faistsssm «fttdt -uit ww yu2A" STADSNIEUWS Twee brood-NSB-ers stonden voor het Tribunaal Uitslag Zomerprijsvraag Driejaarmetaftrek voor P. Teebamp De beiaard speelt „Rhapsody in blue" Monopole „De onbekende ruiter" 1 W0ÈjlL AGENDA 2e Parool hengel- wedstrijd „Beati" exposeert Lutusca ROTTERDAM L'Ange de la nuit in Arena De witte wals Sleepboot Minerva verongelukt Radio-programma De coloradokever SCHEEPVAART Rijnvaart Zaterdag 26 Juli 1947 De vroegere concierge van net N.S.B.-krinphuis aan de Lange Haven Jan van Kieuwen burg, inaakte nu niet direct een al ta snuggere indruk, toen lui Vrijdag- morgen voor het Tribunaal moest verschijnen-. Zonder meer gaf hij toev dat hij, na als communist in 1940 concierge te rijn geworden van het kringhuis, zich reeds spoe dig had laten inschrijven als lid van .da K.S.B. Na züu sporen als konstabel van de.W.A. verdiend te hebben, was hij conducteur bij de K.E.T. geworden. Van hieruit ging hij over naar de. Land wacht, later Landstorm, waarvoor hij dienst deed in Roermond en Amerong- %nen. Mr. de Bakker, raadsman in de ze zaak wees nog op de moeilijke economische omstandigheden, waarin deze man voor de oorlog verkeerde, toen Nieuwenburg f 12,95 steun kreeg, waarvan .f6.25 huur moest worden betaald. Uitspraak zal het Tribunaal feerst over S dagen doen. Vrijwillig naar de Kriegsmarïne Volgens zijn raadsman zou Cornélis J- M. Bosch, ijzerwerker van heroep. uit angst zich hebben aangemeld bij de Kriegsmarïne. waarvan hij iatcr overging naar de S.S. om na een opleiding te Graz in Pomraeren tegen de Rus sen ie gaan vccJiteö. Verdachte, die zich in 1942 vrij willig voor Duitsland had aange meld. zou aan Italiaanse krijgsge vangen. de z.g. Badogiio-Italianen. op clandestiene wijze eten hebben gegeven. Een Belg had dat ver raden en nit angst voor de gevol gen had Bosch zich bij -de Kriegs- marine gemeld. Tegen de Russen had hij in Pom meren zwaar ..gekampt", het geen Mr. Cos deed opmerken, dat hü ook zijn taal van Germanis men diende te zuiveren. Raadsman in deze zaak. waarin, eveneens op 31 Juli uitspraak wordt gedaan, was rar. Kok, De Schiedamse bakker Aart Ba- rëndregt had ook de bekende school van. N.S-B. en W.A. door lopen-en was in 1942 agent bij de vrijwillige hulppolitie geworden. D/etaak van deze laatste functie tóstond uit Wachtdienst in het •distributielokaal en het station. In 1944'was hij in Schalkhaar bij de potitiécipleïdihg en., hij deed het hier zo góed dat verdachte als opperwachtmeester bij het politie bataljon werd aangesteld. In de uniform van de Grüne Polizei had De door bijzondere omstandighe den niet doorgegane beiaardbespe- ling door Ferd. Timmermans op Za terdag, 19 Juli, zal nu hedenavond 8 uur plaats vinden. Het' volgende 'programma zal dan worden alge- werkt:' L Koekoek-praeludium, M. van den Gheijn 2. a> Lied van Bergen op Zoom, b) Hoe groot en goed, c) "Waer dat men zich al keerd' of wend' S. Twee menuetten,. G- F- Handel a); Het lied: van de boer, J.M. P- Broeder b) Middagslaapje, J. Worp cï De herder. J- Worp 5. Sonatine nr 5 (Allegro-Andante-Rondo) 6- a) Carillon van Duinkerken met varianten. b) Restitutie. Jef Reinhard >c) Moederke alleen, EL Hullebroeck :7. Improvisatie. Ferd.' Timmermans MEDISCHE ZO>t»AGDIENST Van Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondagavond 12 uur zal de medische dienst worden waargenomen door dr W. A. de Ridder, Stadhouders laan 46, tel. 67590; dr "Wt T. P. Nijen- huis, BJC-Iaan 154, teh 69380 en dr - G. D.' Maas, Nieuwe Haven 147, teL 63067. - Geopend Is apotheek Gouka en Co, Groenélaan 147. inleveren bonnen Door detaillisten in te leveren bon nen" voor de week van 27 Juli t.tn. 2 Augustus 1947; Suiker: G-02 alg. (2 rts.); G-12, G-13 Alg.. G-2I suiker, rts.b. E!4 (1 rts.). VersnaperingenG-33 versnap. (0,8 rts); G-36 versnap. rts.b. E-12 (0,4 rts): Af loss. week 29 Juni—5 Juli J47. Brood: H-03/res. (16 rts); H-06, 'H-13 res., H-01, H-lt. H-21 br. (8 rts.); H-02 brood, rts.b. E-2i (4 rts.). Coup. XI25. Melk: G-13, G-I5 melk (12 rts.); G-03. G-05 melk (7 rts.)G-21 melk (5 rts.); G-01 melk (4 rts) rts.b. E-39 (I rts.). Afloss- week 29 Juni— 5 Juli 1947. Waspoeder: Alg. extra .voorschot op basis van inlevering week 29 Juni J—5 Juli '47, Geen inlevering. Tabak (Detaill.) G-31. G-35 tabak (2 rts.); rantsoenbon E-66 (1 rts.). Afloss. week 29 Juni—5 juli 1947. Textiel: Toew, text, goed, Toew. Distéx MD 85 101 tm. 140 VA, VB. VC/VD. VB 605 en B CD E F (5 put): 101 t.'m. 200 VF 605; A B CD VA 705 en A B C D (5 pnt) B 82 1 en iö put. en C 82. Petroleum: Verkoopmijen, Grossiers, Dcfaüüstén: A 33 tin. A36, 817, Bl$, C09 (2 rts.)D 14; F 08, F 17 alg. (1 'rts).; Voor hen waarvoor deze. week ss aangewezen.- mr Brandstoffen. Industriekolen: Nw. coup. B C D E verbf. Geen vervan- gingstoev/ijrüigen. Srgndstaffert: 74 BV, 75 BV (3 rts) WA 707 f t/m 6e per. (1 rts.) W3 707 t t/.m 6e per. ,(5 rts); rts.b. 1 eenh. 1947/1948. hij tot de capitulatie kazerne dienst gedaan. Uit het antwoord op e®n door de heer van Lïüi gestelds vraag bleek het dat Ba ren dregt de vrije keus bad gehad om bü de hulppolitie of R.E.T. te komen. Hij koos het eerste. Uitspraak 31 Juli. Uitspraken Leent ie van Galen, de vrouw die haar maar aanbracht bij Lti- casseu, hoorde zich veroordelen tot twee jaar internering rnet af trek, zodat zij eerst op 2 April 1948 in vrijheid wordt gesteld. De oud-SS-er P. Teekarap kreeg drie jaar met aftrek. Hij verloor evenals de vorige verdachte beide kiesrechten. 24 Mei 194S is zijn tijd ora. Passage Veel is er geschreven over „Rhap sody in Blue", de verfilmde levens loop van George Gershwin, veel er tegen en veel er voor. Bij het aan schouwen ervan, zullen de jazz-min- ded Nederlanders zeker in vervoe ring geraken van de vele songs en de volledig uitgevoerde Rhapsody in Blue, doch of men het op vele plaat sen zoetelijke en vaak langdradige verhaal volledig kan appreciëren, valt te betwijfelen. Het is Gershwin's muziek, die hier overheerst, zoals dit ook het leven van Gershwin zou hebben beheerst en de toeschouwer kan zich dronken danken, en doet het dan ook, aan deze fel dynamische rhytmen van Amerika's meest bekende componist. Dat zijn figuur in de muziek niet die rol inneemt, die men hem in de film heeft toegedacht iti de rijen van grote componisten is door vele mu ziekcritici, ook in ons blad, voldoende uiteengezet Op het toneel kunnen we kijken naar het papierwonder Paperman. die aardige patroontjes voor dames naaikransjes ontwerpt. Ook als buik spreker is hij al even verrassend. Aan de Hoogstraat 'draaft de on bekende ruiter in operettestyi door de gelijknamige film van. Franse .ma kelij, zingt zijn: sprankelend levens lied, zet vrouwenharten in brand en bedrijft op uitgebreide schaal smok kelhandel. Onbekend blijven doet hij voor zijn publiek niet lang en zo zien we de gentleman-smokkelaar, de Spaanse markies de Orteba, reeds spoedig in openlijk conflict met een Franse markies aan gene zijde van de grens, de vader van een zeer lief tallige -jongedame die niet voor een klein geruchtje vervaard is. 2e slaat met lengten de smokkelaarsschonen waarmee onze graaf het tot dusver had moeten stellen. De strijd tussen de Franse gendar men en de smokkelaarsoende van de graaf, eindigt al op een even luchtige wijze als het hele verhaal in elkaar zit en aan het slot zien we dan ook allen broederlijk vereendeent ere- boog vormen ter era van het jonge bruidspaar, de graaf en zijn uitverko rene- Een luchtig niemendalletje, knap verfilmd, dat de toeschouwer ze ker niet warmer maakt dan het al Burgerlijke Stand Geboren: Maria,Johanna."d, van -G. H. van Gerveri en A. F. Sluiters. Dr. Noletstraat 1; Femmetje, d. v. J.HL Rijken en H. J. Bijl. Tuin- laan 70; Christina Anna Maria Claudia, d. van H- Broman en F. W. de Jager. Dr. Noletstraat 1: Gerardus Cornells, z. van J. Th. Lansbergen en J- M. -Vlugman, Polderweg 86. 1 Gehutvcl: C. Gnmdel, 23 jaar en G. de Jonge, 22 jaar; C, Gijsen. 26 jaar en A. C. N. de Rond. 22 jaar; G. C. den Held, 32 jaar en T. W. Jongbloed. 31 jaar: H. van Gulik, 28 jaar en E. C. Busscher, 26 jaar/ Th, Brouns, 20 jaar en E. Klein, 21 jaar; J. S. P. TuUing, 28 jaar en C. Hardon. 23 jaar; Th. J. van Dijk, 25 jaar en C. A. van Gogh, 21 jaar; P; J. van der Werlf. .22 jaar en A. J«.F. van Luijlc. 21 jaar; C. G, J: E. Scheffers, 26 jaar en M. H. F. Schouten. 2-7 jaar; W. van den Assem. 35 jaar en P. M. van Bu ij tenen. 25 jaar; P. H. Kosten, 26 jaar en A. Laur, 26 jaar; G. Gij- bels. 22 jaar en J. C. Kok. 23 jaar; Th. J. van Nieuwkasteele, 38 jaar en C. Witkam, 23 jaar; M. Gille, 24 jaar en M. Noordijk, 23 jaar; F. J. van Pelt, 25 jaar en J. M. Poot, 22 jaar; H. Schot. 23 jaar en C. van linen. 22 jaar; G, Elshout,- 29 jaar en P. Th. Beijer, 23 jaar; A. E. Swiderski. 24 jaar en A.t Kool, 22 jaar; D. van Seventer, 26" jaar en C. M. Bleecke. 26 jaar; A. C. van Puijenbroek* 26 jaar en Th. K. J. Ruijs, 26 jaar; D. F. Zeij. 48 jaar en P. C. C. de Koning, 46 jaar W. Hardon. 26 jaar en C. Vos, 23 jaar; B. Prins. 37 jaar en J. van der Velden, 35 jaar; J. ,W. Spië- rings 25 jaar'en W; J. H. Diesch, 20 jaar; K, van de Wetering, 39 jaar en A. J. van Wassenaar. 34 jaar: Hermanus L.t z. v. H. D. Brökling—van dgr Beek; K. Kerk- str. 6; Nicolaas, z. v. N. Koppe- schaarTintel, Louronstraat 22; Aatrid, d. v. M. van Dijk-—Oostrum, Galileistr, 74; -Josephina F, A,, d. y. G„ VermeerGokke, Ampèrestr, 11; Geertruida J., d. v. J. J. Bijl—IJs- selstein, Nassau laan .75; Teun, z. v. A. Blom— van der Horst, Stations- str. 13; Huberdina, d. v. D. Storm— Bakkes, Nassaulaan 75. OverJeden: A. E. Bras, 7 j., Pa- rall^weg. 138; ,J. O. van Smirren. oud 3 w., Nassaulaan 7g; J. C. van Haas teren, 78 j„ echtg. van L. Kerk laan, Kerkweg 63; J. W. Landsbergen. 82 jaar. wed.^ v. J. Hersbach, Nieuwe Haven 225. Het hooi is binnen! Concert: 2g Juli, Grote kerk, 8 uur: Or gelbespeling door Jacq. P. Bek kers, m.m.v. Mej. A. Siebrecht en Job. van Oosten. Toneel: 26 Juli, Volksgebouw, 8 uur: Kunst en Strijd uit Assen, met „Tct wederdienst bereid". Tentoonstelling: 26 en 27 Juli, Powerhall Gusto, Maasdijk 5, 12IS en 10IS uur: Expositie Gusto-schildërsver. „Beali". Pi 1 ia j; Passage-theater: Da. 1.15. 4, 6.45 en 9.30 uur: Rhapsody in Blue. (Toeg. elke leeft.) Op het toneel Pa perm an. Monopqle: Da. 2, 7 en 9 uur. 2a. 2, 5. 7 en 9 uur. Zo. 3, 5, 7 en 9 uur: De onbekende ruiter. (Toeg. elke leeftijd). Fees t avonden: 26 Juli, R.K. Volksbond, 8 uur: Feestavond personeelsver.. Rott Droogd. My. DISTRIBDTïi-AGENDA Maandag zullen in het distributie bureau, Broersyest 95. van-9—1230 en van 2—5 uur, nieuwe bonkaarten worden uitgereikt aan hen wier achternaam begint met de letters Stef t.m. Vee. Stamkaarten en bonkaarten, waar aan zich de inwisselingsbonnen 707 bevinden meebrengen. Ingevulde aanvraagformulieren voor rijwielbanden kunnen die- dag worden ingeleverd door de letters He t.m J. De Vierdaagse volbracht Gisteravond werd telefonisch doorgegeven -dat de 21 leden van „De Schiedamse Wandelaar" allen de Vierdaagse afstandmars hebben volbracht. Tevens wist de dames-, groep beslag te leggen op de eerste Vierdaagse groepsprjjs. Vanmiddag twee uur vond in „De Karseboom" de ontvangst der deel nemers door bestuur én leden plaats. Naar wij vernemen heeft onze stadgenoot, de heer J. 'C; v. d. Meer van de Broersvest, voor de elfde keer deze gigantische wandeltocht volbracht. Een prachtige 'prestatie voor deze tippelaar, die vele jonge ren tot voorbeeld kan zijn. Wegens de jaarlijkse schoonmaak Zal de boekenuitlening van 28 Juli tot en met 17 Augustus gesloten zijn. De couranten-leeszaal blijft geopend: Maandags-, Dinsdags-, Donderdags-, en Vrijdagsavonds van 7 tot half 9 uur. De prijzen i*oor onze grote ste delijke hengehvedstrjjd In de Schie, die Zondag, S Augustus tvortlt gehouden, zullen niet, zo als reeds eerder werd gemeld, werden geexposeerd bü Foto van Vuur en, daar deze in de loop van volgende week wegens vacant ie is gesloten. Van Dinsdag af zal men de vele prijzen kunnen bewonderen in de etalages van de firma Oor van Leemven, Broersvest 90-92. Predikbeurten Zondag 27 Juli 1947 Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk, 8 uur: Ds. A. C. G. den Har- tog, Rotterdam (.Jeugddienst): 10 uur: Ds. J. G. Jansen; 5 uur: Prof. dr. W. O. van Unnik, de Bilt. Nieuwe kerk, 10 uur: Ds. J. H. Gr olie, Utrecht; 5 uur: Ds. D. Broers. Westerkerk, 9 en 10.30 uur: Ds. A. Hoffman. Vredcs- kerk, 9 en 10.30 uur: Ds. D. Broers (H- Doop). Jeugdkcrk „Irene", Nieuwe Haven 155, 10 uur: B. Mas tenbroek. Jeugdkcrk „Wijkge- bouw", Nieuwe Maasstraat 72: 10 uur: P. C. Eothoff. Nederl. Prot. Bond, kerk: Westvest, 10.30 uur: Ds. H. W. Meihuizen, Den Haag. Geref. Kerk. Oosterkerk, 10 uur v.m.: Ds. S. Wagenaar van Arum: 5 uur n.m.: Ds. G. J. de Leeuw, van Sneek. Plantagekerk, 10 uur v.m.Ds. E. Dijkstra, van Maas sluis, 5 uur n.m.: Ds. S. Wagenaar. Julianakerk. 10'uur v.m.: Ds. H. de Moor, 5 uur: Ds. E. Dijkstra. Kethel, 10 uur v.m.: Ds. G. J. de Leeuw; 5 uur n.m.: Ds. H. de Moor. Zondag collecte voor de vereniging „Ziekenzorg". Chr. Geref. Gem., kerk:' Warande ho?k B.K.Laan, 10 en 5 uur: Leesdienat. Evangel. Luth. Gemeente, Kerk: Lange Nieuwstraat, Ds. C. C. L. Visser Sr., Rotterdam. Oud-Kath. Kerk, kerk Dam, 10 uur: Pastoor Tol. Vrije Evangel. Gem., gebouw: Har monie, Nieuwstraat. 10 uur: J. Se- gaar; Nieuwe Haven: J. Segaar. Oud-Geref. Gem., Geref. Jeugdhuis, -Lange Haven, 10 en 6 iiur: Ds.'W. Rcos. Leger des Heiis, gebouw: Lange Haven, 10 uur: Heiligings- dienst; 6.3Ö en 7.30 uur njn.: Sa menkomst. Ned. Herv.' Evangeli satie, gebouw: Tivoli, Nieuwe Ha ven. 10 en 4 uur: dhr. Middelkoop. Stadsev. „Jeruel", gebouw: Lan ge Kerkstraat 70, 10 uur: Samen komst. DE grote animo die'voor deze prijsvraag bestond bleek wel uit de vele hónderden inzendingen en zoals aangekondigd heeft het lot moeten beslissen. Buiten de bewust aangebrachte. 45 fouten von den vele1 inzenders nog enige onregelmatigheden die door hen als fouten werden beschouwd. Dit betekent niet dat, wanneer een inzen der hierdoor b.v.' 48 fouten had ontdekt, zijn oplossing als onjuist werd beoordeeld. Dergelijke oplossingen werden als goed erkend mits de inzending de bewuste 45 fouten bevatte. Hier volgen de gelukkige prijswinnaars: le prijs 50.C. Hofman, Hoogstraat 76 B, Schiedam. 2e prijs f 25-P. van Son, Nw. Maasstraat 18 B, Schiedam. 3e prijs 10.^- L. van Dijk, Warande 79a„ Schiedam. Troostprijs van 2,50: J. v. Wageningen,- Huymansstr. 46a, A. v. Noortwijk, Lekstraat 17 B; C. Matze, L, Costerstraat 25 b; J. Plooy. Th. Kempisstraat 8 B; Joh. GroènertdaalLex, Rott<?rdamsedijk 240 B; allen te Schiedam; Mevr. M, den Br;cms, Handelstraat 6, Vlaardingen. Een glasprijs, beschikbaar gesteld door de Fa. Pieterman. Rotter- damsedijk 225: B. Stant, Nw. Maastraat 81 a. Mevr. M. C. Eygendaal. Boerhaavelaan 87a. G. Bosman, St. Liduinastraat 76a, allen te -Schie- dam. Een boekenbon van de Fa. Veenemans, G- Vérboonstraat 12: mej. A. Tissingh, v. Ostadelaan 38. Een taart van bakkerij de Geer, BrbersVeld 15: mej. A. Plaay, Th. a Kempisstraat 8. Een doos post papier - van Kantoorboekhandel -Mercurius, L. Haven 7.7: G. Baris, Aleidasiraat 58 Een reis, 4 proviriciëntocht voor 1 persoon, van De Tourist, Rotterd.dijk 201C. Suttorp, Fr. Halsplein* a. Een flesje eau de cologne van De Papaver, K. Dam 3: A. Wijnschat, Huys- xnansstraat 46a. Eén theemuts van de Fa.. Willems Ernsting. Rot- terd.dijk: J. A- Biesheuvel. Vissersstraat 17. Een grote foto 18x24 van de fa. v. Vuuren,-Hoofstraat 106: P. Loendersloot, Singel 199 B. Een dames fauteuiltje van de fa. Schrijver, Broersvest 68: mej. CL Kostense, Lekstraat 43, allen te Scljiedam. Bovenstaande prijswinnaars ontvangen een dezer dagen een schrif telijke mededeling, op welke wijze zij hun prijs kunnen, bekomen. Vrijdagmiddag Is in tegenwoor digheid van enkele genodigden en de schilders in de Powerhall van de Gusto-wert do expositie geopend, die de leden van het schildersge- nootschap „Beati" aldaar vandaag en morgén houden. Een 180-tal werken zijn hier bij eengegaard, de vruchten van het werk dat „Beati" onder de super visie van haar leermeester, de heer H. Spetter, in het afgelopen jaar schiep. In tegenstelling tot vorig jaar, vinden, we nu vanr nagenoeg allen eigen composities, een voor uitgang, die vooral te danken is aan de scholing van de heer Spetter. Opvallend werk konden we op deze expositie nog niet ontdekken, doch wel geven enige van de* deel nemende schilders, allen werkers van de Gustó-werf, blijk een goed oog voor compositie te hebben. Zo zien we dan ook zeer aardige stille vens, waarbij H. Donselaar met het „Stilleven met tinnen bord" opvalt. L. de Ruiter laat met zijn „Botters" en „Vrachtboot in zware zee" zien, dat hij als schilder vnn de zee het beste is. Het Kinderkopje van W; v. Krug- ten kon technisch wellicht iets vol maakter, doch houdt beloften in voor de toekomst. De leermeester, de heer Spetter, heeft in een klein zaaltje een deel van zijn. oeuvre, waaronder ook Schiedams werk tentoongesteld. De expositie is vandaig van 12~ IC en morgen van .1018 uur ge opend. Men kan dan zelf zien en beoordelen. Als een goede vijftig jaar geleden een bekend schlager-componist een aardig- mopje schreef en aan de man bracht, kon.hij er bijna zeker van zijn, dat de vrucht van zijn in spiratie .en transpiratie eenvoudig gegapt werd door gewetenloze lie den die ei? geen been in zagen het Medje op clandestiene drukkerijen te verveelvuidigen en ver onder de winkelprijs te verkopen. Vanzelf sprekend werd de componist daar geen cent wijzer van. Tenslotte maakte de muziek-auteurswet een einde aan. deze wantoestand. De nieuwe Engelse film in •Lukór, „I'll be your sweetheart", met Mar garet Lockwood en Vic Oliver, is aangekondigd als show-film, maar behandelt'in wezèn niet anders dan bovengenoemd onderwerp. Schrik niet lezer-met-zomer-in-'t hoofd! De regisseur, Val Guest, heeft het thema niet te zwaarwich tig aangepakt. Om de musical-shows, die in het -Londen van omstreeks 1900 duizen den enthousiaste bewonderaars trokken, kunt U hu zachtjes grin niken evenals om de „rare pakjes'V die toen mode waren. „I'll be your sweetheart" is de titel van een der vele songs waaraan de film bijna overrijk is. Heerlijk, die tiid, toen half Lon den zich nog druk kon maken over de strfjd (dikwijls uitlopend op he vige. lmokpartijen), tussen compo nisten èh „Nadrukkers", zodls men de oneerlijke luidjes als' boven staand, toenmaals placht te noe men. Overigenb heeft de film niet veel bijzondere kwaliteiten. Mogen com ponisten en musici zich nog' eens laven aan de klinkende overwin ning door hun voorgangers met zo veel élan bevochten! „BOEFJE" IN DE SCHOUWBURG Annie van Ees zal van 1 Augus tus af in de Rotterdamseschouw burg 10 gastvóorstellingen geven van haar bekende creatie „Boefje" in Brusse's specifiek Rotterdamse stuk. „De witte wals", een Franse film van de regisseur Jcan Stelll, is van de dramatische soort; niet groots van allure,maar belangwekkend genoeg oni in de herinnering te blij ven, boeiend door het knappe spel der acteurs en actrices (Lise Dela- mare, Julien Bertheau). Ook in „De witte wals" treedt de liefde ^t.'erk op. de voorgrond. Daar ls de liefde van het jonge dokteresje voor haar be roep en haar vriend, de componist. En er is de liefde van de componist, voör zijn muziek; maar bovenal voor haar. Dan komt de grote ge negenheid van een ander, schatrijk, maar ernstig tuberculeus meisje voor de componist. Zij herkent de musicus, als mede-lecrllng van het conservatorium, in een pension 'in de bergen. Als de jonge man hoort dat zij nog slechts "enkele weken heeft te leven, geeft hfj voor, ook van haar te houden. Hij wil haar il lusies niet verstoren en draagt zelfs zijn meesterwerk, „De witte wals", aan haar op. Zijn eigeniyke verloof de, die hem in de bergen komt op zoeken, begrijpt als arts zijn han delwijze en helpt hem bij zun „co- médie d'amour", die eindigt met de dood van het zieke meisje. (Ij inzonden Mededeling), Bemanning behouden aan wal gebracht By dikke mist is Vrijdagavond Iaat dè sleepboot „Minerve" uit Rotterdam met een baggerbak van 500 ton op sleeptouw, ongeveer 3 mijl ten Z.O. van Rosslare (aan de Z.Ö.-punt van Ierland) opeen blinde klip gelopen. In antwoord op de noQdseinen zijn de reddingsboot van Rosslare, de motor-trawler „Patrot" uit Rosslare en een klein vissers vaartuig uit St. Helens ter assis tentie uitgevaren. De mist was zo dicht dat de vaartuigen de grootste moeite hadden het in nood verke rende schip te vinden. Geleid door- de sirene van de.„Minerva" vonden- zy ten slotte de sleepboot, die mid scheeps was lekgestoten, terwijl de schroef was beschadigd. De baggerbak, eigendom van de N. V. Bagger Mij. Hardinxveld, kon behouden naar de haven van Ros slare worden gesleept,. De reddings boot bleef by de „Minerva". Door het opkomend getij stootte de sleep boot zo zwaar op de rotsen, dat en kele kielplaten bezweken. Het water kwam bijna gelijk met het dek te staan. Da kapitein van de „Miner va" Adrianus de Jong uit Rotter dam, gaf bevel het schip te verla ten.' De gehele bemanning is door de reddingsboot naar Rosslare ge bracht, De kapitein was.de laatste die zijn schip, waarop hij 18 jaar heeft gevaren, verliet. Hij streek persoonlijk de Nederlandse drie kleur, die hij bij zich stak. Van de bemanning worden nog de volgende namen gegeven. Adrianus Schnitzer, machinist, en Gerrit Schilper, bei den uit Rotterdam, Marinus Nobel en R. Sheldson. Volgens een der opvarenden was er in het gefieel geen zicht toen de „Minerva" op de rotsen liep, de machines raakten van hun plaats. Met nian en macht moest gepompt worden tot de nood signalen hulp brachten. De sleepboot was gehuurd in vér- band met baggerwerkzaamheden 'in de haven van Rosslare. Het werk was pas drie dagen geleden begon nen en bestond uit het slepen van bakken met zand uit de haven naar zee. Men vreest, dat de „Minerva" geheel als verloren moet worden be schouwd, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat men, als het weer goed blijft, een poging tot berging zal doen. De practische Amerikaanse reis tas waterproof, met trekslui- ting, lederen bengels» en met leer versterkte hoeken. a Grobi formaat i A t/O ■MATHëNESSERLAAN (DUKZICHT) «laar De bankrover Bonzo G. Gap verliet het huisje waar bij ons opgesloten had en stapte zijn vrijhei^ tegemoet, ,'.Oh," zei Daantje: „Nu is hij verdwenen met al dat gestolen geld, Dat is jouw schuld. Plukkie, Waarom ben je teruggekomen, je had de politie moe ten waarschuwen. En...... h. dat touw bij jou zit los, schiet op je kunt ons bevrijden/' „Nee," zei Plukkie koppfg: „Ikke niet doen. Plukkie hebben Katrienije ontmoet en zijn bierheen gevlucht. Zitten Jiever. achter touw van boef, voelen mij "veiliger. Buitenzijn Ka- trientje met scherpe nagels en schreeuwmond," Daan- tje werd woedend en dreigde met vreselijke straffen, maar wat Plukkie eenmaal in.„zijn zwarte hoofd had was er moeilijk uit. te krijgen „Stil maar, Daan," suste ik; „Ik geloof dat Plukkie gelijk hefeft en hij zal het touw wel uit zichzelf los- laten. Als Katrientje in de 'buurt is. kunnen we nog plezier beleven want zij'werkt kordater dan de beste politle-agent. Als mijn oren me niet bedriegen klinken er buiten geluiden die er op wijzen dat er iemand een onverwachtte ontmoeting heeft en......" Mijn verdere overpeinzing werd gestoord door een vreselijk kabaal. Bonzo G. Gap kwam weer binnen, maar niet langs de weg die mén. daarvoor gewoonlijk volgt,- Hij sprong dwars door de houten muur en deed wanhopige po gingen om de persoon die «zich als eert rat aan zijn schouder klemde af te schudden, Maar het lukte niet want wat Katrientje vast had liet zi: niet zo gauw Iosl ZATERDAG 26 JULI - Avondprogramma HILVERSUM I; 19.00 Nieuwa. 19.20 Kareol Septet. 20.00 Nieuws. 20.12 De gewone man zegt er 't ziin,e van, 20.20 Wie weet hoe deze plaat heet? 20.30 Lichtbaken,-21.00 Negen heit de klok. 22.00 en morgen is het Zondag. 22-55 Vaders Dagboek.-23.00 Nieuws. 23.15 Con cert in het Kurhaus. HILVERSUM II: 19,00 Karei van Leeuwen, cello. 20.00 Nieuws. 20.15 En -nu oké. 21.30 Veel gevraagde zahgplaten. 22.00 Hoorspel „De El- lendigen". 22.25 Dansorkest „The Ramblers". 23.00 Nieuwa. 23.25 Gram.muziek. t ZONDAG 27 JULI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 8.30 Hoogmis. 10.00 Kerkdienst, 11.30 Gewijde muziek. 12.15 „In 't Boeckhuys". 12.30 Vaudeville-ork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 „Welk boek? Een goed boek!" 13.20 Vaudevihe-ork. 14.00 Toon kunstkoor. 14,30 Kath. Volkspartij. 14.40 Toonkunstkoor. 17.00 Kerk dienst. 18.30- Strijdkrachten. 19,30 Nieuws. 19.45 Sportreportagea. 20.15 „De Zilvervloot". 21.15 Moord in de pauze" (I) Luisterspel. 22.25 „Vaders dagboek". 22.30 Nieuws. 22.50 Mozart-programma. HILVERSUM II: 8.00 Niteuws. 8.30 Voor de tuin. .9.15 Aan de start 10.00 Geestelijk leven. 10.15 Polen. 10.45 In de tuin der poëzie. 11.15 Parade der Verenigde Volken. 12.40 Amsterdams Knapenkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest Gregor Serban. 13.50 De Spoorwegen spre ken.' 14.30 Het Residentie Orkest. 16.30 Reportagedienst. 18.00 Nieuws en Sportuitslagen. 18.15 ISport. 18.30 Vrijzinnig Protestantis me". 19.00 Kerkdienst. 20.00 NwS, 20.15 „Waïtztime". 20.45 „De blauwe smaragd". Hoorspel. 21.10 „Nituurdecors 22.00 Radio Philh. Orkest. 23.00 Nieuws. MAANDAG 28 JULI Ochtend-:cn middagprogramma HILVERSUM I: -7.00 - Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 9.30 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst 11.15 Van oude en nieuwe schrij vers. 12.00 Amati-Trio. 12.30 Or gelbespeling. 13.00 Nieuws. 13.15 Continental Quintet. 14.00 Voor ionge moeders. 14.35 Celloconcert. 15.15 Franse Orkestwerken. 16.45 Kamermuziek-programma. 17.30 Sportuitslagen, 17.45* Het Rijk over zee. 18.00 Zangrecital. 18.30. Strijd krachten, HILVERSUM XI: 7.00 Nieuws. 7.30 Frans- ochtendconcert. S.00 Nieuws. 9,00 Kamermuziek. 9.35 Workèn van' Rachmaninoff. 10.00 Morgenwijding. 12;00- Vaudeville orkest. 13.00 Nieuws. 13,15 Voor het platteland. 14.05 Sonate'. 14.30 Voor de vrouw. 14.45 ..Paljas", ope ra. 16.30 Muzikale causerie. 17.00 Wat doen we in de vacantlc-?„Ath- 'letiek!" 17.30 Licht órkest'-concert. 18.00 Nieuws. 18.15 Malanöo. 18.45 Met man en macht. Men zal zich herinneren, dat Engeland, beducht voor "élo colo radokever, dit voorjaar ver scherpte voorschriften, heeft uit gevaardigd voor de invoer Van tuinbouwproducten, welke cr op gericht zijn de verspreiding van het schdriolijke gedierte tegen tc g'jan. Deze voorschrifien hebben ook. betrekking op Neeicrnlnd, waarmede ons land. naar Neder landse opvatting ten onrechte, op ééri lijn is geplaatst -met an dere Weat-F-^ropese .landen, waar de bestrijding - van de ke ver. die „vreet san oogst cn de viezen", minder intensief wordt gevoerd. l-Iet wordt dan ook van groot belang geacht, dat Engeland, op uitnodiging van Nederlandse zij de, bereid is poolshoogte le ko men nemen omtrent 'd© stand van de c&l oradokeverbesf rij ding in ons land. Dr. (Viikins, direc teur van de afdeling tuinbouw van het Engelse Ministerie van Landbouw, en dr. Gianngham, directour van het Plant Patho logy Laboratorium, zullen in de laatste week van Juli een be zoek aan Nederland brengen ter bestudering van de maatregelen ter bestrijding van de colorado kever. Aangekomen schepen 25 JuJ1 Export, Londen Muller Jobskade. stukgoed; Weltevreden VII. Londen Wagenborg Maassluis, ledig; EemdiJk. New York H.A.L. Haashaven, stuk goed Katarlna Petersen, palingkotter Koldlng naar Oud-Bcyerland; La Pat- Uce, Pointe Neire Worms Merwehaven, hout; .John N. Maffltt. Kopenhagen Hudig Veder, bunkeren Pernis: James A. Wetmore, Baltimore Buys Waalha ven. kolen; Aalsdljk. New York H.A.L. Lekhaven, stukgoed; Fiducia, Boston Boston Line Wagenborg Maas sluis. ledig; Mlra, Bostou Mublo Maas sluis. ledig; Traquair, Lo.iden Burger ÏJselkade stukgoed; Kielulep, Kings- lynn Wagenborg Parkkade, stukgoed. 26 Juli Bika, Antwerpen belegger Bolscher R'dam; Walenburgh, Hamburg Muller Merwehaven. stukgoed; Danae, A'dam Hudlg Veder Lekhaven, stukgoed; Pa- namolga, Philadelphia Erh. Dekkers Waalhaven, kolen; Kina. Shanghai Cornelder Lekhaven, stukgoed; Su- netta. Laspiedras -Van Omroeren Per- nis, olie: Hebble, Goole Hudig Pieters Lekhaven, stukgoed; Antwerp, Harwich Hoek van Hollaend; Arnhem, Harwich Hoek van Holland: Sheringham, Har wich Hudig 'Pieters Lekhaven, stuk goed; Orion, Ipswich Furness Merwe haven, ledig. San Veronica, Curacao; Mecklen burg, Harwich; Shelley, Londen; ïvalo. Helslngfors; Westerdam. New York; Zorro, Heilstngfora; Moshlll, Martini que Empire Cato. Boulogne; Roelf, Bilbao; Bomma, Oslo; Wilhelmlna, Londciu Ringdove. Londen; Vienna, Harwich; Pragv?, Harwich; Lissi. Rendsburg;' Biiekiow, Leith. 28 JUli Samuel Blatchford. Hampton Roads; Goote. Wismar; Eemshorn, Odense; Northdown. Dublin; Ceres. Londen. Wind West, flauwe koelte, kalme zee, helïg. S CHEEPS BE WE GINGEN Axeldijk. 28 van Houston te Lon den verwacht; Admiraal de Ruyter, 22 te Garston; Anttnous, vertrekt 30 van Bremen naar R'dam. Borneo, 24 te Rochester; Blommers- dijk, 26 van R'dam naar Norfolk; Bienville, IS van New York naar Ant werpen en R'dam; Bintang, 22 van Singapore naar R'dam; Brest, 21 van. Curasao naar R'dam; Brem, 26 van Fowey te R'dam verwacht, Colytto. 23 te .Casablanca, bestemd naar R'dam; Concordia, 29 van Oslo te R'dam verwacht; Crete, 29 van Balti more te R'dam verwacht. Dageici, 4 Aug, van Aruba te R'dam verwacht; Defiance. 2 Aug. van Hous ton te R'dam verwacht.' Edward L. Grant, 26 van Baltimore te R'dam verwacht. Gord tas,; 21 te NewOrleans. Hercules, pass. 25 Dungeness naar Piraeus; Hainan, 23 van Marseille naar R'dam; Henry Barnard, 23'van Hamp ton Roads haar R'dam; Hémland, van Rangoon naar R'dam 25 te Antwerpen. Johan de Witt, 25 van Port Said naar A'dam. Kaap Ffllga, 25 van Rouaan naar R'dam- Mihdbro, van Calcutta naar R'dam, 21 te Genua; Malacca, van Shanghai naar R'dam, 22 te Manilla; Madaket, 24 te Hampton Roads, bestemd naar R'dam; Megara, 27 van 'Purfleet te R'dam verwacht1. Oud Beyerland, pass, 24 Vllssingen naar zee, Fapendrecht, 26 van. Batoem te Avon- mouth; Prins Maurits, 23 van Toronto naar R'dam; Petros, Nomtkos, pass. 24 Lizard naar R'dam'; Font l'Eveque, 23 van Victoria B.C. naar R'dam: Peter- to'wn. 26 van Londen te Rdam ver wacht. - Rip Parana. 27 van Buenos Ayres te R'dam verwacht. Triton. 24 te Oslo. Vesta. 23 van R'dam te Helsinki. Waterman, 28 van Oslo w te R'dara verwacht, Zijpe. 23 van Londen naar Middles- bro; Zuyderburgh, 26 van Gdynia te Delfzijl; Zeeland, 23 van R'dam te Portsmouth; Zijpenberg, 1 Aug, van Cuba.te R'dam verwacht. 2 Lobith, gepasseerd 24 Juli .itroomaf- waarts: Natua, Express 37, Johanna, Poul, Ernst, Seam I, Atlas 9. Agnard, Obi, Michelangelo,. Res. Nova; Turbi. Mariai- Gelderland 15, Johanna. Centrost 4,- Middelburg. Riederalp» Bougie. K'vaart 2, NasSaovia, Hollan- dta. Harmonic 6. Alpina 4, alle R'dam;_ Csmpina 3, Dordt; Johanna-Wilhelm.. Zwolle; Kontinent, Harlingen; Maria Hendrika. Vierverlqten; Neptun 9. Dordt; Theodora, Den Oever.Codara 69. Roermond; Irlazfna, Delft; St. Joseph. Vierverlaten; Ejo, IJsselmónde: Ener gie 5, Arnhem: Jodi. Milllngen; Brevo, Vierverlaten: Samfra 102. Vllssingen; Nechar, Muiden; Elise, Lobith; C.S.M. 6, Lobith; Damco 112, Arnhem; Spes, Damco 31, Glvet, 'IJsland. Sprval, Leon- tine, Isabella,- Rcuget, Jacqes Storck, Nautilus 13, Agona, alle België; Shellij. Londen. Ixjbith. gepasseerd 24 Juli stroomop waarts: Loaril, Joseph, beide Duitsland; Valuas, Maria, Richard .'3, God met ans I, Theodoor, Aleida, St. Maria 2, alle Straatsburg; Albania, Rheinuhion 3, Neustrla,. Batavia, Mar kwart, Deo- Juvnte. Kareol, St. Rosa, Donauland, Fraternlte 10, Zurich, Bercslna, Hernia, Ascona, Arolla, C.F.R. .515, Cod am 80, Macedonia, Brunswijk, Witkdlenst, alle .Basel; Pax, Colibri. Deo Juvante. Toe- car. Afax, Puceinl, Nooit Volmaakt, Lukkiena, Andelsche Maas. Quo Vadis, K. Vaart, 13. K. Vaart I. K. Vaart 3. Jacqueline 3. Peter Pan, Pius X, Ave Maria. Johanna. St. Maria, Dirkje Ger- dina. Hean, Nceltje Cliristina, Quder- trouw. God met ons I.' Japico. Lina, Frcdjo. Willem Fredertk. Thema. Corn. Prins. Helnrlch. Mourice. Aduatique, St. Theresia MaHe Jose. Cosmopolict, Papin. CT. 29. Constance. Pefra. St. John, God met ons, alle Duitsland;

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 2