Tempo wederopbouw is nog veel te langzaam Restaureren is een werk van geduld en toewijding „Castilia" en „Tiberia" na drie jaar weer thuis Uitzetting' van het negerballet Pasuka ZWÏTSAL Gillet, hij wroette voort Grote achterstand in opleiding bouwvakarbeiders oorzaak Engeland geeft het voorbeeld Nieuwe Kerk's toren te Delft ral pas over een paar jaar klaar sijtt Goede vorderingen Russen waren geen gemakkelijke gastheren Dramatisch schrijven Weinig te eten in Berlijn „Ik was een idealist" {Vrijdag 11 Juli 1947, DESKUNDIGEN beweren dat het gebrek aan geschoolde bouwvakarbei ders thans nog groter is dan het tekort aan bouwmaterialen. VPij mogen aannemen dat hun veronderstellingen niet op losse gronden berusten, Rotterdam bouwt. Maar het gaat nog te langzaam, veel te langzaam, vooral naar de zin van de tienduizenden gezinnen, die naar een eigen woning snakken. Het bureau voor de Volkshuisvesting te Rotterdam heeft met gebrek aan personeel te kampen, waardoor een rechtmatige verdeling van de beschikbare Woonruimte niet wil vlotten; de wederopbouw blykt een tekort aan arbeiders te hebben, waardoor o.m. het inhalen van de grote achterstand in de woningbouw aanzienlijk wordt vertraagd. By de aanschaffing van het benodigde bouwmateriaal hebben wij het helaas niet altijd voor het zeggen. Ijzer en hout worden Nederland maar mondjesmaat 'toegewezen. Maar het vraagstuk van de arbeidskrachten is een binnenlandse aangelegenheid! De ambachtsscholen leveren jaar lijks een contingent leerlingen af. Maar het zijn merendeels nog jon gens die de scholen verlaten. Het duurt nog jaren, voordat zij als ge schoolde arbeidskrachten hun plaats in de bouwwereld waard zijn. De wederopbouw in Engeland heeft met dezelfde problemen te kampen, als die in Nederland. Maar onze overburen hebben trainings kampen ingericht,waar duizenden jongelieden binnen korte tijd tot bouwvakarbeiders worden her schoold of opgeleid. Tegen deze massale opleiding zou men kunnen aanvoeren, dat zij na afloop van de hoogconjunctuur in de bouwnijverheid, laten wij aannemen, dat deze minstens 15 tot 20 jaar aan houdt, zal leiden tot een massale werkeloosheid onder de bouwvakar beiders. Met dit .toekomstbeeld voor ogen zouden velen er thans de voor keur aan willen geven het maar te blijven doen met de schaarse voor handen arbeidskrachten, m.a.w. men zou het tekort willen bestendigen. De materiaalpositie in ons land zou zich echter binnen enkele jaren in gunstige zin kunnen wijzigen. En wat moet er dan van onze wederop bouw terecht komen als de arbeiders ontbreken om de schrikbarende ach terstand Jn. de woningbouw snel'te kunnen inhalen - ofde bijna even noodzakelijke bouw van nieuwe in dustrieën mogelijk te. maken, die tienduizenden aan werk en brood kunnen helpen?! 'Zekere het gaat. niet aan na tien of 25 jaar hoogconjunctuur in de bou werij, de dan misschien overtollig geworden bouwvakarbeiders eenvou dig aan de kant te zetten, hen tot steun-slachtoffers te maken. Maar evengoed als thans omscho ling eén gebiedende eis is, zo zon den op een later tijdstip, indien no dig, de ontslagen bouwvakarbeiders in de gelegenheid gesteld moeten worden zich tot - industrie-arbeider om te scholen. Ons land heeft dege lijke ivoningen en gebouwen nodig. En dit op korte termijn. Maar ge-: brek aan arbeidskrachten mag hier bij geen struikelblok worden! Vdór de oorlog bestonden in ons 1 and reedsverscheidene door. het ministerie van sociale zaken in het leven geroepen Centrale Rijkswerk plaatsen, waar arbeiders: timmerlui, metselaars, schilders, stucadoors e.d. hun vakbekwaamheid konden bij houden. Sinds September 1946 heeft men in Rotterdam aan deze werkplaatsen een andere richting gegeven. Ze zijn thans doelbewust ingeschakeld bij de vorming op korte termijn van ge schoolde arbeidskrachten. Maar wat weet het publiek, de bouwers en de arbeiders van deze centrale werk plaatsen, die thans tot een sneller tempo van onze wederopbouw steïiig belangrijk kunnen bijdragen. In Rotterdam zijn twee rijkswerk- plaatsen: aan de Krekelstraat en aan de Piekstraat. Ook in Schiedam, aan de Noordvestsingel. is een dergelijke werkplaats gevestigd voor de oplei ding van schilders en metaalarbei ders. Een der twee Rijkswerkplaatsen in Rotterdam, die voor opleiding van metselaars en timmerlieden, is onder gebracht in het voormalige zuive ringsgebouw van de oude gasfabriek aan de Krekelstraat. In de grote, goed verlichte zaal, waar getimmerd, gezaagd en ge schaafd wordt van jewelste, is ruim te afgeschoten voor theorie-lokalen en net kantoortje van de directeur, ae heer M. J, Kok, Deze vertelde ons. dat de deelnè- mers aan de opleiding voor timmer man^ en metselaar minimum acht- TUINKALENDER VRIJDAG II JULI. Sommnje bestrijdingsmiddelen tegen bepaalde plantenziekten hebben hun eerste toepassing lente aan eert toeval >'e danken. Dai'.wds ook het 'geval met de Bonleausé pap. Deze bestaat uit een, oplossing van kopervitriool en kalk in aterReeds vel* jarenge' leden plachten de vgnboeren m frankrijk hun drui cnbome.u met deze slof te bespuiten om diefstal tegen te gar. n. De blauwe kleur der bespoten druiven moest (te dieven de indruk geven, dat ze vergiftig waren. Toen in 1882 een parasitaire zwamziektn hevig optrad, bleek, dat de bespoten druiven gezond waren én bleven. Er- as een nieuw be- ptrydmgsmiddel ontdekthet werd d" beroemd p Bord' ause pap, Voor de. bestrijding van d' tg. schut h. ziekte pleegt men in het vourptm °-a, de appelen perebomen met dit W'ldel te bespuiten. S. L> tien en maximum 35 jaar oud mogen zijn. 2e zijn dus te oud voor de am bachtschool. De meesten van hen behoren tot de ongeschoolde arbei ders, of tot ben, die graag een ander vak willen leren. Aan de plaatsing'gaat een genees kundig en psycbo-technisch onder zoek vooraf. De deelname is geheel vrijwillig in tegenstelling met ae pe riode na de vorige, wereldoorlog, toen b.v. werkloze sigarenmakers onder bedreiging van steuninhouding, ge dwongen werden tot het volgen van een omscholingscursus. Niettemin moeten, ook thans vele cursisten fi nanciële offers brengen. Wel ontvan gen de gehuwden boven 22 jaar ge durende de cursus f 30.per week, plus kindertoeslag. Maar deze uitke ring is niet hoog. Velen zouden op het ogenblik in het vrije bedrijf meer kunnen verdienen. Dat desondanks de animo voor de opleiding en her scholing sinds September 1946 reeds zeer behoorlijk is, pleit voor de vaste wil van vele jonge kerels 'om een behoorlijk vak te leren, waarmede te ven^ de wederopbouw van onze stad wordt gediend. De timmermanscurusus duurt 8 h 9 maanden voor ongeschoolden, die voor metselaars'een half jaar. Na af loop hiervan gaan de deelnemers een half jaar in de praktijk werken, waarna zc nog een week terugkomen in de werkplaats voor het maken van een werkstuk. Aan de hand van het resultaat hiervan, waarbij op kwali teit en tempo wordt gelet, wordt het diploma uitgereikt. Diploma's zijn sinds September van bet vorig jaar, toen de centrale rijks- werkplaats haar nieuwe taak aan ving, nog niet uitgereikt. Wel zijn reeds verscheidene cursisten vpor een half jaar in de praktijk geplaatst En naar de heer Koktons verzekerde hebben ze daar goed voldaap! Het grauwtje dat reeds vóór de ezelrace van de Oxo-Club in Bromley (Kent) zijn amazone in J gras deed bijten, kunnen we geen ongelijk geyen, want welke rechtgeaarde balkenaar zou zich goedschiks laten y opjagen door welke lieve Jast dan ook? De Sle-Ursulatoren, meer bekend als de toren van de Nieuwe Kerk te Delft, staat al sinds 1938 in de steigers. Was de oorlog er niet tussen gekomen, de restauratie van dit belangrijke bouwwerk zou reeds lang voltooid zijn geweest. Nu was hei Duitse bouwverbod een lelijke kink in de kabel. Niet alleen, omdat het werk van 1 September 1944 tot 1 April 1946 heeft stilgelegen, maar ook. omdat de houten steigers niet berekend waren op de 9 jaar, die de restauratie nu al duurt. Na de be vrijding moesf eerst begonnen worden, grofe gedeelten van de steigers Ie vernieuwen: een werkje'van enige maandenf En hoe belangrijk de steiger is x'oor een werk als dit, kan alleen hij weten, die eens langs hel tientallen meters hoge latwerk, waarin ongeveer 250 m3 hout is verwerkt, naar boven gejift" en geklauterd is. Een steiger is het A..B.C. van de restaurateur. Nu is men zover, zo deelde de ar chitect, prof, N, Lansdorp, mede, dat binnen enkele maanden het houten steigerwerk kan worden gesloopt. De 68 m hoge bovenbouw is dan gereed en er rest dan alleen nogdé 40 m hoge onderbouw, waarvoor men sta len steigers denkt te gebruiken. Dit betekent, dat het geweldige werk goede vorderingen maakt. - Men is in '38 begonnen met het opmeten van de toren, omdat uiter aard yan het bouwwerk geen teke ningen voorhanden waren. Dit al leen nam maanden in beslag. Met 5 V? CL Het stellen van kozijnen en profielen op een gemetselde muur is een der moeilijkste opgaven voor de timmermamcursus in de Centrale Rijkswerkplaats aan de Krekelstraat. deze gegevens was men in staat, modellen, van de toren te maken, aan de hand waarvan de aesthetische vormgeving kon worden nagegaan. Men heeft kunnen constateren, dat de gemetselde fuhdering zich nog in uitstekende conditie bevindt. Anders was het met .dé muren, vloeren, ijze ren ankers en het balkwerk. Het ijzer was goeddeels vergaan, de hou ten balken waren verslechterd, de muren gescheurd en mede tenge volge'van, in watering had de toren zeer geleden. Belangrijke verbeteringen Prof. Lansdorp, die de leiding van de restauratie heeft, streeft ernaar, de oorspronkelijke vorm te handha ven, maar past' nieuwe technische vindingen toé, die het bouwwerk als schone kunstuiting niet schaden. IJzer wordt vervangen door monu- mentenbrons, een niet-roestende al liage; houten vloeren worden ge sloopt, in de plaats waarvan beton- vloeren worden, aangebracht. Uit de "gewelven en de muren wordt de ver weerde steen weggebikt, de .wentel trappen worden geheel vernieuwd. De oude wijzerplaten, die een door- 'j snede hadden van 4 m, zullen wor den vervangen door open wijzerpla- j ten, die het visuele effect niet na- delig beïnvloeden. Men verwacht, dat men de restau ratie over twee of drie jaar zal kun nen beëindigen. Daarmee zal Ne derland zijn nationale monument bij uitstek in oude luister hebben her steld. Zoals men weet, is de restau ratie van de kerk in '38 gereedge komen. De heren van het kantoor van Phs. van Ommeren'» Scheepvaartbedrijf, die gistermiddag- op een motorboot waren gestapt om twee repatriërende binnentankschepen een eindweegs tegemoet te varen, zullen verrast opge keken hebben toen zjj de „Castilia" en. „Tiberia" in het vizier kregen! De vlaggen in top, keurig verzorgd en prima in de verf, het was moeilijk te geloven, dat dit schepen waren, die een zwerftocht yan ruim drie jaren door een chaotisch Duitsland achter de rug hadden. Hel weerzien was hartelijk en namens de firma Van Ommeren werden de opvarenden getracteerd op een delicatesse, waarvan zy zich de smaak vermoedelijk niet meer herin neren konden: nieuwe Hollandse haring! duurde het eer kapitein. Jonkers schip vrijgegeven werd- Geen prettige herinneringen heb ben de opvarenden van de •„Castilia", kapitein Jonker en zijn-vrouw -en stuurman Bruinsma eveneens met echtgenote, aan hun gedwongen ver blijf in de Rijkshoofdstad .bewaard. Wie. niet werkt, aldus de Russen, krijgt rantsoenkaart 5, wat zeggen wilde, dat men een bitter beetje te eten had. Hierdoor hadden dé Hol landse schippers het vooral in het begin zeer moeilijk Later ging het beter, toen het Rode Kruis bijsprong en het toegestaan- werd levensmid delenpakketten uit Nederland te ont vangen. Het was een eigenaardige situatie daar, aldus kapitein Jonker. Wij la gen weliswaar ïn de Engelse sector, maar het water was Russisch en wilden we iets gedaan' krijgen dan moesten we bij de Russen zijn. Dat waren verre van gemakkelijke knar •pen om mee te onderhandelen! Prac- tisch hebben zij de macht in ..Berlijn. De voedselsituatie fs hopeloos in de zwaar-gehavende Duitse hoofdstad. Op de dag vani het vertrek had men zes a zeven weken lang geen aardappel ge zien, Was het mevrouw Jonker gelukt nog één keertje een maal tje verse groenten op de kop te tikken, dan had met het aan boord van de „Castilia" met eni ge plechtigheid verorberd, want het zou dan voor de vierde maal in het jaar 1947. geweest z^n, dat men zo'n buitenkansje had. Het is bij drie keer gebleven.... Geen wonder, dat kapitein Jonker en zijn collega Steenbergen van de „Tiberia" dolgelukkig waren, toen aan het tergend lange wachten een einde kwam en de ankers konden worden gelicht. Heiaas is het voor een vijftal andere tankboten van Van Ommeren nog niet zo ver. De thuisreis verliep voorspoedig op een klein incidentje na. In het Mittellandkanaal, aan de Russlsch- Engelse demarcatielijn, haalden enige Russische douane-ambtenaren de schepen compleet overhoop en daar bij is het horloge van kapitein Steenbergen „zoekgeraakt". De beide tankschepen gaan voor een. grondige revisie naar een scheepswerf cn intussen zullen kapi tein Jonker en zijn vrouw zich naar hun kind haasten, dat zij reeds in 1945 naar Holland stuurden en sinds dien niet meer hebben gezien. Toen de tankers omstreeks drie uur aan de boeien langs het eiland Brienenoord meerden, waren daar mee de eerste in de Russische zone van Duitsland vrijgegeven Hollandse schepen in de thuishaven terugge- kèerd. „Dit laatste reisje heeft wellicht langer geduurd, dan U heeft gedacht, kapitein. Kunt U misschien iets van Uw oponthoud onderweg vertellen?", aldus luidde onze eerste vraag, die we kapitein Jonker van de Castilia" stelden. En dat kon hij! Als het móést konden wc vervolgverhalen van hem krijgen. In Juli 1944 werd hij uit Rotter dam weggedirigeerd om in Duitsland te gaan varen. Daarvan kwam niét bijzonder veel terecht en in de daar op volgende winter lag hij'met. zijn schip op de Elbe bij Avelberg. Na eerst door de Duitsers de Avel -te zijn opgejaagd dit vanwege de na dering der geallieerde legers liet kapitein Jonker zijn „Castilia" enige tijd later naar de Elbe terugkeren. Daar vond hij aan de ene kant de Amerikanen en aan .de andere zijde ae Duitsers. Hij ging toen maar aan de Amerikaanse kant liggen. Een strop Terwijl het schip in Maagden burg lag kwam de capitulatie. De Amerikanen vonden het best, dat schipper Jonker naar huis vertrok, edoch, de „Castilia" bleek te hoog om ccn over de Elbe geslagen hou ten noodbrug te kunnen passeren. Maanden lang duurde het oponthoud. De Russen trokken intussen over de Elbe, de „Castilia" kwam automa tisch in de Russische zóne terecht en daarmee was .de kans op naar huis gaan verkeken. Hier blijven, zeiden de Russen, en varen! Enige malen ging het op en heer tussen de Elbe en Berlijn om olie te vervoeren. Kapitein Jonker kreeg toen in de gaten, dat verscheidene in Maagdenburg liggende binnensche pen, Nederlandse, Zwitserse en Bel gische. door de Russen in beslag wer den genomen en gebonden achter zeeboten naar Leningrad werden ge^ sleept. Kapitein Jonker was bang, dat hij op zekere dag ook achter een zeeboot zou hangen en besloot daarom in de Engelse sector van Berlijn weg te schuilen. Drie maan den lag hij daar, doch de Russen spoorden hem op en .op 28 December 1945 kwam het bevel naar Dresden te varen. Daar werd de „Castilia" tot sleepboot verklaard! Met een lichter op sleeptouw ging het naar Stettin en vandaar met vier ledige schepen naar Maagdenburg. Zeven maal ging kapitein Jonker met zijn „tanksleep boot" tussen Maagdenburg en Stet tin heen en weer en toen vond hij het -.velletjes. Hij vertelde de Russen, dat de scheepsmotor hoog nodig moest worden gereviseerd. Hij kreeg toestemming naar Spandau te gaan met de boodschap er bij, dat een monteur zou komen om de moier na te zien. De man is evenwel nooit komen opdagen. Consuinentencrediet Met de zwarte Pieten is het ook al weer niet anders gesteld dan inet de braafste'kooplieden uit de rain- ste handel: .grote heren heb je er onder en van die echte minimum- lijders; succesmannetjes en arme sloebers. Neem bijvoorbeeld zo'n Janus, daar voor het hekje. In zjjn bruine boevenpak van de Rijkswerkinrich ting ziet hij er heel niet welvarend uit- Per dienstauto is hg uit de strafkolonie voor leeglopers en. zwarte handelaars even komen over wippen naar de Noordsingel, waar ze nog een ander appeltje, met hem te schillen hebben. Janus moét zes "maanden Veen- huizen opknappen omdat-ie gesnapt is bij het verkopen van bonkaarten. Hij was een heet klein zwarte Piet je, eigenlijk een veel te slome dui kelaar dm het zelfs in de gifhandel ver te brengen, Bij Janus thuis was armoe zo troef, dat er "vrijwel geen stoel stond om op te zitten. Weken was hij al achter met de huur en zwaar en lang moest de bakker poffen om de familie Janus in het leven te houden. Toen Janus op een dag zijn con- sumentencrediëtbonnen v ontving, meende hij voorlopig uit de brand te zijn. Hij betaalde er de bakker mee, schafte er zich een*paar twee dehands stoelen mee aan en ver effende zelfs zijn huurschuld met de credietbonnen. Je wist toch dat dat niet mocht, zei de rechter, die crediet bonnen kreeg je niet om er je lo pende schulden mee af te doen, daar had je nieuwe spullen mee moeten kopen, waar je lange tijd wat aan hebt. De bakker en de huisbaas hadden ze ook niet mogen aannemen, daar zullen ze straks voor gestraft worden- Janus hield zich van de domme en hield vol dat hy het niet. wist, maar even zo vrolijk kreeg hy veer tien dagen nor. Ha, die Janus, zei z'n vromv, die net binnenkwam toen manlief werd weggeleid. Ook zfl moest op het matje komen, want ze had ook gescharreld met credietbonnen. Och heren, lamenteerde ze, we 'hadden het zo arm, ik moest wel. En volgens het verbaal stond je net je nieuwe permanent uit te kammen, toen de politie kwam. zei de rechter, voor die dingen had je dus Wrikbaar wel geld. Zes gulden kostte de perma nent, ik had ze van m'n broer ge kregen, Dan had ik er maar eten voor gekocht, zei de rechter en je haar maar zo gelaten. Er kwam geen antwoord, maar de vrouw keek of ze zeggen wilde: daar moét je nou man voor zgn om zoiets te verzinnen. 'Het werd een tientje boete en 10 dagen voorwaardelijk. Vlug wipte de vrouw de deur uit, blijkbaar in de hoop op de gang haar slome Janus nog even te be groeten. 'ij(t"deftna f AsmbtUn*atf „Van verschillende zijden rezen ernstige klachten over het optreden van de Vreemdelingenpolitie in Am sterdam tegen de leden van het ne- gerballet Pasuka, dat in Maart j.j. een tournée door ons land deed," schrijft Federatie, het blad der Ne derlandse kunstenaars. „Het hoofdbestuur heeft een nauwkeurig onderzoek doen instel len naar de gegrondheid van deze klachten en het heeft een verslag' van dit onderzoek ter kennis ge bracht van de betreffende instan ties. Vast is komen te staan, dat de Vreemdelingenpolitie tegenover deze buitenlandse kunstenaars is op getreden op-een wijze, die met alle goede zeden strijdig is. Liever dan over de zeer gecompliceerde achter grond uit té weiden, citeren wij letterlijk uit ccn brief van Pasuka uit Londen.' „De politie was buitengewoon ruw tegen mij en ook tegen Vivian Siïüw, een van de danse ressen. Zij werd van 's morgens 10 tot 's avonds 7 op het station vastgehouden. Zij slaagde erin door haar-v.iendcn haar bagage en zelfs haar wasgoed te laten brengen. Maar ik was er ver schrikkelijk aan tóe. Al mijn kleren, mijn kostbare hangkoffer was in- het hotel achtergebleven, mijn garderobe-koffer, een koffer met krantenknipsels van onschat bare: waarde over dc gehele we reld, al de chorcographiecn voor mijn dansen,- ook voor toekomsti ge balletten en het meest' tragi- .sche: de contracten en brieven van de troep, etc. Mijn brieventas is daar ook nog." .ik ben te nerveus, om er over te'schrijven 'in de Manches ter Guardian,Maar ik ben van plan, een blief te Schrijven naar mijden. de Nederlandse pers om mijn ver haal tc vertellen.,.." „....your police force is very much like the Gestapo really horrid...." Wie ook schuldig moge zijn aan tic financiële moeilijkheden van het gezelschap Pasuka, vervolgt Federa tie, hoezeer men van de zijde der politie moge betuigen dat vreemde lingen, die geen geld meer bezitten, over de grens gezet, moeten worden voor ons staat .vast, dat in dit geval de handelwijze van de Neder landse politic bepaald onfatsoenlijk was. Dat deze handelwijze met na me ook kleurlingen gold, geeft aan deze gehele affaire een we! zeer wrange smaak! Het hoofdbestuur zal vooral bil de instanties er' op aandringen, dat in gevallen, als dat van 't Pasuka- ballet, bij eventuele moeilijkheden onmiddellijk contact gezocht wordt met de Federatie. Het zal dan onge twijfeld mogelijk zijn om dergelijke beschamende gebeurtenissen te ver- In Berlijn Zowel in Spandau als" in de West haven van Berlijn werden alle Hol landse binnenschepen door de Neder landse Missie bijeengebracht. Zo Ontstond een uitgebreide Nederland se schipperskolonic, die niet anders te doen had, dan te .wachten tot het verlossende bericht kwam: vertrek naar Holland! Dertien maanden Vau vier Joodse bedrijven was hij beheerder geiveést, maar hij ver klaarde „er met de pet naar gegooid" te hebben, alles in 't belang van de betrokkenen, Dat verhinderde hem niet, zich aardig voor ztfn diensten te laten betalen, royale voorschotten op te nemen, onkostcn-rekeningen „naar boven af te ronden" cn uit de kas een bedrag te storten op rekening van de Winterhulp. Gillet heeft, naar in de zitting van het Tribunaal bleek, „Vcnvalter" ge speeld van Cliever. Toen als represaille voor de aan slag op een majoor van politie twin tig illegale werkers op de Oostzee dijk waren. neergeschoten, heerste er Blij weer thuis te zijnVan links naar rechts: kapitein Jonker van de „Castilia", siuurmun Bruinsma, mevrouw Bruinsma,- mevrouw Jonker, machinist Jansen en- kapitein Steenbergen van de „Tiberia". awi Craig Kice Vertaald dooi Ada Campers 40) 2e deed haar ogen weer open. „In dat boek van Moeder, je weet wel, waar die vent becijfert, wie de moord gepleegd heeft, omdat hij zo reuze gehaaid in wiskunde of zoiets was. en waar hij de lijn uitrekent, waarlangs de kogel gegaan moet zjjn. „Jammer, dat je een onvoldoende voor wiskunde hebt", zei April. .„Of misschien zou je de moordenaar van Mrs San- ford met een telmachine kunnen vinden". „Val me niet in de rede", zei Dinah, „Er waren twee scho ten. Mrs. Saniord stond..:, daar. Als je nagaat, welke kant ze uit viel, dan moet het schot ergens van die kant gekomen zijn". Ze wees in de rjehting. van de blauwe sofa. helemaal aan de andere kant,yah de kamer. „Toen kwam. er nog een schot, uit de eetkamer". „Waarom?" vroeg April, „Dat weet ik niet", zei Dinah. „Ik probeer te denken, Mis- - schien schoot de moordenaar de eerste keer mis en probeer de het toen nog eens". „Die twee schoten klonken erg kort na elkaar", herinnerde April haar. „En het is een heel eind van de sofa naar de eetkamer. En het is precies even ver van de .deur van de eetkamer naar de blauwe sofa. Natuurlijk, als je op skis bent Dinah staarde haar aan. „Er waren er twee. Twéé!" „We hebben twe- schoten; gehoord", zei April. „En we hebben twee auto's horen wegrijden. Dus er moeten twee moordenaars geWeèsL zijn. Maar.één van hen schoot mis!" Ze keek 'gissend de kamer rond, haar ogen half dicht. „De vraag is alleen maar: wie van de twee?" Dlnab raakte er helemaal door in de war. „Ik kan er geen touw meer aan vastmaken", zei ze. „Ach ja", zei Api-il, „je bent ook altijd slecht in wiskun de geweest. Luister. Twee schoten, twee kogels. De ene heeft Mrs. Sanford getroffen en de andere 't portret van oom Her- bert, in z'n oog., Ze moeten uit twee verschillende revolvers gekomen zijn, tenzij ze afgevuurd zijn door de reus met de zevenmijlslaarzen, die met één sprong de afstand van de blauwe sofa naar de eetkamer af andersom heeft afgelegd. Zo moet je 't bekijken, snap je? Wat we nodig hebben is de twee kogels en de twee revolvers, en het aantal graden van de hoeken, waaronder geschoten werd cn de vingerafdruk ken. „En .we hebben niets van dat alles", zei Dinah triest. „En zelfs al hadden wc dat allemaal, dan zouden we nog niet weten,' wie de eigenaars -van de revolvers waren of waar ze stonden, of van wie de vingerafdrukken waren. Laten we maar naar buis gaan en de vaat gaan wassen". „Wees toch niet zo pessimistisch", zei April. Ze keek pein zend omhoog naar het linkeroog van Oom Herbert. „Als ik nou 's' op een stoel klom Er klonken voetslappen op de oprijlaan. Voetstappen van iemand, die hardliep. De meisjes keken eïkaar aan en zochten om zich heen naar een plaats om zich ie verstoppen. „De trep", hijgde April. Ze vlogen de trap op en bleven op het portaal staan luis- teren. „In geval van nood hebben we altijd nog de latten van de wingerd'.', fluisterde Dinah geruststellend. /(Ssssssssst", .siste April. De agent stoof het huis in niet Archie vlak achter zich aan.". Hijgreep dh hoorn van de telefoon, draaide het num mer var. bet hoofdbureau en zei: „Hier McCafferty", Het was ccn heel jong, becl blozend en op dat moment heel opgewonden jong agent je. „Vergeet niet ze te vertellen over al die platgetrapte strui ken", zei Archie, terwijl hij rond keek om te zien waar Dinah en April zaten, en al die. „Hier McCafferty", zei het agentje vertwijfeld, „verbind me vlug door, meneer!" en al die bloedvlekken overal", zei Archie* „ên dat mes, dat in die boomstam zat „Een ogenblik", zei McCafferty in de telefoon, toen hield hij zijn hand op de hoorn en zei tegen Archie: „"Wat voor nies?" „Dat in de boom zat", herhaalde Archie. „Precies waar die vent moet zijn gevallen". Hij zag er kleintjes, bang en bleek uit. „Hebt U het niet gezien?" „Nee", zei het agentje, „maar....". Juist op dat moment werd hij met het Hoofdbureau ver bonden. Enigszins builen adem deelde hij mede, dat hij een plek gevonden had. waar klaarblijkelijk een moord gepleegd was. Vlak bij de plaats, waar de moord op Mrs. Sanford ge pleegd was en op een punt, dat met de auto gemakkelijk.te 'bereiken was vanaf de verlaten vijver, waar het lijk van Franklc Rilcy gevonden was. Terwijl bij stond te telefoneren, gelukte het April, vanuit hun schuilplaats, op de trap Archie hun kant uit te doen kijken, Ze gaf hem een teken, dat betekende: „Zie hem hier vandaan te krijgen!" Archie antwoordde, door drie vingers tegen zijn onderlip te leggen, wat zoveel betekende als: „In orde. Laat dat maar aan mij over!" McCafferty hing de hoorn weer op de haak. April ging een tree hoger de trap op en Archie zei met doodonschuldige ogen: „Waarom heeft U ze niets over het lijk verteld?" „Hè?" zei de cgent, „wat voor lijk?" „Daarginder", zei Archie en maakte een vage handbewe ging. „Ir. de struiken. Waar ik U gewezen heb". Hij haalde diep adem en zei: „Doorzeefd met kogels". McCafferty keek Archie met open mond aan. Toen nam hij de hoorn weer van de haak en telefoneerde om een over valwagen, Daarna rende hii de keuken uit en het grasveld over in de richting, waarheen Archie gewezen had. „Dinah,. haal 's een mes pit de keuken", zei April, Ze trok een stoel naar het portret van Oom Herbert „En schiet een beetje op". Dinah vloog naar de keuken, rommelde met bevende han den in de vorken- en messenbak, en keerde terug met het eerste het beste mes, dat ze gevonden had. Toen ze terug kwam, stond April al op de stoel aan de kogel in het oog van Oom Hermert's portret te peuteren. April keek naar het mes en zei: „Dat je geen breekijzer meegebracht hebt". „Het is....", Dinah slikte. „Schiet nou op. Alsjeblieft!" CWordt vervolgd). onder het personeel van Gillet be grijpelijkerwijs een gedrukte stem ming. Getuige B„ cheffin, herinnert zich dat G. op die bewuste dag aan z'n personeel vroeg, waarom ze niet dansten, zoals gewoonlijk in de mid dagpauze. Zijn mensen hadden ge zegd, erg down te zijn door t' ge beurde, waarop G. zei: ik draai er m'n hand niet voor om, al ligger er 500! Wanneer verdachte onder 'i oog wordt gebracht, dat hij als eigenaar directeur van de Clleverfabriek of fertes en leveringen heeft gedaan aan Wehrmacht en verwante instel lingen en dat hg alle corresponden tie daarover op Dolle Dinsdag heeft verbrand, verklaart G. dat hij „een idealist was onder de goede Neder landers, die door lid te blüvcn van de N.S.B., zoveel mogelijk mensen hoopte te redden". Vriend der Duitser* Zijn brief aan Seyss Inquart, waar in hij tekeer gaat over de hetze van de Nederlandse regering tegen *t Derde Rijk, had hij op aandrang van een N-S.B.-ambtcnaar ten stadhuize geschreven, om zijn verzoek om een hogere oorlogsschade-uitkering kracht bij te zetten. Met dc comman dant van deOrdnungs-polizei, ma joor Scholtz onderhield hij relaties. Een agent van politie signaleerde hem in een luxe auto, gezeten naast Grünen, op weg naar en van de fa briek had hij een lijfwacht van Grüne en na de fusillering op de Oostzeedijk hij ter plaatse versche nen in gezelschap van een groep Duitsers. In zijn villa had hij met Scholtz en Budde, brandweercommandant,' gesproken over de belangen van de vrijwillige brandweer, waar hij ja ren lang lid van was geweest. Op voorstel van. Budde werd hij be noemd tot opperbrandmeester van de staatsbrandweer. Eveneens met toestemming van Scholtz, mócht hij na een waarschuwing van de L.U.P. een geladen revolver dragen. De schrik van de buurt Een buurvrouw van G„ die met een Jood is gehuwd, %verd regelmatig' door hem beledigd. Haar zoontje had hij met een revolver bedreigd en in 't algemeen trad G. in Kralingen zeer provocerend op. Als hij met vacantie was, voelde de buurt dit als een werkelijke op luchting: G. zelf zegt niet anti-Joods geweest tc zyn. Voorts werd verdachte er van be schuldigd propaganda gemaakt, te hebben voor N.S.B, en N-A.F.. Zo zou hij 't woord gevoerd hebben op per soneelsfeesten in de stijl van "Vreugde en Arbeid, waar tevens Jordans van het Arbeidsfront sprak. Verschillende getuigen a décharge verklaren dat G. er nooit bij het personeel op aan heeft gedrongen, lid van N.S.B. of Arbeidsfront te worden. Zelfs zou hij al het'mogelijke gedaan hebben om zijn mensen voor uitzending naat Duitsland te behoeden. Niet kwaad geboerd Tenslotte komt dc opmerkelijke vermogensaanwas op het tapijt. Bjj het uitbreken van de oorlog was zjjn vermogen f 65.000 (f 165.000, zegt verdachte), op 1 Mei 1945 be droeg het volgens de beheerder f 950.000 (f 600.000 volgens G,). Nadat mr. de Bie zijn pleidooi had gevoerd en digns verzoek om onmid dellijke invrijheidsstelling tot de dag van de uitspraak, door 't Tribunaal was afgewezen, werd bepaald het advies in deze zaak uit te brengen op 19 Juli,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3