1 Emigratie is niet zo eenvoudig als men wel denkt Achtste leerjaar opgeschort Amerikaans Rotterdammer ziet Rotterdam heöen.... Geschoolde landarbeiders hebben de meeste kans Emigratie is noodzakelijk Minister hoopt aan ontwrichting een eind te maken Reeds vóór 1950? In Amerika is het ook niét alles! KLM geen staatsbedrijf als Spoorwegen Vragen over de „tropenkolder" Schilderspat. oons bijeen Tennis te Noordwijk Kleine successen voor Nederlanders Van Swol een kans Nicolaas bokst tegen de Bruin Donderdag 10 Juli 1947. ZEG, meneer, ik wil met m'n gezin naar Australië. Wat ga ik verdienen? Wanneer kan ik weg?" Een ander heeft ergens gelezen, dat Brazilië 35000 mensen gebruiken kan. Of er voor hem ook een plaatsje op de boot gereserveerd kan worden? Zo zouden we kunnen doorgaan met het opsommen van vragen, die dagelijks op het bureau van Stichting Landverhuizing Neder land worden gesteld. Holland is te klein geworden. Emigratie schijnt de aangewezen weg voor positieverbetering. By* tientallen komen de adspiranten zïeh melden, maar voor velen loopt de gang naar Den Haag op een teleurstelling uit. Onze bevolking neemt nog steeds toe; Indonesië biedt weinig mogelijk heden meer; ons achterland is ver woest; we zijn arm aan deviezen: dit alles maakt de toestand in Neder land er niet beter op. De grenzen beginnen inderdaad te eng te wor den. Er zijn in ons land ongeveer 50.000 boerenzoons, met kapitaal, maar zonder land, dus zonder kans op zelfstandigheid. Emigratie is een van de zeer noodzakelijke middelen, om uit deze benarde positie te raken. De overheid heeft dit ingezien. De Stichting Landverhuizing Nederland werkt, met te weinig personeel, met te weinig geld, maar: op volle toe ren. In tal van landen zijn onder auspiciën van. Buitenlandse ^-aken, immigratie-attaché's bij de gezant schappen aangesteld. Voor de geluk kigen, die kunnen emigreren, zijn deviezen beschikbaar, zij het niet mondjesmaat Met de regeringen van verscheidene landen wordt onder handeld. Maar daarmee zijn we er nog niet...» Moeilijkheden In de meeste landen is het levens peil met name van de landbouwer lager dan hier. En men gaat toch niet weg om er slechter van te wor den? Bijna nergens is de arbeidsbe- midaelingsdienst zo goed georgani seerd als in Nederland. Toch moet er voor de emigrant een bedrijf ge vonden worden, waarin hij kan wer ken, een huis, waarin hij kan wo nen. Ook in de z.g. „jonge landen", die voor immigratie het meest in aanmerking komen, is alles duurder geworden. En juist nu laat onze de viezenpot niet toe, de mensen meer dan het hoogst noodzakelijke aan buitenlands geld mee te geven. Een rijke boerenzoon, die wil emigreren, heeft aan zijn kapitaal hoegenaamd niets en ook hij zal erop moeten re kenen, dat hij in loondienst moet be- gmnen, om langzamerhand zijn eigen bedrijfskapitaal te verdienen. Dc emigranten komen in een land, waarvan zij de taal niet verstaan, de bedrtffsmethoden niet kennen. De zeden zyn /reerod, de mentaliteit verschilt van de eigene, de godsdienst is inders. Toch zullen de emigran ten een goed figuur moeten ma ken, willen zij in aanmerking komen voor credlct van de bui tenlandse regering ten behoeve van een eigen bedrijf cn willen zij de weg voor hun navolgers openhouden. Zij zullen moeten bewijzen, dat Nederland in staat Is, bekwame mensen te leveren; zij zullen al deze moeilijkheden als stoere pioniers moeten trot seren, Dit alles bedenke men, vóór men besluit, zijn geluk in vreemde landen te beproeven. Een éfaalkaart Voor wie niet tegen, hard werken in een vreemde omgeving 'opziet, hebben enkele landen'hun grenzen opengesteld. Voor hen wil Stichting Landverhuizing Nederland alles doen, om hun emigratie te bewerk stelligen. Alles is echter afhankelijk van de mogelijkheden, die de onder scheidene landen kunnen bieden. Australië Zo is Australië met zijn uitge strekte veeranches en zijn geweldige monocultuur-bedrijven voor de Hol landse boer bijzonder moeilijk. Het werk is er ruwer en van een ander soort en men streeft ernaar, de emi granten zoveel mogelijk van hun eigen capaciteiten te laten profiteren. Alleen in Gïppsland en "Western Dis trict in de omgeving van Melbourne, in de staat Victoria, zijn gemengde- en zuivelbedrijven, die ongeveer overeenkomen met de grote bedrij ven. in ons land. Het is er door de beperkte Woongelegenheid moeilijk, gezinnen met kinderen onder te brengen: men heeft het liefst onge- huwden of kinderloze echtparen. Bij de selectie zal de Stichting hiermee rekening moeten houden. Binnenkort zal een groep Hollanders naar Victo ria vertrekken. Aanmelding voor Australië staat nog open. flink aanpakken en spaarzaam leven moeten komen! Brazilië Vooral onder de katholieken be staat voor dit land veel animo; het heeft echter bezwaren. Er wordt Portugees gesproken, een taal, die door weinig Nederlanders wordt ge kend. Om tal van redenen is het on gewenst, dat men zich daar als Hol lander in z'n eentje gaat vestigen. Hier moet men in groepsverband, dus gezamenlijk trachten, te bezwaren te overwinnen'. Besprekingen met de Braziliaanse regering hebben geleid tot de basis voor een overeenkomst betreffende immigratie uit Neder land; vorig jaar Augustus is een at taché aangesteld, die de belangen van de Nederlanders behartigt. Zuid Afrika Hoezeer in trek, is ook hier het emigrantenbestaan niet gemakkelijk. Men heeft er veel kapitaal en erva ring nodig, niet alleen, omdat de prijzen er zeer hoog zijn, maar en dit geldt uiteraard in 't bijzonder de landbouwers p— door de droogte- perioden is aan het landbouwbedrijf veel risico verbonden. Bovendien is de selectie streng en het duurt lang, eer men een „permit" in han den krijgt. Andere landen De Verenigde Staten zijn nog ge liefd; maar de kans, er binnen te komen is zeer gering. Per jaar ver strekt de Amerikaanse Regering 3153 immigratievisa aan Nederlan ders, maar dit aantal wordt prac- tisch uitsluitend opgesoupeerd door emigranten, die familieleden m Amerika hebben. Helaas houdt Nieuw Zeeland zijn grenzen voor „non-British people" nog gesloten, maar het belooft een mooi emïgratieland te worden. Vóór de oorlog heeft een kleine groep Nederlanders zich in. Nieuw Zeeland 'gevestigd en deze is prachtig ge- Wie komen in aanmerking? Het spreekt vanzelf, dat de Neder landse Regeringde emigratie het meest bevordert van hen, die Neder land het best kan missen. De 50.000 boerenzoons, aie nu noodgedwongen in het bedrijf van vader zijn opge nomen zullen van "'onze overheid geen tegenwerking ondervinden, als zy willen emigreren. Daarnaast speelt ook de wens van de emïgratieland en een gro te rol. Noch voor administratief personeel, noch voor ongeschool den is in het buitenland een kans. Landarbeiders worden het meest gevraagd, ook, maar in mindere mate: vakarbeiders, industrie-ar beiders en technici. Wat te doen, als men wil emigre ren? Ga naar het bureau van de Stich ting Landverhuizing Nederland, Lan ge Voorhout 20, Den Haag. De heer De Clercq en zijn staf staan iedereen te woord, die met serieuze plannen ter tafel komt. EEN KRANIGE SPRINGSTER. De kleine Jean Lewis neemt een hindernis op een Londens concours-hippiciue voor kinderen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp, waarin enkele wijzigingen voorkomen voor het lager onderwijs, o.m. opschorting van het achtste leerjaar, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, nadat enkele ingediende amendementen of ingetrokken of verworpen waren. Voor deze hoeren 'dt de Noord-Oost-polder is er werk. Maar duizenden anderen weien niet, hoe hun gaven te ontplooienEmigratie biedt velen een goede kans. Canada Canada biedt meer mogelijkheden, doordat er al vrij veel Hollanders wonen. Emigratie is ook een zaak van kernvorming en wat in Australië ontbreekt: hier zijn steunpunten aan wezig, wat voor de nieuwe bewoner van het grootste belang is. Een gun stige omstandigheid is ook, dat de mentaliteit van de Canadezen niet zoveel verschilt van de onze. Maar de bezwaren, die wij reeds opsomden, gelden ook hier. De 1000 boeren, die onlangs met de „Waterman" zijn ver trokken en'die inmiddels in Canada zijn gearriveerd, zullen er ook door TUINKALENDER Wanneer je iemand hoort spre ken .over het Rotterdam, dat hij sinds het uitbreken van de oorlog in 1910 voor het eerst terugziet,, ontdek je eigenlijk je eigen stad. Hij vertelt je dingen, waaraan je als „inboorling" gewend bent ge raakt en die je dus niet meer op vallen. Wist u. dat de buitenstaan der ons ziet ais een hardwerkende en over het algemeen sjofel geklede frote stadsbevolking, dat hij ver- aasd staat over de omvang van het opbouwwerk in stad en havens, dat hij vindt, dat vrouwen in res taurants te veel borrels drinken en dat de Rotterdamse taxi-chauffeurs voor hun diensten erg gevarieerde prijzen rekenen, soms normale, soms veel te hoge? Jac. Pierot Sr., vroeger eigenaar van een bekende internationale scheepsmakelaarsfirma in het Wit te Huis te Rotterdam, welke zaak hij in 1925 aan zijn zoon Jac, Pie- rot Jr. overdroeg, kwam dezer da gen na een ruim zevenjarig verblijf in Amerika voor een kort bezoek naar Rotterdam. Deze vitale Rot terdamse zakenman in ruste, die men zijn 66 jaren niet zou aanzien, liet zich aldus uit over het weerzien van zijn geboortestad. Hij ontmoette hier ontelbare ken nissen en oude zakenvrienden en er waren er bij, die graag naar de States zouden willen, liefst als het kon direct! Die lust van vele Ne derlanders om te proberen hun ge- .luk te beproeven in het land van Uncle Sam kon Pierot Sr. zich moeilijk voorstellen, omdat hij in de afgelopen jaren ondervonden heeft, «at het ir. zijn nieuwe vaderland evenmin „botertje tot de boom" is! Het Amerika van thans heeft iets, dat het naoorlogse Nederland abso luut niet kent: werkloosheid! De Amerikaanse vredesindustrie komt op toeren, maar is nog niet zo ver, dat zij de in de oorlogsindustrie overbodig geworden arbeiders alle kan opnemen. Werklozen dus, wier aantal nog werd vergroot door van de fronten terugkerende 'soldaten. Een ieder pakt aan wat hij maar krijgen kan en zo kan het gebeu ren, dat een goed vriend van de heer Pierot, een gestudeerd man en knap chemicus, zich gelukkig prijst met het baantje van taxi-chauffeur een bescheiden boterham te kunnen verdienen. Een ander, die voor de oorlog als kantoorbediende in goede doen was, is nu liftboyDe op heffing van de prïjzencontröle heeft de toch al hoge kosten voor het le vensonderhoud nog meer doen stij gen. De Amerikanen, die op kamers wonen en dat zijn er ontzettend veel! hebben nu een extra-harde dobber doordat de huurprijzen fan tastisch gestegen zijn. Er zjjn ge vallen gesignaleerd, dat de huur met meer dan 100 procent werd op geslagen; vijftig procent is nor maal! Op onze vraag hoe de Amerika nen over ons denken, verzekerde de heer Pierot <?ns, dat zij ons sym pathiek gezind zjjn. Zy kennen de oranje sluitzcgels op de Nederland se brieven met de Nederlandse leeuw waaronder de woorden: „Ne derland zal herrijzen". Zij weten, dat wij hard werken aan het her stel .van ons vernielde land en dat is maar goed ook, want het vormt een der pijlers van de Nederlandse goodwill in Amerika. Vrijdag vertrekt de heer Pierot met de Veendam naar Amerika, naar zijn drie zoons, die in de be zettingstijd het geluk hebben ge had met hun vrouwen en kinderen uit Nederland te ontsnappen. f Het scheepsmakelaarskantoor Jac. 'Pie rot Jr. en Zonen werd te New York opnieuw opgericht en de kans is groot, dat dit ook in Rotterdam zal gebeuren, Z0 het dan als filiaal van de New York3e zaak. Minister G i e 1 e n verdedigde Woensdagmiddag in dc Tweede Kamer .de opschorting van liet achtste leerjaar in hoofdzaak met een beroep op eerbied voor dc wet. Z.i. kan de toestand, die het om vangrijk schoolverzuim veroor zaakt. niet worden bestendigd. Op schorting is altijd nog beter dan de duizendvoudige verzuimen, waartegen strenge maatregelen geen effect zouden hebben, zei hij. Bovendien beletten materiële om standigheden en het tekort aan voldoende leerkrachten een zoda nige organisatie van liet achtste leerjaar, dat het verantwoord is de ouders te verplichten hun kin deren er heen te sturen. De piet-zelfstandige achtste klas sen zijn in de regel samengebracht met de zevende, soms nog mei zesde en vijfde, wat beteken!, da't er vdn speciaal onderwijs niets terecht komt. De minister, hoopte na twee jaren aan een lan'gdurigc ergernis en aan de ontwrichting van het achtste leerjaar een einde te kun nen maken. Het achtste leerjaar wordt niet afgeschaft, doch juist in de wet opgenomen, zij het dan, dat de uitvoering tijdelijk wordt opgeschort. Mofie van wantrouwen? Bij de replieken kwam de heer Peters (K.V.P.), die de Kamer gisteren verblijd i had met een motie over ge deeltelijke leerplicht, met een motie, waarin hij de ministei uitnodigde, alle hem moge lijke maatregelen te treffen om met 1 Jan. 1950 een beter georganiseerd Se leerjaar te kunnen invoeren. De heer Van Sleen (arb.) stelde de vraag, of dit een mo tie van wantrouwen was. want wat in de motie gevraagd wordt heeft de minister in alle toonaarden nadrukkelijk toe gezegd. Hij herinnerde boven dien nogmaals aan de veront- - waardiging der Katholieke on derwijzers over de opschorting van het achtste leerjaar. In zijn repliek verklaarde minis ter G i e 1 e n, dat hij bereid is om mede te werken, dat bij het v.g.l.o. geen onderwijzers behoren te ver dwijnen bij daling van het leerlin gental en dat nieuwe kunnen wor den aangesteld. Nadat de heer Peters zijn twee de motie had ingetrokken, werd zijn eerste motie aangenomen met 52 tegen 26 stemmen. Tegen: A.R., C.H. en Vrijh. Een araendement van de heer Van den Heuvel, waardoor lagere land- en tuin bouwscholen voor wat de leer plicht betreft gelijk gesteld wor den met nijverheidsscholen werd aangenomen met 55 tegen 25 stem men. Tegen: Arb. (behalve de heren Palar. Scheps en Ruijgers en C.P.N. Een amendement-Van Sleen. waardoor do kinderen pas bij het einde van een leerjaar, de schooi kunnen verlaten, werd ingetrok ken. De Kamer keurde nog goed het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de pen sioenwetten voor de land- en zeemacht en voor het reserve- personeel der landmacht en marine. Minister Fiêvez deel de mee. binnenkort maatrege len voor dc mobilisatie-slacht offers tc zullen nemen. Men moet de K.L.M. niet be schouwen als een staatsbedrijf in dezelfde rin als de spoorwegen, de P.T.Y. en de staatsmijnen. Dit merkt de minister van Ver keer en Waterstaat op in zijn me morie van antwoord, over het wets ontwerp „bevorderen van het on derhouden van luchtdiensten door de K.L..M". Omdat de kring van bedrijven, welke bij de luchtvaart betrokken zijn, zeer klein is ziet de minister geen directe voordelen in de vor ming van een luchtvaartschap. In het op te richten verkeerschap zal de plaats van de luchtvaart nader bepaald worden. Het kwam de minister uit so ciale overwegingen gewenst voor de leden der directie en het personeel der K.L.M., ter beloning en aansporing, geza menlijk 10 pet van de winst toe te kennen. De directeuren der K.L.M. genie ten thans de volgende salarissen: president-directeur (dr. Plesman) 30.000, twee directeuren ieder 18.000. Andere emolumenten dan die, eventueel voortvloeiend uit de winstverdeling, genieten zij niet. De minister overweegt Rotterdam weer in het uchtverkeer op te nemen zodra het geprojecteerde luchtvaart terrein daartoe de mogelijkheid biedt. De dienst op Zeeland wordt geopend als het vliegveld Haamstede hersteld is. Het tweede-kamerlid de heer Logemann heeft aan de minister van overzeese gebiedsdelen de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van de berichten omtrent gru welen, die door Nederlandse mili tairen in Zuid-Celebes in December 1946 en volgende maanden zouden zijn bedreven, alsmede van de ern stige verontrustheid, die door die berichten in Nederland is ontstaan 2. Is de minister bereid medede ling te doen van de volledige samenstelling en van de opdracht der commissie, die naar oudere en meer summiere berichten had den gemeld door de regering van Nederlands-Indië o.a. voor het onderzoek van deze zaken is inge steld? 3. Kan de minister mededelen of het verslag dier commissie spoe dig mag worden verwacht en is hij bereid de spoedige voltooiing van het onderzoek te bevorderen? 4. Is hij bereid dit verslag open baar te maken en daarbij ten spoe digste mededeling te doen, van de maatregelen, die naar aanleiding van het onderzoek zjjn of zullen worden getroffen? 5. Kan de minister de mening delen, dat, indien van onmenselijk: optreden inderdaad blijkt, zeer strenge maatregelen c.q. strafver volgingen op hun plaats zijn, om dat de eer van onze natie bh deze zaak ten nauwste betrokken is? Nieuw opgerichte hond contra vakgroep Op 11 Februari van dit jaar werd in DA Haag door een aan tal ontevreden schilderspatroons de Algemene schilderspatroons* bond opgericht. Van de redenen, dio tot oprich ting hebben geleid, gaf de voor zitter, tie lieer Van Drunen. Dins dagavond in de Blauwe zaal een uiteenzetting voor een honderdtal Rotterdamse schilderspatroons. Zijn betoog hield een scherpe afwijzing in \an dc regoringspoli- tiek ten aanzien van do vrije on dernemers. dio hij als .„staats- dwingelandij" kwalificeerde, Tc veel lasten drukken op het bedrijfsleven, aan teveel bepalin gen is het gebonden, waardoor een vrije onlplooiiuc niet langer mopohik zon zijn. Als voorbeeld werd aangehnald de \erhoging per 1 Juli vati de omzetbelasting van 2 tot 3 pióronr. Deze belasting rnag volgens liet directoraat-gene raal voor de pr.jzen niet op de consument vet Kan hl worden. Ook de veel tp geringe \erfloe- wijzing werd genoemd als een der hoofdoorzaken van dc misstanden hi het schildci sbediiri. Met de verf mogen wel zgn. vitale gebou wen onderhouden worden 'maar voor het onderhoud van wonin gen schiet er niete over. Een redelijk Lchtian zou thans nog slechts mogelijk zijn door liet minder nauw te nemen met tie voorschriften. Fel kanlte dc lieer Van Druhen zich tegen de \akgroep. die vol gens hem door dik en dun de re gering steunt en te weinig doet om het schildersbedrijf uit bet moenifi to li el pen. Door te strijden vóór medezeg- genschap in de bedrijfsorganisa tie en \nor hogere materiaaltoe- wijzing, hoopt de Algemene schil ders patroonsbondverbetering in de bestaande loeMand 1e kunnen brengen. De heer Driehuis, secretaris van cfp hond, dérlde nog mede, dit contact gezocht was met de Ned. ^childerqiatroonMjond en dc con fessionele bonden, waarvan al leen de Ned. bond hot standpunt van de vakgroep zou delen. Getracht zal worden te Rotter dam en andore plaatsen, afdelin gen van de Algemene bond op tc richten. Zomaar,zonder enige inleiding, zei m'n zoon van drie vanmorgen tegen me: Pappie, ik ga trouwen. Ik deed of ik het de gewoonste zaak van de wereld vond en vroeg achteloos: Zo, kerel, met wie ga je trouwen? Met Carla, zei het ventje zeer zelfverzekerd. Bij de naaste buren hebben ze geen Carla en daarom informeerde ik be langstellend waar mijn aanstaande schoondochter woonde. Daar, zei m'n zoon, en hij wees een heel eind de straat in. Laten we eens gaan kijken, of ze buiten speelt, zei ik nieuwsgierig en ik nam de jongen bij de hand. Nu is het een verschrikkelijk kin derrijke buurt waar we wonen. Op het trottoir van de stille straat was ai veel klein grut aan het hollen of bedaard bezig in zijn eigen bedrij vige wereld. Plotseling rukte mijn. zoon zijn hand uit de mijne los en stevende op een gezet nest met dik ke appelwangen en twee eigenwijze vlechtjes af. Zonder omwegen om helsde hij het meisje innig en zoen de haar op haar dikke toet dat het klapte. Zo, is dat nu Carla. zei ik vriendelijk legemoetkcmend* toen het ventje me weer gewoon zijn hand gaf of er niets gebeurd was. Nee, dat is Cobi, lief hè. Ja, dat wel, maar ik dacht dat je met Corla ging trouwen? zei ik enigszins onzeker, t Ik kreeg géénantwoord en ik voelde dat hij zijn hand weer uit de mijne loswrong. Hij holde naar de overkant, pakte' pardoes een welge dane hummel met blonde krullen beet cn gaf haar spontaan een kus. Bij informatie bleek het wederom Carla niet tc zijn, maar een zekere Hanny. Het viel mij op dat Hanny, evenals meergenoemde Cobi, lot de zwaargewicht kleuters behoorde. De ranke of ietwat spichtige hum mels die wij tegen kwamen slapte hij volkomen ongeïnteresseerd voor bij en terwfjl ik over onze stam boom liep te piekeren om na te gaan naar welke loot hej: kereltje toch wel mocht aarden, schrok ik plotse ling op van de schreeuw: Car- Jó&aéDaar liep het jochie al naast de uitverkorene, een schat van een. gezonde dikzak met itoeter konen als een plafondengel. Hij had zijn armpje vertrouwelijk om haar leest gelegd en stapte ernstig keuvelend naast haar voort. Nu begreep ik mijn zoon volko men: die eerste twee escapades met Cobi cn Hanny waren slechts vreug deuitingen geweest bij de herken ning van zijn geliefd type. Op Carla was zijn keus gevallen, definitief, dat was de ware genegenheid, maar een rondere dreumes leek mij dan ook in deze stad, in dit land of waar ook ter wereld niet denkbaar. DESIDER1US (Van onze speciale verslaggever) Na de regenachtige ochtend, de derde, volgde een zonnige middag en dat bracht in eens schot in het programma. Ditmaal vielen er ver- schillende Hollandse succesjes. Ta- min iau, dc zuidelijke speler was te taai en te vast voor de Indische Davis Cup speler Misra; hij sloeg hem zelfs met 6z, 64. Krijt ver richte goed werk door een zege over de Brit Barton, die de tweede set wel met 6—0 won, doch daar na niet bestand was tegen de Ame rikaanse pressie van de Amster damse speler. En Wilton liet nog een Voor-Indiër sneuvelen; hij sloeg Bose met 63, 64. Van der Kruk De Amerikaanse Miss Osborne, kampioene te Wimbledon, op wie aller ogen bij de wedstrijden te JVoordwyfc zijn gericht. zei hy, „moet ik de vaat af~ DONDERDAG 10 JULI. - Ue bloei van Dahlia's heeft thans .een aanvang genomen. Aan het -einde der scheuten vindt men aan rle stengel onder-de bloem wel vier o; meer knoppen, die zich ook zullen gaan opnemen. Indien men olie knoppen laat zitten krijgt men vet veel bloemen, doch dan met korte stengel en zij blijven dan klein. Daarom dunt oien de knoppen uit. Aan iedere stengel laat slechts één knop doorgroeien tot bloem; alle andere worden in het begin reeds verwijderd. Bet is ook voor het gebruik als snijbloem, dat deze methode aanbeveling verdient St L* door Craig Rice Vertaald door Ada Campers. 39) Archie zweeg even. „Hoor drogen en opbergen?" Nee, dat hoef je niet", zei April vlug. ..Upin upordupe", zei Archie. „En jullie kunnen net zo goed door de achterdeur gaan, want die smeris komt daar toch niet". Hij bleef even in de deuropening staan en voegde- er aan toe: „Maar denk er om, ik droog de ontbijtboel niet af". Hij verdween om de hoek van de veranda. „We zullen er het beste maar van hopen", mompelde April. De twee meisjes gingen naar buiten en kropen tot het uiter ste randje van de haag, zo dicht bij de achterkant van de villa van Sanford als 2e durfden. Toen klonk er ineens een schrille kreet De agent op de veranda liet zijn magazine vallen, sprong op en stormde naar buiten. Een klein figuurtje rende dwars over het gras veld. De agent stak vlug zijn arm uit en hield hem tegen. Even. praatten ze samen. April en DLnah konden niet horen, wat ze zeiden, maar zagen ze gebaren maken. Toen zette de agent het op een lopen, door de tuin heen en het grasveld over in de richt'ing van de struiken, die een haag om het huis van Sanford vormden. Archie liep wijzend cn schreeu wend voor hem uit. April en Dinah renden vlug de tuin door en de achtertrap op. De veranda was verlaten. Een nummer van „Geheimzin nige Detectiveverhalen" lag ondersteboven op de vloer naast een boordevol asbakje. Ze gingen het huis in, Het was er leeg en stil. Bijna tè stil. Ze slopen, de zitkamer in, waar de trap naar de eerste verdieping was. Nu, bij daglicht gezien, was het een aardige, zonnige, bijna vriendelijke kamer. Dure, Engelse chintz,,. mooie meubels, prachtige kleden, eén aquarel In mooie lijst boven de aofa, een olieverf-portret waarschijnlijk van een familielid boven de schoorsteenmantel. Niets in de kamers wees er nu nog op, dat er een moord en misschien zelfs nóg een moord gepleegd _was. April huiverde. Ze deed nbg een stap de kamer in en het olieverfportret knipoogde tegen haar. „Dinah!" zei ze. „Ssstt", fluisterde Dinah. „Wat is er met je?" „Niets", zei April. „Helemaal niets. Ik dacht, dat ik Asha- batabul zag touwtje springen". Op ieder ander ogenbltk zou Dinah gelachen hebben. As- habatabul was eon familietraditie. Deze keer zei ze bijna nijdig: „Lig niet te zaniken". April deed nog een stap de kamer in. Ze keek naar haar armen en bedacht, dat ze wei worteltjes zou kunnen schrap pen op dat kippenvel. Het portret knipoogde weer tegen haar. „Als je de hik hebt", fluisterde Dinah, „ga dan een beetje water .drinken". Ze bleef onderaan de trap staan, greep April bij de hand en zei: „Er is hier iets niet in de haak". „Niet in de haak", zei April huiverend, „dat klopt!" Ze keek in dezelfde richting als Dinah en verstrakte. „Ér is iets niet in de haak. We zagen hem déir vallen. „Als we het tenminste niet gedroomd hebben", zei Dinah. „Niets wijst er op, dat daar een of anderevent werd...." Ze hield haar adem in. „Moet je horen. Hij kan best ergens anders vermoord zijn en toen in de vijver ge gooid. Misschien heeft hij helemaal niets met deze zaak te maken". „Behalve", zei April, „dat dat opengewerkte kleedje niet onderaan de trap lag, waar het nu wèl ligt. Het lag voor de blauwe sofa". Dinah zweeg oven. „Ba's waar", zei ze langzaam. „Dan heeft iemand het verlegd. Maar waarom;'' „Om dezelfde reden, waarom we bij ons thuis kleedjes ver leggen", zei April doodbedaard. „Als er iets op het kleed ge morst Is, leggen we er een klein kleedje of zoiets overheen om het te bedekken. Gisteravond hoorden wo toch, dat er *n moord gepleegd werd? Als je soms dat rose kleedje eens op wilt lichten ,'k ZOU niet welen, waar dat goed voor is zei Dinah vlug. Ze zag een beetje groenachtig. „Dat is alles, wat we wilden weten. Laten we nou maar naar buiten gaan". „Wacht even", 2ei April. „Kijk eens naar dat portret van Oom Herbert, of wie hij dan ook geweest mag zijn, daar bo ven de schoorsteen". Dinah keek, niet zonder protest. Oom Herbert was een man met een stuurs uiterlijk on een baard. Zijn haar was geknipt als dat van een politicus cn hij droeg een rokcostuum. Er was iets vreemds aan zijn gezicht, „Gek", zei Dinah, „hij heeft één geel en één blauw oog. Je zou toch denken, dat een schilder nooit April trok haar zowat een meter verder naar de kant van de kamer, die door de zon beschenen werd. Dinah slaakte een zachte kreet, „April, het schilderij! Het knipoogde tegen me!" „Dat heb je goed gezien", zei April grimmig. „Het knip oogde tegen mij ook. Het zal er aan liggen, hoe het licht er op valt, denk ik". Dinah zei bevend: .April.hemeltje. „Er waren twee schoten", zei April, „en er was maar één moord". 'Ze keek op naar Oom Herbert, eon ogenblik .zag hij er bijna vriendelijk uit. „Ze hebben maar één kogel gevon den". Ze haalde diep ndem en glimlachte tegen Oom Her- bert. „En wij", eindigde ze, „wij hebben dc andere gevonden". HOOFDSTUK 12 „Moet je horen", zei April opgewonden, „moet je horen Dinah. De persoon, die Oom Herbert in zijn oog geschoten heeft, moet daar gestaan hebben. Dat kan niet anders". Dinah keek naar bet portret. „Het was een verdraaid goed schot", zei ze. April snoof verachtelijk. „Het was een verdraaid slécht schot, als je 't mij vraagt, kijk nou eens naar dat portret Van die arme Oom Herbert, Zou jij er op willen schieten?" Dinah giebelde en schudde haar hoofd. „Nou dan", zei April. „Degene, die dat schot afvuurde, mikte op iets op iemand anders. En hij had waar schijnlijk nog nooit een revolver in zijn of haar handen gehad". „Wacht 's", zei Dinah. Ze keek naar de met krijt getekende elips op de vloer en sloot haar ogen. „Wat is er?" vroeg April angstig. „Dinah, voel Je je niet lekker?" „Hou je snater", zei Dinah snibbig. „Ik denk", (Wordt vervolgd). was zeer nabij een overwinning op de Egyptenaar Na jar (4—3 in de derde set) doch dc Egyptenaar pin gelde dc set er uit.met II—91 En Borrcn maakte het Fannin minder gemakkelijk dan deze verwacht had. Al met al zijn er onder de 16 spe lers die de vierde ronde bereikten vijf Nederlanders, te weten van Swol, Wilton, van Herwijncn, Ta- min iau en Krijt. Van Swol zal nu Ahmed tegen zich krijgen cn dan Cocbet. Indien deze niet beter speelt dan hij in enkel en dubbel (met Osborne nog wel) vandaag deed, cn wanneer van Swol zo goed,op dreef is als tegen Bosch..art is hij lang niet kansloos. Wilton kan via de hard serverende Gremillct tegen. Harper komen, die uitstekend speel de tegen de Franse speler Moreau (6—4, ;o—6). Uit de vele gemengde dubbelspe len is de levendige tegenstand van mevr. Scholten en Wiegcrs tegen de geduchte combinatie mej. Osborne en Cochet te vermelden: 1—6, 5—7 met een goede kans, bij 44 om de game en de set te winnen. Voornaamste uitslagen: Hererycnkelspel, tweede ronder van Swol slaat Breukink 75 6—0; derde ronde: Cochet (Fr.) slaat Mandelbaum (Eg.) 6—3 6—4; Stur- gess {Z.A.) sl, Mchta ,(fnd.) I 64; Taminiau si. Misra (Ind.) 6—2 64; Stolpa (Hong.) sl. Storm 6—1 63; Johansson (Zw,) sl. Ghaus Mohamed 61 97; Fannin (Z.A.) sL Borrcn 26 61 6—0, Krijt sl. Barton (Eng.) 6—3 0—6 6—3; Na jar (Eg.) sl. v. d. Kruk 3—6 ór~2 11—9; Harper (Austr.) sl. Moreau (Fr.) 64 10—8; GrcmiUet (Fr.) sl, Wie gcrs 663. Dames-enkelspel, tweede ronde! mevr. Straubeova sl, mevr. v. Ber- kel 6a 62; mevr. McKeivie (Eng.) slaat mej. Butler (Am.) 8—6 3—6 6—1. Gemengd dubbelspel, tweede ron de: mej. Osborne en Cocbet slaan mevr. Schoitcn en Wiegcrs 6—1 75: mej. Hermsen cn Ghaus Mo hamed slaan mevr. v. Caerniki en Tonjcs 6—1 6—0; mevr. Bolton en Harper slaan mevr. Koch en Lis- san cr 6—0 60; mevr. v. Berkel en Man Mohan slaan mej. D. Voren kamp en Storm 6—4 6—3; mevr. Muller en Fannin slaan mej, v. Al- phen en Zalzal 6—0 6—0; mej. Brough en van Swol slaan mej. Kiek en Ras 62 61mevr, Strapbeova cn Ahmed slaan mej. Br. v. Groe- nou cn Simpson 63 G2; mevr. Summers en Sturgess sl. mevr. van. Marle cn Llnck 64 6—2; mevr. Hopman en Johansson slaan mcj* Eggersraan en Keuls 64 6—4. Op 10 Augustus zal, zoals reeds bekend is, in het Ffeycnoord stadion te Rotterdam, Bep van Klaveren boksen stegen Luc van Dam. Even eens zal echter de wedstrijd om het lichtgewichtkampioenschap van Ne derland gehouden worden tussen de Bruin en Nicolaas (titelhouder) over 10 roftden van 3 lüinutea.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3