De geestelijke kant van Duitslands nood Naar uitvoering van Linggadjati Duel Slijkhuis-Zapotek Lijdelijkheid en lauwheid zijn uit den boze 3 Duitse hoogleraar noemde zijn land „een groot gevangenenkamp" Geestelijke isolatie het ergst Films over Nederland naar Amerika JÉfe£ Hoogtepunt van de athletiekwedstrijd Nederland-Tsjechoslowakiie TEKST VAN DE LAATSTE NOTA'S Het allerjongste Rotterdams el ftal>y VAN MOOK: Vijf vragen 2. 3. SJARIFOEDDIN: Vijf antwoorden 4. 5. Bddiztecktts t IpMRPg^p FRANCO-SPANJE III 2. 3. Geallieerde „slag om de arm" Woensdag 9 Juli 1947 4 DS. M. J. C. Visser, Ned. HtiWonnd predikant te Rotterdam, die als lid van een deputatie der Generale Synode enige dagen geleden is teruggekeerd van een reis door Duitsland, zeide in een vraaggesprek met een onzer redacteuren: „De geestelijke isolatie van bet Duitse volk heeft een funeste invloed op z'n mentaliteit. Het enig hoopgevende In Duitsland is de kerk, die in de onlangs gehouden kerkvergadering de eenheid gevonden heeft, waarvoor jaren is gewerkt. Het „Evangelische Hilfswerk" is de grootste or ganisatie. die de zo broodnodige hulpverlening op allerlei gebied ter hand genomen heeft en reeds tallozen het leven gered heeft." Vraat!.: Heeft Uw reis aan het door de Nederlandse Generale Sy node gestelde doel beantwoord? Antwoord: Met veel vooraan staande personen uit het kerkelijk leven in Duitsland hebben wij ge sproken. Daarmee is een stukje van de geestelijke isolering doorbroken, waarin de Duitse kerk, en het ge-1 hele Duitse volk, gekapseld is. „Op *t ogenblik is Duitsland eigenlijk één groot gevangenenkamp", zo zei raü een Duitse professor, die kin derlijk dankbaar was voor een ge sprek met een Nederlander. Dit heeft ten gevolg, dat men er een to taal verkeerde voorstelling van het buitenland heeft en dat men scheef over ons oordeelt. Vooral in de kerk bestaat grote behoefte aan persoon lijk contact met mensen uit de vrije wereld. t Wij hebben meer inzicht gekre gen in de geestelijke nood van het Duitse volk en wij hebben moge lijkheden gezien tot daadwerkelijke hulpverlening. Dit was het doei van onze reis en in zoverre zijn wij ook wel geslaagd. Maar: dit is een be gin, iets, waar dus veel op volgen moet. Wij zullen studenten, profes soren en predikanten moeten uitwis selen. Zodra het mogelijk is, zullen wij boeken moeten sturen. Bij het doorbreken van de geestelijke isole ring is het Duitse volk het meest gebaat. Lichtpunten Vraae.: Wat .zijn Uw voornaamste indrukken? Antwoord: In de eerste plaats het hoopvol streven- naar eenheid in de Duitse kerken. In de drie weken ge leden gehouden vergadering te Treysa bij Kassei is de sinds gerui me tijd bestaande dreiging van een splitsing der kerken voorkomen. Luthersen en Gereformeerden heb ben samen een formule gevonden, waarbij de eenheid bewaard blijft. Ds. Martin Niemöller, die een be langrijk aandeel in het tot stand ko men hiervan heeft gehad, zei ons: „De eenheid van de Duitse Kerk slaat niemand meer uit elkaar", en: „Wat in Treysa besloten is, is na Barmen de belangrijkste gebeurte nis in de Duitse kerk" (In de kerk- vergadering in 1934 te Barmen koos ie zg. „Bekenntnlskirche" stelling egen de Nazi-ideologie. RedJ Als tweede zou ik het „Evange- usch Hilfswerk" willen noemen, de irootste organisatie in Duitsland op -iet gebied van hulpverlening. 1000 Medewerkers geven hieraan al hun tijd; zij hebben, toegang tot alle iónes en kunnen hierdoor prachtig werk doen. Het laatste jaar is hier voor in de kerken 70 millioen mark ;ecollecteerd. Ten derde heeft mij de onduldba- ■e stoffelijke nood getroffen, maar iok, vooral in kerkelijke kringen, Ie energie, waarmee men onder de moeilijkste omstandigheden het le ven draaglijk tracht te maken. Pas tor Schumacher in Frankfurt is bezig, een klein dorp te bouwen van leem en stro voor vluchtelingen. Een predikant in Münster, die voor de oorlog 70 gebouwen tot zijn beschik king had, die alle verwoest zijn, heeft zonder bouwvergunning, want ook daar maalt de papieren molen langzaam een gehavende kazerne opgeknapt. In deze kazer ne vinden dagelijks 200 mensen on derdak, geestelijke steun, onderwijs. „Maar", zo zei deze predikant ons: „Het is vaak een wedloop tussen het gebed en de honger" Gebrek aan alles Vraag: Wat, Is Uw indruk van de Duitse jeugd? Antwoord: Ik ben alleen met aca demische jeugd ïn' contact geweest. Hiervan is de indruk niet ongun stig. Professoren vertelden mij. dat er niet één is, die kankert, ondanks de onmogelijke omstandigheden, waaronder zij werken. Voorbeelden? Er is zo'n ontstellend gebrek aan gloeilampen, dat men als men van de ene kamer naar de andere gaat het lampje moet meenemen. Per semester krijgt iedere student twee dictaatcahiers, van 20 kantjes elk. Boeken moeten worden overgeschre ven, "want die zijn er niet. Maar men werkt zonder te willen radicaliseren met een ijver en een drang tot ken nis. die hoopvol aandoet. Vraag: Wat is Uw oordeel over Niemöller? Toen hy nag in het con centratiekamp vertoefde, heeft hij toch aangeboden» als kapitein van een onderzeeër mee te vechten? Antwoord: Wat dit laatste betreft: Niemöller heeft dit zó geargumen teerd: De oorlog zou op drie wij zen kunnen eindigen: a. Duitsland zou verliezen. Dit zou voor het Duitse volk pijnlijk zijn, maar het beste;' b. Duitsland zou winnen. Dit zou verschrikkelijk zijn, want dit zou betekenen, dat de Nazi-ideologie bet gewonnen zou hebben. c. Er zou een revolutie In Duits land kunnen komen, met als gevolg een regering, die door vergelijk tot een vrede zou kunnen komen. In dit -laatste geval wilde Nie möller niet in Dachau zitten, maar erbij zijn. Dit opportunistische standpunt lijkt mij in de gegeven omstandigheden niet onaanvaard baar. En verder: Niemöller is de man, die het felst gesproken heeft, toen het ging over de schuldvraag van het Duitse volk. Hij is een man met grote leiderskwaliteiten, en.... Duitsland heeft vrijwel geen geeste lijke leiders meer! Gedurende twee maanden heeft de James A. ï'itzPatrick Travel- talks Unit van de Metro-Goldwyn- Mayor op initiatief van de Algeme ne Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Graven- hage 8000 meter materiaal voor kleurenfilms opgenomen. Zo werden o.a. op hét celluloid vastgelegd de bollenvelden, het uit varen van de Scheveningae haring vloot, typisch Nederlandse villa dorpen als WaSstmPiar met hun prachtige tuinen. Nederlandse straatgezichten en beelden als de Ridderzaal in Den Haag, de Am sterdamse kanalen en kijkjes in oud en nieuw, Amsterdam en zijn havens, verschillende Nederlandse industrieën, de watersport op Loos- drecht, het boerenleven, Marken en Volendam, de kaasmarkt te Alk maar, Zuiderzeestadjes als Hoorn, Zwolle en omgeving, Spakenburg, de kastelen Nijenroóe en De Haar, Rotterdam (bedrijvigheid in de ha vens), Schiphol etc. etc. Deze kleuren- en geluidsfilm zal in vele bioscopen in Amerika en el ders worden vertoond en de A.N. V.V. meent hiermede de bekendheid van ons land bij het Amerikaanse volk naar beste vermogen te ver groten. Ongeveer 800 personen zijn in Athene gearresteerd, w.o. leiders van de communistische partg. On der de gearresteerden bevindt zich tevens Demetrios Partsalides, se cretaris-generaal van de E.A.M., die beschuldigd wordt van „een ging om ongeregeldheden in steden Uit te - lokken, nadat zjj eerst door guerilla-activiteit waren ver zwakt". Dr. A LI BOEDIJARDO, die afgetreden secretaris-generaal de Indonesische delegatie, overhan digt dr. Van Mook het antwoord op de aide-memoire. (Ingezonden Mededeling}, en keur van kleuren en dessins. «OTTHBArt, WALBHêU*Cf»W[G BCUCKLANDSCMiLAAM Ï».S Alle voorbereidingen voor de Ian- den-athletiekwedstrijd Nederland- Tsjecho-slowakije, welke gehouden wordt op Zaterdagavond 12 en Zon dagmiddag 13 Jnli in het G, J. van Heekpark te Enschedé, zijn getrof fen. Evenals zulks met interland- voetbalwedstrijden hetgeval is, moest een deel van de beschikbare kaarten worden gedistribueerd om der de clubs. De B-NAU. heeft echter een behoorlijk aantal kaar ten voor Twente beschikbaar ge steld. Zowel de prestaties van de Ne derlandse als de Tsjechische athle- ten zijn zeer goed geweest, zodat een spannende strijd kan. worden verwacht. Men kan deze wedstrijd niet vergelijken met een gewone athletiek-cntmoeting. Hier komen de cracks van twee landen tegen el kaar uit. Het programma, dat geen series telt, wordt regelmatig en op de minuut afgewerkt Het program ma .bevat verscheidene hoogtepun ten. Zo zullen des Zaterdagsavonds op de 1500 m. Slijkhuis en De Huy- ter tegen de Tsjechen, Cevona en Vomacka, die mede tot de sterkste Europese lopers op dit nummer be horen, uitkomen. Voorts wordt des Zondagsmiddags de strjjd tussen Slijkhuis en de Tsjech Zatopek, die dezer dagen een nieuwe Europese recordtijd maakte, een evenement, waarvoor in de in ternationale sportwereld de grootste belangstelling bestaat. In Tsjech o- slowakjje heeft men" hoop, dat Za topek er in zal slagen de Nederlan der te verslaan, maar afgaande op de Europese kampioenschappen te Oslo, moet aan onze landgenoot toch de beste kans worden gegeven. De organisatoren hebben aan,de ze interlandwedstrijd tevens een grote internationale Marathonloop verbonden, waarin 50 lopers zullen starten, o.w. op zijn minst 15 bui tenlanders. Er Is goede hoop, dat de Fin Hietanen, momenteel de sterk ste Marathonloper ter wereld, straks in Twente zal komen. Om 5 uur precies zullen de Mara thonlopers voor hun race over 42.195 m. starten en daarna neemt de landenwedstrljd een aanvang, te beginnen met het défilé. „Wilhel- mina" uit Glanerbrug, zal de ploe gen met de volksliederen, begroeten, waarbij de Tsjechische en de Ne derlandse vlag zullen worden gehe sen. De organisatoren hebben het zo ingericht, dat alleen de toeschou wers in het G. J. van Heekpark de Marathonloop goed zullen kunnen volgen. Tussen de nummers van*-de interlandwedstrijd zal voortdurend zo mogelijk om de 5 k.m., de stand van de Marathon bekend worden gemaakt, met eventuele bijzonder heden. De eerste Marathonloper kan te pl.m. 19.40 worden, verwacht. Tien minuten daarvoor is het laat- ste nummer van de landenwedstrijd voor het gedeelte van Zaterdag ge ëindigd en direct daarna, ongeveer tot het tijdstip waarop de overwin naar in de Marathonpoort zal ver schijnen, zal Wil van Beveren een ooggetuigeverslag geven op het Sportclubterrein, van het verloop van de grote race. De eerste land genoot, die binnenkomt, verovert het Marathon kam pioenschap van Nederland. Hieronder volgen de teksten van de laatste nota's, gewisseld tussen de Nederlandse en Indonesische delegatie. Men her- innere zich de gang van zaken: Op 27 Mei zond de commissie-generaal haar „ultimatum", waarin de pun ten werden samengevat die nu nog het onderwerp der onderhandelingen uitmaken. De Republiek antwoordde met een nota op 9 Juni; hierop volgde ^en,bTri^ var?_de C.-G. aan Sjahrir en Den Haag, en nota's van Borneo en Oost-Indonesië aan Den Haag, waarmee de onderhandelingen practiseh af gebroken waren. Om nog een oplossing te vinden deed vervolgens de Ne derlandse regering dr. Van Mook een aide-de-mémoire overhandigen waar in de punten nogmaals werden opgesomd (23 Juni). Hierop volgden, na Sjahnrs aftreden, snel achter elkaar, het antwoord van Soekarno <27 Juni), een brief van Van Mook met verzoek om opheldering (29 Juni) het ant woord van het inmiddels gereedgekomen kabinet-Sjarifoeddin (6 Juli) en de appendix op dit antwoord <8 Juli), Wij drukken hier een uittreksel af van de laatste brief van Van Mook en de appendix. Dr. VAN MOOK geeft in zijn brief van 29 Juni een korte op somming van de hoofdpunten waar het om gaat, ongeacht wel ke van deze punten reeds door de Indonesische delegatie zijn aan vaard. Zij zijn opgesteld aldus de Orief, om het de regering der Re publiek mogelijk te maken, voor de betrokken pariijen en de we reld vast te stellen in welke mate de voor cfe goede en redelijke uit voering van Linggadjati noodza kelijke overeenkomst bestaat. 1HET DIENT VAST TE STAAN, t dat de handhaving der Neder landse souvereinïteit en verant woordelijkheid gedurende de over gangsperiode wordt aanvaard en in verband daarmede de m de Neder landse voorstellen gestelde beslis singsbevoegdheid de jure van de vertegenwoordiger van de Kroon in de federale raad wordt onderschre ven, evenals het beginsel van öe samenstelling van die federale raaa uit vertegenwoordigingen van de verschillende staten. HET DIENT VAST TE STAAN, dat de regeling van de buiten landse betrekkingen, in verband met de hierboven vermelde Neder landse souvereinïteit, gedurende de overgangsperiode, geschiedt op de voet van de voorstellen der commis sie-generaal van 27 Mei en dat der halve daarmede strijdige organisa ties of functies worden opgeheven. ER DIENT GEEN TWIJFEL over te blijven, dat, behoudens nader overleg met vertegenwooTdi- gers van Oost-Indonesië en Borneo de in die voorstellen genoemde fe derale organen, met de hun toege dachte taak en bevoegdheden, wor den aanvaard, met inbegrip van de gemeenschappelijke raad voor bui tenlandse aangelegenheden, de ge mengde commissie voor de oplei ding tot en de benoeming in de bui tenlandse dienst en het gemeen schappelijk directoraat voor de bin nenlandse veiligheid. /nes, een Duitse, maar niettemin antifascistische hond van de familie Van Krjn, aan de Vrouw Jannestraat 40 te Rotterdam, werd verblijd met de geboorte van tien zoons en dochiers tegelijk. Is het geen schat tig nest? 4 HET MOET VASTSTAAN, dat het herstel van met-Indonesi sche rechthebbenden, in hun bedrij ven en bezittingen binnen republi keins gebied zal plaats vinden op de voet, aangegeven in de voorstellen van de commissie-generaal. SKIET BETREKKING tot de binnenlandse veiligheid zal duidelijk moeten zijn, dat de m te stellen federale raad als interimre gering, onverminderd de eigen &vor- antwoordelïjkheid van de verschil lende staten, de uiteindelijke ver antwoordelijkheid heeft voor orde, veiligheid en politieke vrijheid, en daartoe, onder leiding van hot hier boven genoemde directoraat de be schikking zal moeten hebben over het middel van een gemengde gendar merie, teneinde overal voor het her stel van die orde en veiligheid te kunnen optreden, waar het 'gezag of de krachten van de afzonderlijke staten mochten tekort schieten. Grootste belang Het ligt voor de hand, dat de in de hierbpven met name on- I der 3, 4 en 5 geformuleerde pun ten van het grootste belang zijn voor het verwezenlijken van die politieke stabiliteit, welke onmis baar is als grondslag voor reha bilitatie en de eredietwaardig- heid van Indonesië en voor zijn wederopneming in het verkeer met de buitenwereld. De Nederlandse regering moet met nadruk verzoeken, dat de republi keinse regermg door enkele duide lijke en openbare daden een einde maakt aan enige toestanden en han delingen, die op dit ogenblik oor zaak zijn van een spanning en ge brek aan vertrouwen. Zij heelt daarbij, zoals m de mondelinge toe lichting en de aide-memoire aan de heer Sjahrir werd medegedeeld met name voor ogen: 1. Een algemene staking van vijandelijkheden, waarbij inbegre pen de bouw van stellingen, de voedselblokkade, de vernielingen, en de actie tegen de bulten de Repu bliek gelegen delen van Indonesië, 2. De staking van onderhandelin gen betreffende buitenlandse betrek kingen en opheffing van de organi saties en functies, die met het over- eengekomene in strijd zijn. 3. De ontbinding van organisa ties en het ontslag van functiona rissen, die de schijn handhaven, als zou de Republiek haar gezag ook uitstrekken over buiten haar gebied gelegen delen van Indonesië. Kr. AMIR SJARIFOEDDIN geeft in zijn brief, gedateerd 5 Juli, een nadere precisering van het Indonesische 'standpunt, zoals dat was weergegeven in de nota die Zondag was overhandigd. Hij schrijft: IDe republikeinse regering1 aan- vaardt.in de interim7regering de vertegenwoordiger der Kroon met beslissingsbevoegdheid de jure, binnen het raam. van de Nederland se souvereinitelt de jure, gedurende de overgangstijd. De republikeinse regering-stemt er,voorts mede in, dat de "interim-regering wordt sa mengesteld uit da vertegenwoordi ger der Kroon en de vertegenwoor digers der toekomstige deelstaten van Indonesië. De republikeinse regering stemt er mee in, dat, in ver band met de Nederlandse souverei nïteit gedurende de overgangstijd, de buitenlandse betrekkingen der Republiek in overeenstemming wor den gebracht met het voortbestaan van voormelde souvereiniteit gedu rende die overgangstijd, en met het bestaan der interim-regering. De republikeinse regering spreekt de wens uit, dat de bestaande betrek kingen tussen de Republiek en het buitenland worden ingepast in het schema van de nota der Commissie- Generaal van 27 Mei. De republikeinse regering stemt in met de vorming van alle federale organen, zoals is voor gesteld in de nota van de Commis sie-Generaal. en met de functies die zij zullen uitoefenen, terwijl hun taak en bevoegdheden zullen wor- den-vastgesteld tezamen met de ver tegenwoordigers van Oost-Indone- sië. De rechten van vreemdelingen op ondernemingen worden erkend door de republikeinse rege ring en onvoorwaardelijk terugge geven overeenkomstig artikel 14 van de overeenkomst van Linggad jati. De overdracht zal geschieden met gelijktijdige inventarisering: Landsbedrïiven, die zich in het ge bied der republiek bevinden, vallen de Republiek toe. Met betrekking tot de inwen dige veiligheid en orde hand haaft de republikeinse regering haar standpunt, zoals omschreven in de nota van de president der Re publiek. Het is noodzakelijk hierbij er de nadruk op te leggen, dat de republikeinse regering instemt met een gemeenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid, waarin vertegenwoordigers van de toekomstige deelstaten zitting zul len hebben. Naar de mening van de republikeinse regeringzal het te bezigen apparaat zfln e'en gendar merie van elk der deelstaten, die uitsluitend door deze deelstaten af zonderlijk zal kunnen worden aan gewend. De samenwerking vindt haar uitdrukking in een gemeen-' schappelijke centrale leiding. Maatregelen De republikeinse regering is bereid alle functies en organi saties op te heffen die strijdig worden geacht met de overeen komst van Linggadjati en stemt me* in met een wapen stilstand met alle gevolgen van dien, Al deze maatregelen zijn geno men en zullen worden voortgezet met de verwachting, dat van Ne derlandse zijde bijstand zal worden verleend om een toestand en sfeer te scheppen, die de republikeinse regering in staat zullen stellen in vrede te arbeiden. De republikeinse regering houdt zich overtuigd, dat hetgeen boven is uiteengezet de beste weg is om de doelstellingen te verwezenlijken, welke in de overeenkomst van Linggadjati besloten liggen. Voorts spreekt de republikeinse regering de hoop uit, dat de samen werking tussen partijen zich bü voortduring moge voltrekken op de grondslagen van de overeenkomst van Linggadjati. Hollands binnenhuisje Het jonge echtpaar Willem en Gerda staat hier zó vrij en onver- veerd voor de groene tafel, dat aan de misdaad, waarvan zg beiden ge lijkelijk beschuldigd zijn, bepaald wel een edel streven ten grondslag liggen moet. Bij deze moeilijke gang vinden zg kenhelgk steun aan elkander, zij blikken elkaar bemoedigend toe en voor echte dieven hebben zij veel te aardige en eerlijke gezichten. Aha, daar horan we wat zij heb ben uitgevoerd: electrische stroom gestolen, zegt de otficier die da dagvaarding voorleest. Ja, de dagvaarding kan het zo droog en plechtig vermelden. Bg een moord, van Jan op Saartje bij voorbeeld, staat er alleen maar in dat genoemde Jan als toen aldaar een mes, althans een scherp gesle pen stalen vootwerp, m Saartjes hartstreek plaatste, waardoor ge noemde Saartje dodelijk getroffen werd- Kaar het hele drama van ja- louzie en minnengd, dat aan de steek voorafging, hoor je later pa?. Zie nu hoe en waarom Willem en Qerda tot diefstal van stroom ver vielen. Als Willem 's avonds van kan toor naar huis kwam ging hij* na 't eten niet bij de radio staan swingen of achter zijn krant zitten dutten, maar dan zei hij tegen Gerda: lie verd, amuseer jn je straks maar met de visite, ik ga in m'n hokje zitten studeren, want we moeten vooruit m de wereld. Iedere avond trouw kroop Willem in zijn stndeer- vertrekje en daar werkte hij dan voor zgn diploma's, dikwyls tot half in de nacht U voelt het al: dat mannetje ge bruikte op die manier veel te veel licht en toen ze bang werden dat ze afgesneden zouden worden, gin gen man en vrouw knoeien aan de meter. Dom, heel dom en heel ongepast, ze zien het nu in en hebben er spijt van, maar ach edelachtbare, zegt Gerda, die man van mij is zo'n werkezel, hij wou per se van 't jaar z'n diploma nog halen. Allemaal goed en we!, zei de officier, maar diefstal is diefstal: allebei f 15.boete, Dat komt er dus op neer dat ik f 30.moet betalen, sprak Wil lem met een zucht. De rechter deed er voor Gerda f 5.— af. Voor f 25.— draaide Wil lem dus op. Met de f 75.boete, die het Electriciteitsbedrijf had ge vraagd, kostte die knoeierij dus maar eventjes honderd pop. Eerigk big ven is toch voorde liger, zei Gerda en je kon aan haar gezicht zien dat ze zo iets nooit meer uit zou halen. Zet 'm op, Dirk.'r HEcen vtKi. \17AAROM, zo vragen wij ons af# bestaat er in Nederland maar matig belangstelling voor liet .probleem Spanje? Wij zou den er op kunnen wijzen, dat Ne derland op het ogenblik zo veel eigen problemen kent, dat het er niet veel voor voelt om de vuile was van een ander schoon te ma ken. Dit is de gedachte dat het Spaanse probleem een interna Spaanse aangelegenheid zou zijn. en dat wij er dus maar het beste aan doén de Spanjaarden hun eigen peultjes te laten doppen. Dat deze gedachte in hoge mate kortzichtig is bewijst onze hou ding ten aanzien van onze Ooster buren vóór de jongeta wereldoor log. Een tweede mening die men'op het ogenblik in Nederland veel hoort verdedigen, is deze, dat een verdrijven van Franco onherroe- lijk zou leiden tot een communis tische dictatuur in Spanje. Er zou dus slechts van dictatuur worden waarbij in het laatste door Craig R]Ce Vertaald dogr Ada Campers. „Dat risico moeten we nemen", zei April En ze voegde er aan toe: „En bovendien. hy heeft een alibi. Hij zat nog in de trein toen wij de schoten hoorden". „Da's waar", zei Dinah, „Maar het blijft toch riskant" „Ik moet het doen", zei "Wallie Sanford. „Ik móét'" „Nou.... misschien begon Dinah. Ineens schrot haar iets te binnen. „Nee, luister. Wacht tot morgen. Of misschien tot vanavond. Wilt U dat doen?'* Wallie Sanford staarde haar aan. „Waarom?" „Doet er, niet toe, -aarom." zei' Dinah, „Vertrouw maar op ons. Wij weten wel wat we doen. Blijf hier uit het gezicht tot we terugkomen". „Maar...." hij fronste zijn voorhoofd „julliezijn nog maar kinderen. Wat denken jullie dan, dat je kunt doen*" „Wij kunnen maken", zei Dinah beslist, „dat, als U naaf de politie gaat, ze geen enkel motief hebben om het U lastig te maken. Geen enkel! Begrijpt U? U zult een alibi hebben en U zult geen. enkel motief hebben. En dan moeten ze U^weer laten gaan". „Maar kunnen jullie dat dan?"*vroeg Wallie Sanford. „Hoe kunnen jullie dat?" ,Dat doet er niet toe", zei Dinah vol vertrouwen. „Dat ligt ,er aan, wat er uit-de zak komt". Tenslotte, beloofde hg in zijn schuilplaats te blijven tot ze terugkwamen. Dinah zei:,. Ik zal Archie sandwiches en nog een thermosfles koffie laten brengen voor twaalf uur. En iets om te lezen. En blijf hier!" Ze gingen naar het huis terug, waar Dlnah sandwiches maakte van het overschot van de kalkoen en de thermosfles 'weer vulde, terwijl April een armvol magazines bij elkaar zocht. Archie bracht alles naar het speeihuisje, terwijl de meisjes de ontbijtboel in elkaar zetten. Is 't in orde met hem?" vroeg Dinah bezorgd, toen Archie terugkwam. Archie knikte, „Hij zit een sigaret te roken en de krant te lezen". „Het zal wel goed met 'm gaan", zei Dlnah en ze voegde er aan toe: „Dat hoop ik tenminste". Midden onder het uitspoe len van de koffiepot hield ze ineens op en zei: „Het zou vre selijk zijn, als het uitkwam, dat hij het écht gedaan had". Archie, die de kruimeltjes uit de koekjestrommel had staan opeten zei: „Wie wat gedaan had?" „Wie twaalf oliebollen heeft gestolen, die in de bloembus verstopt zaten", zei April, „Ikke niet", zei Archie, oprecht verontwaardigd. „En ze zaten,trouwens niet in de bloembus, maar in het aardappel- nandje'. En 't waren er ook niet twaalf, 't waren er maar twee en uit eentje was een hele hap". „Sstt jongens", zei Dinah. „Stel nou es, dat het uitkomt, dat Mr. Sanford Mrs. Sanford werkelijk vermoord heeft". „Maar dat kan niet", zei Archie. „Want hij. heeft een alibi. April ging naar binnen om op de klok te kijken of het tijd was om de aardappelen op te zetten...." „Archief" 2ei Dinah. Hij hield vlug zijn-mond. Eerigk. Dinah", zei April. „hij kén geen comedie'gespeeld hebben, toen hij zei, dat hij het niet gedaan had. Eu dgn nog...." „Hoor nou zei Dinah. „Stel nou 's, dat het zou uitko men, dat hij het écht gedaan heeft. Grote goedheid. Dan zou den wij medeplichtigen zijn". „Wat- zijn dat?" vroeg Archie. „Oh Archie!" zei Dinah geërgerd. „Ga de prullemand buiten leeggooien". „Mormel",' bromde Archie. Hij nam de prullemand op „Ik moet ook altijd alles doen". Met een klap sloeg hij de tussen deur dicht. Dinah keerde zich om en zei: „Eerlijk April, ik ben er een beetje bang vooro". „Waarom?" zei April niet iets te onverschillig. „Nou gunst", zei Dinah. „We hebben hem toch hier verbor gen. En stel nou's, dat hij mrs. Sanford vermoord heeft. En stel dan ook 's, dat hij gisteravond die andere vent vermoord heeft". „Dat heeft-ie niet", zei Archie's stem. Hij kwam binnen en zette de lege prullemand met een bons op de vloer. „Want jullie hadden tegen hem gezegd, dat hij in het hol moest blijven, zolang de partij duurde. En er stonden er een paar van de Bende bg het hol, voor als er soms een, p'litie zou komen". Hij stak een vinger in de suikerpot en likte die af. „Hij kan er gisteravond niet uitgekomen zijn. Door de Bende". Hij stak weer zijn vinger in de pot. „Maar ik heb ze natuurlijk niet gezegd, dat het voor de p'litie was". „Blijf uit die suikerpot", zei Dinah. „En hoe weet je zo ze ker, dat hij ze niet ontglipt is?" „De twee beste kerels van de Bende? zei Archie veront waardigd. „Wormly en Flashlight? Ben je betoeterd?" „Ze' is maar een klein beetje betoeterd", zei April. „Let maar niet op haar. Maar de vraag is: Wat gaan we nou doen? De stad in, om een cadeautje voor Moederdag te kopen, de vaat wassen, de was naar de wasserij brengen of die dingen iezen, die we gisteravond hebben gevonden?" Dinah scheen het nauwelijks te horen. Ze fronste haar voorhoofd en zei: „Denk jg. dat die gangster werkelgk in het huis van Sanford vermoord werd?" April en zij keken elkaar een lang ogenblik aan. Toen liepen ze naar het raam en keken het uitgestrekte grasveld over. Bij het huis van Sanford was alles vredig en stil. Er zat maar één politic-agent op wacht bij de veranda aan de achterkant, met een magazine op zijn knieën. „We moeten toch beslist die dingen lezen", zei April, „Na alles, wat we meegemaakt hebben om ze te pakken te krij gen". Dinah schudde haar hoofd. „We moeten eerst dit doen. Want ik geloof, dat we er helemaal geen moeite mee zullen hebben". Zo wendde zich to', Archie, die Jenkins zat te strelen. „Er zit een smeris op de veranda aan de achterkant van het huis van Sanford. Kun jij hem zó aan de praat houden, dat wij tegen de latten op kunnen klimmen, zonder dat hij het in de gaten heeft?" Archie gaf Jenkins nog een laatste aai, duwde haar weg on ging naar het raam. „Is dat de enige agent in de huurt?" „Voor zover we weten wel", zei Dinah. „En jullie willen in dat huis?" „Dat ia nou net precies ons plan", zei April. r^.vi (Wordt vervolgd). geval de Kerk vreest dat zit achterop zou geraken. Ook deze gedachte duidt op kortzichtigheid.- Wij herinneren ona maar al tö goed het „entweder oder", het „Mussert of Moskou" dat de Duit sers ons in de afgelopen oorlog hebben opgedrongen. Wij hebben deze propaganda nooit au sérieux genomen en onze opvatting is be waarheid. Natuurlijk kan niet worden gegarandeerd dat Fran co's toekomstige val niet gepaard zal gaan met een toeneming van de communistische activiteit Spanje. To'en ik enkele maanden gele den de "wereldvermaarde theoloog Karl Barth te 'Bazel over het Spaanse vraagstuk sprak, gaf hij mij een aannemelijke verklaring voor de omstandigheid dat de ge allieerden Franco op het ogen blik sauveren. Engeland en Ame rika, zo zeide hij, wensen in ieder geval in Spanje een „stepping- sione" te behouden voor het geval Europa door de vloedgolf van het communisme onder de voet 20U worden gelopen. De gedachte ,van het ..entweder oder" heeft dus blijkbaar ook in de verhitte Ame rikaanse gemoederen post gevat. Moeten wy vrezen dat een val van Franco onherroepelijk zal lel den tot een communistisch Span je? Immers neen! Het zijn de fas cisten zelf die deze praatje? ter* wille van hun voortbestaai de wereld hebben ingeslingerd. Het huidige régime in Spanje is een brandhaard voor het Europa van na de Tweede Wereldoorlog. Wij moeten uit uón macht, ongeacht onze politieke overtuiging en on geacht onze wereldbeschouwing dit fascistische gevaar blijven bestrijden. In de oorlog stonden alle Nederlanders, hoe zij gods dienstig of politiek ook voelden, vrijwel eendrachtig tegenover do bezetter. Wij moeten ten aanzien van het fascistische kwaad in Spanje dezelfde eendracht tonen als toen en doen wij dit niet, dan zal het vuur later wellicht naar ens eigen huis overslaan. Spanje kan en zal na Franco's. val een democratische staat worden. Blijkt het daartoe niet de geeste lijke en morele capaciteiten te be zitten, dan mogen wellicht de woorden van de grote Spaanse wijsgeer Miguel do Unamuno be waarheid worden, dat ieder land per slot do regering Icrijgt die bet zelf verdient. Moge Spanje do democratie waardig blijken te zijn. (Slot) p, v. Z.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3