Twee verdachten gisteravond in vrijheid gesteld Ook Duitse jongens maakten de Jamboree mee Omzet van Unilever in 1946 f 3.6 milliard Nieuw spoorwegmaterieel in aanbouw Gusto voor de rechter Gevangenisstraf van vier jaar tot 15 maanden geëist plus geldboeten Het belang van dit proces Minder passagiers naar Indonesië Vervoer ernstig gestagneerd Clandestiene kampbewoners bij wijze van proef getolereerd Padvinderij anders dan Hitler-Jeugd De netto winst bedroeg 114 millioen Redelijk niveau hsmnik.... Electrificatie sterk uitgebreid Stroomlijntype is favoriet Woensdag 20 Augustus 1947 3 Aan het einde van een requisitoir, dat ruim anderhalf uur tuurde, heeft de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof, mr dr Den Hollander, gister middag zijn eisen uitgesproken in het collaboratieproces tegen de leiding van de werf Gusto te Schiedam. Voor de 60-jarige directeur N. W. Conljn vroeg de advocaat- Hscaal een gevangenisstraf voor de tijd van vier jaar met aftrek van voorarrest en 50.000 gulden boete subs, zes maanden hechtenis, voor de 39-jarige H. J. A. M. Smulders, eveneens directeur, een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek en 25000 gulden boete subs, zes maanden hechtenis en voor de 40-jarige C. Timmer, leider der afdeling „Power"-boten een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek plus 15000 gulden boete subs, zes maanden hechtenis. Dea avonds om negen uur, na de pleidooien en nadat het Hof drie kwartier la raadkamer was geweest, zyn de verdachten Smulders en Timmer, die evenals de verdachte Conljn reeds tien maanden in voor arrest hebben gezeten, op verzoek van de verdedigers onmiddellijk in rjjlieid gesteld. Een bewogen slot van een bewogen zitting. Het belang van dit proces zo begon de advocaat-fiscaal gister middag zijn requisitoir gaat ver uit boven hetgeen gisteren en van daag ter sprake is gebracht, In feite is deze zaak één der eerste tan een serie eoüaboratieprocessen, zoals die hier en elders in den lande in de naaste toekomst op het pro gramma staan. Daaraan «ntieent dit proces zïjn betekenis, veel hangt er van af, Spr .had voor zijn betoog twee motto's gekozen. In de eerste plaats een uitspraak van oud-ml- nister Logemann„Wie in oorlogs tijd het persoonlijk belang stelt Bo ven dat van het vaderland, is een landverrader, ook al heult hij dan niet met de vjjand". En het tweede luidt: „Business as usual". Als een paal boven water staat het vast, dat generaal Winkelman de scheepsbouwers kort na de ca pitulatie heeft duidelijk gemaakt, dat zij zonder dwang niet voor de vyand mochten gaan werken. Dat ia punt één. Punt twee is, dat het voor spr. vart etaat, dat de wert fn Schiedam gedurende de bezetting ia uitgebreid en dat die in Slikker veer in gebruik is gesteld. Vooral het laatste is belangrijk, want het gaf de directie de gelegenheid werk van Schiedam naar Slikkerveer over te hevelen, waardoor de capa citeit van Schiedam geheel ten goede kon komen aan de Duitse opdrachten. De contracten met de Kriegsmarme, getekend resp. zeven en veertien dagen na de capitulatie m Mei '40 zijn opvaliend vroegtijdig afgesloten. Dit geeft te denken. Gusto heeft zich van het bespro kene in de conferenties op het hoofdkwartier van generaal Win kelman niets aangetrokken. Deze feiten zijn ernstig. Verdachte Co nijn beroept zich er nu wel op. dat hy op 23 Mei wachtende was op richtlijnen uit Den Haag, maar deze houding is wel heel naief. Een zo belangrijk industriebedrijf als Gueto wist drommels goed wat mocht en wat niet mocht. Spr. rekent het de verdachte Timmer ernstig aan, dat hij in de 'aatste oorlogswinter de collabora te zo energiek heeft voortgezet, dat hij het met bijna uitgehongerde erfceicers heeft klaar gespeeld in ie tijd van slechts drie maanden acht Duitse marineschepen te repa reren. Was dit nodig? Spr. ia er van overtuigd, dat de foto-copieën van het zg. Engelse instructieboek oor de Duitsers van nul en gener .vaarde was, In eerste instantie gaat het daar trouwens niet om. Deze affaire typeert de verdachte: slaafs volgen van do vjjand, z(fn gewoonte, de Duitsers in alles ter wille te zyn en hun alle service te verlenen. Spr. accepteert niet, dat men de vyand verder tegemoet is getreden dan strikt nodig was. Doet men meer, dan is' dit een vorm van hulpverlening. Marine ging niet vrjj uit Aan het gebeurde op de veertien de Mei draagt in de allereerste plaats de marine schuld. Zy heeft grote fouten gemaakt. De houdjng van de verdachte Timmer op die dag is met drie woorden gekarak teriseerd: Smulders durfde niet. Dat is het adagium, waarin de be schuldiging tegen Timmer moet worden gelezen. Vooralsnog meent spr. te moeten betwijfelen of de verdachte wel zo'n groot risico had gelopen wanneer hij zyn belofte had gehouden. „Uit commerciële overwegingen is het landsbelang op de achter grond geraakt". Deze zinsnede ci teert spr. uit het protocol, dat werd gemaakt van het eerste verhoor van de verdachte Conijn. Het zijn z'n eigen woorden en zij typeren deze verdachte. De verdediging heeft aangevoerd dat de Duitse omzetten nog geen 85 hebben bedragen. Het inte resseert spr. heel weinig of het nu 85, 75 dan wel 65 is geweest. In ieder geval was het meer dan 25 en dat is voldoende. Aan de hand van de- Nederlandse en Belgische jurisprudentie betoogt mr. Den Hollander, dat Gusto geen beroep kan doen op overmacht. Wel echter zijn er verzachtende omstandigheden. Spr. wil deze ten volle tot gelding laten komen. Ongetwijfeld is er druk uitge oefend, al heeft die dan ook slecnts geculmineerd in het feit, dat een maal een Duits officier tijdens een bespreking met zijn revolver speel de. De druk was zeker niet groter dan die. welke het Nederlands be drijfsleven in het algemeen gemid deld van Duitse zijde ondervond. Spr. kan niet bewijzen, dat Gus to op de afgebouwde schepen bewa pening heeft aangebracht. Wel echter staat vast, dat de verdach ten reeds veertien dagen na de ca pitulatie de vijand zo ver tegemcet traden, dat zij constructietekenin gen uitleverden. Vice-admiraal Doorman heeft nu wel gezegd, dat Gusto het geheim der nieuwe lan- ceerbuizen niet kende, maar spr. kan aan deze verklaring geen waar de toekennen, omdat de vice-admi raal heeft gesproken als getuige en niet als deskundige. Mr. Den Hollander komt dan tot zijn eindconclusie. Hij betoogt, dat de hele bedrtffsstaf van Gueto zich aan collaboratie beeft schuldig ge maakt. Dit geschiedde gedurende vier lange bezettingslaren en de straf mag niet licht ztfn. Spr. wil er rekening mee houden, dat de ver dachte Contjn zea maanden als gij zelaar in St. Miehiela Gestel heeft doorgebracht, dat de verdachte Timmer enige risico heeft gelopen door onderduikers en illegale wer kers te steunen en dat het voor alle drie verdachten erg moeilijk zou zijn geweest het bedrijf in de steek te laten. Spr. komt dan tot zfln eisen, die wjj in de aanvang van dit verslag reeds noemden en merkt daarbij nog op. dat hij de verdachte Conijn a!s~ de hoofdper soon beschouwt, verdachte Smul ders als een man, die bereid was hem te volgen en verdachte Tim mer als de volgzame, volijverige bediende, als „his masters voice". De verdediging Dan beginnen de pleidooien, die van kwart over drie tot ongeveer kwart voor acht duren en met de grootste belangstelling worden ge volgd. Het pleidooi van de Haagse advocaat mr. Njjsingh duurt alleen al van kwart over drie tot half zes. Het is volgens deze raadsman aan toeval toe te schreven, dat de Duit sers het eerst bi] de werf Gusto kwamen. De Duitse weermacht ia algemeen getreden ir lopende rege ringsopdrachten, en of dit nu een maand eerder of later 1b gebeurd, doet niets ter zake. Toen Conyn op een bijeenkomst hoorde, dat gene raal Winkelman zich op de tweede vergadering met industriëlen en scheepsbouwers anders had uitge laten dan hy meende te moeten op maken uit een vertrouwenwekkend verslag van de eerste vergadering, heeft hy gezegd; „Als ik stoppen moet, dan stop ik Maandag", het geen hem ontraden is. Het contract omtrent de torpedo- lanceerbuizen is niet uitgevoerd, de Duitsers hebben eigen buizen laten aanbrengen. De tekeningen waren niet van de werf Gusto, doch van de Marine. Er is hier geen sprake van uitlevering van marine-gehei men en de houding van Gusto ver schilt in niets van die der andere Nederlandse scheepswerven. Moeten wij nu deze industrietakken in hun geheel beschuldigen van landver raad of moeten wij een noodtoe stand aannemen? Wanneer ieder geweigerd had te werken, zouden de Duitsers zeker maatregelen ge nomen hebben. Van de lopende or der van 20 Powerboten zijn er slechts twee afgebouwd en acht casco's, de relt is geannuleerd. Omtrent de ka nonneerboot staat niets vast. Verd. Conijn 1b gijzelaar geweest. Indien hij werkelijk zo nuttig en hulpvaar dig voor de Duitsers was opgetre den. was dit niet gebeurd. Wat be treft het opwekken in Duitsland te faan werken: evenals in elk ander edrijf heeft de leiding gezegd er is niet aan te ontkomen, laat de on- gehuwden gaan. dan. kunnen, de ge huwden biyven. Natuurlijk is er ver diend. doch uit niets blijkt winst bejag, zoals de advocaat-fiscaal meent. Slotconclusie De slotconclusie van deze raads man is: Alie Nederlanders waren In een moeilijke positie, speelhal de scheepsbouwers. Een zwarte aarde- polltiek paste niet in die dagen, wel een politiek van zich er zo goed mogelijk doorheen slaan. Achteraf beschouwd meent mr, Njisingh, dat zij het vaderland het beat gediend hebben met te handelen zoals zi| deden. Er heerste een noodtoestand, en de druk, die er van de bezetter uitging, heeft de gehele industrie tot handajen bewogen niettegen staande ae uitspraak van generaal Winkelman. Pleiter concludeert tot en vraagt vrijspraak. Mr. Schadee neemt het verweer tegen de afzonderlijke punten in de dagvaarding voor zijn rekening, mr. Schuur de verdediging van verdach te Timmer. Beiden zijn van mening, dat verdachten niet daadwerkelijk aan de schepen hebben gebouwd, en {Van onze'Haagse redacteur) Het Nederlandse passagiers vervoer van Indonesië is, hoe wel de K.L.M.-dienst na een korte onderbreking over Cey lon en Singapore kan worden gehandhaafd, toch in ernstige mate gestagneerd. In plaats van de zes vliegtuigen, die vroeger per week naar Indone sië vlogen, gaan ej thans slechts drie in beide richtin gen, die een kleine 80 passa giers heen en weer brengen tegen vroeger 170. Honderden passagiers voor Ba tavia z«jn hier dan ook vast ge houden en de meesten van hen worden reeds geboekt voor de eerstvolgende schepen. Een klein aantal van deze pas sagiers kan nOc vertrekken met de Kota Baroe. die de 28sle ver trekt, De volgende dag begint de Van Oldenbarnevelt de reis naar Indonesië, doch honderden passa giers die door d«* K.L.M. teleur gesteld moesten worden, zullen niet met dit schip kunnen ver trekken omdat hef op deze reis ongeveer 1300 vrouwen en kinde ren zal vervoeren. Eerst met de Indraposra, die op 17 September vertrekt, zal een groot aantal uitgestelde iuchtpas- sagiers vertrekken. strafrechtelijk kunnen zij niet voor de handelingen van anderen aan sprakelijk worden gesteld. Mr. Schuur voegt hier nog aan toe: wanneer men onder bouwen ver staat, daadwerkelijk bouwen, dan is een groot aantal mensen aanspra kelijk, niet alleen Timmer. Verstaat men er onder: opdracht geven door de leiding, dan valt Timmer er bui ten. want hy behoorde met tot de leiding, er stonden nog diverse func tionarissen boven hem. De advo caat-fiscaal repliceert hierop later met een verwijzing naar de Woning wet. waar bouwen identiek wordt gesteld met opdracht geven tot bou wen. Smulders wordt door mr. Schadee nog gekenschetst als de jongere compagnon, die geen zelf standige besluiten nam. en waar over ter zitting ook weinig is ver nomen. Beide raadslieden verzoeken onmiddellijke invryheldsstelling van de drie verdachten. De advocaat- fiBcaal verklaart hier afwijzend te genover te staan. Na drie kwartier komt het Hof terug. Het is inmid dels negen uur geworden. Conclu sie: Onmiddellijke invrijheidstelling van Timmer en Smulders, niet van Conijn. Uitspraak over twee weken. Nu Het officiële programma van de jamboree is geëindigd» wr-dt algemeen beseft, dat men een vuurproef heeft door- staan wat betreft de democratische opvoeding in de padvinders- beweging. De proef is genomen met 17 Duitse jongens, die vroeger lid zijn geweest van de Hitlcrjugend. Zij waren in het geheim gezonden door autoriteiten in de Franse zone en uit Berlijn. Zij arriveerden net zoals andere dagbezoekers» maar zijn „clandestien" als gewone kampbewoners gebleven. De kampfunctionarissen waren bereid'deze inbreuk door de vingers te zien in- verband mst het nuttige effect, dat dit verblijf op de jongens zou kunnen hebben, Wlf ontdekten ze o.a. toen acht hunner Zaterdagavond Uit het kamp naar Duitsland terugkeerden. Na de bekendmaking van liet nieuws wer den de overige negen ontvangen op de verschillende hoofdkwartieren van de delegaties. Zij kregen Ameri kaanse padvinderahandelingen.. die zij mochten meenemen. Zondagavond zijn ze uit het kamp vertrokken. Maandag gingen ze per trein naar Duitschland terug. Hier volgen enkele reacties op de Jamboree van deze jongens, die on der Hitler's*propaganda zjjn opge groeid. Zij werden geïnterviewd te midden van een aantal geallieerde padvinders, die hen uitgeleide de den: Hartelijk ingehaald HANS BORG (padvindersleider, metselaar uit Heimbach bü Neu- wied, vóór het Hitlerregime padvin der en blijkens een attest lid van de Duitse ondergrondse beweging) „We wisten niet hoe we ontvangen zouden worden. Er is een oorlog ge weest en dan de haat. we waren verbaasd, dat de Franse jeugd ons zo hartelijk welkom heette. Als het aan de jongens zelf gelegen had, waren we onmiddellijk opgenomen in de padvindersbeweging." OTHMAR GRUENINGER (Een 17-jarige student uit Buehl, Haupt- strasse 102, die verbonden is aan de staf van het jeugdblad „Wilde Ge sellen" Eerlijk gezegd verwachtte ik toen ik hier kwam niet zoveel verschil tussen de Hitlerfugend en de padvindersbeweging, maar er is een groot verschil.JDr bestaat inder daad een padvlndersdicipline, maar deze is vermengd raet een initiatief en spontamëteit, die we niet moge lijk gedacht hadden. Zij hoeven niet te wachten op officiële instructies om te gaan spelen of wat anders te doen." Niet zeggen - doen! ALFRED BENZING (een 19- jarige leerling van een kweekschool uit Schwenningen A. M.. Goethe- strasse 6): „De'Duitse Iongens wa ren de Hitlerjugend zo beu. dat zij geen belangstelling hebben voor dé jeugdbeweging. Ik ben bang. dat ze denken weer met propaganda volge stopt te worden, wanneer we ze vertellen, wat we gezien hebben. De enige manier om 't wantrouwen te overwinnen is niets te zeggen maar iets te doen als ze met pad vinders zouden kunnen samenkomen cn met hen zouden kurnieh leven zo als wij gedaan hebben, zouden ze kunnen leren hoe prachtig de wer kelijkheid is." gr» DE KRIJGSLIEDEREN van de .Maori's dreunden over de Arena in Moisson, toen Nieuw-Zeelandse deelnemers aan de Jamboree een de monstratie gaven. Van de drie wereldconcerns, die ons land rijk Is: Philips, de Ko ninklijke en de Unilever, heeft nu ook het laatste de jaarstukken over 1946 gepubliceerd. Het Lever Brothers en Unilever concern bestaat uit de „Limited", die de belangen in Engeland en ln het Britse Imperium controleert en uit de „N.V.", die de contröle uit oefent over de bedrijven In de rest van de wereld"met Inbegrip van de Verenigde Staten. En Indien eens per jaar de gezamenlijke balans van het gehele concern wordt opgemaakt, omvat deze ongeveer vier honderd bedrjjven, waarin totaal f 2.038.685.017 kapitaal ia geïnves teerd, met een omzet van 1 3-618.882.000. De geconsolideerde netto winst bedraagt in 1946 f 114.470.018 (f 83.929.952 ln 1945), zjjnde 6.37 pCt. (4.76 pCt. in 1945) van het geïnvesteerde kapitaal. De naar de winst gegeven' belastingen belopen f 120.315.116 (f 139.696^23 in 1945). Het voorgestelde dividend op gewone aandelen bedraagt 8-8 pCt, (4.45 pCt.) bjj de N.V. en 10 pCt, (5 pCt.} byj de Limited. drijven, wil zy gaarne verschillende cultuurmaatschappijen behulpzaam zjjn bij de wederopbouw. Hierover zijn reeds verschillende contacten aangeknoopt. Men hoopt ook tot uitwisseling van in Afrika en Indo nesië opgedane ervaringen te ko men, v. d. Berg en Jurgens Van den Bergh's en Jurgens' Fa brieken N.V. restitueerde van haar winst over 1946 een bedrag van f 3.000.000 als gedeeltelijke te rugbetaling van de bydrage groot f 11.500.000, welke de Lever Bro thers en Unilever N. V. haar in 19-44 en 1845 heeft verleend, ten einde dividenden op cumulatief pre ferente aandelen en op de gewone aandelen A uit te keren. Na beta ling van de rente op de obligatiele ning bljjft bij Van den Bergh en Jur gens een beschikbare winst van f 3.127.376.88. Hiervan wordt op cu mulatief preferente aandelen 4.4 pCt. en op cumulatief preferente winstdelende aandelen A en B 4.8 pCt. uitgekeerd. Gewone aandelen A ontvangen 6 pCt. Nieuwe KPM-er te water Donderdag, des morgens om 9 uur zal het door de regering in op dracht gegeven en voor de K.P.M. bestemde motorschip „Balanipl" op de werf „De Noord" te Alblasaer- dam te water worden gelaten. Dit Is het vierde schip van het type Batavia, waarvan er in. totaal acht in aanbouw zijn. Met deze dividenddeclaratie van 8.9 en 10 pCt. is. aldus deelde de voorzitter van de raad van bestuur, de heer P. Rhkens, aan de pers mede, een redelijk niveau bereikt en 't concern hoopt het dividend inde toekomst op deze hoogte te kunnen handhaven. Ook voor de oorlog heeft de Unilever gestreefd naar een stabilisering m de dividenduit kering, waartoe, aldus de heer Rij- kens, by het concern de mogelijk heden aanwezig zyn omdat het voornamelijk eerste levensbehoef ten. voortbrengt, die betrekkelijk weinig onderhevig zyn aan con junctuurschommelingen. terwijl de internationale spreiding van de Uni lever her bedryf minder conjunc tuurgevoelig maakt, dan met vele andere bedrijven het geval is. Te vens zijn met het oog op de alge mene marktpositie een daling van de wereldprys ligt in het ver schiet de reserves op voorraden met f 12.715.306 verhoogd tot f 16.691.000. Kapitaalvergrating Daar de liquiditeit van de N-V. nog steeds zwak Is, zal op de aanstaande aandeelhouders vergadering worden voorge steld het maatschappelijke ka pitaal van S 45 millioen tot 75 millioen te vergroten, zo dat de N.V., Indien haar 't ogenblik daartoe gunstig voor komt, een emissie zal kunnen plaateen. Ten dele spruit de wenselijkheid hiervan voort uit 't feit, dat ter- wyl voor de oorlog de financiering van dit Internationaal vertakte be drijf door onderlinge overmaking van bedragen als een geheel kon worden beschouwd, nu de financie ring der bedryven in de afzonder lijke landen in veel grotere mate zelfstandig moet worden opgelost. Over de afschrijving zeide de heer Bijkens nog, dat deze op basis van de boekwaarde geschieden, doch dat men bjj het reserveren rekening houdt met de gestegen ve rv angi ngswaar dc. Wat de productie In Nederland betreft, vermeldt het jaarverslag, dat de aanvoer van geschikte grondstoffen nog te onregelmatig was, om tot de productie van Blue Band te kunnen overgaan. Wel werd in 1947 weer voor het eerst Soüdox-tandpasta aan de markt gebracht'(uïl het jaarverslag blijkt verder, dat de Unilever ook de Pepsodent-fabriek in Amerika be zit). Het snelvrlezen van groenten en fruit kon nog slechts op be perkte schaal worden hervat en de heer Rykens deelde hieromtrent nog mede, dat de prijzen by grotere omzet aanzienlijk kunnen dalen. In het Verenigd Koninkrijk bleef de margarine- en spysvetindustrie onder de contróle van de regering staan, terwijl de distributie in han den bleef van de Marcom Limited, een in de oorlog opgerichte maat schappij, die als agente voor het ministerie van voedselvoorziening optreedt. Tevens produceren doch termaatschappijen in Engeland o.a. roomijs, soepen, viscroquetten en snelgevroren vis. Productie steeg In de meeste Westeuropese lan den ging de productie vooruit; in Zwitserland bereikte de omzet van eetbai'e oliën en vetten bflna het record van 1938, terwyp ln Zweden dusdanig grote voorraden boter waren opgehoopt, dat in de zomer maanden de margarineproduetie negen weken werd verbaden. De margarine-productie vond in Duitsland nog slechts op zeer klei ne schaal plaats; de productie van Vim was niet bevredigend. Ten ge volge van de nationalisatie verloor de N.V. de zeggenschap over haar bedrijven in Tsjecho-Slowakije, Po len en Zuid-Slavië, tot dusver ia nog geen regeling over de schade loostelling tot stand gekomen. In de Verenigde Staten werd o.m. een nieuw zeeploos wasmiddel voor de fijne was, „Breeze" op de markt gebracht; de vjjf grote zeep- en spijsvetfabrieken konden niet aan de vraag voldoen en moeten wor den uitgebreid. Ook Lipton behaal de goede resultaten: de verkoop van thee en soepen steeg. Ten slotte kan nog gewezen worden op de margarine- en zeep fabrieken te Batavia, die haar pro ductie in Mei hervatten, terwyl in September de zeepproductie te Soe- rabaja weer op gang kwam. Hoe wel de N.V. niet van plan is an dere bedrijven uit Indonesië te ver- Dikke cteme De buurtdrogisterö", waar ik bin nenliep om scheermesjes te kopen, had geen schel op de deur. Ik voel de me hier minder indringerig dan in die gelegenheden, waar men net nodig acht bezoekers te betrappen met een soort alarminstallatie ver bonden aan de deurknop, dan wel met zo'n verraderlijk mechaniek, listiglijk onder de mat verborgen. Men scheen hier een rotsvast ver trouwen te hebben in de onkreuk baarheid der clientele, want na vnf minuten energiek schuifelen en kuchen had ik nog niemand ontdekt die mij uit m'n eenzaamheid wilde verlossen. Ik achtte nu het ogenblik geko men om een krachtig „volk" te roe pen, een overblijfsel uit m'n duik- periode in de provincie.' Ook deze populaire wijze van aandienen wierp voorshands geen tastbare resultaten af. Wel trad een dame de winkel binnen, in wie ik een vroegere lerares herkende. Zij was zeer dik en groot, dicht gegroeid, formidabel, maximaal in alle richtingen, een ondefinieerbare massa mens. Ze had „de" attractie kunnen zijn van een circus, en zon- aer opvulling met kussens. Als ze ons leslokaal op de derde verdie ping was komen binnenwaggelen en zich hjjgend in een speciaal ver sterkte stoel had laten uitdijen, monsterde ze ons steeds met een triomfantelijke blik van haar var- kenaoogjes. voldaan, dat de bestij ging deze keer weer gelukt was. Vervolgens begon ze dan haar vest met ontelbare knopen dicht te maken, er goed op lettend van on deren af aan te beginnen, welke toer het volle lesuur duurde. Zij was te druk bezig met uitbla zen om me in de schemerige ruim te te herkennen. Eindelijk hoorde ik geloop, achter in de winkel ver- Echren een klein meisje in de deur opening. Niet begrijpend staarde ze een paar minuten naar de reuzin voor haar. Toen viel het besluit: Mamma kom 's helpen, riep ze naar achte ren, de winkel is vol klant! TIRO. 74) „Ik heb. door Craig Rice Vertaald door Ada Campers Dinah graaide in haar porten?,onnaie en in de zakken van alle kleren, die ze de laatste dagen had gedra gen. „Twee-en-dertig cent", „Da 's samen twee-en-zeventig cent", zei April nadenkend. „En Archie moet er één derde bijleggen. Hoeveel is één der de van vijf gulden?" „Een-zestig en nog wateen gulden-zes-en-zestig en twee derde cent. April schiet op en maak je bed op of we missen de schoolbus". „Laten we zeggen een-zeven-en-zestig", zei April. „Een zeven-en-zestig en twee-en-zeventig iswacht even twee-negen-en-dertig. De rest lenen we van Archie". „Als hij het tenminste wil lenen", zei Dinah. „En als hij er een-zeven-en-zestig van zijn eigen geld bij wil leggen". „Vraag het hem maar", zei April. „Nee, het is jouw idee. Jij moet het hem vragen". „Jy bent de oudste. J ij moet het hem vragen". April zweeg even en zei toen: „Ik weet wat. Als ik het hem vraag, wil jij dan onderwijl mijn bed opmaken?" „O, goed", zei Dinah. „Na gisteravond is hij waarschijnlijk nog te opgewonden om veel tegen te stribbelen". De vorige avond was opwindend geweest. Auto's hadden af en aan door de straat gereden. Archie, die op verkenning was uitgestuurd, was teruggekomen met de mededeling, dat het buis, waar Pierre Desgranges had gewoond, grondig doorzocht werd. „Vingerafdrukken en zo", had hij gezegd. Na het eten was Moeder weer naar boven gegaanOm nog een paar aantekeningen te maken", had ze gezegd. Pete was gekomen om te vragen of Dinah een eindje met hem mee ging op zijn fiets. April had, tot aller verrassing, erop aangedrongen, dat Dinah ging terwijl het nog licht was. „Laat mij de vaat maar 's voor een keertje alleen doen". Dinah was te verbaasd geweest om tegen te stribbelen. En April was er net in geslaagd Dinah en Pete de achterdeur uit te werken, toen er aan de voordeur gebeld werd en daar stond Bill Smith met een kalme, vastberaden man in een donkergrijs pak. Ze was in stbat om naar waarheid en dankbaar te zeggen, dat Dinah niet thuis was. Ze nodigde hen uit in de keuken te komen en vertelde Dinah's verhaal over aan de kalme man met het grijze pak. En hoe ze er toe kwamen wisten ze zelf niet, maar de twee mannen hielpen met de vaat. Bill Smith waste om en de an dere man droogde af terwijl zij het verhaal vertelde. Toen naar verhaal uit was, waren ze nog niet helemaal klaar, en dus voegde ze er de bijzonderheid van het schilderij, dat Dmah cadeau had gekregen, nog aan toe. Net toen ze het wou gaan halen hingen de beide mannen de laatste theedoek op. „Als schilderij kan ik er niet veel van zeggen", had de man m het grijs gezegd, „Maar als excuus voor het feit, dat ïuj hem gesmeerd isja. Ik geloof zeker, dat hij het is". „Hebt U hem gearresteerd?" zei April, „Nee", zei Bill Smith. „Hij Is er vandoor. Maar we zullen hem wel vinden April had tactvol haar mond gehouden. Het had geen zin, Archie voor de prijs van een nieuwe ruit te lacen opdraaien. Dinah was teruggekomen en had tot haar stomme ver wondering de vaat gewassen en de keuken aan kant ge vonden, terwijl April bij de gramofoon naar cie nieuwste plaat van George Formby zat te luisteren. Pete was gebleven. Hij haa bet kleed willen oprollen om te dansen. Toen waren Mag en Joella komen aanlopen en vijf minuten later Eddie en Willy. Toen waren Archie, Admiraal, Goony en Flashlight teruggekomen. Ze hadden naar Henderson gezocht, die zijn touw had stukgetrokken en twee straten ver van huis was weggedwaald. Toen hadden Inky en Stinky op de een of an dere manier op het dak weten te-tornen en moesten worden gered en zij en Jenkins moester^ gevoerd worden. En ten slotte, was Moeder beneden gekomen, moe maar gelukkig, met de mededeling dat ze klaar was met haar aantekeningen en nu een paar dagen met werken ophield en met de vraag wat ze zouden denken van een massa lekkers voor allemaal. Het leek wel of het uren geduurd had. voor Dinah April had kunnen vragen: „Is er nog iets gebeurd, terwijl ik uit was?" en April heel nonchalant bad kunnen antwoorden: In de afgelopen twee jaren 1» vrijwel geen maand voorbij gegaan, zonder dat de Spoorwegen met enige feestelijkheid een herstelde brug openden, een iyn opnieuw ln gebruik namen of her-electrifi- ceerden. Thans, nu het noodherstel achter de rug i»f schijnt het of de activiteit tot stilstand is gekomen. Men timmert niet zoveel meer aan de weg, maar achter de schermen wordt Intensief gewerkt ten einde de ontwikkeling van het vervoor by te honden en een bearyf op te bouwen, dat meer nog dan voor de oorlog aan de eisen, welke Nederland moet stellen, kan voldoen. niet alleen veel is vernield, maar de voortschrijdende electrificatie ter vervanging van het gestolen en ntet teruggekeerde stoommaterieel nog meer materieel nodig maakt. Van bestaande tweewagentreinen zul len driewagentreinen worden ge maakt, waarvoor thans dertien tusHenrytuigen worden gebouwd. Voorts bouwt men 29 twee- en 65 vienvagen gestroomlijnde trein stellen, terwijl plannen bestaan om hieraan nog 41 twee- en 20 vier- wagentreinen toe te voegen. Men hoopt in 1948 van dit materieel veertien vier- en vier tweewagen- treinen in dienst te kunnen stellen, verder dertien tussenrijtuigen. Het overige materieel hoopt men in de loop van 1949 in dienst te kunnen stellen, hoewel alles natuurlijk af hankelijk is van de aanvoer van de materialen. Welk type materieel men daarna zal aanschaffen, vormt nog-een. object van studie. Overwogen wordt, in de toekomst electrlsche locomotieven aan te schaffen, die losse rijtuigen trekken en dus over dag zullen kunnen dienen voor per sonenvervoer over lange afstanden en 's nachts voor de goederentrein- dfenst. Wat het dieseï-electrische mate rieel betreft zullen tien vijfwagen- treinen, die de vernieling hebben overleefd, doch waarvan de moto ren onbruikbaar zijn, \'an nieuwe motoren worden, voorzien. Ruim dertig dieselmotoren van 650 pk. zijn thans in Nederland in aanbouw en ln de loop van 1948 hoopt men een beperkt iaantal treinstellen in dienst te kunnen nemen. Er zjjn nog ongeveer vijftig die sel -electrischB locomotieven in dienst, welke producten ztjn van de Nederlandse» industrie en die uit stekend voldoen. Van dit type zijn daarom nog vijftig ln bestelling, die een welkome aanvulling zullen vormen. Goederenwagons Hoewel de Nederlandse Spoorwegen zich hebben ont wikkeld tot een overwegend reizigersvervoerbedrijf, wordt met Kracht gestreefd naar uit breiding van het goederenver voer, welk© de industriële ont wikkeling van ons land sterk nodig heeft. De Duitse roof heeft vooral on der het goederenmaterieel een zeer ernstige r s,vage aangericht, die slechts met grote inspanning kan worden aangevuld. En hoewel de Nederlandse Indu strie al ruim 500 nieuwe goederen wagens heeft kunnen afleveren, i3 dit lang niet voldoende om het te kort op te heffen. Daarom zjjn by Nederlandse fa brieken nog rond 8800 wagens in bestelling, waaronder 4300 kolen- en 3800 groentewagens. Bovendien. 352 zelflossers, die voor de Spoor wegen zflf zuilen dienen voor on derhoud van de baan. Nog ln dö loop van dit Jaar zal een deel hier van worden afgeleverd. De bekende laadkisten voor het vervoer van huis tot huis, die een. groot succes zhn gebleken, hebben, dringend aanvulling nodig. Daarom zijn in Nederland 1080 gesloten en 800 open ïaadkisten besteld. De laatste zullen nog dit jaar worden afgeleverd. Tot nog toe kenden de Neder landse Spoorwegen stoom-, electrf- sche en dlesel-eJectrische tractfe. Thans is besloten de electrificatie uit te breiden tot alle lynen, waar op de vervoersdlchtheld zo groot ia, dat deze de kosten van electrificatie rechtvaardigt. En waar de electri ficatie niet verantvéoord la door een te geringe bezetting, zal wor den overgegaan tot Invoering van diesel-electrlschc tractie. De uit voering van deze plannen zal een periode van vfli tot tien Jaar ver gen. Meer uniformiteit Bij de bouw van nieuw materieel streeft men naar een veel grotere uniformiteit. Zo gaat men voort met de bouw van het bekende ge stroomlijnd materieel, waarvan thans 331 wagenbakken, ter vor ming van twee- en vierw.igertstel len, in uitvoering zjjn. Voorts bouwen Zwitserse en Nederlandse fabrieken tien electrlsche lomotieven van 4500 pk., die reeds tijdens de oorlog zyn ontworpen. Deze locomotieven zijn geschikt voor snel- en goederentreinen* men verwacht, dat zij in 1948 gereed komen. De eerste zal vermoedelijk omstreeks Febru ari worden afgeleverd, waar na er ongeveer elke maand één volgt. Werkspoor is op het ogenblik' bezig een serie van vijftien diesel- electrische locomotieven te bou wen, elk van 250 pk., waarvan de aflevering nog dit jaar wordt ver wacht. Ter vervanging van de thans gebruikte Amerikaanse le- gerlocomotieven, die slechts dienen ter overbrugging van het bestaan de tekort aan tractiematerleel, wordt naar een Nederlands type een diesel-electrische locomotief van 1000 tot 1200 pk. ontworpen, die een snelheid van 100 tot 125 km per uur zal kunnen ontwikkelen. Electrisch materieel De behoefte aan electrisch mate rieel is buitengewoon groot, omdat „Niet veel. O ja, ze zijn van de intelligence service hier ge weest.. Maar vandaag was het anders. Moeder was beneden komen ontbijten en had haar plan aangekondigd, niet alleen 'r haar te laten doen en haar nagels te laten manicuren, maar ook een nieuwe werkbroek te kopen. Er had niets in de krant gestaan over de vlucht van Pierre Desgranges of Armand von Hoehne of hoe die satanse naam van hem in werkelijk heid ook mocht zijn. Er had ook niet veel in gestaan over de moord op Mrs. Sanford, behalve, dat Wallace Sanford nog steeds door de politie gezocht werd. Alles was rustig. Maar. zo dacht April gelukkig, het was de stilte voor de storm. Dinsdagavond zou Bill Smith komen eten en dan zou Moeder's haar gedaan zijn en haar nagels gemanicuurd. Misschien was de moorde naar van Mrs. Sanford tegen die tijd wel gevonden. Nu was het maar een kleinigheid om van Archie één gulden zeven en-zestig en een lening op korte termijn los te praten. Ze klopte op zijn deur en zei vriendelijk: „Ik kom je helpen met je bed". Archie keek haar nors aan en. zei: „Als je hier komt voor wat ik denk, dan doe je de hele kamer maar. En dan krijg ik een hele maand alle lege coca-cola flesjes en jij brengt de rest van de maand de vuilnis naar beneden en ik leen je niet meer dan een rijksdaalder. Dèri" April begon het bed op te maken, keek hem ernstig aan en zei: „Kijk 's Archie, je houdt toch van je Moeder hè?" Vijftien minuten later kwam ze terug met het geld, nadat ze beloofd had de lening terug te betalen als ze haar zak geld kreeg, en voor twee weken het statiegeld van Je coca cola flesjes en een week lang de vuilnis naar beneden te brengen. Die Maandag leek de school stomvervelend. April kreeg haar eerste „onvoldoende" bij het jeugdtoneel. Dinah werd onder Huishoudkunde twee maal berisp wegens onoplettend heid en nadat Archie achter elkaar negen gemakkelijke som metjes Verkeerd had gedaan, stuurde zijn onderwijzer hem naar de schoolzuster om te zien, of hij sbms iets onder de le den had. Het was voor verschillende leraren een dag vol irriterende en raadselachtige dingen en voor de drie kleine Carstairs een dag, die bijna ondragelijk lang duurde. ("Wordt vervolgd). ZIAN gekraakt De wedstrijd tussen Zian, water- polokampioen van Nederland, cn de Rest van Nederland, die Dins dagavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Zwemvere niging De Zijl te Leiden werd ge speeld, is in een 72 overwinning voor de „Rest" geëindigd. Voor de aanvang werd Zian wegens het be halen van het landskampioenschap gehuldigd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3