Met koetsier Van Zijl een praatje op de bok Zeiiers vóór Dienst genomen bij WaffenSS om zijn vader te redden? Hedel krijgt wereldreizigers op bezoek Hindernissen op luchtweg naar Batavia hsdrn ik Nederlands jeugdorkest gaat naar Praag - „En toch zal het rijtuig nooit geheel verdwijnen H Oorlogsvliegers met een missie Uitspraken Bijzonder Gerechtshof Nel van Vliet op dreef in Amerika Achtergrond van de moeilijkheden met India Nalatigheid heeft gevolgen S j ahrir teN ewY ork Prestaties zijn. opmerkelijk Dinsdag 12 Augustus 1947 3 I*> OTTERDAM had vóór 1840 heel wat „havens" en straten waar zoete en pikante geuren de bewo* rers en voorbijgangers voortdurend herinnerden aan de producten, die er in de oude pakhuizen waren op geslagen. Maar met de oude binnenstad zijn ook de typische geurtjes verdwenen. Niet helemaal zeggen de bewo ners van de Gouvernestraat terecht. Want in hun straatje snuiven ze dag in dag uit de zoete lucht van een koekfabriek op. Maar wanneer ze daar genoeg van krijgen (welke ïechtgeaarde man zou dat1 niet!}, kunnen ze b.v. even langs no. 20 lo pen. waar uit een donkere diepte overdag een pikante geur naar bui ten dringt. Er zijn er (vooral onder het zwakke geslacht), die met van de ammoniaklucht van een paarden stal houden. „Foei, wat vies", zeg gen ze en trekken hun neus op om even verder als vanzelfsprekend de kwalijke dampen van benzineve- hicles in te ademen. wy daarentegen snoven met een ietwat perverse behaaglijkheid de penetrante geur op die ons daar zo ongeneerd uit die ..Gouvernse" stal houderij tegemoet stroomt Ze p-ik- kelde onze verbeelding Wij zagen eensklaps weer een Rotterdam zoals het vele jaren geleden was; geen lawaaiende auto's en trams in de straten maar slechts koetsjes, lan dauers. équipages en mailcoaches. -voorthobbclend over het ongelijke plaveisel achter de bruinen, de zwarten en de vossen. Herinneringen Als een schakpl tussen een schim mig verleden en de nuchtere wer kelijkheid fungeerde oude koetsier Van Zijl, die op de bok van eon koetsje bezig was, do lantaarns op te poetsen. Begon als palfreniertje van veertien jaar; keek snel de kunst van het mennen af cn sleet toen do jaren op de bok... •Hij kent nog de tijd toen de pa- triarchische Rotterdammers équi pages hielden en de dokters koets jes. Hij weet nog te vertellen van de burger-fa mil ics die 's zomers een" landauer huurden en zich eens heerlijk een dagje naar buiten, b.v. naar Krailngscheveer lieten toeren: mevrouw heel deftig met haar pa rasol (entoucas heetten die dingen) cn de kinderen met veel kant cn strikjes op hun zomerse plunje. In zijn tijd waren er wel 40 snor- koetsjes in de stad, waarvan er nu nog maar een enkele over is. Rijtuigen hebben een lang leven. De auto's veranderden in de loop der jaren voortdurend van uiterlijk maar de koetsjes, die nu rijden hebben nog precies dezelfde vorm als 50 jaar geleden. Alleen om de ijzeren wielbanden zijn nu gummi stroken togen bet schokken aange bracht. Lijkwagens zijn moeilijk to krij gen. Soms op veilingen, maar dan zijn "het dikwijls, zoals koetsier Van Zijl ons argeloos in zijn vakjargon vertelde, ..achterlaiers", terwijl in* de .grote stad „zijleggers" worden gebruikt. De ene zijn dood... ,,'t Is op het ogenblik slap in be grafenissen", zei Van Zijl en hij krabde daarbij nadenkelijk zijn grij zend achterhoofd, „Het zit hem i" het lage sterflecyfer", verklaarde hij. Te veel ouden van dagen zijn in de hongerwinter gestorven. Toen. waren er begrafenissen aan de lo pende band. Geen auto's en te wei nig paarden én rijtuigen. Alles hol der de bolder, zonder staatsie. Wat is staatsie? Stapvoets rijden vólgens Van Zijl. „Maar nu we dat weer kunnen is er weinig animo bij de mensen voor koetsjes. Ze geven Se voorkeur aan auto's, zowel bij trouwpartijen als bij begrafenissen. Bovendien behoe ven bij de laatste de bedienaars niet naar het kerkhof te lopen, hetgeen hen stellig doet hopen op een lan ger leven." Nu staan veertien paarden vaak 4 h 5 dagen van de week op stal. I Tot onze verwondering zagen wij daar, dat de paarden niet zwart zijn zoals het hoort, maar donkerbruin. „Die verschieten 'n beetje in de zo mer", zei Van Zijl, „maar van de winter zij ze weer mooi zwart." Toch nog veel mensen, volgens do oude koetsier, die be-slist de voor keur geven, aan-koetsjes en paarden met mooi glimmend tuig boven za-, kelijke auto's. In Gouda en Dordrecht zou zelfs een verbod zijn om te trouwen in auto's Zou het v/aar zijn? Van Zijl be weerde het en hij kan het weten! Afscheid van hem genomen zon der „goed zaken" te wensen, ten minste wat betreft de afdeling zwarte tuigen, omfloerste lampen en zwarte kleden In de week van 1724 Aug. zal de ..Nederlandse Vereniging van Kust- zeilcrs" te Amsterdam, met mede werking van de „Watersportvereni ging Schiedam" een kruistocht hou den door de Zuid-Hollandse en Zeeuwse wateren. De tocht zal gaan van Schiedam vin Hellevoetsluis en Dintelsas naar Zicrikzee, daarna een dag varen op de Roompot, die dit ja%r voor het eerst weder mitnenvrn verklaard is en vervolgens via Zype en Brouwers haven naar Dordrecht. De laatste twee dagen worden zeil wedstrijden gehouden en wel Zater dag 23 Aug. van de Zeehaven te Dordrecht (start plm. 11 uur) naar Hellevoetsluis en Zondag 24 Aug. van Hellevoetsluis (start plm- 7 uur) via Spui en Oude Maas naar de Spij- konisse-brug. De wedstrijden zijn_ opengesteld voor kruis er jachten die een water lijnlengte hebben, van max 915 M. en gemeten zi|n volgens de voor schriften der R.O.R.C. (Royal Ocean Racing Club). De deelnemers zullen Zondag 17 Aug. te 20 uur worden ontvangen in hot herstelde clublokaal der W.S. V. „Schiedam" alwaar op 24 Aug. te 19 uur de prijsuitreiking zal geschie den. Voorlopig Nederlands elf tal speelt tegen Mill Wall Op 10 September zal het vnorlo- piff Nederlands elftal een wedstrijd -.polen tegen do Engelse rlub Mill Wall, op het Sparta terrein te Rot terdam. De een prutst graag met 'n tang aan 'n automotor. Koetsier Van Zijl roskamt liever 'n „ouwe trouwe merrie'. Bijzonder Gerechtshof Gij* bert Ken er, kellnpr van be roep. than1; 23 jaar oud, werd in October '42 opgeroepen, door het Gewestelijk Arbeidsbureau om in Duits]and ie paan «eiken. Hij heeft zich daar op 1 Augustus '43 aange meld bij de Waffen SS cn aan ver schillende fronten gevochte^ waar voor hom tal van onderscheidingen zijn uitgereikt. Hij zegt, dit niet vrijwillig gedaan te hebben. In Mei '43 zou hij ontboden 7.(in op het hoofdbureau van de Gestapo te Ber lijn, waar Mi vooj de keus werd ge steld: of dienst nemen bij de Waf i en SS of zijn vader, die ais politiek ge. va neen e in een der DuiKe concen tratiekampen zat hij werd in No vember '42 verooi decU tot 10 jaar internering blootsteilen aan fu sil Ierjng. Hij koos het eerste. De va der cn een mede-ex-politiek gevan gene, benevens een kamergenoot van de jonge Kerver kwamen diens verweer bevestigen, doch de advo caat-fiscaal trok de waai beid hier van in twijfel en eiste drie jaar ge vangenisstraf met aftrek en ontzet ting uit de kiesrechten voor het leven. Johannes Henricus van der Lin den. kantoorbediende, 34 jaar oud, werden velschillende feiten ten laste gelegd: hij zou dienst geno- W-i&H.ï r „Doe het op je gemakt Mot die zinspreuk; zijn de voormalige P«°- iften uit het Amerikaanse leger Ge orge Truman en Clifford Evans hun tocht om de wereld begonnen. Deze mannen sdin Vrijdagmiddag In Teterboro In Now Jersey opge stegen en landdén Zondag in Pres- qué-He in de staat Maine. Ztf doen dat met een vaartje van 160 km. per licit* over Groenland, IJsland, Engeland, Europa, Egypte, India, Birma, China, Japan en de Aleoe- ten in 30 tot 45 dagen! Nederland zullen zij ook aandoen. En speciaal voor Hedel zal 14 Au gustus een. grote dag zqn. Beide oorlogsvüegers zullen de tocht onderbreken om een bezoek te brengen aan een plekje ver schroeide aarde ergens in .Neder land, waar cen3 het dorpje Hedel lag. Hedel heeft zwaar van de oor log geleden. Waar eens zindelijke boerderijen stonden, vindt ge nu tientallen witgepleisterde noodwo ningen, waarbinnen de Geldersen leven die terugkwamen voor de we deropbouw van hun grond en hun land. In één van die huizen woont de landbouwer Dirk van den Bo- gaert. „Wij weten zelf nergens van, maar wij hebben het van het "Raad huis gehoord", zegt zijn vrouw, die wars is van het gerucht dat Hedel in beroering heeft gebracht. „Ja; maar, je hebt hem toch zelf uitgenodigd om eens per vliegtuig hierheen te komen". „Och ja, dat' heb ik zo wel eens geschreven, maar ik heb hem nog nooit gezien". „Was hjj dan niet bij TJ ingekwar tierd bij de bevrijding?" „Wel neen, hij is nooit hier ge weest". En dan komt langzaam de ophelde- rijdf-- '- ring. Na de bevrijding hebben wij allemaal een lijst ingevuld om te corresponderen met militairen in Amerika. Zo kwamen wij met Evans in aanraking. Uit zijn brieven weten wij nu dat hij als oorlogsvlicger zo wat over alle landen van de wereld heeft gevlogen. Hij stuurt ons nu cn dan wat. Hoe het contact tussen Hedel on Amerika tot stand gekomen is? Toen in Juni 1945 nog pas enkele boeren waren teruggekeerd in hun verwoes te bezittingen, kwam een Ameri kaans predikant van Nederlandse af komst naar Hedel. Teruggekeerd m zijn Presbyteriaanse gemeente in Washington vertelde hij het drama van Hedel ón de Presbyterianen adopteerden de Hervormden van Hedel en zonden geld en kisten vol met kleding. Nu is een schenking in geld onderweg om de gehavende Hervormde kerk te restaureren. Men is van plan Evans en Truman echt Gelders in te halen op een Gelderse boerenkar en met het koper dat de leden van de dorpsfanfare 'uit de ruines hebben gered. Het zal voor beide partijen een grote dag zijn, op 14 Augustus, als alles goed gaat, FANNY KOENecu sportfenomeen De Franse pefs is goed te soreken over de landenwedstrvjd Frankrijk- Nederland (dames) te Straatsburg die door „France Soir" een „model- ontmoeting" wordt genoemd. Men is tevreden over do prestaties der eigen athletcn en zwaait lof toe aan de Nederlandse dames, speciaal wat betreft mevr. BlankereKoen en mej. Koudijs, deze laatste de „hoop van Nederland voor de naaste toe komst". „Twee Nederlandse dames hebben dertien Frangaises versla gen". zegt „Paris Presse", en wijst er dan op dat Fanny Blankere' Koen met drie overwinningen voor 15 van de 51 punten gezorgd heeft welke de Nederlandse ploeg in to taal behaalde. Het blad „Ce Soir" noemt haar een wezenlijk pheno- meen van de sport en zegt dat de vrouwelijke athletiek nooit eerder een zo alzijdig ontwikkeld athlete gekend heeft. men hebben bij het NSKK. is chauf feur geweest bij de Oitskomman- dantur, heeft in de SD-garage in de Volmarijnstra.it gewerkt, is por tier geweest bij de ?D en heeft in Apiil *45 mannen, die weermachts pa Jen omzaagden doen arresteren en uitleveren aan de SD, hetgeen vrijheidsberoving ten gevolge had. Eis: vier jaar en zes maanden met aftiek. Uitspraak over twee weken. Wegens het vrijwillig in Duitse krijgsdienst treden werden Bastiaan Rosbergen, expeditieknecht. 24 jaar oud, veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf met aftrek; Maarten Berg, timmerman, 33 jaar. tot ree jaar m. aftrek en recht tot cassatie; F. V, v. d. Wal. machinetekenaar, 29 jaar, tot 3 jaar en 6 maanden m. aftr.; P. II. Hagesteyn, kantoorbediende. 23 jaar, tot 7 jaar ni. aftr. en recht tot cassatie en Barend Smit, kantoorbe diende, 25 j„ tot. acht jaar m. aftr. on recht tot cassatie. De zaak tegen Jan iiozetna, kantoorbediende, 25 jaar, werd voor onbepaalde tijd geschorst. Roosje van Vel zen, 38 gescheiden huisvrouw van T. V. hoorde zich wegens blootstellen aan opsporing veroordelen tot 1 j. en 3 maanden m. aftr. en ontzetting uit de kiesrechten voor do tijd van 10 jaar. Bij de eerste start van Nel van Vlic, te New York bij Lido Beach Clubs in een open bad van 55 yards lengte niet zout water, heeft onze we- rcldrecordhoudstcr niet minder dan vier Amerikaanse records verbeterd. Op de 220- yards sloeg zij met een voorsprong van 40 yards Dorothy Yinglmg. Haar tijd was 2 min. 56-3 soc. De 110 yards bracht zij van 1 min. 29.8 sec. op 1 min. 23.8 sec. Hei 220 yards record van Katherine Raw is stond op 3 min. 13.6 sec. Ook Iet Koster—Van Feggelen boekte op de 110 yards rug&lag succes door in 1 min, 20.2 sec. Betty Shields te slaan. Onder de toeschouwers bevond zich de Nederlandse consul in New York, dr. Van 8 winderen. Zaterdag zal let van Feggelen op de 100 meter rugslav uo strijd aan binden roet de kampioene van de staat Michigan. Voorts zal Nel van Vliet in oen handicap-wedstrijd over 100 meter, do beste zwemsters van Michigan ontmoeten, onder wie de houdster van het kampioenschap van die staat. S\ÏI-jeugdploeg wint in Tilburg Dc jeugdgroep van S.V.H. is uit gekomen in het Waterpolo tour nooi te Tilburg, waaraan deelnamen de zeventallen van D.W.T., T.Z.V., Bell Telefoon (Antwerpen) en S.V. H. dc wedstrijd van de Hillcgers- bergenaren tegen D.W.T. werd na verlenging door S.V.H. met 5—4 gewonnen. Dc uitslag van de wed strijd T.Z.V.Bell Telefoon was 3—2, in de finale versloeg S.V.H. de Tilburgse Zwemvereniging met 5_3. De T-Z.V.-wa ter polo beker kwam voor dit jaar in het bezit van S.V.H. (Van onze luchtvaaitmedewerker.) Dagelijks verschijnen vage berichten over de moeilijkheden, welke de K.L.ftj. ondervindt bij het in stand houden van haar luchtverbiading met Java, Het is zelfs enige tijd zo geweest, dat de maatschappij zelf niet precies wist, wat te geloven van de gepubliceerde maatregelen door de Brits-Indische regering. Zy nam het onzekere dan maar voor het zekere en stuurde ondanks drgeruchten de vliegtuigen toch maar op weg, in de hoop dat wanneer zij eenmaal in Karachi zouden aankomen, de lucht daar reeds „gezuiverd" zou zijn en de route weer op normale wijze gevlogen kon worden. Gestrande passagiers vrij spoedig naar huis? (\«an onze Haagse redacteur). Dc passagiers van liet eerste K.L.M.-vliegtuig, dat op het vlieg veld v«m Karachi werd vastgehou den, hebben telegrafisch m Den Haag aangedrongen op maatregelen die hen uit hun halve gevangenschap moeten verlossen. De regering van India heeft nJ. lot nu toe ook ver boden dat deze passagiers hun reis op andere wijze zouden voortzetten dan per K.L.M. Gisteren vernamen wij echter, dat India deze bezwaren waarschijnlijk binnenkort zal laten vallen en de kans dat de gestrande passagiers dezer dagen met vliegtui gen van andere maatschappijen hun icis zullen kunnen vervolgen, wordt hier vru groot geacht. Wat de K.L.M -dienst betreft, ver nemen wij, dat. nu verschillende vliegtuigen via Sjarja. Colombo en Bangkok hun reis hebben kunnen volbrengen, de achterstand bij het verzende van dc post vrijwel opga heven is. Op beperkte schaal ten ge volge van de grote hoeveelheden benzine, welke op de lange zee-tra jecten moeten worden meegenomen, zal men thans ook de passagiers weer gaan vervoeren. Intussen voert ambassadeur Lam ping nog besprekingen in India om de regering aldaar tot andere ge dachten te brengen. Vergadering Nïgoco In de Maandag gehouden alge mene vergadering van aandeelhou ders der Van Nietvelt, Goudriaan Go's Stoomvaart Maatschappij N.V. werd het verslag over de ja ren 19401916 voor kennisgeving aangenomen en de balansen cn re sultatenrekeningen per 31 Decem ber 1945 en 31 December 1946 goedgekeurd. Hdt dividend werd mitsdien be paald op 187c over de jaren 1940— 1915 en 8fó over het jaar 1946. Tot commissaris werd benoemd de heer J. C. Smalt. Toch is dit niet steeds uitgeko men. Gezagvoerder Van Hulzen heeft tenminste de grote spiong over geheel India moeten, maken, zonder ergens de pootjes van zijn Constellation aan de grond ie zet ten. Hij wipte zomaar van Ceylon over Voor-Indië naar Basra en dat was voorwaar geen kleinigheid. Alleen moet New Delhi nu niet zeggen, dat wij hiermede bewezen hebben hel zonder India te kunnen stellen en dus voortaan dat land maar geheel moeten mijden. Dat zou onze luchtvaart schatten kosten, want voor die grote sprongen moet zoveel benzine aan boord worden meegenomen, dat een groot aantal passagiers achterblijft. Wij weten thans, dat het deels onze eigen schuld is, dat wij hin dernissen ontmoet hebben op de Brits-Indische vliegvelden. Op 31 Mei immers liep hel luchtvaartcon tract tussen de Nederlandse regering en New Delhi af. Dat wil zeggen, het verdrag omtrent het onderhou den van 1 lichtdiensten, niet door de KL.M., doch door de N.G.A.T., de Nederlandse Gouvernements Lucht- dienst, waarvoor de KL.M. als ver- voerscontractant optrad. Op die fatale vervaldatum had onze gehele organisatie met een omgeschakeld moeten wor den op de K.L.M. Dat zou heb ben ingehouden, dat een nieuwe overeenkomst tussen Tndia en Nederland gesloten zou zijn, doch uitsluitend over door de K.L M. te onderhouden lucht ver bindingen. Ons ambtelijke appa raat had niet voorzien in een plotselinge toespitsing van de politieke verhouding van India tegenover Nederland, zodat op dit ogenblik de omschakeling van N.GAT. op K.LM. nog steeds niet de jure geschied is. En van deze zwakke situaties, waarin wij rechtens eigenlijk een weinig „in de lucht hangen", heeft de Brits-Indische regering gebruik gemaakt Wanneer te rechter lijd de nieuwe K L.M.-o ver eenkomst geslo ten zou 2ijn, hadderr onze vliegtui gen regelmatig doorgevlogen. Nu moet er weer een diplomatiek spel gespeeld worden in New Dchli om de zaken als vroeger te laten func- Uonnercn. Wedstrijd Mills-Goffaux? Do bekende promotor Jack Salo mons stelt pogingen in het werk om op 8 September in de Harringay Arena een wedstrijd te organiseren om het Europese kampioenschap zwaargewicht tussen Freddie Mills en de Belg Pol G of faux. Mills, die niet meer is uitgekomen na 2ijn nederlaag tegen de Amerikaan LJoyd Marshall, heeft zich bereid verklaard om de Belg te ontmoeten. Het Criterium van Charleroi, een internationale wedstrijd over 91) km waaraan twintig bekende beroepsrenners deelnamen, is ge wonnen door dc Belg van den Doorcn in 2 uur 30 min. daarna kwamen Bartali (It.) op 5 secon den, Impanis (B) op ccn lengte, en vervolgens tviel aan wiel Ma- Ihleu (B), Pirmez (R) dc Pauw (B), Ronconi (It) cn Klabinsky U'L). Dag Deaidcrlus! V hebt het vernomen, Dcsiderius is m. een drietonner dc wijde we reld ingegaan, met de belofte, dat hij in September weerkeert. Bemin nelijk man als hij is, verzuimde hij in het uur van zrjn hoogste lift» nood niet, zijn vele vrienden eea vaarwel toe te roepen. U wist het niet, zijn pennebroe- ders wisten wèl dat hij en hoe hy vertrekken ging. Zij hebben zich de gelegenheid niet laten ontgaan, nu eindelyk eens een blik te werpen op de familieverhoudingen waarin deze populaire figuur leeft. In de loop der jaren heeft onze Dcsiderius in tegenstelling tot zyn grote voor naamgenoot een schare van dierbaren om zich heen verzameld. Hij heeft zijn gade Desidena aan TJ voorgesteld, spoedig gevolgd door tal van Desidenusjes en De siderata's, doch er bleef een myste rieus waas hangen over de omvang en de verhoudingen in het Eras miaans gezin. Helemaal duidelijk ia het de achterblijvers nog niet ge worden, maar Desiderata is werke- lyk èi en inderdaad leidde Dcside rius persoonlijk een kudde de val reep van een drietonner op. Dag Desiderius! hebben wij achter de bomen van het Kraling- se Bos opgesteld de vacantie- gangers nageroepen, maar zy hoor den het al niet meer, vermits juist de vele paardekrachten van de vrachtwagen in werking traden en Dcsiderius zelf trouwens alle aan dacht nodig had om zijn allerjong ste editie, pas uit de vulpen gerold, op de schokkende auto te houden. Aan mij thans de taak. moeiltf- ker dan die van de invaller-confe» rencier-humorist-filosoof. Zijn le zers een flauw afgietsel te ver schaffen van wat zij gewend zijn. Doch, heden ik....» morgen hij. TIRO. Sjahrir heeft, na zijn aankomst te New York. een scherpe anti-Neder landse rede gehouden, waarin hij het uit de laatste dagen bekend- geworden Djogjase standpunt toe lichtte. Hij maakte van ieder Ne derlands ja een neen, en omgekeerd. Ook zeide hij, dat Djogja het Oost- Indonesië van Sockawati en het "West-Borneo van sultan Hamid II niet erkent en omtrent Linggadjati zei hij: „Ik verlang niet terug naar die sfeer van rozengeur en mane schijn". De politie-aetie noemde hij een grondig voorbereide en gron- dig-uitgevoerde oorlog. Nederland heeft een jeugdorkest. Het is als het Wfe uit de lucht ko men vallen: begin Juli was er nog niets cn thans spelen 65 meer dan en tlions'aste jongemensen onder lei ding van Hein Jordans de Londense symphonie van ïlaydn, Roemeenss dansen van Bartok en andere mees terwerken op een wijze, dis do niets vermoedende toehoorder, die argeloos eens naar Nederlands nieu we jeugdorkest is komen luisteren, ongelovig deze uitvoeringen doen aanhoren. Men behoeft slechts 002e eerste dirigent, van liet Concertge bouworkest, Eduard van Bei nu m, in do arm to nemen om de waarheid ran deze woorden bevestigd te krij- Iict Nederlandse jeugdorkest tij dens de generale repetitie In het Concertgebouw, TERUG NAAR 1914—'18...,. In het najaar zijn we met dit japonnetje op en top modieus. Het is opval lend, hoe de mode terug gaat grij pen naar modellen - uit de eerste decennia onzer eeuw. De middag- japonnen woeden Zanger, de avond- robes^korter gedragen dan het vorig jaar. door Craig Rfce Vertaald door Ada Campers. 67) „Hallo daar!" April sprong op, slaakte een gilletje en bleef stokstijf staan. Toen keek ze hem aan. Hij was niet van plan, haar te ver moorden. Hij had waarschijnlijk niemand vermoord. Daar was hij een veel te aardige jonge man voor, met zijn ge bruinde gezicht en zijn blauwe ogen. Ze was helemaal niet hang meer, maar ze "was nog steeds woedend. „U hebt ma aan 't schrikken gemaakt", zei ze, „Dat spijt me", zei hij. „Dat was niet mijn bedoeling". Hij grijnsde tegen haar. April besloot niet terug te grijnzen. Ze keek hem koud aan en zei:.„Wat toevallig, U hier te ontmoeten". Dat was een zin, die ze Moeder eens had horen gebruiken tegen iemand, die ze niet graag mocht. „Het is geen toeval", zei hij vrolijk. „Ik ben hier gekomen om jou te spreken. Onder dc gegeven omstandigheden wou ik niet bij jullie aanbellen. Dus heb ik de wagen hier neer gezet, in de hoop, dat je voorbij zou komen". „Wat aardig van U", zei April. Ze hoopte, dat haar stem vaster klonk, dan ze het aanvoelde. Ze stak haar kin in de lucht en zei: „Dus V bent Rupert van Deusen!" „Precies", zei de jonge man, met een nog bredere grijns. „En jij bent dus de betrouwbare getuige! Ik stel voor, dat we vrienden zullen worden!" HOOFDSTUK 19 u Pierre Desgranges legde zijn penseel neer en keek het meisje naast hem ernstig aan. „Is er iets, ja?" „Nee", zei Dinah. „Er is niets nee". Ze probeerde het overtuigend te doen klinken, maar toen ze haar eigen stem hoorde, wist ze dat het haar niet gelukt was. Ze voelde zich bezorgd en door en door ellendig. Wat moest ze die aardige Mr. Desgranges In vredesnaam vragen? Dit was werk voor April geweest Of zelfs voor Archie. Nu ze la deze situatie verkeerde, werd ze zich ineens bewust dat ze, zoals Moeder al meer dan eens gezegd had, heslist geen tact had. Ze keek naar Mr. Desgranges, die keurend naar zijn ezel zat te kijken. Hü zag er aardig en vriendelijk uit. Zeker met als een moordenaar. Zijn grappige bruine baardje wipte op en neer als hij van zijn ezel naar de zee en weer terug keek. O hemeltje, ze wist niet, wat ze tegen hem moest zeggen! En dus zei ze maar niets. Zc zat zwijgend cn ongelukkig naar hem te kfjken, terwijl hij schilderde. En Pierre Desgranges keek verscheidene keren schuins naar haar. Je begint gewoon een gesprok met hem, had April gezegd. En je brengt het onderwerp ter sprake, waar je iets Over wilt te weten komen. Het klonk zo gemakkelijk. April zou precies geweten hebben, wat zc moest doen. Waar was April ergens? Wat was ze van plan? Dinah deed haar mond open en weer dicht! Oh, verdraaid nog toe. Ze móést iets zeggen, cn niet hier zitten alsof ze geen tien kon tellen. „O, Mr. Desgranges...." Hij gtng door met schilderen en vermeed zorgvuldig haar aan te kijken. „Ja, mijn kleine vriendin?" „Vertelt U 'sze slikte. „Waarom schildert U altijd juist schilderijen van. de zee?" Hij keek nadenkend naar zijn ezel. „Waarom maak jij te keningen van huizen en mensen en paarden?" „Nou", zei Dinah. „Omdat ik van huizen en mensen en. paarden houd". „Juist", zei hij. „Ik houd van de zee". „O", zei ze. En toen: „Waarom?" Dat klmkt net als Archie z'n atem, zei ze woedend tot zichzelf, alleen niet zo helder. „Omdat hij mooi is", zei hij alleen. Ze zou wel willen opstaan en zeggen: „Dag meneer, nou moet ik naar huis", en hard naar huis lopen. En dit verder aan April over laten. Maar als ze dat deed, dan zou April nooit ophouden haar ermee te plagen. „O", zei ze weer en stokte toen. Bedèpk iets, hield ze zich zelf voor. „O, ik dacht dat het misschien was omdat U wou, dat U op zee was". Hij legde even zün penseel neer. „Op zee?" Dinah knikte en voelde zich als een idioot. „Op een «chip". „Ja natuurlijk op een schip. Zeg, waarom zou ik op zee willen zijn, op een schip?" „Nou", zei zc. „Tenslotte is TJw thuis in.... Ik bedoel.... nou, als U heimwee had cn U wou, dat U op een schip was en dat U terugging naar Uw vaderland, dan zou U best daar om schilderijen van de zee kunnen maken". Ze haalde vlug adem. Hij keek haar verrast aan. „Maar dit Is mijn thuis", zei hij. „Dit is mijn land. Ik zou luer nooit weg willen". Dinah zei voor de derde keer; „O" en zweeg. Daar was ze geen stap verder mee gekomen. Je begint eenvoudig een gesprek met hem. had April ge zegd. Zc zou April krijgen als ze thuiskwam! Er volgde oen lange stilte. Tenslotte zei Dinah: „Schildert U al lang schil derijen?" Hij knikte. „Al heel lang", zei hij ernstig. Wat je ook doet, dacht Dinah, zeg niet weer „O". Eindelijk zei ze: „Waar hebt U schilderijen geschilderd voor U hier kwam?" „In Parijs", zei Pierre Desgranges, terwijl hij een andere penseel nam. „Maar daar kon U dc zee niet schilderen", zei Dinah. „Nee", gaf hij toe. „Wat schilderde U dan?" „Huizen en mensen en paarden. En soms bomen". Juist bijtijds slikte ze een volgend: „O", in. „Maar houdt U meer van de zee?" „Veel meer", zei hij. - Bijna had ze weer: „Waarom?" gevraagd. Het gesprek was precies in een kringetje rondgedraaid en weer by hot uitgangspunt teruggekomen. Zo keek ongeluk kig naar de klok op het huisje van de reddingsbrigade. Er was al bijna een half uur om en ze was niets te weten geko men, behalve dat Mr. Desgranges vroeger in Parijs had ge woond cn dat hij de zee schilderde omdat hil die mooi vond. Ze probeerde vragen te bedenken. Bijvoorbeeld: Waar was U Woensdagmiddag tussen vier en vijf? Of: Hebt U ooit van een man gehoord, die Armand van Hoehnc heette? Of mis schien: Hebt U Mrs. Sanford goed gekend? Geen van die vragen schee'n tactvol of bijzonder nuttig. „Mr. Desgranges. Deze keer legde hij zijn penseel neer, draaide zich om en keek haar aan. „Ja kindje? wat is er?" Hü zei het haast scherp, dacht ze. (Wordt vervolgd) gen: „Het is werkelijk enorm. Be heb het orkest nu na mijn reis ge hoord en lief, resultaat van zeven da gen onvermoeid werken is vorbluf- fend." In Praag op het jeugdfestival, zal Nederland met dit jeugdorkest, waarvan do jongste 16 cn de oudste 29 jaar is, een unicum brengen. Het zat allang in de pen een dergelijk orkest tot stand te brengen, doch de uitnodiging die Nederland voor het festival in Praag beeft gekregen, heeft de doorslaggevende stoot ge geven. Conservatoria en studenten» orkesten in het pchele land werden aangeschreven. 120 jonge mensen liobben voorgespeeld. Hein. Jordan! en onigo leden van het Concertge bouworkest selecteerden en kozen er 65 uit. Drie dag*»n in Juli en vier dagen in Augustus speelden zij- Meer tijd is er niet: Dinsdag moest In Praag geconcerteerd worden, maar de promotors vaa het orkest zyn niet bevreesd. Het grenst aan hef wonderbaarlijko, wat In d$ze> korte stonde tijds door de jongelui is gepresteerd. Er is maar een op lossing voor dit wonder zegt Eduard van Beinum: „een geweldig enthou siasme". Het ligt in de bedoeling het or kest ook na het festival in tact te houden. Het kan een zeer goede schooi worden voor orkestmueici, waaruit de orkestleiders kunnen putten. Het orlcest moet als het wa re een springplank worden om itf verschillendo orkesten te komen. Eduard van Beinum is van mening, dat het jeugdorkest vooral zo nut tig is, omdat in Nederland nauwe- lijks tijd on gelegenheid is om wer kelijk orkestspol t0 beoefenen ent men hier bovondiep oen grote mate van orfcestdiolplme kan opdoen. Geslaagd voor het examen hoofd- acte: J. v, Noort, Rotterdam. TUÏNKALENDER DINSDAG 12 AUGUSTUS. Wan neer zich aan de stam of takken itan een appel- of perebocm opzwellingen met open vonden en plaatselijke af stervingen in het /muf vertonen en de boom reeds rrocg zijn bladeren laat vallen en slechts kleine vruch ten vooi tbrengt, dan zijn dit ver schijnselen van aantasting door da vruchtboom/ranker. Deze ziekte wordt veroorzaakt door de zwam Nectria galligena, die door wonden in de stam of takken in het gezonde hout doordringt. Daarom is het steeds raadzaam om dergelijke won den tijdig met menie of andere mid delen af te sluiten. Wanneer in het beginstadium de aangetaste plek met een mes wordt uitgesneden en daarna mei een der kankerbestrlj- dende middelen afgesloten, is een boom soms nog to reddert' Dit laatste is een kwestie van vatbaarhe><l cn weerstandsvermogen S. L.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3