HET ROTTERDAMSCH PAROOL Regeringscrisis dreigt Djogja verwacht hervatting van militair optreden Branden op tal van plaatsen in het Zuiden Leusderlieide-brand vergt drie slachtoffers Katholieke ministers voor mars naar Djogja"? P.v.d.A. zou er tegen zijn PAROLCSCOOP til ffl£T BSiTMSMMK Veiligheidsraad is niet bevoegd „Nederlandse troelen maren zich gereed" Sjarifoeddin: Geen Japanse invloed Weerbericht Parlement aanvaardt dollarlening Bakkersstakmg is geëindigd Drie en twintig boerderijen in as gelegd Vuur in de Peel en op de Veluwe Duitse granaat kwam vlak bij barakken tot ontploffing Lifters-bandieten roofden een auto Ex-satellieten geen UN O-lid Bakker moest eigen bedrijf vorderen Grieks guerilla-leger stelt volksraden in Ma vacantiereisje ziek geworden Red. an Adra. tonga Haven 141, Schiedam tat 69300 Abonnementsprijs per week 31 cent per kwartaal I tr-k loss* nummert 0,09 yrijdag 22 Augustus 1947 SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398544 Bankten Amsterdamscho Bank te Rotterdam PL Dlreeteuri B. de Vries PL Hoofdredacteur! Th. Ramaker Vrij. onverveerd Zevende jaargang, No. 195 (Van onze Haagse redacteur) nadert^ïL'm?tev?ïw£f»Jta"ï aanj£'d,J"? van 4® Indonesische kwestie, naaert tnans met verbijsterende snelheid haar climax. De teeenfttelïine'pn miliüfr-arti^nn2 !nvhaiJS' J?®6 b®*rekkinS tot de vraag, of de Nederlandse i en Sumatra met voorbijgaan van de Veiligheids- raad moet worden voortgezet, zo scherp geworden, dat do kans „.er i I?r2CI,.Pa^ ,-hdat do «gering uiteen rui rallen na de kabi netsvergadering, die Vrijdagavond of Zaterdag aai worden 'gehouden. hier vrij gunstig. Het is echter zeer wel mogelijk, dat de Raad heden nog niet tot de aanneming van deze resolutie zal komen. Voor de Partij van de Arbeid zal dat een dringen de reden zijn, om de verdere be handeling in de Veiligheidsraad af te wachten. Te meer reden om niet naar Dojgja te marcheren zou de Partij van de Arbeid uiteraard aan wezig achten, indien de Veiligheids raad heden al tot aanneming van de Chinese resolutie zou komen. P. v. d. A. voor de keus Niettemin schijnen de K.V.P.- ministers zich op het standpunt te hebben gesteld, dat ook aanneming dezer resolutie niet meer op tijd tot enig resultaat zou leiden. Men vreest hier dan ook ern stig. dat in beide gevallen ue K.V.P. het in de volgende mi nisterraad zou willen laten ko men tot een besluit om naar Djogja op te rukken, daarbij de keuze latend aan de P.v.d.A. zich daarbij aan te sluiten, of het tot een regeringscrisis te laten komen. WU menêh reden te hebben om aan te nemen, dat, indien inderdaad de K.V.P. de Party van de Arbeid voor de keuze tussen deze alterna tieven zal stellen, de P.v.d.A. bet laatste zal kiezen. Intussen koestert men in socia listische kringen de oprechte wens, dat de K.V.P. het niet ondoordacht op een dergelijke beslissing zal la ten aankomen. In zgn artikelen in „De Volks krant" heeft prof. Romtne omtrent het standpunt van de katholieke ministers in de regering niet de minste twijfel meer laten bestaan. Deze ministers zouden thans be reid zijn. de gevolgen, welke een besluit tot hervatting van de op mars naar Djogja zou hebben op de houding van het buitenland, te aan vaarden, ongeacht het feit, dat er geen twijfel aan kan bestaan, dat mr. Van Kleffens deze gevolgen als rampzalig heeft gekwalificeerd. De ganse batterq van de K.V.P. is thans losgebrand om de P.v.a.A. voldoende murw te verkrijgen om de K.V.P. op haar noodlottige weg te volgen. Zelfs suggereert prof. Rom- me, dat de ganse regering zich op het standpunt zou hebben gesteld, dat de opmars naar Djogja onmiddellijk moet wor den voortgezet. Uit tal van informaties is ons echter gebleken, dat deze suggestie op geen enkel punt in overeenstem ming met de feiten is. Met nadruk zou de P.v.d.A. zich op het stand punt stellen, dat ook Indien eventueel In een later stadium een voortzetting van de politie-actie on vermijdelijk zou worden deze noodzaak thans geenszins aanwezig i3. Snelle beslissing Naar men hier aanneemt, zal mr. Van Kleffens heden in de Veilig heidsraad duidelijk maken, dat de Raad thans snel een beslissing zal moeten nemen, welke tot een ver betering van de situatie op korte termijn zal kunnen leiden, indien de Raad Nederland niet wil dwingen zjjn eigen weg te gaan. De Raad heeft echter in de Chinese resolutie een voorste] op tafel liggen, uat door mr. Van Kleffens. door de Partij van de Arbeid en, door vele andere deskundigen wordt gezien als een reëele mogelijkheid tot ver betering van de toestand in -Indo nesië. De kans, dat de Raad zich op dit voorstel zal verenigen, acht men Hedenavond zes uur HET tragische in een wereld van onmin en wanbegrip is. dat de uitvinders zich met verkeerd werk bezig houden en togen iedere pantsering een projectiel en tegen ieder projectiel een pantsering ver zinnen. en dat zij denken de vrede te dienen," Dit woord van wijlen Briand gaat nog menigmaal op, ook bij de Pa lestijnse kwestie, waarin vanavond weer een vreselijke beslissing valt. De Joden hadden, en hebben, een begrijpelijke en volkomen-vergeef lijke haast bij de oplossing van hun „vast en veilig tehuis"-probleem. De Engelsen, traag, omzichtig en star, met handen en voeten gebon den aan inter-Mohnmmedaanse, overzeese en zelfs strategische en financiële bijproblemen hebben de vurigsten onder de Joden, de Irgoe- ners en de Sterngroepers, geïrriteerd en onderschat. Deze dachten te kun nen forceren trouwens, door de oorlogsgevolgen konden zij niet meer wachten, geen dag en geen nacht maar als Mandataris is een Engels man nu eenmaal nog onforceerbaar- der dan als gewoon wezen. Men kent de lijdensgeschiedenis van sta ten van beleg, straffen, weerwraak, kwiek partisanengedoe tegen een logge overmacht, die nijdig wordt, de leer-om-leerclimax. cn eindelijk vloeit er bloed. Voogd cn pupil zijn vijanden geworden; men kan elkaar misdaad verwijten. AI wekenlang zwerven de 4500 joden, die vlak bij Haifa aangetrof fen warden, weer voor Port Bouc. vanwaar zij eens scheep gingen. Zij kunnen aan wal. Zij weigeren. Zelfs is hongerstaking onder hen uitgebro ken, omdat zij naar Palestina en niet naar de wereld verlangen, die zij, in hun wanhoop, voorgoed vaar wel hebben gezegd,- niet naar het kamp op Cyprus willen, niet in Frankrijk trekken dat zelf niet ge noeg heeft, niet naar de kampen, in Duitsland wensen te gaan, waaruit velen hunner ontsnapt zijn. Als zij echter bij hun onwrikbaar besluit blijven, brengen de Engelsen hen na vanavond 6 uur terug naar de Duitse kampen. En de Joden vol harden rustig bij hun lijdelijk ver zet, bij hun hongerstaking en bij hun onverwoestbare idealen. Heeft een Gandhi bijv. niet aan de -wereld geleerd dat tegenwoordig lijdelijk verzet alles overwint zelfs Britten? Nieuwe groepen Joden zul len toch naar Palestina trekken, vol gens Rabbi Baruch Korff, als para chutisten, in onweerstaanbare drom men. Het Palestijnse probleem lost zichzelf op. Dat wast het water van de zee niet meer af, laat staan een Veiligheidsraad.- die net zolang praat tot er weer een veto valt en de groot sten dezer aarde elkaar verbaasd aangapen, hoe het toch komt, dat zij zo tot machteloosheid gedoemd zijn. Bescheiden illuminatie op Koninginnedag Het ministerie van Economische Zaken heeft besloten ter gelegen heid van do viering van de ver jaardag van de Koningin een be scheiden illuminatie toe te staan oj' Maandag 1 September. Deze feestverlichting mag. voor zover cas of electriciteij wordt gebruikt, uitsluitend buitenshuis v orden aangebracht- DE BELGISCHE REGERING heeft een Nationaal sirijdcomitê legen duur leven en voor de opleiding van de koper" ingesteld, dal door volks opvoeding de weg uit de inflationistische sfee&iracht ie vinden. In de kranten en op straat wordt krachtige propaganda gemaakt tegen hef te duur kopen. De redenering is: als de kopers weigeren hoge pry zen te be ialen gaan zij vanzelf naar beneden. Dit grote bord staat op een der pleinen van Brussel. Een woordvoerder van het de partement van Buitenlandse Za ken verklaarde aan het ANP naar aanleiding van de veie geruchten, welke circuleren omtrent belang rijke beslissingen, welke door het kabin.t genomen zouden zijn, bet volgende: I-Iet onmogelijk op alle ge ruchten cn speculaties commen taar te geven. Wel kan verklaard v. orden, dat de regering zich op hei standpunt blijft stellen, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is, t.f«.v. het conflict in Indonesië be slissingen te nemen. Verder dat de regering met bijzondere be langstelling uitziet naar het ver loop van de zitting van de Veilig heidsraad van lieden. Hef. kabinet zal ongetwijfeld na deze zitting van de Veiligheidsraad alle aan leiding vinden orn bijeen te ko men ter bespreking van de situa tie Of het kabinet dan belang rijke beslissingen zal nemen van welke aard ook. zal men rustig moeten at wachten. Politieke kringen In Djokjakarta zagen In de rede van Van Mook een voorbereiding voor een grootscheepse aanval op de Republiek, met de bedoeling het gehele Republikeinse gebied te bezetten, zo meldt de radio zender „The Voice of Indonesia". Volgens Republikeinse berichten maken de Nederlandse troepen op de vliegvelden van Gombong en Poerwokerto zich gereed voor de aanval op Djogja. Sjarifoeddin hield gisteravond voor Radio Djogja een rede, waar in hij Van Mooks radio-rede aan viel. Mr. Amir ontkende dat de Re publikeinse politiek door de Japan ners wordt ingegeven. En zelfs ais het waar was, aldus Sjarifoeddin, dan is het nog de schuld van de Ne derlanders, die verzuimden de Indo nesiërs onderwijs te geven en de in tellectuelen naar Boven-Digoel ver banden. Volgens Sjarifoeddin zijn de Nederlanders na de order „staakt het vuren" op West- Java 140 kilometer, op Midden- Java 77 kilometer, op Oost- Java en Madoera 157 en op Su matra 50 kilometer opgetrok ken. Sjarifoeddin herhaalde zijn bevel aan de Republikeinse functionaris sen in de bezette gebieden om niet met de Nederlanders samen te werken. Het Nederlandse leger-communi- qué meldt dat de grootste theefa briek ter wereld ..Balim Bangan", in het gebied van Siantar, door Re publikeinen in de as is gelegd. Het zelfde lot onderging de palmolie- fabriek Sawit Sebrang in het ge bied van Tandjong Poera. VRIJ VEEL WIND Weersverwachting gel dig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Matige, overdag krach je-— tige wind tussen Noord- f Oost en Oost. Op de meeste plaatsen tijde lijk wat bewolking, doch vrijwel overal droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur. 23 Aug.Zon op 5.35 uur, onder 19.50 Uur. Maan onder 22.41 uur, op 14.22 u. Eerste kwartier. Waterstanden Rotterdam: le tij 9.22 uur, 2e ty 21.25 uur. De Eerste en Tweede Kamer heb ben gisteren z.h.s. de dollarlening goedgekeurd welke Nederland heeft gesloten met de Internationale Bank voor hei stel en ontwikkeling. Tgdens de behandeling in de Tweede Kamer deelde de minister van Financiën, prof. Lieftinck, mede dat de besteding van het crediet in de verschillende landen, welke goe deren kunnen leveren," geheel vrij is. In antwoord op een opmerking van de heer Hoogkarspel (CPN), dat de kapitalistische mentaliteit in de internationale bank te zeer over weegt, zei de minister, dat het be treurd kan worden dat de Unie van Socialistische Sowjet-repubïieken aan deze organisatie niet heeft deel genomen. De Tweede Kamer willigde het verzoek van dr. ir. Hacke (Vrij heid) in om een interpellatie te mo gen houden over de staking der bakkers-patroons. De dag. waarop ir. Hacke deze interpellatie zal hou den. wordt nog nader bepaald. De Eerste Kamer keurde met 20 tegen 7 stemmen het wetsontwerp goed tot invoering van een buiten gewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet en hun nagelaten betrekkingen. Tarwe en meel uit V.S. Nederland zal in October uit de Verenigde Staten 34.000 ton tarwe en 12.000 ton meel ontvangen. De Ver, Staten zullen naar Indonesië 12.600 ton. meel zenden. Van de Chinezen in het Medan- se werd vernomen, dat in de toe stand der Chinezen te FankaJan- brandan enige verbetering was ge komen. Op Sumatra schijnen de gruwelen tegen de Chinezen echter nog voort te duren. Een Chinees die uit Langsa ontsnapt is, deelde mee. dat de Chinese bevolking in deze plaats van de Republikeinen geen toestemming krijgt om te vertrek ken. Brj de huizen zijn benzineva- ten opgesteld. De verenigde Chinese genoot schappen aan Sumatra's Oostkust hebben telegrafisch een beroep op dr. Van Mook gedaan om onmid dellijke verlossing tc brengen aan de slachtoffers onder de Chinese burgers van Pangkalanbrandan, welke stad door Republikeinse troe pen in as is gelegd, waardoor dui zenden onschuldigen dakloos zijn en aan de hongerdood bloot staan. Republikeinen uitgewezen? „Het Dagblad" te Batavia meldt, dat de Nederlands-Indi sche regering besloten heelt Indonesiërs in het bezette ge bied die weigeren loyaal mede te werken of deel uitmaken, van verzetskernen, over de de marcatielijnen naar Republi keins gebied te brengen. Zij zullen met trucks of treinen uit Cheribon over de demarcatie lijn worden gebracht. Het is te verwachten dat het eerste convooi spoedig uit Batavia zal vertrekken, aldus „Het Dagblad". De minister-presidenten van Oost-Indonesië en West-Borneo in New York hebben zich uitgespro ken ten gunste van de voorstellen van de Nederlandse regering, voor arbitrage van. een onpartijdige staat. Het Republikeinse legercommu niqué meldt nieuwe Nederlandse aanvallen, vooral in het Soekaboe- mische (West-Javaj. De Nederlan ders hebben in dit gebied vier plaat sen bezet. Ook uit het gebied van Modjokerto (Oost-Java) worden Nederlandse aanvallen gemeld, al dus het Republikeinse communiqué. Amsterdam vandaag iceer brood In een gistermiddag gehouden spoedvergadering hebben de Am sterdamse bakkers besloten he denmorgen weer broofl al te leve ren. Verschillende bakkerijen had den hun ovens gedurende de sta king op temperatuur gehouden en samen met hun collega's, die over moderne outillage beschikken en die dus dadelijk kunnen gaan bakken, zullen zij de bakkers, die vandaag nog niet kunnen bakken helpen, zodat ook deze hun klan ten brood kunnen ve. kopen. Men besloot tot het opheffen van de staking omdat men meen de. dat. nu de Tweede Kamer de interpeilatie-Hacke heeft toexe- i-faan. het overleg eerder vrucht zal dragon, wanneer de partijen niet mepr Op voet van oorlog staan. Ofschoon de bakkers weer aan het werk gaan. zal de noodbepa- „Üji g,.dAtde-.JUnfttgT£la»u»eT& op hun melkhonnen 50 extra melk kunnen krijgen, voor heden ge handhaafd blijven. Kamper patroons geven toe De Dinsdagmorgen uitgebroken slaking van georganiseerde bak kersgezellen in Kampen, in vpr. band met de weigering van ver scheid one patroons om de extra- week loon als vacantie-toeslag te betalen, is bijna bijgelegd. Reeds Dinsdag gaven de meeste pa troons zich gewonnen en bl«ven er slechts vier op hun standpunt staan, Woensdag was dit lai'tal leeds tot één patroon gereduceerd, „Reynold's Bombshell", het twee- motorige vliegtuig dat kort geleden in recordtijd de wereld is rond ge vlogen, is door de eigenaar te koop aangeboden. Vooral in het Zuidelijk deel van ons land had de grote droogte tal rijke Branden tot gevolg, die door het gebrek aan water slechts met inspanning van alle krachten kon den worden geblust. Boerderijen, woonhuizen, bos- en heide pc reel en en een fabriek werden door bet vuur gpteisterd. Op enkele plaatsen kon de brand worden beperkt, doch in de meeste gevallen sloegen de vlammen ovqr op belendende perce len. Slachtoffers vielen gelukkig nergens te betreuren. In Beers (N.B.) verwoestte het vuur tien boerderij'en en een groot aantal hooimijten en kippenhokken. De brandweerploegen uit Mill, Gra ve, Cuyk en Nijmegen, die aan het blussingswerk deelnamen, stonden vrijwel machteloos, omdat de felle Oostenwind de vonken deed rond- spatten. Door onbekende oorzaak brak brand uit in een woningcomplex te Heesch bij Oss. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitrich ten. Niet genoeg water Gistermiddag omstreeks één uur ontstond brand in de heg van een boerderij te Heusden. Het vuur sloeg, aangewakkerd door de wind, over, met het gevolg dat in korte tijd elf boerderijen in lichter laaie stonden. De brandweer kon slechts water betrekken uit één brandput. Z", moest zich daarom DeperKen tot het vrijhouden van enkele belenden de panden aan één zijde der straat. Op deze wijze werd tenslotte het vuur gestuit. De brandweren van enlo en Helmond verschenen ter assistentie, doch deze konden pas mede optreden toen men over een kilometerlengte uit de kasteel gracht water had gepompt. Veel huisraad, landbouwwerktui gen en landbouwmachines, alle win. tervoorrad en turf, de gehele oogst, varkens en een paard verbrandden. Verzekering dekt slechts ten dele de schade. Broei van pakken haar had tot gevolg, dat in de lederfabriek „Ro- sario" te Dongen brand uitbrak. Door krachtdadig optreden van het personeel van de fabriek en de plaatselijke braridweeë, bleef de brand beperkt tot enkele tientallen pakken haar en de extractkamer. Niettemin is aanzienlijke schade aangericht. Donderdagmiddag brak omstreeks twee uur brand uit in de Peel tus sen Nederweert, Meyel en Asten. De brandweer uit Nederweert, ge assisteerd door de brandweer uit Someren en Weert, bestreed, teza men met Peelwerkers het vuur met water uit het Peel kan aal. Er ont stond een geweldige rookontwikke ling, die tot ver in de omgeving zichtbaar was. Het Peeidorp de Moost, onder de gemeente Nederweert. dreigde ern stig gevaar te zullen lopen, doch door krachtdadig ingrijpen wist men hier erger te voorkomen. En kele millioenen reeds gestoken tur ven dreigen door het vuur te wor den Ingesloten. Om half tien des avonds werd de brandweer uit Someren teruggeroe pen voor een brand in twee grote boerderijen in die gemeente. De Donderdag tegën etenstijd werd 't publiek, dat zich op de Doornse- weg bjj Amersfoort bevond, gewaarschuwd dekking te zoeken, omdat het vuur op de Leusderheide dc weg gevaarlijk dicht naderde. Grote rook wolken verhinderden een goed overzicht op de in lichter laaie staande heide. In Soest en in De Bilt kon men do compacte rookmnssa's met het blote oog waarnemen. Wie zich, zoals vrij, op de heide Een auto van de Tilburgse ge neeskundige dienst, die Woensdag middag op de weg van Utrecht naar Den Haag reed, nam even voor de kruising van de weg naar Leiden eer. man op, die wanhopig met zijn armen zwaaide. De man vertelde, dat toen hij met zijn auto voor 2 liftende militairen stopte, dezen hem een revolver onder de neus hielden, hem op deze wijze dwin gend direct uit te stappen, waarna de militairen, die Engels spraken, in vliegende vaart met de auto ver dwenen. De auto van de Tilburgse geneeskundige dienst zette een ach tervolging in, doch slaagde er niet in de autodieven in te halen. bevond, waande zich op een slag veld, waar men eerst de tactiek van de verschroeide aarde had toege past. Het was ondraaglijk heet. De lucht boven de geblakerde stukken grond trilde. Het gehele gebied, dat tevoren was afgebakend, stond in brand, hier laaide het vuur fel op, daar smeulde het om even later in een enorme vlammenmassa te ver anderen. Overal hoorden wij het knallen van munitie. Militairen van de M.O.D. zochten naarstig naar „grote stukken", die op een afgelegen verzamelplaats werden bijeengebracht. De barak ken, die bjj de schietbanen behoren, begonnen om omstreeks twee uur gevaar te lopen. De vlammen na derden reeds de tuin, toen militai ren ingrepen. Spoedig had men met vuurzwepen, schoppen en een brandspuit het gevaar bezworen. Maar plotseling verscheurde een scherpe knal de stilte. Allen lieten zich plat op de grond vallen en ke ken om zich heen. Zij zagen een vaandrig van 8 R.I. <le armen wijd uiteen slaan en achterover vallen. Een soldaat van hetzelfde regiment bespeurde bloed op zijn dijbeen. Een dame, die aan de andere kant van de Doornseweg voor haar woning stond, gilde. Uit haar arm druppel de bloed, waar een scherf haar had geraakt. De soldaat had eveneens een scherf wond en wel In het dij been. Do vaandrig was In de buik getroffen. De scherf was op de kop pelriem gestuit en vandaar in het vlees gedrongen. Per G.G.G.D. werd hij naar een ziekenhuis In Amers foort vervoerd. Zijn toestand is, evenals die van de andere gewon den, niet ernstig. Men vermoed, dat een granaat van Duits makelij, een zogenaamde 1% c.m. granaat, door de intense hitte was ontploft. Het geheurde vlak achter de barak. Het spreekt vanzelf, dat daarna nog uitgebreider veiligheidsmaat regelen werden getroffen. Iedereen werd verboden zich in de buurt van de brand op te houden. Dat was zeer juist gezien, want telkenmale klonken knallen, dc een al harder dan de ander. Soms ook leek het. alsof hele kisten met munitie vlam hadden gevat. Dan knetterde het in de ondoordringbare smookmassa alsof men met een zware mitrail leur schoot. Tegen de namiddag trok de rook op. En voor het eerst zagen wij het uitgestrekt zwart geblakerde veld, dat nog dezelfde morgen een (schijnbaar) vredige heide was ge weest. Op verscheidene plaatsen wakkerde het vuur af en toe nog op. Daarom bleef de gehele nacht een brandpiket van driehonderd man aanwezig. Twee wagens van ds cantinedienst zorgden voor de inwendige mens. Manschappen van de Mijnen Ooruimings Dienst zullen volgende week aan de slag gaan om het terrein van explosieven te zui veren. Zij verwachten geruime tijd met dit gevaarlijke werk druk te zijn. Boi'endien staat vast, dat in hot gedeelte van de Leusderheide, dat niet verbrand is. nog veel meer mu nitie verborgen ligt, omdat de Duit sers zich daar na de capitulatie van hun wagens en voorraden ontdeden. Het is daarom te verwachten, dat de „operatie-heidebrand" nog wel een keer herhaald zal worxlen. Vrijdagmorgen is opnieuw een i deel van de Leusderheide aan de zijde van de Doomse Grintweg in brand gestoken. De mijnenoprui- mingsdienst gaat Dinsdag over tot het schoonvegen van de geblakerde grond waarin zich waarschijnlijk nog on ontplofte projectielen bevin den. De grote stroken heidegrond in de richting Austerlitz zullen eerst na 10 Sept. worden afgebrand. De toestand van de beide mili tairen en de vrouw is bevredigend. brandweer uit Roermond, die Inmid. dels ook ter assistentie was opge roepen, moest zich naar MHlert be geven, waar een boerderij ten ge volge van een bosbrand ernstig ge vaar dreigde te lopen. Men behoef de daar echter geen gebruik te ma ken van materiaal, terwijl de bos brand inmiddels door ter plaatse aanwezige arbeiders bedwongen was. Al weken brand De Venlose brandweer is in één weelc tijd s niet minder dan 18-maal uitgerukt om de strijd tegen bos branden Sn de omgeving van Venlo aan te binden. Bijna altijd ontston den deze branden doordat kinderen met vuur hadden gespeeld of door onvoorzichtigheid van volwassenen. Ongerekend de oppervlakte aan heide en andere grond van geringe economische waarde, maar van be. tekenis wegens het natuurschoon, werden ruim 12 h,a. waardevolle» g.g. oude bossen een prooi der vlammen. Onder de gemeenten Deume en Bakel hebben de laatste dagen op nieuw grote branden gewoed. De Peclbrand onder de gemeente Seve- num woedt nu reeds weken over een gebied ten Zuiden van de nieuwe weg Seven umHelenaveen tot aan de grens der gemeente Helden en Helenaveen. Een hevige bos- en heidebrand woedde gistermiddag in het aan natuurschoon zo rijke gebied ten Oosten van Bennekom. De brand werd het eerst gesignaleerd bij de Renkumse weg ten Zuiden van de spoorlijn Ede-—Arnhem vanwaar de vlaromen, voortgejaagd door de sterke wind, zich met razende snel heid verspreidden. Daar niet alleen groot gevaar bestond voor de bos sen maar ook voor de vele landhui zen in deze omgeving werden de brandweren van de gehele Veluwe- zoom gealarmeerd, terwijl ook de garnizoenen van Ede en Arnhem om assistentie werd verzocht. Duizenden militairen, de Velutrse bosbrand-weer en de brandweer van Ede, Arnhem, Renkum, Wapenin gen en Beftnekom bonden de strj|d met de vlammen aan. Omstreeks 6 uur kon gezegd worden dat men het vuur meester was. Enkele houder, den h.a. heide en dennebos gingen in vlammen op, terwijl twee land huizen tot de Einnd toe afbrandden. Laat in de avond vatte de heide nabij het Edese noodziekenhuis „Ho ra" opnieuw vlam. Militairen slaag den er echter in- de brand tc Jocali- seren en vervolgens te blussen. De aanvragen van Oostenrijk, Italië, Hongarije, Roemenië en. Bul garije voor het lidmaatschap van de UNO zijn gisteren alle afgewe zen. Over elk der aanvragen spra ken óf de Sow jet-Unie óf de USA hun veto uit. Hongarije's aanvrage kreeg slechts de steun van Syrië. De USA brachten haar veto uit en negen andere landen onthielden zich van stemming. De Italiaanse aanvraag werd door de USA gesteund, daar deze het als onrechtvaardig beschouwen, dat Italië buiten de UNO wordt ge houden omdat een der grote mo gendheden (Sowjet Unie) het vre desverdrag niet heeft geratificeerd. De Australische afgevaardigde stelde voor om de Algemene Ver gadering over 11 a 1 i ë's toelating te laten beslissen, maar Gromyko was tegen het voorstel. Hij zei, dat geen Hdmaatschansaanvragen van Italië, Hongarije, Roemenië, Bulga rije of Oostenrijk in behandeling kunnen worden genomen voor de vredesverdragen met deze landen van kracht zijn. Het Australische voorstel ver wierf 9 stemmen, waar de Sowjet- Unie cn Polen onthielden zich waar mee Gromyko opnieuw zijn veto uitsprak. Oostenrijk's aanvrage kreeg 8 stemmen. Frankrijk en Polen ont hielden zich van stemming en Rus land stemde tegen. Zowel Engeland als de U.S.A. verklaarden niet de overtuiging te hebben, dat Roe menien Bul bar ij e in staat z0n de verplich tingen. van het Handvest na te ko men. fpEN stakend bakker bi een ■Cv klein dorpje in dc omge ving van Amsterdam kwam voor een moeilijke beslissing te staan. Hij is tul. wethouder in 2ijn ge nt een fe cn binnenkort ook aan- gezien dc burgemeester met ra- cautie gaat loco-burgemeester. Nu werd zijn bakkerij door het college van Ben IJ', aangewezen voor vordering. De bokker-bw- gcmcesfer zou dus zijn eigen be drijf moeten vorderen, In deze pijnlijke omstandigheden achtte hij het raadzaam maar weer te gaan bakkenin zijn eigen be drijf i In de toekomst een Europese radio- omroep In Londen zijn besprekingen ge opend over een Europees radio-om roepsysteem, dat geen nationale grenzen kent. De plannen, die „tech nisch volmaakt" genoemd worden, hebben naar verluidt, de goedkeu ring van het merendeel der Europe se regeringen. Zij beogen een aantal zendstations, verspreid over Europa, te verbinden en voor een dienst te laten werken, er zouden dan twee a drie groepen lange golf zenders ko men, die de bezitters van goedkope toestellen in staat stellen de uitzen dingen op te vangen. Het Joegoslavische nieuwsagent schap meldt dat krachtens een de creet van „de generale staf van het Griekse democratische guerilla- leger", dat via de radio is omge roepen, volksraden, gekozen door de burgers in iedere stad eu ieder dorp in de door de guerilla's be vrijde gebieden in het leven geroe pen worden. Ook is volgens het Joegoslavische persagentschap de vorming van „een algemene verga dering van burgers" aangekondigd. Typhus onder scholiereu te Bergen op Zoom In het ziekenhuis te BerJ-c op Zoom zijn negen leerlingen van het dr. Mollerlyccum opgenomen, die ziek zijn teruggekeerd van een va cantiereisje naar Frankrijk. Bij hen allen werd typhus geconstateerd. Reeds spoedig na hun terugkeer openbaarden zich bij een 6-tal teer lingen de ziekteverschijnselen, die sterk aan typhus deden denken. De jongens werden onverwijld opgenomen in het Algemeen Bur gergasthuis, waar de gemeentearts inderdaad typhus constateerde. On middellijk werden allen, die aan het uitstapje hadden deelgenomen grondig onderzocht. Sommige jon gens, die inmiddels naar een vacati- ticadres waren verhuisd, werden eveneens aan een onderzoek onder-' worpen, het gevolg was, dat in totaal negen patiënten in de barak ken van het ziekenhuis te Bergen op Zoom moesten worden opgeno men. Hoewel het niet zeker is, dat de jongens de typhus in Frankrijk: hebben opgelopen, na hun terug keer verbleven zij nog enige tijd in een kamp te Steenbergen is het toch wel waarschijnlijk, dat zij aan. gene zijde van de grens de ziekte hebben opgedaan. De meeste deel nemers aa- het reisje klaagden ten minste over de geringe voeding in Frankrijk en over het feit, dat zij vaak water moesten drinken uit een beek of uit een put., N. Stufkens lid van de I Tweede Kamer 1 De heer N. Stufkens (Arbeid) ta De Bilt is benoemd tot lid van de Tweede Kamer in de plaats van de heer Palar die bedankte na het begin van de politiële actie in In donesië. Zijn opvolger was min. S L. Mansholt. die zijn benoeming echter niet aannam. Na minister Mansholt volgde op de lijst de heer Stufkens. „Makkerdienst" gesticht I De bond van oud-stoottroepers heeft teneinde mee te helpen aan. de verwezenlijking der regerings plannen om oorlogsvrijwilligers en dienstplichtigen de overgang naar de burgermaatschappij ta, vergemakkelijken de zgn. „mak kerdienst" gesticht, In de raad van toezicht hebben o.a. reeds de volgende personen zitting geno men: dr. ir. W. Hupkes, oud pres.- directeur der Ned. Spoorwegen, dr. ir. H. Groothof, pres,-directeur fier Ned. Staatsmijnen, I M Fea- lener van Vlissingen, dir. Steen kolenhandelsmij. drs. J H Gispen, oud-minister en directeur van Or- ganon en J. van Mackelenbergh, 's Hertogenbosch, voorzitter van de bond \?an oud-stoottroepers. Grieks-Italiaans-Turks 1 blok in wording? De Atheense correspondent van het liberale Britse blad News Chronicle schrijft, dat stappen, die gedaan worden °m een defen sief blok tussen Italië, Grieken land en Turkije te vormen ten nauwste verband houden met het bulpprogravn van Truman in Athene beschouwd worden als het belangrijkste resultaat van het bezoek van de Griekse minis ter van buitenlandse zaken, Tsal- daris, aan de M.S.A. Eieren: verboden spijs In inrichtingen, waar voor hef publiek gereedgemaakte spijzen, al dan niet voor gebruik ter plaatse, verkrijgbaar worden gesteld, waar onder begrepen broodjeswinkels, is het aan exploitanten of onderne mers verboder eieren (zowel kip pen- als eendeneieren) of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt, te ver kopen, af te leveren of voorhanden tc hebben. Tevens is het verboden in deze inrichtingen eieren of spijzen waar in eieren, zijn verwerkt, te kopen, in ontvangst te nemen, dan wel te ge bruiken. Nachtvaart verboden Door de lage waterstand in da Waal wordt thans het scheepvaart verkeer bemoeilijkt. De dienst der Rijkswaterstaat heeft het nodig ge oordeeld de nachtvaart op de ge hele Waal te verbieden. Bij Tïel ea Dodewaard zijn waarschuwingsbor den geplaatst.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1