HET ROTTERDAMSCH PAROL Zó is Rotterdam P 19 Studiegroep voor Europese tolunie opgericht Voor kinderkleding minder punten nodig Jany vestigt wereldrecord 400 m. borstcrawl te, Mr. Witteman is benoemd Benelus; zal ook Rusland en Balkanlanden uitnodigen Vergrote spanning Iran - U.S.S.R. Nederlandse verliezen in Indonesië mismimm Conferentie over gebruik van havens een volledige mislukking Duitsers plunderden Vrijmetselaars Hannie Termeulen, Irma Schumacher plaatsen zich in de finale Bankwerker drukte tabakskaarten Ontploffing op Brits schip: 20 doden Weerbericht ta*:! VII !fi ifli l -JÉ Red, en Adm. Lange Hcrves 14!, Schiedam teL 69300 Abonnementsprlje per week 31 cent, per kwartaal I,losse nummer# 0,09 Zaterdag 13 September 1947 M SCHIEDAMMER Vrij. onverveerd Uitgov* Stichting ..Het Fatoor Postgiro 395644 Baakier> Amsterdamscha Bank te Rotterdam PL Directeuri B de Vries PL Hoofdredacteur* Th. Ramaker - -- Zevende jaargang, No. 213 Mr dr P. J. Witteman uit Overveen is thans officieel be noemd tot minister van Binnen landse Zaken. Hij zal waar schijnlijk Maandag in de kabi netszitting geïnstalleerd .wor den. Mr. dr. P. J. Witteman is op 26 Februari 3892 te Nieuwendam geborenhij is dus thans 55 jaar. Na beëindiging van zijn juridische studie vestigde hg zich in 1915 als repetitor, welk beroep hij in 1921 verwisselde voor dat van advocaat en procureur. Als zodanig was hij tot op heden werkzaam. In 1935 werd mr. Witteman voor de JR.K. Staatspartij fid van Ged. Staten van Noord-Holland. Tijdens de oorlog was hjj gyzfelaar in St. Michiels Gestel; na de bevrijding telde de Nat. Advies-Commissie hem onder haar leden. In 1945'46 was hij lid van de Eerste Kamer. Thans is mr. Witteman waarnemend voor zitter van_ de Kath. Volkspartij en maakte hij tot gisteren deel uit van Ged. Staten van Noord-Holland. PAROLCSCOOP Europa één |7 UROFA moet zich tot een fede- J—ratie aaneensluiten of ten on der gaan. Deze woorden zyn niet van ons, maar van een op het ogen blik vooraanstaand staatsman, na melijk Attlee. De huidige Britse mi nister lieeft deze uitspraak gedaan m 1939, aanzie v ooi avond van de donkerste jaren welke het oude werelddeel ooit zou doormaken. Het denkbeeld van een Europese statenfederatie is niet nieuw, maar wel heeft het streven naar dit doel zich na de oorlog veelvoudiger ge manifesteerd dan daarvoor. In tal van landen bestaan groepen of ver enigingen die zich een op de een of andere wyze verenigd Europa voor cgen stellen en al vertonen de pro gramma's soms uiteenlopende werk- wijzen om tot dit doel te komen, de gedachte dat Europa een eenheid kan zijn en moet worden leeft, en dat is op zichzelf gunstig. In de afgelopen weck is het „Europese parlement" by een ge weest. Voorlopig schrijven wij de naam nog tussen aanhalingstekens want hier is (nog) geen Europese volksvertegenwoordiging ter sprake maar een vereniging waarvan de voorzitter de Griekse ex-minister Leon Maccas, en de secretaris-ge neraal, die al jaren deze gedachte propageerde, graaf Coudenhove- Kalergi is. De vereniging.heeft aan ruim 4000 leden van parlementen in Europese staten de vraag voorge legd: bent U voor een Europese fe deratie binnen het kader van de UNO? De meerderheid nam niet de moeite, te antwoorden, maar van 1450 Europese kamerleden kwam een ja binnen, slechts 42 antwoor den waren negatief. In Nederland hebben 19 Eerste Kamer-leden be vestigend en één ontkennend geant woord, terwijl van de Tweede Ka mer 53 ja's en vijf neen's binnen kwamen. Op de zitting van deze week, die in het vredige, internationalistische en zelf federatief geconstrueerde Zwitserland werd gehouden, heeft de Nederlandse afgevaardigde, mr. Kollvink de Unie van Utrecht een federatie op kleine schaal genoemd. Inderdaad is de oude Republiek der Verenigde Nederlanden een goed voorbeeld van een staatkundig conglomeraat van elkaar voorheen beoorlogende provincies fen zelfs vijandige steden m een nog vroeger tijdperk), een tot volmaakte een heid gegroeid complex waarin thans naast elkaar bijvoorbeeld Friezen en Limburgers leven, die en m taal, èn in ras, èn veelal in godsdienst -verschillen, zonder dat er ook maar iemand- is, die - een Leeuwarder-meer, of minder Neder-, lands vindt 'dan een inwoner van' Heerlen. Met Europa kan moet het de zelfde kant" op. Het meest sprsken- de voorbeeld van een statenfedera tie is 'altijd de' Verenigde Staten van Nóora-Amerika, al bezitten bij voorbeeld Canada, Zwitserland en de Sowjet-Unie eveneens een fede ratieve structuur. Maar men ver geet meestal dat het honderdtwih- tig jaar geduurd heeft, eer de der tien Amerikaanse staten die zich verenigden, uitgegroeid waren tot het achtenveertig staten'omvatten de complex dat wy bedoelen als wfc het thans over „Amerika" hebben. Hondertwintig jaar is een lange tijd. Misschien zou men nu vast kunnen beginnen met het zoeken naar een dergelijk plan voor Euro pa, dat aan beide kanten van het de laatste twee jaar zo befaamd géworden gordijn zoveel vertrou wen kan inboezemen, dat men in staat zou zijn de arbeid aan te vat ten, die ten doel heeft van Europa een werkelijke eenheid te maken. Rusland er ook bij? Het klinkt misschien wat oneer biedig, maar Churchill. Molotow. Marshall, Staiin. Bevin en Gromy- ko zijn over honderd twintig jaar al lang ad patres. AD INT. Dertien van de zestien landen, die deelnemen aan de conferentie te Parijs over het plan-Marshall, hebben de volgende verklaring gepubli ceerd „Tydens de besprekingen van de commissie van samenwerking te Parijs is men overeengekomen, dat alle beschikbare middelen moeten worden aangewend ter bevordering van een gezonde en stabiele economie van Europa binnen het kader van een groeiende wereldhandel. Teneinde tot dit doei by te dragen heeft men de mogelijkheid van de vorming ener tol-unïe of -unies, in overeenstemming met de beginselen van het ontwerp-handvest voor de voorgestelde international trade organiza tion onder het oog gezien, waarbij erkend wordt, dat zonder voorberei dende studie geen beslissingen inzake de voming van zulke unies kunnen worden genomen. De regeringen van België, Dene marken, Frankryk, Griekenland, Groot-Brittannië, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk, Portugal, Turkije en IJsland heb ben dienovereenkomstig besloten een studiegroep te vormen, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de hierbij betrokken vraagstukken en maatregelen, die nodig zijn om een tol-unie of tol- unies tussen deze en alle andere regeringen, die uitgenodigd zjjn om aan bet werk van de studiegroep deel te nemen tot stand te brengen. De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben op zich genomen hierbij hun bemidde ling te verlenen. Zij zorgen, dat de uitnodigen tot deelname aan andere landen worden gericht en zullen de eerste samenkomst van de studie groep bijeenroepen, zodra er vol doende gelegenheid voor andere landen is geweest om hun wens tot aansluiting btf de studiegroep ken baar te maken. De studiegroep zal trachten een basis tot samenwerking te vinden met het Interim Tariff Committee, dat tengevolge van het general agreement on tariff and trade is ingesteld, alsmede met de Interna tional Trade Organization, zodra deze is opgericht." Naar Renter's diplomatieke correspondent te Londen ver neemt zullen de regeringen van Nederland, België en Luxem burg alle andere landen van Europa behalve Franco-Span je uitnodigen aan de studie groep deel te nemen, terwijl ook de landen van het Britse gemenebest gepolst zullen wor- Troepen naar de grens De spanning tussen Iran en de Sovjet-Unie, ontstaan doordat de regering van Iran de Russische aanspraken op oliebronnen niet voetstoots heeft willen inwilligen, spitst zich toe. Drie bataljons gemechaniseerde troepen van het Iraanse leger zijn naar de Noordelijke grens gezon den. Reizigers, die uit het noorden Iran binnenkomen, hebben ver klaard, dat aan de Russische zijde van de grens grote militaire be drijvigheid heerst en dat de rotte troepen uitgebreide oefeningen hou den met tanks en zware wapens. De „Prawda" heeft gedreigd dat afwijzing van de Russische eisen voor Iran gevaarlijk zou kunnen worden, De Britse ambassadeur in Tehe ran heeft de Iraanse regering ge adviseerd de besprekingen over de Russische aanspraken op de Iraan se olie, de oorzaak van de huidige gespannen toestand, niet af te bre ken. Engeland zou geen bezwaar maken tegen het verlenen van olie concessies aan Rusland.» Een woordvoerder van het Brit se departement van buitenlandse zaken sprak het uit Teheran af komstige bericht tegen, dat er tus sen de Sowjet-Unie en Engeland be sprekingen over mogelijke verde ling van Iran in een Sowjet- en Engelse invloedssfeer waren gehou den. Engeland heeft in principe geen bezwaren tegen olie-conces sies aan de Sowjet-Unie. D§ regering maakt tot baar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marin e: geen verliezen. KooinklykeNederlan ri se Landm acht: serg. J. B. TH. Eibers uit Nijmegen, sold. J Balder uit Weesperkarspel, sold. M. Boon stra, Tietjerksteradeel. sold. Ie kj. A- van der Et.gh uit Haarlem, sold. A. Prins uit Sclieveningen. sold. P. Heek uit Amsterdam, sold. Ie kl. G. .T. van Zadelhoff uit Velp, sold. A. J. 'Herwjjnen uit Rotterdam, sold. J. Koop er uit 's-Graveibage, serg.-maj. M Kamperman uit Ut-eclit, sold. Ie UI M. L. Balkema uit Groningen, sold. R. Kiers uit Tietjerskteradeel, sold. A. van Roosenbeek uit Haar- lenq serg. C. N. Former uit Amster- dam, korp. A. J. A. Koeilmann uit Alkmaar, sold. W. Huisman uit Delft, sold. C. R. Jansen uit gem. Herwen en Aerdt. korp. J. v. Kam pen uit gem. De Wijk, sold- le kl. H. E. La mm erts uit Enschede, so,l,d, J- S. Acbterkamp uit Hengelo (0-). K o n i n k 1, Nederlands-In disch Leger: de soldaten der 2e klasse Gho Tian Soen, H. Saijers, A. H. Bos uit Assen, P. Kailuhu en H. Sal wane. den, cï zij voor een uitnodiging in aanmerking wensen 'te ko men. Volgens de correspondent bete kent het feit, dat ook Sowjet Rtia- land, Albanië, Bulgarije, Wit Rus land en de Oekraïne, welke landen zich van deelneming aan de confe rentie te Parys onthouden, zullen worden uitgenodigd een poging van de zijde der Westelijke mogendhe den om de kloof tussen Oost en West te overbruggen. Nationaal Plan komt na de begroting (Van onze Haagse redacteur) Wij vernemen dat het Nationale Plan 1948 dat verleden jaar tegelijk met de begroting gereed was, dit jaar later zal verschijnen, daar de cijfers van het tot dusverre gereed gekomen plan alsnog herzien en nog gecoördineerd moeten worden. Bij de opstelling van de begroting heeft men uiteraard wel gebruik gemaakt, van gegevens van het Plan-bureau. Belgische ambassadeur gaat Den ifaag verlaten (Van onze Haagse redacteur) In diplomatieke kringen wordt verwacht dat de Belgische ambassa deur in Den Haag Leon C. Nemry, eerlang zijn post zal gaan verlaten. Volgens tot pu toe onbevestigde be richten zal 't in 't voornemen liggen dat de heer Nemry wordt opgevolgd door de vroegere Belgische minister van onderwijs Herman Vos. Noorse hulp voor Joden De organisatie Noorse hulp aan Europa en het Noorse Rode Kruis hebben volgens A.P. besloten de Jo den in het kamp Poppendorf in de Britse zone van Duitsland te hulp te komen. Zodra de Britse bezettmgs- autoriteiten toestemming geven, zal er onder*"de geïnterneerden van ,het kamp. kleding, voedsel en zeep wor- Koningin moet rust houden De Koningin moet tengevolge van een aanval van bronchitis, enige da gen algehele rust houden. Het is on zeker, of zij Dinsdag zover hersteld zal zijn, dat zij persoonlijk de Sta-1 ten-Gen er aal zal kunnen openen. I heid materiaal. In verband hiermede is de puntenwaardering van verschil lende textielartikelen herzien. In sommige gevallen was het noodzakelijk deze iets te verho gen, ..nderszyds was het moge lijk enige verlagingen toe te Maandag 15 September treedt een nieuwe regeling voor de herbevoor- raduag van textielproducten m wer king. Deze regeling houdt in, dat, m tegenstelling met het tot dusverre toegepaste systeem ook de confec- tiefabrikant zich voortaan moet her- bevoorraden door middel van de puntencoupures. welke hy van zyn afnemers ontvaygt. Bij de nieuwe puntenwaardering Dit nieuwe systeem maakt een be- is de leeftijdsgroep van 4 tm. 14 tere controle op de afleveringen jaar gesplitst in de categoneen 4 tm. mogelijk, terwijl deze-regeling ertoe 9 en 10 tm. 14 jaar. Dit heeft het kan bydragen dat de textielproduc- voordeel, dat in de meeste gevallen tie in meerdere mate zal worden de puntenwaardering van textiel- aangepast aan de vraag van het pu- goederen bestemd voor kindeven bliek. van 4 tm. 9 j„ lager kan zyn dan voor De nieuwe regeling brengt met die van 16 t.m. 14 jaar. Hieronder zich mee, dat de puntenwaardering volgen enkele voorbeelden van be- der tsxtielgoederen zoveel mogelyk langry'-e artikelen, waarachter de in overeenstemming dient te zijn oude en de nieuwe puntenwaarde- met de daarin verwerkte hoeveel- ring wordt aangegeven. Oud 15 jaar en ouder Broek (kort) 5 Colbertjasje (heren) 35 Costuum (2-delig) 60 Costuum (3-delig) 60 Demi-saison 40 Japon, jumper, jurk 15 Manoel 40 Overhemd Winterjas Directoire, onderbroek 8 (kort) N leuw t.m. 14 15 jaar en ouder 60 35 25 10 35 50 60 45 15 40 15 10 t.m. 14; 4 tm 9 jaar jaar 5 20 30 37 30 10 25 10 15 TELEURSTELLING IN DEN HAAG (Van onze Haagse redacteur Eenige maanden geleden is in Den Haag een conferentie gehou den over het transitoverkeer door Nederland en Belgie naar Duits land. aan welke conferentie verte genwoordigers van de Britse en Amerikaanse zone van Duitsland, vertegenwoordigers van de regerin gen van Engeland en van Amerika en een aantal Nederlandse en Bel gische experts deelnamen. Op <3eze conferentie die lang niet de eerste over dit onderwerp is ge weest, scheen na lange bespre kin gen tenslotte een vortn van over eenstemming te zijn bereikt die voor Nederland en België althans betekende'" dat er tenminste eens iets zal gaan gebeuren. De overige resultaten waren voor België en Nederland niet bepaald opwekkend, doch bereikt werd althans dat deze Septembermaand de havens van Nederland en België weer het verkeer naar Duitsland zouden worden ingeschakeld, hetgeen.voor deze havens de redding van de on dergang betekende. 2^o leek het. De conclusies van de conferentie be hoefden nog slechts te worden goedgekeurd, door alle betrokken regeringen en door de bezettings autoriteiten in Duitsland. Van deze in Rotterdam e Antwerpen opgelaaide hoop is zelfs de rook niet meer overgebleven, want van een' uitvoering van de besluiten van de conferentie in deze maand zal geen sprake zijn en dat daarvan ook binnen afzienbare tijd niets za! kunnen komen lijkt door de tegenwerking in Duitsland vrij wel uitgesloten. Ook de Haagse conferentie is weer een volledige mislukking ge worden. Dit wordt nog eens beves tigd door een bericht -waarin ^mel ding wordt gemaakt van het voor nemen der regeringen der Verenig de Staten en van Engeland* om maar weer een nieuwe conferentie over het transitoprobleem te beleg gen. Uitnodigingen zouden daartoe reeds aan de regeringen van Ne derland en België zijn gedaan. Bij informatie in Den Haag werd ons echter medegedeeld dat van een dergelijke uitnodiging niets bekend was. De berichten over dit te ver wachten initiatic-f van Washington en Londen werden hier uiterst koe! ontvangen en na alle teleurstellende ervaringen achtte men het geen zin te hebben op deze nieuwe berich ten commentaar te leveren. Ook te Brussel weet men, blijkens een A.P. bericht van vandaag, niets over een nieuwe conferentie. Hoeden, mutsen en petten vrij van distributie Het CDK deelt mede, dat met ingang van 15 September 1947 alle soorten hoeden, -mutsen en petten zunder inlevering van textielpun ten mogen worden verkocht en afgeleverd. 7A IT is da een stukje centrum waaraan het fotografisch oog zich ie goed deed en waarop van vernieling welhaast niets te bespeu ren valt, Cook'in ge/, Beursgrote gehouwen en kleine noodwinkels plus de Rotterdamse tram, die in ons land een zekere vermaardheid krtfgi, In gunstige zin! Zoals ge zegd, Rotier dammers met het foto grafisch oog die willen, kunnen meedoen aan onze rubriek: Ook zó is Rotterdam. Schade vier millioen Eén van de organisaties, waarop de Duitsers heel erg gebeten wa ren, was de Orde der Vrijmetse laren onder het Groot-Oosten. In een persconferentie heeft de groot meester mr. L, J. J. Caron verteld, dat de nazi's de oude bibliotheek hebben gestolen, de gebouwen In Rotterdam, Eindhoven, Den Helder, Sneek, Nijmegen en Deventer heb ben verwoest, terwijl de vroegere grootmeester Hermanns van Ton geren in Sachsenhausen is ver moord. Het grote gebouw in de Vondel- straat te Amsterdam is vooral door het vandalisme van N.S.B.-ers ern stig beschadigd. Het hoofdgebouw in Den Haag diende aanvankelijk als kantoor voor het Deutsche Theater, later bestemde men het voor militair hospitaal. De totale schade bedraagt ongeveer vier millioen gulden. Na de oorlog heb ben verscheidene buitenlandse loges hulp verleend bij de herbouw der gebouwen. De heer J. G. Spaan noemde de gewetensvrijheid de voornaamste pyler van de Vrijmetselary. Deze zoekt het geestelijke leven. Vrye mannen, zonder onderscheid ,van godsdienst, partij, stand, ras, huids kleur of nationaliteit kunnen lid •den, Zy' is er zich van bewust dat de diepere bewustwording niet plotseling geschiedt, maar" traps gewijs. Zij bedienc zich van een stelsel van symbolen en ritualen, voor een belangrijk deel ontleend aan de bouwkunst. Onze speciale verslaggever bij de Europese zwemkampioenschappen te Monaco telefoneerde ons Vrijdag avond: De Amerikaan Bill Smith zal morgenochtend, als hij zich er gens in Ohio scherend, naar de nieuws- en sportberichten luistert, even met de ogen knioperen en even zuchten. Hij zal dan horap, dat hij wereld-recordhouder op W 400 me ter borstcrawl is geweest en dat het Franse zwem fenomeen Alex Jany, achttien jaar oud, 1.91 meter lang, 190 pond zwaar en maat schoen 48, zyn topprestatie tot snel vergeten geschiedenis heeft gemaakt. Maar hij zal niet weten hoe zijn trotse re cord daar in dat verre Monte Carlo Beach tot een middelmatig niveau werd teruggedrukt. Vier en een halve minuut lang vergat iedereen in dit zwembassin, dat stoelen zijn om er op te zitten en dat Jany ook zon der een oorlogszuchtig gekrijs zich leeggezwommcn zou hebbey. Jany moet het infernale geschreeuw als regelmatig terugkerende explosies op de" trommelvliezen hebben ge dreund. telkens als hij zijn machtige hoofd in' het water wentelde om lucht te happen. De eerste honderd meter was in 1 min. .1,9 sec. gegaan: voor de 200 meter werd 2 min. 13,2 sec. afgedrukt; voor de 300 meter 3 min. 25.6 sec. Op dat ogenblik stond reeds vast. 'dat hij een bijna onge- Ioflijke prestatie zou verrichter». Alleen kon niemand toen weten, dat Jany dit zo grondig zou doen. Hij was* al van het laatste keerpunt weg- geflitst. toen cracks als de Honga ren Madss. Mitro, de Zweed Ostrand. de Brit Jack Hale en de Tsjech Bar- tusek er vijftien meter of meer van af lagen. Vandaag'waren zij slechts trieste figuranten, die steeds verder achter de machtige beenslagen van de Fransman onopgemerkt optrok ken. Jany klom ditmaal niet direct uit het water. Hij liet zich na de fi nish naar de kant drijven cn blee^ even hangen, zwaar hijgend met zijn gezicht tegen de wand. Zijn zuster Ginette boog zich over hem heen. wilde hem over zijn hoofd strijken, kon er met bij, keerde zich huilend om en keek toen tegen 23 fotolen zen aan. Ne prenez des photos comme la' riep zy. attendez s'il vous plait. En even later stapte Jany op de kant en incasseerde flauw alle lief kozingen en melodieuze felicitaties, die de uitbundige Fransen maar konden bedenken. Toen werd het wat rustiger. Zo rustig zelfs, dat iedereen de .microfoons kon ver staan. die in enkele' sobere woorden vertelden, dat, Jany met 4 min. 35.2 sec. een nieuw wereldrecord had ge vestigd, 3.3 sec. beneden Smith's tijd, 10.6 sec. beneden zijn eigen Europees record. "Maar wjj Nederlanders konden zelfs op dat moment niet vergeten, dat ons land voor de tweede maal in deze week twee meisjes in een finale had: Hanni Termeulen en Ir ma Schumacher. Hanni Termeulen zorgde zelfs voor een prettige verrassing door met 1 min. 7 sec. precies de snelste serie- tijd op de honderd meter borstcrawl te maken. Na een razend snelle start en een nerveuze eerste 25 meter, waardoor zij haar opgekropte zenu wen kwijtraakte. Daarna had zij haar tempo gauw gevonden en toen zij bij het keerpunt even haar con currenten observeerde, zag zij deze op veilige afstand achter zich. De laatste 50 meter werd zij hoegenaamd niet bedreigd. „Maar morgen komt vast het ergste" zei zij eenmaal op de kant, en toen met een zucht: „Europees kampioene, ik durf er werkelijk niet aan te denken". De Rotterdamse Irma Schumacher deed wat men heimelijk van haar verwachtte. Zij klapte de verwoed terugvechtende Engelse kampioene Nancy Riach en veroverde met een tijd van 1 min. 9,6 sec. een eervolle plaats tussen de zes beste Europese borstcrawl zwemsters, naast onder andere de zweedse Predin. die met 1 min. 7,9 sec. zeer verraste en de bekende en gevreesde Deense we reldrecordhoudster 100 yard Fritze Nathausen. Na deze voor ons land zo prettige ogenblikken gingen even later F mus van Daab^faar en floh Slndorf achter hun startblok staan tussen enkele gebruinde Italianen. Fransen en Tsjechen voor de tweede serie van de 400 meter borstcrawl Niemand van ons rekende op een succes, alleen de tijd werd vanzelf sprekend in dit snelle bassin met be langstelling tegemoet gezien. Rinus van Daatselaar met zijn lievelings nummer de 1500 meter borstcrawl in het vooruitzicht, bleek ook op de 400 meter een zwemmer te zyn van voor ons land ongewone klasse door op de laatste 200 meter de bekende Fransman Jean Vallerey en de Tsjech Landkamer in een Leer sterke eindstrijd te passeren. Zijn tijd, 5 min. 4 sec., geeft morgen ongetwij feld veel hoop voor zijn 1500 meter, waarop hij een nieuw Nederlands record wil vestigen. Rob Sindorf noteerde 5 min. 9.2 sec. en stelde enigszins teleur. De tyd van Rinus van Daatselaar is een van cïe snelste, -die ooit door een Nederlander werd gemaakt, Slechts Stam en Van der Kuil waren enige jaren geleden enkele seconden snel ler, hoewel hierbij moet worden op gemerkt. dat zij hei voordeel hadden van enn 25 meter baan. In de overige nummers had onze schoonspringkampioen Cobi Floor reeds temidden^ van de Europese schoonspringersclite een zesde plaats veroverd, waarmee wij ongetwijfeld tevreden mogen zijn. De Nederlandse rugslagkampioerj Frits Mans. die zich a! twee dagen niet prettig voelde kwam in zijn se rie 100 meter rugslag als vierde aan in 3 min. 12 5 sec. en klasseerde zich hierdoor niet voor de eindstrijd. Onze Ned. zwemploeg zal Zater dag 20 September in ons land terug keren, omdat zij kort na de Euro pese zwemkampioenschappen op wedstrijden in Straatsburg zal star ten. Onze speciale verslaggever tele foneerde ons Zaterdagmorgen: Vanmorgen om tien uur heeft de Nederlandse estafetteploeg de vier maal honderd meter vrije slag voor dames weer op haar gemak in de eindstrijd gezwommen. Zij werd tweede'in haar serie in vier minu ten 5.6 seconden op Denemarken 4.42.4. In de eerste serie bewees Enge land met een "tijd van 4.38.1 van plan te zijn zich in de finale te la ten gelden. Gisteravond heeft Frankrijk te gen Italië gelijk gespeeld in het waterpolo-tournooi met 44. Hier door is Italië boven aan gekomen op de ranglijst van de Poule. zodnt Nederland vandaag op de vierde, vijfde en zesde plaats moet spelen, (Van onze Haagse redacteur) De Haagse recherche is een volle dige clandestiene drukkerij van valse tabakskaarten op het spoor gekomen met een pers, cliché's en foto-instal latie, alsmede een zeer grote hoe veelheid tabakskaarten en een be drag van f 300 en heeft een bank- werker aangehouden, die bekende hiermede in totaal 5000 tabaks kaarten te hebben gedrukt. Hy ver kocht deze kaarten niet. maér kocht er zelf sigaretten en shag voor, die hij zwart verkocht. Een distributiekantoor had bij ds economische recherche aangifte ge daan. dat enige detaillisten opplak- vellen met valse bonnen hadden in geleverd. Eén van deze sigarenwin keliers herinnerde zich van twee mannen een partij bonnen te heb ben ontvangen. Hy verkeerde in da mertxng, dat deze mensen bij een grote instelling werkten, waarvoor zy de sigaretten kwamen halen. Hij kende ze van gezicht en zo was het mogelijk beiden aan te houden. Ook een andere detailiistoherinnerde zich een man, die een grote party bon nen ineens had aangeboden. Dit spoor leidde naar de I9^Jarige S- M., die bij zijn arrestatie in het gebouw van de Raad van Arbeid vijftig val se tabaksbonnen in zijn bezit bleek te heoben Hij verklaarde deze bon nen te hebben gekocht van een mili tair, die veel bij hem aan huis kwam. Deze jongeman ontkende aanvankelijk iets met de zaak te ma ken te hebben, maar in zijn woning vond de recherche 3900 valse tabaks kaarten, alsmede een hutkoffer en een. rugzak vol sigaretten. Hij be weerde toen de hele partij van een onbekende op een Amsterdamse gracht te hebben gekocht voor f 400. Di* klonk de politie wat al te on waarschijnlijk en een brigadier kwam op het idee eens een bezoek te brengen bij een 25-jarige bank werker. die hij zich van een vorige zaak herinnerde. Dit bleek een lumi neus idee te zijn, want hiermede had men, meteen de hoofddader te pakken, "De duizend kaarten, die ten. huize van de militair waren gevon den, had deze in de woning van da vervaardiger van deze kaarten ge stolen. Iêbrar.dtsenlijn gaat -H procederen De gevolmachtigde van de Ts- brandtsen-company heeft vandaag verklaard, aldus A.P., dat zijn maat- schappy een proces tegen de Neder- lands-Oost-Indïsche regering en da Nederlandse regering begonnen was, teneinde schadevergoeding te krij gen voor beweerde onwettelijke itt beslagneming van een Amerikaans schip door de Nederlandse autori teiten op Java. Dr. van Mook, P. G. Jansen, de Oost-Indische handels ambassadeur en mr. G. R. G. van S winder en." de Nederlandse consul- grr«"-"ql rijft hiervan gerechtelijk op de hoogte gesteld. De maatschappij beweert dat het stoomschip Martin Behrman op één Maart in Cheribon onwettig in be slag werd genomen door gewapende Nederlandse mariniers, terwijl de lading werd geconfisqueerd. Praags burgemeester naar Rotterdam Op 22 September a.s. zal de pri mator van Praag, Judr Vaclav Vacel; een driedaags bezoek aan Rotterdam brengen. Het geldt hier een tegen bezoek, Zoals men weet was burge meester Oud enige tijd geleden da gast van het Praagse gemeentebe stuur. De burgemeester van Praag zal vergezeld zijn van zyn eerste ver vangster, mej. Ruzena Belantova, die tevens een. congres in Den Haag zal bezoeken. Sobere Prinsjesdag In overeenstemming met de ernst van de tjjd zal de opening van da Staten-G ener aal op a.s. Dinsdag, evenals de laatste jaren gebruike lijk was, met alle soberheid geschie den. Zoals reeds is gebleken, zal da Koninklijke stoet uit louter hof- auto's bestaan en ook de ministers en de Kamerleden en verdere ge nodigden zullen in burgerkleding verschijnen. Als gevolg van een ontploffing" in de machinekamer van het En gelse stoomschip „Rem a del Paci- fico" zijn twintig personen om het laven gekomen en vettig gewond. Donderdagavond werd te Belfast een radio-bericht opgevangen van het 17 ü'iO ton metende schip, dat er ?.i de machinekamer een explosie had plaats gehad. Het schip bevond zich 7.«"en my! ui; de Ierse kust ten Noorden van de Copeland-eilandsn- Onmiddellljk begaven zich vier sleepboten met dokters aanboord naar de plaats van de ramp, ter wijl bij Donaghee, drie kilometer ten Zuiden van de eilanden, een aantal ambulances gereed werd ge houden. Donderdagavond laat is het schip dat door de ontploffing werd be- scyadigd, naar Belfast gesleept. KOELEB Weersverwachting, geldis tot Zondag avond: Matige tijdelijk krach tige wind tussen Z.- WcsL Aanvankelijk vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen, later weer op klarend. Koeler. Waarnemingenlucht druk: 7 61 2. wind Z 3, temp 19 8. max temp. 25 8 (15 40 uur gistermiddag), min. temp. 16.0 <5 10 uur hedenmorgen). Weersgesteldheidonbewolkt. 14 Sept.: Zon op 8.11 uur. onder 19 00 uur Nieuwe Maan om 20.28 uur. Waterstanden Rotterdam- ,1e tl) 4 03 uur. 2e tij 16,08 uur. 15 Sept.: Zon op 612 uur. onder 18 58 uur Waterstanden Rotterdam: le tij 4 49 uur, 2e tij 16 52 uur. pi :s?i

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1