Uncle Sams wetboek kent geen ras Dr. J, van den Tempel heden 70 jaar Duitslands halfvolwassenen Engeland zendt Nederland geen oorlogstuig meer Architect Fledderus in Amerika XV Maar een neger is toch maar een neger Probleemdat om een oplossing schreeuwt JJrijj-1', •wSfgfc: - - r I Land en volk zijn hem veel verschuldigd Kort bestek (slot) Gesprekken met een S.S.-er Hötitiecechtee Opleidings faciliteiten in Verre Oosten eveneens stopgezet Vele vragen in het Lagerhuis Vrijdag 1 Augustus 1947 3 Het ia nog geen twee maanden geleden, dat in Greenville South Caroline de neger. Wille Earl, gelyncht ia. De daders werden door vele getuigen her kend en gearresteerd. Begin van deze maand is de uitspraak van de jury gevallen. Voor het zover «ïwara, verhief zich rechter James Botert Martin en sprak de jury toe. Hij wees er met nadruk op, dat de Ameri kaanse wet geen rassen kent. Iedere burger, onver schillig de kleur, heeft gelijke rechten, Ilier was een moord bedreven. Een bewust voorbereide daad uit rassenhaat. De jury mocht geen rekening houden met plaatselijke gewoonten, belangen of verhoudingen en ook de angst voor represailles op eigen persoon niet in het geding brengen. De leden hadden maar één taak: aan de hand van de wet hun mening tut te spre ken over het schuldig o£ niet schuldig van de moor denaars. „Ik vod mc lekker,." DE jury ging in de raadkamer, beraadslaagde niet lang en sprak een „onschuldig" uit. En'de aange klaagde R. C. Hurd, die door de negen andere aan geklaagden geïdentificeerd was als de man die Earles hoofd doorschoten had, brulde door de rechtszaal: „Ik voel me lekker, Ik kreeg recht". In de jury was een plaatselijke winkelier en een advocaat Hadden zij een „schuldig" uitge sproken, ze hadden hun winkel wel kunnen sluiten of hun praktijk opheffen. Verder leven in. dat zuidelijke plaatsje zou hun onmogelijk zijn gemaakt en zo was het met vele andere ju ryleden. .Ik rijd met een ouderling van. de Methodistische Kerk naar Ocean-Grove N. J. Dat is een kleine bad plaats tussen twee lagunes, bereik baar over een landtong. Die landtong is afgesloten door een groot hek en dat hek is 's Zondags dicht, want de Zondag dient geheiligd te worden door d« zeer christelijke bewoners van het plaatsje en daarom mag cr Zondags geen auto rijden. Op dat hek staat met grote letters: „Gaat tot mijn poorten in met -lof; met lof zang in het Koninkrijk der Heme len". Ik bewonder de villa van de ouder ling; de plaats zelf en'zeg, dat het een fijn stadje is. Ja, zegt hij, wer kelijk een ideaal stadje, permanent verblijf van Joden en negers is er niet toegestaan Later blijkt me, dat hier, als op véle plaatsen in Amerika, een for mule in de verkoopcontracten en huurcontracten is opgenomen, die luidt, dat een. toekomstige eigenaar of huurder van een woonhuis van Caucasisch ras moet zijn. Caucaslsch is een ander woord voor Arisch, wist TJ dat? „Anders" dan de blanken WEER later reis ik van Chicago naar Cincinatti. Op het station van Cincinatti neem ik afscheid van een zwarte professor aan éen College in het Zuiden, waarmede ik genoege- lyk heb geboomd. Hij vertelt mij van de oneindig moeilijke weg, die de zwarte Amerikanen hebben te gaan, maar hij is een man van veel begrip. Het overgrote deel van de negers in Amerika is „anders" dan de blanken, zegt hij. Neem een door snee néger, zet hem voor een tafel met een probleem om op te lossen. Tien tegen één dat hij, als je terug komt, over zijn probleem in slaap is gevallen. Maar omdat hij „anders" is, anders spreekt, denkt, handelt, is er toch geen reden om hem buiten de Amerikaanse gemeenschap te slui ten. Dar verlaat hij mij met een: „Good luck for your devastaded country", en voegt zlcli bij het ge zelschap zwarte wegwerkers, man nen, vrouwen en kinderen, dat in een wachtkamer met het bordje „Kleur lingen" erop, wacht. Want Cincinatti ligt op de grens van twee,werelden. Werelden van meer en minder dis criminatie. Zuidelijk, over de Ohio, ligt Ken tucky. Even later vindt, een vreemd ritueel plaats. De conducteur brult „negros" en duimt naar de trein, waar voorin een paar oude spoorwa gens zijn. De negers begeven zich naar dat deel van de trein en zullen eerst weer voet In blank gezelschap zetten, als in omgekeerde richting de trein de Ohio weer passeert. Een muur EEN paar dagen tevoren heb ik dooi Hastingsstreet in'Detroit gewandeld en ben daar door de vijandige houding van de ne gers tot een overhaaste aftocht gedwongen. Want in Detroit is de vijandschap tussen de rassen zo erg, dat er in 1943 bij een botsing tussen de rassen meer dan vierendertig werden gedood en ruim duizend gewond. De scheiding tussen de rassen wordt daar wel bijzonder getypeerd door een twee meter hoge muur, een. kilometer lang, die door een bouw' ondernemer In 1941 werd neergezet langs zijn complex, om de bewoners van zijn huizen voor het uitzicht op huizen waar negers in wonen te behoeden. In Detroit discussiëren over neger-huisvesting is als debateren over religieuze problemen, zegt Edgecomb, de directeur van Volkshuisvesting, je komt er niet uit Denk heus maar niet, dat je mensen in Detroit impo neert met het tekort van 30.000 huizen in Rotterdam, Zelf hebben ze er 60.000 tekort en 70.000 zijn bijna on bewoonbaar. Maar het slechtste zijn de negers er aan toe. Want als ze zelf willen beginnen te bouwen, is er altijd wel weer de beroemde Caucasische formule die a at belet. In de Ford- en General Motorstad Dearborn is het geen enkele neger toegestaan een huis te bezit ten of te huren. En zo leven ze voort In achterbuurten en krotten, betalen 30 tot 50% meer huur dan blanken in betere buurten. In het huis dat ik voor U tekende slapen tien tot twaalf kinderen in een kamer. Zo tobt Amerika door met zijn neger-probleem, dat om een oplossing schreeuwt, maar waar geen oplos sing voor is. En laten wij, Hollanders, de laatsten zijn om de Amerikanen dit te verwijten. Want in 1619, toen de Amerikanen uitzagen naar goedkope arbeids krachten voor hun plantages, kwamen met een Hol lands oorlogsschip een paar slimme Hollandse koop lieden met hun handelswaar naar James town. Deze „handelswaar" was een 20-tal negers, en wij Hollan ders hebben dus de grondslagen gelegd voor een van de grootste problemen in de geschiedenis van een natie. Een probleem, dat waarschijnlijk alleen door assimilatie opgelost kan worden en dat dus een. taak voor vader Tijd is, maar waarvan ik de eerste verblij dende tekenen op de parkbanken van Central Park in New York City al heb gezien. Rein H. Fledderus. I MUI 'l W Wielrennen Scberens wil overrijden Geen prijs stellend op '-en titel, welke sommigen hem betwisten, heeft Jef Scbcrens, de nieuwe sprinfkatnpioen Lij dc profs, een brief geschreven aan bet bestour van de Union Cyclis'e Internatio nale, zo meldt „La Dernjcie Heure". In deze-brief verklaart hij zich bereid opnieuw te rijden om het wereldkampioenschap, en wel in September a.s. te Narijs- Deze houding, waartoe niets hem noopt aangez en hij zijn titel op volkomen eerlijke wijze verkregen heeft, Is ongetwijfeld zeer sportief. Maar of de U.C.I, in het voorstel zal willen en kunnen treden is de vraag- Boksen Joe LouisJoe Walcott in November Joe Louis zal op 14 November te New York over tien *onden bok sen tegen Joe Walcott, die door de National Boxing Association num mer één geplaatst is op de lijst der titelprctendenten. De titel zal even wel niet op het spel staan, hetgeen moet toegeschreven worden aan bet feit dat naar de algemens overtui ging in Amerika momentcel geen enkele zwaargewicht in aanmerking komt voor een strijd om het we reldkampioenschap. Joe Walcott is een negerbokser uit New Jersey. Hij had verleden jaar op punten verloren van Joey Maxim en van Elmer Ray, voor welke nederlagen hij echter later op overtuigende wijze revanche heeft genomen. Men kent hem echter geen serieuze kansen toe tegen Joe Louis die minstens een Uasse beter wordt geacht. SchneiderNolle om de vlieggewiclitlitel De vlieggewichttitcl, die töt voor kort geen houder had, omdat er geen professional bokser in Neder land was die het vlicggewicht haal de, ging een maand geleden in han- dan van Hannes Schneider over. Op 12 Augustus a.s. zal deze zijn titel in Zaandam verdedigen tegen de Bantamkampioen van Nederland, de Hagenaar Nolte, in een gevecht van 15 ronden over 3 minuten. Demonstratie voor Nederl. consulaat te New-York Honderdvijftig personen hebben gisteren volgens A.P., met borden gedemonstreerd voor het Nederland se consulaat-generaal te New York. Geëist werd de Amerikaanse wape nen en de in Amerika geoefende Ne derlandse soldaten niet te gebruiken in het conflict tussen Nederland en de Indonesische Republiek. Boven dien werd Amerika gevraagd geen verdere lening te verstrekken, waar door de Nederlanders hun campagne zouden kunnen uitbreiden. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. Twee bekends bestrijdingsmiddelen, die met succes tegen diverse rupsen, aardvloaien en sommige kevers kun nen worden gebruikt, zijn de „Der- ris-" en de „D.D.T. praeparaten" zo als Gesarol. De Derris is een Indisch product en van zuiver plantaardige oorsprong. De D.D-T. praeparaten zijn van chemische sam&nsl ng, AL le twee zijn in de tuinbouwhandel verkrijgbaarBij de aanschaffing leze men zorgvuldig de gebruiksaanwij zing. Er zijn praeparaten die in op geloste toestand worden gespoten en anderen, waarmede wordt gestoven- Voorts houde men er rekening mede, dat deze stoffen giftig zijn voor bijen. Daarom pleegt men do bomen of planten tijdens de bloei niet te be spuiten eh ook niet met het poeder te bestuiven. S. L. tl EN der coryfeeën van het Ne- derlandse socialisme wordt he den 70 jaar: doctor Jan van den Tempel, ex-minister. Naast de zeer hartelijke gelukwensen, mogen hem enkele regelen worden gewijd, die de gelukwensen onderstrepen. Van den Tempels werkzaamheden hebben hoofdzakelijk gelegen te Amsterdam en in de residentie, maar de oorsprong en de prikkel, om zich op sociaal terrein te be kwamen. zijn van heel ergens an ders gekomen: hy was oorspronke lijk een Willemstadse jongen uit een huisschildersfamilie. Huisschilders verdienden In Van den Tempels jonge jaren weinig: bij een werkweek van 67 uren maakte hij niet meer dan 20 cent per uur; daarom, dat hij zijn ge dachten en zijn energie begon te wijden aan de sociale verbeteringen van het leven zijner vakgenoten en energie had l.ij, want anders had hij naast zijn drukke vak-bézighe- den niet de acte tekenen DO ge haald. Van den Tempel trok met zijn broer naar Amsterdam en organi seerde daar in de jaren 1899 en 1900 de schilders-beweging en haar be- kendgeworden staking; de staking werd verloren, maar de beweging en Van den Tempel hadden elkaar gevonden; telkens kreeg een jaartal een nieuwe toevoeging. In '06 be noemde men hem tot le secretaris van het jonge verbond van vakver enigingen hij zou het blijven tot 1918; in 1910 werd hij lid van de Amsterdamse gemeenteraad hy zou het blijven tot 1932; in 1911 be haalde hij het diploma MO staat huishoudkunde het zou er niet bij blijven, want het werd gevolgd door) zijn enorm hard werken, de leeftijd van zeventig' jaar mogen bereiken. HB zij er van overtuigd, dat de gelukwensen, die hem van deze ztfde bereiken, niet alleen har telijk, doch ook eerbiedig z\}n: land, volk en beweging hebben veel aan hem te danken en zij willen dit bij deze gaarne openlijk erkennen en uitspreken. Jonge banketbakkers winnen prijzen Op de drukbezochte sluitingsavond van de vakcursus voor banketbak kers van bet VBOB, werden aan de volgende leerlingen prijzen uitge reikt: Maandagavondcursus: le prijs: P. H. Gros, 2e pr: C. Schippers; 2c cur sus: le pr: N. Stumpel, 2e pr: P. Si- noo; Woensdagavond le cursus: le pr: R. Delwei, 2e pr: w. A. Plaisier; 2e cursus: le pr: G. Baggerman, 2e pr: A.Rademaker; 3e cl-sus: le pr: X. Vcrhoeff, 2e pr: K. Tom. Donder dagavond, le cursus: le pr: H. Vrij- moet, 2e pr: G. Versluis: 2e cursus: le pr: J. Boef, 2e pr. M. Degenkamp. door het dito-diploma Staatsinrich ting in 1913. In 1915 werd hij lid van de Tweede Kamer hij zou dit 24 jaar volhouden! Altijd werken In 1921 begon h(j, naast al zijn andere drukke werkzaamheden, op 44-jarige leeftijd de colleges te vol gen aan de Rotterdamse Handels hogeschool, om er in 1927 hij werd toen 50 jaar te promoveren, nog wel: met lof te promoveren tot doctor op een proefschrift over Macht en Economische Wet. Onderwijl was Van den Tempel ook lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland geworden, had zitting in allerlei regeringscommis sies en studie-commissies, 'schreef boeken, en, in z'n „vrije uren" ook nog een roman, Jacqueline Mijn- lief; we moeten eerlijkheidshalve bekennen, dat we die roman nooit hebben gelezen, dus daar kunnen wij nlels van vertellen. In het rampspoedjaar 1939 werd Van den Tempel benoemd tot mi nister van Sociale Zaken; hij week 1940 met het kabinet mee uit naar Londen en ontpopte zich daar als een van de koppigste volhouders en ondersteuners van het Neder landse verzet tegen de Duitse over weldiger, Op Knightsbridge, waar hij in de oorlogsjaren woonde, vie len soms 60 vliegende bommen per etmaal, maar Van den Tempel dook nooit onder in een schuilkelder, „hij had er geen tijd voor", want hij schreef, buiten de bestuurlijke beslommeringen om, een paar boe ken. o.m. „Keep the lamps burning" (Houdt uw lampen brandende) groot j opzien baarde, na zijn terugkeer, zijn beleldsoverzicht „Nederland in j Londen". Alle andere dingen zijn nog vers, o.a. ook zijn houding inzake de ex- premier De Geer, Van den Tempel heeft, ln weer- Dr. J. v. d. TEMPEL, wil van, (of misschien wel: juist I beminnelijk mens en nijver socialist. (Van onze speciale verslaggever) De nacht ln Duitsland Is troosteloos. Vrtfwel alle straten z0rt donker, behalve die, waarop het geallieerde verkeer zjjn weg zoekt. Men moet nl. kolen besparen en uit de brokken van huizen straalt geen licht, omdat nog overal de venstergaten geblindeerd zijn. Een buitenlander die Z(jn weg Jangs het puin zoekt, overvalt een mistroostigheid, die zelfs niet door het jengelend orgel van een kermis wordt verjaagd. lleisch und verschiedencn Hollandi- schen GemQsen. Juist de dig voor mijn aankomst zijn Nederland en de Britse bezetters het eens geworden over groenteleveranlies en met uit roeptekens kondigen de Duitse ho tels on groentehandelaren (bij wie alles op de bon is) de komst van Hollandse groenten aan. Wat ik ten slotte op het bord krijg Js werkelijk met geen pen te beschrijven^ en met geen vork te eten. Een eierdopje macaroni, waarop een ui-sausje ligt. gedompeld in wat vleesslierten (mis schien zijn het wel darmen geweest) met een schoteltje sla. waar de krop kennelijk nog aanzit Dit alles wordt geflankeerd door een glas bier, dat gekleurd water met zoetstof, zonder alcohol blijkt te zijn, of een glas li monade, waarbij het slechtste oor logssurrogaat nog een wijntje te noemen kan zijn. Als ik mijn neus optrek, na enige vergeefse pogingen om de glibberige substantie naar binnen te werken, werpt hij zich met smaak op het tweede prakje en slikt het gulzig naar binnen. De weg terug Dan gaan we naar zijn kamer, er gens in een verrumeerde wijk, waar ik moet bukken als de deur open gaat. Een morsig „rnkdel", een Poolse soldatenbruid, schudt me de hand en wijst me een voorwerp, dat ze stoel noemt, doch waarin ik geen stoel kan ontdekken. Dc wanden bestaan uit opgestapelde stenen, zonder cement, die af en toe de kamer inrollen, als er buiten iemand tegen leunt. Het ameublement bestaat uit een tafel, twee stoelen en een bed. In een keukentje Is er dan nog wat ander gerei, waarvan de blinkende Solin- ger-messen me het meest opvallen de man werkt immers in Solingen! Nog een uur lang spuit de jonge ke- rel zijn verwarde denkbeelden, die niet eens de moeite waard zijn om hier te worden neergeschreven. Ik wi] hopen, dat hij een uitzondering betekent. Dan sta ik op. na alle dran ken te hebben afgeweerd. Ik moet maar gauw schrijven en mijn adres sturen, dan krijg ik een mooi eetbe stek. Want met Hollanders heeft hij het zo goed kunnen vinden. ..Schöne Leute"!.... Arm Brussel, zielig Luik. Als allen zo hun „weg terug" be wandelen, ziet het er donker uit. En al zitten alle SS-officieren nog vast, dergelijke knapen kunnen in hun ar geloosheid nog veel vernietigen. En hier helpt geen „handleiding tot hu isk amerdem ocratie". Een jonge Duitser, de enige die me terloops bekende in de Hitler- jeugd te hebben gezeten, wat ik trouwens kon zien aan zijn zwarte korte broek, hielp me op het goede pad en luchtte zijn humor nog door te zeggen, dat ik via die-en-die-straat op de Adolf Hitlerplatz zou komen. Toen ik by die naam de wenkbrau wen omhoog trok. sloeg hy zich te gen het voorhoofd en bedacht zich: Ach wie heiszt er jetzt.... Ah ja. Graf Adolfplatz, en in een adem daarop: De Engelsen hebben „der Adolf" tot graaf bevorderd, omdat het hem zo „wunderoar" gelukt is Duitsland kapot te maken. Zo zijn alle namen uit de Nazi periode vervangen door menselijker klanken, al weet nog niet iedere Duitser hoe het eigenlijk nu heet. Leuk is het, als men soms wat mij twee maal overkwam in een café zit en op het bestek een hakenkruis- je aantreft. Toen ik daar een keer op wees antwoordde de waard, dat hij dat alleen hongerige gasten gaf: dan hadden ze al gegeten en gedron ken zeer voordelig bij de schrale rantsoenering. Overigens zijn dit de enige mopjes, die ik vernam. Men heeft geen lust tot „tappen". Zelfs de galgenhumor ontbreekt, waar onze donkore dagen zo rijk aan waren en men heeft niet de moed over de Engelsen een „Spasz" te verkopen, omdat de angst voor het „verlinken" er nog inzit. Een jeugdkamp Als ik de volgende dag in een Volkswagen, die getuigt van de Duitse ondernemingslust al gaat thans alles naar het buitenland langs de brede autobahn naar Solin gen snel, geniet ik van het prachtige Duitsland, welks natuur nauwelijks te overtreffen zal zijn. Veel is er ge spaard gebleven van de kleine dorp jes diep in de dalen of hoog tegen de hellingen. Onderweg stoppen we bij een jeugdkamp: een groot Katholiek kam peercentrum, waar we kunnen kennismaken met jeugd en leiders. We zien de jonge frisse knapen al lerlei werkzaamheden verrichten, die het kamperen met zich mee brengt. Men vertelt ons, dat vooral de kerk in het Duitsland van heden zich inspant de jeugd in het spoor te brengen. Dat kost moeite en geld. Velen zijn nL ontworteld en vergif tigd door de nrzi-ideologie, maar door het constant waakzaam blijven, zal het wel gaan. Aan de andere kant proberen de Communisten een soort eenheidsorganisatie tot stand te brengen, die nog niet sterk staal omdat de ouders zo langzamerhand van „eenheidszaken" de maag vol hebben. Het probleem van de on grijpbare jeugd is echter schrikba rend en veel zal men nog moeten doen om het jeugdwerk (ook het jeugdherbergwerk) op poten'te zet ten. Maar het begin is er en de eer ste ronde schijnt „gewonnen". We helpen het de wilskrachtige leiders wensen en gaan weer verder. Bij Keulen nadert het einddoel van de reis: trieste stad met bergen puin rondom de Dom. de gehaven de glorie van West-Duitsland. Op de treinrit daarheen, raken we in ge sprok met een Duitse jongeman uit Solingen. Als het ijs gebroken is, ver telt hij SS-er te zijn geweest, te heb ben gevochten aan Oost-, Zuid- on Westfront. Hij kwam er toe, omdat iedereen ging vechten, zijn vrienden en familieleden en hoewel zijn ouders het hem verboden, voegde hif zich bij dc elitcschoolers. Dit zelfde woord gebruik ik tegc.i hem. Hij is verwonderd. Schooiers? Het was het algemeen erkende Duitse keurcorps, zoals in Holland dc mari niers. Maar dat waron mensen, al vochten ze als leeuwen, vertel ik. Dat waren de SS-ers ook, beweert hij, maar ze offerden alles en vroe gen daarom ook alles, tot het on menselijke toe. eerlijk toegegeven. We worden het niet eens, als hij zegt, dat het oneerlijk is, een strijder in de rug te knallen, zoals hem gebeurde in Rusland. Sluipmoord noemt hij het. Ik heb er het woord „verzet" voor. Ik laat het maar. om deze jongeling, die geenszins kwaad is. te zuiveren van geest Dat is ondoen lijk en verspilling van energie. Grappig is zijn opmerking, dat hij ook in Holland is geweest: Ja, hij heeft in Brussel lekker gedronken en in Luik gevoetbald. „Mooi Hol land". Ook geografisch corrigeer ik hem niet. want hij mocht nog eens zin krijgen om het werkelijke Hol land te bezoeken. Kelder-restaurant In Keulen, de op drie na zwaarst getroffen stad van de Heimat, leidt hy mij rond, verlokt door een paar sigaretten en hij toont zich in alles bereid. Ik moet zelfs mee in een restaurant, d.w.z. in de kelders, van wat eens het grootste restaurant was, waar ik met tegenzin, van zijn bon Kattenmepper Dierenvrienden en in het bijzon der de poeszuchtigen zouden gril len van afgrijzen bij het zien van deze Hubertus, dc kattenmepper, ea het horen ven zijn wrede streek. Duivendienaren door dik en dun daarentegen zullen, ofschoon Hu bertus* misdaad stellig verfoeiend, toch wel enig begrip hebben voor zijn laf vergryp, want wie aan hun duifjes komt staat hen naar het le ven. Nu is het bekend dat katten niet lief zijn voor duiven. Menige dui- venvnend ken ik, die begint te grommen en te sissen als hij een poes rond de til ziet sluipen. Die mensen héten katten, als kippen boeren vossen, als een man ..zijn medeminnaar Zie nu tot welke excessen deze poesenwrevel kon komen by een man als Hubertus, die zijn dagen doodde met uitrekenen hoe hij rond moest komen met f 19,75 steun en het liefhebben en verzorgen van zijn duiven en doffers. Het duivenhok van deze beklaag de bevond zich op zolder, en toen de man op een ochtend buurmana poes op het kozijn van het zolder raam zag liggen loeren naar zijn vogels, sloop hij op de tenen nader bij en mikte het raam dicht. HQ moet dit wel heel behoedzaam ge daan hebben, want een kat laat rich met zo licht verschalken, maar deze arme poes kwam klem te zitten tussen raam rand en kozijn. Toen was het voor Hubertus een klein kunstje het weerloze beest af te ranselen met een stok. Volgens buurvrouw Jansje deed hy dat zo grondig dat de poes over leed. Hubertus heette dat hier ter zit- ng te liegen. Geen sprake van dat hy de poes doodgeranseld had. zei- de hij, alleen maar opgehangen had hy het beest. Hoe dan ook, de rechter vond het een zeer minne streek en gaf Hu bertus f 30.boete of 15 dagen hechtenis. Hoe moet Ik die i 30.beta len van mijn f 19.75 steun, jammer de de kattenmepper. Dan maar twee weken zitten, sprak de rechter koel, en terecht, want met dergelijke wredaarda moet men wel in de laatste plaats consideratie gebruiken. kaart mee-toeta'st. Óp het xnenue leggen over de gang van zalten in staat dat we Nudeln elen, mit Rind-1 Indonesië of de Nederlandse rege- 58) door Craig Rice Vertaald door Ada Campers. „Niks", mompelde April. „Niks bijzonders". Ze wilde het Dinah wel vertellen, maar daar was het nu geen geschikt ogenblik voor. Ze kon beter zelf eerst eens een onderzoek naar die Rupert van Deusen instellen. „Zeg, Moeder kan ieder ogenblik beneden komen. We moeten nog een hoop doen". Dinah vloog naar de keuken. „Laten we de tafel in de serre zetten. Dit is een heel bijzondere gelegenheid. En als Archie terugkomt met de bloemen. De keuken en de serre waren ineens vol drukte cn bedrij vigheid. Middenin de drukte kwam Archie terug met een ge weldige doos en een tweede iets kleinere. „Ik had wel een vrachtwagen mogen hebben", verkondigde hij, terwijl hij de dozen op tafel zette. April deed de grootste doos open én slaakte een kreet. „Dinah! Kijk es! Talismanrozen, de mooiste, die ze heeft. En wat veel! Prachtig!" „Goddelijk", zei Dinah blij. Ze haalde de grootste vaas uit de kast, terwijl April de andere doos opendeed en weer een kreet slaakte. „Oh!" zei Dinah, „wat een schat!" April haalde de corsage uit de doos en staarde er naar met glinsterende ogen. Kleine Dorothy Perkins rozeknopjes, tak jes fijn groen, net veertjes, en dat alles bijeengebonden xpet lichtblauw lint. „Gunst", zei Dinah, „daar hoef je toch niet om te grienen?" „Wie grient er hier?" April snoof een paar keer. „Moeder zal ze prachtig vinden. Dinah, ze kan de moord nooit gepleegd hebben". „Mociier?" zei Dinah. „Mrs. Cherington", zei April. „Mijn hemel", zei Dinah. „Ik heb nooit gezegd, dat ze 'fc gedaan heeft", „Juffrouw Flut", voegde Archla er schamper aan toe. „Wacht maar, kinderachtig joggie", zei April. „Help me de tafel dekken". De talismanrozen stonden midden op de serretafel toon Marian Carstairs de trap af kwam. Het wafelijzer wc - warm en het beslag stond in een schaal ernaast. De geur van het spek, dat op een afgedekte schaal lag, hing in de kamer en de koffiefilter maakte vrolijke geluidjes, De corsage van ro- zeknoppen lag op Moeders bord. En er was nergens een spoor van dc drie kleine Carstairs. Moeder liep vlug de serre in en zei: „Oh!" Ze keek rond. Achter een van de gordijnen klonk een zacht gegichel, gevolgd door een nog zachter: „Sssssst!" Moeder begon, heel hard, in zichzelf te praten. Wat een fijn, fijn stel kinderen ze toch had en hoe mooi de bloemen waren, hoe heerlijk het ontbijt rook en hoe gelukkig ze was. Onder luid gejuich kwamen ze op haar toevliegen, en even verkeerde ze in het gevaar te worden doodgedrukt. Toen speldde April dc .corsage op Moeders schouder, Archie /..f haar een vochtig zoentje op haar neus cn Dinah begon de eerste wafel te bakken. De laatste druppel beslag was op, de laatste kruimel opgegeten en Arche haa de stroopkan uit geschrapt, toen Dinah tegen April fluisterde: „Ga jij nou". April schudde haar hoofd en zei: „Nee, jij". Toen zei Dinah: „Goed, dan gaan we allebei". Ze liepen op een drafje de zitkamer in, tilden een kussen van de sofa op en kwamen terug met het pakje in het ge kleurde papier. Ze legden het blozend voor Marian neer. „Voor mij?" zei Moeder verrast. „Ja", zei April, „tenzij U hier in huis Iemand anders kunt vinden, die Moeder heet". „En zo'n mooi kaartje", zei Moeder. „Wie heeft dat ge maakt?" „April heeft de bloemen gemaakt", zei Dinah, „en ik de letters. Toe nou, pakt U het nou uit!" Ze keken met blijde gezichten toe, hoe Moeder de lagen pakpapier eraf wikkelde, langzaam, bijna tergend langzaam. Ze straalden, toen zij het laatste velletje vloeipapier eraf haalde en het boek op tafel legde, „HOE TE HANDELEN MET HET OPGROEIENDE KIND?" Een eenvoudige verhandeling over de psychologie van het kind, voor ouders. (Van onze correspondent) LONDEN, 31 Juli. De Engelse regering stopt de uitvoer van oorlogsmateriaal naar Indonesië uit Singapore en andere gebieden in het Verre Oosten. Tevens worden de opleidlngsfacllitelten ln die gebieden verboden. Het verbod van uitvoer van oorlogsmateriaal geldt ook voor Engeland zelf, aldus deelde Bevin gisteren mede, ln zjjn beantwoording op een aantal vragen over Indonesië in het Lagerhuis. ring enig verder antwoord had ge geven op zjjn bemoeiingen om in dit geschil te bemiddelen en of hij nu de verzekering kon geven dat geen verdere wapenen of uitrusting aan de Hollanders uit Britse voorraden zouden worden geleverd, en dat geen gelegenheid zal worden ge geven voor het opleiden van. Neder landse troepen in Brits frontgebied, noch in Engeland, noch elders. Bevln antwoordde hierop dat de omvang van de officiële informaties die hij had ontvangen over de gang der militaire operaties zo bepeykt was dat een juiste schatting onmo gelijk was. Het antwoord op het tweede punt van de vraag was ne gatief. De regering had verboden om oorlogsmateriaal naar Indonesië te zenden uit Singapore en andere Britse gebieden uit het Verre Oos ten en tevens opleidingsfaciilteiten verboden in deze gebieden. Geen oorlogsmateriaal bestemd voor In donesië zal in Engeland moeten worden uitgevoerd. De opleidings faciilteiten in Engeland zelf men weet dat een aantal specialisten- opleidingen nog steeds in Engeland plaats vindt worden dus niet door dit verbod getroffen. Bevln herinnerde aan de Neder land gegeven beloften tot weder opbouw van zijn leger. „Echter," zcide hfl, „heb ik het recht om tot do Nederlandse regering te zeg gen, wU doen dit niet voor het voe ren van deze oorlog ln Indonesië. Verder dan dit kon Ik niet gaan." Op een vraag of een verzoek tot bemiddeling door de Nedelandse re* gering was gedaan en wat voor an* dere acties door de regering wer- den overwogen en of de Engelss regering bereid was om maatrege len te treffen dat medische en an dere noodzakelijke voorraden aan de Indonesiërs werden verstrekt, antwoordde Bevln dat hy een der gelijk verzoek van de Nederlandss regering niet had gekregen, dat hy overleg pleegde met belanghebben de regeringen waaronder de Ver enigde Staten ten aanzien van wel ke acte genomen moest worden, maar dat hij nog geen verklaring kon afleggen. Wat betreft de me dische voorraden, had de regering zich tot de Nederlandse regering gewend en deze had geantwoord dat dergelijke voorraden ln overleg met de Indonesische regering ter beschikking zouden worden gesteld. Internat. Jeugdtoumooi 1 te Hillegereberg Het programma voor het interna tionale jcugdtournuoi waterpolo om de W. A. M. Korink-wisselbekcr, dat Zaterdag cn Zo..dag door SVH in het Zwarte Plasje zal worden gehouden, luidt als volgt: Zaterdagavond 7 u.: AZ PC— HVGB; ENT (Tourcoing)Zianf KAZC (Antwerpen)—GZC; SVH- Robben. Zondagmiddag om twee uur vol gen de winnaars - cn de verliezers- ronden, waarna dc wedstrijden om dc derde en vierde plaats en ver volgens de eindstrijd zullen plaats hebben. HVGB won het tournooi in 1946. In de kringen der vragenstellers, meest leden der linkse zijde van de Labourparty, was men over Bevin*s antwoorden* zeer tevreden. Som mige waarnemers betwijfelen ech ter of stopzetting van leveranties van oorlogsmateriaal op de directe loop der militaire gebeurtenissen op hot ogenblik veel Invloed zal hebben. Wat betreft het aanhangig maken van de Indonesische kwestie bij dc Veiligheidsraad, is het duide lijk dat de Engelse regering de voorkeur zou hebben gegeven aan een directe bemiddeling. Zy heeft zowel India als Australië in de af gelopen week te verstaan gegeven liever niet met hot voornemen, de zaak voor dc Veiligheidsraad te brengen haast te maken. Volgens sommigen, omdat men als de zaak dan toch aanhangig werd gemaakt, meer voor Australië dan voor India voelde, omdat men van India een te sterke pro-Indonesische Ijjn. ver wacht, volgens anderen omdat men hoopte te elfder ure nog een be middeling buiten de UNO om te be werkstelligen. Maar blijkbaar heb ben de „andere methoden" waar Bevln vorige week Woensdag zeide mcc bezig te zijn vooralsnog geen resultaat opgeleverd. Het heet dat bij het overleg 's-hinnenkamers mot de Verenigde Staten over een moge lijke Engelse-Amerikaanse bemid delingspoging, de Amerikanen hier tenslotte niets voor voelden. Het Labourlid Driberg vroeg of de minister een verklaring kon af- door Dr Elsie Smithen Parsons. „Kijk er eens in", zei April, „op het schutblad". Binnenin was geschreven: „Voor onze lieve Moeder, van haar liefhebbende kinderen: Dinah, April, Archie", Moeder slikte heftig en zei: „Ach! Wat prachtig. Ik vind het schitterend!" „En", zei Dinah, „we zullen U er iedere dag een hoofdstuk lilt voorlezen. Ik lees de ene avond een hoofdstuk en April, de volgende avond. We hebben al uitgerekend, dat we in twee-en-twintig dagen door het hele boek heen zijn, als we de Zondagen meerekenen". „Dat is reusachtig", zei Marian. Ze keek nadenkend naar de titel en toen Dinah en April. „Dit is toch niet bedoeld als een vriendelijke manier om kritiek te oefenen op de wijze, waarop ik'jullie opvoed?" „O heden nee", zei Dinah. „Het Is alleen maar om. April viel haar vlug ln de rede, voor Dinah de kans kreeg om mot de opmerking van BW Smith op de proppen te ko men. „We 2ijn meer dan tevreden", zei ze. „De manier, waar op U ons opvoedt, bevalt ons best. Maar we dachten, voor alle zekerheid.... nou...." „Vindt U het mooi?" vroeg Dinah gretig. „Het boek?" „Ik ben er dolblij mee", zei Marian. „En ik ben gek op jullie". „Wij zijn ook gek op U", zei April. „Maar ik ben gekker op jullie", zei Moeder, en omhelsde ze allebei. - „Wij zijn gekker op U, dan II gekker op ons bent", gilde Dinah. Tenslotte hield April haar adem in en zei: „Maar we rijn niet gek!" En met haar vinger tegen haar onderlip deed ze. „bup-bup-bup-bup". „Zeg", zei Dinah. „Waar is Archie?" April keek rond. „Twee minuten geleden was hij hier nog". „Hij.Dinah hield haar handen als een toeter voor haar mond om hom te roepen. Toen stootte April haar aan. Dinah, die net bezig was diep adem te halen, hield op. „Luister", zei April. Het was even. stil. „Hij was beneden in het souterrain". Op de trap naar het souterrain klonken langzame voet stappen. (Wordt vervolgd.) 1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3