Indonesische antwoord-nota nog „onbevredigend" HET ROTTERDAMSCH PAROOL Geen Vietnam-avontuur", zegt Soekarno Verplicht muziekonderwijs op gymnasium en HBS Acht landen aa nvaarden reeds Brits-Franse uitnodiging Vrij. onverveerd SETYADJIT EN MR. TAMZIL WEER NAAR DJOG JA P A R OLCSCOOf Weerbericht Nehroe biedt zijn ontslag aan Drie Franse vliegtuigen verongelukt Helse machines bij Whitehall... Brabants dorpje in grote opschudding Eeonomischdrskan leraar worden FinlandRoemenië laten afweten Scandinavische landen houden bespreking Laatste beroep op Rusland Djocja bereidt geen oorlog voor Marokkanen krijgen meer zelfbestuur Hevig gevecht aan Zuid- Slavische grens Ex-koning Carol gehuwd Handelsaccoord getekend Geert spijsolie vóór 4 Augustus Geeft melkflessen spoedig terug Dr. Gravemeyer terug uit Zuid-Afrika Horlogesmokkel neemt hoge vlucht Vietto leidt weer, Camellini tweede Red- en Adm. Langs Haven 141, Schiedam tel. «59300 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4..losse nummers O.OP DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 393644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Pb Directeur» B. de Vries PL Hoofdredacteur» Th. Ramaker Maandag 7 Juli 1947 Zevende Jaargang, No. 155 DE NIEUWE REPUBLIKEINSE NOTA, Zondag door Setyadjit (vice-premier) en mr, Tamzil (onderminister van buitenlandse zaken) overhandigd, wordt in officiële Nederlandse kringen te Batavia opnieuw onbevredigend geacht. Naar ver luidt aanvaardde de Republiek wel de vorming van een interim- regering met de vertegenwoordiger van de Kroon als hoogste gezagsdrager, maar niet de gemeenschappelijke gendarmerie en niet alle voorstellen over de buitenlandse dienst Setyadjit -en Tamzil zijn vandaag weer naar Djogja vertrok ken om het republikeinse kabinet te bewegen, de nota opnieuw te bezien, Mr Tamzil, de nieuwe vice- minister 1 van buitenlandse za ken. heeft meegedeeld, dat de republikeinse delegatie als volgt is samengesteld: Voorzitter: Hadji Agoes Sa- Iim: leden: Kasïmo, Gani, Lei- mena. Djoeanda en Soesanto, De laatste zal het voorzitter schap waarnemen, zolang Agoes Salitn nog afwezig is. De adviseurs der delegatie blijven in functie, en het is mogelijk,- dat hët college nog zal worden uitge breid. Tamzil zeide verder optimis tisch te -zijp ten aanzien van de hervatting: van de besprekingen- Hu noemde het republikeinse stand punt betreffende een gemeenschap pelijke gendarmerie duidelijk na de nota van Soekarno van 27 Juni. De .kwestie van de buitenlandse betrek kingen is nog in discussie. „Geen enkele partij in de republiek wil oorlog", zei de vice-minister. Hij voegde hieraan toe, dat indien er voorbereidingen zijn getroffen voor De. week van -Ta en neen MONDERDAG a.s. moet het ant- woord binnen-zrjn van de ruim .twintig landen, die direct 'na de Russisch-Frans-Britse mislukking van Parijs de uitnodiging ontvingen van gedachten te komen wisselen over het nteunvoonstel-Marshall: Niet alle van de ruim twintig i Europese landen zullen een enthou siast '..Dolgraag!, wij zifn al onder weg!' laten horen, hóe hoog de nood ook moge zijn gestegen te hunnent. Bidault en Bevin kunnen ant woorden verwachten in alterlei toonaarden, zelfs spijtige of trotse afzeggingen; spijtig en weifelend klonk tenminste FmJands zachte „neen'waarmede het bedoelde: „Wij zouden wej graag willen ko men, maar wij durven niet voor cnze1 grote lastige buurman Rus land, die als het ware in-ons por taal zijn voeten komt vegen zonder dat ivji er iets aan kunnen doen... Misschien een volgende keer, en dan heel'graag". 'Joegoslavië, Hongarije en dergelijke, met of tegen hun wil, Russische invloedssfeer- én belari- gengeMeden. komen bedankjes bin- nen. Sommige Jaarvan zullen, zij het niet met ronde woorden, vertel len dat zij bang zijn, dat zich uit 'de steunkwestie-Marahall een- westelijk economisch blok vórmt, 'dat het reeds min of meer gevormde ooste lijk economische blok der Russen in trekken concurr€ntiestliid zal be- f!?k tracht !ai,a« als Tsjechoslowakhe en Polen, lan den met enige ruggegraat, uit de Russische onu.eizing weg te lokken of ervan te bevrijden; als zoiets ge- «Vif i dollarverlokkingen zijn dan - verleidt dat Moskou tot het verzinnen van tvpisch-Rus- eische tegenmaatregelen. Naast de aannemers van de uit nodiging, na .st de weigeraars en weifelaars, vindt men misschien ook nog het uitstervende geluid der neu traliteit; enkele Zweedse en Zwit serse stemmen verheffen zich: „in oorlog of vrede, in tegen- en voor tra ar-1{i-op e>%en benen eh neu- Wat zai de noodlijdende West- Eurooese -wereld tot en met 1951 nodig hebben dat wordt de die de hoofdcommissie op het hoofdkwartier te Parijs vóór september moet beantwoorden, Hoeveel subcommissies dienen .te komen, en waarvoor?, wordt punt 2. verloopt alles volgens Eidaults compromisvoorstel, dat te elfder ure gedaan werd om Molotof ibaten raei1' maar dat niet n,oct't Wil Rusland alsnog naar Pariis komen om mee te doen, dan graai.' Maar het komt niet, net go min als Oekrame en Wlt-Rusland die geen uitnodiging hebben ontvangen, heil zag'™ te Parfls seen Te Parits, waar op z'n minst der tien Ian-, i bijeen zullen komen, maar waar men hoopt, dat Eet er te elfder ure nog wel achttien zullen worden. dit IETS MINDER BEWOLKING ,t i Weersverwachting, geldig tot Dinsdag avond: Aanhouding van het koele weer ihet voor al aan de kust een nu s,en dan krachtige •Zuid-Westelijke wind. f .W'sselende bewolking met enkele losse buien, voornamelijk in de namiddag en vooravond In het midden en Oosten van het land. •Waarnemingen hedenmorgen te Rot terdam 8.40 uur: Luchtdruk 753.»: wind Z. 3: temp. 15.5: max. temp. 16.8 (4 uur gistermid dag); min. temp. 13.7 (5 uur hedenmor gen weersgesteldheidmotregen.1 8 Juli: Zon op 5.09 uur, onder 21.40 uur. Maan onder 10.02 uur, op 00.12 uur. Rotterdamle tij 7.33 uur, 2e tfj 19.39 uur. een verschroeide aarde-actie, geschied is ter zeJfbeveiliging het bekend worden van de dagorder van generaal Spoor, die hij geloof waardig achtte. Zondagavond hebben Van Mook, de C.G. en de adviseurs op paleis Rijswijk het republi keinse antwoord besproken. Volgens officiële Nederlandse kringen wórdt de nota onbe vredigend geacht, „Buitengewoon vaag" Volgens Nederlandse zegslieden wordt de republikeinse nota in Ba tavia buitengewoon vaag geacht Men houdt hier nog .terdege reke ning "met de mogelijkheid van een militaire actie. Het zal echter nog wel een wéék duren voor men een beslissing neemt. Dezelfde zegslieden legden er de nadruk op, dat Nederland de eis in zake een gemeenschappeipke. Ne derlands-Indonesische politiemacht Ln de Republikeinse gebieden nog niet heeft laten vallen. De Republi keinen hebben zich tegen zulk een politiemacht hardnekkig verzet en te kennen gegeven, dat zij een compromis zou betekenen, hetwelk geen enkele Republikeinse 'regering in haar staatkunde kon aanvaar den. In neutrale kringen in Batavia werd "andaag verwacht, dat de Verenigde Staten op hun aide-mé- moire zouden doorgaan, wellicht oeor het aanbieden van arbitrage. Deze zou de zekerste garantie vor men voor het handhaven van de vrede. Herziening te Djocja Setyadjit en Gani zouden vanmid dag per-vlïegtnig-haar Djócjakarta terugkeren, aldus A.PN om in Aller ijl alsnog de Republikeinse regering te bewegen de nota van Zondag aan Nederland opnieuw onder de ogen te zien. De Nieuwsgier die beschouwd wordt als vertegenwoordiger van (ie liberale Nederlandse faening schrijft vandaag dat een tussen de Nederlan ders en Indonesiërs bestaande kloof met betrekking tot de kwestie der vertegenwoordiging 'in het buiten land en de gemeenschappelijke gen darmerie thans onoverbrugbaar ljjkt. Er bestaat grote kans dat ten gevolge van de Indonesische nota van Zondag een normale manier om. de overeenkomst van .Lingadjatti ten uitvoer te brengen door middel' van discussie, thans niet meer als bruikbaar wordt beschouwd. „De situatie is tragisch, maar hoe het ook zij, men kan niet tot in het oneindige blijven praten," schrijft het blad. Nehroe, vice-prestdent van de voor lopige Voor-Indische regering,'éii zijn ministers hebben aan de onderkoning, lord Mountbatten, hun ontslag aan geboden. Deze stap-werd reeds ver wacht en is gedaan om de onder koning in staat te stellen, een nieuwe regering te vormen, dié past bij het verdeelplan. Het betekent dus ge^en ontbinding van de voorlopige rege ring. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ 501e Staatsloterij, le klasse, le trekking: 1000.— 1904, 5231, 13700 3500.— 9181' 5000.— Ï086 400.— 5451, 6391 200.— 5198, 9633, 14216 100.— 2054, 4490, 4575, 10214, 18443, 19621. Bij vliegdemönstraties z&'n Zon dag drie. Franse vliegtuigen veron gelukt, twee ln Frankrijk en één in België. Bij deze ongelukken kwam een piloot om het leven, terwijl een andere ernstige verwondingen op liep. Een F. :ns legervliegtuig stortte bij een vliegdemonstratie te Dijon neer. Hierbij werd de piloot ernstig gewond. De piloot van een Franse Cóurlis eendekker werd ge dood bij een demonstratie van ver schillende typen vliegtuigen op het vliegveld Villacoublay bij Parr,s. Het derde Franse toestel stortte vooi de ogen van 8000 toeschouwers brandend neer bij een demonstratie te Brussel. In dit geval wist de pi- i<«ot zich. metde parachute te red den. In een auto voor het gebouw van de „Daily Express" in Fleet street te Londen zijn explosiva gevonden. Ze waren in een krant gewikkeld en tverden door de chauffeur ontdekt, nadat h?J de wagen korte tijd had verlaten. Een kwartier later werden in een auto bij Whitehall, waar zich regeringsgebouwen bevinden, nog meer helse machines gevonden. Deze waren niét scherp gesteld en de po litie vermoedt, dat iemand ze in haast in de auto heeft gedeponeerd om ze kwijt te zijn. Ook hier waren de explosiva' in kranten pc pi er ge wikkeld. Scotland Yard stelt een on derzoek in. - Meerderheid voor Franco -De Spanjaarden zijn Zondag naar de stembus getrokken en zo als te venvachten was, zal Franco's opvolgïngsweg een zekere meerder heid krijgen. Uit de reeds gepubli ceerde cijfers blijkt echter dat het aantal onthoudingen niet onaan zienlijk zal zijn. Het Spaanse pers agentschap schreef Zondagavond over een opkomst van 60 der kiezers. Tivee jongens zagen Maria-verschijniiig (Van een eigen verslaggever) Duizenden Nederlanders zijn vorige weekVrijdag naar een Brabants dorp gereisd op het "erucht, dat z'ch aan twee dorpèlingetjes de wonder baarlijke verschijning van Onze Lieve Vrouw had voorgedr .n, die zich.op die dag zou herhalen. Auto mobilisten,motorrijders, fietsers en wandelaars overstroomden het plaatsje Vörstenbocch. Het was juist ten week geleden, dat het wonder had plaats gehad. Anton en Bertus .V d. Velden, 12 en II jaar, waren bij e.:i oom kersen «-aan plukken. Om de weg naar huis te bekorten [iepen zij over ie akkers van buren. Het was reeds donker. Tlotseling, zo ver klaarden de jongens, ontstond een hevige lichtgloed en daar middenin zagen zij een .vrouwelijke gestalte, waarin zij Maria herkenden. Thuis gekomen verleiden zij hun moeder v/at hun- overkomen was, die pas enkele dagen later de pastoor ervan in kennis stelde. Hoewel deze zeer sceptisch stond tegenover het ver haal kon niet verhinderd worden, dat bet bericht over de verschijning te Vorstenbosch zich verspreidde. Daar aan was vastgeknoopt, dat Maria be loofd zou hebben terug te komen. Een bedevaart naar het dorpje was het gevólg. De kinderen zélf hebben nooit gézegd, dat de verschijning een woord met hen gewisseld had. De geestelijkheid neemt een zeer gere serveerde. houding aan. De nationale raad van de Franse socialistische partij heeft heden morgen, na een debat van 18 uur met 2576 tegen 2058 stemmen be sloten, de handhaving van het ka binet van Ramadier te steunen. De raad nam tevens een motie aan, waarbijhet plan-Marshall wordt ondersteund. - Muziek- en zangonderwijs zal op gymnasia en H.B.S.-en verplicht wor den als de wetsontwerpen „wijziging en aanvulling hogeronderwijswet" en „idem middelonderwijswet" door het parlement worden goedgekeurd. De minister van O., K. en W. heeft echter in deze ontwerpen vastgesteld, dat van deze verplichting onder bepaalde omstandigheden ontheffing kan wor den verleend Op dezelfde voet als voor de open bare H;B.S.-en zal het mogelijk wor den aan vmeisjes-H.B.S.-cn een bij drage uit'r 's. rijks kas te verlenen. Cursusducr dezer - scholen is be paald op vijf jaar. Bij de regeling der schooltijden is gezorgd, dat de leerlingen, dier scholen godsdienst onderwijs^ kunnen genieten. Zij, -die het doctoraal examen in de economischewetenschap pen hebben afgelegd, kunnen in de-toekomst les geven in de han delswetenschappen aan de H.B. S.-en de handelsdag- en han- delsavohdscholen. Gesubsidieerde bijzondere H.B.S.- en. die dit'érnstig begeren, zullen met behoud van haar aanspraken op sub sidie of van1 haar eindexamenrechten meer vrijheid verkrijgen hét onder wijs naar eigen inzichten te regelen. Door het wetsontwerp ,jwijziging en aanvulling van hogeronderwijs wet" krijgen openbare gymnasia mogelijkheid af te wijken van alge meen leerplan en zai aan besturen van 'de-bijzondere - gymnasia mèer vrijheid gegeven worden het onder wijs in verschillende vakken naar eigen inzichten te regelen. De rege- ring .stelt niet meer' de eis, dat het subsidie op een bedrag per klasse wordt vastgesteld. Het wetsontwerp „wijziging en aanvulling van de middelbaaronder wijswet" opent de mogelijkheid voor gesubsidieerde inrichtingen van mid delbaar onderwijs naar ^andere in zichten te werken.- Amerikaanse burgemeesters brachten Zaterdag een bezoek aan het raadhuis. Mr. Oud met drie collega's in de raadszaal. Acht landen. België, Nederland, Luxemburg, Griekenland, Eire, Italië, Portugal en Turkije, hebben de uitnodiging van Bevin en Bidault voor de conferentie <e Parijs aanvaard. Finland en Roemenië komen niet, Hongarije waarschijnlijk ook niet; de Scandinavische landen zullen deze week con fereren en van Oostenrijk en Polen wordt verwacht, dat zö de uitnodiging zullen aannemen. Van de overige tanden zijn nog geen reacties bekend. Donderdag moeten de antwoorden binnen zyn. Het besluit van de Finse regering om niet aan het plan-Marshall deel te nemen, wordt in Helsinki voor lopig genoemd. Als redenen werden gegevenpolitieke en geografische gronden. De meeste Finse ministers zouden, de uitnodiging hebben wil len aanvaarden, maar men vreesde dat de Sowjet-Unie deze stap zou afkeuren; er wordt verder de aan dacht op gevestigd dat het vre desverdrag-met de Sowjet-Unié nog niet geratificeerd is. Het Roemeense regeringsblad „Universul" meldt, dat het Roe meense standpunt ten aanzien van het plan-Marshall in overeenstem ming is m«it de opvatting van Mo lotof ovér.Jiet herstel van Europa. Volgens het Hongaarse commu nistische blad „Sabad Nep" kan Hongarije de uitnodiging „ora zich aan te sluiten bij een anti-Sowjet- bJoc'.* niet aanvaarden.: „Hoe zeer buitenlandse lening: 'ook nodig móge hébben, het kan deze niet met de beperking van zijn nationale afhankelijkheid betalen." Het Hongaarse socialistische blad „Vilagossag" schrijft dat de Hon gaarse socialistische partij alles zal doen wat in haar vermogen ligt om te voorkomen, dat Europa in twee bloes wordt verdeeld. Noorwegen heeft het initiatief genomen voor een conferentie met Zweden en Denemarken over de uitnodiging van Bevin en Bidault, die Woensdag of Donderdag gehou den zal worden. Déze landen staan welwillend tegenover het voorstel. Spaans protest Naar te Madrid officieel is mee gedeeld, zal Spanje krachtig bjj de Britse regering protesteren tegen de uitlatingen over Spanje in ver band met het plan-Marshall. Het protest is aan Engeland ge richt, daar Spanje geen geregelde diplomatieke betrekkingen met Frankrijk onderhoudt, maar zou voor Frankrijk bedoeld zijn. De Franse regering zal een geel- boek publicéren inzake de driemo- gendhedenconferentie van Parijs. Bij de slotzitting van de confe rentie heeft de Bowjet-afgevaardig- de, Molotof, de hoop uitgesproken, dat het betrokken document door het publiek gelezen zal kunnen wordenl Bevin zowel als Bidault zeiden, dat zij hoopten, dat het pu bliek zich op de hoogte zou stellen. In het begin van deze week zal een belangrijke Tsjechoslowaakse regeringsdelegatie naar Moskou Het plan-Marshall Groot-Brittannië heeft even als Frankrijk een laatste be roep op Rusland gedaan mede te werken aan het programma Marshall. Volgens A-P. heeft dé Britse rege ring een boodschap verzonden aan Rusland waarin uitdrukking wordt gegeven aan de hoop daj de beslis sing van de Sovjet-Unie niet deel te nemen aan conferenties-over het Qrogramma Marshall nog niet defi nitief is. De Moskoiise Prawda be schuldigt de Engelsen en Fransen er van de conferentie in Parijs op^ zettelljk te hebben'doen mislukken. Het blad schreef dat Frankrijk irit- nod^ringMijT.rvoor' de nieuwe-confe rentie heeft verzonden vQ(">r de lste conferentie was uiteengegaan. Fran- éo.-Spanje is verontwaardigd om dat het land niet is uitgenodigd..De Spaanse regering heeft besloten een krachtig protest in te dienen bij de Britse minister van buitenlandse za ken. PIETER 'T HOEN seint ons het volgende uit Batavia: „Wij zijn bereid de interim-rege ring te aanvaarden met inbegrip van G.G. en veto-recht, zoals door de commissicgeneraal is voorgesteld", zei pres. Soekarno, tijdens een lang durig gesprek dat ik Zaterdag met hem had. Verder zei hij: „wij zijn vast besloten, de Nederlands-Indone sische kwestie op vreedzame wijze op te lossen en wij zullen ons niet in een Vietnam-avontuur laten stor ten." Sjarifoeddin deelde-mede, dat de republikeinse politie de orde in de Indonesische republiek gemakkelijk kan 'handhaven en dat er daar dus geen behoefte aan een gemengde gendarmerie is.. De Republiek is wel bereid het Dictoraat voor de veilig heid met een gemengd apparaat on der de federale regering te accepte ren, dat in geval van nood ingrijpt, ingeval de negara's de handhaving der orde niet -af zouden kunnen. In de republiek bestaat de vrees dat eonservatisten 'te Batavia een fede rale regering zouden willen gebrui ken om de defacto-positie der Re publiek aan te tasten. Sjarifoeddin vertrouwt er op, dat Engeland en Amerika zullen toezien dat Neder land geen misbruik van de situatie maakt, daarmee aanvaardt men de uiteindelijke autoriteit van de G.G. Het gehele kabinet staat achter het thans genoemde besluit» De repu bliek heeft behoefte aan informatie bureaux in het buitenland; deze heb. ben geen diplomatieke of consulaire status nodig. Dit zijn de voorgestel de wijzigingen ten aanzien van de buitenlandse dienst. Djocja rustig Te Djocja is het zeer rustig. Er is niets van oorlogsvoorbereidingen te merken. In Batavia heerst nog steeds. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft een aantal be stuurswijzigingen voor Marokko be kend genaakt, die tot doel hebben de Marokkdaen meer. dan tot dusver te betrekke» bü het bestuur van hun land.-1 Er zai een ministerraad wor den gevormd onder het -voorzitter schap vas de grootvizier (de eerste- minister van staat van de sultan). De raad snt bestaan uit 10 Marokka nen en 1) Fransen; -Verder zyn óp hoge;posfen op de door Fransen-ge leide ministeries Marokkanen be- moérad inde functie van eers&è assis tent. Abdel Xxim hééft in verband hier mee verklaard geen vertrouwen te hebben ir de Franse maatregel. In het gebied van Doiran bij de Joegoslavische grens is een hevig gevecht ontbrand tussen Griekse regcring&roepen en een grote leger- formatie uit Joego-Slavië, Volgens een dagoider van de bevelhebber van het derde leger vvordt de hulpverle ning van. nabuurlanden aan de op standelingen steeds minder verbor gen gehoxden, meldt A.F.P. uit Salo- niki. Ex-konhg Carol .van .Roemenië is in het huwelij'k getreden met Magda Lipescu, met wié hij sinds jaren bevriend is. De huwelijks plechtigheid werd gehouden In het Palacehotd te Copacabana (Boli via), waai zij ernstig ziek ligt. vertrekkén. Ofschoon niet het doel van het bezoek, zal ook de komen de conferentie te Parijs worden be sproken. De delegatie zal waar schijnlijk worden geleid door de eer ste minister. Gottwald, en de minis ter van buitenlandse zaken, Masa- ryk. Ook de minister van handel. Ripka, gaat mee. Het nieu' e handelsaccoord tussen de Belgisch-Luxemburgse economische unie en Nederland is te Brussel getekend door baron Van Harinxma thoe Sloot-n, Nederlands ambassa deur en W. ba.T' van der Straten—Waillet,: Belgisch mi nister van Buitenlandse handel. Het accoord treedt met terug werkende krocht in werking op 1 Juni '47 en is aangegaan voor een periode van twee jaar. Zoals reeds mede deeld voorziet het accoord in een handelsverkeer naar beide richtingen voor een be drag van achtti'n milliard Belgische franks, Naar minister Van der Stra tenWaillet tijdens een persconfe rentie verklrarde betekent het ac coord een aanzienlijke uitbreiding van het handelsverkeer tussen de drie landen. Herdenking eerste vrije Statenvergadering Prinses Juliana en Prins Bemr hard zullen op 19 Juli a.s. ter ge legenheid van de viering van de 3Ïoste gedenkdag van «ie eerste Vfije statenvergadering Dordrecht bezoeken. Zij zullen de plechtige herden king in do Grote Kerk, de ontvangst ten raadhuize en de ga la voorstel ling van bet open luchtspel bijwonen. De gehele vie ring, van deze herdenking is ge steld onder bescherming .van H.M. de Koningin. De eerste voorstel ling van het openluchtspel op Woensdag 16 Juli zal worden bij gewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland alsmede door de leden der Provinciale Staten, die daartoe zijn uitgenodigd. Tevoren zal die dag. des avonds om 8 uur. een ontvangst ten stadhuize plaatsvinden. Fabrikanten ra groothandelaren in spijsolie mogen vóór 4 Augustus geen olie aan winkeliers afleveren, Dit is bepaald in een verordening van het. bedrijfsschap voor margarine, vetten en oliën welke-beoogt eeh zo gelijktijdig mogelijke aflevering der spijsolie in Augustus te bevorderen. Ontdekker van Insuline in Nederland Prof. C. H. Best. die io 1921 te- zameti met dr. Banting de. insu line ontdekte, het preparaat, dat een omwenteling in de behande ling van suikerziekte teweeg zou brengen, arriveerde- Zaterdagmid dag--met het s.s. „Yéeüdatn" ver gezeld van ziiri vrouwen zijn 18- jarige zoon- in Nederland. Prof. Best zal een tournee maken door een gedeelte van West-Europa en lezingen houden in Leiden, Brus sel, Luik, Leuven en Londen oyer insuline en de onderzoekingen, die gedurende 25 jaar na de ontdek king daarvan, leidden tot de ver volmaking van dit geneesmiddel. Prof. Best werd in 1899, in To ronto (Ontario) geboren, in welke stad hij ook studeerde. Sinds 1923 is prof. Best „Re search associate of the Banting- Best department of medical re search." dat behalve op hét gebied der insuline, zijn werkzaamheden ook uitstrekt op andere terreinen. In 1934 werd hii benoemd tot professor in de physiologie aan de universiteit in Toronto. Ook Nederland erkende zijn bij zondere kwaliteiten, hetgeen tot uiting kwam in zijn benoeming tot doctor honoris causa aan de universiteit in Amsterdam en tot lid van de Koninklijke Nederland se academie van wetenschappen. De vakgroep detailhandel in melk, boter, kaas en eieren schrijft ons; „De aflevering van melk en melk producten in flessen ondervindt door allerlei oorzaken ernstige moeilijk heden, Tegenover een toenemende vraag naar melk, pap, yoghurt e.d. in flessen bestaat geen voldoende aan vulling met nieuw materiaal. Het pu bliek wordt 'daarom met grote aan drang opgewekt de lege flessen zo spoedig mogelijk aan de melkhande laar terug te geven." Transito naar Duitsland een opgewekte stemming in kolonia le en militaire kringen. De Rijks voorlichtingsdienst en andere dien sten drukken een massale oplage pamfletten en foto's om door de eventueel oprukkende troepen te la ten verspreiden. Deze dwaze foios wekken de voorstelling van honger in de republiek en een herstel van welvaart, zodra de Nederlandse troepen zijn verschenen. Dit is volkomen in strijd met de "werkelijkheid. Ik stelde per^ isoonlijk de voedsel-overvloed in het binnenland vast. Het ondub belzinnig ingrijpen van Den Haag tegen de oorlogsvoorberei dingen te Batavia is dringend gewenst. A,P. meldt, dat hoewel de republi keinse autoriteiten hebben meege deeld, dat de nota de aanvaarding van het beslissende gezag van de vertegenwoordiging der Nederlandse Kroon zou betekenen, zij volgens Nederlandse zegslieden geen belof te van deze strekking bevatten. In_ neutrale kringen te Batav'a werd uiting gegeven aan de verwachting dat de Verenigde Staten Wellicht ar bitrage zouden aanbieden. ,.Ik geloof wel goed werk te heb ben gedaan. Er waren in de Zuidr Afrikaanse Unie vele misvattingen over de Nederlands Hervormde kerk, die daar veelal als een kerk van libe ralen en modernisten werd be schouwd," aldus dr. K. H. E. Grave meyer, algemeen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, die in opdracht dezer Synode en op uitnodiging van de Nederduits Herv. Kerk in de Unie een reis van vijf maanden naar Zuid Afrika maakte. Het was de opdracht van dr. Grave meyer contacten in de unie le leggen. Hij heeft zich niet beperkt tot een kerkgenootschap, doch zowel met hoogleraren en studenten van de theologische opleidingscentra te Pre toria en Potchefstroom als met pre dikanten van de Nederduits Herv. Kerk, dc Verenigde Kerk. de Engelse Kerk er. de Gereformeerde Kerk per soonlijk of tijdens bijeenkomsten ge sproken. Dr. Gravemeyer's bezoek heeft een sterk oecumenisch accent gehad, om dat het naar zijn mening een gewel dige opdracht is de eenheid in Jezus Christus te beleven, ongeacht de taal. die men spreekt. De polibek speeli volgens dr. Gravemeyer in het kerke lijk leven van de Unie een grote rol. In de Unie legger, de politieke vra gen een sterk accent op het kerkelijke leven. Dr. Gravemeyer was zeer onder de indruk van de_ schoonheid en de - grootsheid van Zuid-Afrika. Op het platteland vond hij vooral tn de oude kringen het oprecht geloot Voor de avondmaalsviering komen de boeren families in ossenwagens nog steeds van heinde en verre naar de kerk dorpen, waar zij hun kamp dan op slaan. Over zijn reis zal dr, Gravemeyer rapport aan de Synode overléggen. (Van onze Haagse redacteur) (Van onze Haajrse redacteur) Naarwij vernemen zullen bin nenkort te Den Haai? de besprekin gen beginnen met dé Amerikanen over de kwestie van het transito vervoer naar Duitsland ovér Ne derlandse en Belgische havens in- plaats van Hamburg en Bremen. Op het ogenblik zijn er in Brus sel voorbesprekingen gaande tus sen Nederlandse en Belgische amb tenaren oni de wenselijkheid te onderzoeken voor België om deel te nemen aan de conferentie te Den Haag. Minder dienstplichtigen (Van onze Haagse redacteur) Het aantal militairen, dat in het eerste hall jaar 1947 in Nederland onder de wapenen is gehouden, is ar bij een financiële controle is gebleken, hoger geweest dan de f}0 a GÜ.ÖOO dï hij de begroting .van 1947 waren toegestaan. Op aan drang van de minister'van Finan ciën is 'daarom besloten de sterkte voor de tweede helft van dit jaar op maximaal 50.000 man te bepa len. Met die sterkte is, naar wordt aangenomen, de geregelde aflos sing van de troepen in Indonesië nog verzekerd. Van deze maatre gel profiteert allereerst de jonge man van de lichting 1944, waarvan er aanvankelijk ongeveer 10.000 zouden worden ingelijfd. Hun aan tal zal beperkt blijven tot enkele honderden specialisten. De smokkel- van horloges, vöor- al van ;België naar Nederland^ heeft de laatste tijd een ontstel lende omvang aangenomen. In grote getale werden zij ons land binnengesmokkeld, waar zij een. goede markt vonden, omdat hier in de normale handel de goeds horloges nïet vrij verkocht kun nen wórden. Deze Belgische uuiv werken van Zwitsers maaksel^ meestal fraai van uiterlijk, gin gen hier grif van de. hand tegen abnormaal hoge prijzen. De la. vensduur van deze horloges wordt geschat op 6 tot 8 maanden. Re paraties zijn verder uitgesloten, omdat de constructie te klein is en omdat er in ieder geval geen onderdelen zijn. Twee verrassingen op de negende (BriansonDïgne) en tiende etappe (DigneNice): Vietto Herwint de gele trui, cn Caniellinï, de Italiaan uit de „Nederlandse" ploeg, schuift op naar de tweede plaats. Vietto won Brianson—Digne, Ca- mellxrii DigneNice; verder werden zij begunstigd door de rivaliteit van ae twee leidende Italianen, Ronconi en BrambiHa. De uitslagen waren: Negende etappe: 1. Vietto (Fr.) in 7 uur 23 min. 15 sec.; 2. Lazaridès (Fr.-Z.OJ; 3. Brambilla (It.) 7.27.35: 4. Robic (Fr. W.) 7.29.49; 5. Teisseire (Fr,); 6. Fachleitner. (Fr.); 7. Camel lini (It,.gem.); 8. Impanis (B.J; 9. Ronconi-(It.); 10. Giguet (Fr. Z.O.); 23. Klabinsky (p. gem.) 7.51,33; 44 Joiy (B. gem.) 8.8.58; 46. Janssen (Ned gem.) zelfde tijd.. Tiende etappe: 1- Camellini. (It. gem.), 8.7.59; 2. Ronconi (It.) 8.9.59; 3. Dazaridès (Fr. Z.O.) 8.10; 4. Cal- Icns (B.) 8.10.13; 5. Tacca (It.) 8.12.18; 6. Thuavre (Re de Fr.); 7. Goasmat (Fr. W.); 8. Brambilla (It.); 9- Vietto ^Fr.^o8.14.18; 10. Fachleitner (Fr.) Algemeen klassement: 1. Vietto (Fr.) 75.2.46; 2. Camellini 75.457; 3. Brambilla (It.) 75.550; 4. Ronconi (Zw.) 75.6.11; 5. Robic (F.W.) 75.27.51: 35, Janssen .77.5154; 40. Klabinsky 78. 4.28; 54. Joly 79.3.51, Landenk!assement: 1. Italië 223 uur 22 min. 5 sec.; 2. Frankrijk 227.10.4; 3. Frankrijk W. 227.49.44; 4. België 229.39.7; 5. Frankrijk Z.O. 230.13.54: 6. Zw>Lux. 230.16.41; 7. NederL-Bui- tenL 231,1.17.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1