r, HET ROTTERDAMSCH PAROOL Griekse communisten vogelvrij Het echt waar Onregelmatigheden van militairen Geheimzinnige schijven door het luchtruim Bekende Rotterdammers gemolesteerd Vrij. onverveerd VIJFDUIZEND GEARRESTEERDEN Goedgekeurd door USA en Engeland? PAROLOSCOOP ;o:- Weerbericht isx1,3-43 uur- °p 0053 uur u^a2VV2?i3Ess.iiiam: Ie 115 8-3s Sjahrir in interim regering? Ook dr. van Mook en dr. Koets genoemd - Strafvervolging van ex-hoofdofficier lijkt haar gewenst Partij dekens komt naar ons land V erzets-pensioenen goedgekeurd f 750 vrij van aftrek Tjekampek wordt geladen Tabaksbon G 31 en G 35 geldig Nieuwe wapenstof weerballons? Overeenstemming in bouwvak Landmacht gaat bezuinigen Inkrimping V.H.K. Nachtelijk gevecht in de Dresselhuysstraat Daders spoorloos Rustige tocht naar Montpellier Nieuw schip van de East Asiatic Ontvangst aan boord van de Kombodia Helse machine ontploft PvdA-bestuur richt brief tot mr. Oud Atoombom-geheimen gestolen Red. «a Aden. Lange Haven 141, Schiedam tel, 59300 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal V-* l°s»® nummer» 0,09 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 393644 Bankier i Amsterdam sche Bank te fiotterdam PL Directeur» B. de Vries PD Hoofdredacteur! Th. Ramaker Donderdag 10 Juli 1947 Zevende Jaargang, No. 153 VIJFDUIZEND COMMUNISTEN zijn in Griekenland ge arresteerd bij grootscheepse razzia's, die gegrond zijn op berichten over een voorbereide communistische opstand in Athene. De arrestaties werden voornamelijk verricht in de hoofdstad, in de havenstad Piraeus en in het leger. De Griekse premier heeft ge weigerd vertegenwoordigers van de E.A.M., die om een ver klaring hadden verzocht, te ontvangen. Ook enige leden van de socialistische EX.D, zijn gearresteerd. Men verwacht, dat de gearresteerden zullen worden berecht voor hoogverraad. Sophocles Venizelos, de plaats vervangende minister-president, heeft meegedeeld, dat de „geallieer de" regeringen de maatregelen van de Griekse regering tegen de com munisten hadden goedgekeurd. Demetrios Maximos, de minister president, bracht een bezoek aan de Amerikaanse ambassadeur, Mac- Veagh. am hem van de arrestaties op dc hoogte te stellen. Maximos is ook door de koning ontvangen. Na een bijeenkomst van twee uur heeft het kabinet de volgende ver klaring uitgegeven: „Sedert Zang heeit de regering de misdadige activiteit van de communistische partij, die gericht was op het overbrengen van de opstand naar de hoofdstad en andere stedengadegeslagen. Tien duizenden gemene misdadigers waren in Athene te z&men ge bracht om het vastgestelde tijdstip in actie ie komen, name lijk om één um op de tiende Juli. Franco's stembus-grap ER IS NOGAL WAT te doen over de zogenaamde stemming, die Franco heeit doen houden, want het was de eerste maal sinds elf jaar dat de Spanjaarden per stem biljet hun mening konden weerge ven. Het ging met om de keuze tussen mensen en beginselen, het ging om een uiting over de vraag of Franco de koningskwestie zou afwerken zoals hij zich die had voorgesteld en waarin allerlei be stuursorganen, bgeen in de Cortes van 7 Juni, hem reeds waren brj- gevallen, dus: waaraan mets meer te tomen viel. Reeds toen wist men, dat Fran- 'co "dictator van Spanje wenste te 'blijven voor '2gn*levenmaar~dat hij eigenlek met veel anders dan «en titel achter zijn naant dacht toe te voegen, nl. de titei van stedehouder van een koningschap in een dicta toriaal beheerae republiek, en aan wijzer van wie na-»hem de koning zal zgn, d.w.z. de koninklijke be stendiger van zgn, Franco s, régi- 1 me! Het Spaanse volk moest hierover zijn beïnvloede mening uiten op een „echtvrge" wijze, want de stembil jetten moesten in een glazen stembus worden gestoken en de 'handelingen in, ieder stemlokaal 'moesten van de straat af gadege slagen kunnen worden. De uitslag die eerst op S3 vóór, 12 tegen en 5 blanco werd geschat, is inmiddels gezakt tot 70 vóór, 25 tegen en 5 blanco. En veel dieper zal het aantal vóór-stemmen met meer zakken. Hitler was zo dom, om aligd meer .dan 97 ja en amen te laten zeg gen; Franco is slimmer en verde- jroocratiseert de uitslag tot-ie ae- 'ceptabel lijkt voor argeloze tegen standers van zgn autoritaire systeem. Waarin hg Hitler wel volgt, is, dat hg geen enkele oppositie aan bod liet komen en geen cntiek op het referendum duldde; monarchis ten die het met alles oneens waren en daaraan uiting trachtten te ge ven, werden gearresteerd. Wegblijven van de stembus werd gestraff met een belastingverho ging tot aan de volgende stem- plichtvervuiling (weer over elf jaar?, of nog langer?) en de weg blijvende ambtenaren werden met salarisverlaging bedreigd; andere gevallenV zoals wegblijven) zou den op een zwarte,lijst worden ge plaatst leve de vrijheid. •Hoewei actief verzet niet tot uiting is gekomen, kan wel veron dersteld worden, dat steeds meer Spanjaarden tot de overtuiging geraken, dat hun persoonlgke deelneming aan „de politiek" een paskwil is. Maar ook tot de over tuiging, dat het heel moeilijk zal zgn tegenover de behendige tactiek van de Caudillo een1 concreet, oppo sitioneel werkplan te stellen zonder krachtiger optreden en doorzetten van het buitenland. Men begnjpe nl. goed, dat het re ferendum niet toestond te vertellen of men vóór of tegen Franco was, of vóór of tegen de monarchie, want zelfs tegenstemmers werden geacht vóór Franco te zijn. Het ging alleen om een soort naamsver andering van iets dat zichzelf gelijk blijft en dat men zou kunnen noe men „een democratisch dictatoriale republikeinse monarchie Oud- Spanie, die de hele wereld uit lacht" NU Elf DAN REGEN IVeersverwac htln g, geldig tot Vrijdag avond. Matige wind uit Westelijke richtingen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Later brekende be wolking met enkele regenbuien. Weinig verandering in tem peratuur. "«^morsen te Bot. Luchtdruk 752.1; wind Z.W. 3: temp. ïlfS :mp; fgistermiddag sen 1Sn.' temP- M.6 (hedenmor- n W ^««gesteldheid: regen. Uiir M op 512 uur' onder 21.38 De regering achtte het noodzake lijk over te gaan tot arrestaties en de gerechtelijke autoriteiten de gelegenheid te geven om de ge arresteerden te testen De razzia's begonnen Woensdag ochtend in Athene. Binnen enkele uren waren ruim duizend personen gearresteerd. Later werden de raz zia's ook uitgebreid over andere plaatsen en over het leger. Een groot aantal soldaten die verdacht werden van communistische sym pathieën werd gearresteerd. Naar ballingen-eiland Troepen van het geregè'de leger, die de politie hebben bijgestaan, waren Woensdagavond nog steeds in het gevyeer, terwijl de wacht posten Dij de openbare gebouwen verdubbeld waren. Waarnemers noemden de massa-arrestaties een „vernietigende slag" voor de Griek se communisten, die reeds verzwakt zijn door de massa-arrestaties op 4 Maart, de gerechtelijke vervolging van de leider der communisten, Zachariades en de recente militaire operaties tegen de guerilla-strijders. Duizenden gearresteerden wer den Woensdagavond ingescheept voor overbrenging naar het eiland Spithalia in de Saronische Golf (Golf. van Aegina). Vulgens een woordvoerder van de republikeinse regering zijn bij de voorlopige bespre kingen over de vertegenwoor diging van "de republiek in *de interimregering de vice-presi dent Mohammed Hatta en de voormalige minister-president Soetan Sjahrir genoemd als.ver tegenwoordigers van de repu bliek. Van andere rilde wordt vernomen dat Sjahrir reeds zijn toestemming tot een eventuele benoeming zou hébben gegeven. Over de verdere samenstelling van de interim-rege ring verneemt Aneta, dat de waar schijnlijkheid groot is. dat dr. Van Mook. commissaris van de Kroon zal rijn en als Nederlandse leden dr. P. J. Koets en mr. E. J. van Hoogstraten in de regering zitting zullen hebben. Verder zal de sultan van Pontïanak Hamid II West Bor neo vertegenwoordigen, terwijl de heren Tahiya en Claproth namens de staat Oost-Indonesia zitting zul len nemen. De gehele bevolking van Riouw en Lingga heeft besloten Teungkoe Ibrahim Bin Oemar terug te roe pen als sultan van dit gebied. Twee leiders van de politieke volkspartij van Riouw en Lingga bezochten de Nederlandse copsul-generaal te Sin gapore om hem te verzoeken de medewerking van de Nederlandse autoriteiten in te roepen en hun verzoek aan dr. Van Mook over te brengen. Ten aanzien van een regeling van de kwestie der gezamenlijke gen darmerie verneemt Aneta. dat men aan republikeinse ziide bepaalde voorstellen heeft, waarvan in repu blikeinse kringen optimistische ver wachtingen gekoesterd worden. De algemene rekenkamer voor Suriname heeft In haar rapport over 1946 de minister van Overzeese Geb iedsdelen opmerkzaam gemaakt on verscheidene onregelmatigheden, welke militairen hebben bedreven. Het is gebleken dat bij de doorberekening van bedragen, verschuldigd voor leveringen en werkzaamheden door de geniedlenst ten behoeve van offi cieren en onder-officieren, dikwijls te lage bedragen in rekening zgn ge bracht. {Van onze coirespon- dent) LONDEN, 10 Juli. Nadat gistermorgen enkele ochtendbladen de verloving van prin ses Elisabeth met lui tenant Philip Mount- batten als vaststaand hadden aangenomen, brachten de in de loop van de dag verschijnen de avondbladen het stellige bericht en. in derdaad verscheen een apart bulletin met de bevestigende medede ling. Prinses Elisabeth, de vermoedelijk* erfgena me van de troon is 21 fas'* oud en haar ver loofde 26. Beiden zijn achterkleinkinderen van koningin Victoria. Pnns Philip van Grie kenland die sedert ziin nationalisatie tot En gelsman Philip Mour.t- hatteu heet. is een zoon van prins Andreas van Grieken larie - en stamt zodoende af- van de „Deense koninklijke fa milie Glücksburg, waar van George, een 7 on ge zoon van Chnstiaan IX van Denemarken, in de tweede helft van de 19e eeuw de Griekse troon besteeg. Prins Philip van Griekenland werd in 1921 op Corfoe geboren en op zeel ion- ge leeftijd naar Enge land gestuurd om al daar door zijn oom jan moeders kapt, de te genwoordige admiraal Lord Mountbatten. te worden opgevoed. Phi lip koos evenals ziin oom en diens vader de zeeofficiers-carrière en deed op 18-1 arige leef- 'tijd zijn "intrede in de Roval Naw. Zgn natio nalisatie tot Engels man zou toen al plaats hebber gehad, als niet de oorlog tussenbeide •was gekomen, waarin alle nationalisaties stop werden gezet. Dat was in 1939, in welk jaar hri geregeld prinses El'-^beth ontmoette. In 194v> werd ziin officiers opleiding voltooid 'en •werd hri hls adelborst le klas op een den-slaè- schepen in de Middel-' landse zeevloot ge plaatst. In 1942 werd hri officier en diende het laatst op de Paci- ficvloot. De datum van het huwelijk is nog niet vastgesteld, maar in ieder geval zal 't voor het begin van de ko mende lente in de Westminster Abbey worden voltrokken. Er ziin ook speculaties op het huwelijk vroeg in de herfst. Koninklijke huweliiken in Engeland zijn nog steeds onder worpen aan wetteinke bepalingen uit 1772 volgens welke konink lijke toestemming no dig is. Deze zal formeel in een zitting van de Geheime Raad worden gegeven. Bij de betref fende wet van 1937 ïs benaald, dat prinses Ehsabeth 6000 pond per laar zal krïigen ge durende hagr minder jarigheid en 15 duizend pond per laar. wan neer zii meerderjarig wordt. Bij de behande ling van deze wet" ia indertijd door een com missie -die haar,—voor bereidde, aanbevolen om bij eventueel huwe lijk van prinses Elisa beth die voorzieningen te treffen, die alsdan passend zouden ziin. In het bijzonder wijst de reken kamer de minister op de handelin gen van een gewezen hoofd-officier, welke zij zo ernstig acht dat h.i. ernstig overwogen moet worden of deze ex-officier niet strafrechter lijk vervolgd moet. Na zgn pensionnering vervult deze hoofdofficier een verantwoor delijke functie bij het gouvernement van Suriname. De rekenkamer vraagt zich ernstig af of deze man daar te handhaven is. Naar de mening van de rekenka mer is ook de automobieldienst ern stig tekort geschoten. Onderdelen van 180 auto's en 40 motorfietsen blijken verdwenen te zgn, terwgl overtollige luxe-auto's tegen te lage taxatie-prgzen onderhands aan of ficieren aangeboden zgn. Zelfs ver leende men nog speciale faciliteiten, zoals verstrekking van renteloze voorschotten voor betaling van de koopsom enz. De rekenkamer wijst er de mi nister verder op dat in Suriname nog 19 vier-mans tanks aanwezig zijn. welke f 2.500.000 hebben ge kost. Zij zijn vrijwel niet gebruikt en verkeren in goede staat. De ka mer vraagt de minister deze tanks naar Indonesië sturen. of Nederland te Verder vond zij ongeveer 8000 wollen dekens en een grote partij corned beef. Liquidatie van deze voorraden verliep niet vlot. Ook hier vroeg de reken kamer de minister in te grij pen. De minister heeft verscheidene Nadat Dinsdagavond minister Beel in de Tweede Kamer de amen dementen, welke verbetering be oogden van het wetsontwerp invoe ring buitengewoon pensioen voor vetzetsdeelnemers, onaanvaardbaar had verklaard met het oog op de consequenties daarbij waarschu wend, dat het wetsontwerp zou worden ingetrokken indien de Ka mer één dier amendementen aan nam werden enige ingetrokken, doch gehandhaafd bleef het amen dement-Koenen om de pensioen grondslag op f 6000.te brengen en het amendement-Roosjen tot verhoging der uitkeringspercenta ges. Woensdagmiddag zijn deze amendementen verworpen, het amendement-Koenen met 72 tegen 9 stemmen (alleen C.F.N. vóór), het amendement-Roosjen met 47 tegen 34 stemmen. (Vóór: C.P.N., A.R., Vrtjh., 3 K.V.P. en 4 C.H.). De heer Scheps, die voorge steld had de eerste f 1000.—- vrij van aftrek te laten, kreeg in zoverre zijn zin, dat de mi nister er f 750.van maakte. Het wetsontwerp is daarna vrij wel ongewijzigd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vandaag zgn de havenarbeiders van Brisbane begonnen met het la den van het Nederlandse vrachtschip Tjekampek, aldus A.P. De ladjng, bestaande uit stukgoederen, bestemd voor Indonesië, werd in het schip ge bracht na een overeenkomst tussen de republikeinse regering en de Ne derlandse autoriteiten over het ver voer van 40 duizend ton goederen uit Australië. Dit is de eerste maal se dert September 1945 dat de vakver eniging er in toestemde een schip voor Indonesië te laden. Gedurende het tijdvak van 11 t.m. 26 Juli 1947 geven de bonnen „Ta bak Cr-31" van de tabakskaart QA 707 en bon „Tabak G-35" van de tabaks- en vorsnaperlngenkaart QC 707 recht op het kopen van 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak per bon. Bon „Tabak G-32" van de tabaks- kaart is n i e t aangewezen. De hou ders van een tabakskaart krijgen dus deze period^ de beschikking over 6 rantsoenen TT EEL Amerika vraagt zich af wat de geheimzinnige ronde schijven te 1 f betekenen hebben die men overal in de States, van Washington tot California, in de lucht heeft zien zweven. Gelijktijdig werden op talloze plaatsen in de Verenigde Staten ronde borden waargenomen, die zich met een geschatte snelheid, die varieert van 450 tot ISOO km. per uur, op ver schillende hoogte door het luchtruim bewogen. door en'verdwenen. Sommige ervan kwamen met grote snelheid aan, dwarrelden dan als bladeren naar beneden, vielen op de grond en.... waren dan onzichtbaar. Zilvergrijs Een piloot uit Los Angeles vertel de dat hij een vliegende schijf op ongeveer 6D0 meter afstand van zijn toestel had gezien. Hij vloog op 1500 meter hoogte en schatte de middellijn van de discus op 12—15 meter. Een monteur in St. Louis had er een op 180 meter hoogte waargenomen. „Het dmg was rond. zilvergrijs en leek van geribd metaal" zei hij. en het scheen of de schijf een motor had met in het midden een schroef. Het draaide rond als een vliegtuig, dat een spiraal trekt". Een psychiater' die zich Met het geval bemoeid heeft, verklaarde, dat de mogelijkheid van massa hysterie uitgesloten was; de schijven zijn in te veel plaatsen, door te veel men sen gezien. Men gelooft niet, met een verschijnsel van meteorologische aard te> doen te hebben. De snelste vliegtuigen van - de Amerikaanse luchtmacht patrouilleren langs de kusten om foto's te maken van de vliegende schijven, die zo'n stof doen opwaaien. Eerst dacht men zich de myste rieuze raketten die verleden jaar bo ven Zweden gesignaleerd werden, herinnerend aan experimenten met een nieuw wapen, maar David Lilienthal, de voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoomener gie, wist van niets, toen hij er over opgebeld werd. Ook bij de lucht macht heeft men niet het minste idee, en bij de marine kon men al evenmin een «.ntwoord. geven. Intussen zijn de waarnemingen te talrijk en te verspreid, om ongegrond te zijn of te doen vermoeden, dat men met op sensatie beluste fantas ten te doen heeft. In de staat Was hington zageri 200 mensen een vlie gende schijf, die ongeveer ,een half uur boven het Hausermeer rondcir kelde. Toen steeg zij steil omhoog en verdween. Een zestigtal mensen in Town Falls zag driemaalachtereen een groep schijven voorbijvliegen. In Idaho heeft men acht vliegende schij ven lang3 een berghelling zien afda len. Ze „gleden" tussen de bomen In Nieuw Mexico is er intussen een gevonden. Het leger heeft het ding in beslag genomen en er werd eerst beweerd dat het een... weer ballon was, maar later is uitgelekt dat het toch een voorwerp van alu minium waa. zodat deze mededeling niet al te veel licht in de duistere zaak heeft gebracht. Toen men Gromyko, de Sovj'et- gédelegeerde bg de Veiligheidsraad er naar vroeg, zei hij„Nee, ik heb er nog geen gezien, maar ik zou er wel gaarne een willen zien...... in technicolor!" Sommigen schrijven het verschijnsel toe aan de Britten, die teveel van hun whisky naar de Verenigde Staten uitgevoerd zouden hebben; anderen zeggen, dat die „vliegende schotels" afkomstig.zijn van een Russische discus-werper, die zich aan het oefenen is voor de Olympische Spelen, maar ik geloof dat geen van heide verklaringen de juiste is..." Lijfsdwang bij onttrekken aan onderhoudspliclit Omdat het nog te veel voorkomt dat zij. die verplicht zijn tot het doen van een uitkering krachtens het eerste hoofdstuk van het Burger lijk Wetboek, zich aan deze ver plichting onttrekken, dikwijls op slinkse wijze, is de regering van oordeel, dat het middel van lijfs dwang (gijzeling) niet kan worden gemist. Zij heeft dan ook bij de Tweede Kamer een wetsontwerp In gediend dat deze materie regelt (Het Burgerlijk Wetboek bepaalt art. 375, eerste boek: „De kinderen zijn ver plicht hunne ouders, en andere bloed verwanten in de opgaande linie, wan neer zij behoeftig rijn,- te onderhou den"). Na een zeer langdurige vergade ring hebben de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de bouwbedrijven over de hele linie overeenstemming bereikt inzake de geschillen over pensioen- en risico fondsen. Het pensioenfonds zal op basis vaiv het' rapport; öat-de gezamen lijke commissie heeft opgesteld, in werking treden, zodra hiervoor een wettelijk fundament aanwezig is. Men verwacht dat het ontwerp voor een dergelijke wetgeving dit najaar aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Ook werd over lichtverlet, vorst verlet en onwerkbaar weer overeen stemming bereikt. Lichtverlet zal ten volle worden vergoed indien de werknemers ter beschikking van de werkgevers' blijven. Vorstverlet wordt voor het overgrote deel ver goed uit het in te stellen risico fonds en door een kleine verhoging van de v 'inen. Bij onwerkbaar weer zal ongeveer dezelfde gedrags- 'rH worden gevolgd, met dien ver stande, dat de bestaande uitkering van 70%) zal worden verhoogd. Het dan nog ontbrekende zal men vergoeden door de loonsverhoging, tftwriT he* risico niet ten laste komt ^sn het in te stellen fonds, doch direct door de werkgever zal wor den gedragen. Parijen hebben reeds maat regelen getroffen om op zeer korte termijn de gdedkeuring van het College van Rijksbe middelaars op deze overeen komst te verkrijgen. Door deze overeenstemming is het gevaar afgewend, dat ongeveer 160.000 bouwvakarbeiders in sta king zouden gaan. (Van onze Haagse redacteur) In het kader van de bezuinigin gen bij de koninklijke landmacht, heeft men het plan het vrouwe lijke hulpcorps, groot 600 vrou wen en bet vrouwelijk corps Ko ninklijke Landmacht, groot 500 v louwen, samen te voegen tot een nieuwe V.H.K. Hierdoor zal het mogelijk zijn 300 administratieve krachten te laten afvloeien. Van de oierblijvende 800 vrouwen blij- \en er 600 in Nederland, terwijl 200 naar Indonesië gezonden zul len w orden, waar zij te werk zul len worden gesteld in de hospita len en verder ingeschakeld zul len worden bij het Welfare-werk. Pudding- en custardpoeder. soe pen. chocolade, chocoladepasta, cacaopoeder, stroop, honing, kunst honing, mosterd, rijst, gort en pro ducten. waarin rijst en gort ziin. .verwerkt, honden- en katten voe der zullen na 15 Augustus niet meer in blikverpakking voorhan den mogen zijn of verkocht wor- den Twee bekende Rotterdammers, de ca. 60-j. D. W, uit Hillegersherg en de 60-j. D. P. van W. uit Wassenaar, zgn in de afgelopen nacht in de Dresselhuysstraat door een onbekende dader neergeslagen. De po litie trof de beide slachtoffers in bewusteloze toestand aan. Zij werden naar het Bergwegziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat de heer D. W. een hersenschudding en de heer D. P. van W. een kaakfraetuur had opgelopen. maatregelen genomen om deze mis standen uit de weg te ruimen. Voor te weinig berekende bedragen ko men navorderingen, terwijl de gou verneur van Suriname uitgenodigd is de bezwaren tegen de handelin gen van de hoofdoffici-verder te onderzoeken. De auto's en motor fietsen worden opgeknapt en. indien de wens van de rekenkamer in ver vulling gaat in Nederland verkocht. Het Nederlandse bureau „Distex" beeft de dekens aan gekocht, deze zullen hier gedis tribueerd worden. De blikken corned beef ziin door verkocht naar Demerara (Brits Guyana), andere overtollige goede ren zijn overgedragen aan het K.N.LL. en de mariniers. De politie stelde onmiddellijk al les in het werk om de dader van de aanslag op te sporen. Zij is hier in tot heden niet geslaagd. Het on derzoek bracht evenwei de volgende feiten aan het licht. Beide slacht offers hadden Woensdagavond een bezoek gebracht aan een nacht café in de Proveniersstraat Tegen sluitingstijd (drie uur) .vertrokken zij per auto in gezelschap van en kele dames. Een hiervan werd afge zet in de Dresselhuysstraat, waar zij woonde. Toen de auto stopte bleek deze gevolgd te ziin door een andere auto. Hieruit sprongen drie man nen te voorschijn. Voordat de inzit tenden gelegenheid kregen zich te verdedigen, sloeg een der mannen hen neer. Bewusteloos zakten zii op het trottoir in elkaar, tot grote ont zetting van de dame, die juist op het punt had gestaan haar wening binnen te gaan. Een voorbgganger waarschuwde de politie, waarna de gevonden naar het Bergwegziekenhuis wer den overgebracht. Omtrent de motieven van deze laffe daad vernemen wij. dat in het bewuste café aan de Proveniers- Tour de France De etappe MarseilleMontpel lier van de Tour de France was de dag voor de out-siders. De eer ste tien die in Montpellier aan kwamen, waren renners die in het klassement jiergens" zijn. De re sultaten waren dan ook niet van invloed op de stand. Het was een dag zonder evenementen, omdat geen van de leidende renners zich druk maakte. De uitslag werd: 1. Massal (Fr.) 165 km in 4 uur 57 min. 40 sec.; 2. Diederich (Lux. en Zvv.); 3. Mul ler (lie de Fr.); 4. Pawlisiak (Fr. N.O.); 5. Rossello (It.); 6. Gysse- Iinck (B.); 7. Gauthier (Fr. N.O.); 8. Bourlon (Fr. Z.W.)9. Lucas (He de Fr.); 10. Oreel (B.); 11. Molin (B.); 12, Levèques (Fr. Z. W.); 13. Idee (Fr. 5 uur 6 min. 30 sec.): 14. Callens (B.): 15. Robic (Fr. W.); 21. Janssen (Ned. gem.); 22. Camellini (It. gem.); 23. Joly (Belg. gem.) 24. Kiabinsky (Polen gem.). Algemeen klassement: 1. Vietlo (Fr.) 86 uur 58 min. 42 sec.; 2. CameJlim (It. gem.) 87.0.53; 3. Brambilla (It.) 87.1.46 4. Ronconi (It. 87.2.7; 5. Fachleitner (Fr.) 87.4.58; 6. Robic (Fr. W.) 87.22.3; 7. Impanis (B.) 87.47.1; 8. Lazari- dès (Fr. Z.O.) 87.52.13; 0, Goasmat (Fr. W.) 88.3.42; 10. Cottur (It.) 88.6.0; Janssen <(Ned, gem.) 89.56. 15: 39. Kiabinsky (Polen gem.) 90. 0. 22; 53. Joly (B. gem) 90.59.47. Landenklassement: 1. Italië; 2. Frankrijk; 3. Fran krijk W,; 4. België; 5. Frankrijk Z-0.; 6. Zw.-Lux. ploeg; 7. Ned. en buit. ploeg; 8. Frankrijk Z.W.; 9. He de Fr.; 10.' Frankrijk N.O, De nieuwste aanwinst van de East Asiatic Company Ltd. te Ko penhagen, het 10,460 bruto ton metende motorvracht- en passa giersschip „Kombodia", is Woens dagmiddag in de Lekhaven het voorwerp van bewondering ge- weest van enige tientallen geno digden» die aan 'n eenvoudige ont vangst aan boord hebben deelge nomen. Burgemeester Oud was er en verder talnjkie bekende figuren uit Rotterdamse scheepvaart- en havenkringen. Kapitein Meinsma gaf namens het ministerie van Scheepvaart acte de présence. Een rondgang door de hoge en ongewoon lange opbouw m de midscheeps voerde ons langs de grote en genetlijk ingerichte hut ten elk met eigen badkamer be stemd voor de twaalf passagiers, die de .Kombodia" kan vervoeren. De reizigers hebben' verder een. ruime eetzaal, een gezellige rook- salon en verder heel veel dek- ruimte tot hun beschikking. De verblijven der manschappen van hoog tot laag zpn eveneens tip-top verzorgd. Op de brug, „uitgerust met de nieuwste navigatie-instru- menten. demonstreerde één der officieren een. radar-apparatuur met roterende zender-ontvanger. In de ruime, brandschoon gepoet ste machinekamer staan vier vijf- cylinder B. en W.-motoren gekop peld aan twee schroefassen opge steld. een hypermoderne machine- installatie, waarmee de „Kombo dia" een snelheid van ruim 18 mijl kan bei eiken. Mr. H. Willetnse. sprekende namens Corneiedr's Scheepvaart maatschappij N.V., dc Rotterdam se agente van de East Asiatic, heette kapitein Werring en zijn nieuwe schip van harte welkom in de Rotterdamse haven. Spr. be trok ook burgemeester Oud in ziin begroetingswoord en zei de verder verheugd te zijn, dat de Deense Rederij als een oude bekende van de Rotterdamse haven deze tradi tie voortzet door ook na de oorlog de Maasstad in haar vaarschema op de Oost Aziatische havens op te nemen, De .Kombodia". die in Rotter dam een hoeveelheid stukgoede ren geladen heeft, zal vandaag voor haar eerste reis naar Oost- 'Azië vertrekken. straat tussen de heer p. W. en D. P. van W. een heftige woordenwis seling met enkele andere bezoekers heeft plaats gehad. Waarschijnlijk waren het deze drie mannen, die zich op een ware gangstermanier hebben gewroken voor de beledi ging die hen in het café door da beide W.'s zou zijn toegevoegd. Tot nu toe onbekende dader (s)' hebben, door middel van een helse machine, een aanslag gepleegd op het café Suisse van de heer Voetéif;~" In het centrum van Breda. Van deze aanslag is de 26-j*arige elecfcrlclen L. de Laat het slachtoffer gewor den. De dader(s) moeten de voor bereidingen rustig hebben kunnen treffen. Des nachts is men het café bin nengedrongen en heeft men de stoe len, het buffet en de lambrizering met gele verf beklad. Men heeft toen een proj'ectiel aangebracht aan de binnenzijde van de cafédeur, die toegang naar buiten verschaft. Toen de heer De Laat, die met zijn ouders boven het café woont, zich des morgens via deze deur naar zgn werk wilde hegeven, is hij in. contact gekomen met het projec tiel, waardoor zich een hevige ont ploffing voordeed. Hij werd zo ern stig gewond, dat h|j kort daarna is overleden Het slachtoffer stond zeer gunstig bekend. Het onder zoek. waarbij ook aanwezig was dr. Froentjens, deskundige uit Den Haag, heeft nog niet tot tastbare resultaten geleid. De schade in het café beperkt zich tot enige gespron gen ruiten. De Partij van de Arbeid heeft zicK dezer dagen langdurig met het In donesische probleem bezig gehouden. Bet partijbestuur meent goed te doen nogmaals in volle openbaarheid uit te spreken dat Palar het volle vertrouwen van het partijbestuur ge niet en namens do Partij' van de Ar beid door het partijbestuur naar In donesië werd afgevaardigd. In verband met het ingezonden stuk van Mr. P. J. Oud in het Alge meen Handelsblad van, 24 Juni be sloot het partijbestuur zich met een. brief tot Oud te richten. Eet partij bestuur besloot voorts om 1 Septem ber in Amsterdam een economisch' congres te beleggen over het plan Marshall en over de lonen, prijzen en winsten ih Nederland. (In het ingezonden stuk in het Handelsblad gaf mr. Oud een van het regeringsstandpunt afwijkende mening inzake het Indonesisch be leid te kennen. Bed.). Twee leden van de Amerikaanse congrescommissie voor de atoom energie, die verzóchten,' dat men hun namen niet zou vermelden, hebben tegenover de pers verklaard, dat geheime gegevens over de atoomenergie zijn gestolen. Deze verklaring bevestigt een be richt van de „New-York Sun", dat onbekende personen zeei; belangrij ke gegevens <?ver de atoombom uit de fabrieken van Oak Ridge in Tennessee hebben gestolen. Het blad voegde eraan toe, dat in de stoomfabrieken personen werken, die niet te vertrouwen zijn en dat de vrouw van een der employé's verbonden is aan de staf van de Sowjet-ambassade te Washington. Een woordvoerder van het Witte Huis ontkende iets van de diefstal te weten en ook de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie verklaarde niet op de hoogte te zijn, ■MM—

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1