w m Van Timor naar Tandjong Priok in dertien dagen Cees Laseur over zijn nieuwe gezelschap Het vletje van de „Alk" gaat uit passagieren Vier regisseurs voor het Rotterdams toneel - m IN HOLLAND-MICHIGAN SPEELT HET HOLLANDSE PIEREMENT Scheepsrat exit Met de Alk rond de wereld (XVII) Kweekschool voor onderwijzers In September opening aan Vredenhofweg Unieke reclame-actie van winkeliers pdiüecuntec D e Haagse Comedi e Het kwartet stelt zish voor Onze nationale trots in het geding KLM WON YELE VRIENDEN Donderdag 28 Augustus 194" 3 De tocht door Timor met de A.R. was dermate goed bevatten dat IK een aanbieding om per jeep een rit over het hele eiland te matten met beide handen aangreep. Het zou een vierdaagse inspectietocht worden en mijn gastheer was ditmaal Kapitein Schuddebeurs, een echte Rotterdammer. Timor Is een mooi en vruchtbaar eiland, doch het slaehlottcr van erosie, het onvruchtbaar worden door liet wegspoelen van de taag teelaarde, die door vegetatie op de rotsen wordt vastgehouden. De bevolking brandt het onkruid weg maar hierbij gaat veel vegetatie verloren, de enorme regenval doet de rest en via de snelstromende rivieren komt ze tenslotte in zee terecht. mijn kooi en tijdens mijn afwezigheid, zodat ik ineens klaar wakker was. Naar tiet beet is in vroeger jaren een struikachtig gewas aangeplant, afkomstig van'andere eilanden, het uitgebreid wortelstelsel moest de erosie tegengaan. Over goed groeien had men niet te klagen, maar later bleek, dat men het paard van Troye had binnengehaald, de struik liet zich niet meer verdelgen en vormt een zich snel uitbreidende pest, waar men schier machteloos tegenover staat, zoiets als de konijnenplaag in Aus tralië maar dan nog zonder het vlees en de vacht! ,In de vlakte van Secon onderneemt de Nederlandse regering een flink opgezette poging tot mechanische rijstbouw. Zou dit slagen, dan be hoeft Timor geen rijst meer te impor teren, misschien zou het zelfs kunnen uitvoeren, want er liggen verschei dene vlakten die men geschikt acht Zo langzamerhand naderde de ver trekdatum, reeds eenmaal uitgesteld op advies van de Resident met het oog op de onzekere toestand. Inmid dels hadden we de nodige reparaties aan zeilen en tuig verricht, water geladen en waren we des avonds met een stoel op onze rug naar de bios coop getrokken. De Aleester was vreselijk kwaad geworden op onze scheepsrat; nadat dit ondier de reserve-zeilen had aan gevreten, was het aan zfjti beste broek begonnen en dit koste de rat het leven. Zelfs aan het geduld van de Meester Is een einde, evenals aan zijn broeken voorraad. Het kostte hem een halve nacht en twee revolver patronen, maar het ondier zou geen broeken meer eten. Enkele andere kleine avonturen zorgden op de rede van Koepang nog wat voor afwisseling. Zo ging op zekere dag het letje uit passagie ren en bijna was het haar gelukt te - ontsnappen aan het slavenleven, dat zij aan boord van de Alk heeft te verduren, ware het niet, dat de spie dende blikken van de reeds uren zoe kende bemanning tenslotte een atipje hadden waargenomen en, erheen tuf fende, het onverantwoordelijke klein tje weer aan de neus terug nqar de rede sleepten. Het komt nog wel eens voor, dat een schip achter een anker- boei zinkt; dat de boei vóór het schip wegzinkt, komt minder voor, •naar de Alk maakte ook dit mee. Ja, het is wel een bijzonder schip! Nog juist voor ons vertrek waren wij in de gelegenheid een jaarmarkt mee te maken, een groot feest voor de bevolking. Wij zagen er dansen uitvoeren in werkelijk kostbare kle ren met een kapitaal aan zilveren versierselen, afhangend van de hoofd band en de gordel. Deze fraaie cos- 'iiums zijn het eigendom van de Radjah en komen alleen bij bijzon dere gelegenheden te voorschijn, zij worden dan gedragen door de be roepsdansers van de vorst. Alle pro ducten uit zijn district werden op deze markt aangeboden en een prachtcoilectie kains, lendendoeken van een bijzonder mooi weefsel, noodde tot kopen maar de prijs was hoog, en in mijn beurs was het iuist eb. We reden naar boord in de wagen van de resident en namen afscheid bij het wachtende vletje, waarbij mevrouw ons voor de reis een bus heerlijke Timorkoffie ten geschenke Haf. Nog heel lang zullen deze vrien delijke mensen ons in het geheugen blijven. Drie en een halve week waren verstreken sedert onze aankomst, de tijd vliegt en de kalender wees alweer 26 juli aan toen wij langzaam de nacht intuften en onze gedachten gingen richten op wat vóór ons lag, het hart van Java, Batavia. Knobbeliye zee De Marine had ons een route voor geschreven en zo gingen wij bezui den java langs, een dertig tot vijftig mijl uit de kust, waar wij bovendien minder last hadden van de invloed van land en wind, ook zonder dat was de reis hobbelig genoeg. De lange Oceaandeining vindt op de Javakust haar eerste weerstand na duizenden mijlen en is vanzelfspre kend hierover gebelgd, hetgeen zich uit in een knobbelige zee, waarin de Alk huppelde en slingerde alsof ze was vergeten dat er ook nog een be manning aan boord was. Op een nacht kwam er een zeetje, precies in Op de Javakust kregen we een flinke haai aan de lijn, maar aange zien de kapitein juist aan bet obser veren was moest het beest maar even wachten met het gevolg, dat later, bij het Inpalmen, de haak uit zijn kaak scheurde en we het mon ster verspeelden. Jammer, de kapi tein timmerde in gedachten de staart reeds aan de boegspriet, de meester zou de kop uitkoken om een stel mooie kaken te verzaimlen en ik had mezelf vijftien nieter film toegedacht van een haaicnvangst!. Eindelijk is er weer post van stuur Hoogstrate zèir, die in dit artikel nog enkele bijzonderheden van XI- mor geeft en de reis tot aan Tand jong Priok, de haven van Batavia, besihrljft. Onze lezprs wisten het nog niet, maar de Alk had een scheepsrat, .had, want de stuur man heeft hem alleen bij zijn lezers geïntroduceerd om melding te kun nen maken van Zijn gewelddadig einde. Met de haaienjacht verliep h°t op dit traject minder gunstig. Ei'cst U maar In'de grijze ochtendschemering lie pen we langs de beruchte vuurspu wende berg Krakatau en de vrien delijke eilandjes Toppershoedje, Bra- band hoedje en Dwars-sn-de-weg, toe passelijke Hollandse namen. Dertien dagen na vertrek van de rede van Koepang lieten wc 's avonds iaat het anker vallen voor Priok, er waren echter zóveel lichtjes, dat we de havenlichten niet met zekerheid konden onderscheiden en veiligheids halve maar ankerden. De andere mor gen bleek het ons dat we precies naast de havenmond voor anker wa ren gegaan en we op tuften op ons gemak naar binnen. Priok, de grote en drukke haven van Batavia was bereikt! Twintigduizend zeemijlen had de Alk achter de rug toen zij de haven van Tandjong Priok binnenliep. Twee maanden blijft het jachtje in Bat a via. Naar wij vernemen, zal de ge meentelijke kweekschool voor de op leiding van onderwijzers en onder wijzeressen begin September her opend worden in de gewezen be waarschool aan de Vredenhofweg 25 in Kralingen. Deze bewaarschool was tot na too in gebruik al* desinEectie-inrichting van de G.G. G.D. Het zal nog wel enkele jaren du ren. voordat de kweekschool weer in haar oorspronkelijk gebouw ;nu fladstimmerhuis aan de Veemarkt) kan gevestigd worden. Vliegtuigen boven de Goudse singel De honderd „van ouds bekende" winkeliers van de Goudse singel, van wie velen door oorlogshandelin gen v.crden getroffen, gaan weer eens een reclame-actie op touw zet ten. En het wordt cr ditmaal een, zoals er in Nederland nog nooit een vertoond is. Iedereen kan er aan mee doen en men behoeft maar te bukken, een biljetje op te rapen en tc lezen. Zaterdagmiddag tussen twee en drie uur zullen speciale Goudse -angel-vliegtuigen boven de stad \crschijnen, om niet minder dan 500.000 strooibiljetten te versprei den. Met de gevonden biljetten kan 1 men naar de Goudse singel gaan om In de winkel-éalages te zien of i men winraar is van een der talrij- 1 ke uitgeloofde prijzen. Er zijn hier aan duizenden guldens besteed. Een v talage-wedstnjd der deelnemende winkeliers ondersteunt de actie. 40 JAAR IN DIENST öp 2 September a s. hoopt de heer J. Elzerman de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de firma Am. Theod. Soiling en Co., alhier, alwaar hij thans als 1 procuratiehouder werkzaam is. Buckingham Palace, het uitwendig sombere, begin 18e eeuwse paleis van de Engelse koninklijke familie was oorspronkelijk een boswach terswoning in een moerbeituin! (Onder Jacobus de eerste). Dat het inferieur een geheef andere indruk geeft, toont deze foto van de pom peuze gele salon met zijn mengelmoes van stijlen. TUINKALENDER DONDERDAG 2S AUGUSTUS. - In vele turnen bloeit hans de Canna, l"disch bloemrlel. Zowel door de f0rSe bladeren als iL f' se!e oranjekleurige dtZ nl,™ 1 m. '"'Olgetvas de aan dacht. De canna s hunnen een hoog te van 80 a 125 centimeter bereiken en zijn zeer geschikt voor aanplan ting m borders of ergens tussen lage heesters. Ze moeten in de volle zon slaan en liefst op een beschutte plek. In he\ najaar worden de sten gels tot bij de grond afgesneden en de knollen uif de grond gehaald. Deze worden daarna met de aanhan gende aarde gedroogd er tijdens de winter bewaard. Ze mogen dan niet te koud liggen, doch in een matige temperatuur. Het Rotterdams Toneel komt In de gelukkige positie te ver keren, dat het over vier regis seurs zal beschikken, regis seurs die hun sporen hebben verdiend en van wie veel ver wacht Itan worden. Gistermid dag was dll kwartet ter ken nismaking met de pers bycen in Rotterdam on by die gele genheid heeft een van hen, de directeur Ko Arnoldi, zyn col lega's geïntroduceerd. Het \vs- ren do heren Richard Flink, Joan Remmelts e*> Raul Storm. Richard Flink heeft een grote staat van dienst en heeft o.a. de re gio gevoerd in stukken van Molière, van S tri nel berg. Langen dijk cn ook bekendheid gekregen door zijn re gie van „Via Mala", „Atlas Hotel", terwijl zjjn bewerkingen van Ferdi nand Huyck en. de Uylenspieghcl nog- vers in het geheugen liggen. Joan Remmelts heefr, ook als re gisseur, epn welbekende naam. Herinnerd werd aan zijn „Soubret te", „Barbara", „Fonkelende Stroom", „Vijfde Colonne". „Blight Spirit", „Candida" en „De roep van dc tortel". Paul Storm, die de regie voert over het stuk waarmede het Rot terdams Toneel opent, Shake- speare's „Veel leven om niets", heeft zijn opleiding in Frankrijk genoten en vele internationale tournée's gemaakt, lustrumfeesten georganiseerd en meermalen regie gehad in belangrijke opvoeringen. Over Ko Arnoldi sprak de inlei der. de heer Arnoldi, uiteraard niet en het l$kt ons ooi; overbodig uit diens enorme programma van werkstukken een opsomming te ge- Over de stukken De ,^?rer> regisseurs hebben in deze byeenkomst elk voor zich en kele opmerkingen gemaakt, waar uit bleek, dat de moeilijkheden die hier bestaan, doordat met een to taal nieuwe troep een geheel nieuw repertoire moet worden opge bouwd, zeker met enthousiasme overwonnen kunnen worden. Paul Storm vertelde iets over het openingsstuk, dat in décors van Nico Wijnberg en met de muziek van Arnold Juda naar zijn overtui ging volmaakt geschikt is voor een feestelijke openingsvoorstelling. Shakespeare schreef dit blijspel in dezelfde periode waarin „As you like it" werd geschapen cn hoewel de hele inhoud een diepere zin heeft, is het toch gespeend van melancholie, of tragiek. Vrijwel de hele troep zal er in op treden. Hoofdrollen zijn toever trouwd aan Rie Gilhuya, Ko van Dijk, Dolf Rijkens, Mieke FJiok- Verstraeten, Joan Remmelts, Cees Brusse Burgdorffer en Paul Storm. De muziek wordt uitgevoerd door e!f solisten van net Philharmonisch Orkest onder leiding van Maurice van IJzer. Tot de eerste stukken die daarna opgevoerd zullen worden, behoort „AH my sons", van Arthur Miller, een Amerikaans stuk. dat volgens Joan Remmelts, die het zal regis seren- volkomen in deze tijd past. Het is, aldus de heer Remmelts, van een geserreerde taal en biedt met een minimum aan middelen DE VIER REGISSEURS van net Rotterdams Toneel verenigd aan de ingang van onze nieuwe schouw burg. Van links naar rechts; Joan Remmelts, Ko Arnoldi, Paul Storm en Richard Flink. een maximum aan indrukken. Het gaat om de menselijke wezenlijk heid en integriteit en werpt diverse morele problemen op. „AH my sons" speelt in de oorlog en brengt twee families ten tonele waarvan de vaders compagnons zijn van een machinefabriek. Ze krijgen de kans oorlogswinst te maken, hetgeen het conflict op werpt ten opzichte van de zoon aan het front, die oen andere kijk op de wereld heeft gekregen. De opvoering van dit stuk kan in begin October tegemoet worden ge zien. De belangrijkst» rollen wor den vervuld door Richard Flink. Willy Haak. Joan Remmelts. Mieke Flink, Cees Bruose, Adolf Rijkens en Georgette Reyewski. Vastgesteld is verder, dat wel dra ten tonele wordt gebracht Corteau's „Tweehoofdige adelaar", een stuit dat jn Londen en Parijs oen groot publiek succes opleverde en dat men gaarne voorlegt aan het Rotterdamse publiek, in het ver trouwen, dat de stijl van Cocteau (de maker van de film „La Belle et la Béte) hier aanvaardbaar is. Spoedig daarna zou dan Sartre's „I-Iuis Ctos" volgen. Hot heeft geen zin roods diep in de toekomst van ons Rotterdams Toneel te tasten, doch wij kunnen meevoelen de uit-soraak van de heer Remmelts, die van mening is, dat hier bozig is een rijk. gevarieerd en sterk repertoire te groeien. Ook hij sprak de wens uit. dat er Ne derlandse toneelstukken op de voorgrond zouden komen die het spelen waard zijn. In het begin van dit jaar ontving Cees Laseur, die sedert 1032 leider is geweest van het Centraal Toneel, en zich op dat ogenblik in Now York bevond, van de Haagse Kunst stichting het verzoek om voor de aanvang van het nieuwe toneelrei- zoen een gezelschap te vormen. Na z'n terugkeer in Nederland is de heer Laseur onmiddellijk aan 't werk getogen en het resultaat hiervan zal het Haagse publiek op 5 September in de Koninklijke Schouwburg kunnen keuren, vvbo- neer de nieuwe groep „State of the Union" brengt, '11 met de Puiitzer- prijs 1946 bekroond stuk van Ho ward Lindsay en Russell Grouse, dezelfde auteurs, die faam maakten met „Life with Father". Het gezelschap, dat „de Haagse Comedie" is gedoopt en. voorlopig \oor één jaar de Koninklijke zal bespelen, 7al ook cider* lm het land optreden, doorgaans om de veertien dagen 's Maandags In Amsterdam en 's Woensdags In Rotterdam, dat op 10 September met dit Haagse toneel kind zal kennismaken. Over de samenstelling van troep on repertoire heeft de heer Laseur reeds enige maanden geleden het nodige meegedeeld. Hieraan, kan toegevoegd worden, dat b|j de da mes Ida Wasserman, Hanny Si mons, Nel van Aren, Eily Bakker en Corrie* Weier de gelederen zijn komen versterken cn bjj de heren Arend Haur. Anton Roemer, Firn Dikkers, Wim Hodden en Koos Si- monis. Bij de opbouw van het repertoire streeft Cees Laseur naar een zo groot mogelijke verscheidenheid. Hij wil zijn troep niet in 'n bepaal de richting stuwen. Dit als, ant woord aan diegenen, die hem het verwijt maken van „liefst alleen maar aoeiety-stukken" te geven. Zonder het direct in de omvang rijkste stukken te willen zoeken, is de leider van de Haagse Comedie zich welbewust van de mogelijkhe den, die de overgang van het Am sterdamse Centraal Theater met z'n kleine toneel naar de grotere Koninklijke, hem bieden. Hij hoopt m staat te zrjn van tijd tot tijd gastregisseurs uit tc nodigen. Zo neemt Cruys Voorbergh Lo Tom- beau sous l'Arc de Triomphe voor z'n rekening. Ook de jonge regis seurs wil hy graag kansen bieden. Voorts zullen gastspelers optreden; Tilly Lus keert na "zeven jaar weer op dc planken terug. En technische bijzonderheid; bij de Haagse Comedie zal tussen de bedrijven niet gehaald worden. Volgens een bericht in „Het Dagblad" te Batavia mogen Ne derlandse militairen niet deelne men a- de cricketvvedstrijd. die dit weekend tussen een Neder lands cn Brits team bij de vie ring van de verjaardag van Ko ningin Wilhelmina gehouden zou worden. Het >liia betreurt deze beslis sing, die genomen is naar aanlei ding van het verbod van Britse zijde tct het verlenen van toe gang aan Nederlandse militairen in Nnaficlubs te Singapore, doch beschouwt haar nis „onvermijde lijk cn gebeden door Nederland se nationale trots". Geschreeuw om wol Voor het beroep van lompenman is U niet zo maar geschikt. O nee. V hebt daarvoor nodig; een pak kende lokroep, om Uw aanwezig heid aan de clientele kenbaar te maken, en onafscheidelijk daaraan verbonden, een stemgeluid, capabel om deze slogan boven 't stadsge- ruis uit te laten sty gen; voorts een grote mate van moreel overwicht en een meesterlijke bcnccrsmg der gelaatsspieren, teneinde Uw clien tele de overtuiging te geven, dat U er hoegenaamd mets aan gelegen is haar surplusgoederen af tc ne men, integendeel, dat zy het als een vorstelijke gunst Uwerzijds dienen te beschouwen, indien U bereid bent U over die artikelen te ont fermen. Wijders dient U een vlijmscherp onderscheidingsvermogen te bezit ten en een geheugen ais een not, zodat U in één oogopslag kunt con cluderen wat voor vlees U m de kuip hebt, willig of niet, lager bie den of toeslaan. En dan Uw activa! U moet ver schil kunnen malton tussen lompen en lompen. Lompen, alleen geschikt voor de papiermolen, en op non- actief gestelde stukken textiel, waar bekwame vingers weer res pectabele tweede hands dekking van kunnen maken. En indien ge al deze bijzondere eigenschappen bezit, dient ge ten slotte te bedenken, dat de spoeling verdund wordt door talrijke colle ga's, minstens even bespraakt, ge wiekst cn vakkundig als U en wel licht wat meer ervaren. U kunt misschien nu ook enigs zins begrepen, met welke gevoelens de politierechter één dezer dagen vervuld raakte, toen hy twee kam pioenen in deze bedrijfstak voor z'n stoel zag verschijnen. De verdachte lompenman, een klein, vief Italiaantje, uit wiens mond een onophoudelijke woorden stroom vloeide. De benadeelde, een hoofdige boer. die dc Zuidelijke klankenvloed steeds onderbrak met: hou jij je mond rekel, ik heb de eed afgele gen. Het ging om 'n pakhuis. Een wonderlijk pakhuis. Allebei hadden ze daarin een verdieping om hun lompen, in op te slaan. Maar er was méér; een luikie tussen de twee verdiepingen. Luigi zou door dat luikje zyn heengekropen en een zak wol hebben gestolen van Ba rend. ik heb ze zelf herkend, zegt Barend, 't was heel speciale wol, bruine, ik 2ou ze uit duizenden kun nen herkennen. Luigi stuift op. Hij heeft 'n nauw sluitend alibi voor de tyd, waarin het laakbare feit zou zijn geschied. Er volgt 'n debat over de situatie van 't luikje, mede in verband met zijn bereikbaarheid. Barend doet in gewikkeld over krammen en kran ten. die juist zo bevestigd waren, dat 'n indringer niet ongemerkt kon passeren. De politierechter komt er niet meer aan te pas, de rivalen gaan. elkaar bijna te lijf. Barend zwaait gevaarlijk met z'n stokje. De poli tierechter roept 't stel tot de orde. Helpt niet. .De ruzie laait ai hoger op. Aanhouden, zegt de politie rechter, er zyn niet genoeg getut- gen. Hy geeft het niet op. Zij ook niet. Op straat horen we ze nog be zig. (Van onze correspondent). HOLLAND-MICHIGAN, 17 Aug. Tegen tie wanden van mijn ho telkamer slaat het geluid op van liet pierement, dat in dc hoofdstraat staat te spelen. Het was al deze da g-en feest in Holland, maar vandaag zijn alle zaken gesloten cn is de he le bevolking uitgelopen om de grote historische optocht te zien. Een op tocht vol ernat en luim, %'oorafge- gaan door het muziekkorps der oud gedienden van Nederlandse afkomst, waarachter in auto's tie vrouwen, die in beide wereldoorlogen man of zoon verloren cn een praalwagen ter herdenking der gevallenen uit deze streek. Dan, eveneens op een praal wagen, de voor deze gelegenheid ge kozen Miss Holland een blond meisje. Hollands welvaren, Sally Dtekema, kleindochter van G. J. Die- kema, die gezant was in Nederland. Dan vnlgg de K.L.M. die hier, waar over direct meer, geweldig in trek is, en het pierement bovenop een vrachtauto, door de menigte extra toegejuicht, streng bewaakt door zijn maker Möhlman, die hier hoog tijdagen viert. Met het orgel doet de luim haar intree. In een reeks oude koetsjes, boerenwagens en andere voertuigen passeren de oudste inwoners van Holland en omgeving, de meesten in Hollandse klederdracht. Daarachter komt een potsierlijke stoet antieke kinderwagens uit de jaren 1847 1900, met trotse moeders cn argeloze kleintjes. Ook de oudste auto's zijn uit de garages gehaald, vehikels van de wonderlijkste vormen, gereden door de eigenaars in de kledij uit de oude tijd: met pandjesjas, hoge hoed, zware knevel en bakkebaard. De 92-jarige heer Brouwer bestuurt vol trots zijn eerste Fordjei Ter ver gelijking brengt de stoet dan de al lerlaatste modéllen der zelfde auto merken. Op gelijke wijze brengt een afde ling in de optocht die bijna twee uur duurde de oudste en nieuwste landbouwwerktuigen. A2 die afde lingen worden onderbroken door muziekkorpsen van diverse scholen uitmuntende ensembles, waarin veelal meisjes als tambour-maitre fungeren en vaak met grote smaak opgetuigde praalwagens, waarvan die van het Hope-coilege en een ander met het model van de eerste hut woning van ds. Van Kaal te, bijzonder de aandacht trokken. Echt volksfeest Men verstaat hier de kunst om een feest, zonder kermis en gehos, tot een werkelijk volksevenement te maken. In de hoofdstraten, die met de Amerikaanse on Nederlandse Vlaggen getooid zijn, heeft bijkans elke winkel een étalage gewijd aan de geschiedenis van Holland. De be volking stond hiervoor al haar reli kwieën af. Hier ziet men oud-Hol- 81) door Craig Rice Vertaald door Ada Campers. Ze keek naar de deur. „Ik ben nieuwsgierig, waar ze het nu over hebben". De drie kleine Carstairs slopen door de eetkamer en Me- ven onderaan de trap staan, verborgen in de schaduw. moet me maar niet kwalijk nemen, dat ik je er tus sen genomen heb, Marian. Maar jij was de enige, die ik kon gebruiken alsais toetssteen. Ik begreep, dat ik veilig was, zolang jij me niet herkende". „Als ik het geweten had, dan zou ik je waarschijnlijk bij ongeluk hebben verraden", zei Marian. „Ket is net zo goed als het kwaad is". Ze lachte. Ze had een kleur en zag er ge lukkig uit. De kalme man met het grijze pak was weg. Fat Dona van zat in de gemakkelijkste stoel en dronk met kleine teugjes een kop koffie. Hij scheen zich best thuis te voelen. Bill Smith zat op een minder gemakkelijke stoel en had een kop koffie in zijn hand, waarvan ze zelfs vanuit de deuropening konden zien, dat ze koud was. Zijn gezicht stond somber. „Zeg Pat.' zei Marian, „hoe gaat het "met Jake? Wan neer heb je hem voor het laatst gezien?" „Jake Justus? Ik heb hem ongeveer een jaar geleden m Chicago gezien. Het gaat best met hem. Hij is ge trouwd met een blonde schoonheid. Zeg, zul jij ooit die nacht vergeten, dat dat warenhuis op Blue Island in brand stond?" „En zeg", zei Pat Donavan, „hoor je wel 's iets van Alma?" 4 „Ze_ is getrouwd," zei Marian. „Met een man, die direc- £r ^an ®en concern va" pompstations in Indiana." „Heb je ooit!" zei Pat Donavan. „Ik zal nooit die keer vergeten, dat ze een baantje als kamermeisje kreeg en een buitengewoon interessant interview had met „Journalistiek werk moet heel interessant zijn," zei Bill Smith stijfjes. „O, daar hebt U geen idee van!" zei Marian. „O Fat' Weet je nog die keer dat Jim dat verhaal over die drank smokkel per vliegtuig rondstrooide, zodat het op alle frontpagina's kwam te staan!" „Forsythe? O ja, natuurlijk. Ik ben nieuwsgierig wat er van hem is geworden." „Hij is directeur van een krant ergens in Michigan", zei Marian. „Hij maakt goede zaken. En Pat „U zult wel interessante mensen ontmoeten", zei Bill Smith nog stijver, terwijl hij zijn koffiekopje neerzette. „O, dat is nog maar een klein onderdeel van het werk", zei Pat. „Marian, weet je nog van die blonde gravin in Ha vana, die een neusring droeg en een tamme luipaard aan een riem had?" Bill Smith stond op en zei: „Het spijt me, maar het wordt laat". Om de hoek stootte Dinah April met haar elleboog aan. „Hij is jaloers!" fluisterde ze opgetogen. April stootte Archie aan. „Loop hard naar je kamertje. Vlug! En gil dan. Gil hard en blijf gillen!" „Waarom?" fluisterde Archie halverwege de trap. „Je hebt een geest gezien", siste April tegen hem. Beneden in de huiskamer stond Marian op en zei: „Ach Mr. Smith, moet U si weg?" „Ik ben bang van wel", zei Bill Smith. April hield haar adem in. „Maar", zei Bill Smith, „ik zal...." Archie gilde, April haalde verlicht adem. Nog een fractie van een seconde en Bill Smith zou hebben gezegd: „Ik zal hier morgenavond komen eten". Dinah was in een sprong de trap op, terwijl April achter de trap wegdook. „Moeder", riep Dinah, „Archie ziet een geest!" Moeder was al halverwege de trap. April sneed Bill Smith en Pat Donavan de pas af door rustig cn glimlachend tc voorschijn te komen en te zeggen; Die Archie!" „Mariah!" riep Bill Smith hevig beangst. „Het is niets", kwam Moeders stem van boven. „Het is maar een nachtmerrie Goedenavond, Mr. Smith". April straalde en zei: „Goedenavond. En vergeet U piet. dat we morgen met het eten op U rekenen". Terwijl ze dat zei, loodste ze hem naar de deur. „Ja natuurlijk", zei Bill Smith, zijn ogen op de trap ge vestigd. April deed de deur voor hem open. „Weet je zeker, dat boven alles in orde is?" „O ja hoor", Sjilpte April. „We zien aldoor geesten. Of hebben we U niet verteld, dat het hier spookt? Goeden avond!" Juist toen Marian de trap af kwam deed ze de deur dicht. „Mi*. Smith moest weg. Moeder!" „Wat jammer", zei Marian. Ze streek 'r haar glad. ging zitten en zei: ..Soms geloof ik, dat Archie niet altijd de waarheid spreekt". April liep de hoek om naar de trap. Dinah en Archie stonden op haar te wachten. „Dat is alles, wat we nodig hebben", zei April blij. „Een medeminnaar. Nu is het hele maal voor elkaar". „O Pat! Luister 's. Kun je morgenavond niet komen eten?" „Dat zou de doorslag geven", fluisterde DJnah. „Met haar nieuwe kapsel en de manicure en dc rollade De drie kleine Carstairs luisterden hoopvol. „Het spijt me", zei Pat Donavan, „maar ik wil het vlieg tuig van twaalf uur halen. Edna en de kinderen hebben zes maanden in Santa Fe gezeten om te wachten tot ik met dit karwei klaar zou zijn". De drie kleine Carstairs keken elkaar aan en liepen op hun tenen de trap op. „Mag niet hinderen", zei April troostend. „Als je nagaat, hoe Bill Smith vanavond keek, dan geloof ik, dat we met onze hersens, en in aanmerking genomen hoe Moeder er uit ziet, geen jalouzie nodig hebben. HOOFDSTUK 24 Die Dinsdagmorgen werden de drie kleine Carstairs vroeg wakker. Er heerste een gevoel van opwinding, een voorge voel. dat er belangrijke dingen stonden te gebeuren, hetzelf de gevoel dat in de lucht zat op een dag dat er geen school was. of dat het circus in de stad was. Ze liepen muisstil op hun tenen door het huis om Moeder niet. wakker te maken. Een extra uurtje slaap zou maken, dat ze er togen etenstijd nog knapper zou uitzien. Midden onder het ontbijt kreeg April ineens een ingeving. Ze legde haar vork neer en haar adem stokte terwijl ze zei: ..Dinah! Die dochter van Mr. Holbrook!" (Wordt vervolgd.) lands koper of porselein, een Staten bijbel of Friese klok, meubels door de pioniers uit het vaderland mee gebracht of hun later nagezonden, daar oorspronkelijke werktuigen door de eerste kolonisten gebruikt, modellen van oude woningen, plaatwerk, vergeelde kranten in de eerste jaren der emigratie, half in het Nederlands, half in het Engels gedrukt enz. enz. Luidsprekers zenden elke ochtend van deze week in het park een hoorspel uit, dat over het leven in Nederland en Holland ten tijde van de grote trek naar deze streken ver telt. Vier avonden achtereen wordt een openluchtspel vertoond, dat een beeld geeft van de moeilijkheden, waarmede de pioniers te kampen, hebben gehad. Veie honderden bur gers werkten aan dit uitmuntend ge slaagde spel mee. Er zijn klompendansen op straat, rondritten langs alle dorpen in de buurt, waar Nederlandse nederzet tingen gevestigd werden. Er is een speciale tentoonstelling van fuïkkre en oude en nieuwe Nederlandse kuhsinijverheidsproducten in het Ne derlands Museum en een andere van de voorwerpen, die de Neder landse regering bij deze gelegenheid aan Holland heeft geschonken, in een aantal lokaliteiten van de fraaie kerk van het Hope-college, waar ook de officiële tor-spraken gehou den werden en de door de Koningin verleende onderscheidingen aan een aantal vooraanstaande ingezetenen, van Holland werden uitgereikt, bij welke gelegenheid tevens een ze ventig burgeressen en burgers van Holland de bronzen erkentelijkheids medaille ontvingen voor hetgeen zij na de bevrijding voor de bevolking van Nederland nebben ^gedaan en een tweehonderd anderen voor soortgelijke verdiensten een blijven de herinnering werd aangeboden in de vorm van een Delftse tegel en een door prinses Juliana onderteken de oorkonde. KLM favoriet De aankomst van het K.L.M.-toe stel op het naburige vliegveld van Grand Rapids, waar de dochter van de gouverneur van Michigan de doopplechtigheid voltrok het vliegtuig heet thans „Holland Michi gan" is een evenement geweest. Vele tienduizenden waren naar bui ten getrokken om de aankomst van. het toestel bij te wonen. Van de ge legenheid om het te bezichtigen en er een korte rondvlucht in te maken hebben tallozen gebruik gemaakt. Men is in Grand Rapids dergelijke grote toestellen niet gewend. De K. L.M. en de bemanning van de „Hol land-Michigan" hebben hier vele nieuwe bewonderaars en vrienden gemaakt Het is jammer, dat men Neder lands kunst bij deze feesten geen grotere plaats heeft gegeven. De zang van Marguerite Couperus kan men nu niet bepaald representatief noemen voor de vocale kunst van ons land. Gelukkig was er het piano spel van George van Renesse. dat terecht diepe indruk heeft gemaakt, ondanks het feit, dat het niet in de juiste omlijsting stond. X

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3