1) Zeeslepers ten afscheid Met 80 kilo aan 't lijf 20 meter onder water Doodstraf geëist tegen een vuurpeletonist Zaak tegen werf Gusto komt Maandag voor Van hélicoptères en Oceaan vliegers Duiker Van der Zwaan over het lichten van de Fair Play II" bij Vlissingen ïn de duisternis van troebel water Bijzonder Gerechtshof Een driewerf hoera op de vrouwen der zeelieden Nationaal gebeuren Leiding beschuldigd van collaboratie Nationale tennis kampioenschappen Zet 'm op, Dirk! faJÉf Ontmoeting in een hangar Zaterdag 16 Augustus 1947 3 W™ hebben it wijselijk van af gezien de4wee duikers Alfred en Arie b *r ^f,n' vaf M:ie Arle zo kranig ^heeft meegewerkt aan het 8e VP r. Pr..na v,1S5m*en Rckapseisde en gezonken Engel se sleepboot „Fair Flay II ergens btf hun arbeid onder water op te zoeken, v g,fsprf,k ™et dezc twee stoere Rotterdammers verliep heel ongevaar- m woning bU een kopje thee en een sigaar. Maar zelfs hun sober relaas van de berging van de sleepboot was in staat onze fantasie te b«- dieptcm Cn 10 sed3chten ,e vol£en him moeiiyk werk in donkere „Zie je", zei 'Arie. de oudste van de twee. „ik ben er eigenlijk een beetje trots op. dat ik tezamen met Tinus Wolhaus uit Den Hel der, die Fair Play H heb kun nen lichten en de lijken van de En gelse opvarenden heb kunnen ber gen. Tien dagen na het ongeluk kwa men wö met de „Geja", een ber gingsvaartuig- van onze firma. Scheepvaart- en bergingsbedrijf ..Holland" uit Rotterdam, bij Vlis singen aan. De gezonken sleepboot lag circa 1 km. uit de kust op bijna 20 meter diepte bij hoog- en 16 meter bij laag water. Alaar we moesten met dui ken nog acht dagen wachten we gens slecht weer. Toen zijn Tinus Wolthaus en ik naar beneden ge gaan om de'ligging van het schip te bepalen. Dat moest op de tast ge beuren in bijna volslagen duisternis. Hier in Nederland is het water meestal troebel door slik- en zand- deeltjes, 2odat je drie meter onder water al geen hand voor ogen zien kunt. Zelfs hAt schijnsel van een lamp kan er -l oorneen dringen. We stelden dat de sleepboot op bakboordzij lag en al tamelijk diep in het zand verdwenen was. Dat verzanden van in de Zeeuwse stromen gezonken schepen gebeurt meestal zeer snel, zodat het zelden lukt om ze te lichten. Wij maakten eerst een plan op welke manier de sleepboot het bes toen de lijken van vier leden van de bemanning. Toen het schip zo plot seling kapseisde en zonk, hadden Z" geen gelegenheid meer om zich te redden. De lijken van nog drie opvarenden, die bij deze ramp het leven verloren, gaf de zee zelf te- - 41U#. ui i«s Duikers bevestigen op twintig meter diepte de stelen trossen ven dc die bij deze ramp het k'0^8 bok, waarmee op 2 Augustus de bit Vlissingen gezonken Engelse sleepboof boven water werd gcbrachf. Tachtig kilo weegt het duikerpak, 'maar-, onder,?wat er kan de duiker er in zweven. te gelicht kon worden en toen gin gen we aan het werk. De sterke stroom in het water boven het wrak was een grote handicap. We konden daardoor alleen maar duiken in de tijden, dat het water stilstaat, d.w.z. wanneer de ebstrocm in vloed- stroom verandert en omgekeerd. Bovendien kun je op een diepte van 16 tot 20 meter hoogstens 50 minu ten achtereen zware arbeid verrich: ten". „Zo'n duikerpak zal ook wel ..zwaar zijn", meenden wij. „Niks hoor", zei Arie. „Ja, zo lang je in je duikerpak aan dek staat kun je bijna geen voet ver zetten. "Je hebt op elke schouder een gewicht van 23 kg... schoenen met dikke loden zolen van 24 kilo en dan nog een helm over je hoofd, die wel een beetje zwaarder weegt dan een „Borsalino". Met circa 80 kilo aan .ie lijf maak ie geen rare sprongen. Maar zodra je onder water bent is het, vooral voor de eerste keer. een hoogst merkwaardig gevoel, dat je je ge wicht niet meer voelt. Je kunt zwe ven als een balletdanseres. Dat is mogelijk door de lucht, die via de - slang in het duikerpak gepompt wordt. De duiker kan. lucht in of uitlaten en al naar believen zak ken of stijgen. Voor de ademhaling ontvangt hij natuurlijk lucht via de luchtslang door middel van de hand pompen of een hogedrukinstallatie. Moeilijk karwei We hebben al heel wat duikkar- weitjes opgeknapt, vertelde Arie. maar aan die Engelse sleepboot hebben we de handen vol gehad. Het viel om de drommel niet mee om op de tast de plaatsen op het wrak te vinden waar wü de kabels konden aanbrengen waarmede het schip zcu kunnen worden gélicht. Een anker moesten we door mid- del .van springstof verwijderen. Op het moment van de ontploffing be vonden wij ons natuurlijk veilig en wel aan boord van het bergings schip. Eerst hebben we daarna op twee plaatsen dunne draden rond de scheepsromp aangebracht, die later na enkele vergeefse pogingen ver vangen werden door dikke stalen trossen, waarmee tenslotte op 2 Augustus, na drie weken hard wer ken het schip door de bok „Bevrij ding" boven water werd gebracht. In de machinekamer vonden we Even, zweeg Arie en wft herdach ten een ogenblik de zeven Engelse zeelui, die zo tragisch aan hun ein de kwamen. „De berging slaagde maar net op het nippertje", vervolgde Arie. Het weer verslechterde tijdens de laat ste etappe van ons werk zo snel, dat de bergingsvaartuigen, na het schip gelicht te hebben, nog maar nauwelijks tijd hadden hiermede de haven te bereiken. Vlissingen's havenmeester heeft naderhand verklaard, dat dit. voor zover hij zich kon herinneren, de eerste maai was, dat een onder de kust van Vlissingen gezonken schip werd gelicht. Arie is na het succes van deze berging echter niet van plan op zijn lauweren te gaan rusten. In Neder land zijn practisch alle in de oorlog gezonken schepen thans geborgen. Maar onder de kust van Zeebrugge en Duinkerken, waar zich de grote schepenkerkhoven bevinden, wach ten hem en zijn broer Alfred nog menig zwaar karwei. Ze hebben ple zier in hun moeiljjk beroep, deze Rotterdamse jongens. Het duiken zit hun in het bloed. En zoals hun overleden vader, de bekende duiker Adrianus van der Zwaan in zijn tijd. zullen zij thans op hun beurt, Nederlandse goede naam in den. vreemde helpen hoog houden! De ronde van EIsloo is bij de profs en onafnankelijken in de sprint gewonnen door Loos (Tilburg) die de 114 K.M. aflegde in 3 uur 26 min. 10 sec. Tweede werd Janssen (EIsloo), der de Steenbakkers (St. Michielsgestel). HALLO Thames!... Hallo Mendanau!... Hallo Tyne!... Hallo Singkep!... Goede reis en een behouden thuiskomst. Deze woorden, ettelijke malen herhaald, schallend over het zonovergoten, groengrijze water tussen de pieren van Hoek van Holland vormden het laatste rechtstreekse contact l^sen de bemanningen, runners cn machinisten der sleepboten en tinmolens en het vaderland. Terwijl de imposante, zilverkleurige gevaarten langzaam maar zeker naar de wijde zee gleden weerklonk op de raderboot „Rotter dam" het Wilhelmus, staande aangehoord door ruim 500 mensen. Statig zakten de enorme rood-wst-blauwe vlaggen op de beide molens omlaag om terstond weer triomfantelijk omhoog te rijzen bij wijze van laatste groet; voor de laatste maal snerpten de scheepsfluiten over en weer... de zee slepers van L. Smit Co, waren hun maandenlange reis naar de Verre Oost nu definitief begonnen. Een ontroerende belever Js, dit plechtig afscheid in de monding van de Waterweg! Het was een zeer gemengd en tal rijk gezelschap, dat zich gistermor gen op uitnodiging van L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst aan boord van de raderboot „Rotterdam" van de Ned. Stoombootrederij had in gescheept. Er waren vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven zowel uit Nederland als uit Zwitserland en Engeland, hoge officiële, autoriteiten, personeelleden van de scheepswerven j. en K. Smit te Kinderdijk, Conrad Maandagmorgen 10 uur zal de leiding van de commanditaire vennoot schap Scheepswerf „Gusto" te Schiedam verantwoording hebben af te leggen voor de Rotterdamse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof inzake haar beleid in oorlogstijd. Terecht zullen staan de directeuren Smulders en Conijn en de bedrijfsleider Timmer. Mr. van Vollenhoven zal de terecht zitting presideren, mr. Hollander treedt op ais advocaat-fiscaal. Mrs. A. Schadee, Nfjsingh en Schuur zullen de verdachten terzijde staan. In deze zaak zijn 12 getuigen a charge opgeroepen, o,w. de oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht generaal Winkelman en prof. Francois, raadsadvi seur aan het Departement van Buitenlandse Zaken. Kriegsmarine van een aantal foto- Aan verdachte Conijn wordt ten- laste gelegd, dat hij in. een door hem ondertekend contract op l Juni 1940 met de Kriegsmarine is overeenge komen, op cle oorspronkelijk voor de Koninklijke Marine bij de werf „Gusto" in aanbouw zijnde „Power"- boten kleine, zwaarbewapende motorvaartuigen drie stel torpedo- lanceerbuizen aan te brengen en om de constructietekeningen van die bui zen aan het opperbevel der vijande lijke marine uit te leveren, hetgeen hij heeft gedaan. Deze buizen waren een nieuwe vinding van de werf voor het afvuren van torpedo's zonder de verraderlijke bellenbaan en uitslui tend bestemd voor onze marine. Voorts heeft verdachte op.de wer ven van „Gusto" te Schiedam en Slikkerveer een groot aantal schepen doert bouwen oi verbouwen voor de Kriegsmarine, die gedeeltelijk voor onze Marine waren bestemd, cn re paraties doen verrichten aan tal van oorlogs- en andere bewapende sche pen. Bovendien zijn te Korneuburg a. d. Donau, tezamen met de directies van een of meer andere werven, Donau- tanklichters gebouwd, waarvoor Ne derlandse arbeiders van de Gusto- werven met leidend technisch perso neel daarheen zijn gezonden. Aan verdachte Smulders wordt hetzelfde ten laste geletd, behalve het tekenen van het contract met de Kriegsmarine. Verdachte Timmer, die bedrijfslei- dfr was van de afdeling „Power"- boten,'wordt ten laste gelegd het bouwen van casco's voor en het af bouwen van deze boten, benevens het doen verrichten van reparaties aan oorlogs- en andere bewapende schepen. Als tweede punt vermeldt de dagvaarding het uitleveren aan de copieën van een Engels boek met in structies voor de montering van Rolls Royce MerUn-motoren, zoals die met toepassing van Engelse patenten in de voor onze Marine bestemde „Po- wer"-boten werden gebouwd. Ten slotte had Timmer, volgens de dag vaarding, uitdrukkelijk en vrijwillig beloofd, de hall van Gusto, waarin de Pöwerboten in aanbouw zich be vonden, in brand te steken. Op last van de Nederlandse Marine was deze gereed gemaakt voor vernietiging. Timmer heeft echter de aangebrachte houtkrullen en benzine weggenomen of anderen gelast, deze te verwijde ren. Van Swol en mevr. Blaisse doen niet mee In de nationale kampioenschap pen, die volgende week op de Mets gehouden zullen worden, zal Van Swol, die stellig de meeste kans zou hebben, niet uitkomen. Hy won verleden jaar het Intergeallieerd militair tournool en gaat nu te Os- tende, waar het ditmaal gehouden wordt, zijn titel verdedigen. Ook van Meegeren moet te Óstende de Nederlandse tenniskletiren hoog houden. Mevr. Blaisse, die vorig Jaar alle drie titels won, Is verhin derd uit te komen. Voor het overige Is het gehele Nederlandse A-contingent present. In het heren-enkelspel komen niet minder dan 14 spelers uit, in het dames-enkelspel 32. In het heren-enkelspel zijn de volgende spelers „geplaatst" en vrijgesteld van het speien van de eerste ronden, in volgorde van het lotingsschema: Van der Kruk, Bor- ren, Krijt, Dehnert, Wilton, Ak- kersdijk, Rinkel, Karsten. ie Haarlem, Gusto te Schiedam en Verschure Co. te Amsterdam allen bouwers van de tinmolens personeel van L. Smit Co. en niet te vergeten een groot aantal .familie leden van opvarenden dc^- beide transporten. In het bijzonder de vrou wen onder hen zullen deze uitzonder lijk geslaagde boottocht op prijs hebben gesteld. Immers, menigmaal vertrekken hun mannen naar zee, maar zelden zullen zij hen een der gelijk triomfantelijk uitgeleide heb ben kunnen doen als thans is ge beurd. Want een triomfantelijk uit geleide is het geworden! Zelfs het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardijvloot, de Nieuw Amster dam, zorgde voor décor, want zij lag als een "machtig silhouet voor de Nieuwe Waterweg, waar haar com- passen werden gesteld. Toen de „Rotterdam" de rivier afvoer, had zij voor Schiedam *reeds de Tyne met de Singkep op sleeptouw te pakken en even verder bleken de Thames en de Mendanau al onderweg te zijn. In Schiedam al was het op het Haven hoofd een ge wuif van jewelste, maar dat was toch nog povertjes verge leken bij Maassluis. Het leek wel of het hele stadje naar de rivierkant was gestroomd! Durf en energie Voor Maassluis, de thuishaven van de zeeslepers, vond de plechtige overdracht van de tinmolens plaats. Eerst op de Mendanau en even later op de Singkep werd onder gejuich en handgeklap de vlag van dë bouwers voor die van de BilJitonmaatschappij verwisseld. De heer F. J. Houweri, oudste di recteur van dé Billitonmaatschappij, die op dit plechtig moment voor de microfoon tr2d, noemde het vertrek der beide tinmolens, dat tevens de afsluiting vormt van de bouw van zes machtige ontginningsmiddelen jn een normale, vooroorlogse levertijd, een nationaal gebeuren, dat getuigt van durf en energie, van onderne mingsgeest en vertrouwen in de toe- komst. Spr. bracht hulde aan de bou wers van hoog tot laag, aan de zee lieden van L. Smit Co. en verder aan alle instanties, die tót het be reiken van dit prachtig resultaat hun deel hebben bijgedragen, Na deze speech werd nog gespro ken door de heren Van der Gaag na mens j. en K. Smit, Murk Leis na mens L. Smit Co. en Van Loon J namens minister Jonkman, die we gens drukke werkzaamheden niet bij het vertrek aanwezig kon zijn. AI die huldetoespraken over en weer, zij waren volkomen op hun plaats, maar geen eresaluut zal de deelnemers aan de. boottocht zo recht uit het hart ge grepen zijn als dat, gericht tot de zeemansvrouwen, zij die thans hun echtgenoten voor vele maanden uit het gezin zagen vertrekken. Terecht vroeg de directie van L. Smti Co, hiervoor de speciale aandacht, dat zij voor haar bedrijf niet slechts kundige zeelieden nodig heeft, maar evenzeer flinke vrouwen, die zowel vader als moeder voor de kinderen kunnen zijn en er voor zorgen dat alles reilt en zejlt, ook als vader er niet is. Het driewerf hoera op hen uitgebracht hebben zij verdiend als'geen anderl Het viel moeilik in de verzorgde jongeman, die gistermiddag voor de Rotterdamse Kamer van het Bij zonder Gerechtshof verscheen en die er uitzag als een keurige, brave kantoorbediende, een moordenaar te zien van eigen landgenoten, En toch heeft deze 24-jarige Cor nells Jacobu» Kok in Maart en April '45 als wachtmeester van de ordnungspolizei (de beruchte „Grii- hc) deelgenomen aan de executies op de Plelnweg, op het Hofplein en aan de Hoflaan, waarbij telkens 20 willekeurige, onschuldige Nederlan ders door gewetenloze moorde naarshanden zfjn neergepaft. Kok was kantoorbediende en dook in December '42 onder, omdat hij niet in Duitsland wilde gaiui werken. In Augustus daaropvol gend trad hij toe tot de gemeente lijke brandweer, door welke hij, naar hij zegt. in December '44 gede tacheerd werd naar de Ordnungs- polizei. Als lid van deze „Grime" ia hy meegegaan naar Scheveningen om de ongelukkigen te halen, die even later op zo schandelijke wyze werden afgemaakt door het vuur peloton, waarvan hij deel uit maakte. Verdachte beweert, op de Hof- laan en ook op het Hofplein opzet telijk misgeschoten te hebben, maar de advocaat-fiscaal hecht hieraan weinig geloof, evenmin aan het gedwongen dienstnemen by de ordnungspolizei. Diverse bezwarende getuigenver klaringen worden nog voorgelezen. Zo heeft verdachte mensen, die aangehouden waren, geslagen, o.a. in de Rubroekstraat en in het Doofstommeninstituut en voorts heeft hij. ofschoon hfj op dat tijd stip geen dienst had, meegedaan aan de achtervolging van twee mannen, die in het bezit van revol vers waren en voor collega's van verdachte op de vlucht waren ge slagen. De advocaat-fiscaal zegt, on danks de jeugdige leeftijd van ver dachte alleen de doodstraf hiermp zijn plaats te achten, hetgeen ver dachte uiterlijk onbewogen aan hoort. Ijverig vertrouwensman De 49-jarige ex-handelsagent Pieter Jan Drost ontpopte zich ge durende de oorlog als een fanatiek N.S.B.er. Hij was lid van tal van N.S.B.-instanties en heeft als ge machtigde van burgemeester Mül- ler voor het gemeentelijk Gasbedrijf zeer schadelü1" werk gedaan. Zo ad viseerde de N.S.B.-chef Herb- schleb om de ambtenaar Vlasboom, die zijn blijdschap over de capitu latie van Italië geuit had in de vorm van een gedichtje, naar Duitsland te zenden, „liefst zo dicht mogelijk in de buurt van Rusland". Vlasboom is ontslagen, werd later gearresteerd en heeft, na op het Haagseveer en ln Amersfoort te hebben vastgezeten, ruim een jaar in een Duits concentratiekamp doorgebracht. Volgens Vlasboom, die-als getuige werd gehoord, is dit aan verdachte te wijten. Tegen verdachte, die ook nog dienst heeft gedaan bij het N.S.K.K; en deelgenomen heeft aan de strijd op vaderlandse bodem (o.a. te Arnhem) eiste de advocaat-fiscaal 15 jaar gevangenisstraf met aftrek. O.T.-man ia vrijheid gesteld Leendert Teunis van Wijngaar den, 42 jaar oud, heeft verplicht voor een Duitse firma te Hoek van Holland gewerkt en werd later naar Duitsland gestuurd. In Span- dau werd hij bij de Organisation Todt ingedeeld. Hy heeft patrouille gelopen ter bewaking van een Hol lands slavenarbeiderskamp in Rus land, en, toen er uit een bos op een viertal mannen waartoe hij behoor de, werd geschoten, schoot hy met de anderen terug. Een achttien jarig Russisch meisje, vermoedelijk een partisane, bleek getroffen te zjjn, na vier dagen is zy overleden. De advocaat-fiscaal achtte het neerschieten door verdachte niet bewezen en eiste twee jaar en zes maanden met aftrek. Verdachte's raadsman mr, de Hartog voerde aan, dat verdachte gedwongen tot de O.T. is toegetre den en vroeg onmiddellijke invrij heidstelling. hetgeen door het Hof werd ingewilligd. Minnaar verraden Willem Frans Antoon Hendrik Hansen, oud 42 jaar, was kellner en trad naar hy zeide tot de N.S.B. toe „omdat hij in een café werkte", hetgeen de president mr. van Vol lenhoven de vraag ontlokte of de N.S.B, dan een organisatie was die voornamelijk ln het caféwezen opereerde. Verd. heeft zich vrijwillig aange meld by de Wache- und Schutz- dieust te Zeist en als zodanig be wakingsdiensten op Katendreeht verricht. Voorts heeft hij een huis vriend, die een verhouding had met- zyn vrouw, van wie hij gescheiden leefd£, aangebracht bij het N.S.B.- kringhuis aan de Bergweg, zeggen de dat de huisvriend ondergedoken militair was. De V. is kort daarop gearresteerd en heeft van half Aoril '44 tot 23 Juni in Amersfoort vastgezeten. Els: 3 jaar en zes maanden met aftrek. In alle zaken uitspraak over twee weken. Nel van Vliet zwom tijdens een demonstratie ln het bassin van de De troit golfclub de 100 meter schoolslag in 1 min. 20 sec, dat is een tijd die beter is dan het Amerikaanse record voor dit nummer. l" BEROEPSEER rylJ het trottoir staat eeri ijsu'a- 'A gent je en in de vensterbank van een dichtgespijkerd pand zit de baas met de witte pet, naast twee oude mannetjes warm te hebben. Er komt een meisje van zes, met een kinderwagen waarin nog twee kleinere zusjes zitten. Ze stopf en vraagt aan het ene oude mannetje: „Opa, muggen we een ijsje?'' „Vraag het maar een meneer Bee/," zegt Opa. „Toe nouze kosten maar - eert duppie," houdt het kind aan. Opa antwoordt niet eens meer maar zijn grijze makker overziet met één blik de inhoud van de kinderwagen en zegt: „Das dertig centen. 7 oe maar. Daar heb je opa een slokkie voor." De ijsman, die net het zijne wil opmerken, wordt naar zijn wagen geroepen: een dame uit het dure Kralingen, met drie ordentelijke zoontjes. „Drie van een kwartje," bestelt ze. De ijsman grijpt virtuoos naar zijn apparatuur en opent de trog. „Is 't niet verpakt?" vraag! de dame viezig. „Nee mevrouw," zegt de ijsboec cn hij krijgt iets principieels over zich, „bij mij hebt u het originele schepijsEn hij creëert de eerste, voor hei kleinste jongetje, dat meteen begint te Ukken. Mama kijkt bekommerd op hem neer cn zegt opeens,JJie stukjes karton moet je niet opeten, Fred. Die moei je weggooien Als door een adder gebeten kijkt de ijsman op. Mevrouw neemt me niet kwa lijk," zegt hij zéér hoog, „maar dat is geen karton. Het is biscuit. Een heerlijke brosse wafel. Kan die jon gen gerust opeten. Da's goed voor hem." Maar de dame duldt geen inmen ging: als de troep even later na gesmaakt ijsgenot framwaarls stapt, hggen, zes afgekloven wafeltjes op de stoep. De man met de Witte pet komt met een ijswafel op de kin derwagen af en geeft hem aan het meisje met een bezwerend ge baar maar opa die wil protesteren. „Is betaald" roept hij, ,,'k heb 'm gemaakt van wat ik züllie te min gegeven, heb.". Hij zette zich weer in* de venster* bank. „Karton," zegt hij bitter. DE enorme kisten, waarin Nederlands eerste hef- schroefvliegtuig zat verpakt, zijn, hoewel lastig hanteerbaar toch zonder ongevallen op hun bestemming, het vliegveld Ypenburg, aangekomen. De kostbare inhoud zal thans wor den nltgepalit en men hoopt het toestel zó snel te kunnen monteren, dat het nog in de volgende week de eer- j vlucht boven Nederlands grondgebied kan maken. Het ligt in de be doeling de Sikorsky S 51, die door da Frits Diepen Vliegtui gen N.V. in Amerika werd aan gekocht, op 21 Augustus offi cieel aan de „Stichting Hef- schroefvllegtuigen" over te dragen. In een artikel 'over de hélicop- tère hebben w;j reeds medegedeeld, dat de heer H, Bulten, chef-piloot van Diepen. N.V. lange tijd in Ame rika toefde om met de Sikorsky S 51 te leren vliegen en tevens het door Nederland aangekochte .toe stel in te vliegen. Wij vernemen thans, dat de heer Bulten niet de enige is, die met de machine heeft gevlogen, doch dat nog een tweede Hollander, t.w. de heer E. C. Sen- ger, officier-vlieger van. de Kon. Marine, eoh hélicoptère-stuurknup- pel heeft leren hanteren. De beide geroutineerde piloten hadden de bij zondere besturingseigenschappen van dit voor hen zeer ongewoon vliegtuigtype al heel spoedig door en zijn nu dus de eerste Neder landse hélicoptère-vliegers gewor den. Op 22 Maart van dit jaar waren met de „Noordam" van de Hol land-Am er ikalijn bovendien nog drie Nederlandse werktuigkundigen naar de States getrokken om zich wat het technische gedeelte betreft met het hef schroef vliegtuig ver trouwd te maken. Het waren de ZATERDAG 16 AUGUSTUSDe nazomer ligt reeds weer in het naas* te verschiet. Vele zomerbloemen zijn reeds uitgebloeiddoch vele andere prijken nog in hun volle schoonheid. De laatbloeiende herfstbloemen moe ten hun knoppen nog openen. Door het gevorderd seizoen is de plant ijd voor de bloemgewassen reeds achter de TugWil men echter op een open gekomen plek toch nog wat planten, dan zijn daarvoor nog wel wat chrysantken met potkltilt of wat potplanten te gebruiken. Men kan thans of in September ook nog de bekende gekleurde sier kool pfan- ten* Deze blijft tot laat in het najaar 'doorgroeien. Natuurlijk wordt de bloementuin thans nog ingoede staat gehouden. Dorre bladeren en afgestorven blad- en stengeldelen worden verwijderd* S. L* 71) door Craig Rice Vertaald door Ada Campers. „Haar beschermen natuurlijk", zei hij ongelukkig. April knikte. „U. zou een manier zoeken, om U met die zaak in te laten en IJ zou alles doen, wat U kon, om te ver hinderen, dat de politie er achter kwam, dat zij het had ge daan. U zou rondneuzen en vragen stellen, en U zou probe ren het huis te doorzoeken voor het geval, dat ze soms hier of daar bewijsmateriaal had laten slingeren. En bovendien zou U dat doen, zander haar de kans te geven er ooit achter te komen. En omdat U denkt, dat ze Mrs. Sanford vermoord heeft...." Hij gaapte haar aan en zei: „Ik. „Zit nou maar niet zo gek te kijken", zei April. Haar stem klonk bijna boos. „Heeft Polly Walker een revolver?" Hij knikte stom. „Wat voor een? Dat is belangrijk" „Het ishet is een twee- en dertiger". April zuchtte. „Het is zeker, dat Uw Moeder niet zo knap was als mijn Moeder, of anders bent U er glad naast met die erfelijkheidshistorie. Want Mr. Sahford werd doodgeschoten met een vijf-en-veertiger". Hij staarde haar stomverbaasd aan. „Weet je dat heel ze ker?" „Absoluut zeker", zei April. „We weten het van de politiel" Hij kreunde, leunde over het stuur en zei; „Oh Pollyl" „Ik word er naar van", zei April. „Eerst zit zij in haar auto .O Cleve' te roepen, en nu zit U weer in Uw auto van ,0 Polly* te bazelen. Ik krijg er nog wat van. U moest maar liever naar haar toegaan, haar vertellen, wat U uitgevoerd hebt en haar al de vragen stellen, die U wilt". „Dat wil ik wel", zei hij. „Dat heb ik geprobeerd. Maar ze wil niet met me praten* Ze wil niet aan de deur komen als ik beL Ze wil niet door de telefoon praten als ik haar opbel. Ik heb haar brieven en telegrammen gestuurd.... ze zijn ongeopënd teruggekomen". „U ziet er toch niet zo stom uit", zei April. „En als U die brieven goed had bekeken, dan zou U waarschijnlijk gemerkt hebben, dat ze met een warm mes geopend en daarna weer dichtgeplakt waren. En luistert U nu 's naar me". Ze deed het portier van de auto open, hipte naar binnen en ging naast hem zitten. En gedurende de volgende vijftien minuten gaf ze hem een raaa, waarvan de geraffineerdste vrouw versteld zou hebben gestaan. Een raad, die tot enige concrete voorstellen leidde, waaraan hij een paar ideeën van zichzelf toevoegde. Tenslotte grinnikte hij tegen haar en zei: „Zijn al de kinderen van je Moeder zulke genieën?" „Ieder op zijn eigen manier", zei April luchtig. „En nu we 't over de kinderen van mijn Moeder hebben: daar komt Dinah de straat in. Als U 't goed vindt, ga ik haar tegemoet. En U moest hem maar smeren, want ik kan een geheim be waren, maar Dinah niet". Hij deed het portier voor haar open, startte de wagen, wuifde vrolijk naar haar en reed onder luid motorgeronk de straat uit. April liep langzaam het "trottoir af naar Dinah, terwijl ze de zaak nog eens ovjerdacht. Toen zè bij haar was, gloeide haar gezichtje eenvoudig. „Liefde is iets wondermoois!" zei ze. Dinah keek haar stomverbaasd aan. „Waar heb je 't over? Op wie ben je verliefd?" „Op niemand", zei ApriL .Maar hij is verliefd, en hoel Rupert van Deusen". .Hemeltje!" barstte Dinah uit, „Ben je gek? Zo ineens? Dat hebben we vanmorgen al uitgekiend. Maar Bette LeMoe is dood". „Hij heeft waarschijnlijk nooit van Bette LeMoe gehoord", zei April dromerig. jlij is verliefd op Polly" Walker". Dinah ging op de onderste tree van het stoepje zitten. „Ben ik nou gek, of ia het de bitte7" „Er ,is niemand gek", zei April. „Behalve hij. Hij 1b |ek op haar. Is dat niet prachtig? En bovendien heb ik een rijks daalder van hem gewonnen". „Da 's nou mijn zusje", zei Dinah, bedroefd haar- hoofd schuddend. April ging naast haar zitten. „Zijn echte naam is Cleve Ca- lahan. Hij is scenario-schrijver. Hij heeft die vreselijke film geschreven, die we gezien hebhen. De Gemaskerde Mummie. Hij is verliefd op Polly Walker, en wat meer is, ik wil wed den, dat hij haar krijgt ook". „Cleve", mompelde Dinah zich herinnerend. „Maar. maar April. Wat is dat dan met die Rupert van Deusen?" April haalde diep adem. „Het blijkt, dat iemand, om te proberen de politie in de war te brengen, dat verhaal over Rupert van Deusen heeft verzonn<%. Er was geen Rupert van Deusen. Die iemand moet de haam uit een boek of zoiets hebben gehaald. Nou, deze man is verliefd óp Polly Walker en hij beweerde, dat hij Rupert van Deusen was, dus kon hij doen als 'n detective. Want hij was bang, dat zij Mrs. Sanford had vermoord en hij wilde haar beschermen, maar,nu weet hij, dat ^ij het niet gedaan heeft en dus is alles in orde en zullen ze waarschijnlijk trouwen". Dat was voor het ogenblik genoeg om Dinah te vertellen, besloot ze. „Gossie", hijgde Dinah, „En ik heb met wedden een Rijksdaalder van hem gewon nen", voegde April er aan toe. „Laten we even naar het stal letje gaan en een paar flesjes coca-cola halen". Ze stond op en zei. „En dan kim je me onderweg vertellen, hoe je met Mr. Desgranges bent gevaren". „Nou", zei Dinah. „Het was zó". Dinah had gevoel voor details. Ze liepen de twee straten naar het stalletje, kochten de coca-cola en waren bijna weer thuis voor ze gekomen was tot de feiten, die ze geconstrueerd had, nadat ze Pierre DeSgranges, Armand von Hoehne of Peter Desmond op het strand had achtergelaten. April schrok op. Als zij de tas met coca-cola had gedragen in plaats van Dinah, dan zou ze die waarschijnlijk hebben laten vallen. „Dinah", zei ze, „ik heb nog nooit een verhaal gehoord, dat zó onwaarschijnlijk klinkt. En jij bent erin ge trapt". „Nu kl' t het onwaarschijnlijk", zei Dinah, „maar toen hij-het uri crtelde helemaal niet". „Er zijn voortdurend bewakers op het strand", zei April. „De hele dag door. Daar had je aan moeten denken". Ze hield op. „Misschien is het tegenovergestelde van dit verhaal wel waar. Misschien is het wel zo, dat de bewakers geen aan dacht zouden schenken aan een rare Franse schilder". „April!" zei Dihah. Toen hijgde ze. „We moeten iets doen. We moeten iets doem nu meteen!" (Wordt vervolgd)' theren W. van Nifterick ingenieur van de Diepen. N.V., H van Aan- hout, chef-werktuigkundige van dezelfde maatschappij pp A. M. Harmelink, sergt, majoor vliegtuig maker van de Kon. Marine. Het ia gebleken, dat dit drietal wel een bijzonder goede vliegtechnische knobbel moetbezitten, want de Hollandse jongens doorliepen de speciale héllcoptère-curaus met zó goed gevolg, dat ze met de hoogste puntenlijsten gingen schuiven, daarbij Kun Amerikaanse studie makkers ver achter z!ch latend. De twee niloten en drie werktuig kundigen vormen eigenlijk het, per soneel van de Stichting Hefschroef- vliegtuigen. Zjj zyn in dienst getre- den van dit syndicaat, waar by de marine-vlieger Sengers als be drijfsleider optreedt. Toen de „studenten" in Juni ge reed waren om naar Nederland te-1 rug te keren ontving de werktuig kundige Van Aanhout van zjjn principaal per telegram de op dracht ook nog even de Lycoming- motoren en propellers, bestemd voor Diepen's luchttaxi's, in studie te ne men. Zo gebeurde en in korte tyd had hjj ook deze certificaten in de., zak. Kennismaking!'^ Het toeval-wilde, dat in de- aer-' vice-hangar van de Lycomingfa- briek, waarin onze landgenoot werkte, men juist bezig- was met' het in gereedheid brengen van twee kleine sportvliegtuigen, waarmee een vlucht rond de wereld moest worden gemaakt De toestellen Jiet waren Hpercubs moesten worden voorzien van extra-benzine tanks, een nieuwe motor en spe ciale instrumenten.- De heer Van Aanhout interesseerde zich natuur lijk buitengewoon voor de grootse vllegplannen van twee Amerikaan se ex-oorlogspiloten en kwam daar door in contact met één van hen, mr. Clifford Evans. Hy sprak met" hem af, dat de wereldvlucht via Ypenburg zou gaan en dat hij ervoor zou zorgen, dat zijn firma, de Frits Diepen Vliegtuigen N.V., tevoren de kaarten enz. benodigd voor het vliegen boven West-Euro pa gereed zou maken. Het; slot van de kennismaking was, dat de ondernemende Hollan der, die er zowaar geen been In zag ook in het verre Amerika klanten voor zijn firma te winnen, met mr. Evans ging dineren. Bij het drinken van een glaasje bier vertrouwde hij zijn Amerikaanse vriend toe in. Hol land de verzorging en inspectie van de beide vliegtuigen op zich te-ne men. Omdat nir. Evans erg ver baasd keek,, vertélde de man van Diepen, érmaar gelijk by, dat hij binnen énkele dagen: per K.L.M. 'naar "Nederland zou vliegen en dus zijn belde" Amerikaansevrienden op Ypenburg kon afwachten! Top punt van service!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 6