Oud-Nederlandse tradities bewaard in Holland-Michigan Sterke expansie van de Russische scheepvaart Kan water kolen vervangen? Uw huis gereed in tien uur Lof en eerbied voor de Nederlandse kolonisten Amerikaanse levenswijs tast Calvinistische zeden aan Arrestatiebevel tegen „prof," Pootjes De wereld van morgen Gezegende families Opzienbarende vinding van Belgisch hoenderparkeigenaar Uit nood geboren Zo'ii huisje van 2000 dollar kunt V overal laten plaatsen hsudsm ik. Wereldconcurrent in wording .Woensdag 27 Augustus 1947 3 Want dit is we! een der merk waardigste ervaringen, welke men hier opdoet: in het hart van Ame rika hebben de afstammelingen der Nederlandse emigranten uit het midden der vorige eeuw, een ty pisch Nederlandse sfeer bewaard en een traditie hooggehouden zoals die in het moederland zelf nog maar zelden bestaat. De Amerikaan voelt dat blijkbaar evenzeer. In de toespraken van Amerikaanse zyde gehouden, werd vol lof en eerbied herinnerd aan de waardevolle bijdrage door de Ne derlandse kolonisten geschonken aan -het culturele leven van de cos- mopolitische eenheid, die de V.S. vormen. Beter dan te voren begrijp ik thans de „goodwill", die wö in ons land genieten de. gevoelens van waarachtige genegenheid, die men voor Nederland koestert en die de achtergrond vormen ook van de critiek, die men hier in zake de Indonesische kwestie zo goed als algemeen op ons beleid hoort uit oefenen. - Niet vergeten Men heeft hier groot respect voor de pioniers van 1847, die zich door geen tegenslagen liet ontmoe digen, maar de tanden op elkaar zetten en doorzetten; mannen en vrouwen, die ondanks de natuur lijke beïnvloeding door hun omge ving, het andere klimaat, de andere levenswijze en -opvattingen, hun eigen aard behielden, onverzettelijk bleven in het geloof, sober in hun doen, onkreukbaar in hun handel; burgers, die de kunst verstonden goede Amerikanen te worden zon der de gehechtheid aan het land hunner afkomst te verliezen, „Cultuur is de innerlijke vrijheid om te doen waartoe men zich ge roepen voelt en de behoefte om an deren in die zelfde vrijheid op te voeden", zei mij iemand, met wie ik over het karakter dezer bevolking in gesprek raakte. Zij trof mij-diep deze definitie, die getuigt van een grote mate van levenswijsheid een waarachtige beschaving. De Nederlanders, die een eeuw geleden naar Amerika verhuisden, vestigden zich niet alleen in Michi gan, maar ook in de staten Wiscon sin, Ohio en Illinois. De reden, dat het eeuwfeest van Holland, een stadje van circa 20.000 inwoners, in het bijzonder de aandacht trekt, is gelegen in het feit, dat dominee Albertus van Kaalte, de ziel der emigratie-beweging uit die dagen, de aan zijn hoede toevertrouwde landverhuizers naar deze plek gronds in de toenmalige wildernis van Michigan bracht en daar de grondslagen legde voor de stad Holland, die met zyn later gestich te „Hope College" een centrum voor cultureel leven zou worden voor de gehele streek. Het was geen zucht tot avontuur, die hem en de zijnen het vaderland deed verlaten, evenmin een verlan gen om elders gemakkelijker en spoediger tot welstand te komen. Zij werden gedreven door vrijheids drang. Zii waren volgelingen van de TJI- rumse dominee Hendrik de Cock, die in 1834 uit zijn ambt ontzet, een afscheiding in de Hervormde Kerk bewerkstelligde. Aanvankelijk wil den zrj zelfs liever naar Java emi greren, om de band met het vader land zo sterk mogelijk aan te hou den. Maar, zoals ds. Van Kaalte in 1872 bij een herdenkingsrede zeide: dit plan werd door de Nederlandse regering verijdeld; „zit durfde niet toe te staan, dat op Java de vrij heid zich zou ontwikkelen." Nederlandse namen Het waren mannen en vrouwen uit verschillende Nederlandse pro vincies, die als pioniers naar Ameri ka trokken. Rondom Holland ge tuigen de namen van verschillende plaatsen van hun gehechtheid aan de geboortegrond; men vindt hier SALLY DIEKEMA, afstammelinge van de eerste kolonisten, werd ter ere van het eeuwfeest, tot Miss Holland gekozen. Een reuzentoart, waarop een getrouw model van de woning, die de kolonisten honderd jaar geleden voor hun leider, ds, Albertus C. van Raalte, stichter van de stad Holland, bouwden, Sally sneed de taart aan, terwijl (vj.n.r.) Hollands burgemeester Ben Steffens, de kok, die deze banket- bakkersdroom bakteen Miss Co- lumbia toekijken. (Van onze correspondent) HOLLAND, Michigan, 15 Aug. Drie dagen ben ik nu hier, ondergedompeld in een zee van indrukken, zonder dat ik tijd heb om ze rustig op me te laten inwerken. Dat niet alleen vanwege de volheid van het programma der feestelijkheden, waar mede Hollands eeuwfeest wordt gevierd. Maar ook, omdat blijk baar al de inwoners van dit stadje zich beschouwen als de gast heren van de Nederlanders, die van overzee zijn gekomen om dit feest mee te maken. En wat voor gastheren! Zij hebben deze dagen ganselijk voor ons gereserveerd om dit verblijf onvergetelijk voor ons te maken. Zij stellen hun woningen en auto's te onzer beschikking en brengen ons van de ene 'bezienswaardigheid naar de andere." Het „Welkom vrien den", dat boven het in de Engelse taal gestelde feestprogramma in het Nederlands is afgedrukt en ons overal in de stad toelacht op spandoeken en guirlandes, is geen beleefdhëidsphrase; men voelt zich hier welkom enthuis. de gemeenten Zeeland, Vriesland, Overisel, Nieuw-Groningen (ter on derscheiding van een kolonie Gro ningen, die ongunstig bleek gelegen en na tien jaar naar een betere plek werd overgebracht). Het zijn nu alle welvarende dor pen, waar de afstammelingen der oorspronkelijke kolonisten als bloemkwekers, groentetelers en kippenfokkers allengs grote bedrij ven hebben gesticht, welker produc ten over het gehele land vermaard zijn. De grote landbouwbedrijven vindt men meer in*Iowa, waar de stad Pella het centrum der kolonis ten van Nederlandse afkomst is ge worden. Maar hier in Holland en in het nabijgelegen Grand Rapids, een stad van ca. 200.000 inwoners, waar de meubelindustrie een voorname rol speelt, wemelt het onder de za kenlieden en winkeliers van goede echt-Nederlandse namen. De tcrennwoordige „Dutchmen" hier en in de buurt zijn de klein- en achterkleinkinderen der mannen van-Van Raalte. Ze vertellen u on middellijk vol trots hun Nederland se afstamming. De meesten spreken ook nog wel een aardig woordje Nederlands. Ze hebben erfstukken uit de familie vol piëteit bewaard ze kennen nog enkele Nederlandse liedjes, draden o* het jaarlijkse tul- penfecst in Mei vol trots hun kle derdracht, die soms nog maar in de verte op die van Zeeland of Friesland gelijkt, maar een enkel maal nog authentiek is; ze hebben, hun gehechtheid aan het land hun ner vaderen volop getoond in hun spontane en prachtige organisatie voor het verzenden varj pakjes, die zy in ontelbare hoeveelheden bijeen brachten en nog steeds verzamelen. Ze zijn zeer kerks. Wie hier zich als Nederlanders zou willen vesti gen zonder tot de Reformed Church of „Christian Reformed Church" toe te treden, zou het heel moeilijk hebben. De Zondag is hun heilig. Ben ione-e letterzetter met wie ik in gesprek kwam, die als Ameri kaans sddaat de invasie in Nor- mandië heeft meegemaakt en mee trok naar Duitsland, vertelde me, dat hg in dienst zijn „Hollandse Zondag" zeer had gemist. „Weet u" zei hij heel kernachtig, „die maakt de «ehe! week z<T anders." Er wordt hier. in tegenstelling met andere streken van de V.S., weinig alcohol gedronken, hoog stens bier en dan graag originele import! Men ziet de vrouwen en meisjes zelden roken. Zij hebben geen rood gelakte nagels. De enige concessie aan de nieuwe tijd zyn en dat zeker minder algemeen dan elders de bescheiden rood aan gezette lippen. Maar het wil mij voorkomen, dat het jongere geslacht voor een in nerlijk conflict staat. De gebonden heid aan het Nederlands-Calvinisti sche verleden is gebleven. Ze uit zich nog in een zekere bezadigd- Onderzoek naar zijn geest vermogens De arrondissementsrechtbank te Am sterdam heeft vanmorgen, uitspraak doende tegen de 57-Jarige Jooanncr Willem Pootjes uit Hilversum, een be wel uitgevaardigd tot onmiddelljke :n hechtenisneming van de verlachte, die veertien dagen geleden bij de behan deling van zijn zaak met was versche nen en nog steeds onvindbaar ia. Het college verwees de zaak tegen deze hoofdredacteur van „De Vrede stichter", die Nederlandse militairen aanzette tot desertie en zich uitgal als „professor in de hogere jurisdictie terug naar de rechter-commissans voor ten onderzoek naar ve-daente'r geestvermogens. De eis luidde 4 jaar* Van DamVan Klaveren uitgesteld De revanche-wedstrijd tussen Luc. van Dam en Beb van Klaveren, die aanstaande Zondag zou plaats heb ben in het Olympisch Stadion te Amsterdam is tot Vrijdagavond 5 September, kwart voor acht uitge steld. Beb van Klaveren heeft bij de training een schouderspiertje ge scheurd en er zullen enige dagen mee gemoeid zijn vordat deze bles sure geheeld is. Motorrenners wel naar Tsjecho-SIowakije De heer Stoel, lid van het dage lijks bestuur van de Ned. Motorren- nersbond, deelt ons mede, dat in strijd met een bericht, gisteren door ons gepubliceerd, de zesdagenren- ners Van Rijssel, Boeve. Van Rijn, Roest. Jan Veer en Drikus Veer wel degelijk naar Tsjechoslowakije zul len gaan, evenals het Eysing-team met Renooy, Zeylaard en De Wit tempo van dit land, de hoge levens standaard, de gemakkelijkere le vensopvatting, de behoefte om het werk, ook het dagelijkse, zoveel mo gelijk te mechaniseren, hun invloed uit op de jeugd. De naaste toekomst zal Ieren wat uit het conflict dezer beide machten te voorschijn zal komen, en of ook voor het jongere geslacht de leuze zal blijven geiden, welke de organi satoren als slogan voor dit feest kozen: „Het heden is de lens waar- door het verleden wordt geprojec- hcid. Maar daarnaast oefenen het teerd op de toekomst." DE O SS E N WA GEN, waarmee de eerste kolonisten in 1847 aankwa- men op de plek in de wildernis, waar zij de stad Holland stichtten, reed mee in de Eeuwfeest-optocht. De stad Bethune heeft de 75-jari- ge mevr. Smaggbe gehuldigd, niet alleen vanwege haar verjaardag maar tevens om dat zij 27 kinderen ter wereld beeft gebracht, van wie er nog zeven in leven zijn. Maar zij heeft 20 kleinkinderen 22 achter kleinkinderen, Het gemeentebestuur heeft aan de regering verzocht haar de" Franse familiemedaille uit te reiken, een beloning voor grote ge zinnen. Mevr. Smagghc beeft zelf 23 broers en zusters gehad, en een van haar tantes had ook 23 kinde ren. (Van onze Brusselse correspondent) P dit ogenblik Is in België het gesprek van de dag gewijd aan een! opzienbarende vinding, waaraan enkele bladen reeas kolommen heb ben gewijd. Het betreft hier geen methode om het overvenvarmde mens dom af te koelen doch een nieuwe vcrwarmingswyze. En het toestel hiervoor geconstrueerd wordt niet gestookt met kolen of olie doch met zuiver water! te maken. De heer Joncker heeft lang en veel gepeinsd totdat hij een methode vond om water te ïaten branden. Hy maakte een apparaat, dat hem in staat stelt brandstof geheel of gedeeltelijk te vervangen door zuiver water. De warmte die wordt ontwikkeld, is zelfs veel groter dan die van andere brandstof, ook krijgt men onmiddellijk een grote aanvangshitte. Een verder voordeel is dat er geur noch rook wordt af gescheiden, zodat een zindelijker brandstof dan water moeilijk denk baar is. Aangezien Joncker nog geen pa tent op zijn uitvinding heeft gekre gen (hiervoor is altijd nogal wat tijd nodig) blijkt hij wel bereid het toestel te tonen, maar over de ont dekking zelf bewaart hij in het pu bliek het stilzwijgen. Toch schijnt hrj bepaalde belanghebbenden wel reeds meer te hebben verteld. Een baksteenfabrikant uit Rijkevorsel verklaarde althans dat hij'zijn hele Het zou namelijk aan de uitvin der, de heer Theo Joncker, de veer tig-jarige eigenaar van een hoen derpark te Westwalle in de Kem pen, gelukt zijn de oude tegenstel ling tussen water en vuur uit de wereld te helpen door tc ontdekken, dat gewoon water gebruikt kan worden als een brandstof met gro tere verwarmlngscapacltelt dan zelfs kolen, petroleum of stook-olie. Ook deze uitvinding, aldus wordt verzekerd, is uit de nood geboren. Maandenlang piekerde de heer Joncker namelijk over 'n mogelijk heid om zjjn kuikens In het leven te houden cn behoorlijk te verwarmen, zonder dat de kosten te hoog zou den worden opgevoerd. De situatie is namelijk zo in België, dat kolen, petroleum en stook-olie, om niet te spreken van gas- of electriciteits- rerwarming, te duur is om de kip penfokkerij nog enigszins rendabel bedrijf, zowel de droogruimten als de ringovens met net systeem Joncker zou verhitten. Naar het Belgische blad „Het -Volk" mededeelt, zou de uitvinding berusten op een methode om goed koop en snel water te splitsen in zijn beide bestanddelen: waterstof gas en zuurstofgas, niettemin neemt waterstofgas tweemaal zo veel plaats in. Als men een electri- sche vonk door een mengsel van twee volumen waterstofgas en een volume zuurstofgas laat slaan volgt er een ontploffing en beide gassen verenigen zich weer tot water. Ook zal een mengsel van waterstofgas met zuurstofgas of gewone atmos ferische lucht heftig exploderen als er vuur by komt. Dat is het zoge naamde knalgas. Al d^ze eigen schappen van water zijn reeds in 1181 bijna gelijktijdig door drie En gelse geleerden onafhankelijk van elkaar ontdekt (Cavendish, Watt en Priestley), terwijl Franse che mici o.a. Lavoisier, hun bevindin gen bevestigden. De uitvinding zou dus niet zo gek zijn. als het l(jkt. In België wordt het tenminste waar schijnlijk geacht, dat Joncker er in is geslaagd de warmte-ontwikke- ling bij het exploderen van water stofgas nuttig te gebruiken. EUROFESE ROEIKAMPIOEN- SCHAFPEN Vijftien landen, o.a. Nederland hebben medegedeeld dat zij ploegen zullen zenden naar de Europese roeikampioenschappen, die Vrijdag, Zaterdag cn Zondag a.s. op de Rot- see bij Lüzern verroeid zullen wor den. Y\7AAROM ik schrijf over de Amerikaanse pre fabricated huizen? Omdat ze geen karakter loze facade zijn. waarachter zich enkele karakterloze vertrekken voor karakterloze mensen bevin den en evenmin het villaatje ..Mijn Droom", waarin helaas zo vele dromen jammerlijk worden gesmoord! Niet omdat meer dan vijftig firma's in Amerika thans de ..pre fabricated" woningen bouwen. Ook niet omdat deze tijdens da oorloq naar het front als cantine. ziekenhuis, bureau of als onder komen gezonden werden en thans voornamelijk terecht komen in de industriële centra, waar men met 'overbevolking kampt en het te kort aap arbeiderswoningen nij pend is. Ook de landelijke staten iu Amerika maakten reeds ken nis met deze woningen, die men zelfs al in record-tijd (60 minu ten) kan laten zetten. Waarom dan ^el? Ga eens mee op bezoek in de Teriessee-vailei. waar elk ge-prefabriceerd huis uit vier delen bestaat, die in to taal twaalf to,i wegen, ieder deel vormt een volledige, loodrechte doorsnede van de woning. Een maal samengevoegd, staat alles oj) zijn plaats cn kan het huise lijk leven meteen beginnen. Ik weet wat U zeggen wilt: in dergelijke huizen, in de tijd van tien uur gezet", moet de verveling wel spoedig haar in trede doen. Wie die vrees koes- terd. wacht, totdat de archi tect Norman Bel Geddes de monstreert hoe hij een wo ning van 27 eenheden bouwt. Met die eenheden springt hij om als met de blokken in een blokkendoos: men kan er elf verschillende huizen van bouwen, al dan niet met een verdieping! De geprefabriceerde huizen heb ben nu reeds verplaatsbare mu ren, die het mogelijk maken in. recordtijd de kamers te vergroten of te verkleinen. Wilt U van de tuin genieten bij mooi weer? Ook dat kan radicaler dan men denkt door do gevel, die huis en turn scheidt, weg te nemen. En wat heeft "Hen in 1e bren gen tegen dit argument: de eige naar van een geprefabriceerd ..home" huurt de grond waarop het staat. Heeft hij genoeg van de omgeving dan volgt eenvoudig de verhuizing. Geen ruzie meer over de tuin, geen ergernis over burengerucht of het lawaai, de rock of stand van een nabijgele gen fabriek. Gaan de kinderen naar school en is de afstand ver? Geen nood: het huis wordt gezet vlak bij de plaats waar de kin deren het a, b, c leren; het volgt eveneens gehoorzaam als de kiu- öeren naar de middelbare school of de universiteit gaan. De firma's, die deze verplaats bare woningen leveren, propage ren sinds jaar cn dag de leuze, dat men beter doet geen huis te bewonen als men er de eigenaar niet van is. Het gevolg? Dat grondeigenaren meer en meer HET HUIS IS ER voor het ge zin en het beroep. Niet de mens moet zijn levenswijze aanpassen bij bet huis, maar omgekeerd: wèg met de dictatuur van de vastge groeide stenen mnren, van gevel, itijl en pseudo-antieke versierin gen, die tot nu toe van meer be lang geacht werden dan gezond heid en. comfort. bun terreinen verhuren aan de bezitters van een buis. dat men mee kan nemen en al naar smaak en behoefte kan veranderen. In tien uur uiv woning kant en klaar: lang heb ik weerstand aan de verleiding kunnen bieden. Tot. dat ik in California, het bloemcn- land, een ideaal plekje vond. Toen heb ik met twee duizend dollar gerammeld en prompt het resul taat gezien, zonder de vermoeien de drukte van metselaars, schil ders. behangers en loodgieters, 's Morgens om C uur \ing rnen aan, 'savonds om zes uur at ik iri mijn huis een warm maal, vol gens inert'j 2i03. Wat dit laatste betekent? Ergens in Newark, bij New York., bevindt zich het be drijf van de Ford der gastrono men. die dank zij sloom en elec- tricilcit voor uw warme maal zorgt, dat in ..no time" van plas tic borden genuttigd kan worden. ANDRè LABARTHE. Ajax verliest in Zweden Gisteren speelde Ajax in het sta dion te Stockholm de eerste wedstrijd van zijn Skandinavische tournee te gen een sterke stedelijke combinatie, bestaande uit spelers van A.I.K. en Djurgarden. De Amsterdammers hiel den zich uitstekend door slechts met 01 te verliezen, welke stand reeds met rust was verkregen. Vrijdag speelt Ajax te Karlstad te gen een locale ploeg. Persoonlijkheid Er was gescheld, driemaal, na drukkelijk. doelbewust, ik deed open. Een onbekend heer stond op de stoep. Hij zei: U heeft geen persoonlijk heid. Ik weet het. Hij zweeg om mij tijd te geven deze ontstellende tijding te verwer ken. Op de manier zuals kundige volksredenaars soms kunnen zwij gen, triomfantelijk, vernietigend, ge nietend van de uitwerking hunner woorden. Ik maakte 'n aarzelend gebaar in de richting vac het kaartje: Aan de deur wordt niet gekocht. Onge vraagd.,,. Belachelijk idee; zo'n. man kreeg je met 'n stengun. nog niet weg. Het sloopwerk werd hervat. U bent geen lk-mct-hoofdlctters, die grote juichende IK, die dwingende kracht, voor wie de hele maatschap pij op .Ie kniccn valt, meester en knecht, man en vrouw. Heb ik eigenlijk nooit zo over nagedacht, zei ik zwakjes. Nee, hé, daar heeft u nooit over nagcdachl, zei de heer. nu op beschermende toon. Dat komt om dat u steeds tot Men heeft behoord, die grote, grauwe, vale kudde, dit maar graast cn kauwt en slaapt. Weer die akelige stilte. Maar u wilt anders, ia, spreekt u me xnaa'* niet tegen. Ik zie 't, u wilt losbreken uit uw kluisters. U draagt 't in u, de kiemen van het machtige persoonlijkheids-fluïdum. U wilt ccn groot man worden, niet waar? Een belangrijk man, iemand, die de wereld iets tc vertellen heeft, die haar kan helpen. Zoals ik u kan helpen. Hij haalde een bock uit z'n acte- tas. Zie hier, zei hij plechtig. Dit is de bron van een gelukkiger leven. Drink u dronken aan zijn kostelijke nectar. Dit werk wijst u de weg naar de persoonlijkheid. Op het boekje stond de prijs ver meld. Ik betaalde. Toen ik hem het geld overhandigde, keek hij pijnlijk getroffen, zoals een beroemd violist bij gestommel van laatkomers. Gisteren zag ik 'm op een café- i terras. Z'n vrouw bestelde cn re kende af. Tiro. U wijst in Amerika het stukje grond aan waar het geprefabriceer de huisje gezet moet worden: na epkele uren zonder metselaars, schildersbehangers en loodgieters betaalt U 2000 dollar en de zaak 1.598.000 ton dw, tot 1.784JI0Ö ton dw. is O.K. Voor de oorlog reeds spande de Sowjct-Unic zich krachtig; in haar koopvaardijvloot, die van staatswege wordt geëxploiteerd, te verbeteren en te vergroten mei als resultaat, dat zü in 1939 drie maal zo groot was als in 1924, het jaar, waarin het Centrale Ont werpbureau belast met' de sti mulering van de Russische sc heepvaart werd gesticht. Deze Sowjet-Russlsche inspan ning om zich op scheepvaartge bied te doen gelden, heeft zich ook tijdens en na de oorlog ge manifesteerd, waardoor te ver wachten valt, dat de Sowjct-Unie omstreeks 1950 als een ernstige concurrent in het wereldscheep- vaartverkccr zal gaan optreden. De „New-York Herald Tribune' schrijft in een artikel, dat. ofschoon de Russen zelf geen officiële gege vens verstrekken dat doen zi nooit, ook niet wat "betreft de scheepsbouw -de United States Maritime Commission heeft vastge steld, dat de Russische koopvaardij vloot sinds J939 is gegroeid van door Craig Rlce Vertaald door Ada Campers- Toen was er geen excuus meer om nog langer in de eet kamer te blijven. Ze ging naar de keuken, deed zeep en water in het afwasteiltje en zag de mogelijkheid onder de ogen van huis weg te lopen. Ze was aan het zilver toe toen April de keuken in kwam. „Dxnah, hij is geen spion. Hij is verslaggever. Hij schrijft boeken over spionnen „Droog de glazen af", zei Dinah. April pakte een theedoek. Archie kwam de keuken in stormen en zei: „Hé Dinah! Weet je wat?" „Ga de prullemand leeggooien", zei Dinah. April en Archie deden zwijgend wat hun was opgedragen. Dinah ging verder met afwassen en schalen en pannen weg zetten. April keek naar haar. Er zou een lange dag van onver schilligheid voorbij gaan voor Dinah vragen zou stellen over Pat Donavan. Archie kwam terug en zette met een bons de prullemand neer. „Hij schildert water", zei Archie. En hij voegde er een geluid van verachting aan toe. .Archie", zei Dinah ijzig, „zet de pannen en schalen weg. EnApril, er zit een pluisje in het glas, dat je het laatst hebt afgedroogd". April en Archie wisselden blikken en knipoogjes. April wreef het glas nog eens op en Archie begon de pannen en schalen weg te zetten, „Weet je Archie", zei April, „ik wil wedden, dat dit boek reuzeveel verkocht zal worden. Misschien komt er zelfs wel een film van". „Ja", zei Archie enthousiast. „Over hoe hij door heel Euro pa spionnen achterna heeft gezeten, terwijl hij net deed als of hij voor een krant werkte". „En hoe hij echt die Armand von Hoehn'e leerde kennen. Gossie! Ik begon zo langzamerhand te denken, dat er in wer kelijkheid niet zo iemand bestond". Dinah zei niets. „Het was toch knap", zei Archie, „dat die.... die.... hoe- heet-ic-ook-weer. „Donavan". zei Dinah, enpraat niet zo vlug". April en Archie knipoogden weer tegen elkaar en April zei: „Hé Dinah, we wisten niet dat je luisterde". „Ik luister niet", zei Dinah. „En maak niet zo'n herrie". Het was even stil en toen zei Archie: „Nou, het was in ieder geval knap. dat wou ik maar zeggen". Het is toch typisch", zei April, „zoveel als er waar was in dat verhaal, dat hij aan Dinah heeft verteld. Dat hij al die verschillende talen sprak en zo. En dat hij zijn baard had laten staan en probeerde te doen als Armand von Hoehne. terwijl hij voorgaf, dat hij iemand anders was en nooit zijn hemdsmouwen opgestroopt had, zodat niemand zou merken dat hij geen litteken op zijn linkerarm had. Hij kreeg het zo ver, dat die sufferd in New York brieven aan Mrs. Sanford wilde schrijven om het te doen voorkomen alsof hij werkelijk Armand von Hoehne was. die beweerde, dat hij iemand anders was.... en...." „Wacht even", zei Dinah cn liet de vaatdoek vallen. „Heeft hij dat gedaan?" April en Archie staarden haar onschuldig aan en zeiden allebei tegelijk: „Wét gedaan?" En nadat ze beiden plechtig een wens hadden gedaan, was Dinah helemaal vergeten, dat ze kwaad was. „Heeft hij het zover gekregen, dat die brieven „O, bedoel je dat", zei April. „Ja natuurlijk. 2e dachten zó; als er spionnen waren en als die spionnen dachten, dat hij Armand von Hoehne was. dan zouden die spionnen met hem in contact proberen te komen. Alles wat hij te doen had, was zijn baard te laten staan, schilderijen schilderen en lokaas zijn". „Water schilderen", zei Archie. „En..., enenen ze wisten, dat Mrs. Sanford een heleboel verdenkingsmen sen kende „"Verdachte mensen", zei April. „Nou ja, goed. In ieder geval hadden ze uitgemaakt, dat zij wel beter dan iemand anders spionnen zou kennen". Dinah haalde diep 'adem-en zei: „Is dat allemaal echt waar?" „Dinah!" zei April. „Je denkt toch niet, dat we je voor de gek staan te houden?" Dat was nu net precies verkeerd gezegd. Dinah keek haar woest aan, wrong de bordendoek uit, hing hem op en zei: „Het interesseert me geen, fluit!" Ze zette het afwasteiltje met een klap in het kastje onder het aanrecht en liep naar de deur. Daar bleef ze staan. „Nou, en waarom is hij er dan op zo'n gekke manier vandoor gegaan? En heeft bij werke lijk spionnen gepakt?" ..En of!" zei Archie. „Dat proberen we je nou juist te ver tellen, maar het interesseert je niet, omdat je April schopte Archie aan en zei: „Ze hebben een heel spionnage complot opgeruimd. Eerlijk. En dat kwam door dat jij maakte, dat de Intelligence Service hem op het spoor kwam. Daarom moest hij hem als de wind smeren. En zij ik bedoel de spionnen.zouden hem helpen ontvluch ten, maar hij leidde de Intelligence Service met opzet naar de plaats waar zij waren. En Mrs. Sanford had er in werke lijkheid niets mee Ie maken, dat was alleen maar een mid del, dat hij probeerde, maar het lukte niet". Ze hield even op om adem te scheppen en zei: „Het mag nog niet in de kranten komen en we moeten het geheim houden, maar hij gaat een bock schrijven over alles, wat hij heeft gedaan. En hij zegt. dat jou alle eer toekomt, omdat je zo knap was hem te betrappen en daarom moest hij hem smeren en zo". „Ik!" zei Dinah. Haar wangen begonnen te gloeiem „Ja, ju", 2ei Archie opgewonden. „Hij zei.hij zei.hij zei. April ging vlug verder. „Hij zei dat de politie of de Intel ligence Service je eigenlijk voor hem moesten laten werken, omdat je zo'n reuze goeie detective zou zijn en omdat je een genie bent in het ondervragen van verdachten. Alsje blieft!" „Mijn zusje!" zei Archie vol trots. „AHemensen", zei Dinah, nu met vuurrode wangen. „Ik heb niets gedaan". ..Hij zei. dat het vreselijk knap van je was dat verhaal over Peter Desmond niet te geloven maar meteen de Intel ligence op te bellen", zei Archie. „Ja maar", zei Dinah langzaam, „zo was het toch niet pre cies". (Wordt vervolgd.) Tot de vloot van thans behoren o.rru 94 LibeHy-schepen. in het kader van de Lend Lease Bill door Amerika ge leverd en verder een flink aantal vracht- en/of passagiersschepen, die Rusland als herstelbetaling kreeg toegewezen. Het nieuwste Russische economi sche en industriële plan voorziet ia het herstel van door de oorlog ver woeste scheepswerven en de bouw van twee nieuwe, één aan de Zwart® Zee en één aan de Oostzee. De bouw van een drijvend droogdok met een capaciteit van 50.000 ton werd vol tooid, terwijl de voornaamste zeeha vens worden of zijn hersteld en ver groot. Meer dan de helft van de door de Duitsers of door de Russen zelf tot zinken gebrachte schepen werden gelicht en hersteld in gebruik ge nomen. Rekening houdend met de toe- nemende af Ie ver in gsm ogel jjkh et- den der scheepswerven e» een verbetering der havenultmstiii- gen, verwacht de Sowjet-Unle, dat omstreeks 1950 de hoeveel» held door Russische schepen ver voerde goederen verdobbeld zal zün. i Transoceanische route* Sinds het einde van de oorlog zijn de Russen verschenen op diverss trans-oceanische routes, waarop zij vroeger voeren en brengen tevena nieuwé' lijnen in ontwikkeling als bijvoorbeeld de route van Wladiwos- tok naar de havens aan de Pacific» kust van Amerika. In October 1945 vertrok het vrachtschip Alexandr. Suvorov als eerste schip in de vast® dienst tussen Moermansk en de Ver enigde Staten. Twee maanden later werd een geregelde vracht- en passa» giersdienst tussen de Zwarte zeeha ven Odessa en de U.S.A. geopend. In het begin van dit jaar werd een vrachtdienst tussen Leningrad en Noord- en Zuid-Amerika ingesteld, alsmede de dienst tussen dezelfde Russische Oostzeehaven en Stockholm en Kopenhagen, Het grootste Russi» sche passagiersschip, de 17.870 ton metende Rossia ex Patria van d® Hamburg—Amerika Linie te Ham burg met 'n accommodatie voor 450 passagiers maakte alreeds tweemaal een reis tussen Odessa en New-York. Twee andere ex-Duitse passagiers schepen, de Caribia en de Iberia werden in New-York opnieuw inge richt en in dienst gesteld. De Iberia, herdoopt in Pobeda, vaart thans tus* sen Odessa en Batoem. TUINKALENDER WOENSDAG 27 AUGUSTUS. Wanneer zich tussen het kiezel vart de paden van de tuin of lussen straatstenen telkens onkruiden ble ven ver lonen, dan kunnen deze itou du- gedood dooi uit strooiing of be* sproeiing met bepaalde bl feilde slof- fen. Hiervoor gebruikt men o.a. Na friumc/doraat. Biern maakt mett een oplossing van 1 d 2 delen op 100 delen water en giet 1 A 2 liter per. vierkante meter. Dit geschiedt bij voorkeur na een regenbuide bodem mag niet droog zijn. In dc tuinbouw- handel zijn ook verschillen 'c van dergelijke middelen onder allerlei benamingen verkrijgbaar. Hiervan Is vatriumchloraaf meestal ook 't werk zaam bestanddeel Daar deze mid delen dodend zijn voor iedere plan tengroei moet men bij het gebruik ervan zeer voorzichtig zijn. Het mag nimmer op hef, gras of op de plan ten van de tuin terecht komen. S. In

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3