c MM C J STADSNIEUWS Sportsplinters Dr. Euwe slecht te spreken over zichzelf In het Dordtse Hof waant men zich 375 jaar terug AGENDA Hoe Schiedam groeide Schiedammers naar de Vierdaagse TAFELKLEDEN DIVANKLEDEN Vlaardmgen v_ Een „Walsdroom" in de Schouwburg Nachtelijke schaakwedstrijden in Argentinië „Ik kon niet wennen" „Voor Vaderlandt ende Vrijheidt" -WJlMt.XLd ta yup ROTTERDAM Sloeg z'n meubilair kort en kWn Naar de Vierdaagse Radio-programma SCHEEPVAART SCHIEDAM MERIJNTJE GIJZEN'S JEUGD DRAAIERS PLAATWERKERS GEBR. H.J. SCHEFFERS N.¥. Koeriersters 2 Donderdag 17 Juli 1947 S'rdert in 1905 in onze stad de 30.000ste inwoner werd ingeschre ven, is de aanwas der fce\olkmg ia steeds sneller tempo voortge gaan. In 1920 telde de gemeente reeds 10 ififl m« oners, ren aantal, dat omstreeks 192$1900 met \ele duizenden werd vermeerderd toen hei nieuwe Westen gereed kwam. ïn 1903 wt» het inwonerstal 61.$45. Do annexatie van Kethel bracht in 1911 ook not verhoging. Eind December van het vóric jaar had de totale bevolking reeds het aan tal van 69.095 bereikt. In de laat ste zes maanden breidde het Schiedamse gezin zich dus, on danks alle tekort aan woonruimte tnet ca. 900 personen uit. De uitbreidingsplannen voor zien in een bevolking van 100.000 personen, een aantal dat Schie- dam. getuige de snelle groei in de afgelopen jaren ze»r zeker binnen een kwart eeuw zal leunnen he reiken. De wandelsportvereniging „De Schiedarase "Wandelaar" zal de vol gende week met 23 leden deelnemen aan de internationale vierdaagse af standsmarsen te Xymegen. De da mes zullen hierbij met een volledige groep uitkomen, De deelnemers vertrekken Maan dagochtend precies half zeven van de Rotterdamsedijk, Bond v. Ouden van Dagen hield jaarvergadering Woensdagmiddag bleïd de plaat selijke afdeling van de Bond van Ouden vac Dagen ia 1 't Volksge trouw de eerste jaarvergadering. ïn zijn jaaroverzicht deelde de voorzit ter. de heer W. n Beek, mede iat bet ledental sinds de oprichting der afdeling is gestegen van 50 tot 500- Nadat secretaris en penniogmeeste- resse hun jaarverslag hadion uitge bracht. heeft heer van Beek de dank uitgesproken namens de leden voor het werk dat deze functionaris sen belangeloos verrichten. Ook de bondsvoorzitter, de heer Trouw borst werd nog in deze huldiging betrokken. Zijn echtgenote, de pen- •ningroeesteresse en de echtgenote van de bondspeaningmeester kre gen bloemen. .Het huidige bestuur, bestaande uit de heren W- van Beek. A. Vre- denbrech}. D. Kok en L. Lans en mevr. Kamerling, werd m zijn ge heel herkozen. Burzerïïjke Stand Geboretu Johannes A. z. v. Th. P. J. Coliignon en J. M- Eijkenbroek. Br. Noletstraat 1; Leendert W. J„ z. v. T. Sluijters en C. B. G. Trompper, J. A. Alb. Thymstraat 41; Braille C,. d. v. C. van Leeuwen en O. VoJk- manri. Parallelweg 200; Johannes M-, v. W. Collignon en A. J» M. Brons- geest Vlaard-diJk 171; Nataly. d. v. H. Konmgs en N. Kolesnekowa, Dr. Noletstraat 1. Overleden: D. C. van WalsUBL 15 jaar, Nassaulaan 75. KDO GAAT REIZEN De autotocht die de leden van de toneelvereniging ^Kunst door Oefe- Ding" op 6 Juli naar de Vein we maakten, is zo in de smaak geval len, dat men op de ledenvergade ring van lt Juli heeft besloten naast de toneelvereniging ook nog een reisvereniging op te richten, zowel voor leden alff donateurs. In het be stuur van de nieuwe vereniging werden gekozen de heren P. de Bruin, voorzitter: P. Boender, £ieo- norastraat 40, Vlaardtngen, secreta ris en H. van Gulik,' -ennmginees- ter. GESLAAGD VOOK 3HJLO- DITLOjHA Bij de gisteren gehouden. Mulo- examens alhier slaagden voor het di ploma A. M. Mostert, Maasland;. M. A. v. d. Molen, Maassluis, L. wisse, Vlaardingen, G. Waardenburg, Vlaardingen, P. J- van En co. Hoek van Holland, P. B. Kouwenhoven, Schiedam, F. van Deursen, Schie dam: J. H- Chabot, Schiedam, H- A. Blok, Schiedam, F,Broekman, Maasland, O. Doornbos. Maasland, li. Kleijwegt. Hoek van Holland. N. v. d Vlis. Vlaardingen, S. van Bossen, Viaardingen. M- S. Noordzij, Vlaar dingen, J. de Have, Vlaardingen, C. J, Roodenburg. Vlaardmgen, l, Vlaardingerbroek. Vlaardingen. L. Kleijne, Rozenburg, A. C. StoLK, Maasland, P. M. Overvoorde, Maas- Voor het diploma B: H- A, Hessels, Hoek van Holland. OPENBARE leeszaal en BIBLIOTHEEK Wegens de jaarlijkse schoonmaak zal de boekenuïüening van 28 Juli tot en met 17 Augustus gerioten zijn- De couranten-leeszaal blijft geopend Maandags-, Donderdags- en Vrijdags avonds van 7 uur tot half 9. Films: Passage-theater. Da. 2, 645 en 9.15 uur: Zo. 1-45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur: Schrikbewind. (Toeg. 18 j.>. Mono pole: Da. 2, 7 en 9 uur. Za. 2, 5, 7 en 9 uur. Zo. 3. 5, 7 en 9 uur: Sportkoningen. tToeg. 14 j.) Bijeenkomsten; 19 April, terrein Havendyk. 3 30 n.mBuitcnmtddag Herv. Jeugd raad. 7.45 uur n.m. Grote Kerk, Dagsluiting door ds. Jansen. DISTRI Btrri E- AG END A Vrijdag zullen in het distributie bureau, Broers vest 95, van 9—12.30 en van 25 uur nieuwe bonkaarten worden uitgereikt aan hen wier ach ternaam begint met de letters Mc t-m. Most. Stamkaarten en bonkaaiten. waar aan zich de inwisselingsboiinen «0i bevinden meebrengen. (Ingezonden mededelina) en Zonder vargunning. Nw. Binnenweg 30, R'dam Turnen Leden van de R.K. Sportvereni ging W.I.K. deden examen ter verkrijging van het diploma Voor- lurner 3e klas. Hiervoor slaagden alle candidaten, t.w. de dames G. Franken, R. v. d. Linden, R. Odijk, I. Verdoes en N, Vley en de heren F. de Ronde. A. Suiker, F. Ter hoeve en A. Vredenbregt. Visserij Binnengekomen 4 kustvissers met een totale besomming van 2209. Vertrokken VI, 80 C. van Oosten en VL 86 C. v. d. Lelie. Een voorname gast een waardige ontvangst „Sursum Corüa" bestaat* 45 jaar en zy durfde het aan, ter gelegen heid daarvan op a.s. Zaterdag avond het Stafmuziekcoi ps van de Amsterdamse politie te engageren. Dit corps behoort tot de allerbeste van ons land en via de radio hebben we reeds meerdere malen van de muziek van. dit corps kunnen genie ten. Het culturele leven in onze stad bloeit krachtig op; de komst van dit stafmuziekcorps is er een nieuw bewys van. Een grote schare van stil genietende toehoorders moge de hulde zyn aan het staf muziekcorps er het loon voor ..Sur sum Corda", dat niets zal nalaten de luisterenden op het Feestterrein te gerieven met .zitplaatsen en 20 groot mogelijke rust. Het welslagen van dit grote muzickgebeuren bergt beloften in zich voor latere herha lingen. En niemand zal aan de ver wezenlijking daarvan niet willen medewerken. Laten we er ons in verheugen en laten we het corps waardig ontvangen. De iVlMTTV-trekking De trekking, van de NI WIN lote rij, die op Dinsdag j.l._ plaats zou hebben is enige dagen uitgesteld en zal nu definitief plaats vinden op Vrijdag &.s. 's middags om 4 uur op bet stadhuis. Baggerwerk gegund Het verrichten van. het bagger- werk in de Kon. Wilhelminahaven van totaal 25000 M3 is gegund aan A. Prins Zn., aannemingsmq. voor 75 ct. per M3. Pijpers winnen prijs De wandelafdeling van „De Pij pers" wist beslag te leggen op de le prijs van de onlangs gehouden wan deltocht, die georganiseerd werd door de NI WIN. Kozakken in Vlaardingen Op Dinsdag 29 Juli a-s. komen de Djïguitenkozakken naar Vlaardin gen. De Djiguitenkozakken hebben eigen wetten waarbij zij zichzelf aan een strenge discipline onder werpen. Zy warden algemeen be schouwd als de beste paardrijders ter wereld. Verdreven uit hun land hebben zij. na lang zwerven door Europa besloten een troep te vor men, die voorstellingen zou gaan geven. Zondag 20 Juli zullen te Weert de wedstrijden plaats vinden om het persoonlijk kampioenschap van Nederland ïiandboogschieten. Tevens is aan deze wedstrijden de selectie verbonden van bet twaalftal dat 3 Augustus te Don gen legen bel Belgisch twaalftal zal uitkomen. Zaterdag a-s, zal een NCB-elftal. samengesteld uit spelers van tweede en lagere klassen, op het terrein van Kampong te Utrecht, een cricketwedstrijd spelen tegen de Engelse ploeg South-Hamp- steadl Op Zondag 27 Juli zullen op de sintelbaan van het Hiiversumse sportpark matorrennen worden gehouden, waaraan vrijwel alle bekende renners zullen deelne men- De traditionele Nieuw Loos- drecht-week, welke georganiseerd wordt door de watersportvereni ging ..het Witte Huis" zal dit jaar op S, 9 en 10 Aug. a.s. op de Loos- drechtse plassen worden gehou den. Jn de overdekte bad- en zwem inrichting te Hilversum zullen Zondag nationale zwemwedstrij den worden gehouden, waaraan vrijwel alle vooraanstaande zwem mers en zwemsters zullen deel nemen. De organisatie is in han den van „De Robben". Het Limburgse voetbalelftal zal op 15 Augustus in den Haag het Haagse elftal ontmoeten. Op 17 Aug. wordt in Beringen (België) de wedstrijd Belg. LimburgNtd. Lira burg gespeeld en op 24 Aug. zal de return wedstrijd plaats vin den. De Nederlandse Borren heeft op de internationale tenniskampioen schappen te Parijs een zege be haald op Grandet (Fr.) met 3—6, 6—1, 1—6, 6—1. 6—4. (Ingezonden Mededeling). Die grijze draden in Uw haar maken U oud.' Geef Uw haar de natuurlijke, volle kleur terug door öen Grisex-kuur van 3 weken. Grisex is kleurloos, dus géén verf en bet enige afdoen de middel, dat door voeding van de pigment-arme haarwortels (baar balgen) de natuurlijke haar kleur herstelt- - Vraag eens een brochure aan Fa. Heule Zn. Prinsengracht 484 - Amsterdam. snelwerkende haarkleur-hersteller De opvoering van Oscar Straus* „Walsdroom" die in een nieuwe be werking van Otto Aunch gister avond m <ie Schouwburg door de Hofstad Operette werd gegeven is in alle opzichten geslaagd tc noe men. De uitstekend geschreven mu ziek met haar zoetvloeiende melo dieën, heeft nog niets van haar aantrekkingskracht verloren en de opnieuw bewerkte tekst waaraan tevens een actuele noot niet ont breekt gaf mede om de snedige en grappige gezegden en het inlassen van enige komische dansen in het tweede bedrijf de inhoud iets onge meen boeiends. De bezetting van de hoofdrollen was voortreffelijk. Daar waren in de eerste plaats Paul Harden als vorst Joachim XIII. Otto Auricfa. als Graaf Loihar, die vaak de zaal deden schateren van her lachen, Dora Schrama als een lieftallige prinses Hclcnc, die jok in vocaal opzicht uitmuntte cn Chris Reumer als de vlotte eveneens voortreffe lijk zingende luitenant Xiki. De bijrollen werden uitstekend vervuld door Nini Leclair, Ruth Rhodcn, Claire Cl airy, Hetty Ruys, Lou Zegwaard en Dolf Andrea. Regie, eostuums en décors lieten niets te wensen over en het orkest onder leiding van Firn de la Fuente kweet zich zeer verdienstelijk van zijn taak. Over z*n tournee door Ztsld-Amerika is dr. Max Eune blijkens een relaas in het Curafaose blad „Beurs en Nieuwsberichten'* slecht te spreken. De verslaggever van dit blad trof hem bij z'n aankomst in Willemstad, na afloop van de tournee en onze kampioen was zelfs zo somber gestemd, dat hij er stere over dacht de Koninklijke Nederlandse Schaakbond In overweging te geven om het verzoek om hem de wereldtitel toe te wijzen ïn te trekken. Na dit resultaatMevrouw Euwe. bruin gebrand door de tropenzon, sputterde tegen: „Nou, nou Max...." riskeerde ik te veel on toon het .AVe vroegen hem naar Argen tinië, „Het 15 niet als excuus voor mij li nederlagen bedoeld", zei de dr. Euwe. „Maar ik kon moeilijk wennen aau het 's nachts spelen. Het is een Argentijnse gewoonte en dus moest ik di© eerbiedigen. Wc speelden meestal van half vijf 's avonds tot half-tien en van half twaalf tot balf vier 's och tends. Waaraan iic evenmin wen nen kon was de tocht, welke de Argentijnen «graag vrije toegang laten. Ofschoon ik de herfsttem- peraiuur heerlijk vond". Uit het verdere relaas bleek, dat dr. Euwe tot de reis naar Argen tinië was aangezet door Najdorf tydens een bezoek aan Europa. De eerste wedstrijd werd gehou den van 11 Maart tot 4 April in .Mai'-del-Plata, de badplaats aan dc Argentijnse kust. welke onge veer 600 km. van Buenos Aires verwijderd ligt. Behalve enkele Europese me enters, namen aan dit tournooi xerscheidene Argen tijnen deel. die dr. Euwe zeer sterk noemde. „Ik begon goed, zoals blijkt uit de resultaten te gen de Europese schakers. Maar juist van de „zwakkere" Argen tijnen verloor ik, omdat ik zc niet ken. Stahlherg, Najdorf en Elis- kases daarentegen wek Ik begon voorzichtig, doch toen ik verloor, Feestend Dordrecht heeft begre pen, dat met kermisjool alléén aan de waardigheid van het gewichtig gebeuren, dat men er thans her denkt, te kort zou worden gedaan en vele cultuur- en historieminnen- de Dordtenaren hebben zich gister avond teruggetrokken in de besloten heid van het oude Hof, om zich op het gebeuren zelf te bezinnen. Zij waren daarbij niet alleen: de Commissaris van de provincie Zuid- Hólland. Mr. L. A. Kesper, leden van Gedeputeerde en Provinciale Sta ten van dit gewest alsmede burge meester, "wethouders en verscheide ne raadsleden en notabelen van Dordrecht verleenden aan deze première door bun aanwezig heid een bijzonder cachet. Zij waren mede getuige van de ernst en de toewijding, waarmee Dor drecht de grondlegging van de Ne derlandse souvereiniteit voor het voetlicht heeft geplaatst Ernst en toewijding hebben bij de ze succesrijke opvoering de doorslag gegeven. Zowel de enscenering en het spel als de costumering en de verlichting getuigden van juist be- grip voor het mogelijke en smaak volle en dit is in de eerste plaats een verdienste van de schrijver, de heer J. van Randwijk de aestheti- sche vormgeving beeft het histo risch waardevolle niet overwoekerd. Hoewel vele historische feiten van de jaren omtrent 1572 weinig aan leiding gegeven zullen hebben tot kunstzinnige overwegingen ru we geuzenpraktijken als beelden storm e.d. duiden eer in tegenge stelde richting 375 jaar later spre ken kleurrijke costumes, hellebaar den en geuzenlied tot onze verbeel ding zo, dat op het aesthetisch scho ne het accent valt, terwijl het his- torisch-leliike in vergetelheid raakt Als dan bovendien het aesthetisch- scboce dient als vormgeving en met méér van het historisch- schone, dat er ook was: de onver zettelijkheid jegens vreemde over heersing. de zin voor vrijheid en recht de liefde voor een. onafhan kelijk Holland, dan kan men spre ken van een geslaagde opzet waar voor alle lot De moeilijkheid, om gesprekken, redevoeringen en debatten te drama tiseren, in „toneel" om te zetten, is slechts ten dele opgelost „Toneel" is het niet geworden, al wordt dit overigens op gelukkige wijze gecamoufleerd door een groot aan tal figuranten: pratende burgers en marcherende soldaten, waarmee men tegemoet komt aan de wens, niet alleen iets te laten horen, maar ook iets te laten zien. De regisseur, Wim Pauw, had dus een betrekkelijk een voudige tóak, In tegenstelling tot de auteur, nu het rethorisch ele ment zo op de voorgrond trad. Hier bij deed zich nog de moeilijkheid voor van de taal, die niet in over eenstemming met de werkelijkheid kon zijn en. toch niet in gebreke mocht blijven, aan het karakter van een historisch spel recht te doen wedervaren. Ontsporingen -waren zeer begrijpelijk en het verdient waardering, dat deze tot een mini mum beperkt bleven. O.i. klonk echter in deze sfeer de uitdrukking „zwarte handel" als een misplaatst anachronisme, dat gemakkelijk ver meden had kunnen worden. Zo is dit kleurrijke spel tegen de achtergrond van oude gevels in vrijwel alle opzichten een verant woorde herdenking geworden van deze voor vrij Nederland zo belang rijke gebeurtenis. De spontaneïteit, waarmee alle aanwezigen zich aan het eind van het spel van hun ban ken verhieven, om met het zingen van het volkslied uitdrukking tc geven aan zin voor vrijheid en liefde voor Oranje, die, na 375 jaar. nog leven, was wel de beste hulde, die men schrijver, regisseur en spelers bren gen kon. Dc kransen, die mr. Kesper aan schrijver en regisseur overhandigde, waren, het tastbaar bewijs van de waardering die de autoriteiten voor de opvoering koesteren. Vóór de opvoering heeft de heer M. Scheepbouwer de officiële gas ten verwelkomd en deelde Mr. Kes per mede. dat H.M, de Koningin aan de Rederijkerskamer „Inter Amicos", die in deze opvopring het grootste aandeel heeft gehad, vergunning heeft verleend tot het voeren van het praedicaat „Koninklijke", Met enkele eenvoudige woorden heeft de voorzitter van het gezelschap, de heer Van Randwijk, hiervoor-dank gezegd. Deze week zal het spel iedere avond worden opgevoerd. Zaterdag middag vindt de gala-uitvoering plaats die, naar men hoopt, door het Prinselijk Paar zal worden bijge woond. C. J. OVERBEEKE. helemaal tegenliep, trachtte ik zelfs ie forceren. Wat natuurlijk mislukte. Ik eindigde dan ook als vijfde. De Argentijnse kranten hebben de schuld geschoven op de griep, waarvan ik anderhalve week last had. Maar ik geloof daar niet aan. Vaak speel ik zelfs beter als ik griep heb"... De griep had echter vervelende gevolgen. Dr. Euwe liep voor- haofdhoite-ontsteking op, waar door bii voortdurend hoofdpijn had. „Dan kan je mooi hier zes weken rust houden in het Hospi taal". merkte zyn broer onder grote hilariteit op. Wedstrijd barstte los - Na Mar del Plata speelde dr. Luwe iu Buenos Aires. „Het tour nooi daar begon niet", vertelde de schaakmeester, „maar barstte los". De gezichten rondom de ta fel werden vraagtekens. „Ik zal u vertellen waarom: aan\ankclijk zou ik tegen Najdorf een wed strijd van veertien partijen spe len. Doch de Argentijnen zagen liever, dat fR tegen hen zou spe len. Najdorf is tenslotte vreem deling. De wedstrijd met Najdorf zou •mij 7000 Argentijnse pesos op brengen, werd mij verteld, en daarom had ik. mijn vrouw gete legrafeerd naar Argentinië te ko men in plaats van naar 'Curacaq, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Te elfder ure w-erd de wed strijd met Najdorf echter afge last en een zeskamp gehouden, waarvoor ik zeker geen zeven duizend (hoogstens 1000) pesos zou ontvangen, naar de „schaak dictator" (Juerensio, mij mede deelde. Dat ik mijn vrouw had laten overkomen, noemde hij „on- \oorzichtig" „Maar waarom barstte het tour nooi los?" „O, j*a. Dat zal ik u zeggen. De zes-kamp zou 18 April beginnen. Op 20 April was er echter nog steeds niets gebeurd en de „schaakdictator" was nergens te vinden. Toen cie 22ste April aan brak, besloot ik te vertrekken, daar de ontmoeting blijkbaar niet doorging. Op de avond van 25 April werd me echter 'meegedeeld, dat we d& volgende dag moesten beginnen. Was het eenlosbar- sten of niet?" Door deze slechte organisatie, zo vertelde dr. Euwe verder, moest ik in elf dagen tien wed strijden spelen. Wat overigens ook voor de anderen gold. Vervolgens was dr. Euwe met zijn vrouw naar Brazilië gereisd, waar hij in alle belangrijke plaatsen een sé ance hield. „Hoe waren hier de resulta ten?" Niet slecht," antwoordde dr. Euwe. „Seances kan ik namelijk nog spelen, weet u..." In het algemeen was dr. Euwe maar matig tevreden over z'n reis. Argentinië bleek een grote belangstelling voor schaken te hebben. Volgehe dr. Euwe ig Ar gentinië het tweede schaakland, na Rusland. Ongeval in Overschie Het meisje W. M. Lam uit de Julianastraat werd Woensdagmid dag op de Rijksweg-in Overschie bij het oversteken door een auto aan gereden. Met een vermoedelijke schcdelbasisfractuur werd zij in het Kinderziekenhuis aan 'de Gordel- weg opgenomen. Met tros bananen gevallen Op het terrein van Muller, en Co. aan de St. Jobsweg is Woensdag morgen de 48-jarige havenarbeider W. Schippers uit de Halleystraat te Schiedam met een tros bananen van een plank gevallen. Met een gekneusd linkerbeen werd hij opge nomen in het Havenziekenhuis. Óótr 478. Met angstige ogen keken we naar de para chutist. die ons strandplesier met zijn gewaagde sprong kwam bederven. „Waarom is die man niet in het vliegtuig gebleven", dacht ik: „Het toestel mankeert niets, het vliegt gewoon door. Vreemd!" Meer tijd om erover na te denken kreeg ik niet want de man aan het valscherm naderde de zee en viel een tiental meters van het strand in het water. „Oei, mannens,"' gilde Pïukkie Buksjek: „hij verdrinken. Te hulp!" En Daantje en ik storten ons naar voren en zwommen met forse slagen door de woelige golven naar de plaats waar de Jucht-drenkeling spartelde, „Oepla", gilde Plukkie, die toekeek oF het goed ging: .Plukkie geven banaan aan winnaar van zwemwed strijd. Zijn zeer spannend hup dikke Daantje-bup Keteltje!" Wij hoorden Plukkie'a aanmoedigingen niet eens. want we waren al ->ij de drenkeling, kregen hem juist op tjjd te pakken en duwden hem door hetiwater terug naar het Jand. Hijgend sjorden we hem het 1 strand op en keken zeer voldaan toen hij eindelijk op het droge lag. .,'t Is gelukt," zei ik: „We hebben zijn leven gered. Nu kunnen we hem eens nauwkeuriger bekijken. Hij heeft een heleboel water binnengekregen, maar dat gaat er wel uit. Kijk, net een fonteintje! Hm, hij heeft zich een hele tijd niet geschoren en de kleer maker zal ook niet rijk aan hem worden„Ooel", peinsde Plukkie hardop: „Man hebben zelfde kleur voetjes als Plukkie maar niet zo'n lief gezicht O. hij bewegen, hij komen bfj!" De man kreunde even en opende zijn ogen en ik schrok toen ik die ogen zag. want die keken helemaal niet aardig. „Hela," gromde de man: „Wat hebben we nu. Waar ben ik?" Woensdagmiddag omstreeks vier uur namen omwonenden ecu brandlucht waar uit het pand Noorderhavenkade 5. Zfj waar schuwden de brandweer. Dan- er niemand thuis bleek te zijn moest deze dc toegang tot de woning met geweld forceren. In de tus- scokamer troffen de spuitgasten een grote chaos aan van stukge slagen stoeien, dressoirs, schilde rijen enz. Hot rook or bovendien sterk naar petroleum. De brand weer bluste het begin van brand met een kleine hoeveelheid water. Dc bewoner werd 's nachts toen hjj thuis kwam gearresteerd. Het was de 66-jarig© gepensionneerüe F. van C. die opgesloten werd als verdacht van brandstichting. Al leen de wanden van de kamer kregen schade. Aanvaring in de Rijnhaven Woensdagmiddag kivam in io Rijnhaven het motorschip ^.Sophia" (schipper A. Mohr) en de Zandbak Noord Brabant" met elkaar in bot sing. De zandbak werd door een sleepboot gesleept. Door ie sterke stroom werd de achterzijde van de bak gegrepen waardoo. de kop naar stumboord uhweek en de „Sophia" raakte. De ..Sophia" werd vrij ern stig beschadigd. Examens Zeevaartschool Eindexamen 2e jaar van de 2-jarlgre cursus B.S. Voor het diploma B.S. slaagden de heren: J. Abendroth, D. Baars, L. Barendrecht, J. M. Bexterman, J. H. H, R. Breyer, C. van Dam, J, Devi- leo, L. van Eerten, J. v. d. Heul, J. v. d. Hock. W. F. Jiskoot, M, Jon gen, B. Keehnen, A. Koene, A. C. Kooyman, J, Krommenhoek. J. J. H. van de Schaaf. H. J. v. d. Schee, J, L. Scboeman, W, Smiide, M, A. Smit, W. F. Spangenberg, J. Sparrenboom, J. F. Steinmetz, J. Teeuwon, W, G. A. Verwey, R. v. d. Werff, P. H. Wielaard, A Wijngaard. Voor het diploma A. S. slaagden de heren: B. P. Hoefsioot, L. Meuï- stee. K. L. van Ouwerkcrk, A. B. J. van de Sprong, H, Stokla, G. van Vliet. 2 candidaten werden afgewezen. Negentien leden van de Rotter damse beroepsbrandweer bebbcn ernstig getraind om straks aan de Vierdaagse te gaan deelnemen- ,.Zeg hen maar, dat ®r a&n de finish een biand woedt, dan lopen ze als ha zen." Van de RET zullen er 22 deelne mers naar de vierdaagse gaan. Een van hen loopt al voor de dertiende keer mee. Het troepje telt ook ver schillende leden, die reeds het zil veren kruisje (5 keer) dragen. Verplaatsing secretariaat Rott. Gemeenschap Het Algemeen Secretariaat van de Rotterdamse Gemeenschap wordt met ingang van Maandag 21 Juli verplaatst van Westzeedijk 145 naar Mathenesserlaan 408. Het telefoon nummer wordt 35175 (2 lijnen); het gironummer blijft 334143. Deze ver huizing gejdt tevens voor de secre tariaten van: Rotterdams Groen en Bloemen, Comité Nationale Herden kingsdag 1947, Rotterdams Werk comité Vacantie 1947, die onder het zelfde telefoonnummer te bereiken zijn. F.S.V. PRETORIA—S.F.C. Deze zeer belangrijke wedstrijd wordt Zondag 20 Juli 7 uur op het oude Feyenoord-terrein aan de Dordtsestraatweg gespeeld. Bij een gelijk spel is F.S.V. Pretoria 3e klas- ser, wint S.F.C. dan zal een beslis singswedstrijd noodzakelijk zijn. De winnaars van de Rebus-adver tentie van de J. P. Heyestichting te Oost er beek zijn: W. Martins, Leer- sum, een oud-Hollandse kast; mej. Slingerland, Bleskensgraaf, electr. wasmachine; J. J. Stein, Doeiinchem, eigen schrijfbureau; J. v. d. Hoeven, Benthuizen, radiotoestel; C, J. Sy- pheer. Bergen (N.H.), rijwiel; mevr. W. Dirk, Amsterdam, kano; W. Hoo- gestein. Garijp, week-end (Biid.); W. Hardick, Enschede, week-end (O.-ho- tel); T. Koning, Winsum, Eng. ledi kant DONDERDAG 17 JULI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.45 Regerings Voorlichtingsdienst 20.15 Dc Mariniers! 21.00 In memo- riam G&bridI Piemé. 21.30 „De vaart der volken". 22.30 Nieuws, 23.00 Nieuwe Nederlandse muziek, HILVERSUM II: 18.10 „Europa zingt". 20.00 Nieuws. 20.05 Repor tage. 20.15 Radio phtlharmomsch Orkegt. 21.15 „Do Zwaluwen". Ra diospel. 22.10 Pierre PaJla, orgel. 22.30 „In de schijnwerper". 23.00 Nieuws. 23.15 Zone Schaak tournooi en Internationale Achtkampen. VRIJDAG 18 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.30 Frans morgenconcert. 9.30 Zang recital. 10.00 Utrechts Stedelijk Or kest. 10.30 Morgendienst. 11,00 Piano-recital. 11.15 Lied-cyclus. 11.30 Plano-recital. 11.45 Fimüie- berichten. 12.15 Canzonetta-sextet. 13-00 Nieuws. 13.15 Nedetiands Ka merkoor. 13.45 Licht-klassiek con cert. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.00 Celesta-Ensemble. 15.50 Declamatie. 16.20 Het Radio- Koperkwartet. 17.00 Orgelbespe ling. 17.45 Giacon da-Ensemble. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.30 Muziek bij het ontbot. 8.00 Nieuws. 8.18 Opera-programma. 8.50 Voor de huisvrouw, 9-35 Het Trio Pasquier. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „De Regenboog". 10.45 BBC Symphonle Orkest. 11.15 Voor de vrouw. 12.00 Hongaars programma. 12.30 Sportagenda. 12.35 „The Sky- masters". 13.00 Nieuws. 13.15 Vau- deviile-orkest. 14.00 Kookkunst. 14.20 Het Kamerorkest. 15.10 „Ons volk- in z(jn dichters". 15.30 Opera „Martha". 16,00 Beroemde Engelse organisten. 17.00 Marinierskapel. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18-40 Piano-duo. AANGEKOMEN SCHEPEN 16 Jllh Wickenburgh Casablanca Muller Mer- wehaven stukgoed; Mary Londen lijn zaad 2e Kathaven suiker; Cateli Sho- reham R.KX. Merwehaven ledpf; Ne derland Antwerpen Wagenborg Vlaar dingen; Express KingsJynn Muller Park haven stukgoed; Shelly Londen van Sprang Dordrecht graszaad; Democraat Londen. Ntev. Goulriaan Maassluis le dig; Jelo Oslo burger IJéselhaven stuk goed; Lissy Flensburg Sünnes n. Duits land stukgoed. 17 Juli Import Antwerpen Muller Merwena- ven stukgoed; Dundee Adam Hudig Ve der Lekhaven stukgoed; Laredo Vic tory New York gans transport Merwe» haven stukgoed en graan; Hilversum Sfax Vinke Waalhaven fosfaat; Slork Londen V.A.M. Merwehaven stukgoed: Flying Independent New York Vmke Merwehaven stukgoed; Vienna Har wich Hoek van Holland; Arnhem Har wich Hoek van Holland; Oranjepolder Londen Muller Jobskade stukgoed; Ra pid Londen Muller Parkhaven stuk goed; Crelghton Victory New York Niev. Goudriaan Lekhaven stukgoed. VERTROKKEN SCHEPEN 16 Juli Mecklenburg, Harwich; Neptmyus slbt.. Curacao; Sambre, Parijs; Ven Gelder, Wismar-, Fioma. Kopenhagen; Valerian Coast, Antwerpen; Farmsuro. Antwerpen; Stanley Matthews, Hamp ton Roads; Ino. Bristol; Belgicn. Gdynia; Prins Willem IV, Montreal; Haüa, Antwerpen; Union Victory. New York via Antwerpen; Jacob Cats, Nor folk; Nederland. Verteras via Delfzijl: Batavier II, Louden; Vesta. Heislngfors: Ceres, Londen; Sherlngham, Harwich: Empire Parkeston, Harwich; Prague, Harwich. 17 Juli Virgo, Antwerpen. Wind West, matige koelte, kalme zee, heiig. 5CHEEPSBEWECINGEN Algarve 14 te Rouaan; Angeja 14 te West Hartelepool; Amstelveen 15 van Kaapstad n. Port Elisabeth; Anastasia 12 van Bahia n. RMam; Antinous 25 vn New York te R'dam verw. Birmingham 15 van Barltngen naar Goole; Beaso 15 te Boston Ldnc.j Ba tavier n 17 v.m. van R'dam te Lon den: Bredero (neemt afvaart van m.s. Ridderkerk waar) vertrekt 26 Juli van R'dam vla Antwerpen en Genua naar Shanghai. Castoi mb. 14 te Poole; Ceronla 15 te Mirl; Crete 15 van Baltimore naar R'dam; Clio 10 van Antwerpen te Rot terdam verw. Dcni 15 van Drogheda n. Maryport; Delft 17 van Antwerpen, 28 te A'dam verwacht. Eemshotn 15 van Bejle naar Fur. Frejo 15 van Par n. Snodland; F&rm- sum 17 van R'dam te Antwerpen. Glashaven J5 van Odense n. R'dam; Grim 19 ven. Stockholm te R'dam ver wacht. Hydra 17 van West Indlë te A'dam; Henriëtte 15 te FavexBham; Ha da 17 van R'dam te Antwerpen; Hainan van Oost Azië naar R'dam 12 te Port Soe dan. j Koningsdiep 14 te Blytb. Luna (noord) 19 van Bergen te R'dam verwacht Mijdrecht 19 te Port Arthur verw.; Maartje 15 van Skoghall n. Poole; Mar tha 14 te AJacdo; Meteoor 14 te Faer- ker; Mongolia 14 van Port Swettenham D- R'dam; Minor C- Keith 19 van New Orleans te R'dam verw. Nezo 15 te Hemosand. Oranje 15 van Sfngapore n, Batavia. Folydoras pass. 15 Dungeness n. Java. Robert F. Srtockton 26 van Phila delphia te R'dam verw.; Ridderkerk vertrekt 9 Aug. van R'dam via Ant werpen en Genua naar Shanghai. Singkep thuis pass. 14 Gibraltar; Se- rula 17 van Manchester te R'dam verw. Vrede 15 te Moss; Verba 14 te Aal- borg, repareert machine; Vlrgo 17 van R'dam te Antwerpen. Wim 15 te Stockholm; William Tyler 10 van Curacao n. Nederland. V AARWATERDIEPTEN Pannerden—Usselkop 2.35: Usselkop Malb. Haven 2.20; Malb. Haven—Wjjk bij Duurstede 1-70; Wijk bij Duurstede Vreeswijk 1.80IJsselkop—Doesburg 1.00; DoesburgZutphen 2.20; Zutphep —-Deventer 2.30; Deventer—Kater veer 2.20; waterh. by Arnhem 7.11+3;1 Westervoort—Fley 7.78+3; Keulen 11L Vanaf Vrijdag 18 Juli MIMI BOESNACH en vele anderen. (naar het beroemde boek van A. M. de Jong) Weekdagen 2-7-9 Zaterdag 2-5-7-9 Zoitdag 3-5-7-9 Cassa open 10 uur. Toegang 14 jaar. GEVRAAGD: ENIGE BEKWAME Apparatenbouw Noordvest 133, Schiedam. PLAATST EEN KOERIERSTER „DE P L IT 1 M O K A A E" Uitgebreide sortering Hengelsport art. Aqua- riumbenodigdheden Goudvissen Pluimvee- benodigdheden. Alle soorten vee-genees middelen. (ADVIEZEN GRATIS) JOH. DE VRIES, Vee- en PluïmveedeslL Groenelaan 97 A. Te huur bij heer alleen ka mer met gebr. v. keuken, v« dame Ift. 50—60 jr. Br, no. S. 2007 bur, van dit blad. Te koop blank eiken sloep, zonder motor 150.-. Te be vragen: Veringa, Spuihaven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 2