7 Zeilschipreder Erikson is niet meer 7 Waarin GIJSBERT hommels om zijn oren krijgt Twee goede Franse films Rechtszaal leek wel een ziekenkamer Einde roemrijke periode Nieuwe burgemeester van Nieuwe Tonge VADERSCHAP Wilton en Rinkel in de laatste vier Bonen speelde een goed tournooi W Prinses „The north star" Lutusca „Reiziger in de mist" Maak eens zo'n grote kraag p Luxor Zwevende gratie Capitol ..Zie je ze vliegen!" Arena „Ontmoeting in het verleden" patdieeechtee Bijzonder Gerechtshof Twee verdachten op brancards Jeugdpuzzle Zaterdag 23 Augustus 1947 T^APITEIN" Gustaf Erikson. r»- de man die met hart en ziel aan het zeilschip verknocht was, de enige reder, die tot op de hui dige dag grote zeilschepen in dc vaart had, is dezer dagen in de Finse havenplaats Mariehaxnn in zijn woning na een langdurig ziekbed op 74-jarige leeftijd overleden. Deze Finse kapitein met zijn onverwoestbare liefde voor het schone, ouderwetse zeilschip was een zo markante figuur in de zeevarende wereld,* dat een korte schets van zijn veelbewo gen leven niet achterwege mag blijven. Tien jaar oud was hy, een kind dus nog, toen hij naar zee trok als hut jongen op het zeilschip Neptun. De jonge Erikson ontpopte zich weldra als een zeeman in hart en nieren en reeds op zeer jeugdige leeftijd, pas twintig jaar, was hij reeds opge klommen tot de hoogste rang. Hij werd toen kapitein op de driemaster Adele, die zijn geboorteplaats Lem- land op de Aland-eilanden als thuis haven had. Op verscheidene grote teilschepen voerde hy het comman do, doch in 1913, op ruim veertig jarige leeftijd, stapte hy voor goed aan wal om het rederjjbedrijf te gaan beoefenen. Zijn eerste eigen schip was de bark Tjerimai, die wel dra werd gevolgd door do vier mas ter Aland. Geleidelijk aan breidde zijn vloot zich uit en het waren vrij wel allemaal grote zeilschepen die hy zich door koop verwierf. Anderen deden ze van de hand, omdat ze niet meer rendabel waren, zodat hij er dikwijls tegen voordelige prijs be slag op kon leggen. In 1939 namen veertien zeilschepen van Erikson ac tief deel aan de grote handelsvaart. Beroemde zeilers als de Archibaldd Bussel, Killoran, Lawhill, Olivebank. Pamir, Passat, Penang, Pommern, Viking en Winterhude bevoeren alle wereldzeeën, haalden graan uit Ar gentinië, salpeter uit Chili of wol uit Australië. Het prachtige zeilschip Herzogin Cecilie, dat in April 1936 by Devonshire aan de Engelse kust op de rotsen liep en de wereld deed opzien door een jammerlijke schip breuk, behoorde eveneens aan kapi tein Erikson toe, Zwaar gehavend In de oorlog werd Eriksons unieke zeil schip vloot zwaar gehavend. Enige schepen werden tot zinken ge bracht, andere weer vielen de geal lieerden als prysschip in handen. Op By Koninklijk Besluit is benoemd tot burgemeester van Nieuwe Tonge de heer Hofwegen, thans té Reeu- wijk. De nieuwe burgemeester is 31 jaar oud, lid van de Hervormde Kerk en van de Party van de Arbeid. Hij is werkzaam geweest bij de accoun tantsdienst en is thans in dienst van het Departement van Oorlog. „Cirrus" naar de oceaan Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal het Nederlandse weer- M-hip, „Cirrus", dat thans bij. een Rotterdamse werf wordt gereed ge maakt, op 10 September voor de eer ste maal naar haar station op de At, 'nntische Oceaan vertrekken. Yankees in Rotterdam Van 18 tot 24 September zullen de 'chte kruiser „Fresno" en de torp,e- Iojager „Zellars", eenheden van de Amerikaanse marine, een bezoek aan de Rotterdamse haven brengen. In het interneringskamp Baros, te Tnmahi, een kamp voor mannen en jongens, werd „een openhartig woord voor alle vaders en voor wie het hopen te worden" gesproken door dr. W. Sikken. Het is thans uitgegeven door Van Gorcum Gomp. te Assen, een klein boekje 1.25). dat alle vaders maar eens zouden moeten lezen. Prof. Van der Leeuw schreef er een voorwoord bjj, waarin hy opmerkt, dat de elemen taire dingen van het leven tevens de belangrijkste zijndood en leven, en alles wat daarmede samenhangt. De Bijbel wijdt bladzijden lang aan ge boorte- en doodsberichten. Hij komt daarin overeen met de eenvoudige vrouw, die in de hele krant de Bur gerlijke Stand het belangrijkste vindt. En zij hebben gelijk: een kind dat geboren wordt, een vrouw, een moeder, een man die vader wordt, een leven, dat wordt afgesneden, dat zijn de werkelijk belangrijke dingen, al herhalen ze zich millloe- nen malen met majestueuze eenvou digheid. Want in die dingen komen wij aan de rand van het leven, daar waar het pas goed de moeite waard wordt. Er is geen godsdienst ter wereld, die het vaderschap zo duidelijk in het middelpunt stelt als het Chris tendom. Zeus of Jupiter, de echt breker. löken niet veel op een ideale vader. Allah is meer een vrijmach tig koning dan een vader. Het Boeddhisme heeft niet eens een god. En de Boeddha zelf heeft juist in de nacht waarin zijn vrouw Jasod- hara zijn zoon Rahoela baarde, haar voorgoed verlaten. Toch was hü een wijs en hoogstaand man, maar ook dat blijkt niet genoeg te zijn voor het vaderschap. Paulus echter zegt in Efeze 3 vers 15, dat al het vader schap op de aarde van God wordt afgeleid. I!n het Christendom voortbouwende op het Jodendom staat de gedachte van het vader schap centraal, maar helaas blijft de verwerkelijking van het vader schap vaak meer bij woorden dan bij daden. De vernieuwing van het gezinsleven en, als onderdeel daar van, van het vaderschap is een taak, die vlak voor de hand en binnen ons bereikt ligt. Dit boekje kan daar bü helpen, B. J. ARIS de dag van zyn dood op Vrydag 15 Augustus waren nog zeven viermasters van kapitein Erikson in tact. Het zijn de 4700 ton grote Vi king, op het ogenblik in lading lig gend in de Braziliaanse haven San tos, de Pommem (4050 ton) opge legd in de thuishaven Mariehamn, de Moshulu (5000 ton) in een Noorse haven, de Archibald Russe], (3950 ton) in Engeland, de Pamir (4500 ton), thans eigendom van Nieuw Zeeland en tenslotte de Lawhill (4600 ton), welke in de oorlog door de Unie van Zuid Afrika ais prijs- schip in beslag werd genomen. De Olivebank, Killoran en Penang wer den door oorlogshandelingen vernie tigd. Gedurende de jaren tussen de beide wereldoorlogen hebben ontel bare jonge mensen vier k vijfhon derd per jaar een uiterst degelij ke zeemansopleiding op de zeilsche pen van kapitein Erikson genoten. De oorlog bracht kapitein Erikson ernstige verliezen toe, doch zijn zwaarste verlies was wel het sneu velen van zjjn jongste zoon Gustaf Adolf, die voorbestemd was zijn op volger te worden. Men kan daarom als vrijwel vaststaand aannemen, dat met de dood van de enige zeilschip reder Erikson de laatste roemrijke bladzijde van het gulden hoek der oude zeilvaartgeschiedenis is omge slagen. Öp papier leed het geen twijfel of Wilton en Rinkel zouden zJch .bü v. d. Kruk en Krijt voegen in de laatste 4 van 't hoofdnummer 't he renenkelspel van dc nationale kam pioenschappen tc Schevenlngen. Rinkel voldeed geheel aan de ver wachting. Hy volleerde en smashte Karsten volkomen weg, zonder dat deze enige tegenstand van beteke nis kon bieden. Met 6—3 6-1 6l won hij en zjjn spel maakt hem tot een ernstig candidaat voor de titel. Wilton had vee! meer moeite en leek zelfs in gevaar tegen Borren Jr., die zulk een goed tournooi ge speeld heeft. Ten slotte won Wilton echter. In het gemengd dubbelspel is de eindstrijd reeds bereikt: mej. Cou- querque en Wilton, de kampioenen van verleden jaar sloegen in de halve finale mevr. v. Berkel—Kars ten 6i, 64, dank zij beider ster ker netspel, In de andere halve fi nale was de spanning veel groter, het spel ook veel levendiger. Mej. Hermsen en Borren, een nieuwe combinatie won met 64 in de der de set, dank zij het zwoegen van Borren cn het goede volleren van mej. Hermsen van mevr. Koop- mans en Knottenbelt. In het herendubbelspel waren het A, BorrenKnottenbelt die de meeste moeite hadden om in* de laatste vier te komen. Linck en De Vries maakten het hen zeer lastig' Het ly'dt o.i. echter geen twijfel of het kampioenschap zal bii de kam pioenen 1946, RinkelWilton, blij ven. De viermasier Pamir klieft de Oceaan, liet schip behdorde aan wijlen kapitein Eriksondoch werd in de tweede wereldoorlog door de rege ring van Nieuw Zeeland als prtjischip in beslag genomen. Een aangrijpende film. die ons niets bespaart van de zondvloed van ver schrikkingen. die zich. over een Rus sisch grensdorp in flessarabie uitstort, direct na de inval der Nazi's. Die ons gelijk „Regenboog" en „Zoya" Iets leert begrijpen van het oog om oog. tand om tand, dat aan de strijd in het Oosten die ongekende felheid en totaliteit heeft gegeven. Ditmaal echter een product van 'n Amerikaanse studio, maar bij uitzon dering nu eens éen, dat men zonder argwaan kan accepteren. Het moet tot nadenken stemmen, dat men „over there" zoveel begrip heeft kunnen opbrengen voor de geest en de sfeer, waarin de oorlog in Oost-Europa ts gevoerd. De film werd in 1943 door Samuel Goldwyn gemaakt. Rijst alleen de vraag: zou het Amerika van 1947 nog In staat zijn tot zo'n hartelijk en bewonderenswaardig eresaluut aan de Sovjet-Ume? De Fransen zbn meesters m het te kenen van een mistroostig milieu en In het vertolken van types, die ln dit milieu thuishoren Telkens weer bewij zen zij, dat dc lilm bij uitstek geschikt is voor het weergeven van de gevoelig heden en de fijne nuanceringen van de menselijke ziel, die in deze psychologi- U zult er versteld van staan, hoe dat Uw japon verandert. U kunt er zelfs een enigszins „antiek" jurkje een heel modern ca chet mee geven. Het patroon is getekend van mo del A; aan de hand daarvan kunt U zelf alle mogelijke variaties aanbrengen. Knip de kraag eerst van papier en pas en verander net zo lang tot S3 hii naar Uw zin is. Zyde of an- dere dunne stof moet U voeren, bij zwaardere stof kunt U volstaan met de randen met schuine repen stof af te werken. Zo'n kraag is •\jA aardig in afstekende kleur, maar ook in de stof van de japon. U kunt hem garneren met één of meer geplooide stroken, met tus- senzetsels van kant. biezen of bor duursel in de kleur van de japon tT v i of in goed harmoniërende tinten, _f kralen opnaaien, kortom: U kunt hem zo mooi ELLA BEZEMER mdd BAV.92 q.M* maken als U zelf maar wilt. Veel succesl sche films zo'n grote rol spelen. Zo is het ook in dit verhaal van mensen, be neveld door hun zucht naar geld en macht, met daar middenin de Jongen, me tegen deze chanteurs-profiteurs een nciedige strijd aanbindt, als een reizi ger in de mist. Een uitstekende bezet ting {Jules Berry in een bijrol !j staat borg voor een film. waarin prachtig wordt geacteerd. De camera was in deskundige handen en al dreigt de spanning soms teloor te gaan door het wel zeer gecompliceerde draaiboek; dit is verantwoorde cinematografie! In Luxor viert Sonja Heme triom fen. Dc Columbia Technicolor „It's a pleasure", in het Nederlands ver taald door „Zwevende Gratie", geeft haar daartoe volop gelegenheid. De strekking van het verhaaltje is verre van origineel een strijd tussen twee vrouwen om een man maar de uitwerking van dit gegeven is vlot en vol afwisseling. De bijzon dere capaciteiten van deze Zweedse kunstenaresse op het ijs zijn ten vol le uitgebuit. Voor liefhebbers van deze gracieuze sport valt veel te ge nieten. Een daverende lachfilm, die de zich vellicht wat vervelende jeugd in de laatste week van de vacantia een scho ne afleiding kan bezorgen, is „Zie je ze vliegen!", waarmee Capitol ditmaal de belangstelling van jong en oud vraagt. „Crazy fljing" vormt de hoofdschotel en de kleine, corpulente Lou Casteilo is precies als George Formby in ..It's in the air de onmogelijke grapjas in de ze film De zotte geschiedenis speelt zich vrijwel geheel af op en boven het terrein van een grote Amerikaanse vliegschool. Regisseur Christian Jaque heeft hier een film gemaakt, die, op enkele kleine banaliteiten na, ver boven de middel maat uitsteekt De dialogen, over 't al gemeen niet de sterkste zijde van de Fianse film, zjjn hier boeiend en raak, het tem do is vlot, en er wordt voor treffelijk gespeeld. Jean Jacques, lei der van een ballet, een cynische figuur, komt na twintig jaar in zijn woonplaats •terug om jeugdherinneringen op te ha len Hij eindigt het bezoek met wraak te nemen op zijn vroegere geliefde, die hem voor een rijke fabrikant in dc steek heeft gelaten en op haar brosr, d'e baar daartoe preste. Vooral het be gin van de film is verrassend goed*, fcet dwalen door de straten (Iets te lang wotöT het beeld vastgehouden), het bezoek aan de kamer, waar hij lang gebeden zijn geliefde placht te ontmoe ten. het gesprek met de huidige be woonster. De rol van de glasharde, Iet wat ongure Jean Jacques is Louis Jou- IS honing lekker?" vroeg G0s- bert. „Lekker is het woord niet," zei de hommel, „het is fgner dan de fijnste zure Bombus. Ga mee, ik zal het je laten proeven en dan kun je meteen mijn onderdanen zien. Hij vloog op en Gysbert liep onder hem mee. „Wij wonen onder een steen, ver telde Bombus van boven af". Wy zouden het ver kunnen brengen Als er maar een machtige figuur aan het hoofd stond. Een zoemer zoiets als ik.Ze waren nu bij een platte steen onder een boom aangeland. „Als jetdie optilt" zoem de Bombus, „zul je het geslacht Bombus aanschouwen." Gijsbert be gon met een moeilijke poot de steen om te wroeten en na een tijd je ingespannen werken, lukte het hem het ding op zy te kantelen. Er kwamen wel duizend hommels on der te voorschijn, die allemaal op een kluitje zaten. Het geheel zag er onbeweeglijk uit. „Daar zitten ze weer te maffen, de luilakken", riep Bombus. „Dat is nou myn volk, zou je ze niet..." Kij blies zich machtig op en begon een gezoem af te geven, zö hard, dat Gijsbert zijn poten in zijn oren stop te. „Opstaan, lammelingen. Acht uur, opstaan", gilde Bombus. Er kwam licht© beweging in het kluit je. „Zie 'je die grote daar in het hoekje," fluisterde Bombus giftig tegen Gijsbert, „dat is ze nou, de Koningin, Heb je ooit zo'n slome tante gezien? Weet je wat die de hele dag zit te doen? Eieren leg genNou vraag ik jeBom. buswerpster..Bah. Alsof er geen byenvolk bestaat, dat wij moeten vernietigen„Vernietigen Gijsbert schrok. Het klonk zo kapot „Waarom zou je dc bijen vernieti gen Ze doen geen kwaad." „Ha," lachte Bombus hol, „dat dacht je maar. Ze zijn vlijtigze^ hebben de naam een groot volk ter zijn, maar wy Hommels, zyn gro ter, sterker en wij zoemen har der „Hoe denk je dan aan de macht te komen vroeg Gijsbert. Hij kon echt niet begrijpen, wat er voor leuks aan macht' was. Zo ver moeiend, al dat vechten. „Dat zal ik je even gauw vertellen." Bombus zag er vechtlustig uit, „ieder jaar vliegt de Koningin uit en gaat er gens anders een nieuwe staat stich ten. Nou en als ze dan weg is. ga ik op haar plaats zitten..." Gijsbert dacht diep na over deze heldhaftige staatsgreep. „Ja, niet waar, opgestaan, troon vergaan." riep Bombus triomfantelijk. „Ja, ja", zei Gijsbert nadenkend, „en leg jij dan zelf de eieren voor de nieu we hommeltjes?" „Ik?" Bombus keek verontwaardigd, „hoe kryg je me zo gek!" Dat is konmginncwerk hoor, daar bemoei ik me niet mee. Nee, ik ga lekker de bijen vernieti gen. En ik laat een prachtig wapen schild maken," vervolgde hij zalig met „Hommelludens" er op. Of vind je „Hom'melswakimalipans" mooier?" „Wat betekent het?" vroeg Gijsbert. „Weet ik veel", zei Bombus dromerig. „En je wilt geen koningin heb. ben vroeg Gijsbert nog eens na drukkelijk. „Nee, in mijn rijk geen vrouwen aan de regering," riep Bombus beslist. ..Maar Bombus." zei GijsbertMajesteit, noem mn Majesteit", gilde die wellustig. „Goed Majesteit dan," zei Gijsbert goedig. „Als er geen nieuwe hom meltjes geboren worden, houdt het volk op een dag gewoon op. Je sterft uit Bombus zat er van te kijken. iet als het ware op het lijf geschre ven. Ga by Mori ay is een pracht van een ietv«at verlepte ex-gelief de. Fran cois Perier maBkt Iets opmerkelijks van de spontane „aardige jongen" die door Jean Jacques wordt gebruikt om de vader broer van de ontrouwe ge liefde te treffen. „Welnee", roep hij verblind, „mijn volk is machtig, mijn volk houdt niet op..Wij gaan iets groots verrichten..." Ineens werd hij heel kwaad. „Wat jij allemaal durft te zeggen, komjn, tegen een koning..." ..Stil maar Majesteit", zei Gijs bert angstig, want Bombus gin«r er erg prikkerig uitzien, „waar is die honing nou?" „Daar" wees Bom bus bozig, en duidde ergens te mid den der kolonie. Gijsbert stak een begerige bek in de hommelkluit, op zoek naar de honing, die misschien nog wel lekkerder dan lupine was. Maar nauwelijks had hy 't gedaan, of het slome hommelvolk begon te krioelen en ontzettend te gonzen en voor hij begreep, wat er gebeurde, waren ze met zijn allen opgevlogen en zoemden als razend rond zijn verschrikt gezicht. Allen, zonder uitzondering, zagen er dreigend uit en trokken lange puntige angels, die zij op hem richtten. Gijsbert wist niet hoe gauw hi) weer over eind moest komen. „Kom jongens." zei hij gezellig „ncu niet zo opge wonden. Ik detd niks. Kwam alleen maar even naar de honing kiiken, weet je welMaar het geslacht Bombus scheen hem niet tc horen en in een golvende zoem wolk, knor den zij om zijn hulpeloze snuit, MARIAN SMEETS. (Wordt vervolgd). Een onaangenaam mens in 't dorp Een vriendelijke dorpsgek, me nen we, als de oude Joost verdwaasd grijnzend op de groene tafel aan- schuifelt, Was hij dat maar, zullen z'n dorpsgenoten zuchten, want Joost is lang niet zo gek, als hij er uit ziet. Tot op zekere hoogte is Joost zelfs scherpzinnig te noemen. Jam mer alleen, dat hij die voortreffe lijke eigenschap zo slecht gebruikt, dat hi) in plaats van z'n medemen sen van raad te dienen, hen venijnig plaagt en hindert, dat hij ja zelfs tot stelen is gekomen. Zo is Joost de schrik van de buurt, het dorps knus geworden. Met z'n zoon Arie reed hy op n Zaterdagavond in de melkkar naar huis. Langs 't koolveld van buur man Teunis zyn ze gekomen en toen heeft Joost gezegd: „die koolplanten zal ik er eens voor ie uitpikken". En waarachtig de volgende Zondag kwam hrj z'n zoon een paar zakken planten brengen. Een vriendendienst, vindt Joost, als de politierechter zegt, dat 't stelen van andermans gewas een heel gemene daad Is. Van ambtenaren, vooral van de politie heeft Joost niet terug. On- derlaalst was z'n Tarzan van de Driemeisjeshoeve, een orachtstier, losgebroken. Na een tydje kreeg Joost bericht, dat ie 'm in Rotter dam kon komen halen de politie had Tarzan gearresteerd, toen deze op 't punt stond een café binnen te gaan. Een. maand middenin de dekkmgstyd was Tarzan daar door non-actief geweest, maar was dat nou een reden om de politie agent, die hem 't bericht bracht, uit tc maken voor „vuile stierenaan rander?" En dat is nog niet alles. Joost doet ook in verzekeringen. Begrijpelijk, dat deze dorpssatan minder succes heeft by 't winnen van nieuwe zieltjes dan collega Gys. een ion ge gezellige kerel, die altijd een leuk praatje weet te maken. Hard gelag voor Joost, die rood aanliep, ais hij Gijs op straat tegen kwam. Dat werd schelden en op 'n keer maakte Joost 't zo bont, dat Gys het aan is gaan geven. Smerige landverrader, had Joost geroepen en zoiets neem i9 niet als oud-illegaal. Joost was op 'm aangestormd en omstanders had den hem zo krachtdadig van Güs moeten afscheuren, dat alle ïtnopen van z'n vest eraf vlogen. Hoe is de -verstandhouding nu?, wordt Joost gevraagd. Nou best. zegt hii heel trots, ik heb 'm nog niet geslagen! Voor zulke lieden is de rechter niet mals en dc boete ligt Joost dan ook zwaar op de maag. Hü staat wat te draaien en waagt dan z'n laatste kans: kan ik met geblok keerd geld betalen? Ludmilla Tcherina, van' de Ballets Russcs de Monle Carlo in: Ontmoe ting met het verleden (Arena). De zaal, waarin het Byzonder Ge rechtshof Vrijdagmiddag zitting hield, had tijdelijk veel weg an een ziekenkamer. Links en rechts van de groene tafel twee brancards met verdachten, die tijdens hun Inter nering ziek geworden waren. Tegen een van hen, de 40-jarige koopman W, G. D. Contzé was vier jaar geëist wegens het verraden van twee Rotterdammers aan de S.D. De uitspraak werd verdaagd tot dat een medisch rapport over verdachte's gezondheidstoestand zaï zyn uitgebracht. De andere patiënt-delinquent, de 56-jarige kantoorbediende Cornells Reinhardt was maar een licht ge val. Daar hij reeds twee jaar in internering heeft doorgebracht en de eis eveneens twee jaar met af trek luidde, deed het Hof onmiddel lijk uitspraak en gelastte zjjn in- vrijheidss telling. Voordat de man werd weggedra gen maakte de president nog een scherpe opmerking aan het adres van een der ziekendragers, die tij dens de zitting de patiënt wel wat al te liefderijk over diens aange zicht had geaaid... Na deze liggende gevallen ging het Hof onbewogen over tot de staande. Zwart op wit Verreweg het merendeel van de lieden, die tijdens de bezetting dienst namen bij de Landstorm, be weren ter rechtzitting hardnekkig, dat zij niet metterdaad gestreden hebben tegen hun landgenoten. Maar uit de bewijsstukken tegen de 22-jarige leerling-decorateur, Jo hannes Marinus Hermanus van Kassen, bleek het tegendeel. Uit schriftelijke verklaringen van Duit se commandanten stond het zwart op wit, dat verdachte aan verschei. door Craig Rice Vertaald door Ada Campers. 77) Ze begon weer te huilen en hij diepte een schone zakdoek op. „Zo was het niet Het was omdat ikikeen veel belovende jonge actrice ben, en omdat ik waarschijnlijk eens een massa geld zal verdienenik bedoelik zou een heleboel verdiend hebben, als ik niet had besloten te gaan trouwen en er mee uit te scheiden. O.Cleve!" „Waarom trouwt U niet met de Niagara Waterval?" vroeg April hem. Cleve lachte, duwde Polly van zijn schouder, droogde haar tranen en zei: „Ga verder kindje, vertel alles". „Nou.tenslotte vertelde ik Wallie over.over die stukken, die ze over mijn vader had. Hij zei, dat hij zou zien ze voor me te pakken te krijgen.alsals zij wilde toe stemmen in een scheiding cn hij met mij kon trouwen. Toen.toen wou ze ineens, dat ik bij haar zou komen, want ze wou me spreken. Dat deed ik. Ze wilde nog veel meer geld hebben. Ik geloof, ja ik weet practisch zeker, dat hij haar alles heeft verteld. Ze zei, dat ze me voor een hele boel geld die brieven zou geven, toestemmen in een schei ding en alles vergeten. Dus zei ik, dat ik Woensdag zou ko men en het geld meebrengen". Het bleef hedï, heel lang stil. Tenslotte zei April zachtjes: Ineens ging Polly Walker rechtop zitten. Ze had geen tra nen in haar ogen, maar haar gezicht zag nog steeds heel bleek en haar mooie haar viel over haar voorhoofd. „Ik ging er heen om haar bang te maken", zei ze. „Ik had een revolver. Ik was van plan.... haar te dwingen me die brieven te geven. Dan kon ik haar en Wallie en al het an dere vergeten. Ik kwam daar om ongeveer..., oh, ik weet het niet precies, maar het was tussen half vijf en vijf uur. Ik zette mijn auto in de oprijlaan cn liep naar de deur. Ik haalde mijn revolver tevoorschijn. Ik was niet van plan. haar dood te schieten, maareerlijk, ik zou niemand dood kun nen schieten, zelfs haar niet. Ik wou alleen.... o, jullie we ten het.,,," „Ja hoor, we weten het", zei Dinah vriendelijk. „Ik liep de huiskamer in. Ik belde eerst, maar niemand deed open. De deur was niet op slot, en ik liep meteen naar bmnen. Ik had de revolver in mijn hand. Ze keek alleen maar naar me, maar ze zei geen woord. Ik richtte de revol ver op haar en zei: „Mrs. Sanford. „En toen?" drong April aan. „Toen.... ging alles zo vlug. Ik weet haast niet, wat er gebeurde. Er kwam een man uit de richting van..,, ik ge loof,. de trap. Ik weet alleen nog maar, dat hij mager en donker van uiterlyk was. Hij had een verfomfaaide grijze vüthoed op. Dat herinner ik me nog heel duidelijk. Hij vloekte en rende langs me heen de deur uit. Mrs. Sanford scheen hem niet eens te bemerken. Toen klonk er ineens een schot. Het kwam bij de deur van de eetkamer vandaan. Ik zag Mrs Sanford vallen. En de revolver, die ik in mijn hand had, ging zo maar af. Niet op iets gericht, hij ging zo maar af. Ik heb er geen Idee van. wat hij raakte, maar ik weet. dat zij het niet was. Ik draaide me om en rende weg. De man met de grijze hoed sprong in een auto, die een eindje ver der op de oprijlaan stond. Hy reed hard weg. Ik stapte in myn auto en reed ook hard weg. Ik weet niet, waar hij heen ging. Ik reed de heuvel af naar de zee cn parkeerde daar een minuut of wat. En ik dacht..., dat zijMrs. Sanford..,. misschien alleen maar gewond was. Ik moest teruggaan. Ik kon voorgeven, dat ik daar net was aangekomen om thee met haar te drinken. Dus reed ik terug. Ik liep naar het huis en belde, net alsof ik daar nog niet eerder was geweest". Ze zweeg even en streek 'r haar van haar voorhoofd weg. „Rupert, mijn vriend", zei April bewonderend. „U gaat trouwen met een vrouw, die „lef" heeft". Polly Walker zei: „Maar ze was met alleen maar gewond. Ze was vermoord. Daarom belde ik de politie op" Ze keek Dinah en «April aan cn zei: „En de rest weten jullie". Cleve Calahan boog zich naar hen over en zei: „En luiste ren jullie tweeen nou 's goed. Over dit verhaal. April keck hem met grote ogen aan. „Het is een familie trek. Erfelijkheid. Onze Moeder is heel verstrooid en dat zim wij ook. Het spijt me. maar we zijn ieder woord, dat ze ge zegd heeft, totaal vergeten". „Ik voor mij heb niet eens geluisterd", zei Dinah. Ze gaf Polly een zoen op haar wang en. zei: „O, verdraaid nog toe. Ik ben toch zo blij, dat U Mrs. Sanford niet hebt vermoord, en dat tl met met Wallie Sanford. gaat trouwen, zelfs al is hij een tamelijk aardige man, maar dat U met deze meneer gaat trouwen, dat, ik bedoel dix., geloof ik, een reuzefijne vent is". „Da's nou myn zusje", zei April. „Wat een tact, wat een tact". „Klets!" zei Dinah. De tranen begonnen over haar wan gen te rollen. „Let maar niet op 'r*\ zei April. „Ze huilt altijd bij trouw partijen. Maar ik vind het toch een gemene streek om in Las Vegas te gaan trouwen. Want ik zie er eenvoudig beeldig uit in een organdie jurk. En is het eigenlijk riet tegen de wet een getuige van een moord uit de staaf te voeren, zelfs om met haar te trouwen?" „Ik zal het mijn advocaat vragen", zei Cleve Calahan. „Morgen, als we terug komen". Hy keek op en zei ineens: „Goeie hemel!" Daar kwam de Bende aan. Tenminste het grootste deel er van. Archie liep voorop met een geweldig bouquet horten- siabloemen. Admiral had een armvol lichtpaarse seringen. Goony had een bouquet van zijn Moeders mooiste dahlia's. Flashlight had een handvol petunia's en Slukey een enkele camelia, die hij voorzichtig vasthield. „We zou'en'het wel beter gedaan hebben", zei Archie bui len adem, „maar we moesten het vreselijk vlug doen. Hier". Hij gooide de hortcnsiabloemen in de auto Slukey overhan digde Polly heel plechtstatig de camelia en de anderen sta pelden hun verzameling bloemen om haar heen. „Dc hoorde, dat U gaat trouwen", legde Archie uit. „En als U gaat trouwen, dan moet U bloemen hebben cn dus heb ik hot noodsignaal gegeven voor de Bende". Polly Walker omhelsde cn zoende hem Hij zou er vre selijk veriegen \an zijn geworden, als ze de rest van de Ben de ook niet had omhelsd en gezoend. Toen startte Cleve Calahan de wagen, reed achteruit de oprijlaan af en riep: ..Daaag'" Polly Walker begon weer opnieuw te huilen. April keek Archie stralend aan. keek de sportwagen na en zer ..Dat was een reuze idee. Maar als ?c die Niagara waterval mei afsluit, dan had je haar beter vier dozijn zak doeken kunnen geven", (Wordt vervolgd.) dene fronten in Nederland tegen Nederlandse illegale groepen (van „benden" was er in de verklaringen sprake) en tegen geallieerde troe pen met de wapens in de vuist ge streden had. Zó goed zelfs, dat hem daarvoor het „Sturmabzeichen in zilver werd verleend. De advocaat-fiscaal concludeerde dat dit wel de ergste vorm van landverraad is en eiste 10 jaar met aftrek. SS-er komt er beter a£ Zeven jaar met aftrek hoorde de 24-jarige technisch-tekenaar Guide Marcel Eugene Thomassen tégen, zich eisen. Deze jongeman met don ker Italiaans uiterlijk was in Fe bruari 1941 vrijwillig in Duitsland gaan werken en was in 1943 toege treden tot de Nederlandse Waffen SS, Hij streed tot 1945 in Rusland waar hij gewond werd. Lamlendig sufferdje Angst voor de wraak van zyn partijgenoten en beduchtheid voor tewerkstelling in Duitsland hadden de 32-jarige etaleur Arthur Paul van Beekum er volgens zijn verkla. ring in Mei 1940 van weerhouden voor het lidmaatschap te bedanken waarvan hy sinds 1934 lid was. „Daar had ie nu juist plezier in moeten hebben om in Duitsland te gaan werken," meende de presi dent, die verdachte karakteriseerde als een „laffe figuur". De advocaat fiscaal maakte er „lamlendig suf ferdje" van en eiste drie jaar en zes maanden met aftrek. Uitspraak in deze drie zaken over veertien dagen. Beste jongens en meisjes Jullie vacantio begint al weer aa*dig op te schieten. Brrstraks weer in de schoolbanken in plaats ^an in bos en aan het strand. Om jullie aa r d rij kskun deken nis 'n beetje op te frissen gev*n we de volgende raadseltjes. 1. Wie onteyfert de verborgen plaatsnamen in C - volgen Je zinnen? 1.) Mooi is dat goud aan de rand van die wolken. 2,) Balk maar, ezeltje, eerst lopen, dan eten! 8.) Heeft het gut rechter te zijn? 2. Welke Nederlandse plas werd in zijn achtereenvolgende namen eerSf van meer tot zee en later van zee tot meer? Hoe luiden deze ramen? _.Onder de inzenders van de juiste oplossing worden drie boeken ver loot Inzendingen vóór Vrijdag 29 Aug. aan de redactie van Het Rotter damse!) Parool, Schiedamsesingel 52: op de enveloppe vermelden: >Jcugdpuzzle" Dc oplossing van ons raadsel van 9 Augustus is als volgt. De ge vraagde ttoorden zyn: argeloos, bui ten, asla, stevig, brullen, tolken, bel len, essen, sta ipcn. Het gevraagde spreekwoord is dus: rust roest. Na loting werd een boek gewon nen door Annie Roekso, Rozenlaan 55a Rotterdam; Bart van der Meer, Rozen burgsestraa* 18a, Schiedam cn Janeje Brouwer, Heijplaatt'raat 36. Tuindorp Heijplaat Rotterdam. De boeken zullen door »aze admi nistratie worden toegezonden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3