Lief, leed en melancholie voor ongekeurd vlees!! Spanje gaat Zondag naar de stembus De stadhuiskok staat af en toe voor hete vuren WEEST OP UW HOEDE Niet alleen schadelijk voor Uw beurs, maar ook voor Uw gezondheid Vijand no. 1: T.B.C. Tanden en tong doen dienst als vingers Wie niet stemt, krijgt salaris aftrek Als het cantinemeisje binnenkomt, juichen vele ambtenaren Achter het gordijn Vliegdekschip wil niet vlot komen Zware sluisdeuren verwisseld p.autUrecMec n Zet 'm op, Dirk! El Dorado, door J. Gerhard Toonder Houtconcessies in Suriname Donderdag 3 Juli 1947 i f P* JJ -i.JZ'Ji 7 r k j 's Avonds wordt cr Ecbeld. In het portaal of aan dc dcnr wordt even geheimzinnig gefluisterd en dan komt de man of de vrouw met een rakie naar binnen. Als het papier cr af is en een stuk vlees aan de huisgenoten wordt getoond, waagt iemand nog wel eens een opmerking, welke echter mcestal wordt gepareerd met 'n geringschattend: Ach, zanik niet, waarom zou dat vlees niet goed znn? Zie iii cr wat aan Nee, niemand ziet er wat aan en ook de reuk is goed. Om te zien, wat dit stuk vlees kan zijn, zou u het aan het bacteriologisch laboratorium van het abattoir moeten geven, fcn wanneer u na 48 uur terug kwam zou u misschien schrikken van het resultaat ne kiemen, die er uit zien nis blaas jes, vandaar de naam: blaas worm. Is de geliefkoosde plaats van de lintworm by de mens het darmka naal, waaruit zij, als zij er eenmaal hun tenten hebben opgeslagen, o zo moeilijk zijn te verdrijven, bij de koeien hebben zij voor het darm kanaal geen interesse. Trouwens zij ontwikkelen zich niet en nestelen zich, zoals zjj zijn, bij voorkeur in de kauwspieren. Daar wachten zij rustig de dag af, tot zij via een rauw balletje gehakt weer in üw darmkanaal, terecht komen en heb ben zij eenmaal daarvan de lucht te T.B.C. schrik van de na-oor- logae mensheid. Door jaren van on dervoeding is het weerstandsver mogen van vele mensen groten en kleinen gesloopt. Huisartsen, specialisten, doktoren van de Ge neeskundige Dienst fronsen de wenkbrauwen, want deze volksvij and no. lts erger plaag dan ooit tevoren. Vele patiënten, die eigen lijk thuis een gevaar zyn voor de huisgenoten, kunnen wegens plaatsgebrek niet naar een sanato rium. En deze vijand, die als een ruiter uit de Apocalypsls het mensdom teistert, zouden we binnenhalen door het stuk vlees, waaraan ogen schijnlijk niets te zien is, op te eten Vraag het aan de directeur, van het abattoir, vraag' het aan een keurmeester en hy zal u vertellen, dat de tuberkel-bacil de gevaarlijk ste vijand is, die bij de vleeskeuring moet worden bestreden en daar t.b.c. vooral b|j het vee uit Z.-Hol land, veelvuldig voorkomt, dienen de mannen in de witte jassen, die over ons vlees waken, voortdurend op hun hoede te zijn, /Voerkeuring De Argus-ogen van het abattoir beginnen al te speuren, zodra het vee de slachtplaats opkomt. Een Aati hel speurend, cog ran de bac terioloog ontsnapt geen microbe koe, een varken,, een paard, dat uiterlijk reeds afwijkingen ver toont, wordt naar een aparte afde ling gestuurd. Dat Wi2 nog niet al tijd zeggen, dat. het vlees voor de consumptie .ongeschikt is. Soms wordt het over de vrybank ver kocht, ssuns wordt het gesterili seerd en tot comed-beef verwerkt. Doch in ieder geval kunt u er genist op. .zijn, dat het vlees niet schade lijk is voor de gezondheid. De twee de keuring begint, als de slachter zyn werk heeft verricht. In het nog iauw-warme vlees zoeken de keurmeesters naar ziekteverwek kers. Systematisch speuren zij het kadaver af. Hart, longen, nieren, de lymphklieren, waardoor de bloedvaten worden, gevoed, niets ontgaat aan het zoekende mes, Dc koe gedegenereerd Misschien hebt u zich wel eens afgevraagd, hoe het komt, dat koeien zo vaak besmet zijn met t.b.c. Dat Komt niet doordat zri zoals de.yolksmond verteltsloot water drinken. Plaats is de koe. zo- als wy haar nu kennen, 'n gedege nereerd beest Dat zij vjjftien of twintig Uter melk per dag levert, is abnormaal en van geslacht op ge slacht van melkkoe on melkkne heeft het ras veel van ^weer standsvermogen verloren. In de tweede plaats is het vee om een grote stad als bijvoor beeld Rotterdam van mindere kwaliteit dan byvoorbeeld in ï'ries- Jand. Dat heeft verschillende oorza ken, die we niet ailemaa' kunnen noemen. Een ervan is het klem-vee teeltbedrijf, dat uitsiulcend om de meikwinnlng wordt beoefend. Hier bij wordt meer op de quantiteit dan op de kwaliteit gelet "ën zodra -de cuantiteit achteruitgaat, wordt het dier voor de slacht verkocht. Ook' bij varkens kan t.b.c. voor komen, doch dat is dan,een voeder kwestie. In Zuid-Holland worden veel varkens gemest met wei (een afvalproduct van kaas). Dit pro duct kan door tuberculeuze koeien besmet zijn en zo krijgen de var kens-het dan weer - - Vijand no. 2 is de lintworm. Door de mysterieuze kringloop, die nu eenmaal het geheim is van moeder Natuur, kan de koe weer besmet worden door lintwormen, welke van mensen afkomstig zyn. Natuurlijk zjjn het dan geen lintwormen In op tima, forma, doch mlnusculeus klel- pakken dan steken Zij letterlijk de kop op Deze blaaswormen kruipen ook wel eens in het hart van de koe en daarom dient dit ook goed te wor den onderzocht. Vraagbaak voor 't publiek Het abattoir is een instelling ten bate van de gemeenschap en daarom kan ieder er, die klachten meent te hebben over vlees, daar terecht. Wy leggen het accent op meent, want zoals in de practijk is gebleken, krijgt het vlees, dat (let well) normaal-in de winkel is ge kocht, meestal ten onrechte bij een. of ander ziekteverschijnsel de schuld. Vooral worst is een zonde bok! Als mensen onwel worden en zij hebben toevallig worst gege ten, tien tegen ,één, dat dan de worst de schuld krygt, terwijl heel jnlis de ware oorzaak elders worden gezocht. Onder het abarttoir van Rotter dam ressorteert ook de stadscontró- le. Op gezette tijden worden alle slagers in de stad gecontroleerd en dat deze contröle niet mals is. daar van zou het kaartsysteem frappan te staaltjes kunnen vertellen. Een achttienjarige jongedame in Oklahoma (V.S.), Margareth Car net Fletcher, die geboren is zon der hinden en voeten, heeft haar tanden en tong-als vingers leren gebruiken. Als kind van 5 jaar heeft zij geleerd, met een. tussen de tan den geklemd potlood te tekenen, thans kan zij zelfs schilderen met water- en olieverf en ze is op zoek naar een haan om haar talenten productief te maken. Haar tong vult de tanden op gelukkige wijze aan. Met de tan den grijpt ze een lippenstift en met haar tong west ze die zo- handig-te bewegen, dat ze er in slaagt haar lippen, even keurig rood te maken als elk ander meisje van haar leeftijd. Margareth laat zich door haar gebrekkige toestand niet ontmoe digen. „Als iemand lichamelijk gebrekkig ie" zegt zij, „heeft God het zo gewild en ik geloof dat zijn bedoeling is, dat zulke personen van hun leven maken wat er van te maken is en niet bij de pakken gaan neerzitten". Het insnijden van de kauwspieren op zoek mar de blaasworm Op Juli zullen de Spanjaarden, voor de eerste maal na elf Jaar. ter stembus zaan. Vrijheid van menings uiting, pers, organisatie of vergade ring xyn er echter niet In Spanje in deze dagen voor de stemming. Hei volk zal zijn oordeel uitspre ken over de „opvolgmgswet", die door generaal Franco is uitgevaar digd, door de Cortes is goedgekeurd en uiteindelijk fs voorgelegd aan het volk. In de wet wordt bepaald, dat ge neraal Franco hoofd is van de staat, een functie, die hij sinds de burger oorlog heeft bekleed, dat Spanje een. HET grijze raadhuis aan de Coolsingel is niet alleen de plaats van waar uit de vroede vaderen en hun honderden helpers onze goede stad .be sturen, maar is tevens het huis, waar Rotterdam zijn officiële gasten ont vangt. Er is nog al eens „wat te doen" daar op het raadhuis. Het heet dan in onze krant, dat de gasten officieel door B. en W. ontvangen werden. Soms zijn liet generaals of diplomaten of andere hoogwaardigheidsbekleders uit binnen- en buitenland, die onze stad met een officieel bezoek vereren. Een andere keer zyn het deputaties van grote gezelschappen; van mijnwerkers, muziekcorpsen, sportslui. En dan niet te vergeten de Rotterdammers zelf, wanneer er sprake is van belangrijke gebeurtenissen Jn het leven van voor aanstaande stedelijke verenigingen, organisaties of diensten. Op. een afstand gehouden door dë bekende houten hekjes slaan dik wijls duizenden het komen en gaan der officiële gasten voor het raad huis gade. Een enkele keer baadt het stadhuis in een zee van licht en. flonkeren de kaarsenkronen in de Burgerzaal. Daar komen de gasten,, onder de tonen van het orgel een tikje statig binnen, en begeven zich over het gladde parket haar het spreekgestoelte. Hoe dikwijls reeds heeft burgemeester Oud of een der wethouders van deze plaats de gas ten van het gemeentebestuur ver welkomd I Maar geen goed gastheer of hij dient zyn bezoekers ook iets voor te zetten! Rotterdam mag dan een noodlijdende gemeente zijn maar het weet zyn officiële gasten gul en waardig te onthalen. Soms worden dranken en versna peringen door de bodes in de bur gerzaal rondgediend maar door gaans zijn in aangrenzende vertrek ken of gangen lange tafels aange richt. Op het keurig wit damast staan dan. lange rijen kopjes, 'kannen met koffie of. thee en schaaltjes versna peringen, waarvan ieder op zijn wenken door de bodes wordt be diend. Juist dit niet overdadig maar toch gul onthaal schept onder de bezoekers een ongedwongen sfeer en vertrouwelijke stemming. Van tijd tot tijd,"in het bijzonder wanneer het vreemdelingen geldt, wordt een koffietafel of zelfs een diner aangericht. Dan weet kok Broekman in de cantinekeuken van het raadhuis,-dat er veel yan hem verwacht wordt. „Laatst, toen die sportslüï uit Huil op bezoek waren, moest ik 250 koffietafels opdienen", vertelde hy ons. „Maar het kwam voor el kaar hoor!", verzekerde hij glunder. Die cantinekeuken. mag- er wezen. Een flink restaurant zou het er ze ker mee kunnen doem Blinkende potten en pannen, rfjeh borden, schalen en kopjes en een spiksplin ternieuw gasfornuis, dat naar kok Broekman ons vertelde, het nu mo gelijk zal maken, regelmatig diners en warme lunches in het raadhuis DONDERDAG 3 JU LI. Wan neer in Jut tuin een wilde pruim, een wilde sering of wilde roos staat, den kan daarop een edel soort wor den, geoculeerd. Onder oculeren ver staat men het overbrengen van een knop niet een stukje bast door een T-vormige insnijding onder de bast van een andere boom. Nadat dit ts geschied wordt de oculatie met wat raffia omwondèn. Die knop met dat stukje bast groeit dan op die plek vast en het volgend voorjaar ont wikkelt zich daaruit een jonge scheut, waaruit later een gehele struik of. boom kan voortkomen. Perzikenpruimen, seringen en ro zen worden door oculeren voortga- kweekt. Het geschiedt in Juli tot S. L. Een lekker potje heeft de Stadhuiskok, Broekman, op het vuur staan. *°m' cofc heel wat'voor kijken om elke dag 1215 ambteneren hun „natje droogje" te geven, om maar niet te spreken van de banketten, die af en toe ten Stadhuize worden aangericht op te dienen. Maar hoofdzaak blijft de bediening van het raadhuisperso- neel. Gekrulde neuzen Het ogenblik, waarop de elf can- tineraeisjes 's morgens en 's mid dags de koffie en thee rondbrengen, behoort voor de 1215 ambtenaren van het raadhuis tot de prettigste momenten van de dag.-Ze horen de aluminium thee- of koffiepot nau welijks rinkelen, of hun neus be gint- al te krullen. Maar ook de leden. - van de ge meenteraad en de journalisten, we ten het kopje thee als onderbreking van een lange raadszitting bijzonder te waarderen. Tussen, de middag gebruikt het raadhuispersoneel zijn twaalfuur tje in de ruime cantinezalen, op de derde verdieping, waar zich ook de keuken bevindt. Tot voor kort waren er belegde broodjes te verkrijgen tegen zeer lage prijzen. Het C.D.K, heeft ech ter de brood toewijzing stopgezet tot verontwaardiging van het raadhuis- personeel. - „'t Is een geduchte tegenvaller, deze beslissing van het C.D.K.", zei ons mr. J. G. Duehemin, voorzitter van het cantïnebestuur." Juist in deze moeilijke tijd terwijl de sala rissen en lonen van het gemeente- personeel toch reeds aan de lage kant zijn, is het een sociaal belang, dat wij het personeel goedeen goed kope bijvoeding kunnen verstrek ken." Maar wij twijfelen er niet aan of de heer Broekman, de chef-kok zal voor het personeel nog wel het een of ander hapje weten klaar te sto ven. 1 Boven in een der aardige toren tjes van het raadhuis, met een lad dertje bereikbaar en onzichtbaar van de straat, werkt de heer Sinoo, tekenaar ten stadhuize aan ontwer pen voor fresco's, die straks de thans wat sombere wanden van de cantines zullen opvrolijken. Zijn motieven ontleent hij aan de tropische fauna en. flora, waarbij een luchtige en. speelse sty! valt op te merken. Daar, .in zijn knus ateliertje wrocht Sinoo ongestoord aan zijn langs lijmen slingerende apen, kron kelende 'slangen en brullende leeu wen... Ons raadhuis heeft zo zijn bijzon dere geheimpjes! Rotterdamse Reddings brigade De Rotterdamse Reddingsbrigade, die het reddend zwemmen op zulk een voortreffelijke wijze propageert, zal. Zondag a.s. een stranddag te Hoek van Holland houden. Er zal een. zee-reddingsdemonsfcratie wor den gegeven. De opmars van de de-" monstranten zal ongeveer 12 uur plaats vinafcn. In groot verband zullen daarna oefeningen op het strand worden gehouden. Tot slot een redding uit zee, door de leden van de strandwacht. Met een speciale boot zullen enige honderden kinderen naar Hoek van Holland komen. Deze kinderen zullen voorafgegaan door de band van de zeeverkenners der padvinde rij langs het strand naar het bri gade-huis marcheren. Sloopschip bestemd voor de N.V. Holland te HJ. Ambacht De scheepssloperij N.V. Holland te Hendrik Ido Ambacht heeft ver leden jaar een tweetal Amerikaanse vliegdekschepen voor sloop aange kocht. Het zijn z,g. escort-carriers ongeveer van het type van het Ne derlandse vliegdekschip „Karei Doorman". Eén van deze escort-carriers, de „Nabob**, die het eerst naar Rot terdam zal komen, ligt in de nabij heid van Rosytb, ten noorden van Edinburgh, aan de grond. Het schip werd op het laatst van de oorlog door een torpedotreffer licht aan het achterschip beschadigd. De Amerikanen vonden het niet meer de moeite waard de „Nabob" te herstellen' en lieten haar op een raodderbank varen, echter met zo'n vaart, dat het vaartuig enkele me ters omhoog is komen te zitten. Nu het schip naar Nederland verkocht ia en dus vlot gebracht moet wor den is gebleken, dat alleen met springtij enige kans van slagen aanwezig is het van *de raodder bank vrij te krygen. Reeds drie maal hebben Engelse sleepboten vergeefs aan het vliegdekschip ge trokken. Intussen heeft men de schade aan het achterschip her steld en hoopt men de Nabob bij het volgend springtij op 18 Juli a.s. vlot krijgen. Een week later kan se dan in de Nieuwe Waterweg worden verwacht. In de parksluizeo te Rotterdam werd Woensdag de 85 ton wegende sluisdeur 'gelicht, terwijl" de reser vedeur, die gedurende, acht jaar op de kant heeft gestaan en geheel schoongemaakt en gerepareerd is, daarvoor in de plaats is gebracht Dit allesbehalve eenvoudige kar weitje, dat acht jaar geleden, toen de sluisdeuren eveneens voor revi sie werden verwisseld, met drie bok ken moest worden uitgevoerd, is nu door één bok gedaan, en wef de Grutto van Joh. van de Acker's bergingsbedrijf, die de zware sluis deur, door water en vuil een 15 ton in gewicht vermeerd, even alleen lichtte en buiten de sluizen bracht. De „Grutto" is in 1946 gebouwd, heeft een capaciteit van 110 ton en is .van een ruime en moderne acco- mbdatie voor de bemanning voor zien. Ze werkt voornamelijk voor de Rijkswaterstaat op het ogenblik. In October gaat de „Grutto" naar Amsterdam, waar het gezonken 10,000 ton metende dok o, het voor malige „Prins Hendrik"-dok, van de Amsterdamse droogdokmaat- schappy in gedeelten zal worden gelicht. „Indrapoera" brengt Duitsers mee „koninkrijk" is, ën dat Franco, wan neer hij zich vrijwillig terugtrekt, wanneer zijn gezondheidstoestand hem niet langer toestaat aan te blij ven, of wanneer hij sterft, zal wor den opgevolgd door een koning of een regent. De volgelingen van generaal Fran co, en degenen, die tegen hem zijn, zijn het er over eens, dat de wet bij de stemming zal worden goedge keurd. De enige vraag is: hoe velen zullen er stemmen en hoe groot zal de meerderheid zijn? Ofschoon de stemming bij de wet verplichtend is gesteld, legt de Spaanse pers bijna evenveel nadruk op de aanmaning, dat het de plicht van iedere kiesgerechtigde is om te stemmen, als op het advies om ..ja" te stemmen. Alle kiesgerechtigden, die niet stemmen, zonder daartoe te voren officieel een ontheffing gekre gen te hebben» zijn strafbaar bij de wet. Zowel by de linkse als de rechtse tegenstanders van het Franco-regime zijn er, die weg willen blijven van de stembureaux. Zolang er echter geen vrijheid is, zal deze georgani seerde actie wel onmogelijk zijn- Zodra de stembureaus dicht gaan, zullen de kiescomité's de stemmen tellen. Er wordt slechts één maal geteld. Volgens het decreet zullen na de telling alle stembiljetten ver brand worden, behalve die, waar over men op de een of andere wijze in twijfel verkeert In het decreet wordt bepaald, dat de voorzitter van het kiescomité. zodra de telling ge ëindigd is. de uitslag bekend maakt. De uitslag moet ook op de deur van het stembureau worden aange plakt, en aan de gemeenteraad ter kennis worden gesteld. Twintig dagen na de stemming, op 26 Juli, zal de nationale kiesraad de landelijke uitslag bekend maken. Te gelijkertijd zal deze raad de wet als aangenomen of afgewezen uitroepen, en het resultaat aan de Cortes en aan Franco doen weten. Uit Madrid wordt gemeld, dat een belangrijke groep conservatieve mo narchisten. onder leiding van graaf Rodezno, de vroegere Spaanse minis ter van justitie, heeft besloten een neutrale houding aan te nemen ten opzichte van het referendum van 6 Juli. Een woordvoerder van de groep zei, dat het gelijk stond met een ad vies om ter stembus te gaan. De woordvoerder verklaarde, dat het met het oog op de gestelde straf fen een salarisaftrek van twee procent voor regerïngsertiployé's- niet doenlijk was om de kiezers op te wekken zich van stemming te ont houden. Eerl|jlc Is eerlyk Te gek wil ik het nu ook weer niet maken het zijn natuurlijk d« erg besten niet, die hier b|j me» neertje moeten komen goed, al lemaal tot je dienst, maar u moet me voor deze keer toch niet kwa lijk nemen, dat ik een paar harte lijke woorden van waardering ga wijden aan een stuk of veertig van die bajes en boete candidaten, die hier van de week op één zitting achter mekaar voor het hekje moesten komen. Misschien was het toevallig een uitzondelijk toffe ploeg, maar daar geloof ik eigenlijk niet aan, het zal allemaal wel één pot nat zijn en ze ker niet van het beroerdste vocht, want wat zou u er van denken alt u een erg begerenswaardig en lek ker ding zo maar open en bloot voor het grijpen legde op een plaats,, waar die morgen toch ze ker in de dertig dieven «o dievin nen langs liepen en je merkte na een paar uur, dat het er nog nèt zo lag; dat niemand er een vinger; naar uitgestoken had Ik wist wel, dat de mensen niet zo kwaad waren als de dagvaardin gen het willen doen voorkomen, maar ik wou het ook wel eens be wezen zien, net als al die advocaten hier en daarom legde ik, vóór ik de zaal binnen ging, nu eens niet mijn eeuwige peuk op de richel van dc lambrizering, vlak bij de wacht kamer, maar een kersverse goud gele Virginia sigaret. Ik legde hem zó neer, dat-ie er gewoon, om. groèg. meegenomen te worden en opgestoken en met die« pe halen genoten. Niet om wat te zeggen, maar ik geloof wel, dat overal elders ter wereld en dan wil ik nog niet eens ïnstinuerend denken aan onze eigen redactie bureaux die onbe heerde Player binnen het kwartier vertrokken zou 2|jn geweest en via de longen van de dief in de aether verdwenen. Hier, waar het zwart ziet van do ganpers, bleef hij onaangeroerd. föjk, dat vond ik toch casueel,, d&t moet in de krant, dacht ik. Stil maar, heren deurwaarders en. parketwachters, jullie waren, ook braaf, je bleef er óók af, maar ja, dat vind ik nu weer niet zo typisch om te vermelden Ncrm, GENOEG in J. Gerhard Donderdagnacht omstreeks 12 uur zal hét motorschip „Indra poera" met repatrieerenden uit Indonesië in de Schiehaven te Rot terdam aankomen. Aan boord'be vinden zich 293 evacué's, 149 mari niers en 121 leden van de Konin- klykke landmacht. Voorts komen met dit schip aan 450 vreemdelin gen, bestaande uit Duitsers, Oos tenrijkers en Hongaren, die per speciale trein van het Lloydterrein naar Hamburg gebracht zullen wor den van waar z|j verder naar hun woonsteden zullen reizen. Met de debarkatie zal Vrijdag 4 Juli des ochtends om 8 uur'begonnen wor den. Toonders jongste roman: Een jonge Nederlander verzeilt in een Zuid-Amerikaanse havenstad, wordt wegens landloperij op trans port gesteld naar een dwangarbei derskamp, ontsnapt, zwerft verder, wordt weer gegrepen, belandt in een nederzetting van desperado's, die een spoorweg moeten bouwen in de wildernis, weet opstand te maken, ontkomt aan allerlei gevaren, be landt in een uitgestorven en verlaten pest-dorp, beleeft een glimp grote liefde en dooit weer verder, zijn idealen achterna, of zijn het her senschimmen? Natuurlijk ïs hij niet de enige fi guur van deze roman. Van het begin tot het einde heeft hy met kerels te maken in die ..bel op aarde"; het beetje hem"!'op aar de is voor *n enkele vrouwen-figuur weggelegd, hoewel. Maar in die hel ontwikkelt zich, rauw en ruw, mannenvriendschap en in de uitbeelding hiervan is dit El Dorado misschien nog wel het ge- slaagdst. Door weinig woorden, met een enkele opofferende daad, met de delen van niets dan honger, leed ën geen grein waarachtig-liefs, doet. de auteur voor ons openbloeien iets dat in zijn durf en uithoudingsvermogen vaak de gevaarlijkste concurrent blijkt te zijn voor de liefde van een vrouw: nl. vriendschap van mannen. Mannen in de rimboe Of de een nu een moord, de ander een staatsgreepje, of teen doodgewo- ne diefstal op z'n geweten heeft door Craig Rice Vertaald door Ada Campers. 33) Tl"g "Hoe was de brand! Waar was het? hoe kwam het? heeft ïe .boef hi &&&!!,-<*. ds Allemeiimn", zei April „Da's 'tegen de wet». (O Archie, Archie, dacht ze, hoe kon je dat doen!) „Wat doet U met de vent, die de brand sestirhf a7<? U hem te pakken krijgt?" vroeg Dinah. 313 „Twintig jaar brommen", zei O'Hare. Hy was eindelijk weer op adem gekomen en voegde er aan toe; Maak je maar niet benauwd. We krijgen, hem. wel". „Oh", zei Oinah. En toen; „O h!" Inspecteur Smith's keurige grijze pak zat vol stof en bra- menvlekken Er zaten nog een paar dorre bladeren in zijn haar en er was een schram op z'n ene wang. Hij zag eruit of hij op springen stond. Hij keek naar de bobbel, die de gele enveloppe onder Dinah's truitje maakte en zei* „Wat...." April keek verschrikt en bezorgd naar Bill Smith, en zei! ,Wat is er rnetU gebeurd?" „Een van de vriendjes van dat broertje van je heeft me een beentje gelicht", zei Bill Smith. „Met. opzet", „Och, trekt U zich daar maar niets van aan", zei April. „Dat doen ze ons de hele tijd." Er moest vlug iets gedaan worden om te maken dat Bill Smith en brigadier O'Hare niet merkten, dat Dinah het balangrijke bewijsstuk onder haar trui had, „De hele tijd", herhaalde, „Maar alleen als ze op hun handen staan en met hun oren klappen". „Vooral om de andere Dinsdag", viel Dinah in. „Maar het verschil zit 'm 'in de ronde hoeken", voegde April er aan toe. „Oh nee, daar zit het 'm niet in, alleen maar als 't regent". „Maar je kunt het niet meer krijgen", begon April nog vlugger. „En bovendien wordt het donkerrood door de re- Se,/Wëlnee, niet als je er scheel naar kijkt", zei Dinah even vlug- „Maar als je dat doet, gaat de zon onder", „Niet als de volgende twee weken Zaterdagen-worden". "Wacht eens even.zei brigadier O'Hare, Bill Smith keek verbijsterd. April stootte Dinah aan. Ze liepen terug tot halverwege de trap van de veranda aan de voorkant. „We zijn niet gek", zei April onschuldig. Ze bracht haar wijsvinger naar naar onderlip en deed: „B-b-b-b-b-b-b-b-b-b-b". Brigadier O'hare gniffelde ondanks zichzelf. Toen zei hij: -„Trek het je niet aan. Smith. Ik heb er negen van mezelf grootgebracht en ik weet.,.." Maar Bill Smith trok het zich wèl aan. Hij liep naar de maanverlichte rechthoek van het grasveld, keek dreigend naar Dinah en April cn zei: „Waar is jullie Moeder?" Die is aan het werk", zei April ijzig en met grote waar digheid, „cn ze kan niet gestoord worden". Bill Smith zei: „Ohen slikte het laatste woord in. „Smupeer huem* fluisterde April. Dinah vloog de nog resterende treden van de trap op met de gele enveloppe en Wallie Sanford's schone overhemd en sokken tegen, zich aan gekneld. April hing over de trapleu ning, keek Bill Smith aan cn zei. koud: „Wees nou niet on aardig". Ze ging weer twee treden verder en voegde er aan toe: „En zeker niet tegen, onze Moeder. Het spijt me, dat TJ haar niet aardig vindt, want dat doen wij wel". Bill Smith haalde een paar dorre bladeren achter uit zijn boord en zei; „Ik vind je Moeder wèl aardig. Zè is een fijne, geestige vrouw. Ze heeft er alleen geen notie van hoe ze kinderen moet opvoeden". „Noumompelde Brigadier O Hare sussend, „als je er negen van jezelf grootgebracht had...." April maakte vlug van de gelegenheid gebruik. Ze ging weer over de trapleuning hangen en zei bezorgd: „O com missaris O'Hare. denkt U werkelijk, dat de moordenaar dat huis met opzet in brand heeft gestoken om de politie weg te krijgen en dan het huls van Sanford te doorzoeken?" Bill Smith en brigadier O'Hare keken, elkaar aan. Toen schoten ze vlug het prieel door. Het laatste, dat April van hen zag, was dat ze het grasveld over stoven. „Dinah kwam op haar tenen de trap af. Ze zag er nu rus- tiger uit en zei: A-lles zit in de zak. In de waszak". Ze gi ebelde even (haar werd toen weer ernstig: „We zullen die arme Mr. Sanford morgen zyn overhemd en zijn sokken brengen, tegelijk met zijn ontbijt". „En zijn scheermes", zei April. „En een stukje zeep en een spiegeltje. Dat is morgen. Dit is nu. Laten we de kinderen eens bij elkaar gaan trommelen. Iedereen denkt, dat we een partijtje geven, weet je nog wel?" „Dinah zei: ,.Hoe ben je.... van ze af gekomen?" „De eenvoudigste zaak van de wereld", zei April. „Ik heb alleen maar een huis in brand gestoken". „Maak daar maar geen gekheid over", zei Dinah. „Hoor 's, we moeten Archie zoeken. Hij zou wei eens in de knel kun nen zitten". April verbleekte bij de gedachten. Ze rende naast Dinah de trap af en zei: „Wij zullen hem een alibi geven. H|j was al die tijd bij ons, tot de brand uitbrak". „Misschien hebben 2e hem op heterdaad betrapt," zei Dinah. „Die ellendige vent van een O'Hare zei, dat iemand de brand gesticht had". „Hy zei niet wie", zei April hijgend. „En al hebben ze Archie gepakt, we zullen het toch wel op de een of andere manier klaarspelen". „Dat móéten we", zei Dinah, „hij is onze broer!" En ze voegde er aan toe: „Hy heeft gelukkig een leeg. huis geno men". Toen ze onderaan de trap waren konden ze het toneel van de brand duidelijk zien. Rode rookwolken. Hier en daar een paar vlammen, vijf brandweerauto's en een donkere kring van toeschouwers. Ze begonnen het trottoir langs tc rennen. Een halve straat verder botste een kleine, opgewonden, ademloze gestalte tegen hen op. „Hé", zei Archie. „Ik wou jullie net komen halen; Jullie missen de hele brand. Jullie missen alles!" Hij sprong been en weer. „Kom nou, kom nou, kom nou!" „O Archie", 2ei Dinah. „hoe kon je dat doen?" Archie staarde haar in stomme verbazing aan, en keek toen benauwd, bijna alsof hij zou gaan huilen. Hij zei: „Ja maar,eh.(Wordt vervolgd). daar vraagt de diep-tragische ver bondenheid van leven-en-dood. in de wildernis niet. naar; daar wordt slechts gevraagd „in hoeverre ben. je een betrouwbaar kameraad?, een taaie medebereiker van de God-zali ge vrijheid?" De smartekreet om vrijheid en om een. beetje meer menselijkheid is misschien wel het zuiverste bestand-/ deel van dit boek, want de eveneens zeer zuivere, couleur locale was ons reeds bijgebracht door boeken die,op eenzelfde peil staan en die gedeelten bevatten, wier parallellisme ons trof: „Mice and Men", „Tortilla Flat",' ..Cannery Row" (alle drie van Stein beck), „Serenade" van James M. Cain, en Weisenboms „Dokter in de Gran Chaco": zij alle gqwagen van natuur, land, volk, verschrikking, melancholie en alles-verterende lief de. El Dorado Is echter Nederlands ge bleven door zijn prachtige „schreeuw- om vrijheid". Bij de Vreemdeling in Jeruzalem en later werk van Toonder vergele ken, is El Dorado een flinke stap vooruit, omdat het gewoner durft te zijn en minder romannerig is opge-' zet, terwijl het juist meer van da uitbeeldingskracht van zijn auteur heeft gevergd. Maar die fantasie heeft het aange kund. En de hand die zij bestuurde, toont gewin aan zelfbeheersing. Het resultaat?: een opmerkelijk, goed, mannelijk boek. El Dorado, door J. Gerhard Toonder; De Bezige By, Amsterdam, 1947. J. W. DE BOER. De staten van Suriname hebben, met algemene stemmen aangenomen, twee verordeningen, waarbij de gou verneur gemachtigd Wordt een bij zondere houtconcessie te verlenen, ter oppervlakte van 500.000 ha, aan de in oprichting zijnde N.V. Suri naamse Houtmaatschappij en van 2C6.00f ha. aan de N.V. Ficus Pont I.O., weike na vijf jaren desgewenst nog kunnen worden uitgebreid. .Weersdiip „Cirrus" op weg naar Rotterdam De reden'] van Nieveit Goudriaatl en Co deelt ons mede, dat het weer- schip Cirrus" dè 26ste Juni van New Orleans naar Rotter&tm vertrokken is. De „Cirrus" zal worden gebruikt ter bezetting van één der dertien drij vende weerstations, die ter beveili ging van de Noord Atlantische en Scandinavische luchtvaart en scheep vaartroutes zijn opgericht, Nederland cn België nemen samen één weersta tion voor hun rekening. Het reserve wterschip ^Cumulus" ligt nog te New Orleans en wordt evenals dat: met de „Cirrus" gebeurde, door een Ameri- kaanse marinewerf in orde'gebracht voor de overtocht over de oceaan,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3