is een klein museum van moderne en antieke kunstl Behalve zijn- eigen vroege en latere, meer abstracte schilderijen ziet men er prachtige staaltjes van Japanse, Chinese en Ti betaanse kunst, negerplastiekjes, en voorzichtig worden uit een koffer de nieuwste aanwinsten te voorschijn gebracht: zeldzame overblijfselen van de oude Indiaanse cultuur uit het 'Azteken- en Mayatijdperk, meest kopjes, beeldjes, een uniek offervat, enzelfs een vervalsing van een kop. Er zijn veel coUectionneurs on der de Mexicanen en door hen en de vele touristen. vindt de verval- singsindustrie er emplooi! De grote opdracht Henkes, in 1903 geboren, voorzag als koperslager, machinebankwerker en later als machinist in zijn onder houd, tot hij. zich in 1931 geheel aan het schilderen en tekenen ging wij den. Hij is een „self made man", die het heeft moeten doen met enkele aanwijzingen, o.a. van Toorop. Hij exposeerde in de volgende, jaren .in Amsterdam bij Santee Landweer, in Den Haag, in het Museum Boymans en in 1946 in Londen op de door het Help Holland Council georganiseerde tentoonstelling. Tussentijds bereisde hjj ongeveer alle landen van Europa. Wandschilderingen hebben zijn speciale voorkeur, hij maakte ze o.a. in het Feyenoord-Stadion, Van 28 October *45 tot 24 Juni '4? is Henkes weggeweest. Een vriend, Adjudant van De Gaulle betrokken bij complot In verband met de samenzwering der zgn. „2warté Maquis", die de Franse republiek omver wilde wer pen, is te Vannes in Eretagne ge arresteerd, kolonel Gilbert Reüaud, die tijdens de oorlog verbonden was aan het hoofdkwartier van generaal De Gaulle. Kolonel Renaud, in de verzetswereld bekend als Rémy, is de eerste der .voormalige adjudanten van De Gaulle, die bij het onderzoek naar het complot wordt betrokken. Hij is de schrijver van een veel ge lezen boek: „Herinneringen van een geheim agent in vrij Frankrijk". Vannes had, zo bericht U.P., het'to neel moeten worden van de eerste grote aanval op de republiek. Het was de bedoeling van de samen zweerders; bezit te .nemen van de gevangenis van Vanhes, om de voormalige Bretonse Maquïs-leider Crète, die hier wegens moord gevan gen zit, te bevrijden. Verder werden nog gearresteerd de 20-jarige Claude Chauvel, zoon van de secretaris-ge neraal van het ministerie van bui tenlandse zaken. De Franse politie zoekt nog naar drie vooraanstaande personen, n.l. twee voormalige minis ters van de regering van Vichy en graaf Aurouet de Mervelce, die als verzetsman het geallieerde comman do leidde, dat het Duitse"1 onuoepsta- tion „De stem van het Rijk" opblies. Gisteravond reed een gezelschap militairen in een personenauto naar het bureau van het Commissariaat- generaal voor de recuperatie te Am sterdam, De chauffeur stopte zyn auto vlak bij het gebouw en maakte zich. gereed zijn wagen aan de water kant te gaan parkeren, nadat de andere inzittendfen het' gebouw waren binnen gegaan. Een jeep stond hem daarby in de weg en de chauffeur, de 26-jarige Roelof van de Wetering uit Tilburg, gedeta cheerd bij het C.G.R., stapte daarom in dit wagentje om het te verplaat sen en daarmederuimte vrij te maken voor zijn eigen wagen. Of het onbekendheid met de ry techniek der jeeps is geweest, dan wel een ver gissing zal wel nimmer aan het licht komen. De jeep reed in ieder geval .plots.eling achteruit en kantelde onderste boven in het water van de Keizersgracht. Op het hulpgeroep van een vrouw, sprong de 25-jarige Amsterdammer Broos te water, Hy dook verscheidenekeren, maar slaagde er .niet in het. portier van het wagentje te openen. Tenslotte gaf hij zijn pogingen op, toen een tot dusverre onbekend gebleven mili tair (waarschijnlijk de eigenaar van de jeep) hem toeriep, dat hij geen moeite moest doen, omdat er toch niemand in de jeep zat. Tengevolge van deze_ fatale vergissing werden .alle reddingspogingen gestaakt en kwam de brandweer, die de jeep een uur later uit de gracht takelde, tot de ontstellende ontdekking, dat er toch een slachtoffer was gevallen: "Van de Wetering, die zich nog in de jeep bevond, was inmiddels ver dronken. Den Bosch blijft niet bij de pak ken neerzitten. De ruïne in de Bos sche veemarkthallen is reeds ge heel opgeruimd. In het gedeelte, dat behouden bleef, kunnen nog 1000runderen worden onderge bracht. Burgemeester Loeff heeft mede gedeeld dat vóór 1 Januari a,s, het restauratiewerk der hallen gereed «al zijn. dokter In Willemstad, schreef hem: „Er is een kruisweg te maken in een kerk hier. Kom en neem je schilde rijen en tekeningen mee". Henkes kwam, en overwon.... Portretten van dr. Kasteel, gouverneur van Cu rasao en diens echtgenote, fresco's in de kapel van het St. Eïisabethsgast- huis in Willemstad en toen zijn gro te opdracht: fresco's in de ontvang zaal van het vlïegstation Hato, waar over o.a. directeur Flesmun enthou siast was. Henkes ontmoette er de bemanning van de „Alk", die op het vliegveld, vóór hun vertrek een kijk je kwamen nemen. Land van tegenstellingen Toen.... per vlegtulg naar Mexi co, Vol enthousiasme spreekt hij over Mexico City. met zijn wonderlijke mengelmoes van prachtige oud- Spaanse architectuur en. moderne wolkenkrabbers, zijn prachtige ba rokke kathedraal, waarin, beelden ge tooid met echte stoffen, 'n pruik, glazen ogena la Madame Tus- saud! De Mexicanen hebben grote artis tieke belangstelling, zegt Henkes, musea en tentoonstellingen worden er veel drukker bezocht dan hier. In New York heeft hij een levendige interesse in de oude en moderne Me xicaanse kunst opgemerkt, van wel ke laatste volgens hem de schilder Tamayo een van de meest belang wekkende vertegenwoordigers is. Dolf Henkes brandt van verlangen om aan de slag te gaan, hij zit boor devol indrukkenmaar eerst een atelier, natuurlijk op Katendrecbt". Zaterdag- kregen de gezamenlijke Nederlandse exploitanten van het Lunapark te Alexandria bericht, dat na het sluitingsuur bezoek kon wor den verwacht van koning Faroek en gevolg. Nadat het Lunapark des avonds voor 't publiek gesloten was, werden de lichten weer ontstoken en wachtte men op het hoge bezoek. Des nachts om-2.00 uur arriveerden enkele auto's, waaruit de Koning, zyn zuster, de Koningin van Irak en nog énkele hoge autoriteiten stap ten. Het Koninklyk gezelschap be zocht hierop diverse inrichtingen, zoals de dwaaltuin, de zweefmolen, de stijlwand enz. De koning liet de motor-artisten aan zich voorstellen en reikte\hun een medaille uit. Het gezelschap vermaakte zich zeer en was heel sportief. Om 4.00 uur des nachts vertrok de koning, onder luide toejuichingen van de exploitanten en reikte aan het personeel een fooi uit van 100 Egyptische ponden. Het Lunapark, dat 5 Juni j.l. geopend is, mag zich in een grote belangstelling verheugen. Promotie Prof. Dr. A. A. van Rüler Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen promoveerde gisteren op het proefschrift „Een dogmatische studie over de verhouding van. openbaring en existentie" ter verkrijging van de graad van doctor in de godge leerdheid üs.- A. A. van Rüler, Ned. Hervormd predikant te Hilversum. De Generale Synode der Ned. Her vormde Kerk. heeft in. haar laatst gehouden vergadering ds. van Rüler benoemd tot hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht, als opvolger van prof. dr. de Vrijer. I Gedeelte van de muurbeschildering in hef stationsgebouw van het vliegveld Ilato, Guragao, door Dolf Ilenkes. XKJ E moeten beginnen met enige v v oude koeien uit de sloot te halen en in 't kort een vervalsings- geschiedehis vertellen uit het Ber lijn van een jaar of 20 geleden. Toen doken bij tussenpozen by verschillende kunsthandelaars, o.a. Otto Wacker, nieuw ontdekte Vaii Goghs op. In den beginne verwekte dit geen argwaan, want het kon best zijn, dat Van Gogh in zijn Franse tQd, waar hij dikwtjls over- haastt.,van de ene plaats naar dt andere vertrok, schilderijen achter gelaten of weggegeven had. Dat deze nieuwe Van Goghs oude onderwerpen voorstelden, was op zichzelf niet vreemd. Van Gogh schilderde telkenmale dezelfde mo tieven, b.v. zes maal de Berceuse en het portret van Roulin. Zeven maal de Zonnebloemen en drie keer zyn slaapkamer, In 1928 hingen deze nieuw-ont-, dekte schilderyen op.een.grote .ten toonstelling bij Paul Cassirër, Ver geleken bij de andere reeds beken de Van Goghs verwekten de nieuwe-doeken argwaan o.a. bij de kunsthistoricus J, )B. de Ia Faille, die hen in zijn naslagwerk over Van Gogh opnam bij de vervalsin gen. Het bleek dat deze nieuwe Van Goghs alle afkomstig waren van de kunsthandelaar Otto Wacker. Deze had ze, naar zijn zeggen, uit het bezit van een Russische emigran tenfamilie, waarvan hij de naam om veiligheidsredenen niet mocht noemen een romantisch'verhaal, ■waarvan de waarheid 'uiteraard nooit aangetoond is. In Wackeris boeken stonden hierover geen betalingen ge noteerd," maar wel een bedrag van 52.000 Mark aan zijn broer, de schilder Bernard. Een bedrag, IS DIT ECHT? In hei Rijksmuseum Kröller-Mül- ler hangt nog steeds dit Zee gezichtte Taintes- Maries" als ècn echte Van Gogh. waarover Wacker geen explicatie kon geven. We zullen het geruchtmakende proces Wacker, waarover de kran ten anno 1932 vol stonden, niet uit voerig behandelen. De meningen van de experts liepen zeer uiteen. Zo kocht ue heer Breinroer uit de collectie Wacker het zeegezicht te Saintes-Maries, dat nu in het Rijks museum Kröller-Mtiller hangt en waarover wij reeds schreven. Naar aanleiding hiervan schrijft de Am sterdamse schilder en kunstkenner M» M. v. Dantzig ons; „Wanneer wy dit schilderij ver gelijken met de tekening, die Van Gogh naar hetzelfde onderwerp maakte én die als voorbeeld gediend heeft, kan men niet meer twijfelen of het schilderij in Kröller-Müller is vals. Indertijd heb ik met Ruhemann, cle toenmalige restaurateur aan liet Kaiser Friedrichmuseum en nu con servator van de National Gallery, een der experts in het Wackerpro- ces, alle Van Goghs nagegaan. Toen ik in '39 In het Kröller-Mlillermu- seum het zeegezicht en het zelfpor tret uit de collectie Van Deventer zag hangen, viel het mjj direct op, hoezeer beide tegen de andere wer ken afstaken. .niet echte Van Gogh Vergeleken bij de tekening, die Van Gogh maakte naar ditzelfde onderwerp, vertoont het schilder# op alle punten een andere persoon lijkheid. Ik wijs op de atmosfeer en de ruimte, die deze tekening sug gereert. Waar het schilderij contrasten mist,, trekt hier de golfkruin op de voorgrond de aandacht. De vormen zijn niet gevangen in een afsluiten de contour, maar volgen de be wegingen van de hand zelf, die zich gelykty'dig naar vorm en kleur richtte. Alles is spontaan en snel neergeschreven in tegenstelling met het schilder», dat de aarze lende penseelstreek van de verval ser vertoont". Tot zover de heer Van Dantzig. 20 jaar later We moeten 'erkennen na een methodisch onderzoek, -zoals de heer Van Dantzig dat aangaf J ■"-ipr-1-' il over dit zeestuk te staan dan by de eerste beschouwing. In elk ge val mag men zich afvragen of het gewenst is, dat een zo. dubieus schilder# in een verzameling van het ryk opgehangen blijft als een authentieke Van Go jh. We herhalen: het zou instruc tief zijn dit zeegezicht en zelfpor tret eens in Amsterdam te kunnen zien te midden der collectie van het Stedelijk Museum en ook an dere museumdirecties er toe over ta halen eventueel dubieuze stuk ken. maar dan als zodanig ge kenmerkt met goede werken ten toon te stellen. Want deze zaak is meer omvat tend dan enkel de kwestie of het hier een valse dan wel een echte Van Gogh betreft. Het is niet al leen een zaak, die de kunsthisto ricus belang inboezemt, maar ook de moderne kunstenaar, die zich zuiverder .het verschil moet reali seren tussen kunstwerk en na maak. Hier moet een basis gelegd worden voor een nieuwe, kunstwe tenschap. In dit opzicht hebben .Mijn partij zal marcheren. Niemand zal haar tegen kun nen houden." Dit was het be denkelijke devies van Alfred Loritz, die een partij oprichtte in Beieren, waarvan de leden overal tégen zijn. Hij werd dé „blonde Hitler van Beieren" genoemd, ondanks het feit, dat Loritz grijs haar heeft en door Hitier twee keer ter dood werd veroordeeld! Vorige week is Loritz door zijn eteen partij aan de dijk gezet en deze week heeft de Beierse premier dr. Hans Ehard in een stormachtige zitting van de Landdag medege deeld, dat hy hem heeft ontslagen als minister voor de denazificatie. Als grond voor het ontslag heeft Ehard aangegeven, dat de maan denlang in Loritz' partij slepende spanningen een zeer nadelige in vloed hebben gehad op het werk der regering. Het ontslag werd door een grote meerderheid van de Landdag bekrachtigd doch niet dan nadat een debat had plaats gehad; waarin Loritz en z#n volgelingen een stortvloed van persoonlijke be ledigingen op ministers los lieten, waarin de premier zelf opstoof met de opmerking „schurk" en waarin een CSU-afgevaardigde de ontsla gen minister een tweede Hitier noemde. Het gehele gebeuren had overigens iets weg van een paleis revolutie, daar Loritz' ministerie nog tijdens de zitting van de Land dag door de politie wérd bezet. Zijn tegenstanders noemen hem sinds zijn politieke ster met ijzing wekkende vaart is gestegen, „de blonde Hitler van Beieren". Loritz, die dit een leugen noemde wordt door de 225.000 volgelingen, die hij in korte tijd achter het zeer persoonlijk getinte vaandel van ziin „economische reconstructie partij" heeft weten te scharen, bij voorkeur „Onze Alfred" genoemd. De nieuwe leider, die door Hitl- lera gerechten tweemaal ter dood werd veroordeeld, maar in 1939 de Zwitserse alpen boven de strop ver koos, heeft zijn reputatie 'te dan ken aan de wijze waarop hij zijn politieke, doelstellingen verkondigt. In bierkelders Wanneer hij spreekt in een van de Münchener bierkelders dan moet men er onwillekeurig by terugden ken aan de dagen, die aan de ge beurtenissen bij de Feldhemhalle vooraf gingen. H(j is geen man, die door zün ver> schijning indruk maakt. In ziin ver sleten Dakje lijkt liji meier op een armzalig boekhoudertje dan op een succesvol politicus, maar hii boeit zy'n volgelingen door ziin glimlach, door ziin groet met een geheven arm en door de bandeloze crescen do's waarin hii een fluisterend be gonnen speech laat overgaan. HU pleegt ziin toespraken in de regel te krolden met een paar zinnen bolrond Beiers dialect, die hem voor al onder jongeren een doorslaand succes garanderen. Een half Jaar geleden won hij bü de Decerober- verklezingen dertien zetels en maakte zijn partij daarmee tot de derde van de Landdag. Zes maanden geleden heeft Lo ritz het in Beleren zeer veel om streden mlnisterié voor denazifice- ring overgenomen. Het is algemeen erkend, dat hij met een zekere 0ahartstocht tegen de voormalige na- uiteraard zéér beperkt hier weer- f zi's is te werk gegaan. Binnen twee gegeven geheel anders tegen- maanden had hij het aantal tribu- j naïen me£ twee honderd verhoogd. Hij was thans bezig er nog een paar honderd bij te installeren ten einde in "1948 het gehele program der politieke berechting te kunnen afwerken. Loritz heeft de reputatie van een vurig Nazi-hater te ziin, doch hii betoogde steeds dat hii zijn tribunalen niet wilde richten tegen de kleine partijgangers en „Heil Hitier" roepers doch alleen tegen wy, vergeleken bü het buitenland, een achterstand van 20 jaar. Is het niet merkwaardig en be schamend, dat onze musea niet beschikken over een eigen labora torium met röntgentoestellen, kwartslamp, tintometer en chemi sche uitrusting? Acht do overheid do betekenis hiervan zo gering, dat zü ons onthoudt wat het Lou vre en National Gallery, In Ame rika verschillende musea en vóór de oorlog Berlijn en Rome, beza ten? J. M. PRANGE de grotere zondaars, die er ónder zijn voorganger te genadig dóór heen gekomen zouden zijn. Partijmannen Het voorn aam-te bezwaar, dat tegen Loritz's methode als minister bestond ïs onlangs geformuleerd door dc voorzitters en aanklagers van 24 tribunalen. Hjj zou zijn. vol machten misbruiken voor politieke doeleinden door zijn partijmannnen in het ministeriële apparaat te be trekken en door met zachte hand. waarmee hij de nominale parteige nossen aanpakt nieuw zaad voor zijneigen partij uit te strooien. Zo zou h;j met veel vertoon tegen mannen van naam van leer trekken ook tegen vróuwen van naam, zoals zijn recente bevel tot het ar resteren der weduwen der gehan genen van Neurenberg bewijst en straffeloosheid garanderen voor wie hem bij zijn speeches in de Münchenerbierkelders wil toejui chen. Ook het Amerikaanse mili taire bestuur heeft de vreemde gestes van Loritz met grote, nauw keurigheid gevolgd en zo heeft ge nera! Walter Muller, hoofd van het miitair bestuur in Beieren, onlangs reeds eeen einde gemaakt aan het machtsvertoon, dat „De blonde Hit- Ier" wilde bereiken floor de forma tie van een soort SA uit de rijen van zijn partij.' WOENSDAG 2 JULI. Er is een beruchte zwam, waarvan de Iciemsporen b$ millioenen door de lucht zweven en bij vochtig, Warm ■weer snel op de bladeren der aard appelen tot ontwikkeling komen- Aanvankelijk worden alleen de bla deren aanaetast, doelt nadien ook de stengels en de knollen. Dit Is de gevreesde aar dap, hieJite of Phy- tophtora irtfestdns. Indien de weers gesteldheid in bepaalde-, gebieden critiek is voor het optreden dezer 'ziekte, dan hoort men daarover een waarschuwende slem door de radio. Door de aardappelvelden ie bespuiten met oplossingen van koperhoudende middelen, zoals Bor- deauxse of Bourgondische Pap wordt de ontwikkeling van deze zwam tegengegaan. S. L. Oók een kopje? Een tikje onzedelijk is het natuur lijk wel om er zo erg warmpjes in te zitten en je ruim te roeren in een dure flat, maar. een schande vind ik het toch ook weer niét, tenminste als de weelde niet naar je hoofd ge stegen is en je de eenvoudige mense lijkheid blijft beoefenen. Zoals bijvoorbeeld m'n getrouwde nicht, die gun ik de voorspoed van harte, dat is een fidéle meid geble ven en die mooie, ruim dertig-jarige vrouw trekt geen gezicht of het niet lekker ruikt als ze met een eenvou dige werkman te doèn heeft, zoals veel vaii die rijke kakmadammen. Laatst was ik 's morgens 'even bij nicht opgelopen. ..Kom gezellig in de keuken", zei ze hartelijk.l „Dien- tje is in de kamers bezig, dan drin ken we hier een kopje koffie. Maar je moet everi geduld hébben, want dit meet eerst af, en opgewekt slin gerde ze een- berg luiers door het sop. De kindars hebben geen van. drieën ooit schrale, bibsjes gehad, en nummer vier zal ze ook niet hebben, sprak zé lachend en zorgvuldig spoel de ze de doeken na. Toen- stak de schilder z'rs hoofd door het raam: „Kan ik even de raam een. kwastje geven", vroeg hij, „ik ben hier achter bezig en nou ben U aan de beurt". „Natuurlijk, ga je gang", zei nicht, „maar wacht even, ik zal direct een kop koffie voor je inschenken. „Wil U wel geloven", zei de schil der tegen nicht, toen hij z'n bakkie half uit had, „dat dit de eerste keer is. dat 'ik hier koffie krijg. Ik ben. nou tien dagen hier aan de flat «tan 't.werk, maar noppes. Bij die kapita listen mot je maar kommen, geef mij maai- een karwei aan een weèk- woning, daar hebben ze niet zoveel kapsones ook. Mooie mevrouwen die hier wonen. Zegik: ken de raam effs open blijven, mevrouw. Ja., schilder, maar vlug dan hoor. want ik moet uit. Allemaal motten ze altijd uit, die madammen hier, .myn. ookzo'n Griet. - „Hoeveel brood moet ik nemen, mevrouw, kwam Dientje' vragen. Nichf zei het. Ze gaf mé een knip oogje en deed net of ze het niet merkte, dat de schilder mét een rood hoofd z'n laatste slokken koffie stond door te slikken, of er klodde- rige vellen inzaten, die hem misse lijk maakten.; - „Nog een kopje, schilder.", vroeg nicht allervriendelijkst. „Graag mevrouw", zei de man, een tikje verlegen, maar met iets-teders in z'n stem. of;hij zeggen wou; neem me niet kwalijk hoor'schat. DESIDERIUS. De grote belangstelling, welke be staat voor de electronemnicroscoop is voor'Philips aanleiding geweest in samenwerking met Het Instituut; voor EleetronenmiJcro;«'aopiete Delft een nieuw exemplaar te bou wen, dat in vele opzichten afwijkt van die in het buitenland. De lenzen zijn magnetische spoe len, die de electronenstralcn, welke zich als electriscbe stromen gedra gen, zó afbuigen, dat electronen, die van één punt van het voorwerp uitgaan, weer in één punt verenigd worden. Daardoor ontstaat precies als by optische lenzen een scherp beeld van het voorwerp. Een uitbreiding van bet len- zensysteem maakt het by de Philips* electronenmicroscoop mogelijk een continu regelbare vergroting van 1000 tot 150.000 maal te verkrijgen, Door een door Craig Rice Vertaald door Ada Campers. 32) „Ach, hou toch je mond", zei Dinah vinnig. „En Taten we nou haar buiten gaan. Ik heb er genoeg van. Verdraaid nog toe, we moeten toch eens gaan kijken of er niets met Archie is! En al de kinderen loperi zo maar los rond.,.." Ze knipte de zaklantaarn uit. „Kom nou," April". 1 Ze slopen stilletjes de overloop op. Door de ramen konden zij nog steeds de rode gloed zien. „Een echt fyn brandje", mompelde April bitter, „en dat missen wy helemaal". „'fis voor een goed doel", hielp Dinah haar herinneren. En toen: „Ssssssssst". Beneden klonken zwakke geluiden. Iemand liep stilletjes en omzichtig, rond..,Toen klonk er geluid bij de voordeur. Er zat iemand aan hef slot te morrelen. Ineens een kleine ont ploffing en het geluid van brekend glas. Dinah en .April trokken zich terug naar de overloop èn keken naar het raam. Een man rende dwars over het gras van het huis weg. Hij bleef halverwege staan, keek om e.n rende toen Weer verder. Zijn gezicht was in het maanlicht duidelijk herken-' baar. Het was de man, die niet bestond. Rupert van Deusen. April onderdrukte een kreet, „Wie is dat?" fluisterde Dinah. „Ongetwijfeld een verdachte." fluisterde April terug. Nu klapperden haar tanden werkelijk, Ze stonden een ogenblik te luisteren. De zachte geluiden begonnen weer. Geluiden, alsof iemand, in het donker liep te zoeken. Nu en dan zagen zij een flauwe lichtstraal van een zaklantaarn. „Zullen we ons" verstoppen'!1" hijgde Dinah. April schudde haar hoofd. „Geen plaats. Als het moet gaan we het dak op en dan glijden we langs de regenpijp naar be neden. Tenminste.ik hoop dat er een regenpijp is". Onderaan de trap bewoog iets. De twee meisjes stonden stokstijf van schrik over.de leuning te staren. Daar ver scheen een donkere gedaante, die plotseling stilhield, zich omdraaide en een ogenblik roerloos bleef staan. Ze konden zijn gezicht zien, dat vanuit de ramen door maanlicht en vuurgloed beide verlicht werd. Een donker, mager gezicht onder een verfomfaaide hoed. Een verschrikt gezicht, of schoon het maanlicht op iets glimjnends in zijn hand viel. Dinah trok April bij de trapleuning vandaan. Vlak achter hen was een dakraam. Toén hoorden ze het schot. Eén schoteen vreemd knal lend geluid. En dan.... stilte. De twee meisjes vlogen terug naar de trapleuning. Onder aan de trap lag iets, dat een. schaduw had kunnen, zijn. Ze konden een verfomfaaide hoed zien, die een eindje van de schaduw was weggerold, en de glimmende revolver, die op het kleed lag. Beneden ging ergens zachtjes eèn deur dicht. „We gaan d'r uit", hijgde Dinah hees. „Als er geen regen pijp is, dan springen we". Er was iets beters dan een regenpijp; er was het latwerk van de wingerd. Daarlangs klauterden ze half glijdend naar beneden, vlug en geruisloos als katten. Toen stoven ze de hoek van het huis om naar de gezegende schaduw van. de struiken. „Laat 'die dingen niet vallen", zei April. „Maak je maar niet benauwd", bracht Dinah hijgend uit. „Ik heb alles". Toen zé bij de achterkant van het huis van Sanford geko men waren, matigden ze hun vaart. Alles scheen hier veilig en normaal. Moeder zat nog steeds voor haar raam te typen. De maan bescheen het grasveld. De rode gloed aan de hemel was nu minder fel. „Wacht even!" fluisterde April en greep Dinah bij de elle boog. „Wacht nou!" „Laten we hem nou smeren", siste Dinah. „Asjeblièft!" „Nee! Er is een moord gepleegd. Wij hebben het gehoord, We hebben het bijna gezien: Denk eens aan die man in Moeders boek, die zei: „Het is practisch onmogelijk om met succes een moord te plegen, zonder op z'n minst een tweede te plegen. Dinah, de moordenaar is nu in dat huis daar. Nu, op dit ogenblik!" Dinah zei: „Als we hier die hoek om gaan, kunnen we door de ramen van de serre kijken. Maar wees voorzichtig. Dia ellendige envelop schuurt het bruin van mijn vel at Waar om moest je ook die organdie jurk aan". „Stilzei April. Ze kropen om de hoek van het huis heen en slopen zonder geluid te maken naar de ramen van de serre. De maan cn het licht van de straatlantaarns maakten, dat het in de 2itkamer van." Sanford zo licht was als de dag. Zij konden de serre, de zitkamer en. de hall zien. Zij konden ook de draaitrap en het portaal zien. Maar er lag geen don kere schaduw languit onder aan de trap, geen weggerolde, verfomfaaide hoed op de vloer en ook geen glimmende re volver op het kleed. Er was niets, helemaal mets. „Dinah", zei April, „je hebt gelijk. Laten we hem smeren. Vlug". Ze hapte naar adem. „We hebben het misschien ge droomd". „Onzin", zei Dinah scherp. Tè scherp. „Hij was helemaal 'niet vermoord, da's alles. Terwijl wij langs die latten naar beneden klommen, is hij opgestaan erv weggelopen". En als om te bewijzen, dat haar theorie juist was, hoorden .ze een auto, die blijkbaar in de laan achter het huis van San ford gestaan had, starten, en wegrijden. „Zie. je nou wel!" zei Dinah triomfantelijk. „En laten, we nou in vredesnaam die rommel naar huis brengen en naar de anderen teruggaan". Ze liepen hard het verlaten grasveld over en doken door het prieel. Er was geen levende ziel te bespeuren; er klonken opgewonden geluiden van het toneel van de. brand. En het geluid van razend vlug typen van boven. „We zullen het in onze waszak stoppen, tot de kinderen naar huis zijn", begon Dinah. „en dan „Pssssssst", fluisterde April. Inspecteur Bill Smith en brigadier O'Hare .kwamen de tuin trap op. Ze bleven staan, keken naar de twee meisjes en Bill Smith hield midden in een zin op. De woorden: „We hadden het huis nooit onbewaakt moeten achterlaten" ble ven in de lucht hangen. Er schoot April iets' te binnen, dat ze eens had gelezen over de beste verdediging en ze besloot tot de aanval over te gaan. Verontwaardigd zei ze: „Waar denkt U, dat U naar toe gaat door onze voortuin?" „De kortste weg, jongedame", hijgde O'Hare. Hij was niet gewend trappen te klimmen. .(Wordt vervolgd)»- I speciale methode is de scherp-, stelling van het beeld a&nmer- s,9 v' kelijk vereenvoudigd. - Bovendien kac men^met enkelef handgrepen in :p!aatr van de ver-j grote afbeelding van het voorwerpt een electrpnenbatglngsdLagram y&tf het tevoren afgebeelde gedeelte op het scherm verkrijgen. Zo'n diagram verschaft belangrijke gegevens om. irenf de rangschikking van de ato? men binnen de stof. vi Op de foto ziet men boven he2 grote onderstuk, dat als bedienings- tafel fungeert, de eigenlijke elektro nenmicroscoop, die naar boven ié gericht. Opvallend is het. grots scherm, waarop het beeld zichtbaar, wordt Details van het beeld kan.' men met een loupe (op de foto ia deze opzij gedraaid) nader bekijken. Uet behulp 'van een in de electro- nenmicroscoop gebouwde camera' kan men het beeld op een tot op gereduceerde schaal - fotografisch1 vastleggen; deze S5 mm film kan' later gevoeglijk weer vele malen vergroot worden. Men kan 20 of meer fotografische opnamen maken zoiidor dat men het experiment be hoeft te onderbreken. De hoogspanning, welke nodig is om de electronen de gewenste snel heid te geven, wordt geleverd door een generator, die in het links op de foto zichtbare afzonderlijke huis is aangebracht. Om scherpe beelden te verkrijgen is het noodzakelijk dat de spanning zéér constant Sb; zij mag niet meer dan 10 volt op de 100.000 volt variëren. De te georui-, ken spanning kan van 40 tot IGó küovolt gerekend worden. Bijeenkomst oud-politieke gevangenen Vocht Morgen. Donderdag. 8 Juli, wordt in het gebouw Tivoli. to Utrecht, aanvang 2 uur. een bijeenkomst ge houden, waar alle oud-politieke ge vangenen uit. Vught met bun echt-, genoten welkom zijn. Degenen, die zich destijds- voor de gèvangenen uit het kamp Vught verdienstelijk hebben gemaakt, zullen daar gehul digd worden en aan de N.V. Plu- te Eindhoven zal o.a. een ge^ denkraam worden aangeboden ter herinnering aan het ..Philipskom- mando!1. De .bijeenkomst wordt op- geluisterd' met klassieke-muziek.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3