Scherens werd voor de zevende maal wereldkampioen Sensatie in Hilversum Derksen onttroond, van Vliet verslagen Sportsplinters Wereldprestatie van Frits de Ruyter heöen Onsportief Frans publiek Akkersdijk slaat Wilton en Rinkel Slijkhuis deed mislukte aanval op eigen record Emmen blijft eerste klasser Engelse rijders superieur in Moto Cross des Nations Maandag 28 Juli 1947 3 (Van onze speciale verslaggever) De Nederlandse driekleur werd Zondag niet aan de eremast in het gloeiend hete stadion Pare des Princes te Parijs, waar momenteel wordt gestreden om de hoogste eer in de wielerwereld, gehesen. Dit betekent dus geen verlenging van de wereldtitel sprint voor Derk sen, geen herhaling van de prestatie van v. Vliet uit 1938 en ook niet het in vervulling gaan van de liefste wens van Bijster in de categorie der amateurs. Neen. het ging helemaal anders, heel andera dan menigeen had gedacht, anders dan ook de insiders en ook de renners het hadden verwacht. De Belg Scherens 37 jaar oud liep Zondagavond snik kend over het middenveld, Niet van geluk omdat hij op zijn „oude" dag, voor de 7e maal, nog eens de wereldtitel op zijn naam heeft gebracht, iets wat hij nooit gedroomd had, maar de kleine „Poeske" met zjjn gore ge zichtje en zijn stekelige blonde haren ondervond ondanks dit hetiglijke cn zeldzame feit, dat oen rennersleven hard kan zijn en het publiek mee dogenloos. Een hoon- en fluitconcert van het Franse publiek was zijn volkslied, van rotte pruimen en andere projectielen waren zijn lauwer krans en zijn regenboogtrui, en dit alles omdat Scherens 200 vermetel was geweest om hun landgenoot en favoriet Gerardin volkomen volgens dc regels der sprintkunst in de finale te slaan. De Belg verdween Stille tjes tussen de journalisten door, zonder ererondje en zonder dat zrjn vlag in top ging. Maar de kleine Belg had zich dan toch maar weer eens de grote technicus getoond, de oude rot, die het zo moeilijke en subtiele vak van sprinter verstaat ais wellicht geen ander. uit als bij Derksen: „een zwieper". Met gering verschil won hij. Sche rens protesteerde. Lang werd er gedelibereerd en tenslotte werd 't protest toegeewzen Gerardin weigerde evenwel over te rijden, bleef mokkend aan de kant zitten en het publiek - volkomen op zijn hand maakte een gewel dig kabaai. Eindelijk dan werd de 3e rit overgereden, nadat de Frans man gedreigd werd met dïsqualifï- eatle en Scherens sloeg de Frans man op de laatste meters. Nog gro ter spektakel was het gevolg, Ge rardin was zelfs zo brutaal om op zijn beurt te protesteren, maar hier op ging de jury toch niet in. Bij amateurs sportiever Bij de amateurs was het heel wat sportiever toegegaan. Onze landge noot Bijster plaatste zich tamelijk gemakkelijk in de finale, tezamen met de Brit Harris en de Deen Schandorf en de Fransman Sense- Ver, die de Belg. kampioen Fauwels uitschakelde. Bijster won vervol gens van Sensever er Harris elimi neerde Schandorf, zodat onze land genoot met de Brit om de titel moest strijden. Een aarzeling in de le rit'kostte Bijster reeds de halve titel en ook. in de 2e rit toonde Harris zich ster ker. Derksen kon het in de strijd om de 3e en 4e plaats ook niet bolwer ken tegen zijn rivaal in de finale Zaterdagmiddag had een andere renner minstens een. even groot verdriet Ergens in het grote sta dion zat machteloos op de grond met zijn knieën onder zijn kin, onze landgenoot A. van Vliet, de hoop van Nederland in deze wereld kampioenschappen. De grote van Vliet zat daar hulpeloos verpletterd, en afwezig het hoofd schuddend. Het was nog niet eens tot hem doorgedrongen wat of er precies gebeurd was, maar de Woerdenaar was even.als verleden jaar in Zu rich vroegtijdig uitgeschakeld. Ja, zelfs nog vroeger. Verleden jaar bereikte hij nog tenminste de demi- finale, maar mi was het in de kwart finale a] mis. Dezelfde Gerardin, die ook Zon dag het stadion op stelten zou zet ten had vanmiddag een kleine re volutie ontketend. In twee ritten reed hjj er van Vliet n.b. vierkant uit en Zondag deed hy het ook met Derksen in "de halve finale. Van Vliet reed anders toch wel raak met de ook reeds 34-jarlge Fransman. Ja, juist, hier raken tv(j liet kardinale punt. Deze kampioen schappen hebben opnieuw bewezen dat van Vliet niet de juiste menta liteit kan opbrengen om voor een wereldtitel te strijden. Niet omdat hij er de lichamelijke capaciteit voor mist, maar wel omdat z(jn mo reel er niet tegen opgewassen is. ,,En van zenuwen had ik niet eens zoveel last", zei Arie nadat het dra ma zich voltrokken had. Neen hij merkte het niet zo, dat hfl er de „bibber" van had, zoals Schuite zich bij deze gelegenheid over Derk sen uitliet, maar de zenuwen kro-, pen van Vliet in de benen en het ging niet, zij waren als lood,, het was een vaste massa, waar geen beweging in te krijgen was. Dit be wees wel het feit dat hg niet met een banddikte werd verslagen, of met een wiellengte. Hij werd een voudig door de Fransman van de baan „geveegd". ,.ïk zat als een dood element op mijn, fiets", zegt Arie mistroostig. „Verschrikkelijk, anders kost het mij Wets en nu ging het gewoon weg niet". Het vonnis geveld a In de le rit vertrok van Vliet op .e°p. 8'rtg de 200 meter lijn naar boven om Gerardin. op te vangen, maar deze schoot plotseling ais een pyi uit de boog achter hem r.aar beneden. Van Vliet wilde dit op zijn beurt bij het uitkomen va* de tweede bocht doen, maar Gerardin sloot de opening af en van Vliet moest buitenom komen. Dit was hem fataal. Hij had een misreke ning gemaakt, welke zijn mot cel verpletterde. Zonder tegenstand te kunnen bieden moest nrj Gerardin laten winnen. Maar och, de 2e rit zou hij im mers zeker winnen! Daar gingen zy weer. Gerardin voorop en toen de bel voor de laatste ronde luidde, verhoogde de Fransman reeds het tempo, maar van Vliet bleef achter. Gerardin zag het en zette in volle vaart door. „Een sprint van 400 meter! hoe is het mogelijk", zei Arie na afloop, „juist iets voor mij". Hij kon zijn tegenstander evemvel niet meer bereiken en. de Fransman ging onder daverend gejuich van. zijn landgenoten door dc finish. Met Derksen boterde het intussen qolc niet al tc best. Htf moest in de kwart finale in de baan komen te gen cle Italiaan Bergomi en het werd een regelmatige rit, waarbfcj de wereldkampioen tot aller ver rassing evenwel op het laatste rechte eind snelheid te kort kwam. In de 2o rit lette hij beter op. Derk sen vertrok voorop, Bergomi kwam in de laatste bocht over hem heen, maar onze landgenoot won buiten- omkomend. Hierna zag Ixij van Vliet uitge schakeld worden en het dreigde ook hem te deprimeren. Uiterst nerveus kwam hij voor de beslissende rit aan de start. „Duimen jullie voor my", zei hij somber. Maar zie, hij won gemak kelijk dit keer cn had blijkbaar zijn zelfvertrouwen hervonden. Toch uitgeschakeld Zondag moest Derksen het in de halve finale eveneens tegen Gerar din opnemen. Hij-was ogenschijnlijk kalmer dan Zaterdag. Het vlotte evenwel niet, vier maal moest op nieuw worden gestart in de le manche en de renners kropen over de baan. Gerardin presteerde het zelfs een keer achteruit te rffden. In de voorlaatste bocht was de Fransman plotseling weg en Derk sen raakte enige meters achter, welke hij even wei weer inliep en on geveer gelijktijdig gingen beiden ever de eindstreep. De foto wees eerst later uit, dat Gerardin had gewonnen. In de 2e rit wilde Derksen Gerar din opvangen, maar snel schoot deze achter hem naar beneden en voor hem weer naar boven, onze landgenoot zodoende een zwieper gevend. Deze protesteerde evenwel niet maar was een geslagen man. In de andere kwart-finale toonde Scherens zich sterker dan Senftle- ben en hierna kregen wij de finale tussen Scherens en Gerardin. welke allesbehalve een luisterrijk slot werd. De le rit won de Belg: alsof hy een straalmotor achter op zyn flets had hangen, maar ïn de 2e rit haal- van verleden jaar, de Fransman Senftleben, en moest zich met de 4e plaats tevreden stellen. Bij de amateurs werd Sensever 3e en Schandorf 4e. Onze amateur Bontekoe verloor zijn serie tegen dc Italiaan Ghella en won de herkan sing van de Ier Lyons. Hijselec- doorn, eveneens amateur won zijn serie van Tramutolo (Uruguay) maar verloor vervolgens van de Belg Pauwels. Bij de profs werd Remkes 3e in zijn serie achter Gerardin en Gosse- lin en verloor in de herkansing van Looveren. In de 2e serie der stayerswedstrijd over 100 km. eindigde de Hagenaar Maten a als 4e met ruim 3 ronden achterstand op Frosio (Italië). Door een 30 overwinning op Merwede is RZC Vrijdagavond kam pioen geworden van de eerste klas se waterpolo-competitie aid. A. Aanvankelijk ging het spel gelijk op, doch in de tweede helft was RZC overwegend sterker. De doel punten werden gemaakt door Nie zen (2) en Van Drie! (1), RZC moet nu een beslissingswedstrijd spelen tegen kampioen van afd. B (HVCB) om ta kunnen promoveren naar de hoofdklasse. in de Vrijdagavond gehouden jaarlijkse algerooc vergadering van de R.V. en A.V. Feyenoord is op voorstel van het bestuur de heer L- van Zandvliet vanwege zijn vele grote verdiensten jegens de vereni ging bij acclamatie tot erevoorzitter benoemd. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, de heer C. J. R. K.io- boom medegedeeld, dat Curasao een regelmatig contact wenst met het moederland, en dat het in de bedoe ling ligt op gezette tijden Curasao in Nederland te ontvangen, en het eerste elftal van Feyenoord KUNSTMEST (Ingezonden Mededeling), Postduivenwedstrijd TBC-hulp Ongeveer zestigduizend post duiven klapwiekten gisteren over het Yenloso stationsgebouw en verspreidden zich naar alle wind streken. Deze wedstrijd vlucht die om kwart voor tien bij noordoos ten wind en goed, zonnig weer be gon, houdt verband met de her vatting van de traditionele wclda- digbeidsviuchtcn ten behoeve van bet Bussumse kindersanatorium van de stïchtng Zonnestraal De grote prijs van deze wedstrijd! die wordt georganiseerd door de Gooi- en Eemlandse postduiven verenigingen, is de zilveren zon nestraalbaker". TUINKALENDER MAANDAG 28 JULI. - Ben der ouderwetse kamerplanten, die vroe ger in vele woningen werden aange troffen, is de Farjugium of Olie- blad. Deze plant is uit China afkom stig en heen grote, donkergroene bladeren met gele, olie-achtige vlek ken. Vandaar haar naam „olieblad". Het is een fraaie, sterke bladplant, die in iedere kamer wei op de ven sterbank kan worde/, gehouden. In de zomer verlangt ze veel water en nu en dan wat mest. Ze kan zich tot een vrije zware plant ontwikke len. In het volle lickt wordt de kleur der bladeren het mooist. De ver- --j'i en! meerdering van de Farfugium kan dan een trip naar di( overdose ge-j in het voorjaar door splitsing der biedsdee! te doen xuaken. worteldelen geschieden. S. L. Een speler, die tot nu toe op het tweede plan van ons tenuiswereldje gespeeld heeft, in de eerste klasse competitie, de 23-jarige W. Akkers- dijk van Rhyoauwen, heeft te Hilser- sum ronde na ronde gewonnen en tot zijn slachtoffers behoren twee Davis Cup spelers: Wilton eerst. Rinkel daarna: Een prestatie zoals we in de laatste jaren niet meer gewoon zijn. Toch zou het, ondanks dit grote succes, verkeerd zijn, ia Akkersdijk maar direct een. gelijkwaardige van deze Davis Cup spelers of van Van Swol (die helaas alleen in het dubbelspel uitkwam) te zien. Akkersdijk is een speler met goede kwaliteiten ,met een prachtige forehand, met nuttige af wisseling, doch hij beeft niet getrof fen door brillant spel, noch door bij zondere dingen. Hij is in de eerste plaats een speler met goede controle, gelukkig ook met vaart, doch de vol ley is voor hem nog een weinig in 't geding gebracht wapen. In de eind strijd trof hij een Rinkel, die zich niet voor 100% aan zijn aanval geven kon en dit heeft stellig bijgedragen tot zijn overwinning. Echter mogen zijn prestaties in de vorige ronden er zijn en men kan nu reeds zeggen dat hij voor België—Nederland een goe de kans maakt. Een tweede verrassing was het goede spel van een ander jong spe ler, van Dehnert, die twee geplaatste spelers sloeg zonder set-verlies, "nb Taminiau en Wiegers. Daarna had Akkersdijk boel wat moeite om hem te slaan. Dahnert is een speler met veel aanval, die nog in beheersing winnen moet. De uitslagen der laatste ronden waren: Dames-enkelspel, halve eindstrij den: mevr. Koopmans sl. mevr. Scholten 75, 61; mevr. Schmier sl. mevr. Lubbers 26, 118, 61. Eindstrijd; mevr. KoopmansKnot tenbelt sl. mevr. Schmier 6—3, 6—3. Heren-enkelspel, kwart-eindstrij den: Akkersdijk sl. Wilton 86, 63; Dehnert sl. Wiegers 64, 6—3; Rin kel sl. v. d. Kruk 63, 75; van Mee- Moeizaam nadert de voetbalcom petitie haar einde. Doch we zijn er nog niet ondanks dat da kalender de volgende week de maand Augus tus aankondigt. Van een gesloten seizoen gesproken! Emmen wist zich door een zege op Alcides in de eerste klasse te handhaven. Slechts in het Zuiden wachten wij nu nog op een beslis sing. Door het gelijke spel van de tweede klassers Sittard en Kerk- rade, behoeft de eerste klasser Brabantia slechts één punt uit de thuiswedstrijd tegen Sittard te be- maehtingen om zich eerste klasser te blijven noemen. De standen fa deze promotie-competles zijn: Emmen Alcides Hoogezand Brabantia Sittard Kcrkrade 11—2 6—7 3—11 i 4—6 5 8—4 i 7— (Ingezonden Mededeling). U weet het wel er is maar één BAGATÉLLE C HUISMAN BERGWEG 282 (Van onze speciale verslaggever) Géén Zatopek! Géén tintelend 3000 meter-duel voor Slijkhuis du». De circa 8000 athletiekminners, die gisteren het Olympisch Stadion In Am sterdam armelijk bevolkten, keken eens puffend naar de zon en voor spelden zich een licht vervelend dagje. Maar het internationaal athletiek- concours van A.A.C., dat inderdaad niet daverend nas, zette door. Dc 100 meter van A en B-klasse nam plotseling een hoogst interessant ver loop, toen de 1500 meter internationaal werd afgekondigd, want de Franse recordhouders op de 800 en 1500 meter Hansenne was gekomen en hy zou, tezamen met Vernier een poging doen het Franse record op deze afstand te verbeteren. Frits de Huyter leek niet geïmpo neerd en startte soepel. Hansenne nam meteen kop gevolgd door Ver- nier, daarachter lag De Ruyter; de Engelsman Nankevilie was de vier de man. Vierhonderd meter bleef de situatie zo, maar De Ruyter voelde al, dat hij de Franse eombines geen vrij spel moest laten en schoof na de eerste ronde tussen de heren in. Vernier was het daar allerminst mee eens en gleed naar de kop. Weer lag De Ruyter op de derde plaats. Na 800 meter wisselden de Franse lopers opnieuw en probeer den De Ruyter tot tussensprint te verleiden, maar hij liep zijn eigen race, niet die van de Fransen. Elf honderd meter waren, weggegleden, toen hij plotseling versne'de en de kop nam. Angstig stil werd het op de tribune. „Zelfmoord" dacht men maar de Amsterdammer bleef vol komen in balans, liep steeds verder weg. Zrjn lange glijdende pas bleef volmaakt regelmatig, die van de volgende Hansenne ook. Toen, vlak voor de Marathontribune gebeurde het De Ruyter begon te spurten, liep meer en meer uit; hy verde digde zich niet maar sloeg door. Groter werd de afstand tussen hem en Hansnne. Tweehonded meter voor de streep begon Vernier, die zich het" gevaar scherp bewust werd fel te sprinten, passeerde Hansenne en zette de achtervolging in. Maar De Ruyter, gedragen door de don derende toej'uichingen van duizen den, die het wooder zagen gebeu ren, was ongenaakbaar. Met ruim verschil en volkomen fris, ging hij over de streep. Zijn tijd was 3 min. 51.7, Een prestatie van wereldfor maat (Die tijd is 1.3 sec. boven het record van Slijkhuis). Vernier werd tweede^ in 3.54.1de tijd van Han- - serine, 'die zich honderd meter van de finish al gewonnen gaf, 3.57.8. Nankevilie kwam er niet aan te pas. Tot ieders teleurstelling verscheen de veelbelovende Tsjechische ath- leefc Zatopek nfet aan de start op do 3000 meter, zodat het duel tus sen hem en Slijkhuis geen doorgang kon vinden. Doordat Slijkhuis ech ter een poging waagde zijn Neder landse record op de 2 Engfelse mij len te verbeteren en daardoor zijn 7 Nederlandse tegenstanders 218 meter voorsprong gat, werd het toch een spannende race, waarbij Slijkhuis er In slaagde 6 van de an dere lopers te passeren. Het was Walstra uit Leeuwarden, die et met een fanatieke eindsprint in staagde als enige Slijkhuis achter zich te laten. Ondanks deze stimulans voor de Nederlandse kampioen, bleef hij 5.2 sec. boven zijn eigen recori Zijn tijd over de 3218 meter was ditmaal 9.7.4. Walstra's tijd over de 3000 meter 9.6.2. Zet 'm op, Dirk! Zowel in de 100 als 200 meter zegevierde de Engelse neger-ath- leet Mcdonald Bailey, die thans reeds als opvolger van Jesse Owens wordt gezien, zonder enige moeite over zijn Nederlandse tegenstan ders. Met de Engelse 400 meter kam pioen Reardon uit Ierland legde hij voorts de grondslag voor de fraaie overwinning van een Engelse ploeg bij de Zweedse eestafette. Doordat de vroegere Engelse kampioen Wint verstek had laten gaan, ondervond Reardon geen con currentie op de 400 meter, die hij met 49.6 sec. voor nummer twee, onze landgenoot Bakels, met 50.7 sec. won. Voor een. andere Engelse kampioen, White, - gold- al- precies hetzelfde op de 800 meter, waarin De Ruyter en Hansenne niet meer konden starten, omdat zij de 1500 meter reeds hadden gelopen. De ttid van White over de 800 meter was 1 min. 56.2 sec. Voor het eerst sedert lange tijd aanschouwde het publiek in het stadion weer eens een polsstokhoog springer, die zonder veel moeite 4 meter haalde. Het was de Europese kampioen Kaas uit Noorwegen, die vervolgens driemaal missprong toen de lat op 4.10 meter was gelggd. Bij gaf de moed niet op en smaakte het genoegen, zij het onofficieel, de vierde maal 4.10 meter te springen. De Nederlandse kampioen op dit nummer. Lamoree kwam niet ver der dan 3.70 meter. Prince A. F. Adedovin, de Engel se neger-athleet uit Jamaica, won met een sprong van 1.85 meter het hoogspringen. De uitslagen lulden: Internationaal: 100 meter: 1. Mc donald Bailey (Eng.) 10.6 sec.; 2. Van Osta (Ned.) 11.2 sec.; 200 m.: 1. Mcdonald Bailey (Eng.) 21.7; 2. Blok (Ned.) 22.4 sec.; 400 m.: 1. Reardon (Eng.) 49.6 sec.; 2. Bakels (Ned.) 50.7 sec.; 800 rr..: 1. White (Eng.) 1.56.2; 2. Ribbens (Ned.) I.57.7; 3500 m.: 1. De Ruyter (N.) 3.51.7; 2. Vernier (Fr.), 3.54.1; Zweedse estafette: 1. Engelse ploeg 2.1.7; 2. A.A.C. 2.4.7; 3. Vlug en Le- nis 2.6.9; Kogelstoten: 1. David Guiney (Ierland) 14.22 m.; 2. De Bruyn (Ned.) 13.99 m.; Polsstok hoogspringen 1. Kaas (Noorwe gen) 4 meter; 2, Lamoree (Ned.) 3.70 m.; Hoogspringen: 1. Prince Adenoyin (Eng.) 1.85 meter. Nationaal: 100 m 1. Zwaan, A AC II.2; 200 m.: Meyer, Blauw Wit 22.7; 400 meter: 1. Becks, Minerva 53.4; 110 meter horden: 1. Zwaan A.A.C. 15.8; Speerwerpen: 1. Lut- keveld, APGS, 60.24 meter; Ver springen: 1. Leeuwenhoek, AAV '36 6,76 meter; Discuswerpen: 1. Bras ser, A AC, 43 meter; 3000 meter: 1. Walstra, Leeuwarden 9.6.2; 2. Slijkhuis (met een handicap van 218 meter) 9.7.4; Zweedse estafette 1. Minerva 2.6.9. geren sl. Borren 60. 63. Halve eindstrijden: Akkersdijk sl. Dehnert 64, 2—6, 63; Rinkel sl. v. Meege ren 6—1, 8—3. Eindstrijd: Akkersdijk Sl. Rinkel 4—G, 6—0, 7—5. Dames-dubbelspel. eindstrijd: mevr. Scholten en mevr. Schmier sl. mevr. Goossens en mevr. Lubbers 5 —7. 6—1, 6—1. Herendubbelsper, halve eindstrij den: Wilton en Wiegers sl. Drijver en Akkersdijk 6—2, 6—1; Van Swol en Rinkel sl. van Meegeren en v. d. Kruk 61, 63. Eindstrijd: van Swol enRinkel sl. Wilton en Wiegers 3—6, 9—7, 6—4. Gemengd dubbelspel, eindstrijd zonder spelen voor mevr. Scholten en Wiegers. Elke twee jaar een M ar athon-T wen the Het bestuur van het dirdrict Twente der RN AU heeft besloten elke twee jaar een inlermtionalc Marathonloop te organisered. De tweede internationale Marathon zal dus in 1949 worden georgani seerd en wel op het zelfde traject als dit jaar is gebruikt. De roeikampioenscltappen Op de Bosbaan te Arnrterdnm zijn gisteren de Nederlnnndse roeikampioemchappen gehouden. De uitslagen hiervan luiden; he ren 2000 meter: vier met stuur man, Njord, twee zonder stuur man, de Laak; skiff, Neumeyer (Willem 3), twee met stuurman die Leythe; vier zonder stuurman. Willem 3, dubbel sculi Willem 3);^ dames: skiff raej, Neurenberg (de Maas), dubbel vier Willem 3 vier met stuurvrouw die Lcytbe. acht: de Vliet. Na afloop heeft het bestuur van de Nederlandse Roeibond de vol gende ploegen aangewezen om de Nederlanadse kleuren toy de Europese kampienschappen, die Op 28 Augustus a.e. in Luzern 1 beginnen, te verdedigen: Vier met stuurman: Njord; twee zonder stuurman: de Laak; twee met stuurman; Die Leythe; dub bel scull: Willem III; aclit; de Delftse sport. 100 Meter hardlopen Zondag was ik waarlijk niet naar Katwijk gegaan om een wedstrijd te 2ien, -welke dan ook. Nu er op de aarde met zó'n tem» peratuur niet te leven meer viel, wilde ik het nog even in zee pro beren, om, als het ook daarin te broeierig was, dan in hemelsnaam maar naar koudere streken af te reizen. En laat ik nu daar in Katwijk op de boulevard de mooiste 100 m. hardlopen van m'n leven zien, zo maar, toevallig. Een tamelijk gezette man stapte met zijn gade naar zijn auto toe, die langs dc boulevard geparkeerd stond. Toen hij vlak bij de wagen was schoot er een jochie van eea jaar of vijf bij een achterwiel van daan en zette het op een lopen. On middellijk startte de he^r en zette de knaap na, roepende: hé daar jongen, kom hier! En nu kreeg ik een 100 metertje te zien dat ik nooit meer zal vergeten. Het ventje zal een meter of dria voorsprong gehad hebben, maar de gezette man zette er zó hevig de sokken in, dat ik aanvankelijk het kind geen schijn van kans gaf. Al spoedig zag Ik echter dat de man terrein verloor, ondanks zijn ver schrikkelijke inspanning. Maar hij dacht eenvoudig niet aan opgeven. Roller en roder werd zijn gezicht en steeds woester slingerde de gouden horlogeketting over z'n bulle vest. Die man moet ophouden, wat be zielt hij, dacht ik, wat moet hij van. dat kind. Kijk eens, hij loopt paar» aan, straks valt-ie dood neer. Maar verbeten en energiek spurtte de man daar, achter het jongetje aan, dat prachtig soepel en licht voort snelde als een jonge reebok en zyn voorsprong steeds vergrootte. Nooit in der eeuwigheid had die man het kind kunnen inhalen, want iedere seconde kwam hij verder achter te liggen, maar op zyn hulp geroep hielpen twee juffrouwen hem een handje. De eerste plaatste zich voor het hollende jochie met gespreide armen, maar bliksemsnel zwenkte het athieetje haar voorbij. De tweede juffrouw wist het kind echter te grijpen. Toen de knaap zich brullende en bijtende naar da auto had laten slepen moest en zou, hij aan zijn hijgende achtervolger vertellen wóar hij het ventiel had neergesmeten dat hij voor de aar digheid uit het wiel had ge» draaid Schandelijk, die kleine schoffies van tegenwoordigzeker, zeker, maar wat liep dat jong fyn en wat had ik hem z'n overwinning ge gund DESIDERIUS. Bestebreurtje brak been Onder enorme belangstelling er waren ongeveer 12.060 toeschou wers vonden Zaterdag op het landgoed „DuinreU" te Wassenaar de internationale terreinwedsiryden „Moto Cross des Nations" plaats. De hoofdschotel werd gevormd door een internationale race over 2 man ches van 8 ronden (25.6 k.m.) waar in behalve de 2 Nederlandse ploe gen Engeland ën België elk met 2 sterke teams aan de start versche nen. Dat de buitenlandse rijders superieur waren aan de onze ble_ek reeds spoedig. Behalve Drikus Veer Jr., die definitief 6e geplaatst werd, trad vrijwel geen onzer renners op de voorgrond, waarbij wij wel moe ten opmerken, dat in de eerste manche enkelen onzer rijders, o.a. J. Veer en J. Blompen met pech te kampen hadden. In de 2e serie viel Jan van Rijn en moest hy de strijd door een gekneusde schouder sta ken, evenals de uitstekend rijdende Engelsman Stoeker. Een openbaring was het rijden van de Belg A. Mingels op Triumpf 500 c.c. fa de 2e manche, die reeds na een ronde een minuut voor sprong op zjjn concurrenten nam en deze tot het einde wist te be houden, waarmee hij de beste pres tatie van de dag leverde. Tussen het Engelse A en het Belgische B- team ontspon zich een fell? strijd, die met een verschil van 9 secon den in het voordeel van dc Engel sen eindigde. Li de Engelse ploeg was het Nicholson op BSA 500 cc die in de eerste manche won en in het algemeen klassement tweede werd, de grote man. Na Mingels viel bij de Belgen ook op het rijden van M. Meunier uit de B-ploeg op Triumph 500 c.c. In een voorwedstrijd voor senioren kwam P. Bestebreurtje zo onfor tuinlijk te vallen, waardoor hij een been brak. De uitslagen luidden: internationalen eerste serie: 1. W. Nicholson, (Eng.) BSA 500 cc 37 m. 41.3; 2. W. J. Stoeker (Eng.) BSA 500 c.c. 37 m. 47.1; A. Min gels (Belg.) Triumph 500 cc 38 m. 30.1; 4. H, Veer Jr. (Ned.) Triumph 500 cc 38 m, 47.2, Internationalen 2e serie: 1. A. Mingels (Belg.) Triumph 500 cc 37 iloor Craig Rice Vertaald door Ada Campers. 54) „Hè, vertel het nu", bedelde Archie. „Nou dan", zei O'Hare. „Het gebeurde zó......" Ze luisterden naar hem, ademloos en met wijd-opengesper- de ogen. Het verhaal leek verdacht veel op de geschiedenis, die in een moppehblaadje van de vorige maand bad ge staan. maar zij slaagden er toch in met open mond te luis teren, vragen te stellen en op de juiste plaats enthousiaste kreten te slaken. „Ja, zo ging het", eindigde de brigadier. „Vier-en-negentig kogels. En van elke kogel kon worden nagegaan, uit welke revolver hij kwam. Da's natuurlijk gemakkelijk genoeg", voegde hij er aan toe, „als je maar weet hoe". Hy' glimlachte stralend tegen dc drie kleine jongens en overlegde bij zichzelf, of ze een geschikt auditorium voor het verhaal van de weerwolven zouden zijn. Nee, na zijn laatste vinding van de krankzinnige tovenaar, zou al het andere een anticlimax zijn. Hij keek peinzend naar de kogel, waar mee hij had zitten spelen en zei: „Maar eh.... wat ik zeggen wou, hoe kom je aan dat ding?" Archie gaf Flashlight een. por met zijn elleboog en Flash light zei: „O, als je naar de schietbaan bij de club gaat, dan kun jc massa's van die dingen vinden". Archie stootte hem weer aan en hij zei: „Geeft U hem alstublieft terug. Ik heb er maar een". Brigadier O'Hare gaf de kogel terug. „Ik zal nooit verge ten". begon hy, verdiept in zijn herinneringen", dat er eens een woedende tijger ontsnapte uit een circus, dat toevallig in cle stad was". Archie zei haastig: „Hé, weet U wat? Weet U wat? Ik wil wedden, dat U meer van kogels en revolvers afweet dan iemand anders in de hele wereld". „O nee," zei de brigadier bescheiden. „Nou", zei Archie stoutmoedig, „dan toch bijna. Bijvoor de de Fransman hetzelfde spelletje beeld: wat is de grootste kogel en wat is de kleinste, en wat is de gevaarlijkste cn wat is de onschuldigste?" De brigadier haalde diep adem en zei: „Het zit zó!" Toen stak hij van wal en begon een les in de ballistiek, die een kwartier duurde. Hij begon met de kennis van projectielen, stipte teen even de aard van een kogelwond aan, ging die per in op het identificeren van kogel en eindigde met een verhaal over de moord op een politie-agent fa Brooklyn, die heel eenvoudig en gemakkelijk word opgelost door iemand, die met ballistiek op de hoogte was. „Hij is een reuzeknappe vent", zei Flashlight tegen Archie. „Mijn kop er af, als 't niet zo is", zei Archie. „Verdraaid", zei Slukey, „hij weet Alles!" „Dat móét een politieman wel", zei O'Hare bescheiden. „Je kunt nooit weten, hoe je je kennis nog eens nodig hebt. Om maar eens een voorbeeld te noemen: er was eens een wildeman, die een heleboel vergiftigde pijlen bij zich had, die hij uit Borneo had meegebracht...." „•Zeg", zei Archie, „zeg meneer brigadier O'Hare". Hij had dat verhaal over de vergiftigde pijlen al eerder gehoord en hij vermoedde, dat het geval Slukey en Flashlight begon te vervelen. Jc kon op die twee rekenen, tot ze zich gingen ver velen, maar langer ooic uiet. „Hé, kunt U me iets vertellen, hé vertelt U me...." „Ja?" zei brigadier O'Hare. zijn verhaal onwillig afbre kend. De geschiedenis van de vergiftigde pijlen was een van zijn lievclings-verhalen. „Moet U 's horen", zei Archie. „Wat voor een kogel was het, waarmee die dame in dat huis daar doodgeschoten is, en uit wat voor soort revolver kwam-d-ie?" Hij maakte met zijn hoofd een beweging in de richting van het huis van Sanford en keek de brigadier vol verwachting aan. „Zij?" zei de brigadier. ..Zy werd doodgeschoten met een vijf-en-veertiger, een dienstrevolver. Dat is pas wat je noemt een revolver". „Reuze!" zei Archie. „Is dat net zo een, als U hebt?" Hij wachtte tot de brigadier knikte cn zei toen: „Mogen we hem nog eens zien?" „O zeker", zei de brigadier toegeeflijk. Hij haalde de re volver te voorschijn en hield hem op zijn vlakke hand. „Da's nou een echt* revolver", zei Archie bijna eerbiedig. „Wat je noemt een echte revolver. Nou wed ik, dat je niet zo'n mooi klein kogeltje als dat van Flashlight uit zo'n echte revolver als deze kunt schieten. Dat kan niet hè?" „Natuurlijk niet", zei brigadier O'Hare. Hij liet de revol ver weer in de holster glijden. „Ik geloof niet dat je alles over het kaliber van revolvers en kogels goed begrepen hebt. Kijk eens, het zit zó:" Hij keerde weer terug tot zijn les over ballistiek en de drie kleine jongens luisterden eerbie dig. Hij was gekomen tot: „de spiraal in de loop van een revolver heeft eea bepaalde afmeting...." toen Slukey op keek en zei: „Hé,..." Ergens bij de weg vandaan klonk een lange, schrille fluit toon. Die fluittoon had, volgens afspraak, al meer geklonken sinds de drie jongens op het grasveld van Sanford waren, met tussenpozen van een kwartier, maar eveneens volgens afspraak had geen van hen het eerder opgemerkt. „Da's het fluitje van Deadpan", zei Slukey verontschuldi gend. „Dat betekent, dat ik nou weg moet. Ik moet thuis komen. Dag meneer brigadier". Hij verdween in de struiken. .Daag", riep de brigadier hem vriendschappelijk na. Hij schraapte zijn keel en hernam: „Door nu de kogel cn het aantal groefjes nauwkeurig te bestuderen...." „Zeg", zei Flashlight, „ais Slukey z'n Moeder Deadpan heeft laten fluiten om hem te roepen, dan moet ik ook gauw naar huis om te eten. Daag", Hij wuifde cn rende het pad af. Brigadier O'Hare wuifde terug cn ging verder: „Dus als we het kaliber van de kogel cn hel aantal en de richting van de groefjes, die erin zitten, kennen, dan. „Sorry", zei Archie, „maar Dinah roept. Ik moet de tafel dekken". „Dan moet je direct gaan", zei de brigadier. „Je bent een beste jongen, dat je je zusjes zo netjes helpt. En als je iets over revolvers wilt weten...." „Dan weet ik, aan wie ik het vragen moet", zei Archie. „U bent een reuzevent! En als ik groot ben, dan ga ik bij de politie, dat beloof ik U!" En hij voegde 'er aan toe: „Tot ziens, kameraad!" Brigadier O'Hare zuchtte, terwijl hij hem nakeek. Hij wou, dat hij tijd had gehad om het verhaal van de negen bank rovers te vertellen. Goed, dat jongetje Carstairs had het al eens gehoord, maai- hii kon er altijd een paar variaties en verbeteringen in aanbrengen. Bijvoorbeeld een Röntgenappa- raat, waarmee je fa een gewelf van de bank kon kijken. (Wordt vervolgd.) m. 36.2; 2. M, Meunier (Belg.) Triumph 500 cc 38 m. 36.3; 3. B. M. Vinev (Eng.) AJS 500 cc 39 m» 14; 4, W, Nicholson (Eng.) B.S.A., 500 cc 39 m. 19.2; 9. H. Veer Jr., Ned. Trimph 500 c.c. 40 m. 32. Uitslagen landen team-wedstrft- den1. Engeland A tijd 3 beste rij» ders totaal 3 u. 59 m. 30.7; 2. Bel gië B tijd 3 beste lijders totaal 3 u. 59 m. 39.7. 125 c.c. klasse seniores; 1. Re* nooy. Soest, Eyslnk, 32 m. 52.8; 2. Visbach, Maasland, Eysink, 34 m. 42.1 250 c.c. klasse seniores; 1. Van Harten, Amersfoort, Triumph, 38 m. 17.5; 2. Lent, Maasland, Eysinlt, 38 m. 35. 350 c.c. klasse seniores: 1. v. d. Kimmenade, Helmond, Triumph, 35 m. 37; 2. Pool, Rotterdam, Matchless 36 m. 37.6. 500 c.c klasse seniores: 1. Sie» wortsen. Den Haag, BSA, 42 m. 29.6 sec. Het Zone-schaaktournooi De resultaten van de Zaterdag middag gespeelde partijen in het West-Europese zonetournooi, dat in hotel Santbeergen te Hilver* sum wordt gehouden, luiden; Doerner (Luxemburg)—Szabtï (Hongarije) 01, Tz vel co ff (Bul- ga rij c) T ri f u n o vi c J 0 ego slaviö) 01Pachman Tsj echo-S lowa- kijcCustaldi (Italië) afgetir.; Van Schel{inga (Nederland) Alexander (Engeland) 1—0; Ros- salirno (Frankrijk)Koer der (Pa lestina YPlater (Polen)— O'Kelly (België) 01; O' Sullivan (Ierland)Max BI au (Zwitser* land) 0—1. De stand na de 10e ronde is thans: van Soliciting!, O'Kelly en. Trïfunovïc 8 uit 10, Pachman 7% uit 9 1 afgebroken partij, Alexander 6 uit 10, Castaldi 4$2 uit 9 4- 1 afg. partij; Szaho 4% uit 9; Max Blau M/a uit 10. Rossolimo en Tzvetcoff 4 uit 10; Foerder 3J£ uit 10; Plater V/2 uit 9; Doemes 2uit 10; O' Sullivan y2 uit 10. SVHHZPC 3- SVH heeft gisteren in een vrij ma tige wedstrijd een fikse nederlaag geleden tegen HZPC. Nadat de Hil- legersbei-genarcn met een goed opge zet! 2* aanval door Theo Smael de lei ding haddon genomen kon de ge vaarlijke Stam er nog voor de pauze twee goede doelpunten tegenover stellen: 1—2. Nadat SVH ccn goede kans om gelijk te maken liet verlo pen maakte Ruimschotel van dicht bij het derde Haagse doelpunt, 1—3, Stam zelfs 1—4. Van Polfliet zorgde nog voor een tegengoal, 24, doch het was in de Hillegersbergse voor- en achterhoede heel niet pluis en van Dijk en Ruimschotel verhoogden dc Haagse voorsprong tot 2—6. Een derde tegengoal van van Polfliet (3 —6) en een van van Dijk brachten HZPC een even verdienstelijke als verdiende overwinning van 73 on SVH. Reserve hoofdklasse SVH II—HV GB II 6—0. Reserve tweede klasse: SVH III—Mermedc III li2. Reserve derde klasse; SVH TV—PCG II 1—2. 2de klasse: MaasRotterdam. 34, Rotterdam kampioen. Res. 3de klasse: PCG 2Rotterdam 2 0—5. Waterpolo hoofdklasse KNZB: Zian 1SVH I bij stand 00 wegen» duisternis gestaakt. Reserve hoofd klasse Zian IISVH 11 24; eerste klas: RZC I—Merwede I 3—0 (RZC kampioen) Reserve 3e klas SVH IV, Maas II 6—2.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3