Vele gewonden bij debarcatie van „Runnymede Park" i HET ROTTEKDAMSCH PAROOL Ook zó is Rotterdam! Langs ijle luchtlagen naar de beurs Productie in West Europa dient beter geregeld Van Mook geeft inlichtingen aan Amerikaanse pers Vrij. onverveerd Bom gevonden in Empire Rival naar boven, Rug hoofd vooruit... PAROLOSCOOP Amerikaanse vloot blijft in Europa Zaterdag sluiting der. Staten-Generaal Liberty's verliezen hun schroef Opheffing tekort aan vetten Weerbericht Socialisten in Italië contra regering Prinses Margriet naar „de werkplaats" Prinselijk paar naar Schotland Acht jaar voor Blonk In drie jaar geen promotie Ministeriële bepaling voor foute politie-ambtenaren. Kunstmatige regen boven Miinchen Red. «q Adol Congo Horos HI, fe&HÜam UI 69300 AbonnamentjrprlJi per week SI e«nt por kwartaal lon« nummer* OfiV SCHIEDAMMER mtgove Stichting „Het Pttrdal" Postgiro '393614 Bankten Amsterdaxnscïjo Bank to Botterdam PL Dtrecteun B. de Vries PL Hoofdredacteur! Th. Ramaker Woensdag 10 September 1947 Zevende jaargang, No. 210 (Van onze speciale verslaggever) De verwachte moeilijkheden bij de ontscheping van het laatste emigranten schip, de .Runnymede Park", zijn niet uitgebleven. Als de vluchtelingen pa een half uur bedenktijd in hun weigering het schip te verlaten blijven volharden, gaan de waterkranen draaien. De spanning aan boord stijgt, maar in het ruim blijft alles stil. Wanneer de slangen om twaalf uur het ruim vol spui ten, beginnen de mensen beneden in doodsnood te gillen, dan verschijnen de eerste vluchtelingen aan "dek. Tussen de groepen door bren gen mannen van de militaire po litie van tijd tot tijd een vluch teling van de loopplank af. Zij hebben hiervoor een speciale manier. Rug naar boven, hoofd vooruit. Sommisre gevangenen v zijn bloedend gewond. Het schreeuwen in het ruim houdt aan. Zelfs zwangere vrou wen weigeren de hulp der Engel se militairen. Een vrouw gaat als een krankzinnige te keer en zelfs kleine kinderen roepen: moorde naar, Hitler. De debarcatie met veel geschreeuw, bloedende won den en tegen spart el en de kinde ren en gillende vrouwen loopt tegen half drie af. Volgens U.P. was het niet mogelijk temidden van het gedrang der soldaten op de kade een schatting te geven van het-aantal gewonden. Van de zijde van het Britse leger werd later medegedeeld dat er Geen volledig begrip.... T OEK de diplomaat Van Mook -1- Zaterdag op Schiphol in het vliegtuig naar Amerika stapte, zei hy: Er is in Den Haag een grote mate van overeenstemming bereikt. Hij deelde ook nog mede, dat het „grondschema van Linggadjati" de basis blijft van de regcringapoliEiek en de argeloze krantenlezer die gehoord heeft, dat Linggadjati naakt of aangekleed als over eenkomst is opgezegd, als beginsel programma gehandhaafd wordt en nu verneemt dat het „grondsche ma" basis blijft voor de regerings- politiek, zal uit deze wirwar van naakte, aangeklede, opgezegde, ge handhaafde en. gegrondschemati- seerde Linggadjati s niet veel meer wys worden. Toen de diplomaat Van Mook In New York uit het vliegtuig was ge stapt en met Marshall en Lovett had gesproken, zei hij: De perspec tieven zyn gunstiger geworden. Hy deelde ook nog mede, dat de Ameri kanen de situatie in Indonesië thans betér begrepen -en de argeloze krantenlezer die dit verneemt, is nog niet veel wijzer geworden. Reconstruerend zou men kunnen veronderstellen dat Van Mook naar Den Haag kwam teneinde te getui gen van de onhoudbaarheid van de toestand daaraan verbonden Volledige .overeenstemming' werd niet bereikt, het bleef by „een grote mate". Van Mooks reis naar Amerika, welks ambassadeur in Den Haag het Nederlandse kabinet te-verstaan schynt te hebben gege ven, dat het bij verder geweld in Indonesië niet op de steun van de Verenigde Staten hoefde te reke nen, is kennelijk ondernomen om de diplomatieke opinie aldaar te be werken en dermate gunstig te stemmen dat by een eventuele mars naar Djogja de „economische kra nen" niet dichtgedraaid worden. De persconferentie die Van Mook gisteren in Washington hield, ge tuigde echter niet van zijn volle te vredenheid over het overleg met de Amerikaanse ministers. Wederom wijzen de berichten erop, dat de V.S. een militaire actie niet welge zind zyn en men spreekt dus met van volledig, doch van beter begrip, hoewel Van Mook niet heeft nage laten in Washington te spreken over de Indonesische communisten, die stellig in verbinding staan met de buitenwereld en het wogrd communisme overtuigt in Amerika gemeenlijk snel tegenwoordig. Niettegenstaande dit alles kan Amerika zoals vrijwel de hele wereld moeilijk de nuances van verschil zien tussen de talrijke soorten Linggadjati's en tussen oorlog en. politionele actie, noch voelt men de juridisch-formele ar gumenten aan, waarmee Van IQef- fens de Veiligheidsraad en Van Mook de Amerikaanse regerings autoriteiten trachten om te buigen in de richting van het standpunt der Nederlandse regering. Amerika heeft blijkbaar nog meer begrip voor het slechts enkele jaren geleden opgestelde Handvest der Verenigde Naties, dat oorlog, ook al wordt deze opgediend onder het motto „politionele actie", ver werpt als middel tot beslechting van geschillen. AD INT. zeventien gewonde mannen wa ren, andere berichten spreken van 22 gewonde emigranten en drie Britse soldaten. Twee cor respondenten die als vertegen woordigers van de gecombineerde Anglo-Amerikaanse pers de eva cuatie biiwoonden, zeiden dat de Joden, voordat de soldaten ge weld konden gebruiken, de troe pen met blikjes en flessen had den bekogeld. Om het verzet te breken, gaven de Britse officieren' de soldaten die gummiknuppels droegen, opdracht, de Joodse aan voerders onder handen te nemen. Ook meldt U.P. dat officieel is medegedeeld dat aan boord van de Empire Rival een zelfvervaar digde tijdbom is ontdekt. Tijdens de overbrenging naar de Britse marine-kazerne hq.d een ontplof fing plaats. Volgens deskundigen zou het schip indien dp bom ont ploft Was, zeker slagzij hebben gemaakt. De Amerikaanse mili taire bevelhebber in Duitsland, generaal Clay, heeft aldus A.P. gezegd, dat geen van de vluchte lingen. waarvan een aantal oor spronkelijk uit de! Amerikaanse bezettingszone kwam, tot deze zóne zullen worden toegelaten. Een honderdtai Joden in het kamp Poppendorf zijn daar een hongerstaking begonnen. Pe lei ders van de vluchtelingen aan boord van de Runnymede Park ziin blijkbaar niet naar Poppen dorf. maar naar de Hamburgse gevangenis gebracht. Admiral Bernard Bxeri, op perbevelhebber van de Ameri kaanse marine in de Middel landse Zee. heeft tegenover een correspondent van het Italiaanse blad „Momento Sera" verklaard, dat „de Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee hier zal blij ven". Zij zal ten nauwste blijven samen werken niet de Britse vloot in de Italiaanse wateren en andere zónes van de Middellandse Zee zelfs na 3e ondertekening van het vreever drag met Duitsland blijven bevaren. Admiraal Bieri sprak de geruch ten, dat de Amerikaanse vioot in Euiopa zal worden ingekrompen, te gen. Overeenkomstig da door de minister van marine in 1946 aange kondigde politiek zullen de U.S A. overal, waar dit nodig is. hun strijd krachten handhaven om hun belan gen en politiek in het buitenland te beschermen en steunen. Op het ogenblik bevinden er zich vijf Amerikaanse kruisers, zeven torpedo-jagers, een vliegtuigmoe- derschip en ongeveer zes hulpsche pen in de Middellandse Zee. (Van onze Haagse redacteur) Zaterdag om kwart \oor drie zal de minister-president dr. BecJ in het gebouw van de Tweede Kamer in een verenigde vergadering voor de beide kamers van de Slaten-gene- raa! namens de ..oningio de zitting 1946—1947 sluiten. De vergadering staat onder leiding van de voorzit ter vao de Eerste Kamer prof. mr. R. Kranenburg. Ten aanzien van de handelingen der Verenigde Vergadering, heeft de gemengde commissie voor de ste nografie hesloten dat daarin voors hands de uitgang-n 'niet zal worden gebruikt. Ook „Zeeman" (Rott. Lloyd) er bij Dat een schip haar schroef ver liest is op zichzelf geen bijzonder heid, alhoewel het doorgaans bij slecht weer gebeurt en dan het vaar tuig door haar onbestuurbaarheid in moeilijkheden kan komen. Opmerke lijk wordt het echter, wanneer dit soort scheep son gel uk ken in groter aantal dan normaal voor komen en dat is ontgetwiifeJd het geval bij $e in grote haast gedurende de oorlog gebouwde Amerikaanse standaard- schepen met name die van het Li- bertv-type, Het Engelse scheepvaartblad „Lloyd's list and shipping Gazette" heeft in haar dagelijkse lijst van scheepsongevallen gedurende een periode van vijftien maanden tot en met ultimo Augustus niet minder •lan 77 gevallen. van schroefverlies gesignaleerd, waarvan in 53 geval len 0Liberty-schepen in het geding waren. In Augustus trof ook een Nederlands Liberty-schip dit lot, nl- het stoomschip ..Zeeman" van de N.V. Rotterdainsche Lloyd, dat op weg van Hampton Roads naar New Orleans Qp„ 12,11.1ijL.van .Ataca de schroef verloor. Dc lange lijst van sehroëfverliezende liberty's kan geen toeval meer zijn. Men moet nu wel aannemen dat in de Amerikaan se standaardschepen 1n fout schuilt, hetzij in de romp. hetzij in de ma chine-installatie zelve. Film regeringsjubileum zal in Nederland worden vervaardigd (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen bestaat het voornemen om ccn stichting in het leven te roepen die de plannen van da cineast Gerard Rutten voor het iTj-'-f - "jn een film ter gelegenheid van het regeringsjubileum van de Koningin nader zal uitwerken. Bij deze stichting zullen ook een aantal medewerkers van dc heer Rutten, die ook officieel in algeme ne dienst van de Koningin is, uit de vroegere Pen-Gun groep en de fir ma Pierson en Co. betrokken zijn. Gerard Rutten heeft aanvankelijk besprekingen voor de vervaardiging van deze film in. het buitenland ge- op--a zonder overleg gepleegd te hebben met het departement van O.K. en W., de bioscoopbond en Ne derlandse cineasten, Nu is dus be sloten om de film in Nederland te laten vervaardigen. Op de jaarlijkse algcjncne vergadering van de Unilever heeft„d£ voor zitter van de raad van bestuur, de heer P. Rijkens, een programma aan gekondigd van opheffing van bet tekort aan vetten. Hij bepleit hierin een vermeerdering van de productie >an vetten in pog onontgonnen streken, de tijdelijke opheffing van de beperking der walvisvangst en vooral een doelmatiger gebruik van het productieapparaat in de West-Europese landen. Afrikaanse grondnotenpian, 5. Een toenemend gebruik van uit minerale oliën gewonnen grond stoffen kac extra-hoeveelheden was middelen opleveren. 6. De beperking van de walvis vangst behoort, tijdelijk te worden opgehcyen. Tenslotte, tengevolge van de eco nomische moeilijkheden, waarmede West-Europa te kampen heeft, kun nen de middelen die nodig zijn voor de uitbreiding iler productie van oliën en vetten en trouwens van al le andere grondstoffen, waaraan een dringende behoefte bestaat, alleen worden gevonden, indien het be staande productie-apparaat doelma tiger wordt gebruikt en de daaraan te besteden uitgaven tot het uiterste worden beperkt. Dit laatste geldt in het bijzonder voor al die takken van bedrijf, die niet onmiddellijk bijdra gen tot do voorziening in de aller dringendste noden. 1. Hoewel controlemaatregelen van overheidswege in West-Europa nog niet kunnen worden gemist, dienen deze aldus te worden gehan teerd, dat een verlaging van de aan koopprijzen der grondstoffen wordt verkregen door middel van een meer doelmatige coördinatie van de aankopen en de afschaffing van Sub sidies op consumptiegc ederen. 2. De landen van West-Europa kunnen hun eigen productie verho gen. 3. De productie van d„ overzee se gebieden, die voor de oorlog ex porteerden, moet volledig hersteld worden en aan bet scheppen van de voorwaarden da-rt moet de hoog ste prioriteit gegeven worden. 4. De productie moet worden vermeerderd door het in cultuur brengen van nog onontgonnen stre ken naar het voorbeeld van 'tOost- WARMER OVERDAG Weersverwachting, gel dig tot Donderdargavond: Aanvankelijk nog ver der afnemende maar later weer toenemende en geleidelijk naar Zuid west of Zuid krimpen de wind. Wisselende be wolking» bijna overal droog weer. Morgen overdag warmer. 11 SeptZon op 6,06 uur, onder 19 07 uur. Waterstanden Rotterdam: le tij 0.33 uur, 2e tij 13.12 uur. Alle factoren in aanmerking nemende, schat de heer Rijkens dat de wereldproductie van oliën en vetten ongeveer 2Vz millioen ton per jaar lager is dan voor de oorlog waar te- t genover staat een bevolkings- aanwas sinds 1939 met onge veer 8 pet, waardoor het totale tekort op ongeveer vier milli oen ton kan worden geschat. Indien die vier miliioen beschik baar zou zijn, w-as het nog aan twij fel onderhevig of het tegenwoordige Europa wel in staat zou zijn zijn aandeel daarin te kopen. Wat de West-Europese Janden betreft acht spreker het van belang, dat deze met het oog op hun handelsbalansen als kopers niet al te echerp_ met el kaar concurreren. Aangezien het wenselijk is, dat de levensstandaard v---, ---overal blijft stijgen, moet de produc- Giebel, namens de minister van Oor- jaarbeursylucht" aan de heer Ha- aanvang gemaakt met de rondvlucht _an nieuwe productiegebieden log en chef van dc^ luchtmacht, de selt uit Delfzijl en een fraaie car- over de Jaarbeurssted en de provin- "8 yan nieuwe proaucuegeuieucu Groningen hadden verlaten, huldig de hu alle passagiers. De heer Kett- wich Verschuur bood daarna na mens de K.L.M. aan allen een pla teel asbakje als aandenken aan. Direct daarop begaven da iaar- beursgasten zich naar de gereed staande autobus, die hen tegen ne gen uur aan de Jaarbeurs-ingang In ae prille ochtend van Dinsdag die zo belangeloos het militaire afzette. De retourvlucht wordt des had op het eens zo drukke, doch vliegveld beschikbaar stelden, is dit avonds om vijf uur gemaakt, zodat thans enigszins eenzame vliegveld thans mogelijk geworden. Het is de beursbezoekers en zakenlieden Soesterberv zich een klein, doch slechts een eerste stap op de lange reeds om zeven uur weer op hun select gezelschap verzameld om weg, welke nog zal moeten worden PJaats van bestemming zijn. Hier- aanwezig te zijn bij een gebeurtenis, afgelegd, willen deze jaarbeurs- uit springt direct het grote belang waaraan in het gouden boek der vluchten volkomen aan. hun doel be- van deze nieuwe reismogelijkheid, historie van de Nederlandse Jaar- antwoorden. Het verheugde daarom welke door samenwerking van di- beurs wellicht een voorname plaats mr. Milius "dat bif deze eerste vlucht rectie der Jaarbeurs en de K.L.M. zal worden ingeruimd. de toestellen al zo goed bezet wa- tot stand is gekomen, in het oog. Het waren de commissaris der ren. Door het aanbieden van een Direct na de officiële ontvangst Koningin in de Provincie Utrecht, bronzen plaquette, met als inschrift: van de eerste „vliegende" jaarbeurs- de heer M. A. Reinalda, Generaal „Ter herinnering aan - de eerste bezoekers, werd door de K.L.M. een LIET is waar, Rotterdam heeft bij de bombardementen ztjn hart verloren. Maar wie zou durven be weren dat de stad geheel ontluis terd is? Wie ogen heeft om te zien, moei vaststellen dat Rotterdam ook nu nog ontelbare plekjes heeft waar men even blijft stilstaan. Want, ook zó is Rotterdam, als men een ogen blik aandacht heeft voor dit fraaie stukje Blijdorp, De socialisten onder leiding van de pro-communistisehe leider Fietro Nenni, -hebben een motie van wantrouwen in de Italiaanse regering van de Gasperi inge diend. In de motie werd verklaard, dat de regeringspolitiek, in het bijzonder die op het gebied van economie en financiën, de krachtige pogingen voor ds wederopbouw compromit teerde. Overal in het land zijn stakingen uitgebroken uit protest tegen de steeds hoger wordende prijzen. Na dat in het Noorden naar raming een millioen boerenarbeiders in sta king waren gegaan, waardoor de be langrijke rijstoogst in gevaar werd gebracht, breidde de staking zich naar het Zuiden uit. Arbeiders uit de staalfabrieken in Turijn dreigden te zullen staken. Zij eisen een. 40-urige werkweek Gistermorgen, toen dr. Kees Boe- kes „werkplaats" in Bilthoven baar poorten weer open zette na de lan ge vacantieperiod" stapten een zes tig nieuwe leerlingen, meestal kleu ters van 4 a 5 jaar. een beetje ver legen nog, het nieuwe domein bin nen om er de eerste schoolervaring op te doen in de klassen van voor bereidend lager onderwijs. Onder hen bevond zich, begeleid door haar twee zusjes, voor wie het schoolgaan al geen nieuwtje meer is, prinses Margriet. Bij de kennis making toonde de kleine prinses, die direct werd omringd door vele schoolgenootjes niet de minste schroom en welgemoed stapte ze daarna, na een kort afscheid van haar zusjes, aan de hand van de nieuwe vriendinnetjes naar de klcu- terafdeling. Zo is ook het derde prinsesje op gewekt de voltooiing van haar op voeding begonnen en is zij gecon fronteerd met de dagelijkse zorg)es van de schoolgaande jeugd nu nog blokkendozen en springtouw, maar straks taal- en rekenproble- Prins Bemhard is per vliegtuig naar Schotland vertrokken, waar hy enkele dagen de gast zal zitn van het Engelse koningspaar. Prinses Juliana was helaas door een zware verkoudheid genood zaakt de reis uit te stellen, aoch zg hoopt tegen het einde dezer week weer voldoende hersteld te zijn om de Prins te kunnen volgen. Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof heeft Hendrik Blonk, be ter bekend als „poppesnor", ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar. Do eis was 20 jaar. Blonk heeft gedurende de oorlog dienst gedaan als rechercheur bij het bureau Joodse Zaken. Hij heeft een groot aantal landgenoten over geleverd aan de vijand. Het Hof heeft echter rekening gehouden met het feit, dat ook de Amsterdamse politie i z\j het met schroom en voorts zelfs de Joodse Raad even eens hebben meegewerkt aan de deportatie van de Joden. Bovendien heeft verdachte tegen de Joden, on danks vele arrestaties, weinig ini tiatief getoond en slechts in één ge- vgl zönder' opdracht ingegrepen. Ten slotte heeft hjj meermalen landgenoten, die hulp aan Joden hadden verleend, clandestien vrijge laten. Het Hof ziet zijn daden daarom als overdreven en misplaatste dienstijver. Communisten zijn sterk, zegt Tsjang De Chinese communisten zyn thans sterk genoeg om de regering omver te werpen, heeft Tsjang Kal Sjek gezegd in een redevoering voor de Kwo-Min-Tang, die op het ogenblik in Nanking haar jaarlijkse vergadering houdt. Toch hoopte hy <ie communisten te< kunnen ver slaan, omdat zij noch Sn het buiten land, noch bij de Chinese bevolking steun vinden. burgemeester van Utrecht mr. dr. sage van orchideeën aan zijn echt- cie. Hiermede werd wederom G. A. W. ter Pelkwyk, de burge meester van Soest, mr. baron Ben- tinck en mr. J. Milius, directeur van de Kon. Nederlandse Jaarbeur zen, die getuigen widen ztfn van de aankomst van het eerste .jaar beursvliegtuig. Tussen half zeven en half acht in de ochtend hadden zich een groot aantal .jaarbeursbezoekers naar de vliegvelden bij Beek (L.), Leeu warden en Eelde bij Groningen be geven óm als eerste luchtvaartpa^- sagiers de Jaarbeurs te bezoeken. Precies half negen bereikten de beide D. C. 3toestellen, genaamd p.H.T.D.Z. met piloot Moïr en de P.H.T.B.L. met piloot Pattrick, Soesterberg en achtereenvolgens kwamen Groningen en Maastricht met een kleine veertig passagiers naar beneden. Mr. Milius begroette de lucht- vaarders op hartelijke wijze en noemde hen de pioniers van de Jaarbeurs-luchtvaart. Een lang ge koesterde wens van het Jaarbeurs, pestuur was hiermede in vervulling gegaan. Thans kan de beurs niet alleen langs de weg of over het water, maar ook door de lucht wor den bezocht. Dank zij de medewer king van de militaire autoriteiten, genote, die'het eerste de D.C. 3 uit goede traditie hersteld, f' l ;wrTwfiF"'' Bet moment waarop mr. Milius, di recteur der Kon, Nëd. Jaarbeurs, de heer A. Hasert uit Delfzijl, als teerste passagier van de Jaar beurs vluch ten de herinnerings-plaqueïie overhandigd. gelijke tred houden met de toene ming der wereldbevolking, in de eerste plaats door de verbouw van éénjarige gewassen (grondnoten, zonnebloemen, koolzaad, sojabonen en lijnzaad), olie- en cocospalmen. Slecht weer aan De Hoek Voor het eerst sinds lange tijd heeffc gistermiddag en -avond een harde Westenwind het kalme zeetje voor de Nieuwe Waterweg doen ver anderen in een vrij wilde zee, met hooggaande golfslag. Gisteravond om 8 uur moest de loodsdienst worden stopgezet. Eerst hedenmorgen om kwart voor acht konden de loodsen weer1 naar buiten gaan voor het ver richten van hun werk. De kapiteins van een tweetal kustvaartuigen» de Segundo en de Taurus, die gistermid dag uit de Waterweg vertrokken resp. naar Middlesbro en Boston Line, vonden het weertje te bar wor den en achtten het daarom beter rechtsomkeert te maken. De Segunda keerde naar Hoek van Holland te rug: de Taurus, die bovendien nog motorschade bleek te hebben, naar Maassluis. De U.N.O. heeft tot dusver, op zijn zachtst gezegd, vertraging veroor zaakt in het bijleggen van de vijandelijkheden in Indonesië, zei dr. Van Mook gisteren in de aangekondigde persconferentie te Washington. De U.N.O. zou echter veek goeds kphnen doen door de feiten te constateren. Van Mook hield staande, dat de Nederlandse troepen de bevoegdheid zou den moeten hebben onverantwoordelijke gewapende benden uit te scha kelen, als de Indonesische regering in gebreke bleef het te doen. De vraag werd gesteld, of een be zetting van Djogja een oplossing zou opleveren. Dr. Van Mook antwoord de, dat men de vraag niet op deze wij'ze moest stellen, maar dat men beter kon zeggen: kan de toestand verbeterd worden, als de Republi keinse regering zo kan worden ge reorganiseerd, dat zij werkelijk met de wederopbouw begint en gezag krij'gt in haar gebied? Van Mook be schreef de gevoelens van opluchting, die bij de bevolking van de pas-be zette gebieden tot uitdrukking wa ren gekomen. Van Mook bleek niet bereid over zijn bezoek aari het State Depart ment meer te zeggen dan: „Het heeft de situatie opgehelderd". Wel zei hij nog. dat, voorzover het de eco nomische aangelegenheden betrof, de besprekingen louter oriënterend waren geweest. Dr. Van Mook vertrekt Zater dag uit de Verenigde Staten naar Nederland. Htj is. voorne mens Donderdag 18 September naar Batavia terug te keren. Handelsproblemen Dr. P. J, Koets, directeur van het kabinet .van de It.G.G., heeft het, in een interview met A.P., zijn 'groot ste zorg genoemd, dat de Indone siërs, als zij zichzelf besturen, er niet in zullen slagen de rijkdommen van het land met goede constante winst te verkopen, ongeacht of het om producten van Inheemse of van Nederlandse bezittingen ging. De Indonesiërs worden van vele ziiden door gevaren bedreigd. Zij zijn volgens dr. Koets niet al te be dreven op het gebied van de handel. De "vrees bestaat, dat Engelsen, Indiërs en Australiërs zullen begin nen in Indonesië gelegenheden te zoeken om snel rijk te worden, als eenmaal de Nederlanders niet meer regeren. Dr. Koets zei dat de enige oplos sing in Indonesië is de geweren te ontnemen aan.hen die ze niet moes ten hebben en hij zeïde, dat of de Veiligheidsraad dat zelf moet doen maar die heeft nog geen troepen of de Raad de Nederlanders het recht moet geven, de guerillastrijders hun wapens te ontnemen. (Van onze Haagse redacteur De minister van Justitie heeft be paald dat politie-ambtenaren die op grond tam hun gedragingen tijdens de oorlog in rang »ijn teruggezet, zonder dat is vastgesteld voor wel ke tijd die maatregel geldt, de eer ste drie jaar piet meer voor bevor dering in aanmerking komen. Dit wil echter niet zeggen dat zij drie jaar na hun terugplaatsing automa tisch weer bevorderd zullen worden. Maasbrug ingestort bij Luik Toen werklieden bezig waren, met herstelwerkzaamheden aan de middenboog van de Maasbrug te Her malle b-j Luik, stortte deze plotseling in waardoor twintig arbeiders in de stroom geraakten. Vijf hunner kwamen hierbij om het leven, terwijl tien anderen ge wond werden. In Miinchen heeft het ongeveer 40 minuten lang geregend. De regen werd kunstmatig verwekt door heicrifsfrooien per vliegtuig van een half ton kool-dioxyde op stapelwolken. Dit experiment is het vierde van een reeks expe rimenten, waarmede men enige dagen geleden begonnen is.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1